Israëlische troepen verlaten het Egyptisch gebied Aan de eis van de UNO is voldaan Aardbeving in Griekenland Hongaarse predikanten gearresteerd CORSOWAGENS WORDEN NU REEDS GEBOUWD £e*ug. van de Verenigde Staten Egypte verscherpt boycot van Israël Zacht voorjaarsweer ZATERDAG 9 MAART 1957 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. G J. EOOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 38 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, RedacUe 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs I 055 p. w, 12.35 p. mnd„ 17.— p. kwart. Francu p.p.tl.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m Telefoontjes t 1.3* Onaanvaardbaar "MA twee weken debatten over de re- geringsnota betreffende de be?te dingsbeperking heeft men men zich tenslotte afgevraagd waarop deze zaak eindelijk zou uitlopen. Op het ogenblik is dat nog niet be kend. Er zijn vier moties ingediend en men moest tot vrijdag afwachten, hoe de regering daarop zou reageren. Dat is nu gisteren geschied. Er wa ren vier moties ingediend, die de grondgedachte inhielden, dat de be zuinigingen in bepaalde sectoren door de overheid dienden te worden op gevangen. Daar was vooreerst de motie van de heer Janssen van de K.V.P., die wilde, dat de 60 millioen, welke moesten worden opgevangen door een verminderde verhoging van de melk prijs niet uit belastingen, maar uit de overheidssfeer zouden worden ver kregen. Daar was de motie-Biewen- ga, die de 50 miljoen eigenaarslasten, welke zouden worden geblokkeerd, direct uitbetaald wenste te zien zon der blokkering. Tegen deze beide moties heeft de regering nu ernstig bezwaar aangete kend. Minister Hofstra heeft zelfs het on aanvaardbaar uitgesproken. rvAT is bij moties nog nooit het ge- val geweest. De regering kon het onaanvaardbaar uitspreken bij een amendement, omdat een amendement, eenmaal aangenomen zijnde, in een wet wordt vastgelegd en nadat de wet is aangenomen, ook kracht van wet krijgt. Met een moti$ is dat niet het ge val. De regering kan verklaren een mo tie eenvoudig naast zich te zullen neerleggen en dan moet de Kamer maar zien wat zij dan zal gaan doen. De Kamer kan dan een motie van wantrouwen indienen en indien deze gericht is tegen een minister, dan zal deze minister moeten heengaan, is zij gericht tegen de regering zelf dan zal de regering moeten heengaan. Maar de regering kan een motie rus tig naast zich neer legen. En dat nu is gisteren niet geschied. Tegen twee van de vier ingedien de moties heeft de regering het on aanvaardbaar laten horen en het is dr. Drees zelf geweest, die heeft uit eengezet, waarom in dit geval tegen een motie het onaanvaardbaar werd uitgesproken. Men spreekt nu eenmaal tegen een motie geen onaanvaardbaar uit. Het onaanvaardbaar betekent een kabinetscrisis en men lokt geen ka binetscrisis uit als men een motie eenvoudig naast zich kan neerleg gen. Toch is dit in dit geval geschied. Dr. Drees zei waarom. Deze moties kunnen nu namelijk betekenen, dat men de essentiële de len van het beleid der regering niet wil volgen en daarom, zo meende dr. Drees, moet de regering zich nu an ders uiten dan normaal het geval is. MEN heeft, hoe het ook zij, dus nu met de vraag te maken, hoe het met de beide moties, waartegen het onaanvaardbaar is uitgesproken, zal aflopen. Men kan staatsrechtelijk wel ge lijk hebben met de bewering, dat een motie geen gevolgen voor het kabinet behoeft te hebben, maar momenteel is dat wel het geval, nu de regering haar bestaan aan de moties-Janssen en Biewenga heeft verbonden. De 110 miljoen, wtelke deze beide moties vergen, meent de regering nergens anders te kunnen vinden. De motie-Janssen is alleen onder tekend door de K.V.P., maar de mo- Wat nu? De verklaring van de heer Hofstra en van dr. Drees laten geen twijfel over aangaande de gevolgen bij aan neming van deze moties. Men weet ook, dat men bij een eventuele re geringscrisis moeilijk een nieuwe re gering zal kunnen formeren. De laatste regeringscrisis heeft dienaangaande geen enkel optimisme open gelaten. Wat zullen de rechtse partijen nu dus doen? Houden zij aan hun beide amende menten vast, dan is de regeringscrisis een feit. Zien zij geen uitkomst in een crisis, wat dan? Dan zullen zij hun tong moeten in slikken. De regering heeft nu in ieder ge val gezegd, dat deze moties onaan- vaardbaard zijn. Een zeer ongebrui kelijke gang van zaken. Maar als zij onaanvaardbaar zijn en de regering daaraan consequenties verbindt, dan zal de Kamer a.s. dinsdag haar houding hebben te be palen. En die houding zal wel worden be- invloed door de onmogelijkheid een andere regering te vormen. Dat wil dus zeggen: deze moties intrekken. Misschien ook zullen ze worden verworpen. Het is in ieder geval de vraag of de rechtse partijen het met het oog op de consequenties aandurven dit ka- binet-Drees naar huis te zenden. Drees heeft de Kamer bezworen om het niet te doen. EISENHOWER VERKOUDEN President Eisenhower, die aan een lichte oorontsteking en verkoudheid lijdt, zal volgens zijn perschef ver moedelijk vóór de Bermuda-conferen tie enkele dagen in Florida door brengen. Gaat Saoedi-Arabië roet in 't eten gooien? De Israëlische troepen hebben gisteren Sjarm El Sjeikh, de haven van waar men met geschut de toegang tot de Golf van Akaba kan beheersen, verlaten. Daarmee is terugtocht uit Egypte voltooid. Alle geschuts- en mitrailleurstellingen in Sjarm El Sjeikh zijn door de Israëlische troepen opgeblazen. Tweehonderd Finse soldaten van het nood- leger der Ver. Naties hebben de wacht overgenomen. Aan de aftocht van de Israëlische troepen, ging een godsdienstoefening vooraf, die begon met het lezen van de achttiende psalm. De ark met de Hebreeuwse wetrollen was het laatste dat aan boord van het schip werd gedragen. THANS SAOEDI-ARABIë? Volgens onbevestigde berihten zou Saoedi-Arabië van plan zijn van Egypte de verantwoordelijkheid voor de bewaking van de ingang van de Golf van Akaba en voor het bui tengaats houden van de schepen van Israël over te nemen. Die berichten begonnen de ronde te doen, nadat radio-Caïro gezegd had, dat kanonnen van Saoedi-Ara bië gericht zouden worden op de Is raëlische scheepvaart. Saoedi-Arabië ligt op een paar honderd meter van Sjarm El Sjeihk aan de overkant van de nauwe toegang. Die uitzending van radio-Caïro volgde op aanwijzingen, dat de Egyptenaren welilcht kikvorsmannen zouden oefenen om de scheepvaart Door een aardbeving zijn gisteren in Thessalië in Noord-Griekenland honderden huizen ingestort. Offi cieel is meegedeeld, dat er 36 gewon den zijn en één dode. Het aantal slachtoffers is zo ge ring, doordat do mensen na de eer ste, betrekkelijk lichte schok hun wo ningen verlieten. In Zuid-Grieken land is later op de dag nog een lich te schok gevoeld, die geen schade van betekenis aanrichtte. van Israël dooi* de Golf te saboteren, precies zoals Fedaayeen-commando's jarenlang al Israëlische nederzettin gen te land hebben aangevallen. AAN DE EIS IS VOLDAAN. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Haramarskjoeld, heeft gisteren bekend gemaakt, dat Israël volledig voldaan heeft aan de eisen van de Ver. Naties tot terugtrekking van zijn troepen uit de strook van Gaza cn het gebied van Sjarm Ei Sjeikh. Tegelijkertijd heeft Hammars- kjoeld aan de algemene vergadering meegedeeld, dat hij schikkingen ge troffen heeft voor het vluchtelingen- orgaan van de Ver. Naties om het politieleger van de Ver. Naties te helpen bij het tijdelijk bestuur van de strook van Gaza. De Uno kan naar huis. De Algemene Vergadering der V. N. heeft vrijdagavond besloten haar elfde zitting, die op twaalf november begon, tijdelijk te verdagen. De volgende gewone zitting zal op zestien september beginnen, maar de afgevaardigden verwachten, dat zij voordien nog verscheidene malen in buitengewone zitting bijeen zullen komen. Angst voor half maart.? De Hongaarse communistische po litie heeft vijf leiders van de Hon gaarse calvinistische kerk gearres teerd, zo is gisteren uit gezaghebben de bron vernomen. De vijf gearresteerden, onder wie zich ten minste drie predikanten be vinden, hebben een belangrijke rol gespeeld in de strijd tegen bisschop Albert Bereczky, die nauw met het communistisch regime samenwerkte en die tijdens de opstand tegen de Russische bezetters werd vervangen. De vijf mannen werden woensdag avond gearresteerd nadat in hun wo ningen huiszoeking was gedaan. De leiding van de calvinistische kerk in Hongarije is de laatste tijd in de communistische pers scherp aangeval len, ten dele wegens de betrekkingen die onderhouden worden met de We reldraad vain Kerken. Bisschop Laszlo Ravasz, die Be reczky verving, is inmiddels naar een dorpje buiten Boedapest gezonden. Dr. Laszlo Papp, hoofd van het theo logisch seminarie, moest zijn positie opgeven en „wegens gezondheidsrede nen" verlof nemen. DE 15e MAART Radio-Boedapest heeft bekendge maakt, dat de Hongaarse regering vrijdag, op verzoek van de vakver enigingen, besloten heeft de wet op de nationale feestdag te wijzigen. Hierdoor zal op de vijftiende maart de dag waarop de revolutie van 1848 wordt herdacht gewoon wor den doorgewerkt. Alleen de school kinderen krijgen vrijaf op deze dag. GESTORVEN SPREEKT HU NOG. De gisteren plotseling overleden Anglicaanse aartsbisschop van Kaap stad, dr. Geoffrey Clayton, heeft de volgende instructie nagelaten: „Mijn stoffelijk overschot moet ergens wor den begraven, waar geen onderscheid naar ras wordt gemaakt en niet op een plaats, die alleen voor blanken bestemd is". Betonijzer en bloemen Op 27 april zal het bloemencorso gebroken aan het werk zou zijn, dan 1957 weer langs de boll ens treekse 1 wegen trekken, dat is tenminste de voorlopig gefixeerde daitum. Het duurt dus nog een aantal weken en al kan daar toch nog verandering in komen (we zijn van ons onvolprezen Hollandse klimaat nu eenmaal nooit zeker), véél vroeger zal het in elk geval niet zijn. Toch worden de voor bereidingen reeds getroffen, waarbij we dan niet spreken over de ont werpen en tekeningen, maar over de opbouw van de wagens zelf. Dezer dagen waren wij op bezoek bij de Warmondse smid De Nie, die nu al enkele jaren achtereen de ske letten vervaardigt voor een aantal van die rijdende bloemstukken. Ook dit jaar doet hij dat weer en by ons bezoek had hy juist „Het vrouwtje van Stavoren" onderhanden; het ge raamte van de zegewagen dezer legendarische rijke Friese dame, wel iswaar nog in stukken en brokken, naderde zijn voltooiing. Dat is geen werk van uren, maar van dagen. Wanneer één man onaf- gesierd als een spreekwoordelijk ge worden rijdend bloemstuk door de streek gaan, bekroond en gesmukt met vrouwelijk schoon van den lande. Nu staat dat alles nog maar aan het begin. De ijzeren karkassen wor den omwikkeld met stro of ander materiaal waarin de bloemen moeten worden gestoken of opgespeld, en vullingen voor de bolle vormen moe ten worden aangebracht om aan het geheel de definitieve grondvorm te geven. Is dat alles klaar, dan is het wach ten op de laatste dagen (en nachten) vóór het eigenlijke feest. Dan tijgen vrouwen en mannen, jongens en meisjes aan het werk om nagel voor nagel, bloem voor bloem te steken, te schikken en op te prikken tot slingers en guirlanden, touffes en kleurvlakken om het beeld zo veel mogelijk gelijkenis te geven met de fraaie scheppingen van Jos v. Driel. Want dat is het wonderlijke en voor een buitenstaander onbegrijpe lijke, dat wagens vtem dikwijls tien meter en langer, tot een ijle en soms frêle schoonheid worden uit het kil- Of het nu "de reusachtige contou- fte voortbrengsel van onze tijd... :n zijn van een vis, de synSmetrische 'iaIl en b1to"<,zyhet wcer: J - 1 barstige, maar in de handen van J De Nie zo „kneedbare" metaal. kost de constructie toch minstens een hele week. Er moet worden gebogen en gevormd, ontelbare lassen moeten worden gelegd, het moet precies klop pen met de tekening en ook hier wordt „met passen en meten de meeste tijd versleten", want deze wagenskeletten worden gemaakt van betonijzer. Zeker, betonijzer. Hard en zwaar materiaal dat zich echter, ondanks zijn prozaïsche structuur, in speelse en vloeiende lijnen vormen en bui gen laat in lijnen die in het even zeer speelse brein van corsoconsul Jos van Driel zyn ontstaan. Het elec- trische las-apparaat en de snijbran der zijn de werktuigen waarmee smid De Nie die lijnen trekt. Vrijdagochtend is Z.K.H. Prins Bernhard op Schiphol teruggekeerd van aijn bezoek aan de Verenigde Staten. De prins werd verwelkomd door H.M. Koningin Juliana. De foto geelt eon beeld van de aankomst. renaar of een ranke zetel „hoog in de lucht", stuk voor stuk samenge voegd tot een voor dit materiaal on wezenlijk ijl geraamte, straks zal het omkleed, omfloerst en met bloemen Zó groeit een wagen voor het bloem bollencorso, alvorens als rijdend bloemstuk langs de wegen te trekken. ■HH Geen filialen in Israël Het Egyptische ministerie van Fi nanciën heeft alle andere ministeries en de regeringsbureaus in het land per circulaire in kennis gesteld van een nieuwe regeling, die een ver scherping van de economische boycot tegen Israël inhoudt. In de nieuwe regeling wordt be paald: 1. dat buitenlandse maatschap pijen en handelsondernemingen, die aanbiedingen aan de Egyptische re gering wensen te doen, zich verplich ten geen filialen in Israël op te rich ten. Hium agenten en vertegenwoor digers mogen geen produkten uit Is raël invoeren; 2. zy mogen de Israëliërs niet toe staan zich van him zaken te bedienen. Zij mogen evenmin bijdragen tot ka pitaalvorming van Israëlische maat schappijen en instellingen; 3. zij mogen ook geen zakelijke betrekkingen onderhouden met fir ma's, die de verkoop van Israëlische produkten stimuleren of met de dis tributie ervan zijn belast; 4. de buitenlandse ondernemin gen, die aan de Egyptische regering aanbiedingen doen, gaan de verbin tenis aan niet te zullen deelnemen aan transacties, waardoor de econo mie van Israël zou kunnen worden verstevigd (bijv. de financiering van olie- en delfstoffenexploraties) en Op de Atlantische Oceaan heerst een tamelijk grote depressie-activi teit, waardoor een zuidwestelijke luchtstroming in stand wordt gehou den. Deze voert warme en vochtige lucht uit de omgeving van de Azoren naar West-Europa. Ook in ons land heersen daardoor voor de tijd van het jaar hoge tem peraturen. De gemiddelde tempera tuur in De Bilt was vrydag even hoog als normaliter in de eerste dagen van mei. In het Oostzeegebied is de lucht druk de laatste dagen stelselmatig gestegen, zodat er nu een hogedruk- centrum van iets meer dan 1030 mb is verschenen in de omgeving van Helsinki. Dit hogedrukgebied is met koude lucht gevuld. Helsinki meldde zaterdagmorgen bijv. een minimum temperatuur van 21 graden onder nul. Langzaam vloeit de koude lucht uit het Oostzeegebied naar het westen uit. In Berlijn heeft het vannacht 4 graden gevroren, verder naar het westen bleven de temperaturen ech ter boven het vriespunt. Zondag zal de temperatuur in het oosten van het land neiging tot 'een kleine daling vertonen, voor het ove rige komt er niet veel verandering in het zachte voorjaarsweer. De regen- kansen nemen verder af. zullen zidh er ook van onthouden Is raël prodiukten te leveren, die het bij zijn militaire inspanning zouden kunnen helpen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? j (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaal-t te j 11.15 uur). MINDER ZACHT. S Overwegend droog weer met opklaringen. In de ochtend hier en daar mist. Matige, nu en dan vrij krachtige zuidoostelijke j wind. Over het algemeen minder zacht. 10 Maart zon op 7.09; onder 18.37; maai op 11.48; onder 3.12. 11 Maart zon op 7.06; onder 18.39; maan op 12.58; onder 4.00. Hoogwaterstanden Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. —2 C. OSLO geheel bew. —1 KOPENHAGEN geheel bew. 0 ABERDEEN zwaar bew. 7 DUBLIN mist 8 LONDEN motregen 10 AMSTERDAM regen 9 BRUSSEL geheel bew. 10 PARIJS nevel 10 BORDEAUX zwaar bew. 9 GRENOBLE zwaar bew. 4 NICE zwaar bew. 8 BERLIJN geheel bew. —2 FRANKFORT mist 5 MUNCHEN regen 5 ZURICH regen 7 GENèVE mist 5 LOCARNO zwaar bew. 3 WENEN regen 2 INNSBRUCK regenbui 4 ROME nevel 7 MALLORCA motregen 6 Korreltje Het geduld is bitter, naar zyn vrucht is zoet. Rousseau.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1