S)e Nasser zorgt voor nieuwe moeilijkheden rond Gaza Tien jaar geëist tegen Nederlander de Braai De olie stroomt weer door de buizen NASSER Bestuur der UNO-troepen niet erkend Soekarno naar Sumatra Ook Borneo thans afgevallen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 31 DINSDAG 12 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14054 HOUDT DE SPANNING ERIN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redact'e 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct p. mjn Telefoontjes f lJte Cairo stelt eigen gouverneur over Gaza aan De Egyptische regering heeft er maandag bij Dag Hammarskjoeld tegen geprotesteerd, dat het internationale politieleger van de V.N. „zijn bevoegd heden overschrijdt" in de strook van Gaza en op de bevolking van het ge bied het vuur heeft geopend. Zij heeft een gouverneur benoemd, die het bestuur in de strook van Gaza onmiddellijk moet overnemen. Egypte is akkoord gegaan met het verblijf van het internationale politieleger in de strook van Gaza echter met inachtneming van de beperkingen vastge steld door de Ver. Naties d.w.z. om de wapenstilstand af te dwingen en de terugtrekking van de vijandelijke strijdkrachten de Israëlische dus tot de bestandslinies te volgen. ..Egypte zal echter niet toestaan, dat het politieleger andere dan genoemde functies verricht", aldus de Egyptische voorlichtingsdienst. kend, dat de V.N.-troepen op burgers geschoten hebben en dat er by de betogingen van zondag slachtoffers gevallen zyn. Israëlische kringen in New York hebben uiting gegeven aan hun be zorgdheid over de gebeurtenissen. De Israëliërs hebben, aldus een opmer king van een diplomaat, het gebied vian Gaza aan de V.N. overgedragen en niet aan de Egyptenaren. Deze zegsman wees nog eens op de verklaring van mevrouw Meir in de Assemblée, dat Israël zich zijn vrij heid van handelen ter verdediging van zijn rechten voorbehoudt indien zich in het gebied van Gaza omstan digheden voordoen, die wijzen op een MEER EEN GEBAAR? In kringen, die in nauw contact staan met de Egyptische afvaardiging bij de V.N. is men van mening, dat de Egyptische bekendmaking voor het hernemen van het bestuur over Gaza niet direct door een actie zal worden gevolgd. Het zou meer een standpuntbepaling zijn, waaruit blij ken moet, dat Egypte niet van zins is zijn rechten op het bestuur van Gaza. te laten varen. De Egyptische mededeling, dat Egypte het bestuur over de strook van Gaza „onmiddellijk" overneemt, heeft opzien gebaard. Men had wel een of andere Egyp tische reactie verwacht op het in cident dat zondag in Gaza voorviel, maar men is „overrompeld" door deze Egyptische verklaring. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft maandag te Washington geweigerd commentaar te leveren op dit bericht uit Caïro. Volgens hem valt deze kwestie onder de bevoegd heid van de Ver. Naties. Volgens wel ingelichte Amerikaanse kringen heeft de Egyptische regering de Vey. Sta ten riet van tevoren op de hoogte gesteld van haar besluit om tot de benoeming een gouverneur over te gaan. Dr. Ralph Bunche, onder-secretaris van de Ver. Naties, verklaarde maan dag in Gaza, dat „de V.N.-troepen niet van plan zyn de strook van Gaza te internationaliseren". Het voornaamste doel van de V.N.- troepen in de huidige faze is het her stel van orde en rust in het gebied, aldus Bunche. Vóór veertig jaren IXEZE WEEK GAAT men in Rus- U land en in de satellietlanden het 40-jarig feest van de Russische revo lutie „vieren". In sommige landen, zoals in Hongarije bijv. zal die feest viering niet zo uitbundig zijn, want daar is men een beetje bang, dat het feest de verkeerde kant zal opgaan. De Hongaren en de andere satel lietlanden ook hebben nl. alle re den om er bij gelegenheid van dit feest aan te denken, hoe weinig zij geprofiteerd hebben van de vruch ten, welke de Russische revolutie in maart van het jaar 1917 beloofde. Wat zij in feite kunnen „vie- 0 ren" is het verloren gaan van de vrijheid, welke het oorspron kelijke doel was van die revolutie. Toen het Russische volk, kapot ge slagen in een verloren oorlog, zich in maart 1917 bevrijdde van het tsaristi sche regiem, had het heel andere as piraties dan een bolsjewistische rege. ringsvorm. Het was aanvankelijk een ongeorganiseerde volksbeweging, zo als wij dat verleden jaar in Boeda pest hebben gezien; men wilde de oorlog en het wanbeheer van de tsa ristische officieren en ambtenaren kwijt, maar wat er verder moest ge beuren, wist men niet precies. Plaat selijk werden er arbeiders- en solda- tenraden gevormd, welke allengs een beetje orde in de chaos schiepen. Het waren toen niet de bosjewieken, wel ke de overhand hadden, maar de z.g. mensjewieken, gematigde socialisten, die geloofden in de mogelijkheid van een uit vrije verkiezingen geboren constitutionele vergadering. Zij wil den een echt democratisch stelsel, zij wilden vrijheid van drukpers, vry- heid van meningsuiting en gelijkheid voor allen. Zij wilden een echt parle ment met vryheid voor de oppositie en in die oppositie zaten de bolsjewie. ken. De bolsjewieken speelden het spelletje echter niet mee; zij waren de feilen, de durvers, die relletjes wisten te maken en hard konden schreeuwen. Zij liepen de regering van Kerenski onderste boven en richtten in november 1917 een eigen regiem op, dat feitelijk het Russische volk beroofde van alle rechten, welke het in maart meende veroverd te hebben. Voortaan geen vrije verkie zingen meer, geen vrijheid van druk pers, geen vrijheid van godsdienst, maar gevangenis, concentratiekam pen, gelijkrichting, dwangarbeid enz. Voor al degenen, die mede in het schuitje zitten, zou de 15e maart eigenlijk een treurdag moeten zijn. Maaar het geheugen van de mensen is slecht; hoevelen weten zich nog te herinneren, wat er 40 jaar geleden precies is voorgevallen? DE DEMONSTRATIES VAN ZONDAG Wachtposten van het politieleger vuurden zondag over de hoofden van demonstranten, die trachtten het hoofdkwartier van de V.N.-troepen in Gaza binnen te dringen. Grote groepen demonstranten probeerden de toegang tot het hoofdkwartier te forceren, maar vielen het niet aan. Volgens Egyptische persberichten werd een Palestijnse jongeman neer geschoten en gewond, toen hij tracht te de vlag van de V.N. te vervangen door de Egyptische. Het hoofdkwartier vtan de V.N.- troepen in Gaza heeft maandag ont- Vliegende schietschijf RADIO-CAÏRO STOOKT Radio-Caïro heeft maandag kendgemaakt, dat een delegatie van notabelen uit Gaza deze week naar Caïro zal komen om aan president Nasser verslag uit te brengen over de toestand in het gebied na het ver. trek der Israëlische troepen. Er is in Gaza een volksfrontoomité opgericht, dat de bevolking heeft op geroepen de betogingen voort te zet ten tot de V.N.-troepen door Egyp tische vervangen ziullen zyn. Bunche neemt poolshoogte Ralph Bunche, plaatsvervangend secretaris-generaal van de organisa tie der V.N., voert vandaag in Caïro besprekingen „op 't hoogste niveau". Bunche moet op verzoek van secre taris-generaal Haimmarskjoeld een nadere verduidelijking pogen te krij gen over het standpunt van de Egyp tische regering. Steun aan vijand bewezen geacht De officier van Justitie bij het landgerecht te Madjalengka (West' Java) heeft tien jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de Nederlan der H. de Braai, die op 3 januari 1956 in Bandoeng gearresteerd werd. De officier herinnerde eraan, dat De Braai beschuldigd wordt van: pri mair: opzettelijke hulp- en steun verlening aan de vijand in tijd van oorlog; en secundair: het lidmaat schap van een subversieve organisa tie. De officier van Justitie achtte de primaire tenlastelegging bewezen. In het bijzonder bewezen oordeelde hij, dat De Braai van medio 1952 tot be gin 1953 met benden optrok. Bewezen is, aldus de officier, dat De Braai deelnam aan drie gevech- Bij de Hiller-helikopter-fabrieken in Palo A ito, Californië, zijn stabiliteits- proeven genomen met Hillers „vlie gende platvorm" een soort klein mo del „vliegende schotel", waarvan het Amerikaanse leger en twee als proto types heeft besteld voor verdere proefnemingen. De foto laat zien hoe een soldaat „boven het oog" van een strijdmakker vanaf het vliegende platvorm met een karabijn schiet. Of hij de roos trof vermeldt het ver haal niet Nederland populair in Guatemala Het publiek van Guatemala, daar toe uitgenodigd door de nationale pers, heeft de K.LJV1. uitgeroepen tot de populairste luchtvaartmaatschap- Pij- De meeste stemmen in deze en quête, welke betrekking had op een uitgebreide reeks commerciële instel lingen en produkten, werden in de sector burgerluchtvaart op de Neder landse maatschappij uitgebracht. Nummer twee werd de P.A.A. Ook in de sector scheepvaart werden de meeste stemmen op een Nederlandse maatschappij uitgebracht, n.l. op de K.N.S.M. Het laatste obstakel De Egyptische regering heeft gene raal Raymond Wheeler, die het toe zicht heeft op de bergingswerkzaam heden in het Suezkanaal, toestem ming gegeven voor het lichten van het wrak van de sleepboot „Edgar Bonnet", het laatste obstakel voor de scheepvaart in het kanaal. Dit is maandagavond officieel in Cairo be kend gemaakt. Een woordvoerder van de Egypti sche kanaalmaatschappij verklaarde, dat technici van de maatschappij vandaag, dinsdag, in samenwerking met de bergingsvloot van de V.N. met het lichten van de „Edgar Bonnet" zouden beginnen. ten van Kartosoewirjo van de Da- roel Islam tegen de TNI (Indone sische leger) en eveneens, dat hij an derszins Kartosoewirjo in diens sub versieve activiteiten bijstond. Niet be wezen achtte hij, dat De Braai ten behoeve van de benden brieven zou hebben getikt of ander voorlichtings- werk zou hebben verricht. De officier meende, dat de con frontaties, waarbij De Braai door de verschillende getuigen a Charge her kend werd, voldoende waarborg bo den, terwijl het uitgesloten zou zijn, dat de verklaring van de getuige charge hen tevoren door de politie zouden zijn ingeprent. Opzet achtte hy bewezen door de handeling zelf, zonder dat enig extra bewijs hier voor nodig zou zijn. Met betrekking tot de verklaring van de zes getuigen decharge zei de Djaksa, dat deze De Braai wel een alibi verschaften, doch dat zij niet al zijn. doen en laten dekten, terwijl het ook algemeen bekend is, hoe gemak kelijk bendelede:; zich van en naar de stad kunnen begeven. Hij zei dat dit voor beklaagde als chauffeur nog gemakkelijker moet zijn geweest. Bij de strafmaat overwoog hij in zyn requisitoir, dat De Braai een lei dinggevende functie bekleedde, waar om hem een zware straf diende tè worden opgelegd. President Soekarno zal op het ein de van deze week naar Noord-Suma- tra vertrekken, om de openingsrede van de conferentie van kerkelijke leiders uit Aziatische landen in Pra- pat bij te wonen, en voorts om een Handig tasje voor schakende dames Te Offenbach in Duitsland wordt op het ogenblik een Internationale jaar beurs van lederwaren gehouden, waaraan door 420 fabrikanten wordt deel genomen. Op de foto ziet men een van de nlenwtjes. Een wit lederen dames handtasje waarvan de deksel is voorzien van een miniatuur schaakbord. De schaakstukken kunnen op het bord worden gezet waarop ze door pennetjes blijven staan. I Nieuwe leiding door Israël Sedert gistermiddag stroomt weer olie door de herstelde buisleiding die van Irak door Syrië naar de haven stad Banias voert. De eerste olie zou vandaag in Banias aankomen. Twee andere buisleidingen van de Iraq Pe troleum Company zullen binnen eer dag of twee eveneens weer in wer king worden gesteld. In totaal zullen deze drie dan elf miljoen ton olie per jaar vervoeren. De volledige capaciteit van 25 mil joen ton per jaar zal waarschijnlijk kunnen worden bereikt voordat de technici de drie pompstations kunnen herstellen, die indertijd zijn opgebla zen op de olieroute in Syrië. Wat de hervatting van de activiteit toespraak te houden op een massa- j ^er oliebuisleidingen tussen Saoedi- bijeenkomst in Pcmatang Siantar,Arabië en Bahrein betreft, melden waar het hoofdkwartier gevestigd is betrouwbare bronnen dat aanvanke- van het aan de centrale regering20.000 barrels (vaten) olie per trouw gebleven regiment. via deze leiding zullen worden In politieke kringen wordt deze be-1 de"bedroe gtng^ï*00M§'wte"1®1" kendmakmg opgevat als een aanwy-i zing, dat de Indonesische president TANKERS VOOR EILATH. vóór vrijdag a.s. zyn beslissing over| Een grote Amerikaanse tanker zal zyn conceptie zal bekendmaken. naar men verwacht de volgende Militairen nemen de macht over Volgens dinsdag in Djakarta ont vangen berichten, heeft Borneo De premier van Snrinam'e dr. R. Ferrier en de premier van de Ned. Antillen de heer E. Jonckheer, brachten maandag een bezoek aan de ministerraad die in de Trèveszaal bijeen was. V.l.n.r.: de heer E. Jonckheer, dr. R. Pos, dr. R. Ferrier, minister A. A. M. Struycken en minister-president dr. W. Drees. het grootste eiland van de Indonesi sche archipel zich aangesloten bij Midden- en Zuid-Snmatra en Oost- Indonesië in hun uitdaging van de entrale regering. De waarnemend militair comman dant van Borneo, luitenant-kolonel Hasan Basry, maakte maandagavond in Bandjarmasin, de hoofdstad van Borneo, bekend dat een „revolutio naire raad" is ingesteld, die het be stuur in de drie provincies van het eiland heeft overgenomen. De centrale regering oefent thans alleen nog maar op Java haar gezag uit. Tydens de in de afgelopen week gehouden reünie van de voormalige „Lambung Mangkurat"-divisie werd door tal van deelnemers de instelling van een revolutionaire raad geëist, welke belast zou moeten worden met de uitvoering op „radicale en revolu tionaire wijze" van de opbouw in dit onderbevolkte eiland. President Soekarno zal vanavond een bijeenkomst hebben met de chef staf van de landmacht, generaal-ma- joor Nasution, de chef van de lucht macht en het hoofd van de staatspo litie. Aangenomen wordt, dat de top leiders van de defensie en de staats veiligheid behalve de opstanden in de buitengewesten en de huidige bin nenlandse onrust, ook de voorgeno men ontmoeting tussen Soekarno en Hatta zullen bespreken. Deze lang verbeide ontmoeting, die tot het her stel van de samenwerking tussen deze twee staatsleiders zou moeten lei den, waarop door de opstandige be wegingen wordt aangedrongen, heeft nog steeds niet plaats gehad. maand in de Israëlische haven Ellath aan de Golf van Akaba aankomen, zo bericht de Jerusalem Post, om de eerste olie te lossen die door de nieu we bulsleiding over Israëlisch grond gebied naar het noorden zal worden gepompt. Die leiding zal dan gereed zijn ge komen. Een van de pompstations in Eilath is al klaar. Het schijnt in de bedoeling te lig gen dat drie Amerikaanse tankers heen en weer zullen varen tussen de oliehavens aan de Perzische golf en Eilath. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WARM VOORJAARSWEER. Droog weer met weinig bewol king. Zwakke tot matige zuid oostelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 13 Maart zon op 7.02; onder 18.47; maan op 15.38; onder 5.14. Hoogwaterstanden 13 Maart v.m. 0.55; n.m. 1.25. Het weer in Europa STOCKHOLM half bewolkt 1 gr. OSLO nevel 1 KOPENHAGEN mist 1 tt ABERDEEN mist 0 DUBLIN licht bewolkt 9 H LONDEN mist 8 AMSTERDAM zw. bewolkt 5 BRUSSEL half bewolkt 8 PARIJS half bewolkt 8 BORDEAUX -licht bewolkt 10 GRENOBLE on jewolkt 3 NICE onbewolkt 8 s, BERLIJN zw. bewolkt 0 FRANKFORT nevel 0 MüNCHEN nevel —4 ZüRICH mist 0 GENèVE mist 4 LOCARNO onbewolkt —1 sa WENEN onbewolkt —2 INNSBRUCK onbewolkt —2 ROME nevel 4 MALLORCA onbewolkt 13 Korreltje Het leven is de jeugd van onze on- pterfelykheid.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1