Kabinet vindt motie-|anssen over bezuiniging onaanvaardbaar Het meisje „Men laat zich niet in de verkeerde richting dwingen" TELEVISIE LIGTVoet weeckelykse CRonycke f ZATERDAG 9 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De Tweede Kamer heeft gistermid dag de beraadslaging over de nota inzake beperking van de bestedingen voortgezet. Than* komt de regering weder «en het woord, ter beantwoor ding van de bij de gistermiddag ge houden replieken gemaakte opmer kingen, waarbij vier moties zijn in gediend. De minister van Financiën, de heer HOFSTRA, merkt op, dat er tegen stellingen in de fracties zelve geble ken zijn met betrekking tot de even wichtigheid in de matiging der be atedingen. Hij gaat nog eena in op het be- perkingsprograim der regering, op merkende, dat tegenover de voorge nomen maatregelen nieuwe land bouwuitgaven staan. Er is evenwicht in de beide helften van het program. Essentieel in het program is ook, dat bepaalde elementen verwizfcel- baar zijn. Bijvoorbeeld: als de re gering mogelijkheden ziet zal er ver der bezuinigd worden en tengevolge van de bedoelde verwisselbaarheid zal dat in de belastingen tot uitdruk king komen. Een inflatoire financiering van de landbouw zal het beperkingsprograim- ma onwerkbaar maken, betoogt de minister, die verder o.m. opmerkt, dat in de overheidssfeer de uiterste voorzichtigheid zal moeten worden betracht. Men moet niet gaan over hellen tot het standpunt dat het wel wat minder zou kunnen met de be perkingen. De minister somt op de posten van het departement van O. K. en W., welke zullen worden verminderd of getemporiseerd. Eilk van die posten snijdt niet in het vlees der overheid, maar elders. Deze verminderingen hebben alle bezwaar, maar men moet niet zo gemakkelijk denken over de mogelijkheid van 'bezuinigingen- Wat de termijn van de belasting verhoging aangaat, ia gepleit voor 31 december 1958. Men zou z.i. ook kun nen besluiten tot een termijn van twee jaren, maar dat kan z.i. beter worden bezien als de wetsontwerpen er zijn. De minister verklaart dat de re gering er de laatste weken niet'aan toe is gekomen omslachtige werk wijzen uit te bannen- De efficiency zal moeten worden betracht. Spreker vraagt zich af wet de overigens amusante redevoering van de heer Oud tot de'oplossing van de zakelijke problemen heeft bijgedra gen. Naar zijn oordeel „nul komma nul". De minister is van mening, dat de investeringsbeperking in de rijks sfeer in vergelijking met de parti culiere sector gezien mag worden. Verdere beperking in de rijkssfeer is niet al te eenvoudig. Als men de eis tot verdere bezui nigingen stelt, moet men wel over wegen, dat die dan zullen raken sub sidies ten behoeve van de jeugd, Voor dc Amsterdamse kantonrech ter zou zaterdagmorgen de directeur van de eerste Nederlandse puzzelon derneming terecht staan wegens het plaatsen van de „prijsvraagadver tentie „Quitte of Dubbel" in „De Ra diobode" van 5 februari 1956. Dit wordt als een overtreding van art, 1 der Loterijwet beschouwd. De officier van justitie heeft onver wachts in deze zaak, die een gevolg is van de actie der justitie tegen kansspelen in persorgaanen, de dag vaarding ingetrokken. Aangenomen wordt, dat het hier om een vorm fout gaat en verwacht wordt, dat de officier binnenkort een nieuwe dag vaarding zal uitbrengen. In de dagvaarding van de prijs vraag „Kruis of Munt" ontbrak, dat deze was gehouden zonder de ver plichte toestemimng van de minister van justitie. De raadsman in deze zaak concludeerde op grond van het ontbreken van dit element tot nie tigverklaring der dagvaarding subsi diair ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter moet nog uitspraak doen. de gezondheidszorg, maatschappelijk werk, onderwijs en cultuur. Dc vier moties De minister wijdt dan een beschou wing aan de financiële aspecten der vier moties. Te zamen vormen ze een ambitieus program. De motie- Jonssen aal op jaarbasis 00 miljoen vargen, de motie-Biewenga 50 mil joen en de motie-Boemera 1 mil joen. De motie van de heer Droesen heeft voorlopig geen financiële con sequenties. Spr. verdedigt vervolgens de nood zakelijkheid der blokkering en be strijdt de motie van de heer Biewen- ga en de motivering ervan. HU be toogt, dat voor allerlei projecten als Delta-plan, en tunnelbouw, zomede bijv. voor het onderwijs, grote uit gaven gedaan moeten worden. Wij mogen geen va banque-politiek spe len, zo zegt hy. Wat de blokkering van ƒ50 miljoen aangaat, vraagt hij zich af wat deze nu betekent. Ver moedelijk zal men één jaar een be drag waarop men rekende niet kun nen incasseren. Er zijn twee moge- 1 ij kJhedenvenders belastingverho ging, welke de regering niet wenst of de eigenaars las ten een jaar niet in te calculeren met de toezegging, dat dit het volgend jaar zal ge schieden. De motie-Biewenga verklaart spr. onaanvaardbaar. Wat de motie-Janssen aangaat zegt 6pr., dat in beginsel elke verschui ving aanvaardbaar is mits het totaal wordt gehandhaafd. Maar hier mag men niet spelen met woorden. Een financieringstekort is niet door woor den of vage aanduidingen weg te werken. Dit zit in de motie. De regering acht het prematuur zonder nader bewijs aan te nemen, dat 60 miljoen in bezuinigingen kan wor den gevonden. De regering stoat open voor elke suggestie tot bezuiniging en zij zal zelf naar bezuinigingsmogelijkheden zoeken, maar het is voor haar onaan vaardbaar een opdracht aan te ne men tot beperking van uitgaven waarvan niet vaststaat, dat ze ver wezenlijkt kan worden. Deze snode kan niet worden aan genomen zonder dat het kabinet daaraan consequenties verbindt. In deze vorm is de motie onaanvaard baar. Grondrente. De minister van Landbouw en Voedselvoorziening, de heer Mans- holt, gaat o.a. nog in op opmerkin gen ten aanzien van de kwestie der grondrente. Hij verklaart er geen behoefte aan te hebben nog iets toe te voegen aan wat minister Hofstra heeft gezegd over de motie van de heer Biewen- ga. Met betrekking tot het verschil dat er is by de eigenaarslasten van akkerbouwbedrijven en weidebe- drijven heeft de heer De Ruiter ge waagd van inconsequentie. Spreker erkent, dat er tot op zekére hoogte inconsequentie bestaat, maar by de vaststelling van de prijzen vindt er kenning van de eigenaarslasten plaats wanneer dat mogelijk is. De minister zegt de motie-Droe- sen niet erg duidelijk te hebben ge vonden. De minister meent, dat er een ze ker verschil tussen een minimum zal moeten worden aangehouden. Het kan zijn, dat voor bepaalde gronden de rente hoger zal zijn dan de minimum rente. Z.i. bestaat er geen bezwaar tegen de motie, maar ze is naar zijn opvatting overbodig. Met het betoog van de heer Von deling over doelgerichte besteding der eigenaarslasten kan spr. zich verenigen. Prijsstabilisatie. De minister van Economische Za ken, de heer Zijlstra, verklaart zich bereid de vaste commissie op de hoogte te stellen van de wijze, waar op het prijsstabilisatiebeleid in de praktijk functioneert. Spr. zegt in verband met desbe treffende opmerkingen, dat hij het eens is met het economische beleid zoals dat in de dertiger jaren is ge voerd. De heer Van Eysden heeft ge vraagd of dc verhoging van de om zetbelasting voor 100 procent onge vaarlijk is voor de prijzen. Spr. ant woordt dat dit niet voor 100 procent het geval is. De heer Oud heeft o.a. gezegd, dat het jammer was dat spr. in dit ge zelschap was terecht gekomen. Het valt wel iets mee met het gezelschap zegt de minister. De heer Kort hals is maar met de grootste moeite ervan te weerhouden deel er van te gaan uitmaken. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, zegt, dat de schoolmelkvoorziening een gemeentelijke taak is, Het is moeilijk voor de rijksoverheid ten deze nieuwe lasten op zich te ne men. Wat de huurverhoging aangaat zegt hij, dat in een aantal gevallen 2 procent loonsverhoging een niet voldoende compensatie zal vormen. Er zijn echter ook andere geval len en spr. hoopt, dat men een weg zal vinden door overleg met het be drijfsleven om de totale compensa tie binnen de 2 procent te houden. De minister verklaart zijn verant woordelijkheid voor het introduce ren van de gedifferentieerde loon politiek niet te ontkennen. Hoever het loonniveau zou sty'gen stond uit sluitend ter beslissing aan het be drijfsleven. Daar kon de regering niet tussen komen. Het bedrijfsleven is toen met vliegende vaandels naar het maximum opgemarcheerd. Als de werkclassificatie zou leiden tot een hoger waardering van de ar beid in de landbouw dan zullen de maatregelen niet kunnen worden bezien los van de dan bestaande si tuatie. Aan die stelling zegt spr. te moeten vasthouden. Voor een nood- regeling voor weduwen en wezen verklaart spr. niets te gevoelen. Ook al niet, omdat hij geen mensen heeft om die voor te bereiden, tegelijk met de definitieve. Nu de overheid haar uitgaven moet beperken kan hy geen ambtenaren aanstellen, en zouden er misschien moeten worden ontslagen. Feestmuts. De minister verklaart geen kans te zien een serieus debat te voeren met de heer Oud op de door dezen aangevoerde grondslag dat hy door een feestmuts op te zetten meer be langstelling voor het parlement zou kunnen wekken. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, de heer Witte, geeft nog te kennen dat de rijks goedkeuringen een dalende tendens te zien geven. Als de investeringen te veel zouden dalen zullen de mi nisters van Financiën en van Eco nomische Zaken zeker maatregelen daartegen treffen. De minister-president, de heer Drees, hoopt, dat de heer Oud, die de debatten wilde verlevendigen, zal erkennen, dat de ministers het hunne daartoe ook hebben bijgedra gen. Ingaande op de betekenis van mo ties zegt spr., dat er moties zijn, die het beleid van een minister afkeu ren en moties die bepaalde wensen uitdrukken. Moties als de laatsbe- doelde behoeft de regering z.i. niet te volgen. Er is nu geen wetsontwerp aan de orde doch een nota, waarin plannen worden ontwikkeld. Dit is de reden waarom de rege ring zich thans ten aanzien van de moties anders moet uiten dan in andere omstandigheden het geval zou zijn. Maatregelen en gevolgen. Het gevaar dreigt, dat bij een ge- dachtenwisseling als deze men zyn sympathtie uitspreekt voor allerlei maatregelen, maar afkerig staat te genover de gevolgen ervan en dat men een te optimistische beschou wing heeft over de financiële zijde. Wij moeten er tegen waken, aldus de minister-president, dat wij niet komen in de positie, dat we ons la- GANGETJE 12 (Advertentie) ten trekken in een richting, die niet verantwoord is. Spr. doet een dringend beroep op de kamer de wezenlijke elementen van het regeringsbeleid te aanvaar den in de wetenschap, dat de rege ring wat verwisselingen betreft voor overleg vatbaar is. De voorzitter, opmerkend, dat thans nog niet is uit te maken of een derde termijn gewenst is, schorst daarop de beraadslagingen tot a,s. dinsdag. Te 17.05 uur stuit hy de vergade ring. Dr. Drees schijft Eisenhower over luchtvaartoverleg De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, heeft gisteren een bezoek gebracht aan president Eisenhower en hem een brief overhandigd van dr. W. Drees, waarin wordt aangedrongen op een overeenkomst inzake landingsrechten voor burgervliegtuigen tussen Neder land en de V.S. Dr. Van Royen heeft na een bezoek van 15 minuten aan het Witte Huis meegedeeld, dat het feit, dat dr. Drees een brief aan de president schreef, het belang aantoont, dat Nederland hecht aan een overeen komst. Nadat tien jaar vruchteloze pogin gen zijn verricht om tot een overeen komst te geraken, aldus dr. Van Royen, ben ik nu optimistisch ge stemd wat betreft het slagen van de onderhandelingen over de luchtvaart. BINNENKORT IN BELGIë GEEN MAXIMUMSNELHEID MEER. Naar de KNAC van bevoegde Bel gische zijde verneemt, zullen vóór het eind van deze maand alle beperken de maatregelen op het benzinever bruik in België worden opgeheven. Thans zyn de Belgen nog gebonden aan een maximumsnelheid van 80 km. Eerder is er een verplichte economi sche snelheidsbeperking tot 70 km. geweest. IN ZAAK VAN GERRIT DE STOTTERAAR APPèL AANGETEKEND. De officier van Justitie, mr. W. Tonckens, heeft tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij de 37-jarige chauffeur G. C. B., als in- en uitbre ker bekend als Gerrit de Stotteraar, tot vier jaar gevangenisstraf met af trek werd veroordeeld, hoger beroep aangetekend. De officier had acht jaar met aftrek geëist. KOLENDAMPVERGIFTIGING EIST TWEE DODEN. Kolendampvergiftiging eiste giste ren te Emmen twee slachtoffers. Toen het dienstmeisje van de fam. A. Boer op herhaald kloppen op de slaapkamerdeur geen antwoord kreeg, waarschuwde zij de politie.- Na forcering van de slaapkamer deur werden de beide echtelieden dood op bed gevonden. Het feit, dat geen spoor van kolendamp of gas in de slaapkamer te bekennen was, stel de de politie aanvankelijk voor een raadsel. By sectie op de lijken, die later in het ziekenhuis te Emmen plaats vond, kwam evenwel vast te staan, dat de doodsoorzaak kolendampver giftiging was. Uheyt naetuurlyck oock een aschkruysjen gekreeghen. De vasten voor de deur, die moeytevolle tyd van daeghen «ouder vleys en alderhand verstervingh, dat ons altyd swaer op de maeghen leyt. Welaen, maer niet getreurd. Oock komen weer de daeghen dat het ghants anders is. Dat elck weer opgeleefd na een vermagh'ringskuur blyde „God-Danck" seght, oock hy die nie. gevast en heeft. In Hillegom is het de Stille Omganck die morghen viert haer veertich jaer bestaen. Voordien was het een enck-lingh slechts die veele jaeren de beevaertstocht, te voet, uyt Haerlem heyt gedaen. Nu syn het veelen die met bus en snelle waegen er jaerlycks gaen de beewegh doen in Ametels stêe. Sy vieren 't feest naetuurlyck met een Misse en met toneel, in Treslongh. De daemes mooghen mee. I rjie Leydse barrebiers dat ayn me stoere knaepen en vrouwen, waere haerenconstenaers. Die weeten van eei haerdos wat te brouwen, al vinden wy sulck haerdracht soms wat raers. Maer hoe het sy, sy ginghen met de prysen in Leyden stryeken en toonden sich also met fantasy en fleer, met knipschaer en met tanghen 8 een constenryck en veerdigih Figaro. g Veerdigh en constenryck, dat waeren oock studenten die haeckten naer de poet van onse Haagscihe Post. Sy hebben met -malkaer, op studentikoose wyse een moeylyck puzzelspel gesaemlyck opgelost. Sy reeckenden en telden, en nogh eens reeckenden en brachten het naetuurlyck weer suyver voor elkaer en deelden 6aam de buyt. Ick gae me wel afvraeghen: wat synse nou, student of puzzelaer? In Meye-Seghveld sat het oock niet lecker; 1 daer wou een soldenier eens heerlyck ryden gaen met eenen grooten truck, waermee hy sou naer Woerden en voor de kapiteyn een boodschap moest gedaen. Eilaes, het sat hem op syn tocht niet meede auam op de wegh naer Meye niet een deern voorby ie hy paaseeren moest? Hy maeckte vrye been maer juyet te wyd: van Woerden tot de Mey. I^an in de Silllck, het vleckjen by de duynen, daer veel geschiedt wat vreemd is en wat mal. Nu was *t een vrouw, die duysent mannen t'ergh, iet deed waer menigheen nogh langh om lachen sal. Sy trock de trapleer op en schoorsteenwaerts naer booven want manlieff durfde niet, had last van hooghtevrees. Het raeghen nam een eynd toen 't dunne touw gingh breecken ondancka manmoedighheyd daermee het feyt bewees dat schoorsteenveeghen Is geen werok voor vrouwen, Klaeten 't beeter oover aen haer man. tn vrouw op 't dack, daer kan nix goeds van komen, daer komen vast en seecker orvgelucken van. Soo was 't oock hier, dat touwtjen moest wel breecken, slechts rustigh aen, dan breeckt het lvntjen niet. Nu moest een halve schoorsteen uytgebroocken, dat was het eynd van het en van myn lied. WILLEM VAN HORSTENDAEL. DIEFSTAL IN KAZERNE TE HARDERWIJK. In het legeringsgebouw van een ka zerne te Harderwijk is een twintigtal portemonnaies en portefeuilles, in houdende totaal circa 400,van slapende militairen ontvreemd. Twee jaar geleden omstreeks dezelfde tijd werd in hetzelfde gebouw een dief stal gepleegd, waarbij voor een be drag van 1.200 werd ontvreemd. De brigade-marechaussee stelt een on derzoek in. SPORT In blijde Verwachting Zo heet het Dóktersboek met Alle raad -voor Moeder en Bebv. Gratis bij de Babyderm Super-Baby sat, waarin poe der - zalf - olie zeep - shampoo. Ai 5.90. Weten Is gerust zijn. (Advertentie.) De loting voor de kwarteindstrijden om de Nederlandse voetbalbeker leverde het volgende resultaat op: Schev. Holl. Sport—Fortuna '54; HVC Leeuwarden: ADOwinnaar Amster- dam/'t Gooi; VWwinnaar Feïjenoord Hermes DVS. NOG STEEDS POOLACTIVITEITEN. Bestuur van TSC voorlopig geschorst. De KNVB heeft gisteravond het be stuur van de amateur eerste klasse TSC uit Oosterhout een voorlopige schorsing opgelegd, aangezien deze vereniging, on danks de beslissing van het bondsbe- stuur, haar poolactiviteiten niet heeft ge staakt. Het bestuur van TSC wordt er van beschuldigd de belangen van de KNVB te hebben geschaad (art. 13 huish. reglement van de KNVB). Biljeten van de TSC-pool hingen nog deze week in enkele Brabantse steden. De Vereniging TSC zal binnenkort een algemene ledenvergadering moeten hou den. teneinde een nieuw bestuur, te kie zen. TAFELTENNIS DE 8TBIJD OM DE WERELDTITELS. In de wereldkampioenschappen te Stockholm boekte de Ned. herenploeg gisteren twee 5—0 nederlagen, n.l. tegen Engeland en Hongarije. De Ned. ploeg bezet daardoor nog steeds de laatste plaats in de strijd voor de Swaythling Cup. De damesploeg verloor met 3—0 van China. WIELRENNEN Lenig en 8nel. Morgen wordt de 2e trainingsrit, verreden afstand A en B 60 km, 40 km. Vertrek 9 uur Zijlpoort. Start 10 uur Oud-Ade. Swift-Combinatie. Morgen wordt een gezamenlijke trainingsrit gereden over een afstand van 60 km. Vertrek 10 uur vanaf de Zijl. Arie van Houwelingen, Jan van Wet ten en Jan v. d. Berg nemen morgen deel van de Belgische klassieker Gent Yperen. In de Ronde van Best starten D. Wal let. C. Plasmeijer, L. Sikking, Th. de Vroomen, P. Otto, C. Vertegaal. A. Hille- brand, J. Herruër, H. v. d. Laan en A. Bruine. SCHAKEN HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De tweede partij van de tweekamp tussen Botwinnik en Smyslov om het wereldkampioenschap schaken, die gis teravond in het Tschaikovsky-concert- gebouw te Moskou werd gespeeld, is na de 41ste zet van wit (Smyslov) afgebro ken. Botwinnik heeft zijn zet onder couvert afgegeven. Na vijf en veertig zetten eindigde de hervatte partij tenslotte in remise. Smys lov heeft nu V/2 punt, Botwinnik ]/2 punt. \IN HET BLAUW door FRANK PERRY 10). Hij werd naar het hoofdbureau van politie vervoerd. De gehele middag werd hij door de commissaris en rechercheurs verhoord. Men weiger de geloof te schenken aan zijn ver klaring. dat hij het meisje in het blauw niet kende, haar nooit tevoren gezien had. Zij hielden haar voor zijn mede plichtige. Zij hadden het hele geval logisch uitgewerkt. Het meisje was gekomen om hem te waarschuwen, zo beweerde zij, dat dr. Nichols hem ervan verdacht, bij de morfinehandel betrokken te zijn cn op het punt stond, hem te laten gevangen nemen. Hij en het meisje hadden afgesproken, dr. Nichols in de tunnel te ontmoeten. Daar hadden ze gepoogd, hem af te kopen en toen dat onmogelijk bleek, hadden ze hem vermoord om zichzelf te redden. Dat was de theorie van de politie en al wat. Winfield zei woog niet op tegen de bewijzen van de morfine en de blauwe chrysant. Men wilde hem dwingen te zeggen hoe het meisje heette, waar ze zich bevond en waar Tim Tyler zich be vond. Winfield, boos en wanhopig, nam tenslotte zijn toevlucht tot een kippig stilzwijgen, wat hun over tuiging van 2ijn schuld nog versterk te. Eindelijk werd hy in een cel opge sloten. Hij was nog nooit in een ge vangenis geweest. Urenlang stond hij voor de getraliede deur te wachten tot er iemand zou komen om hem vry te laten. Hij kon niet geloven, dat men hem daar de hele nacht zou laten. Hij weigerde het weerzinwekkende ge- vangenisvoedsel, in de overtuiging, spoedig weer op vrije voeten te zul len zijn. Het wonderlijke leven van een huis van bewaring speelde zich rondom hem af: inbrekers, bedelaars, dronk aards, koude, norse gezichten, zwart, blank en geel. Schorre stemmen, onbetekenend gewauwel, gemene woorden, ergens snikte iemand de rusteloze uren sleepten zich voort. Eindelijk zette Winfield zich op de bank om te wachten. De gedachte aan slaap kwam zelfs niet bij hem. op. Talloze vragen verdrongen zich in Winfields* brein. Zou men hem werkelijk aanklagen wegens moord en de handel in verdovende midde len? Dan moest hij een verdediger nemen. De gedachte aan de kosten liet hem geen rust. Hij had slechts een paar honderd dollar overgespaard en die zou zijn zuster nodig hebben. Wat moest er van haar en haar kinderen worden als hij veroordeeld werd? De gedachte kwelde hem. Hij liep naar de deur en omklemde de staven als wilde hij ze met de han den losrukken. De kwestie van borg stelling vormde ook een probleem. Men wilde hem echter niet tegen borgstelling vrijlaten, zoals hij twee dagen later vernam, toen hij voor de rechter van instructie werd voorge leid. Toen hy de zaal binnentrad, zag hij er zijn zuster met dr. Lan caster en dr. Neal en nog een man. Het bleek de advocaat, die ze voor hem hadden genomen. Het verhoor zelf vormde voor Win- fied een reeks van verwarde, nacht- merrie-achtige indrukken, het grote, kale vertrek, het strenge gezicht van de rechter, de statige deurwaarder, het flitsen der camera's. Vaag drong tot hem door, dat hij werd aange klaagd wegens het onrechtmatig in zyn bezit hebben van verdovende middelen en moord. De datum van zijn terechtzitting werd vastge steld. Door alles heen voelde hij de blik van zijn zuster op zich gevestigd, vol verdTiet en verbazing. Kort legde hij haar uit, wat hem overkomen was. Haar handdruk verried medegevoel en vertrouwen de eerste sympa thie, die hij ondervond. Dr. Lancaster was vormelijk en za kelijk; dr. Neal onhandig en niet op zijn gemak. Ze betuigden hun mede gevoel in afgezaagde zinnen, die uit het hoofd geleerd klonken; hun ge dwongen houding verried wantrou wen. Het kwam Winfield, die op dit punt gevoelig was geworden, voor, of zy slechts met tegenzin hun hulp ver leenden en vreesden zich op enigerlei wijze te compromitteren. Winfield, die altijd gemeend had vele vrien den te bezitten, zag dat hij bijna geen vriend bezat. Na afloop werd hij naar een an dere gevangenis overgebracht, waar hij een zindelijker en beter inge richte cel kreeg dan in het huis van 'bewaring. Ook mocht hij nu bezoe ken ontvangen. Twee journalisten wachtten op hem en wilden zijn ge hele levensgeschiedenis weten. Winfield, die zich voor zijn positie 6chaamde, weigerde heftig. Hij zag aan hun gezichten, dat ze hem voor schuldig hielden. Toen zij weg waren, werd Douglas Greer in de cel binnengelaten. De re chercheur zette zich naast hem op de bank. Winfield zweeg, want hij gevoelde een wrok tegen de gehele politiemacht Tot zyn verbazing begon Greer. „Ik heb Eva Bryan al die dagen na gegaan, maar kan haar op niets be trappen". „Ik dacht, dat ze jullie allen van haar onschuld overtuigd had", merk te Winfield bitter op. „Ik verlies geen enkele mogelijk heid uit het oog", antwoordde de rechercheur. „We hebben haar niet gearresteerd omdat, als ze schuldig is, wij doorhaar de andere leden van de bende zouden kunnen ont dekken". „Waarom hebben jullie dan niet eens geprobeerd om mij na te gaan in plaats van me in de gevangenis te werpen?", vroeg Winfield spottend. Greer glimlachte begrijpend. „Zus ter Bryan wordt niet van moord ver dacht", legde hij uit. „Bovendien, als u verdovende middelen verkoopt, bent u vermoedelijk het hoofd van de bende; we zouden het er niet op mogen wagen dat u ontsnapte. Een vrouw is zelden de aanvoerder en we wagen het risico van haar ont snapping in de hoop te ontdekken, wie het hoofd van de organisatie is". „Is zij nergens geweest en heeft ze niemand gesproken?", vroeg dr. Win field vol hoop. „Neen, sedert de dag van het on derzoek heeft ze het sanatorium niet verlaten behalve voor wandelin gen in de buurt", deelde Greer mede. „Is u ook iets' bekend van haar vrienden?" „Ik geloof niet. dat ze die heeft buiten het sanatorium", antwoordde Winfield. „Ze is hier nog niet heel lang". „Ik heb ontdekt, dat zij meer geld uitgeeft dan zij verdient en u niet voor zover ik kan nagaan. Dat is een punt in uw voordeel, dat u tot troost mag zijn. En nog iets: Als Eva Bryan u de doos gaf, zoals u zegt, dan wist ze toen al van de moord". Daaraan had Winfield nog niet ge dacht. Maar nu werd het hem duide lijk. Hoe handig had zij zich weten te ontdoen van de morfine na dr. Nichols' verdwijning en voordat het lylc gevonden werd Ze wist, dat er een onderzoek zou worden ingesteld. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10