Met een dolkmes vermoord Het meisje De Rijn zal ons electriciteit gaan leveren MAANDAG 11 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 WITTE STEENKOOL" IN NEDERLAND Grote watervallen, stroom versnel- j lingen en stuwmeren zijn over het algemeen de „motor" die verschil lende landen de „witte steenkool" I leveren. Met dit laatste bedoelt men dan de energie die met behulp van waterkracht wordt opgewekt. Het sijn vooral de landen met veel ber gen die hier gebruik van kunnen maken. Ons land bezit geen bergen, maar toch zyn er mogelijkheden voor ons land. De Ryn zal ons electriciteit leveren! Dit zal mogelijk wor den gemaakt door de bouw van stu wen, zie kaartje. Op dTie plaatsen in de Lek zijn er stuwen ontworpen waarvan de stuw bij Hiaigenstein thans in aanbouw is. Met deze stuw zal men over een paar jaar gereed lijn, met de stuw bij Maurik hoopt men in 1058 te beginnen, terwijl de stuw bij Doorwertih in 1959 aan de beurt zal komen. De stuw bij Hagestein zal een hoe veelheid stroom opwekken, door mid del van een Kaplanturbine, die jaar lijks 6 miljoen kW zai leveren, het geen een besparing van 3000 ton ko len zal betekenen. De opgewekte energie zal gebruikt worden voor de stuw zelf en door het Utrechts elec- triciteitsbedrijf. Als men bij de bouwput te Hage stein in april zal beginnen met het storten van beton, zal daarmede de vaste basis worden gelegd voor het project van de drie Rijnstuwen, een project dat totaal zo ongeveer 75 mil joen gulden zal gaan kosten. Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 420 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 20.00—24.00 AVRO. AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVR O: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Voor dc vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Amus muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Ham mondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Kamerork. 16.20 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 „De dierenwe reld en wij", caus. 17.30 Elektro- nisch-mandoline ens. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Prof. dr. M. A. Beek: „Langs de puinheuvels van Mesopotamië. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Kamerkoor. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 De antwoordman. 22.30 Orgelconc. 22.55 Ik geloof, dat.23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 Act. en New York Calling. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM n, 298 m. 7.00—24.00 KRQ. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Coor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 GTam. 12.15 Voor de boeren. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dans- muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. prgr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz:. Rijksdelen overzee. Missiewerk aan dc Wisselmeren. IV., door frater P. Steltenpool O.F.M. 18.00 Strykork. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Mil. ork. 19.00 Nieuws. 19.10 Uit het Boek der Boeken. 19.20 Cello en piano. 19.45 Act. 20.00 Lijdensme ditatie. 21.00 Radio Philharm. ork. 22 15 Pianorecital. 22.40 Koor, trom petten en orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45—22.00 Filmprogr. De zoetwatervoorziening Uiteraard is het by dit project niet begonnen om de opwekking van electriciteit, maar om de belangen van onze zoetwatervoorziening en de scheepvaart Het IJsselmecr en de IJssel hebben op gezette tijden wa ter te weinig, terwyl er elders water in overvloed is. Door nu „kranen" (de stuwen) in de Rijn te bouwen, kan men de IJssel en het IJsselmeer, wanneer dit nodig is, van een nieuwe voorraad zoet water voorzien, en zoet water is zeer belangrijk voor het ge hele noorden van ons land. Dat is nl. aangewezen op de „voorraadschuur van het IJsselmeer voor zijn zoet watervoorziening. De drie „kranen" van de Rijnstuwen vormen dus het grote „distributiekantoor" voor de IJssel en het IJsselmeer. Aangezien de scheepvaart vaak last heeft van de lage waterstanden op de Lek-Rijn en IJssel, zullen de mo gelijkheden tot regulering van de waterstanden van groot belang zijn voor orue binnenvaart. Bij het gehele plan komt hier ook het Deltaplan om de hoek kyken, daar een juiste waterverdeling Lek- Ryn-LJssel zijn sluitstuk moet ver krijgen door de afsluiting van het Haringvliet, zie kaartje. Ongeveer de helft van het Rijnwater stroomt door het Haringvliet naar zee en indien ihen de Rijnstuwen zou gebruiken, zou men af moeten wachten of er dan voldoende water in de Lek blijft. Ook onze strijd tegen de verzilting zou hinder ondervinden bij een ge bruik van de stuwen zonder dat het Haringvliet zou zijn afgedamd. Het Haringvliet is dus wel het sluitstuk voor het gehele project. Wbar de voorgenomen waterver deling ook van groot belang is voor onze drinkwatervoorziening en land bouw, is het wel bedenkelijk te zien dat de Rijn door de industrieën in het buitenland gebruikt wordt als „riool" voor de lozing van hun afval water. Deze lozing heeft zulke vor men aangenomen, dat er dagelijks een hoeveelheid zout aan de Rijn CONFECTIEFABRIKANT OP STRAAT BEROOFD. Een 50-jarige confectiefabrikant is in de nacht van zaterdag op zondag in de Derde Helmerstraat te Amster dam door een 25-jarige veenarbeider aangevallen en van een bedrag van ƒ35 beroofd. De fabrikant liep hierbij verwon dingen aan zijn rechterwenkbrauw en dé bovenlip op en verloor boven dien enige tayden. De veenarbeider, C. C. uit Amsterdam, werd door voor. bijgangers gegrepen en aan de politie overgeleverd. De ƒ35 werd op straat terug gevonden. wordt toegevoegd gelijk aan de in houd van 15 rijnaken! Ook wordt er door de duizenden liter vuil water dagelijks een hoeveelheid ijzer êan de Rijn toegevoegd voldoende vbor de bouw van een flinke brug! Wil Nederland werkelijk alle voor delen uit zijn plannen halen, dan is internationaal overleg noodzakelijk. Achter de bouw van onze Rijn stuwen steken dus nog vele proble men. AUTO TEGEN BOOM: EEN DODE, DRIE GEWONDEN Vannacht omstreeks 2 uur is op de Amersfoortsestraat te Soes ter berg 'n personenauto, bestuurd door de heer Loots uit Huis ter eHide, door tot nu toe onbekende oorzaak ter hoogte van de woningstichting „Ons Belang" van de weg geraakt en tegen een boom gereden. De heer L. werd bij de botsing op slag gedood. De mede- inzitten: zijn echtgenote, een vriend en ddens vrouw, de heer en mevrouw Hartsen uit Apeldoorn, werden zwaar gewond; zij zijn naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. EERSTE KATHOLIEKE LYCEUM MET DALTON ONDERWIJS GEOPEND. Zaterdagmorgen is in Tuinstad-Slo- l^rvaart, een van de nieuwe tuinste den van Amsterdam, het nieuwe Pius X lyceum officieel geopend, de vijfde katholieke middelbare school van de hoofdstad en het eerste katho lieke lyceum in Nederland, dat op Dalton onderwijs is gebaseerd. Het gebouw werd evenals de kerk van de H. Pius X ontworpen door ar chitect Van der Laan, die ook het ge- houw van de Nijmeegse medische fa culteit heeft ontworpen. Het lyceum i3 coëducatief en het onderwijs wordt uitsluitend gegeven door leken. Rec tor is drs. E. Koster. Hendrik Toxopeus, die 20 jaar voogd is geweest van het wadden eiland Rottumeroog, is zaterdag op 85-jarige leeftijd te Delfzijl overle den. De heer Toxopeus werd gebo ren in Nansum bij Holwierde, hij begon zijn loopbaan als matroos en klom op tot sleepbootkapitein, in welke betrekking hij een aantal red dingen op zee heeft verricht. Twist tussen een betonwerker en zijn zwager In de nacht van zaterdag op zoniag, tegen een uur heeft de 26-jarge be tonwerker H. J. T., wonende in de Rembrandtstraat te 's-Gravenhage, zijn zwager, de 29-jarige chauffeur H. T., wonende in de Van Dijckstraat, in een vechtpartij met een dolkmes mid den in de borst gestoken, tengevolge waarvan deze enkele minuten later is overleden. In het onderzoek dat de politie onmiddellijk na het misdrijf instelde, is gebleken dat er reeds lan ge tijd onenigheig in de familie heerste. Omstreeks een uur in de afgelopen nacht werd de politie telefonisch ge waarschuwd dat er een stevige vecht partij aan de gang was op de hoek van de Rembrandstraat en de Te- niersstraat. De agenten van een pa trouillerende jeep, die er direct heen waren gedirigeerd, troffen niets op windends in de Rembrandtstraat aan. Zij belden ter controle aan bij de wo ning waar een van de vechtersbazen zou verblijven. De bewoners waren opgewonden en nerveus. Een man en een vrouw die later de betonwer ker en zijn moeder bleken te zijn verlieten het huis en liepen naar de van Dijckstraat, een straat die vlak bij en parallel met de Rembrandstraat ligt. Daar zagen tie politieagenten een oploop. Midden op straat lag een he vig bloedende man, voorover op de stenen. Toen een van de agenten hem omkeerde bleek hij stervende te zijn. Hij had een gapende wonde-in zijn borst. Enkele ogenblikken later over- leed hij. De man, die mét Zijn móéder* uit het het huis aan de Rembrandstraat was gekomen, stond er zeer zenuwachtig bij en riep: „Dat is hij". Een politie agent constateerde dat de man bloed sporen op zyn kleding had. De nan werd overgebracht naar de politie post van Jer Vennestraat, waar hij bekende met zyn zwager te hebben gevochten 2n hem te hebben gesto ken. De chauffeur T., die met een zuster van de betonwerker was g.trouwd, had die nacht enige malen bij de be tonwerker aangebeld en geroepen: „Kom er eens uit, ik moet met je pra ten". De chauffeur die niet *- chter was, zou ook hebben gescholden. De betonwerker T. voelder er echter niets voor om naar buiten te gaan, temeer niet, omdat de ander een bekend bok ser was. De vrouw van de chauffeur tracht te haar .nan mee te tronen en aan vankelijk gelukte het haa. De betonwerker, die uit het raam keek, zag dat zijn zwager op de hoek van de Rembrandstraat en de Tenier- straat zyn zuster 1 d sloeg. Hy ont stak in woede, trok zijn brc." aan en rende zijn zuster te hu) ->. Onderweg greep hy uit een kast in de gang een dolkmes. Dit mes had een lemmet van ongeveer vijftien centimeter. In de vechtpartij r. 2t zijn zwager zwaaide T. wild met dit mes om zich heen, teneinde de chauffeur die als een getrainde bokser om hem heen danste, van zich af te houden. T. werd midden in de borst gestoken. Hy ren de hierop hevig bloedend nog onge veer tachtig meter var, voordat hij neerviel. De dader ging hierop naar huis, niet wetende hoe ernstig zijn zwager was gewond. Het dolkmes gooide hij in het rommeltuintje ach ter zijn; huis, waar de politie het la ter vond. T. is getrouwd en heeft twee kinderen. Het onderzoek wordt voortgezet. De Rhigel'mgsch (48) ^awHimrme iHDismDCom WNNINOmlRM- b/bc Wan, min INHfTftNOCUHO- aor en oesma pimrs nissenHn- omKmOFFB. FN ZIN ORDC, BWW Htive Zei eens, kart- Offet, mm gemaal, hoe zit dit nw 7 Ik draag nu al tm jaar dit katoen tje! Wanneer krtg ik nog eens een jmeuHi iurk? PffL Moerassen dempen voor het volk t Waar wenden ze nu nog de belastingen i voor hel wet- mvanhelvolk? mmzïï\ Pust met die sdiat een leger uit'Voer een oorlog tVermr een gebied'.Hefdaar belas tingen, dan zat ik tenminste eens utsmeuwSj T hebben om aan te trekken Kamerlid Ten Hagen overleden In het ziekenhuis van de H. Joannes de Deo te 's-Gravenhage, waar hij sinds donderdag 7 dezer werd ver pleegd, is de afgelopen nacht aan de gevolgen van het hem op die dag op de Vijverdam te den Haag overkomen verkeersongeluk op 52-jarige leeftijd overleden mr. C. J. A. M. ten Hagen uit Nijmegen, lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal voor de Par tij van de Arbeid. Cornelis Johan Anton Marie ten Hagen werd op 19 november 1904 geboren te Voorburg. Hij bezocht het stedelyk gymnasium en het Canisius. college te Nijmegen en studeerde ver. volgens rechten aan de r.-k. universi. teit. Na voltooiing van zijn studie ves tigde hy zich te Nijmegen als advo caat en procureur. Hy was in 1943 een van de mede-oprichters van de illegale groep „Christofoor" en van het blad van die naam. In het laatste jaar ver de tweede wereldoorlog was hij hoofdredacteur van het eveneens illegale „Je Maintiendrai". In 1945 werd mr. Ten Hagen lid in de natio nale adviescommissie. Na de tweede wereldoorlog was hij lid van het noodparlement en sedert 20 november 1945 had hij voor de Partij van de Arbeid zitting in de Tweede Kamer. In de eerste jaren na de oorlog was mr. Ten Hagen wethouder van finan ciën en onderwijs van de gemeente Nijmegen, daarna was hij lid van de gemeenteraad van die stad. Mr. ten Hagen was redacteur van het blad „De Gemeente". Hij was commissaris van de N.V. Ten Hages Drukkerijen te 's -Gravenhage. Hij was ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De 67-jarige G. J. Bleekman uit Gaanderen (gem. Doetinchem) 'is gis. stermiddag om drie uur op de rijks weg te Gaanderen door eer luxe auto aangereden en gedood. De bromfietser, die juist een kin derfietsje bij de rijwielhandelaar had gehaald voor de verjaardag van zijn kleindochtertje, stak zonder op het verkeer te letten de weg over. De bestuurder van de wagen, G. uit Ter- borg, zag het geval aankomen en sprong uit de wagen. Hij bleef onge deerd. De wagen vernielde een af rastering van een woning en kwam tegen een paal van de Prov. Gelderse Elektriciteitsmaatschappij terecht, die bij de grond afknapte. Doordat de paal tegen de auto bleef hangen kwa men de draden niet op de weg te recht. Het verkeer was echter ge stremd totdat de stroom afgesloten was. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een mobiele groep van de cen trale veldpost der Nederlandse douane vlak voor het grenskantoor St. Pieter bij Maastricht een Belgi sche vrachtwagen aangehouden. Ogenschijnlijk was de auto leeg, doch bij nader onderzoek ontdekten de oplettende Nederlandse douane beambten een geheime bergplaats tussen de kabine en de laadbak, waar in dozen met Nederlandse koelhuis- boter waren opgestapeld, in totaal 1200 kilo. De bestuurder, B., afkom stig uit een plaatsje ten zuiden van Leuven in België, werd gearres teerd en te Maastricht in verzekerde bewaring gesteld. De vrachtauto reed geregeld van België naar Duitsland met groenten. Boter en vrachtwagen werden in beslag genomen. Een andere auto, die blijkbaar als voorwagen fungeerde, is met grote snelheid doorgereden, toen de be stuurder onraad bemerkte. De Neder, landse douane-recherche is bezig met het onderzoek. Een 84-jarige bewoonster van een perceel in de Langs Leidsedwars- straat te Amsterdam heeft zondag morgen ernstige brandwonden gekre gen toen zij, zoals zij later verklaar de ,om warm te worden haar rokken over een brandende petroleumkachel deed en de stof vlam vatte. Een buur man heeft zich door een ruit in te trappen toegang tot de woning ver schaft en heeft de vlammen gedoofd. De vrouw is in het Weesperplein- ziekenhuis opgenomen. Nachtelijke klopjacht in Utrecht Hele stadswijk afgezet Niet minder dan de afzetting van een gehele stadswijk in Utrecht en het lossen van 12 waarschuwings schoten waren nodig om twee jon gens te vangen die uit het Rijks opvoedingsgesticht te Amersfoort waren ontvlucht. Deze, de 17-jarige P. V. en de 18- jarige J. T., werden in de nacht van zaterdag op zondag gesignaleerd bij Fort de Bilt waar zij reden op een in Amersfoort gestolen fiets. De jongens wierpen het rywiel weg en vluchtten het weiland in. La ter werden ze weer ontdekt op de rijksweg nabij de nieuwe stadswijk Hoograven waarin ze verdwenen. Twaalf maal moest een waarschu wingsschot worden gelost en toen dat geen resultaat bleek te hebben werd de hele wijk afgezet. Toen was er voor de vluchtelingen geen ontko men meer aan en liepen ze in de val. Bij hun arrestatie droegen zij kle dingstukken die zij uit de kleedloka len van de arbeiders in die buurt hadden ontvreemd. BIJ AUTOBOTSING Twee doden en negen gewonden Gistermiddag is op de rijksweg tus. hen Roermond en Maastricht, onder de gemeente Maasbracht, een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee personen werden gedood en negen gewond. De heer W. van Beek uit Schaes- berg, wilde met zijn auto een voor hem rijdende auto passeren, maar moest voor een hem tegemoetkomen de wagen weer snel het rechter weg gedeelte opzoeken. Hierbij sneed hij de auto, die hij wilde passeren, raakte hem en verloor de macht over het stuur, waardoor hij met zijn auto in volle vaart tegen een langs de weg staande boom reed. De auto, die werd gesneden, reed tegen hem op. De ge volgen waren ernstig. De heer Van B. werd op slag ge dood. Zijn naast hem zittende echt genote werd zwaar gewond en over leed tijdens het transport naar het ziekenhuis. In deze auto zaten voorts een echtpaar met een kind en een kind van het echtpaar Van B., die alle vier gewond werden en naar het ziekenhuis te Roermond werden overgebracht. De andere auto werd bestuurd door de heer W. Tegel uit Brunssum. Hier in zaten nog zijn echtgenote en twee kinderen van het echtpaar Tegel en de heer Bernard uit Hoensbroek. Ook deze vijf inzittenden werden gewond en moesten naar het zieken huis in Roermond worden overge bracht. KORTE golf Het stoffelijk overschot van de sedert 1 oktober van het vorig jaar vermiste oud-kantonrechter, de 81- jarige heer v. d. M. uit Zeist, is zater dagmiddag tijdens 'n drijfjacht inde staatsbossen langs de Zeisterweg te Woudenberg gevonden. Politie-onder- zoek wees uit dat van enig misdrijf geen sprake is. Brand verwoestte in de afgelo pen nacht een van de grote opslag loodsen van de Ned. Chr. Boeren bond, gelegen langs de Kanaaldijk te Helmond. Het vuur vond gretig voed sel in ruim zeventig ton geperst stro. De Helmondse brandweer bestreed het vuur met zeven water- en drie hogedrukstralen. De Utrechts hotelbediende, die enige weken geleden met 7000 gul den naar een bank werd gezonden en daar nooit is aangekomen, is de zer dagen te Parijs gearresteerd. Of er nog iets van het gestolen geld is overgebleven is niet bekend. Getracht wordt uitwisseling van de dief te verkrijgen. Het vliegveld Rotterdam krijgt voorlopig geen definitief stationsge bouw. Bestedingsbeperking en an dere overwegingen zijn hieraan de bet. Thans wordt een demontabel houten gebouw gezet van 10 by 25 meter, dat douanehal, wachtlokaal en andere dienstruimten zal bevat ten. Later zal het gebouw eventueel als cantine gebruikt kunnen worden. /N HET BLAUW door FRANK PERRY 11). Er was geen tijd om het goed te be graven, ce sneeuw lag een voet dik. Het moest irgens in het gebouw ver borgen worden. Ze was te zuinig om het te vernie tigen en wist er zelfs nog een nut tig gebruik van te maken. Als er enig bewijs tegen haar gevonden werd, kon ze onmiddellijk de ver denking op Winfield afwentelen. Zo niet, dan zou Winfields' kamer nooit doorzocht worden en het pakje d-us veilig zyn. Als de zaak vergeten was, zou ze ruzie met hem zoeken en het pakje terugeisen. Zo moest zij geredeneerd hebben, meende hij. Maar waarom had ze het gesprek op de verkoop van verdovende mid delen gebracht? Misschien had ze hem de imorfine willen verkopen, dat zou een grap geweest zijn. Plotseling herinnerde Winfield ziah de rode vlekken op Eva Bryan's wit te uniform, die vlek op haar schou der. Tot op dit ogenblik had hij niet meer aan dat voorval gedacht. Zij had gezegd, dat ze mercurochrome- oplcesing gemorst had. Dat had ze gezegd. Had ze het soms met opzet ge daan, om andere vlekken te bedek ken. Winfield huiverde in plotselinge ontzetting. Het scheen onmogelijk, dat meisje met haar poppengezicht je, en tochZe had geen verkla ring gegeven van haar aanwezigheid in het laboratorium die middag. En waarvoor had ze het ontsmet tingsmiddel nodig gehad? Ze had zich niet bezeerd en ze had de fles niet meegenomen. Winfield bracht Greer op de hoog te van het voorval. „Toen ik de me dische afdeling binnen ging, was ze vlak voor me, maar ik had haar niet door de gang of de galerij zien lopen", zei hij verwonderd. „Er is geen an dere weg naar die afdeling, behalve door de tunnel. Natuurlijk kan ze daardoor zyn gekomen, die verbindt alle afdelingen, maar hij wordt zel den gebruikt. Ze had een pakje in courantenpapier b\j zich, maar het zal wel niets te beduiden hebben". „Ik zal er haar naar vragen", zei Greer. „Maar die rode vloeistof helemaal over haar japon was dat om iets anders te verbergen?", vroeg Win field. De rechercheur liet zich niet erover uit. „Het is wel de moeite om het te onderzoeken", mompelde hij. „En die vlek op haar schouder", vervolgde Winfield. „Ik weet nog, dat ik me daarover verwonderde, ik geloof, dat de fles mercurochrome- oplossing op een van de onderste planken staat". Greer trok de wenkbrouwen op. „Dat is een punt". „Ik geloofzei Winfield lang zaam. „Ik geloof, dat de vlek op haar schouder wat donkerder -was dan de vlekken op haar rok. Denkt u, dat hetbloed kan zijn ge weest?" De rechercheur antwoord de niet. „Als het bloed was, zou ik toch vrijuitgaan, nietwaar?", vroeg Winfield vol hoop. „Daaruit zou nog niet volgen, 4a t u haar niet geholpen bad", steldé Greer hem teleur. „De officier zoi^ misschien redeneren, dat u haar ver klikte om uzelf te redden. Maar als we het meisje in het blauw vinden, zou u gered zijn, als ze het verhaal over het verliezen van die bloem in de gang bevestigde". „Als dat deel van uw verhaal waar bleek, zou de rechtbank vermoede lijk gehoof hechten aan uw verkla ring inzake de morfine, gezien uw smetloos verleden. Maar de twee bij elkaar is wel een beetje sterk. De officier heeft twee dagen gewacht met het indienen van de aanklacht tegen u, om te zien of dit meisje ook te vinden was, maar we konden geen spoor van haar ontdekken. Niemand in het sanatorium schijnt iets van haar te weten. En dat leidt tot de conclusie, dat u het meisje gefanta seerd hebt om de bloem te verkla ren". „Als u me niet gelooft", begon dr. Winfield heftig, „hoe denkt u dan, dat ik aan 't ding kom? Ik draag toch zeker geen blauwzijden bloe men? En als het aan mijne mede plichtige behoorde, zou ik die toch zeker dadelijk vernietigd hebben, vooral daar ik wist, dat u ernaar zocht?" „Dat heb ik ook al overwogen", zei Greer, „maar als u schuldig bent, kan het uw plan zyn geweest om er in geval van nood een ander mee op te knappen, precies zoals u zegt, dat Eva Bryan met de morfine heeft ge daan. Maar op het laatst ontbrak u daartoe de tijd. „Als u de bloem bijvoorbeeld in Eva Bryan's kamer had verstopt, zou de coroner uw verhaal betref fende de morfine geloofd hebben was er geen enkele reden om u in verband te brengen met de dood van dr. Nichols". Toen de rechercheur vertrokken was, zat Winfield na te denken over de ragfijne draden, waardoor hij in de moordzaak verwikkeld was. Had hij die bloem maar niet op geraapt. Als het meisje in het blauw onschuldig was, zou ze zich wel heb ben aangemeld om zijn verhaal te bevestigen, in alle couranten ston den al twee dagen lang uitvoerige artikelen over het geval. En nog steeds geen spoor van het meisje. Het viel hem moeilijk, in haar schuld te geloven. HOOFDSTUK VII. DE NACHTZUSTER. Winfield kreeg nog een bezoeker. Lous Atwood, een patiënt uit het sa natorium, een kalme, bebrilde jonge man, niet ouder dan één of twee en twintig jaar. „Hoe gaat het met u?", vroeg hij verlegen en zo plechtig alsof Win field reels ter dood veroordeeld was. „Uitstekend", antwoordde Winfield met geveinsde opgewektheid, ver heugd, dat een zijner patiënten hem kwam opzoeken. Atwood stak een kistje sigaren door de tralies heen. „Van Lonnie Ogden en mij," deel de hij mede. „Dat is erg attent van jullie", zei Winfield. „Ogden heeft het bedacht. Hij kon vandaag niet komen. Hij vroeg me, u zijn groeten over te brengen en te vragen, of wy ook iets voor u kun nen doen". „Niets, maar ik dank je voor de goede bedoeling", antwoordde Win field dankbaar. Na nog wat doellloos en verlegen gepraat ging de bezoeker heen en bleef Winfield alleen in zijn cel. Hij sneed de zegels van het kistje door en maakte het open. Tot zyn verbazing vond hij boven op de sigaren een klein stukje geolied papier, waarop een briefje was ge typt. Blijkbaar had men de zegels losgeweekt en vervolgens weer voorzichtig opgeplakt. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6