©e£eidóe6oivfccï/nt Ook Zuid-Sumatra scheidt zich at van Djakarta Jndatte&i&cfïe eenfieidóótaat in antfrinding Om de vrije vaart door het Suez-kanaal Oïwm(ietAe% te WaA&enaat ap tguiieipad gedaad Accoord tussen Engeland en Frankrijk Eerste kievitsei Demonstranten in Gaza uiteengejaagd Directeur: C. M. v. HAMER3VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 11 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14053 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs 10.55 p. w, f2.35 p. mnd. 17.— p. Invsrt. Franco p. p.f7.«0 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes 1 l.'A Borneo aarzelt nog zich af te scheuren De militaire bevelhebber van Zuid een radiorede bekendgemaakt, dat Kolonel Barlian zei, dat hij de provincie voor ontbinding te behoc oog op de politieke toestand in de wikkeling belemmerde. Het provin trouwen in de Javaanse gouverneur waardoor een „vacuum" in de rege Barlian zei, dat hij gehandeld hem In december van het vorige bevelhebber, president Sukarno, de gebied afkondigde. HET VIERDE GEBIEDSDEEL. Dit is het vierde gebiedsdeel in In donesië, dat zich losmaakt van Dja karta; Noord en Midden-Sumatra, alsmede Oost-Indonesië waren reeds voorgegaan, Borneo staat op het punt tc volgen. Toen Noord- en Midden- Sumatra zich losmaakten van Djakar ta had het burgerlijk bestuur van Zuid-Sumatra reeds geweigerd de overheidsinkomsten aan de centrale regering af te dragen. De leider van de opstandige bewe ging op Zuid-Sumatra, kolonel Bar lian, heeft verklaard: „Wij zijn onze Javaanse gouverneur Winarno beu. Hij werkt te langzaam". De Javaan se premier Ali Sastroamidjojo had Winarno indertijd benoemd ondgnks krachtige protesten van de Zuidsu- matraanse bevolking. In politieke kringen, is men er van overtuigd, dat de beslissende stuw kracht bij Zuid-Sumatra's besluit ge weest is het plan van president Soe- karno om communisten in de rege ring op te nemen. Zuid-Sumatra is mohammedaans en wenst geen sa menwerking met de communisten. Mohammedaanse Franse officieren Vijftig Mohammedaanse officieren van het Franse leger hebben presi dent Coty een schrijven gezonden, waarin zij om ontslag van hun eed verzoeken en toestemming om zich terug te trekken. Zij zeggen zich door de huidige ge beurtenissen in Algerië voor een ge wetensconflict geplaatst te zien, al dus meldt de „Manchester Guardian". De vijftig officieren, die zeggen na mens alle dienstdoende Algerijnse of ficieren te spreken, dienen waar schijnlijk allen in Frankrijk of Duits land. -Sumatra, kolonel Barlian, heeft in hij de macht heeft overgenomen. macht heeft overgenomen om de den. De maatregel was nodig met het provincie, die het bestuur en de ont- ciale bestuur had in feite het ver- Winardo Danuatmonjo opgezegd, ring was ontstaan. heeft binnen de bevoegdheden die jaar waren verleend toen de opper- staat van oorlog en beleg over het Evenals in Midden-Sumatra cn Oost-Indonesië hebben de leiders van Zuid-Sumatra om herstel van de samenkerking tussen president Soe- karno en de voormalige vice-presi- den Hatta gevraagd. Deze twee staatslieden zouden aan het hoofd moeten staan van een kabinet, dat samengesteld is uit respectabele na tionale leiders. 0©k wordt om de in stelling van een senaat verzocht, die „volledig representatief' is. Zaterdag is een „Orgaan ter ver wezenlijking van de wensen der Zuid- sümatraanse bevolking" opgericht. Dit orgaan heeft kolonel Barlian ver zocht de macht van gouverneur Wi narno over te nemen. Het orgaan beweerde de steun te hebben van 21 partijen en massa organisaties. Het drong er op aan, dat plannen voor de wederopbouw zo spoedig mogelijk zouden worden uit gevoerd en dat personen, die zulke activiteiten trachten te saboteren, worden „geluiquideerd". Rijk gebied. Zuid-Sumatra, waar drie miljoen mensen wonen, is een rijke oliepro vincie. De Shell en de Amerikaanse Standaard Vacuum hebben in Palem- bang raffinaderijen. Palembang is het centrum van Indonesië's grootste aardoliegebied en een van de grootste havens van het land. Nu ook het zuiden van Sumatra in opstand is gekomen, is alleen een klein gebied op het eiland rondom de stad Medan nog trouw aan de centrale regering. OVERSTROMINGEN IN OOST- JA VA. Ruim zestigduizend personen zijn in Oost-Java dakloos geworden door dat gebieden van een grote uitge strektheid zijn overstroomd. De over stroming is veroorzaakt doordat de Brantas buiten haar oevers is getre den; het water overstroomde met groot geweld sawahs, bouwland en dessa's; in een district staan 35 des sa's onder water. Te Bandjeng, nabij Surabaja, werden ongeveer duizend woningen vernield. Ook Madura is door overstromingen geteisterd; 4000 personen hebben hier een toevlucht gezocht op de hoger gelegen gedeelten van het eiland. Nasser staat op betaling President Nasser heeft in een ge sprek met de hoofdredacteur van het Indische weekblad „Blitz" verklaard, dat Britse en Franse schepen het Suezkanaal na de heropening mogen gebruiken, mits zij de kanaalrechten ten volle aan de Egyptische kanaal maatschappij voldoen. Hij zei voorts, dat nog geen beslis sing was genomen m.b.t. de vaart van Israëlische schepen door het kanaal. Een Egyptische regeringswoord voerder, heeft zaterdag te Cairo ver klaard, dat het (westelijke voorstel, om de helf der kanaalrechten, via de wereldbank, aan Egypte uit te beta len, terwijl de andere helft bij de bank in beheer zou blijven, totdat het geschil om het Suezkanaal is opge lost, een schending betekent van de overeenkomst van 1888. De Israëlische ambassadeur te Was hington, Abba Eban, heeft de Ameri kaanse onder-minister van buiten landse zaken een brief van zijn rege ring overhandigd, waarin de Israëli sche regering onder meer gewag maakt van de ongerustheid ove, de vrije vaart van Israëlische scht»*-n door het Suezkanaal, die bij haar is gewekt door de houding der Egypti sche regering dienaangaande. De Egyptische pers heeft volgens radio-Caïro gemeld, dat president Nasser een boodschap van de Ameri kaanse regering heeft ontvangen. De eerste boten er door. Een jacht en een sleepboot zijn za terdag in Suez aangekomen, na het gehele Suezkanaal te zijn doorgeva ren. Een woordvoerder van de V.N. heeft verklaard dat Egyptische kik vorsmannen zaterdag het werk aan de gezonken sleepboot „Edgar Bon net" hebben voortgezet. Generaal Wheeler, die de leiding heeft van het opruimingswerk, heeft het Nederlandse bergingsvaartuig „Walrus" opdracht gegeven naar het wrak van de sleepboot te gaan. Hij heeft echter van de Egyptenaren nog geen toestemming om met het ber gingswerk te beginnen. Een tragisch verkeersongeval heeft zaterdagmiddag op de Rijksstraatweg het leven gekost aan de 55-jarige tuinman W. B. Alkemade. Hij reed op een bromfiets op het fietspad langs de weg en werd gegrepen door een militaire vrachtwagen met aan hanger, die na een botsing dwars over het pad schoof. Het ongeluk gebeurde omsteeeks half drie halverwege tussen Kgrke- hout en Viaduct. Een personenauto, bestuurd door de 39-jarige Ameri kaan B. A. G. F. uit Wassenaar, die tegen de wegas stilstond om linksaf naar een benzinepomp te rijden, werd van achteren aangereden door een militaire vrachtwagen met aan hanger, bestuurd door de 20-jarige soldaat M. M. L. uit Wassenaar, ge legerd te Haarlem. De personenauto werd door de botsing op de linker weghelft geduwd en kwam daar, op de zijkant gekanteld, tot stilstand zonder verder onheil te veroorzaken. De vrachtwagen draaide na de bot sing naar rechts het rijwielpad op, waar juist de bromfietser, die uit de richting Den Haag kwam, passeerde. De man werd op slag gedood. De bestuurder van de personen auto en de militair kwamen met de schrik vrij. De auto's liepen schade op. De Koninklijke Marechaussee, ge legerd op het Marinevliegkamp Val kenburg, heeft de zaak in onderzoek. Getuigen van het ongeval wordt ver zocht, zich met deze instantie in ver binding te stellen (telefoon: K 1718, no 3841, toestel 219). Op de foto ziet men de verkreukelde bromfiets bij de achterkant van de militaire wagen. Erg „fundamenteel" Engeland en Frankrijk hebben za terdag een „fundamenteel akkoord" bereikt over de Europese gemeen schappelijke markt, de vermindering van de Britse strijdkrachten in West- Duitsland en de politiek tegenover Egypte nadat het Suezkanaal weer bevaarbaar is gemaakt. Dit is het resultaat van een te Pa rijs gehouden conferentie van vijf uur waaraan deelgenomen werd door mi nister-president Harold Macmillan, premier Guy Mollet en hun ministers van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd en Pineau. „Do besprekingen waren van bij zondere waarde, omdat premier Mol let zo juist uit Washington is terug gekeerd «en ik de volgende week naar Bermuda hoop te vertrekken voor besprekingen met president Eisenhower van de Ver. Staten", zei Macmillan na zijn terugkeer in Lon den. Men verwacht dat Macmillan er bij Eisenhower op zal aandringen, de Amerikaanse buitenlandse politiek zo te herzien, dat er weer een „wes« telijk drievoudig front" gevormd kan worden, zoals dat vóór de Suez- crisis bestond. De overeenstemming die de Franse en Engelse staatslieden bereikt heb ben, is nogal vaag. Het „akkoord" over het Engelse plan om de Britse troepensterkte in Duitsland te beper ken, blijkt bij voorbeeld daaruit te bestaan dat volgens Pineau beide landen „de sterkste verdediging wen sen tegen minimumkosten en met moderne wapenen". Als resultaat van de besprekingen zullen, zo wordt uit Engelse bron vernomen, Engelse en Franse des kundigen over de gemeenschappe lijke markt en het vrij handelsgebied spoedig bijeenkomen om „de twee opvattingen met elkander te harmo niseren". Dit besluit zeiden de Engelse zegs lieden, toont aan, dat Engeland van plan is het vraagstuk op realistische wijze te benaderen. Er wordt echter geen snelle oplos sing van het probleem verwacht, voornamelijk, omdat de economische en politieke toestand in de Engelse overzeese gebieden zozeer verschil lend is. Vanochtend hebben twee jongens, Sipke Buma en Broer Adema, op weg naar school in Oudega (gemeente Wymbritseradeel) op het land onder Oudega een kievitsei gevonden. De jongens hebben van hun vondst aan gifte gedaan bij het gemeentehuis. In de loop van de ochtend hebben zij, vergezeld van de burgemeester, het ei aan Koningin Juliana op het paleis Soestdijk aangeboden. Voorlopige Uno-regering Duizenden inwoners van Gaza heb ben zondag demonstraties gehouden, waarin zij eisten, dat de strook van Gaza onder Egyptisch bestuur zou worden geplaatst. VN-troepen moesten traangas ge bruiken om schreeuwende menigten uiteen te jagen. Gisteren werden sommige patrouilles van de VN met stenen bekogeld. Enkele betogers werden gearresteerd. De VN-troepen schoten in de lucht toen 3000 demonstranten zon dag het hoofdkwartier van de politie- troepen van de VN in Gaza aanvie len. De aanvallers werden terugge- Synthetische penicilline Twee Amerikaanse geleerden, dr. John C. Sheehman en dr. K. R. He- nery-Logan van de Cambrldge-univer sitelt in Massachusetts, zijn er na on derzoekingen, die negen jaar in be slag hebben genomen, in geslaagd pe nicilline op synthetische wijze te vervaardigen. Penicilline werd tot op heden uit schimmels gewonnen in een fermen- teringsproces. Beide geleerden heben tien ver schillende variëteiten penicilline ont wikkeld. De kosten van deze synthe tische penicilline zijn hoger dan die van het natuurlijke produkt, maar men hoopt die chemisch vervaardigde stof te kunnen gebruiken bij aandoe ningen, waar het „klassieke" produkt niet helpt en bij een groot aantal in fecties. Wellicht dat de nieuwe vorm van penicilline ook minder snel aller gische reacties bij de patiënten op wekt. NIEUWE RUSSISCHE ATOOM- PROEF. De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft zaterdag medege deeld, dat de Sowjet-Unie vrijdag jl. opnieuw een atoomwapen tot ontplof fing heeft gebracht. dreven. Hier en daar werd op jeeps van de VN-troepen geschoten. De VN-troepen hebben in Gaza een „voorlopige regering" ingesteld en de Deense kolonel Carl Ingholm tot militair gouverneur benoemd. Meer dan duizend bestuursambtenaren heb ben geweigerd met deze regering mede te werken zolang zü hiervoor niet de toestemming van de Egypti sche regering krijgen. Zuid-Slaviërs willen weg. Volgens Radio-Cairo zouden de Zuid-Slavische VN-troepen in Ga„a weigeren politiediensten te verrich ten aangezien zij meenden, dat dit werk voor Egyptenaren was. Van de zijde van de VN werden deze berich ten echter tegengesproken. Generaal Wheeler, chef van de ber gingsdeskundigen, die door de Ver. Naties voor het werk in het Suez kanaal zijn gecharterd zal waarsohijn- lijk morgen toestemming krijgen van de Egyptische autoriteiten om de laatste twee wrakken uit het ka naal te lichten. Dit is zondag door een woordvoerder van de Egyptische kanaal-autoriteiten verklaard. Schraal, zonnig weer Terwijl een tussen de Azoren en IJsland gelegen gebied van lage druk zich tijdens het weekeinde handhaaf de, verplaatste een gebied met hoge barometerstanden zich van de Finse Golf naar Polen. De in Duitsland aanwezige droge continentale lucht begon hierdoor naar het westen te bewegen en ver drong bij ons de zachte, vochtige oeeaanlucht, welke in de nacht van vrijdag op zaterdag was binnenge stroomd. Doordat in de continentale lucht vrijwel geen bewolking voor komt kon de zon overdag een sterk verwarmende invloed uitoefenen, zo dat de middag temperaturen in het gehele land om 14 graden zijn blij ven schommelen. In deze situatie komt ook morgen nog weinig ver andering. Het zonnige, schrale weer met een matige tot vrü krachtige zuidoostelijke wind duurt daarom voort. STILLE OMGANG: stoet van 23.000 mannen Twee bisschoppen onder pelgrims Voor de 76e maal sinds de Stille Omgang in Amsterdam in ere werd hersteld zijn in de nacht van sater- dag op ondag ongeveer 23.000 Katho lieke mannen en jongens biddend langs de aloude beeweg door het cen trum getogen. Er bevonden zich twee bisschoppen onder de pelgrims: mgr. P. A. Nierman uit Groningen en mgr J. W. M. Baelen uit Breda. Met 230 bussen en 17 extra treinen waren de bedevaartgangers uit alle delen van het land in Amsterdam ge arriveerd. Uit Eindhoven kwam de grootste groep van 2000 man. Leiden had 1.800 pelgrims afgevaardigd, Twente 1.600, en West-Friesland en Het Gooi elk 900. 60 kilometer komen lopen. De politie was met twee detache menten van in totaal 80 man op de been. In 30 kerken werden missen opgedragen voor de pelgrims, van wie er 25 lopend van hun oonplaats, soms 60 km ver, waren gekomen. De intentie van deze Stille Omgang, welke de komende twee zeterdagen nog herhaald wordt, was gewijd aan „Vrede en Vrijheid voor de Zwijgen de Kerk achter het IJzeren Gordijn". Dit nummer bestaat nit 12 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING Droog en schraal weer met weinig bewolking. Matige, af en toe vrij krachtige zuidoostelijke wind. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 12 Maart zon op 7.04; onder 18.41; maan op 14.16; onder 4.40. Hoogwaterstanden 12 Maart v.m. 12.10; n.m. Het weer in Europa STOCKHOLM half bew. —1 C. OSLO nevel 0 KOPENHAGEN zwaar bew. 1 ABERDEEN mist 7 DUBLIN regen 9 LONDEN mist 7 AMSTERDAM licht bew. 5 BRUSSEL half bew. 8 PARUS lidht bew. 6 BORDEAUX ,half bew. 9 GRENOBLE mist 4 NICE nevel 1 BEIRLUN onbew. -2 FRANKFORT half bew. 2 MÜNCHEN mist —3 ZURICH nevel 5 GENèVE nevel 6 LOCARNO geheel bew. 7 WENEN mist —6 INNSBRUCK mist —3 ROME nevel 5 MALLORCA mist 13 Korreltje Waarheid kruipt in geen muizen gaatje.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1