De eerste bollen bloeien Wandkleed, 8,5 x 4,5 mtr», vond tijdelijk plaats in „Lakenhal" Collectieve arbeidsovereenkomst in het Horeca-bedrijf ,Export is zorgwekkend' WOENSDAG 13 MAART 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 Mevr.Van Oerle-Van Gorp weefde kleed Voor Philips Mevrouw Ria van Oerle-van Gorp, directrice van de handweverij „De Gouden Spin" aan de Nieuwe Rijn te Leiden, heeft in opdracht van de Philipsfabrieken te Eindhoven een wandkleed voor de nieuwe can- tine van de machinefabriek ontwor pen en geweven. Dit kleed is dezer dagen klaar ge komen. Het heeft dusdanige afme tingen, dat een muur van de Schot- tenzaal van het museum „De Laken hal" te Leiden juist breed genoeg was om het op te kunnen hangen. Dit was noodzakelijk, omdat de ontwerpster het effect van het ge heel wilde beoordelen en ook omdat het kleed „uit moest hangen". Het doek, waaraan door twee meisjes uit de weverij zes maanden lang on afgebroken is gewerkt, heeft tot on derwerp: de zomer. De architect van de cantine, ir. L. C. Kalff, had als richtlijn gegeven, dat het doek een vacantie-idee moest geven, een ge voel van vreugde en blijdschap. Deze sfeer heeft de kunstenares met dit frisse, kleurrijke kleed goed getroffen. Technisch was het een zeer moeilijke opgave. Om de warmte van het geheel te bevorde ren werd uit de wolvoorraad pastel kleuren een rijke keuze gedaan. Ruim vijfhonderd verschillende tinten wer den in het doek verwerkt. De vormgeving is modern, maar toch niet zó dat in het dessin geen figuren te herkennen zijn. Zij heeft de vreugde van de vacantie uitge beeld, door een beeld te geven van c^e verschillende ontspanningsgebie- den die er zijn: strand, bos, water. Men ziet planten, bloemen, bomen, vogels, zijlboten etc. Ook om andere redenen was deze opdracht technisch zeer moeilijk uit te voeren. Door de grote breedte van het kleed (8 meter), moesten er ba nen geweven worden, die naderhand, volgens kleur en weefsel goed op elkaar moesten aansluiten. Boven dien moest de bovenrand schuin af lopen. Ook het maken van de werkteke- KORTE golf Het Nieuwe Centraal Station te Rotterdam nadert zijn voltooiing. Met de bouw van dit enorme object is men op 8 mei 1954 begonnen. Het zal op 21 mei a.s. (Opbouwdag) in ge- bruikgenomen worden. De zeventigduizendste inwoner van Delft werd gistermorgen ten stadhuize aangegeven. Het was Si mon Pieter, eerste kind van de tuin- arbeider Marinus Buizer en diens echtgenote Janna BuizerDen Hol lander wonend aan de Brasserskade. De gelukkige vader werd in de mid daguren op het stadhuis door burge meester De Loor ontvangen. De koninklijke marine zal, op uitnodiging van de Amerikaanse re gering, deelnemen aan een interna tionale vlootschouw, die van 8 tot 17 juli a.s. te Hampton Roads, Virginia, gehouden zal worden om luister bij te zetten aan de 350ste herdenkings dag van het begin der koloniale ves tigingen in Amerika. De koningin en prins Bernhard zijn voornemens de erepromotie van jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, die op 20 maart zal plaats hebben aan de rijks universiteit te Groningen, bij te wo nen. Ook de minister-president, dr. Drees, andere leden van het parle ment en leden van het corps diplo matique zullen aanwezig zijn. De oude „Stadsdoelen" aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam, een gebouw van 55 meter lang en 8 meter breed, dat in 1930 als jeugd herberg aan de NJHC ter beschik king kwam, heeft door verbouwing een hypermoderne metamorphose ondergaan. De foto toont het doek in de Schot- tenzaal van de „Lakenhal" die, zoals bekend, gesloten is waar het tijdelijk een plaats heeft gevonden. De twee weefsters, die het doek maakten, bewonderen eigen werk. ning voor dit kleed leverde mevr. Van Oerle de nodige moeilijkheden op. Zij moest n.l. een vloer vinden, die groot genoeg was om het gehele ontwerp te omvatten. Op de zolder van de H.B.S. heeft zij de geschikte ruimte gevonden. Hier heeft zij de tekening gemaakt, die van een kleiner ontwerp werd overgenomen. klaverjastoernooi ten bate van bloedtransfusie dienst De Federatie van Klaverjasvereni- gingen Leiden Omstreken organi seert in april, en zonodig in mei a.s., een groot klaver jas toernooi, ten bate van de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis, afdeling Leiden. Er bestaat voor dit toernooi zeer grote belangstelling. De eerste wed strijd aal plaats vinden op maandag 8 april a.s. en vervolgens elke woens dag en vrijdag. Alle weds try den worden gespeeld in de recreatiezaal der N.V. Hol landse Constructie Werkplaatsen en N.V. Ned. Electrolas Mij,. Zoe- terwoudseweg 1 te Leiden, aanvang 19.45 uur precies. Het bestuur van het Ned. Roode Kruis, afdeling Leiden, stelt fraaie verenigings- en persoonlijke prijzen beschikbaar. Om de verenigingsprij- zen zal het eerst gekaart worden. Naar aanleiding hiervan sluit de inschrijving voor de verenigingen, welke bestaan uit tientallen, op za terdag 23 maart a.s. De inschrijving voor de koppels en individuelen is onbeperkt en kan ook op de wedstrijdavonden plaatsvinden. Inlichtingen over dit kla ver j as- toernooi kunnen ingewonnen worden bjj de secretaris der Leidse Federa tie: A. van Heusden, Juliana v. Stol berghof 37, alsmede bij C. Kluts, Formosastraat 37 en M. Sierat, Am bachtstraat 25. hoest weg hoest! Burgerlijke Stand Geb.:: Ludovica dr. v. J. Zandvliet en A. Guldemond; Sylvia Jolanda dr. v. W. J. J. Polane en C. Ouwer- kerk: Johannes Hendrikus zn v. J. •H. Jansen en H. C. Siera; Brenda Mabel, dr. v. Ph. F. Rüben en G. Te- gelaar; Willem Frederik Frans zn. v. H. de Jonge en A. Craanen; Kla- zien Franciska dr. v. J. H. Snel en B. Langhout; Richardus Josephus zn v. P. M. C. Florijn en E. J. M. C. Orth; Jacoba Maria dr. v. G. J. Dui- vesteijn en M. C. J. Turk; Alida Teuntje dr. v. P. H. van Eijk en M. J. A. van Leeuwen; Erik Gerardus zn. v. J. de Roo en E. C. Rosier. De afdeling „St. Antonius" hield een geanimeerde bijeenkomst In de hedennacht gehouden bijeen komst van de afd. Leiden van de Ned. Kath. Bond van hotel-, café- en res taurantgeëmployeerden „St. Anto- nius" sprak de bondspenningmeester, de heer W. J. L. v. d. Bol, over de in het afgelopen jaar tot stand geko men Collectieve Arbeidsovereen komst in het bedrijf. De afdelingsvoorzitter, de heer P. Feiten, heette de aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder de heer v. d. Bol. Hij wenste het hoofdbe stuur van harte geluk met de inzake de CAO bereikte resultaten en gaf hierna onmiddellijk het woord aan de bondspenningmeester. De heer W. J. L. v. d. Bol gaf ver volgens een kort overzicht van de voornaamste bepalingen der nieuwe Collectieve Arbeids Overeenkomst, zoals deze na jaren van moeizame ar beid is tot stand gekomen en afge kondigd in de Staatscourant van dins dag 19 februari j.l. Spr. deelde mede, dat deze C.A.O. van toepassing is op alle bedrijven, die verplicht zijn zich te laten in schrijven bij het Bedrijfschap Hore ca, met uitzondering van het pen sion- en kamerverhuurbedrijf. De werknemers, die voor langer dan twee weken of voor onbepaalde tijd is aangenomen, is in vaste dienst, alle andere werknemers zijn in losse dienst. Een seizoenbedrijf is een be drijf, dat gedurende minstens vijf maanden van het jaar is gesloten. De werknemer, die in een seizoenbedrijf voor de duur van het seizoen of een gedeelte daarvan is aangenomen, is een seizoenarbeider alsmede de werk nemer, die in een jaarbedrijf als sei zoenarbeider is aangenomen. Een schriftelijke arbeidsovereenkomst is bij deze CAO verplicht gesteld, ook bij de reeds ifi dienst Zijnde weï*- nemers. De heer v. d. Bol weidde hierna uit over verschillende onderdelen van de CAO, als 't leerlingenstelsel, de overwerkvergoeding, vergoeding voor maaltijden en inwoning, het be- dieningsgeldpercentage, de tronk verdeling, de garantie-inkomensre geling en de verzekeringsperiode, waarna hij de ziekte- en vacantie- regeling nader aan een beschouwing onderwierp. Op de CAO zijn ook uitzonderin gen mogelijk t.a.v. de loonregeling, echter alleen naar boven. Daarover kan de landelijke bedrijfscommissie beslissen en in de afgelopen twee jaar zijn reeds 1600 dispensaties hier in verleend. De heer v. d. Bol, doorkneed in het vak en vanzelfsprekend ook in al le vroeger bestaande regelingen en de huidige CAO, lichtte verschillende onderdelen uit de praktijk toe. Tenslotte drong hij er bij de leden op aan deze collectieve arbeidsover eenkomst voor ieder lid was door het hoofdbestuur een exemplaar ter beschikking gesteld grondig te be studeren, opdat men weet waar men aan toe is. Op deze inleiding van de heer v. d. Bol kwam natuurlijk van de zijde der leden een stroom van vragen los, IJ ET moge dan zijn dat volgens de kalender de lente officieel op 21 maart haar intrede doet, in ons onvolprezen weeronbestendig vaderland zijn wy gewend haar officieus te begroeten rond de dagen van Pasen. Hetgeen niet wegneemt dat we zelfs daarbij de spreekwoordelijke korrel zout moeten nemen nademaal het roeren van de maartse staart wordt gevolgd door de meestal niet veel goeds willende april en onze noordse mei helaas, naar de klassieke woorden van De Génestet arm is aan zonneschijn. Wü weten trouwens niet beter. rviT jaar zijn wij echt een beetje van ons stuk gebracht. Het zoele zachte weer van de laatste dagen, voorafgegaan door een even zachte winter schijnt de uitzondering op de regel te worden en ons de lente te brengen op een tijdstip, dat slechts voor zuidelijker streken voorbehouden scheen. En al is het dan officieel nog geen lente, we leven toch heus in een lentelijke sfeer. Een lichtgroen waas hangt over veel struikgewas, de zilverstammige berken zijn volgeladen met in de wind wiegelende strengetjes en aan de vroeg ste wilgen blinken al zilveren katjes. Aan de slootrand plekken dotten felgele speenkruidsterretjes en het eerste kievitsei is ge vonden. /""\OK de eerste bollen bloeien. Schuchter weliswaar en weggedrukt tussen nog veel grauws, maar lappen paars, wit en geel, ver spreid over het land, luiden toch de bollenstreekse lente in. Ook een narcissen veld je bloeit al hier en daar of staat, zoals men in de streek zegt: „Met de bloem in de bek". Langzaam maar zeker breekt de lente zich baan. Het is nog niet groots of overweldigend, we zien nog slechts een aarzelend begin. Een begin echter dat het zich, dit voorjaar althans, niet bijster moeilijk maakt. En wy? Wij volgens het woord van de dichter Jan Prins dachten ons den winter nog ternauwernood voorbij en vinden de verwachting al rondom ons in de velden, de verwachting van de Mei. alle grepen uit de praktijk, maar er was geen enkele vraag, of de inlei der wist er een smakelijk antwoord op, zodat tenslotte de voorzitter met instemming der aanwezigen de heer v. d. Bol hartelijk dank zegde voor zijn duidelijke uiteenzetting. De geestelijk adviseur, kapelaan De Jong, constateerde hierop met vol doening op welke juiste wijze c*.e heer v. d. Bol deze belangrijke ma terie had uiteengezet. Spr. vond het evenwel jammer, dat alle rechten en plichten van de arbeider zo nauw keurig omschreven moeten zijn en hij vroeg zich af waar tenslotte de naas tenliefde blijft. Gelukkig constateer de hij echter ook in de uiteenzeting van de heer v. d. Bol, dat er ook in het Horecabedrijf nog wel gelegen heid tot samenwerking en naasten liefde is. Het zilveren afdelingsjubileum. Hierna deed de heer M. de Groot als voorzitter van de feestcommis sie voor de herdenking van het 25- jarig bestaan enige mededelingen over de feestviering op 9 april a.s. Des morgens zal een H. Mis worden opgedragen in de kapel der Zusters Carmelitessen. Daarna volgt een ge zamenlijk ontbijt in het St. Anto- nius Clubhuis, des middags receptie, 'savonds 'n.etentje en tenslotte een gezellig samenzijn voor de leden. In verband hiermede deed spr. een drin gend beroep op de leden om zich alle moeite te geven dit jubileum op P. Wijnand Sluys 40 jaar priester Op 18 maart 1917, dus veertig jaar geleden, werd pater Wijnand Sluys o.Lm. priester gewijd. waardige wijze te herdenken door dit feest mee te vieren. De voorz. onderstreepte dit ten volle en stelde hierna nog de verga dering van de Bondsraad op 27 en 28 maart ter sprake. Deze vergadering zal te Culemborg worden gehouden. Tot afgevaardigde van de afdeling naar deze vergadering werd de heer F. Goddijn benoemd, tot plaatsver vanger de heer M. de Groot. De rondvraag leverde nog ver schillende kwesties uit de bedryfs- praktijk op, zodat gezegd kan wor den, dat deze vergadering zeer vruchtbaar was. Vergadering Leidse veiling Ook in ons land minder koopkracht De Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloe menveilingsvereniging „Leiden en Omstreken" GA. hield haar voor jaarsvergadering in café-rest. „Den Burcht". De voorzitter, de heer B. v. Vliet, heette de leden en speciaal de ereleden en de vertegenwoordiger van de Coöp. Boerenleenbank harte lijk welkom; hij betreurde het dat hij deze keer, tengevolge van de sterk gewijzigde omstandigheden, uitvoe riger moest zijn dan gewoonlijk. Wa ren in 1956, na de korte vorstperiode, vrywel alle voorraden van de wintcr- producten geruimd, nu ligt de situa tie geheel anders, daar nog grote overschotten van kool, uien en der gelijke aanwezig zijn, hetgeen van invloed is op de prijzen van de voor jaarsartikelen. Voorts baart ook de toestand m de landen, welke voor onze export van belang zijn, vrij veel zorg. Voor de handel met Westduitsland zijn de ver wachtingen redelijk, gezien de daar heersende welvaart, welke gepaard gaat met een grote koopkracht, maar voor Engeland zijn de vooruitzichten minder goed, tengevolge van de ach teruitgang van de betalingsbalans en de dalende welvaart. België heeft wel een sluitende handelsbalans en grote koopkracht, maar de handel met dit land wordt belemmerd door het han- delsprotokoL Voor de handel met Zweden verwacht spreker geen grote moeilijkheden, maar landen als Frankrijk, Finland, Noorwegen en Denemarken, welke geen sluitende betalingsbalans hebben, kunnen moeilijk meekomen op de wereld markt, terwijl het in Frankrijk heer sende protektionisme onze handel extra moeilijkheden oplevert. I.Iaar ook in ons land zijn tekenen van in flatie te bespeuren en de ondervin ding heeft geleerd dat in een derge lijk geval de noodzakelijke beper king het eerst in de agrarische sector gezocht wordt Van veel belane zal zijn hoe de toestand in de Verenigde Staten zich ontwikkelt; al schijnt men ook daar over het hoogtepunt heen te zijn, is het toch niet waar schijnlijk dat daar een depressie als in 1930 op komst is, gezien de krach ten die aan het werk zijn om dit te verhinderen. Uitvoerig besprak de voorzitter hierna de mogelijkheden van de Europese markt, waarover op het ogenblik onderhandelingen gaande zijn op basis van het vrijgeven van de handel, dus niet meer terugval len op contingentering; spr. noem de dit een groot winstpunt, al heeft dit ook consequenties, zoals b.v. de overvloed van Italiaanse producten, waarmede Europa en vooral Duits land overstroomd wordt. Geen hoge prijzen. Samenvattende verwacht spr. voor de eerste maanden geen hoge prij zen, hetgeen misschien verder in het seizoen iets beter wordt door vrije handel; de weersomstandigheden en de eigen oogst in de betrokken lan den zullen hierbij van grote invlo zijn. Als geheel noemt hij de ver wachtingen voor 1957 minder gunstig dan vorig jaar; het zal geboden zijn door hard werken te trachten onze plaats op de markt te behouden. De notulen van de vorige verga dering werden hierna gelezen en goedgekeurd, waarna de beurt was aan de heer Cobol voor het geven van het jaarverslag; dit zeer uitvoe rig en met humor gekruid relaas werd door de vergadering met ap plaus beloond. Bij monde van de heer L. v. d. Eijk adviseerde de Raad van Toezicht tot goedkeuring van de jaarstukken, waarna deze door de vergadering zonder stemming goed gekeurd werden. Hierna volgde nog een geanimeerde ïondvraag, waarna de voorzitter het personeel dank bracht voor het vele werk dat ook in het vorige jaar verricht was, waarbij hij speciaal de goede teamgeest roem de. Nagenoeg al deze 40 jaren ont plooide deze jubilaris zyn apostoli sche yver onder de niet-katholieken van Nederland, met zijn conferenties en cursussen. Enige tientallen jaren houdt pater Sluys ook jaarlijks in Leiden zijn conferenties, zodat zijn naam in heel Leiden bekend is. Hoe groot zal wel het getal wezen van hen, die bij dit bericht terug denken aan wat zij, als katholiek of niet-katholiek genoten hebben van conferentie en cursus, en niet te ver geten van het persoonlijk contact De openbare plechtigheden, waarbij vele volwassenen door 't H. Doopsel in de Kerk werden opgenomen, heb ben blijde gedachten nagelaten. Groot is in Leiden het getal der- genen, die aan de hand van deze priester als volwassenen de H. Kerk zijn binnengetreden of zich met God hebben verzoend na jarenlange af valligheid. Ook zijn er zeer velen, die zijn apostolisch woord beluister den en met hun godsdienstkennis ook hun godsdienstig leven verrijkten. Het jubileum zal niet in 't open baar worden gevierd. We wensen en bidden pater Wij nand Sluys Gods zegen toe. Namens het Leids comité van pater Sluys ter voorlichting van niet-katholieken. J. W. GODDIJN Hoge Morsweg 108 Door 'n zetfout stond gisteren in het verslag over de vergadering van de K.V.P., afdeling Leiden vermeld, dat de vergadering het niet met de (bestuurs) voorstellen eens was. De lezer zal wel uit de inhoud van het verslag begrepen hebben, dat het woordje „niet" ten onrechte in deze zin stond. De zin moest luiden: tij dens de gedachtenwisseling, die op deze onthulling van de nieuwe voor zitter, mr. H. A. L. Vijverberg, volg de, bleek wel, dat de vergadering het met deze maatregel eens was. Henteöceld in Heiden Het vroeger voorjaar, dat ons heeft overrompeld, doet de huismoeders in groten getale naar buiten trekken, om na de natte zomer van het vorig jaar weer eens onbeperkt van de zon newarmte te kunnen genieten. Nadat in de morgen-uren de ra men zijn opengezwaaid en als voorbereiding op de grote schoon maak ijverig stofdoek, ragebol en zwabber zijn gehanteerd, worden 's middags de kinderwagens naar bui ten gerold voor een wandeling in de zonneschijn. Gistermiddag knipten we dit echt- Leidse tafereeltje zonnende moe ders met hun kinderen aan de voet van het standbeeld in het Van der Werffpark. Nog hebben de kinderen hun winterjassen aan, maar wanneer, over een week of drie, de eerste zwa luw wordt gesignaleerd, en de bomen gaan uitlopen, zal het geher', gauw een meer zomerse indruk maken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5