HET IS PRETTIG IN NIEUWKOOP Muitentap&n 'ut de tegen ïPjitytuxaag. Met de Cen& de taan uit Mae iuaA&en wij de gatdijnen ZATERDAG 9 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Aan de zijde van de burgemeester *I*OEN WE VAN NIEUWKOOP naar Noorden liepen om een be zoek te gaan brengen aan mevrouw Van der Weyden, trof ons de rustige sfeer waarin de streek ligt gehuld. Aan de ene kant klotste het water van de Nieuwkoopse en Noordense piaseen, en aan de andere kant, links van ons, lag het weiland, dat zich uitstrekte zover we kijken konden. IHier en d'aar stond een 'buis, soms een rijtje aohter elkaar, afgewisseld door de groene vlakte, waarboven vogels kringelden tijdens bun vlucht. Een auto, die met grote snelheid voorbij reed, was het enige dat ons ervan verzekerde, dat we in 1967 in Zuid-Holland liepen, en niet ergens waar men nooit van problemen als: „Bandstad Holland, waarheen?', of van neurotische verschijnselen ten gevolge van het gejaagde levenstem po gehoord had. Het is goed te weten dat in de geografische driehoek Am- sterdam-Utreoht-Rotterdam nog zul ke plekjes bestaan. Men is hier voor inkopen aange wezen op het eigen dorp en de stad. Woerden is wel het gemakkelijkst te bereiken, vertelde onze gastvrouw, en daar kunnen ook vele mensen goed slagen. Alphen ligt in verband met de busverbindingen weer iets ongunstiger, en over de afistsnd Noorden'Leiden doet men per bus I nog vijf kwartier. Maar de bevolking I Van Noorden en Nieuwkoop is hier helemaal op ingesteld. LJOEWEL DE STREEK een zó sterk landelijk karakter heeft behou- den als we in de omgeving van de grote steden niet voor mogelijk had den gehouden, is toch het verschil in mentaliteit tussen de jongere en de oudere generatie duidelijk te mer- ken, vindt mevrouw Van der Wey den. Is de jeugd volgens U slechter, willen we weten? „Nee, dat niet, maar anders": Onze gastvrouw vindt dat de jongeren vluchtiger zijn in vergelijking met de jeugd uit haar tijd, toen men geen radio, televisie en telefoon kende, en de 'huisvrouw nog niet van zoiets als een stofzuiger, een wasmachine e.d. had kunnen dromen. Er moest in die tijd harder worden gewerkt om klaar te konven. Toen burgemeester Var der Wey den in 1033 Kamerlid werd en zijn functie hem dikwijls wegriep van de boerderij in Zevenhoven, kwam mevrouw Van der Weyden voor een moeilijke taak vrijwel alleen te staan: de opvoeding van haar acht kinde ren. Tegelijkertijd droeg zij er de zorg voor, dat het bedrijf in afwe zigheid van haar man even goed bleef gaan als voorheen. De klacht van moeders met grote gezinnen is dikwijls, dat zij niet meer toekomen aan een maatschappelijk meeleven. Van de vroege ochtend tot i de late avond worden zij door hun I gezin opgeëist, een taak die de mees-1 ten met liefde verrichten, en waar voor zij zioh inzetten met hun ge- j hele hart. Soms wreekt de maat- schappij zich op deze moeders, en dat blijkt pas achteraf, als de kin- deren groot zijn. Zo had ook mevr. Van der Wey-1 den het in die tijd druk; van lezen bijvoorbeeld kwam niet veel. Een verandering in levenswijze trad in toen haar man burgemeester werd van Zevenhoven. De boerderij, waar aan zij zo met hart en ziel ver knocht was, ging over op haar oud ste zoon. Nog dikwijls denkt mevr. Van der Weyden aan het verleden, hoewel zij zegt nu toch niet meer terug te willen. Nieuwkoop is een prettige, rustige gemeente, die zich in de toekomst zal ontplooien. Het verenigingsleven is in Noorden zo wel als in Nieuwkoop sterk ontwik keld. Vrouwenverenigingen zijn er wel zes. Als bijzonderheid vertelt mevrouw Van der Weyden, dat in Noorden een meeuwenkolonie is. Eén van de in woners zorgt dat deze in tact blijft; en onder zijn geleide kan men de kolonie bezichtigen. A'an de bestrijding van de woning nood en het verschaffen van werk gelegenheid aan de bevolking wordt in de gemeente hard gewerkt. „Wat ons als vrouwen uiteraard bijzonder interesseert", zegt onze gastvrouw, „zijn de twee moderne en naar de nieuwste inzichten ingerichte bejaar- tentehuizen": het binnenkort gereed komende tehuis van de Heilig Hart stichting en het vorig jaar geopende protestants christelijke tehuis. SOLDATEN BEKOCHTEN BIOSCOOPJE MET EEN MAAND Voor de Krijgsraad te Velde Oost te Arnhem moesten zich gisteren 5 soldaten verantwoorden, omdat ze I liever naar de bioscoop gingen, dan J hun uitrustingsstukken te poetsen. Het vijftal was geleverd in het kamp Schaarsbergen te Arnhem. De jon- gens werden ieder veroordeeld tot i een maand militaire detentie en „uit lezing" van het vonnis voor het front van de troep. De jongens waren naar de eantine gegaan, waar een film gedraaid zou worden. Een sergeant riep hen terug omdat er gepoetst moest worden. De soldaten stoorden zich niet aan het bevel en liepen zeifis door, nadat de sergeant vlak voor hen was gaan staan. In de filmzaal zou hen nochimaals op het verkeerde van hun gedrag ge wezen zijn, maar ook dit hielp niet. De soldaten werden veroordeeld wegens ongehoorzaamheid, die, om dat het in vereniging gebeurde, veel op muiterij begon te lijken. De abonnees, die gewoon zijn jj elke zaterdag, na het ontvangen v van de Leidse Courant, op hun4 f1 fiets te stappen om '^et plekje op F te zoeken, dat in de foto-puzzel wordt gevraagd, hebben deze week een gemakkelijk ritje. Ze behoeven maar op de toren af te rijden, die de achtergrond vormt van het plaatje van deze week. We vragen hen niet, welke to ren dat is: we willen alleen we ten welke straat zij herkennen, en in welk dorp ze die plaatsen. De vorige week We hadden werkelijk gedacht, dat het plaatje van de vorige week moeilijkheden zou oplev ren. Die ganzen kenmerkten t* dens ons bezoek het huisje, maa. dat was nog vóór Kerstmis Werkelijk: we hebben respect voor de velen voor zover het tenminste niet de buren zijn die in de door ons gevraagde plaats het boerderijtje herkenden WSt U IflOCt dOefl aan de Steekterweg onder Al phen aan den R\jn. Schrijft U te woon op oen kaart, Met haar oplossing werd de ge- brief of briefje aan de puzzlere- lukkige: mevr. C. G. M. Kroftdaetle van onze courant, welk Bakker, Gouwekade 20, Alphen aan den Rijn. plekje U in dezo foto meent te herkennen Envergeet vooral niet Uw brief In te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw Inzending niet meeloot De Inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zfjn. Als het regent worden de straatjes nat, luidt de regel van een oud versje. Maar het zijn niet alleen de straatjes die nat worden, maar ook alles en iedereen die zich op of in die straat bevinden. Het is eigenaardig, maar van nature hebben alle mensen en veel dieren een hekel aan nat te worden. Nat worden betekent een grote afkoeling en een der gelijke afkoeling wordt meestal niet op prijs gesteld omdat daar tevens grote gevaren aan ver bonden zijn in verband met on ze gezondheid. Dat is de reden, dat de mens zich zo goed mogelijk tegen de regen tracht te beschutten. Voor- gj Uit de keuken geklapt Hl Als besluit van een voedzame HÈ wintermaaltijd hebben we dik- Üf wqls behoefte aan een fris zuur nagerecht, dat niet te machtig is. Yoghurt leent zich hier bijzonder toe, maar karnemelk laat zich tot zeer smakelijke nagerechten ver- werken. Karnemelk bevat welis- waar geen melkvet meer met de daarin opgeloste vitamines, maar H§ ze is nog rijk aan eiwitstoffen en mineralen en dus een waar in* devolle aanvulling van een vlees- loze hoofdschotel. Zondag: kerriesoep, kalfstong, zure saus, witte bonen, aard- appelen, nogavla. Üj Maandag: kop wittebonensoep, !H tongragout, lofsla, rijst. §g Dinsdag; kaascroquetten, spruit- jes, aardappelen, rijstpud- H ding (van rest rijst) met H bessensapsaus. H Woensdag: gebakken bloedworst H met appelschijven, rode kool H en aardappelpuree, gevulde H beschuitbollen. M Donderdag: bieten met spek en H gefruite uien, aardappelen, H karnemelkvla. j Vrijdag: gekookte schol, snip je perwortel, aardappelkoek- jes, flensjes. 11 Zaterdag: bami met reepjes ome- let, fruit. RECEPTEN. 1 Kaascroquetten. E 30 gram bloem, 30 gram bo il ter, 2 dl melk, 200 gram dobbel- steentjes kaas, 2 blaadjes gelati- ne, peper, zout, paneermeel, 1 ei, frituurvet. E Van de boter, bloem en melk §f een dik sausje maken. De ge il weekte gelatine er in oplossen, de kaas er door roeren en het deegje op een natgemaakt bord 1 uitgestreken koud laten worden. Er dan langwerpige croquetten van vormen, deze door paneer meel, door los geklopt ei en nog eens door paneermeel halen. De croquetten even in dampend frituurvet goudbruin bakken en op een schaaltje schikken, waar op eerst een vingerdoekje is ge legd. Karnemelkvla. K 1 karnemelk, 40 gram cus- tardpoeder, 100 gram suiker, waaier-biscuits, jan». De custard met Va, 1 karnemelk aanmengen en onder goed roe ren op het vuur laten binden. De suiker toevoegen en al roe rende de vla verdunnen met de rest van de koude karnemelk. De vla overdoen in een glazen schaal en garneren met waaier biscuit jes en wat jam. Recept: Coupe bananen en sinaasappelen 4 bananen, 1 eetlepel ge raspte kokosnoot of gemalen amandelen, sap van 2 citroe nen, 2 theelepels geraspte citroenschil, sap van 2 si naasappelen, suiker naar smaak. De bananen schillen en in plakjes snijden. Deze in coupe glazen schikken, de noten en de geraspte citroenschil er over strooien, het sinaasappel- en citroensap er over gieten en 't geheel met wat suiker afmaken. Op een koele plaats even in la ten trekken. al in ons landje, dat zijn bewo ners nogal veel op regen trac- teert, is regenkleding geen over bodige luxe. Het natte seizoen is weer in aantocht en daarom willen we deze keer speciale aan dacht schenken aan regenkle ding en wel in het bizonder voor onze kleuter. Zij zjjn het die in hun jeugdig enthousiasme zich niet door een flinke bui laten afschrikken. Ze gaan er rustig door en blijven buiten spelen. Verstandige ouders zullen er voor zorgen dat de kinderen er goed op gekleed zijn en wat is er dan meer ideaal dan een goe de cape. Daar zit zo'n kleintje helemaal in en de regen kan het niet deren. Tegenwoordig ziet men de moderne capes nog altijd in de van ouds bekende vorm, maar in nieuwe uitvoeringen. Gabar dine wordt er niet veel meer ge bruikt. Het is alles rubber, plas tic of zelfs nylon wat de klok slaat. Het grote voordeel van deze stoffen is, dat ze in tegen stelling tot de vroeger gebruikte niet doorlaten bij een stromende regen, doch absoluut waterdicht zijn. De kleine wordt dus af doende beschermd. Deze leuke capes, die ook zeer makkelijk schoon te houden zijn (hetgeen bij de kleintjes van veel belang is) worden in vrolijke tinten uit gevoerd. Zo vinden we ze in di verse pastelkleuren, door hun dunheid en lichtheid zijn ze van gewicht gemakkelijk opvouw baar en vervoerbaar. Het zijn de ideale beschermers tegen de re gen. Onze illustratie toont u een kleuter in een pastelgroene cape van nylon. De kleine zit er pri ma in, het nat kan hem niet be reiken. Een dergelijke cape kreukt niet en zit lekker warm. De ideale dracht voor de jeugd. /Gordijnen wassen kunnen we allemaal, denkt u, en we hebben het ook allemaal ette lijke malen gedaan. Maar toch bestaat er nog verschil tussen wassen en wassen van gordij nen. Laten "we eens kijken of u het net zo gewend bent, als ik u nu ga vertellen. U tekent de juiste lengte af op de strijkplank en muur draait, moet deze eerst in gewreven worden met talk; dit om roesten van de schroef te voorkomen. Nylon handschoenen móeten geregeld gespoeld worden. Zo nodig een lauw sopje van een goed wasmiddel. Daarna spoelen en hangend of liggend drogen op een niet te warme plaats. Om katoen en linnen te ver ven moet men kookverven ge bruiken. Voor wol, zijde en kunstzijde moet men koudwater- verf gebruiken. Deze laatste pakken beter wanneer men het verfbad verwarmt. Bij het afwassen mógen mes sen met houten heft niet geheel in het hete water ondergedom peld worden. Steek alleen het lemmet in 't sop en doe het heft voorzichtig met de kwast, an ders laat de lijm los. Celluloid en hoorn mogen nooit met heet water in aanra king komen, omdat dan de glans verloren gaat. Moet u metaal beplakken met papier, gebruik hiervoor uien- sap. Melk moet men zo spoedig mogelijk koken en vlug laten afkoelen. Het afkoelen kan ge beuren op een koele (vochtige) plaats of in een bak koud wa ter, dat af en toe ververst moet worden. Hebt u verfvlekken op uw ruiten, bedek deze vlekken ruim dik met groene of gele zeep. Indien een vader of moeder uit de ouderlijke miacht is ont zet, zijn de kinderen, indien dit nodig mocht blijken, toch onder houdsplichtig. Dun hout splijt niet als men vooraf de spijker aan de punt plat slaat U kunt niet alles weten Een roestvlek moet men nim mer direct uitwassen. Men moet dergelijke vlekken eerst be strooien met zout, dit er even op laten zitten en daarna uitbor stelen. Bronzen lichtkronen maakt men schoon met een heet af kooksel van cichorei. Hebt u last van meeldauw, of ander ongedierte, besproei de planten dan met een oplossing van 2 kg keukenzout op 100 liter water. Voor men een schroef in de zet dan de vuile gordijnen óp met een koud sop van huishoud zeep en verhit dit tot ongeveer 80 graden. Zijn er gele kringen in de gordijnen, dan voegt u wat soda toe. Daarna laat u het sop weer afkoelen tot handwarmte en wast de gordijnen door knij pen; vooral niet wrijven. Nu volgt het spoelen en daarna zo nodig het bleken in slap bleek- water. Het is niet nodig, om de koperen ringen eraf te halen bij deze bewerking. Door de ringen om de steel van een houten pol lepel te rijgen, kunt u ze buiten het bleekwater houden. Na het bleken moet er weer gespoeld worden en nu liefst met wat antichloor in het twee de spoelwater. Hebt u crème gordijnen, dan zult u daarvan de kleur wat willen ophalen. Dat gaat prachtig met sterke thee. Dit kleuren kan tegelijk met het stijven gebeuren. Hoeveel stijfsel? |"\e hoeveelheid stijfsel, die ge- bruikt wordt, hangt af van het weefsel der gordijnen. Voor markisette b.v. is 5 gr. per liter water al genoeg, terwijl men voor gordijnen met grote ope ningen, zoals filet, wel 25 gr. stijfsel per liter nodig heeft. Het best kunt u met een punt van het gordijn proberen, of er ge noeg stijfsel gebruikt is. Zoals u weet, bestaat er stijf sel, die eerst gaar moet zijn en stijfsel, die rauw gebruikt kan worden. Voor grote gordijnen kunt u beter gare stijfsel nemen, maar voor kleintjes voldoet ook de rauwe. Het koken van de stijfsel gebeurt als volgt: u maakt de benodigde stijfsel met een beetje koud water tot een glad papje aan en giet er dan kokend water op, tot het helder wordt. U kunt eventueel later met koud water de benodigde hoeveelheid aanvullen. En u moet de kom of de emmer, waar in u deze stijfsel gemaakt hebt, met een vochtige doek afdekken, om het vormen van een vel te voorkomen. Rauw stijven wordt veelal vlak voor het strijken gedaan. U hebt dan n.l. niets anders te doen, dan de stijfsel met koud water tot een dun, glad papje te roe ren; het goed erin te dompelen en het droog te strijken. Maar hoe u het ook doet, denkt u er aan, een soepele stjjfselsoort te kiezen. et opmaken. Levertraanvlekken in züde verwijdert men door dit kleding. Fnnu noS het °Pmaken van de OA i J:: stuk 24 uur lang te laten weken in een oplossing van 1 theelepel wijnsteenzuur en 1 liter zacht water. Daarna uitwassen. Zo no dig de gehele behandeling nog eens herhalen. Een werkgever is verplicht bij het eindigen der dienstbetrek king aan de werknemer een ge tuigschrift te overhandigen als hem daarom wordt verzocht. Als u voorzichtig te werk gaat, kan men eiwit en dooier gemak kelijker gescheiden houden, door het ei te breken boven een trechter. (Nadruk verboden). gordijnen. Voor het wassen hebt u de lengte van dé gordijnen met twee potloodlijnen op de strijk plank afgezet. U strijkt nu eerst de zomen aan de linkse kant droog en rekt de gordijnen, als ze gekrompen mochten zijn, tot ze weer tussen de aangegeven lijnen passen en spelt ze daar vast. Nu kunt u ze in hun ge heel strijken. Maar doet u het wèl in de lengte en niet te fors, anders gaan ze uitlebberen! MARCELLE. illinium Illinium

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8