IÉ $LWaGAT ffoJLWaSTAD TUSSEN BALIE en tra DE LEIDSE BIOSCOPEN? Vragen over de vuilnisbakken POGING TOT ROOFOVERVAL OP KOLENHANDELAAR De stand van de arbeidsmarkt ZATERDAG 9 MAART 1957 Dg. LEIDSE COURANT PAGINA 5 Eenden bij de politie. Een chauffeur van Van Gend Loos kwam gisteren bij de Leidse politie enige tientallen eenden bren gen, die op een schandelijke wijze waren opgesloten. De eenden waren met velen tegelijk in kleine kratten opgestapeld en uit Ermelö per spoor vervoerd. De vogels gaven luide bijvalskreten toen zij in het politie bureau bevrijd werden. In een z.g. lijkenbak, die men vol water had la ten lopen, voelde deze dieren zich in hun element. Later werden zij door een poelier afgehaald. „Van Jazz tot Mambo". De „Instuif'-leden maken wij at tent op de interessante lezing wel ke zondagavond in de „Instuif-zaal" Maria Gijzensteeg wordt gegeven. Het onderwerp is „Van Jazz tot Mam bo". Spreker is de heer G. F. Suasso de Lima de Prado. Zy, die meer ken nis willen nemen van de jazz-muziek en de ontwikkeling daarvan, wacht een bijzondere avond. Het geheel wordt met platen toegelicht. Firma Demmenie breidt uit. Gisteren opende de firma L. Dem menie Zn. aan de Haarlemmer straat zijn derde zaak. Was tot dus ver naast de kantoor-boekhandel op no. 169 en de kantoormachine- en meubel-handel tesamen met de druk kerij gevestigd in het perceel Haar lemmerstraat 219, met ingang van gisteren is de toonzaal voor kantoor- Leidse Agenda ZATERDAG 9 MAART. Leidse Gymnasiastenbond. Uitvoe ring „Het Witte Schaap van de Fa milie", Schouwburg, half acht. Kon. Ned. Nathlst. Ver. Bezoek Or- chideënkwekerij. Blauwe Tram naar Voorschoten. Stationsplein 2 u. nam. R.K. Instuif Haagweg. Mr. Hans Velu, Achter het IJzeren Gordijn, St. Leonardushuis 8 uur nam. Stille Omgang. Lof Hartebrugkerk. Aanvang half elf nam., na afloop vertrek buseen vanaf Mare. ZONDAG, 10 MAART. R.-K. Instuif Herensingel. G. F. Suasso de Lima de Prado: „Van Jazz tot Mambo". Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. MAANDAG 11* MAART Club de Limetz. Lezing door de heer O. Hettinga. Royal, 8 uur nam. K.V.P.-afdeling Leiden. Ontwikke ling plannen komend jaar. „Het Gul den Vlies", 8 uur nam. St. Adelbertver. „Vrije Tijdsbeste ding", prof. dr F. J. P. van Dooren. „In den Vergulden Turk", 8 uur n.m. Kath. Emigratiebureau. Zitting 't Karrewiel, Steenstraat 55, half achthalf negen nam. Amateurfotografen: Ledenvergade ring. De Doelen, 8 uur nam. DINSDAG 12 MAART St. Eloy-adviesavond. Geb. v. Chr. Soc. Belangen. (Oude Singel) 7.30 8.30 naim Archeologische Lezingen. Prof. dr. H. Brunsting: „Nieuwe opgravingen op Kreta", Rijksmuseum van Oud heden, 8 uur nam. K. O.-Jezing. J. P. Strijbos over Zuid-Frankrijk en de Pyreneën. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Expogé en K. N. Bond van oud-on derofficieren: Bezoek Weense IJsre- vue te Den Haag: Afrit Stadhuis plein, 7 uur nam. WOENSDAG 13 MAART K.A.B.-afd. Leiden. Jaarvergade ring. Jacobazaal Burcht. 19.30 u. n.m. N.I.V.E. Excursie naar het Neder lands Instituut voor Preventieve Ge neeskunde. Ontvangst Wassenaarse- weg. 10.15 uur v.m. R.K. Sigarenwinkeliers. Vergade ring De Harmonie, Breestraat 16, 8 uur nam. Rozenkranskrulstocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werffpark 1: Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse pren ten. 10 uur vjn. tot 4 uur nam. De Lakenhal: Expositie Kees Bol. 104 uur, 's zondags 14 uur (tot en met 4 maart). DIENST DER APOTHEKEN. Zaterdag 9 maart zijn geopend des middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedrecepten: Apotheek van Driesum, Mar? 110, tel. 20406. Apotheek Zuider, Lam- menschansweg 4, tel. 23553. Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, Oegst- geest, tel. 26274. Zondag 10 maart is van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen ge opend: Apotheek Zuider. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. De zondagsdienst wordt waargenomen door de doktoren: De Jong, Mastenbroek, Veldhuyzen, Ver hoef, van Wingerden. Doktersdienst te Oegstgeest: A. J. M. van Glabbeek, A. B. J. v. d. Vlietde Vries. machines, -meubelen en administra tie- en archief-systemen verplaatst naar nummer 184 in dezelfde straat. Het is een moderne, heldere toon zaal, waarin de meest vernuftige ma chines staan uitgestald, die de zaken man zich maar kan wensen. Achter de toonzaal bevinden zich een goed- geoutilleerde reparatie-inriohting, een privé-verblijfje en een opslag zolder. De drukkerij, die thans vergroot en gemoderniseerd wordt, blijft geves tigd in het perceel Haarlemmerstraat 219, dat door de nieuwe vestiging ge heel daartoe ter beschikking is ge komen. 40-JAitIG AMBTSJUBILEUM. Op woensdag 13 maart hoopt de hoofd-agent van politie de heer Th. de Wilde, De Costastraat 484, Leiden, zijn 40-jarig jubilé te herdenken. Op 15 januari was Let 38 jaar geleden, dat hij in Leiden in actieve dienst kwam. Op maandag 1 april om 3 uur nam. zal hij officieel afscheid nemen van superieuren en collega's. Wéér de spoorbomen aan de Herenstraat Naar men ons mededeelt, vond op de spoorwegovergang aan de Zoeter- woudseweg te Leiden, hedenmorgen ter nauwernood een ernstig ongeval plaats. Toen om vijf minuten over half negen een trein de spoorweg overgang naderde, bleken de spoor bomen niet gesloten. De wagenvoerder van de trein laf waarschuwingssignalen, waarop, op het allerlaatste ogenblik, de bomen werden neergelaten. Employés van de Hollandse Con structie Werkplaateen, die getuige waren van het gebeuren, zagen hoe ongeveer vijftien kinderen op weg nagr school, zich van het naderend onheil niet bewust, de baan wilden oversteken. Gelukkig vielen op dat* ogenblik de bomen aidht. De verbol gen werknemers van de Constructie werkplaatsen hebben onmiddellijk de stationschef te Leiden van het voorgevallene op de hoogte gesteld, met het verzoek een onderzoek in te stellen. Ook hebben zij een telegram ge richt aan de hoofddirectie van de N. S. te Utrecht. Adressanten waren vooral ontsticht over het feit, dat op het critieke moment twee wachters in het baanwachtershuisje in druk gesprek gewikkeld waren en daar door niet voldoende aandacht be steedden aan de naderende trein. Van de zijde der spoorwegen heeft men de zaak in onderzoek. Leidse Universiteit Aan de Leidse universiteit is te rekenen van 1 januari tot weder- opzeggens benoemd tot wetenschap pelijk medewerker aan het Rijksher barium de heer Ch. Monod de Froi- deville. Geslaagd voor het doet. examen Ned. Recht de heren J. van Lookeren Campagne te Bussum en J. D. J. van der Heyden te Haarlem; voor het kandidaatsexamen psychologie mej. J. M. Schurink te Scheveningen; mej. U. R. Welbergen te Bilthoven en de heer J. Boter te Leiden. DR RUITER, LEIDEN, DOCENT AAN UNIVERSITEIT. Gerekend van 1 januari j.l. is aan dr. D. Ruiter, hoofd van het consul tatiebureau tot bestrijding der tuber culose te Leiden, opdracht verleend om tot een nader te bepalen datum in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden onder wijs te geven in de leer der long ziekten. Burgerlijke Stand Geboren: Emma Irene, dr v. J. B. Stikvoort en M. IJzerman; Veronica Monica, dr van J. P. van Beek en H. Rijpkema; Maria Johanna Geertrui- da, dr v. Ch. Hillebrand en H. C. Kop pens; Sybilla Johanna Maria dr v. J. J. Werkhoven en N. M. Waasdorp; Dirk, zn v. D. van Sinderen en T. El- zinga; Maria Magdalena, dr v. H. van Kampen en M. Bekooij; Cornelia Ja- coba dr v. I. Baart en C. J. Beijer; Jansje, dr v. J. de Graaf en C. R. v. d. Lip; Suzanna Wilhelmina, dr v. J. J. Dee en A. van der Blom; Robert Petrus, zn v. F. J. Sloos en M. Over- dijk; Hendrik zp v. H. Niepoth en A. Koning. Overleden: M. Th. van Wieringen 79 jr, wed. v. R. van Vliet; W. P. v. d. Kaaij, 56 jr, man; G. Dijkshoorn 75 jr wed. v. B. Vollaard. Ondertrouwd: G. H. T. Kriek en L. M. M. van den Berg; C. Visser en W. Cossee; M. J. van den Boom en H. van der Vlerk; H. Klom en M. Fakkel; A. van der Velden en M. Jongman; A, F. Kuijken en G. C. Wesseling; J. F. Stoutjesdijk en D. W. G. Hamer; H. D. Bol en J. J. de Vries; W. A. Nederlof en H. Scheffer; G. Velthuijzen en C. A. A. Vinkestijn; F. W. Veltman en. M. Filippo; P. J. H. Dexel en S. M. Labordus; P. Brandt] en P. van den Bos; L. van der Linden en H. Tegelaar; J. I. Kromhout en M. J. Mensert; A. J. C. Gerritsen en W. A. van Hartevelt; W. F. den Os en J. Teljeur; J. L. Arnoldus en C. van den Nieuwendijk; W. F. Smit en M. J. Rietkerken. Overleden: A. van Ark, 67 jr, man; P. J. A. Wehrens, 2 mnd, zoon. 1 Het raadslid J. van Iterson heeft aan de gemeenteraad van Leiden toestemming verzocht om aan het col lege van b. en w. de volgende vra gen te mogen stellen: 1. Is het juist dat hier ter stede maatregelen worden getroffen omtrent het wel dan niet plaat sen van vuilnisemmers op de openbare weg, een en ander vervat in een artikel van een plaatselijk dagblad van j.l. 7 maart. 2. Indien juist, acht het college de te nemen maatregelen niet be zwaarlijk, om niet te zeggen onoverkomelijk, voor vele in gezetenen. 3. Kunnen de aangekondigde maatregelen niet ongedaan wor den gemaakt, althans worden gewijzigd, zo, dat aan de groot ste moeilijkheden die daardoor zijn te verwachten, tegemoet wordt gekomen. Noot red. Zoals wij in ons artikel gisteren volgend op de berichten in de krant van 7 maart mochten mel den, is de politie niet van plan de oude verordening al te streng toe te passen. De maatregel is gericht tegen misstanden in de binnenstad. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Lelden zoor Geboorteaankondigingen j»ROF. PETIT RAADSHEER IN DE HOGE RAAD. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden: prof. mr. Ch. J. J. M. Petit, hoogleraar aan de Rooms-Ka- tholieke Universiteit te Nijmegen. LEKENMISSIE-ACTIES GEVEN NIEUW TIJDSCHRIFT UIT Onder de titel „Brug der Volken" zal met ingang van de volgende maand een driemaandelijks algemeen lekenmissietydsdhrift verschijnen, waarin aandacht zal worden geschon ken aan de moderne missieproblema- tiek in samenhang met de Interna tionale Technische Bijstand voor on derontwikkelde gebieden, alsmede aan de taak en de plaats van de leek in het missiewerk. Deze uitgave is mogelijk geworden door samenwerking van drie erkende lekenmiseie-organisaties in Neder land, te weten: het Sint Melania- Werk, de Graal met haar Missie school voor Jonge Vrouwen te Ub- foergen, en de Academische Leken Missie Actie „Alma" Het nieuwe tijdschrift treedt in de plaats van de bestaande verenigings organen van de drie organisaties. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de „Alma". De eerste aflevering van het tijd schrift 'bevat ojm. een artikel van dr. i A. Freitag S.V.D. over plaats en taak van de leek in de missie, een repor tage van Jan Glissenaar over de mis sie van Mgr. Bout er in India, een artikel van prof. ir. G. J. A. Tarra over voedings- en landbouwproble men in de Afro-Aziatische missiege bieden, alsmede actuele missiedocu- mentatie en het verenigingsnieuws van de drie samenwerkende organi saties. Op klaarlichte dag Het gewestelijk arbeidsbureau deelt mede. Algemeen. De daling van het aan bod zette zich, oolc gedurende de pe riode van 25 februari t/m 2 maart 1057, verder voort en beliep 275. De voorjaarswerkzaamheden in de landbouw breidden zich uit, terwijl ook de activiteit in de bouwsector toenam. Een analyse van het aanbod (de arbeidsreserve) naar vorm van werk loosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 100, seizoen werkloosheid 110 en overige vormen van werkloosheid 65. Uit deze gegevens blijkt, dat de werkloosheid reeds vroeg in het voor jaar een iiitermate laag peil heeft be reikt. Een vergelijking met het over eenkomstige tijdstip in 1954, 1955 en 1956 benadrukt deze stelling. De voordelige verschillen bedragen n.l. respectievelijk 135, 615 en 175. Vraag. De vraag naar arbeids krachten onderging geen wijziging en bedroeg 415 geregistreerde aanvragen; waarvan er 180 betreleking hadden op jeugdigen, 18 t/m 18 jaar. Sinds mei 1956 beweegt de vraag zich op vrijwel gelijk niveau, n.l. steeds rondom de 400 a 450 aanvra gen, terwijl de reële personeedsbe- hoefte beduidend hoger ligt. Vooral in de metaalindustrie, de textielin dustrie (vezel, garen en stoffenfa- brieken) alsmede in de betonwaren- industrie, welke bedrijfstak van uiter mate groot belang is voor de bouw nijverheid, bestaat een tekort aan ar beidskrachten, dat hier en daar span ningen teweeg brengt. Jeugdigen 15 t/rn 18 jaar kunnen in vrijwel alle bedrijfstakken z.q. beroepen geplaatst worden. De belangstelling voor deze categorie is zeer groot, terwijl evenwel het aan bod zeer miniem is. De scholenactie is, met het oog op de beëindiging der cursussen in april, reeds in volle gang, wellicht dat het aanbod in de maand april iets ruimer wordt. Werkgevers, die zich van vacantle- hulpen wensen te voorzien, doen goed nu reeds hun aandacht hierbij te be palen en hun eventuele wensen zo spoedig mogelijk aan het G.A.B. ken baar te maken. Vrouwen. Het aanbod van vrou welijke arbeidskrachten nam iets af en bedroeg op 2 maart 1957, 70. Het aantal geregistreerde aanvra gen beliep 260, waarvan 50 betrek king had op jeugdigen. Ook aan vrouwelijk personeel be staat in diverse sectoren van het be drijfsleven een permanent tekort, waarvan moeilijk is te voldoen, voor al in de textiel- en de confectie-in- dustrie doet dit tekort zich in sterke mate gevoelen. Onverlaat wist te ontsnappen Donderdagmiddag is in zijn zaak aan de Makassar straat te Amsterdam een 55-jarige brandstoffenhandelaar overvallen door een jongeman, die kennelijk op roof uit was. Na zijn vergeefse poging, tolet de onverlaat te ontkomen. Omstreeks kwart voor vier kwam van de straat een jongeman het ma gazijn binnen, die enige zakles kolen vroeg. Het geaicht van de klant zat nagenoeg geheel in verband. De ro ver aarzelde een moment te lang, want hij gaf de kolenhandelaar de ge legenheid de gevraagde zakjes te overhandigen. Daarom vroeg «da KATWIJK AAN DEN RIJN VERGADERING L.T.B. De afd. Katwijk aan den R(jn van do L.T.B. hield gisteravond onder leiding van de vice-voorzitter de heer H. J. Grimbergen een belangrijke le denvergadering, waarbij aanwezig waren de heren C. Jansen en J. Roo- 2en, hoofdinspecteur en inspecteur van het L.T.B.-kantoor te Leiden. Een schrijven was ingekomen van de afgetreden voorzitter de heer F. C. Meijer, die wegens vertrek uit de gemeente als lid en voorzitter heeft bedankt. Besloten werd hem een dankschrijven te zenden voor alles wat hij sinds 1949 voor de afdeling had gedaan. Voorts een schrijven over de door het rijk te verstrekken ore- dietverlening aan tuinders tegen zeer voordelige voorwaarden maar alleen bestemd voor bedrijven waar zulks strikt noodzakelijk is. Opgave móet gedaan worden vóór 1 april. Betr. een schrijven met betrekking tot de landarbeiderswet kan men zich voor verdere inlichtingen wenden tot de secretaris de heer Chr. v. Leeuwen. De bestuursverkiezing had tot uit slag dat in de bestaande vacature werd gekozen de heer C. van Tol Mz. en uit het voltallig bestuur werd hierna tot voorziter gekozen de heer H. J. Grimbergen. De heer C. Jansen hield een uit voerige inleiding en bespreking om trent het risico bij de wettelijke aan sprakelijkheid voor de werkgevers. Met vele voorbeelden werd een en ander aan de aanwezigen duidelijk gemaakt. Zoals te verwachten was werden na deze causerie verschillende vra- vreemdeling er nog een zakje anthra- ciet bij en terwijl de kolenhandelaar zich omdraaide om het zakje te vul len, gaf de „klant" hem enkele sla gen met een ploertendoder op het hoofd. Paniek. Toen de aangevallene echter niet In elkaar zakte, rende de jongeman in paniek de zaak uit. HU liet op zUn vlucht het wapen, een gummi-slang, gevuld met U«ren staafjes, achter. Op het alarm van de overvallen#, be- Son de politie ogenblikkelUk een on- erzoek in de buurt, echter zonder resultaat. Later op de middag kwam een 10- meisje vertellen, dat zU in een smalle gang tussen twee percelen een jongeman had gezien, die een ver band van zUn gezicht trok. Ook had hU zijn jas uitgetrokken om zich te maskeren voor het signalement, dat de brandstoffenhandelaar van hem had kunnen geven. Radeloos. De bewoner van een pand aan de Javastraat meldde nog, dat een jon geman had aangebeld met de vraag, of h\j de schoorsteen mocht nakeken. De huisvrouw, veronderstellend dat de man door de huiseigenaar ge stuurd was, had hem in de woning toegelaten. De man was op het dak geklommen maar zag hier geen uit weg, waarom hij maar weer naar be neden kwam en verdween. Door de politie werd in de omge ving van de kolenhandel van de over- vallene een damesfiets gevonden, die daar door de onbekende was achter gelaten. Jen gesteld, die door de spreker op uidelUke en overtuigende wyzc wer den beantwoord. BU de rondvraag kwam ter sprake dat in de gemeente wel zeer veel wo ningen worden gebouwd doch dat aan jonge tuinders nog nimmer de moge- lUkheld tot stichting van een be- drUfsrulmte was gegeven. Het tegen deel was eerder waar. Besloten werd met de andere standsorganisaties en het Veilingsbe- stuur in contact te treden om geza- menlUk een actie in deze geest te voeren. BOSKOOP Woningbouw. Architect van Lockhorst te Woerden heeft namens de heer Hoek het bouwen van een woonhuis aan de Valkenburglaan op gedragen aan de fa. A. G. v. d. Vliet, alhier. ZONDAGAVONDBRANIE. Drie weken hechtenis, een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan zes maanden voorwaardelUk met drie jaar proeftijd en toewUzing van een civiele vordering van 150 requireerde de procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof tegen een 25- jarige monteur uit Zevenhoven. Deze was in eerste instantie veroordeeld tot een week gevangenisstraf en zes maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Verdachte zou door schromelijk onoplettendheid en onbekwaamheid op 12 febr. 1856 in Nieuwkoop een voetgangster hebben aangereden terwijl hij op een motor de Dorpsstraat afreed. De voetgang ster kreeg een schedelbasisfractuur. De verdachte reed op de bewuste avond met z(jn motor door do Dorps straat van het Zuideinde naar het gemeentehuis. Twee meisjes liepen rechts van de weg voor hem uit. Ver dachte had een arm uitgestoken en was op de meisjes afgereden. Hij raakte het linkermeisje, dat In het grint werd gpsmakt. De verdachte ontkende dat hij de arm zou hebben uitgestoken om een lolletje te maken, een stomp of een duw te geven. „Zondagavondbranie. U had wat gedronken ook, want de dokter zei dat u licht onder de in vloed was en er werd 0.8 pro mille alcohol in het bloed gevonden", merkte de president op. Het 18-jarige slachtoffer, zei als ge tuige, dat zij drie weken in het zie kenhuis had gelegen en tien weken thuis. ZU zal haar leven lang aan één kant doof blijven. Haar vader deelde mede, dat hU schadevergoeding zal vorderen voor de doofheid. Verdachte had de civiele vordering nog niet be taald. De procureur-generaal achtte het WAT BRENGEN Casino. „Piloot Quax in Afrika" schijnt een vervolg op „Quax de brokkenpiloot", waarin Heinz Rüh- mann eveneens allerlei dolle caprio len uithaalt als vlieger. In deze film maakt hij een noodlanding in Afrika, wat voor hem geen noodlottige ge beurtenis blykt te zijn, maar in tegen deel een bron van vermakelijke avonturen, waar Heinz Rühmann zich met zyn gebruikelijke bravóur door heen slaat. Voordat piloot Quax echter in Afrika belandt, moeten er eerst een heel stel vliegers van de waarde van discipline overtuigd wor den en moeten er een stel aardige meisjes tot volleerde piloten worden opgeleid, want deze meisjes spelen hun rollen mee in het Afrika-avon tuur. Dat is wel een erg lange aan loop, welke de film moet nemen om tenslotte in Afrika te komen, maar het is allemaal wel amusant en grap pig en tenslotte zonder pretenties. Voor jeugdige personen is de uitbeel ding wel eens te vrijmoedig en daar om stelde de K.F.C. de leeftydsgrens terecht op 18 jaar. Lido. „Vrouwen in boeien", een Corona-film, welke byzonder sterk gespeeld is, laat ons een blik slaan in 'n vrouwen-gevangenis waar zoals by na wel altyd schuldigen en soms ook onschuldigen bij elkaar zijn. Een van die onschuldigen is Evan- gelia de Guzman, vrouw van een dokter, gelukkig gehuwd. Zij werd beticht van moord op haar vroegere verloofde, de handelaar in vei de middelen Alberto. De draad van dit verhaal we niet verder ontsluieren, al moe ten we zeggen, dat de onschuld van Evangelina wel wat erg laat aan het licht komt. Maar dat past natuurlUk geheel in deze film, welke zonder deze onschuldige gevangene anders vrucgere erdqwen- il willen niet tot stand zou zyn gekomen. Toch ia dat een zeer zwak punt in deze film, welke overigens uitste kend gespeeld wordt. Sarita Montiel, Mirroslava en Katy Jurado spelen de hoofdrollen op voortreffelijke wUze. „Vrouwen in boeien" is niet geschikt voor kinderen, om reden waarvan de K.F.C. het „strikt vol wassenen er lboven plaatste. Luxor Wanneer Alfred Hitch cock met de camera de paden der misdaad doorkruist, dan weet hy al tijd weer de spannendste momenten van wat hy ziet en hy heeft een byzonder scherp gezicht te reser veren voor zyn toeschouwers, die daardoor de misdaad van nabij mee maken en de spanning langzaam voelen stygen, totdat het hart hen in de keel bonst. Hitchcock houdt niet van goedkope Amerikaanse effecten. Hy, nuchtere Engelsman, neemt op eigen gees tige wyze waar en geeft op by na Franse manier weer, wat hij gezien heeft. Aldus schiep hij „De man, die tc veel wist", waarin James Stewart de- hoofdrol speelt als Amerikaans dok ter, die met vrouw en kind Europa bezoekt en in Frans Marokko door een vergissing betrokken raakt in het complot tegen een staatshoofd. Hij kan en mag de politie niet waar schuwen, daar de onbekende tegen stander zyn zoontje heeft gekidnapt. Daarom besluit hU zelf een poging te ondernemen een vreemd mensenle ven èn dat van zUn kind te redden, waarbij hy weet, dat zyn geluk af- hankelyk is van één bekkenslag in het galaconcert in de Royal Albert Hall te Londen Een „thriller" waar van spanning én camerakunst slechts genoten kunnen worden door persp- nen boven de 14 jaar Rcx. De titel „Comanche" roept herinneringen wakker aan oude In dianen-verhalen met grote vechtpar- tyen en griezelig vermoorde kolonis ten. Hierover gaat deze Amerikaanse film dan ook preciea. De Comanchen waren de meest bloeddorstige India nenstam uit de geschiedenis van de grote worsteling om het bezit van het uitgestrekte vasteland van Noord- Amerika en ook in dit filmverhaal hebben zy alle gelegenheid om hun oude reputatie alle eer aan te doen. Het is een echt Wlld-West-verhaai, waaraan personen boven 14 jaar hun hart kunnen ophalen. Trianon - Een jaar vóór de laat ste oorlog deed Adolf Hitler een slu we zet op het internationale schaak bord van zUn wrede oorlogsspel, door in alle landen ter wereld „contact mensen" aan te stellen, die in tyd van werkelUke bezetting als gouw leider zouden worden aangesteld. In ons land hadden wy als contactman Mussert. Maar in Zwitserland en Zweden kwamen ze niet aan bod. Olav Lindquist in laatstgenoemd land blykt een relatie te hebben gehad met een man, die aan het begin van „Vier mannen der duisternis" plotse ling sterft. Maar heeft hij vlak voor zijn dood nog iets gezegd? Dat is het raadseltje, dat propaganda-chef Bi shop moet zien te weten te komen van diens vrouw, een dokter, een kale verzekeringsagent en een artis tiek mannetje, dat achteraf een Zwitsers contraspion blijkt te zUn. Het verhaal leidt naar Wenen, dat met zyn sloppen en stegen nog niets aan sinisterheid heeft ingeboet sinds „The Third Man". Bishop maakt nog een slippertje dat op verliefdheid uitdraait met de dochter van de in middels overleden Zweedse contact man, en geboeid volgt men het amu sante, aardig vertelde verhaal, rijk aan misdaden en intrigues. Wie zich niet al te veel stoort aan lange dialo gen en de glamour kan er zich best mee vermaken. Boven 14 jaar. tenlastegelegdc bewezen en de zaak dermate ernstig dat hij een hoger# straf noodzakelUk achtte. Verdachtes raadsman achtte het on geval te wUten aan een samenloop van ongelukkige omstandigheden en vroeg clementie. Arrest 22 maart. NOG EEN AANRIJDING. Bevestiging van drie weken gevan genisstraf maar onvoorwaardelUk ln plaats van voorwaardelykc ontzeg ging van de rUbevoegdheid voor zes maanden vorderde de procureur-ge neraal bij het Haags Gerechtshof te gen een 25-jarige veehouder uit Nieuwkoop. Deze zou onder invloed van sterke drank een auto hebben bestuurd en daarbU had hy in Ter Aar een meisje aangereden. De verdachte zei gedacht tc hebben dat het portier rammelde en daaraan had hU gemorreld. Zodoende zou hij misschien geslingerd hebben. Er lie pen twee meisjes naast elkaar en eert jongen op de fiets weer daarnaast. De auto van verdachte pakte het meest linkse meisje. De verdachte was doorgereden maar de jongen van het drietal had een lift gekregen van een motorryder en samen waren zy ver dachte achterna gereden. Ze konden hem niet passeren omdat verdachte zo slingerde, zo verteld de jongen. Verdachtes raadsman meende dat er twyfel bestond en hij vroeg vry- spraak, subsidiair een geringe straf. Arrest 22 maart. KORTE golt De sneltrein Vlissingen—Am sterdam, die met ingang van dc nieu we dienstregeling vyf maal daags zal ryden, zal ook stoppen op het station KruiningenIersekc. Deze nieuwe stopplaats wordt voorlopig een jaar op proef ingevoerd op ver zoek van de Staten van Zeeland en de Zeeuwse Kamer van Koophandel. Toen h(j met de fiets de weg wilde oversteken, is gistermorgen op de Leeuwarderwcg te Amsterdam noord een 04-jarige heer door een passerende auto gegrepen. Hij werd zo ernstig gewond, dat hy ter plaatse is overleden. Een bijzondere posfzegel wordt deze maand uitgegeven door de post administratie van de Nederlandse Antillen. Deze uitgave heeft plaats in verband met het op Aruba te hou den Caraïbische Congres voor Gees- telUke Volksgezondheid. De waarde bedraagt 15 cent. Aan de filatelisten loketten in Nederland is de prijs der tig cent (Ned. courant). Een botsing tussen een auto, die geen voorrang verleende en een mo torijder, eiste gistermiddag op de hoek van Van Alkemadelaan cn Ruychrocklaan te Den Haag 1 dode. De motorrUder reed. toen hij voor de auto uitweek tegen het trottoir rn werd tegen een boom geworpen. Hy was vrywel op slag dood.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3