owïcwt Amerika maant Egypte tot matiging I De Russische troepen in Oost-Duilsland Amerika poogt Nasser te kalmeren NASSERS AANSPRAKEN OP DE STROOK VAN GAZA Blijven Uno-troepen voorlopig nog? 5)e vaatjaatAzan ócfiijnt vaat iedeteen WOENSDAG 13 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14053 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZBN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.55 p.w., 2.35 pjnndH ƒ7,- p.kwart. Franco p.p. 7 40. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontje* IJ#. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 TWEE MOTIES 1 JleceptieapSlauAoii^keJntewuntiatuwtteïDenStaag J-JET GROTE BEZUINIGINGS- DEiBAT is ten einde. De regering staat nog op de been en kan nu voortgaan met de uitwerking van de plannen, zoals deze ten slotte bij het debat, dat ruim twee weken duurde, door de Kamer werd aanvaard. Men weet, dat het hierbij ging om twee moties, welke door de regering onaanvaardbaar waren verklaard, zo dat de regering zou aftreden, indien ook maar één van deze beide moties zou worden aanvaard. Het gold allereerst de motie van de K.V.P.-er Janssen, die wenste, dat de verminderde verhoging van de melkprijs niet zou worden opgevan gen, zoals minister Hofstra had aan gekondigd, door een verhoging van de inkomstenbelasting of van de om zetbelasting, maar door een verder gaande bestedingsbeperking in de sfeer van de Rijksoverheid. Door de toevoeging van een nieuwe alinea was voor de regering het onaanvaard baar tegen deze motie komen te vervallen. Hoe moet men dit verstaan? In een nieuwe alinea, die aan zijn motie werd toegevoegd, nodigde de heer Janssen de regering uit „allereerst met dit middel (cLus bestedingsbe perking in de sfeer der Rijksover heid) het door haar nodig geachte doel te trachten te bereiken". Minis ter Hofstra nu heeft deze wijziging aldus uitgelegd, dat er in deze motie niet meer werd geëist, dat dit geld voor de melk in overheidsbezuini ging zou worden gevonden, maar dat de regering het allereerst claar zou zoeken. Nu kan men wel spitsvondig beweren, dat in de oorspronkelijke motie ook deze eis niét werd gesteld, omdat er niet werd gezegd, dat de regering de melksuibsidie uit bezuini gingen moet betalen, maar dat zij het behoort te doen, hiermee is men er natuurlij! niet. Ware het immers zo, dat de nadruk moest worden ge legd op het „behoort", dan zou de regering geen onaanvaardbaar nodig hebben gehad en indien zij dat toch uitsprak, dan had de indiener van de motie dit onmiddellijk kunnen corrigeren en dan was de moeilijk heid de wereld uit geweest In de oorspronkelijke motie werd o.i. wel degelijk uitgesproken, dat de bezui nigingen in de overheidssfeer zouden moeten worden gezocht. Minister Hofstra verklaarde trouwens gisteren nog in antwoord op een vraag van de heer Roemers, dat hij vasthield aan de mogelijkheid, dat dit geld zou moeten worden gevonden in belas- De Pauselijke Internuntius mgr. P. Giobbe hield dins dag een receptie t.g.v. de verjaardag van Z.H. de Paus. Onder de aanwezigen bevond zich de aartsbisschop van Utrecht mgr. B. J. Alfrink Se- De bezorgdheid over de toestand In de strook van Gaza heeft ertoe ge leid dat de Verenigde Staten gisteravond een beroep hebben gedaan op air betrokken landen om samen te werken met de Verenigde Naties bij bewaren van de vrede in dat deel van de wereld. Er werd nadrukkelijk gezegd dat dit beroep in het bijzonder Egypte gold De Verenigde Staten hebben de hoop uitgesproken dat Egypte geen uit voering zal geven aan het voornemen om weer een Egyptisch bestuur te vestigen in Gaza nu de Israëlische troepen het gebied hebben ontruimd. SLAG IN DE LUCHT? De zegsman van het State De- A parament die deze mededelingen deed, tmgverhoginjg, indien het niet in de scheen er vrij zeker van te zijn, dat overheissfeer zou kunnen worden ge- Egypte zijn zin niet zal doordrijven, vonden. Tevoren had de minister nog Hij wees erop, dat in de 24 uur die verklaard, dat de 50 miljoen voor dewaren verstreken sinds te Cairo werd landbouw niet op korte termijn kon-1 bekend gemaakt dat er een gouver- den worden gevonden. Dus deze 30 „eur voor de strook van Gaza was SUEZ KANAAL OP 10 APRIL OPEN Een woordvoerder voor generaal Wheeler, die zoals bekend belast is met het toezicht op de bergings werkzaamheden in het Suezkapaal, heeft maandag het volgende meege deeld: „Het Suezkanaal zal op 10 april voor alle soorten schepen dus ook voor schepen van meer dan 10.000 ton open zijn". Ook gij, Pasoendan? Volgens woensdag in Djakarta uit Bandoeng ontvangen berichten, wor den thans pogingen in het werk ge steld tot dc instelling van een „regio nale raad" voor Pasoendan (West- Java). De instelling van zulk een raad, waarop werd aangedrongen door de Bandoengse partij „Parki", zou een nieuwe bedreiging betekenen voor dc centrale regering, welker gezag- op bijkans alle eilanden buiten Java reeds is verdwenen. West-Java wordt bevolkt door tien miljoen Soendanezen, tegenover 35 miljoen Javanen in Midden- en Oost- Java. De Parki heeft de vorming van de regionale raad, die de verlangens van de bevolking van West-Java zou moeten kanaliseren, voorgesteld na bestudering van de opstanden in Su matra en andere delen van het land, waar revolutionaire raden het be stuur hebben overgenomen. Reeds enige tijd geleden eiste een Soendanese jeugdorganisatie de ver vanging van hogere ambtenaren in West-Java, die niet uit deze provin cie afkomstig zijn. Adm. Byrd overleden Dit is een portret van admiraal Richard E. Byrd, die maandag in de ouderdom van 68 jaar in de Ameri kaanse stad Boston overleed. miljoen voor de melk voor de ihelft van dit jaar ook niet. Van de andere ka.nt is er aller minst een man over boord. Ten eer ste heeft de regering nu door deze ke°n^fddezedgeWenteSh1.irtdiS^t SStó benoemd en dat Egyptische ambte naren het gebied zouden overnemen, in feite niets was gebeurd. Het was bij een aankondiging gebleven. Verder heeft de Amerikaanse re- I aandacht de ontwikkeling inzake het Staten erop fekénen, dat <Sk een belastingverhoging bij de Kamer wil komen, moeten komen met een wetsvoorstel en dan kan de Kamer dat altijd nog verwerpen. Maar bo vendien kan zij dan de minister over zijn pogingen verantwoording vragen. NDER'S GING HET met de motie- k Biewenga. Het was duidelijk, dat wat de vaart door het Suezkanaal betreft, Egypte zijn houding zal ma tigen en zal instemmen met een com promis op het gebied van de betaling van de doorvaartreohten. Dat com promis, waarover Amerika, Groot- BrittWiië en Frankrijk het eens zijn en dat via de Verenigde Naties ter kennis van de Egyptische regering is gebracht, houdt in, dat de helft van de tolgelden direct aan Egypte zal dienaangaande de regering door de worden betaald en dat de andere helft knieën moest en minister Mansholt zal worden gestort bij de Wereld- deed het dan ook met kennelijkebank. tegenzin. I De Verenigde Staten betreuren het Het ging hier om de blokkering dat zij nog altijd niets van Nasser van de 50 miljoen eigenaarslasten over dit compromis hebben gehoord, voor de landbouw én om de voor-1 maar zij blijven erop rekenen dat waarden, welke aan de deblokkeringde Egyptische regering er mee zal zouden worden verbonden. Dat laat-instemmen, ste was eigenlijk het belangrijkste. Men vreesde door deze voorwaarden 1 ISRAEL IS ER NIET GERUST OP een koude sanering van kleine boe-1 De israëlisch(. ewant in Washing, renbedryven en dat wenste men in ReUvcn sj.l'ah, heeft dinsdag- geen geval. Het was duide «k dat avond een bezoek gebracht aan het deze motie, die zich verzette tegen j state Department om namens zijn blokkering en deblokkering beide, „gering bezorgdheid uit te drukken een ruime meerderheid zou halen, over wa, een israëiiscbe woordvoer ingen de regermg aan de _ide te oorlogzuchUge ver. den tot deblokkering vasthield klaringen van Egypte en zijn aan- De regering heeft dat niet gedaan, I „kondjgd beIeid t v G h„(l feitelijk met het gevolg, dat er ten genoemd. De woordvoerder voegde er aanzien van beide nog in het geheel aan toe, dat Israël het niet eens is niets is beslist. met <je aan Amerikaanse ambtenaren Minister Mansholt loste de zaak op toegeschreven mening, dat de Egyp- d'oor te verklaren, dat hij liever detische mededelingen omtrent Gaza verzekeren, dat de troepen van de V.N. in Gaza blijven en te beletten, dat de Egyptenaren het gezag over het.gebied weer in banden nemen. Radio-Caïro verklaarde dinsdag, dat de regering besloten heeft het bestuur van Gaza in handen te ne men, nadat zij „kennis had gekregen van een imperialistische samenzwe ring om de strook van Gaza defini tief van Egypte te scheiden". De regering heeft ontdekt, aldus de commentator, dat het Canadese contingent van de V.N.-troepen met leveranciers in het gebied van Gaza contracten voor een jaar had geslo ten. Een Canadese militair heeft ge schoten op een inwoner van Gaza, die de Egyptische vlag wilde hijsen. Er is voorts in het gebied van Gaza, zonder toestemming van Cairo, een voorlopige regering ingesteld. Het werd steeds duidelijker, aldus de radio-commentator, dat de V.N.- troepen zich opmaakten om zich de finitief te installeren in een gebied dat een integrerend deel van Egypte is. Dit alles is in strijd met de over eenkomst, welke tussen Egypte en secretaris-generaal Hammarskjoeld is gesloten inzake de rol van het V.N.- leger en het is ook in strijd met de bestandsovereenkomst. Monaco krijgt nieuwe postzegels Op 11 mei a.s. zal in het vorstendom Monaco deze postzegel met de beelte nis van prinses Gracia Patricia in omloop worden gebracht. Onder de afbeelding van de prinses staat „23 januari 1957", de geboortedatum van de kroonprinses Caroline. Gromyko tekent verdrag te Berlijn De Russische minister van Buiten landse Zaken Gromyko en de minis ter van Defensie Zjoekow zijn gis teren in Oost-Berlijn aangekomen voor de ondertekening van een over eenkomst over de legering van Rus sische troepen in communistisch Oost- Duitsland. De overeenkomst regelt de status van 400.000 man Russische troepen in Oost-Duitsland. Minister Gromyko verklaarde des avonds op een banket, dat het ver drag tot stand was gekomen op basis van „de Leninistische beginselen van gelijke rechten, eerbied voor eikaars soevereiniteit en niet.-iumenging in eikaars binnenlandse aangelegenhe den". H« noemde het resultaat van Iets minder warm Door het opvullen van het ten wes ten van de Britse eilanden gelegen gebied van lage druk en door het ver zwakken van een boven Oost-Euro pa aanwezig zijnd gebied met hoge barometerstanden is de wind in onze omgeving gaan afnemen. De aanvoer van warme lucht werd dus minder krachtig. Toch kwamen uitocmder- lijke hoge temperaturen voor. In Soesterberg en op het vliegveld Dee- len werd 20 graden als maximum ge- noteerxl, in de noordelijke provincies liep het kwik tot 16 of 17 graden op. In De Bilt werd een hoogste tempe ratuur van 18,1 graden bereikt, een temperatuur zoals hier in deze eeuw zo vroeg in het jaar nog niet was ge meten. Doordat op de oostelijke oceaan- helft de barometer 'n neiging tot stij gen vertoont zal de wind heel lang zaam naar zuid tot zuidwest gaan ruimen. De aanvoer van warme lucht wordt hierdoor niet onderbroken, maar ge deeltelijk zal de lucht, vóór ze ons land bereikt, over zee zijn gestroomd. De temperatuur zal daarom iets naar beneden gaan, maar nog ver boven normaal blijven. De luchtvochtigheid neemt toe. hond van de blokkering dan de staart van de deblokkering had. Met andere woorden, het ging hem dus allereerst om de blokkering zelf. Hy had na tuurlijk liever blokkering en deblok kering beide, maar nu dat niet ging en de staart van de hond eraf moest, wilde hij alleen om die staart geen conflict met het parlement riskeren. Wel blokkering dus en geen voor waarden voor deblokkering. Maar direct daarop verklaarde prof. Rom- me, dat zijn fractie zich desondanks de volle vrijheid voorbehield om later na te gaan of de blokkering van deze 50 miljoen wel nodig was. Er is dus feitelijk nog niets beslist, alleen dit, dat de dreiging van een koude sanering van kleine boeren bedrijven is afgewenteld. En dat is winst. Voor het overige is politiek gesproken door deze miljoenen het zwaard van Damocles boven de re gering blijven hangen. propaganda zijn, bestemd voor bin nenlands gebruik. Hij zei, dat Israël hoopt, dat de Verenigde Staten en de Verenigde Naties stappen zullen doen om te De grond werd te heet De bewoners van het dorp Nikolski op Umnak, een van de Aleoeten, zijn bezig hun woningen te ontruimen na de onverwachte uitbarsting van de vulkaan Vsevidof op Umnak, aldus Is dinsdag te Anchorage In Alaska vernomen. De Vsevidof heeft in 200 jaar tijds geen uitbarsting gehad. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht zou behulpzaam zijn bij de ontruiming. De andere vulkaan 'op Umnak, de Tulik, is in 1945 voor het laatst uit gebarsten. Het overleg een „voorbeeld van het nieuwe type van internationale be trekkingen, dat zich tussen de socia listische landen heeft ontwikkeld". Voorts zei hy, dat West-Duitsland zich langzamerhand moet realiseren, dat hereniging van Duitsland en her bewapening niet samen kunnen gaan en dat men de mening van Oost- Duitsland op dit punt niet meer kan negeren. De enige oplossing van het Duitse vraagstuk was z.i., dat de twee delen van Duitsland tot een akkoord komen. Maarschalk Zjoekof zei, dat de legering van Sowjet-troeDen in Oost- Duitsland noodzakelijk was om „de veiligheid van het gehele socialis tische kamp te waarborgen". Zo doet men dat in Chicago In Chicago is maandagavond een 17-jarige neger-leerling van een mid delbare school, genaamd Lavin Pal mer, door een groepje jeugdige blan ken in koelen bloede vermoord. Volgens een ooggetuige stond Pal mer op de bus te wachten toen een groepje van acht jongemannen langs- slenterde. Zij keerden terug en gingen om de negerjongen heen staan, waar op een van hen hem met een enkele klap met een hamer de schedel in sloeg. Er werd geen woord bij ge sproken. Dit nummer bestaat nit 8 pagina's HOE wordt het weer Door het zonnige vooi^aarsweer gelokt, besloot een Amsterdamse huismoeder de box met haar kleine op het voormalige parkeerterrein op de Torensluis te Amsterdam te plaatsen. Zoals de loto laat zien genoot ook de moeder van de zon. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TEMPERATUURDALING. Tijdelijk overdrijvende wol kenvelden, maar droog weer. Zwakke, later matige of vïy krachtige wind tussen zuid en west. Morgen overdag belangrijk lagere, maar toch nog boven normale temperaturen. 14 Maart zon op 6.59; onder 18.44; maan op 1,7.02; onder 5.44. Hoogwaterstanden 14 Maart v.m. 1.55: n.m. 2.10. Het weer in Europa STOCKHOLM regen 2 C. OSLO nevel 1 KOPENHAGEN nevel 1 ABERDEEN nevel 4 DUBLIN nevel 8 LONDEN mist 4 AMSTERDAM licht bew. 6 BRUSSEL licht bew. 8 PARIJS onbew. 5 tt BORDEAUX licht bew. 8 GRENOBLE onbew. 1 NICE onbew. 7 FRANKFORT mist —1 MüNCHEN half bew. 1 ZURICH mist 0 GENèVE mist LOCARNO onbew —2 WENEN onbew. —4 INNSBRUCK licht bew. —3 ROME nevel 4 MALLORCA zwaar bew 13 Korreltje Roep niet Alleluja voor bet Fun ie.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1