Plan van allure voor bebouwing van het Stationsplein te Leiden De huurprijzen geraamd op ongeveer 120 gulden Plan gaat omstreeks vier miljoen gulden kosten Avant-garde bioscoop, die aan studenten werk zal geven IEUGDPARLEMENT TE LEIDEN SPRAK OVER NIEUW GUINEA TYPEM STENO ZATERDAG 9 MAART 1957 DE LEIDSE COUR/tfTf PAGINA 4 Het kan niet anders of de rechtgeaarde Leidenaar heeft zich zestoten aan het gezicht van de kale vlakte, die zich vóór het Lelde station uitstrekt. Men zou verwacht hebben, dat de gemeente na het bouwen van het nieuwe sta tion, meer haast gemaakt zou hebben met het opbouwen van dit verwoeste stadsdeel. Het heeft niet zo mogen zijn, en achteraf heeft het college de raadsleden er ook van kunnen overtuigen, dat men in xo'n belangrijk centrum, het visitekaartje van de stad voor allen, die per trein of over de Rijnsburger- weg worden aangevoerd, toch wel terdege naar een goede afwerking moest streven. Nu is het dan zo ver. Nadat het project stedebouwkundig aan alle kanten is bekeken, heeft de Rotterdamse architect, de heer K. Landers, de tekening op tafel uitgespreid. verdieping langs die achterzijde van het gebouw loopt. De hoofd toe gang jnet trappenhuis, liften e.d., bevindt zidh in het midden van het gebouw, waar ook de huistelefoons, brieven bussen e.d. zijn. Het wordt een hoofd ingang van monumentaal karakter. Het grote voordeel van dit systeem is, dat het winkelfront niet onder broken is. Dit verbetert het aanzien. De grootte van de winkels is variabel door het weglaten van de scheidings wanden. De oppervlakte van de win kels varieert hierdoor van 200 tot 800 m2 en méér, zodat de verkoop van kleine tot grote artikelen (auto's) hier mogelijk is. Het project is ook afgesteld op de eisen, die de Bescherming Burgerbe volking stelt. Ook de flats hebben ieder een afzonderlijke kelderberging met goede toegangsmogelijkheden voor fietsen. Op iedere verdieping bevindt zich op de galerijen een stort- koker voor het huisvuil. En op het oog de praktijk moet méér leren is het. een zeer aan trekkelijk plan, dat aan de gezellig heid, de levendigheid, maar ook aan de schoonheid van Leiden het zijne zal bijdragen. Het Rotterdams Bouwconsortlum heeft de uitwerking van deze plan nen voor wat betreft het rechter ge deelte van het Stationsplein (van het station af gezien) voor zijn rekening genomen. De ondernemer is niet terugge schrokken voor een bouwwerk van een grootscheepse opzet en loopt daarmede vooruit op een steedse allure, waarop Leiden zeker aan spraak kan maken. Gelukkig is het gemeentebestuur voorheen al voor- ontziend genoeg geweest vóór het staition en langs de spoorbaan een brede boulevard aan te leggen. Het plan van het Rotterdams Con sortium sluit hierop in ieder geval goed aan. Aansluiting bestaande bebouwing Het plan is opgezet in twee delen: één langs het Stationsplein en een langs de Stationsweg; getracht is beide zoveel mogelijk af te stemmen op hun ligging in het stedebouw kundig plan en de aansluiting bij de bestaande bebouwing. Men moest voor de Stationsweg rekening houden met het kantoorge bouw van de Drinkwaterleiding. Men kon met het oog hierop niet hoger gaan dan vijf bouwlagen. Langs het Stationsplein zijn zes lagen geprojec teerd. Het Stationsplein en de Stations weg vormen tezamen een stedelijke Blik op de maquette van de bebou wing Stationsplein hoek Stationsweg. Rechts: de flats met showrooms van het Rotterdams Bouwconsortium, achter de huizen de bioscoop. Links: de showrooms, kantoren en flats van de N.V. W.A.B.O. De bovenste bouwlaag heeft, daar deze woningen iets minder diep zijn, een groot woonbalkon aan de voor zijde van de flat. Aan de zijde van de Stationsweg ligt het dichtst bij het Stationsplein een kantoorgebouw, waarvan de begane grond bestemd is voor de vestiging van een café-restaurant; een goede ligging op de hoek van twee belangrijke verkeers- en win kelstraten! Aan de vestiging van een hotel durft men helaas niet te beginnen. Op de eerste verdieping van dit gebouw bevinden zich zalen, waar van de exploitatie behoort bij het café-restaurant. Op de overige verdiepingen be vin ruimte, waarin van de vroege morgen den zich verhuurbare kantoren in to*, middernacht steeds grote groepen mensen zullen verkeren. Het is daar om vanzelfsprekend dat alles gedaan moet worden om het gebruik van de beganegrondruiimten zodanig te rege len, dat een grote levendigheid langs de boulevard verzekerd is. Daarom is hier uitsluitend gedacht aan winkels en showrooms. Hier dienen zich za ken te vestigen, waarvan ook in de avonduren een nuttig gebruik is te maken. In dit verband wordt gedacht aan bedrijven als restaurants, café's en dergelijke, afgewisseld met winkels en showrooms met een daarbij pas send karakter. De étalages zullen in de avonduren zoveel mogelijk verlicht dienen te zijn en de aankomende zowel als de vertrekkende reiziger een goede en behaaglijke indruk geven van het centrum van Leiden. Bovendien bie den de brede trottoirs een uitmun tende gelegenheid voor wamdel pro menades en terrasjes, waar het in de weinige zomerse dagen goed vertoeven is. Het flatgebouw Het flatgebouw langs het Stations, plein is het zgn. galerij-type, hetgeen wil zeggen, aat de woonflats te be reiken zijn via een gaüerü die op elke, verschillende grootte en geheel af- Vooraanzicht van de flats met win kels aan het Stationsplein. zonder lijk toegankelijk van de Sta tionsweg. Daarbij aansluitend tus- ihen het kantoorgebouw en het ge bouw van de drinkwaterleiding komt wederom een flatgebouw met op de begane grcxnd een aantal win kels of showrooms. Dit flatgebouw heeft, evenals die aan het Stationsplein, galerijen aan de achterzijde met een gemeenschap pelijk trappenhuis aan de Stations weg. De flats hier behoren tot het zgn. maisonnettetype, hetgeen bete kent, dat deze woningen een geschei den woon. en slaapverdieping heb ben. „Avant-garde"-bio<scoop Op de begane grond van dit flat gebouw, aansluitend bij het kan toorgebouw, bevindt zich een toe gang van een op het binnenterrein te bouwen bioscoop. Deze bioscoop is bedoel^ als een „avant-garde - theater" en te vergelijken met „De Uitkijk" in Amsterdam en „Het Venster" in Rotterdam. B. en w. hebben in het raadsstuk, dat handelde over deze bebouwing, gesproken over een „bioscoop". Zo lang er echter van officiële goedkeu ring (o.m. door de bioscoopbond) geen sprake is, kan men dit gebouw beter aanduiden met „ontspannings zaal met toneel- en film-aooammoda- tie". Voor de exploitatie heeft men een zeer bijzondere figuur op het oog. De bediening er van zal nl. door werkstudenten geschieden. Een ex ploitant, dde onbekend wenst te blij ven, heeft een Exploitatie Maatschap pij N.V. in oprichting. De studenten, die in deze biosooop werk vinden, zullen bijna allen onderdak hebben in de 18 studentenkamers dde boven de bioscoop (ontspanningszaal) ge bouwd worden. Nader vernemen wij, dat de be treffende exploitant acht jaar ge leden al bij het gemeentebestuur van Leiden een aanvrage heeft in gediend een zesde bioscoop te Lei den te mogen exploiteren. B. en w. geven er de voorkeur aan, dat in dit stadsdeel een bioscoop zal verrijzen en men heeft nu deze ex ploitant een kans willen geven. Deze stelt zich op het standpunt, dat in Leiden, met bijna 95.000 in woners en met een omgeving, die zeer arm is aan bioscopen, plaats is voor een zesde (en misschien wel voor een zevende) bioscoop. Het is de bedoeling, dat dit ont- spanningsgebouw ook een belangrijke rol gaat vervullen in het universi taire leven. De filmzaal van de academie kan Vooraanzicht van café-restaurant I echter de toewijzing te krijgen. Vóór geen hotel showrooms, winkels en J die tijd moet de toren van de L.D.M., kantoren. Geheel links een flat met zgn. maisonnettes. niet meer dan 1'50 mensen omvatten. Deze zaal zal ruim vierhonderd plaat sen te bieden hebben. Over de 18 studentenkamers (die gemeubeld 50 gulden in de maand zullen gaan kosten) wordt overleg gepleegd met de Vereniging Studen tenbelangen. Enige zakelijke gegevens De bouwduur. Wat zeer belang rijk is: de bouwers hopen deze zomer nog met het werk te beginnen. Wet houder Jongeleen wees er ons in dit verband op, dat de bouwcapaciteit van de gemeente Leiden voor de eer ste twee kwartalen van het jaar vol is. In het derde kwartaal hoopt men die in de weg staat, opgeruimd zijn. Het werk zal anderhalf tot twee jaar duren. De huurprijs. Het is moeilijk nu al een schatting te maken hoe duur deze luxe-flats aan huur zullen gaan kosten. Vermoedelijk komt de prijs rond 110 tot 140 gulden te liggen. De kosten van het totale project bedragen naar schatting 3^ a 4 mil joen gulden. Hoeveel kamers? De 64 flats aan Stationsweg en Stationsplein zul len vierkamerwoning en zijn. De woonkamer heeft de afmetingen 4>$ x5]/2 meter. Er is een keuken en een badkamer; er zijn voorts drie kamers, die als slaapkamer gebruikt kunnen worden. Materiaal. Een betonnen onder grond, daarboven een stapelbouw. Traditioneel in bakstenen. Het aan zicht zal aldus de architect door de lichte steen „blond" zijn. De kleurigheid van het geheel wordt be vorderd door het gebruik van ge kleurd glazen afsluitingen der bal- cons en borstweringen van gekleur de glasplaat Winkels. Het getal winkels be draagt 16. De N.V. Wabo te Dordrecht zal op dezelfde tijd dus deze zomer beginnen met de bebouwing van het gedeelte aan de linkerzijde van het Stationsplein. Ook hier komen show rooms en winkels en 40 tot 50 flats. Langs het Schuttersveld komt het administratiegebouw van de gemeen telijke Lichtbedrijven recht tegen over de toekomstige Schouwburg. Op de begane grond van dit kantoorge bouw komt een showroom van de Lichtfabrieken. De school op de Rijnsburgersingel zal volgens het plan, dat wij gister middag onder ogen kregen, in de toekomst moeten verdwijnen. Liefde is méér waard dan 'n carrière' zegt AUDREY HEPBURN in het openhartige interview, dat zij op haar Parijse hotelkamer toestond aan de Engelse journaliste Margaret Gardner. „Wat et ook over mijn huwelijk verteld wordt, zonder Mei zou ik me ongelukkig voelen" ver klaart Audrey met nadruk. Nu de grote kleurenfilm OORLOG EN VREDE - waarin zij met groot ta lent de rol van Natasja speelt in de Nederlandse bioscopen zal wor den vertoond, publiceert Libelle - zondtr Mei... in het nummer van 16 maart dit EXCLUSIEVE interview, waarin Audrey vertelt over haar werk, haar huwelijk en haar toekomstplannen. Een boeiend en verhelderend ge sprek met een even begaafde als beroemde actrice. Geïllustreerd met de nieuwste, nog niet eerder ge publiceerde foto's van de terecht zo populaire ster. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem In de commissiekamer van het Leids stadhuis besprak gisteravond het Leids Jeugdparlement de problemen rond het vraagstuk „Nieuw Guinea' Als altijd was de opkomst van de jonge en enthousiaste politici-in-spe zeer goed. Alle fractie met uitzondering van de Nieuwe Koers waren tegen woordig. Juist gisteren werd het ont breken van deze jongeren P. v. d. A.- fractie als een gemis gevoeld, omdat de Partij van de Arbeid ook in het parlement ten aanzien van Nieuw- Guinea een afwijkende mening heeft laten horen. Het politieke strijdtoneel werd van een proloog voorzien door de voorzit ter van de raad van bestuur, de heer J. van Zonneveld, die mededeelde, dat het Leids parlement waarschijn lijk voor de radio zal komen. Mignon, de jeugdomroep, zal opnamen maken van een zitting van de Leidse jeugd- parlementariërs. Dit zal geschieden in de zitting van 3 mei a.s. Bij de algemene beschouwingen ten aanzien van Nieuw-Guinea bleek wel, dat de standpunten van de aan wezige fracties niet veel van elkaar afweken. Alle woordvoerders waren van mening, dat aan Nederland vol gens billijkheid de souvereiniteit over Nieuw Guinea toekomt tot de be woners van Nieuw Guinea zélf hun status kunnen kiezen. Alleen bij de Arjos werd één iets afwijkende stem gehoord, die zich eventueel ook kon verenigen met een trustschap van de Verenigde Naties, waarbij Nederland als Trustmogend- heid wordt aangewezen. Het betoog van de woordvoerder van de Arjos legde nadruk op het belang van zending en missie in Nieuw Guinea. De bevolking moet langzamerhand worden ingeschakeld in het bestuur. Hij betrok ook het schrijven van de Generale Synode der Ned. Herv. kerk gedeeltelijk in zijn beschou wing. De woordvoerder van de Jo-KVP gaf een overzicht van de gang van zaken. Hij wees er op, dat de stem ming in de V.N. aan het keren is ten gunste van Nederland nu zo duide lijk gebleken is, dat Nederland de bevolking zelf haar status wil laten aanwijzen. Principieel verklaarde hij, dat de inwoners van Nieuw Guinea recht hebben op onze liefde. Dóarom moe ten offers gebracht worden om het land te schenken waaraan het meest behoefte heeft. De vertegenwoordiger van de C.H. J.G. verklaarde, dat Indonesië als eilandenrijk verre van een eenheid is. De Papoea's in Nieuw Guinea wij ken antropologisch en in ontwikke ling af van de bevolking van Java. Ook volgens zijn grondwet heeft Nederland recht op het gezag over Nieuw-Guinea. Hij verklaarde zich een tegenstander van het Trusteeship der Verenigde Naties, omdat de posi tie van Nederland als mandataris te zwak zou zijn. GEM. AANKONDIGING VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 4 maart 1957 heeft besloten: a. de Lammenschansweg, voor zo ver gelegen tussen de Zoeter- woudsesingel en de Koninginne- laan, gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting Zoeterwoudsesingel; b. het Philosofenpad gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting Lorentzka- "de; c. de Kamerlingh Onneslaan, voor zover gelegen tussen de Lorentz- kade en de Zeemanlaan, geslo ten te verklaren voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting Zeemanlaan; d. met intrekking van het besluit van 19 december 1955, sub I, voor zover dit betrekking heeft op de Maarsman6steeg,deze steeg gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee in beide richtingen. Een afschrift van de te dezer zake genomen besluiten is verzonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat, aan de door de Mi nister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, beharti ging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. 10 vinger sytt. blind ritmisch 4 talen (130 letter grepen p. minuut) GEG. 2—3 MAANDEN KLAAR. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie) INTERNATIONALE PRIJSVRAAG LEIDSE UNIVERSITEIT. Mr. S. J. Visser, overleden in 1919, heeft zijn vermogen vermaakt aan de Leidse Universiteit onder voorwaarde, dat de rente wordt aangewend om de studie van het volkenrecht en het in ternationaal privaatrecht te bevorde ren. In het bijzonder was het zijn wens, dat periodiek een som van ten minste 5.000,zou worden besteed voor het uitschrijven van een inter nationale prijsvraag. Het Legatum Visserianum vraagt thans een kritische bespreking van de antwoorden in wetten en verdra gen, ontwerpen van wetten of ver dragen, jurisprudentie en doctrine ge geven op de vraag, naar welke wet in een internationaal geval moet wor den beoordeeld, of door rechtshande lingen van een gevolmachtigde, een pseudo-gevolmachtigde of een zaak waarnemer met een derde de verte genwoordigde jegens de derde gebon den en gerechtigd is en of aanspra kelijkheid van de pseudo-gevolmach tigde of zaakwaarnemer jegens de derde bestaat. De antwoorden moeten, in het Ne derlands, Zuid-Afrikaans, Duits, En gels of Frans getikt, vóór 1 maart 1959 worden toegezonden aan het College van Curatoren. De manuscripten moe ten een motto dragen, hetwelk her haald wordt op een bij de manuscrip ten gevoegde verzegelde enveloppe, de naam en het adres van de schrijver of schrijver;» bevat

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6