Het meisje kaas De Ringeling schat Gaza in de loop der eeuwen Doe Centrale recherche rolde handel in verdovende middelen op VRIJDAG 8 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT OUDE GRENSSTAD WIE, DE MIDDELLANDSE ZEE BEVAREND, op 31° 31' n.br. in Zuld-Palestina aan wal gaat en dan pal oostwaarts loopt, kan zich ver meien in de kostelijke aanblik van vruchtbare olijf- en ooftboomgaarden, omringd door cactushagen en door palmbomen overschaduwd. Binnen deze welige omheining ontwaart hij de witte gebouwen van een flinke stad en hoog boven alles uit torenen de koepels van een zevental mos keeën. Als u het nog niet wist: hier ligt Gaza, de stad die met de erbij beho rende kuststrook de laatste maanden weer meer dan andere gebieden in het wereldnieuws is gekomen. IJ ET OUDE GAZA, dat even noor- delijker lag dan de tegenwoordige stad, was al omstreeks 1400 v. Chr. een vesting van belang. En geen won der, want het lag precies aan de door gangsweg, de karavaanroute, van Egypte naar Syrië en Mesopotamië (waar vroeger het gebied van Baby- lonië' en Assyrië zich bevond en tegen woordig Irak ligt) en omgekeerd. Bet werd dus vanzelf een middelpunt van handel en een steunpunt van de el kaar uit noord en zuid bestrijdende legers. By de verovering van Kanaan door de Israëlieten onder Jozuë hielden deze juist bij Gaza halt. De stad werd toegewezen aan de stam van Juda, door deze ook veroverd, maar kwam al spoedig weer in het bezit van de Filistijnen, die gedurende een groot deel van de oudtestamentische perio de de zuidelijke kuststrook van Ka naan bezet hielden en het de Israëlie- Aetherklanken ZATERDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV. 17.00—17.30 Voor de kin deren: KRO: 20.CO Journ. en weer- overz. 20.13 Zeng. 20.34 Gevar. pro- gramma. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 9.CO Voor de vrouw. (9.359.40 Waterst.). 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, caus. 10.06 Morgenwijding. 10.20 Het huis is te klein, hoorsp. m. muz 10.50 Strijkers. 11.20 Het twee jaarlijks congres v. d. Partij v. d. Arbeid. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.16 Vara-Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14 00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang. 14.55 Nieuwe gram. 16.25 Fries progr. 15.50 Concertgebouwork. 16.25 Het tweejaarlijks congres v. d. partij v. d. Arbeid. 17.25 Gram. 17.36 Lichte muz. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Amus. muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Evangelie van Johannes, caus. 19,55 -Deze week, caus. 20 00 Nieuws. 20.05 Gevar.progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Weense muz. 22.46 De onberaden wedder, hoorsp. 23.15 Nieuws. 23.30—£4.00 Opsporing ver zocht. HILVERSUM n 296 m. 7.00—24.00 KRO. 7 00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muz. 7.46 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.15 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lich te muz. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boek- bespr. 14.50 Fanfarecorps. 15.10 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.36 Vrou wenkoor. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Musette-ork. en soliste. 17.35 Instr.trio en solist 17.55 Lichte muz. 18.15 Journ.weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Jazzmuz. 19.00 Nieuws. 19.10 Amr.ork en so list. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevar.progr. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avond gebed en lit.kal. 23.00 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Nieuwe gram. ten gedurende verscheidene perioden in hun geschiedenis danig lastig maakten. Samson /■^AZA WAS één van dc vijf grote filistijnSe steden, de z.g. Pentapo- lis. Het is o.m. bekend geworden uit de geschiedenis van Samson, die ge durende een twintigtal jaren het volk Israel aanvoerde en hen bevrijdde van het filistynse juk. Eens kwam Samson in Gaza op be zoek. De Filistijnen kregen dat in de gaten, sloten onmiddellijk de stads poort en meenden een ongezochte kans te hebben hun geduchte vijand zonder enige extra mooite in handen te krijgen. Zij besloten echter zich stil te houden tot de morgen en dan tegen het aanbreken van Ce dag Sam son te doden, Deze echter stond te middernacht op, greep, door een bi- zondere goddelijke kracht daartoe in staat, de beide deuren van de stads poort, droeg deze op zijn schouders naar een berg in de omgeving en ont kwam zo ongedeerd aan zijn op wraak beluste vijanden. I\E PERZISCHE KONING Camby- ses veroverde Gaza in 529, de be roemde Alexander de Grote in 322 v. Chr. In de daarop volgende periode was het een bloeiende stad. De Mak- kabeën, fel joods-natiolistische be strijders van de Syrische overheer sers, sloegen er begerig hun blik naar. Jonathan de Makkabeër viel de stad aan, verbrandde haar voorsteden en het zou er voor Gaza slecht hebben uitgezien, wanneer het niet met een flinke afkoopsom zijn „huid" had ge red. Dit bleek echter slechts uitstel van executie te zijn, want in het jaar 98 v. Chr. sloot Alexander Jannaeus, een andere Makkabeër, de stad in. Het beleg duurde een vol jaar en eindig de met de inneming van dc stad, ter wijl haar gebouwen aan de vlammen werden prijsgegeven. Van Gaza bleef nu niets anders over dan een woest gebied. IN HET JAAR 61 v. Chr. volgde Ce herbouw van de stad en wel op de plaats waar het tegenwoordige Ga za ligt. De bekende christenkrizer Constantyn de Grote stichtte er in de 4de eeuw een bisschopszetel, maar twee eeuwen later maikten de Ara bieren zich meester van de stad. Met name in de tijd van de kruis tochten bleef Gaza een omstreden gebied. In 1100 werd het door de Christenen, maar in 1170 weer door de Syrisch-Egyptische sultan Saladijn Alles al gezien, alles al geproefd? Kom, kom... de meest critische ogen gaan glinsteren als er kos telijke kaaa-uit-eigen-land ter tafel komt. Alle fijn proevers komen aan hun trek enzo voordelig! Daarom gauw naar Uw leveranciereerst even proeven en dan trots naar huis! Souvenir Vertrekt geen spier. Slim idee: KAAS? Hoezee!! le'mèèr (Advertentie) veroverd. Onder de rook van de stad! leden de kruisvaarders in 1239 een] bloedige nederlaag en" hetzelfde lot ondergingen de bekende drie ridder orden (Johannieters, Tempelieren en Duitse Orde) vijf jaar later. Bij Gaza versloegen in 1280 de Egyptenaren de emir van Damaskus en in 1516 leden de Mamelukken er een nederlaag te gen de Turken. De Franse generaal Kléber vestigde er zich op 15 febr. 1799 en in de eerste wereldoorlog moest de stad een belegering van 11 maanden door staan voor het de Britse bevelhebber Allenby gelukte het Turkse front te doorbreken. jyiOMENTEEL IS GAZA een stad van 'n 40.000 inwoners, gebouwd op en om een cirkelvormige hoogte. Er zijn een weverij, een zeepziederij en een pottebakkerij, bovendien leeft men van enige graanuitvoer. De stad telt 7 moskeeën. De hoofdmoskee met haar prachtige zuilen is gebouwd op de overblijfselen van de oude tempel der Christenen. Sinds 1922 tot aan het einde van het Britse mandaat in 1948 was Gaza de hoofdstad van de zuide lijke provincie van Palestina. By het vertrek van de Britse troe pen uit Palestina werd de zelfstandi ge staat Israël uitgeroepen. Op dat moment waren de Joden al gewik keld in een oorlog met de zeven Ara bische staten, die de aanval openden op het Palestijnse grondgebied. Met bewonderenswaardige moed en door grote inspanning wisten de Israëliërs grote successen te boeken. Echter hield Egypte een smalle kuststrook bij Gaza bezet. Van hier uit opereer den sindsdien Egyptische comman do's met onregelmatige tussenpozen telkens weer op Israëlisch gebied. Het valt te begrijpen, dat de Is raëliërs, het treiteren meer dan beu, de Egyptenaren uit de omstreden kuststrook joegen en weinig lust ge voelden deze opnieuw uit te leveren aan de Egyptische dictator. Drie koffers marihuana-sigaretten Slinkse handelwijze De Amsterdamse centrale recher che heeft met de arrestatie van 12 personen uit de hoofdstad een goede slag geslagen in de strijd tegen de handel In verdovende middelen. Vier vrouwen en acht Westindiërs trof de recherche aan met in totaal drie kof fers Indische hennep, voldoende om er duizenden marihuana-sigaretten van te maken. Met centrum van de handel bevindt zich in een minder gunstig bekend staand deel van de stad, waar vele personen, aan de ver dovende middelen verslaafd geraakt, gewoon waren bijeen te komen. De politie kwaim op het spoor van de misdadigers, toen zij vorige week, naar aanleiding van een vechtpartij in een café aan de Nieuwe Brug steeg, een Westindiër fouilleerde, die behalve een mes, eveneens een mar- chuana-eigiaret by zich bleek te heb ben. Twee Westindiërs, de zojuist ge noemde 33-jarige F. en de 32-jarige B., zijn de leiders van de thans op gerolde bende. Laatstgenoemde fi nancierde het zaakje. Steun van Sociale Zaken De marihiutana kwam vanuit Afri ka met enige varensgezellen het land in. Het bedrag, dat de handelaars met de inhoud van de thans in be slag genomen koffers konden verdie. nen, bedraagt veertigduizend gulden. Gm de aandacht van de loerende po litie af te leiden, maakten de sluwe Westindiërs gebruik van handlan gers, soms vrouwen en meisjes, die de sigaretten van de ene plaats naar de andere brachten en ze op han dige wyze aan het daglicht onttrok ken. De hoofdpersonen zelf hadden geen werk en enkelen hunner trok ken zelfs steun van Sociale Zaken. I Voor de „goede" gang van zaken na men zy bijwijlen voor enkele dagen werk aan. Koningin en prins op bezoek naar Zweden Het secretariaat van de koningin deelt mede: „H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden, hebben een uitnodiging aanvaard tot een offi cieel bezoek aan Z.M. de Koning en H.M. de Koningin van Zweden te Stockholm van dinsdag 21 mei Lot vrijdag 24 mei a.s. H.M. en Z.K.H. zullen de reis naar Stockholm deels per vliegtuig, deels aan boord van Hr. Ms. ,De Zeven Provinciën" maken. De kruiser, ver- [ezeld van de onderzeebootjagers Hr. tfls. „Friesland" en „Rotterdam", zal op 21 mei a.s. tussen 11.00 en 11.30 uur in de haven van Stockholm voor anker gaan, waarop het officiële be zoek een aanvang neemt." Mijnwerkersbus en vrachtauto in botsing Op de provinciale weg Sittaid Heerlen gebeurde donderdagmiddag omstreeks half vier een ernstig on geluk. In de nabijheid van café Grootjans onder de gemeente Am- stenrade kwamen een autobas van de L.T.M. en een vrachtwagen met el kaar in botsing. Beide voertuigen re den uit tegenovergestelde riching met vrij grote snelheid op elkaar in. Er ontstond een enorme ravage. De chauffeur van de L.T.M.-bus, P. W. uit Geleen, die het ongeluk zag aan komen, sprong vlak voor het mo ment van de botsing uit zijn voertuig. Hy werd slechts licht gewond. De chauffeur van de vrachtwagen, de 26- jarige L. T. uit Schinveld, was er zeer ernstig aan toe. Hij zat vastge klemd in de totaal verwrongen ca bine. Men moest hem loszagen, waarna hij in ernstige toestand naar het ziekenhuis te Heerlen werd ver voerd. Twaalf mijnwerkers van de Oran je Nassaumijn 1 te Heerlen, die in de L.T.M.-bus zaten, liepen lichte ver wondingen op. Zij werden eveneens naar het ziekenhuis te Heerlen ge bracht. Het verkeer op de provinciale weg was gedurende geruime tijd gestremd. In de loop van de avond zijn 9 van de 12 gewonde mijnwerkers naar hu:s teruggekeerd. Dertigste actie afgesloten Kinderpostzegels brach ten bijna 2 miljoen op De postzegelactie „door het kind - voor het kind" 1956, de dertigste se dert 1924, heeft dank zij de medewer king van ruim een half miljoen schoolkinderen van ruim 17000 scho len, een netto bedrag opgebracht van 1.800.000.Dit is 400.000 gulden meer dan in 1955 en C00.000 gulden meer dan in 1953. Het bestuur van de stichting „voor het kind" is uitermate voldaan over het resultaat /an deze actie, die min of meer werd doorkruist door de hulpactie aan Hongarije en gevoerd |werd in de hamsterperiode. Niettemin zijn de schoolkinderen len de plaatselijke comité's erin ge slaagd precies 26.344.331 postzegels aan de man te brengen, die aan toe slag een bedrag van 1.089.000 op brachten. Bovendien zijn enkele mil joenen prentbriefkaarten verkocht. Gegroeid tot nationale- actie. In 1924, toen de actie een aanvang nam, werden 2,2 miljoen „weldadig- heids"-zegels verkocht, die 57.885,50 opbrachten voor het misdeelde kind. In dat jaar verkocht men nog geen prentbriefkaarten. Deze actie is in de loop der jaren, dank zij de oprich ting van de plaatselij'e comité's en de medewerking van de scholen, uit gegroeid tot een nationale actie, waaraan in 1949 voor het eerst werd deelgenomen dooi 150.000 kinderen van ruim 2000 scholen. De honderden kindertehuizen zijn sedert 1924 gesteund met een bedrag van 13,5 miljoen gulden, zijnde de to tale opbrengst van alle dertig kinder- zegelacties. Het vogel-eiland De Beer, op westelijk Rozenburg, wordt bedreigd door uitbreidingsplannen van indus trie en havenwezen. De staatssecreta ris van O., K. en- W., heeft gisteren, aan het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters geantwoord, dat de huidige bestemming bij toekomsti ge onderhandelingen omtrent de uit breiding een zeer hoge waarde zal worden toegekend. Ongeluk in laadhal van Hoogovens: twee doden 2 Andere arbeiders ernstig gewond Bij het monteren van een kraan in de laadhal van de staalfabriek der hoogovens te IJmulden, is giste ren een zeer ernstig ongeluk ge beurd, dat twee arbeiders in dienst van een aannemer het leven kostte terwijl een collega ernstig werd ge wond. De slachtoffers waren gedrieën bezig met het monteren van het be stuurdershuisje van een kraan in deze laadhal. Tijdens het naar boven hijsen van het huisje is blijkbaar een haak losgeschoten, zodat het huisje aan een ophangpunt bleef zwaaien, waarna een ander constuc- tiedeel losschoot. Aan de westkant van de staalfa# briek der Hoogovens in IJmuiden werd gisterochtend de cabine van een nieuwe halkraan met behulp van twee lieren omhoog gehesen. Ten einde de cabine aan de kraanlichter te kunnen monteren, nadat de cabine aan voorlopig één kant was vastge maakt, moest de andere zijde nog iets worden bijgehesen. Hierbij is de kraanhaak van de hijsende lier open getrokken, waardoor de cabine haar ophangpunt aan deze zijde verloor en zwaaiende aan de andere haak bleef hangen. Drie arbeiders van aanne mingsbedrijf Bijker uit Gorinchem, dat dit werk uitvoert, vielen uit de ca bine. De 49-jarige A. Rave uit Hat- tem liep een schedelbasisfractuur op en is ter plaatse overleden. Het slachtoffer was gehuwd en v.ader van vier kinderen. De 37-jarige C. van Kaam uit Vlissingen moest in zeer ernstige toestand in het Roode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk worden op genomen, waar hij vannacht is over leden. Ook hij was gehuwd en vader van twee kinderen. (46) (Advertentie). /N HET BLAUW] door FRANK PERRY 9). Een ogenblik was Winfield per plex. Hij voelde zich machteloos en vertoornd. Waarom had Eva Bryan hem in dit parket gebracht? Vermoe delijk uit pure boosaardigheid, om dat hy haar toenadering had afge wezen, maar dat kon hij de coroner niet uitleggen. Hij trachtte zijn stem kalm te houden toen hy antwoordde: „Ik weet nergens van. Ik heb nooit narcotica aan iemand gegeven of verkocht". De coroner ging eens verzitten en wendde zich tot Douglas Greer. „Ga eens naar dc kamer van deze man, wilt u, en kijk of u ook bewyzen tegen hem kunt vinden". Indachtig de blauwe chrysant, die nog steeds onder een stapeltje zak doeken lag in de lade van zijn was tafel, protesteerde Winfield haastig: „G« hebt geen machtiging tot huis zoeking en zonder dat mag u het niet doen". De coroner glimlachte veelbeteke nend: „Ik heb nog nooit gehoord, dat een onschuldig persoon bezwaar er tegen had, dat zyn kamer doorzocht werd". Winfield voelde, dat een toornige blos naar zijn gelaat steeg. Er bleef hem niets anders over dan toe te ge ven. „Ga uw gang", zei hy en over handigde zonder iets te zeggen zijn sleutel aan de detective. Tenslotte was de blauwe bloem zyn zaak niet. Hij kon zyn eigen reputatie niet in de waagschaal stel len op dat ogenblik meende hij nog, dat het enkel om zijn goede naam ging om een meisje te be schermen, dat, voor zover hij wist, best schuldig kon zijn. Het speet hem, dat hij de bloem niet aan Greer had gegeven op de avond van Nichols' dood. Na dit tijdsverloop zou een verklaring veel moeilijker vallen. Maar juist om het verband met de moordzaak had hij er niet toe kunnen besluiten, de bloem te vernietigen. Hij trachtte een reden voor zijn i stilzwijgen te verzinnen maar vond niets anders dan zijn dwaze opwel ling om het meisje te beschermen, wat de coroner en de nuchtere jury stellig ongeloofwaardig zou voorko men. „Waar was u de vorige vrijdag middag tussen halfvier en halfvyf?", vroeg de coroner. „Op mijn kamer aan het stude ren", antwoordde Winfield werktui gelijk. Hij tobde nog over de blauwe chrysant. „Alleen?" „Ja". „Waar is uw kamer?" „Op de derde verdieping van dit gebouw", zei dr. Winfield. „Bevond zich op dat uur nog iemand op die verdieping?" „Ik denk het niet", bekende Win field, „op die verdieping liggen enkel de kamers van de doktoren en het auditorium. De andere dokters wa ren beneden". Met een triomfantelijke uitdruk king in de oogjes» boog de coroner zich voorover: „Dan hebt u dus geen alibi voor dat uur het uur waarin dr. Nichols vermoord werd?" Nu eerst drong de betekenis van de vragen tot Winfield door. Hij was verbaasd, maar niet verschrikt. Al zyn kennissen konden getuigen, dat hij een kalme, bedaarde man was en geen onenigheid had met dr. Nichols. In zijn gehele leven had hij nooit heftige haat gevoeld. Nooit in zijn werkzaam en fatsoenlijk leven was een misdadig begeren in hem opge weld. Moord en opiumsmokkelarij wa ren onderwerpen van romans of ar tikelen in een krant. Zulke dingen kwamen in een ordelijk en wetsge- trouw leven niet voor. Hij keek dr. Lancaster aan, in de verwachting dat deze om de belache lijke veronderstelling zou lachen, maar dr. Lancaster's gezicht stond ernstig en toen hij Winfield's blik ontboette, wendde hij haastig 't ge laat af. Winfield keek vol hoop naar dr. Neal, maar Neal staarde strak het venster uit, met een verbaasde rim- pél tussen de ogen en dr. Dubley was^druk bezig een onzichtbaar stof je van zijn blauwserge pak te vegen. Deze mannen, die Winfield goed gekend had en die hij als zijn vrien den beschouwde, wilden hem niet aönilen. Zij schenen hun oordeel op te schorten, in afwachting van nader bewijs. Hoe konden zij aan hem twij felen? Het gaf Winfield een nieuwe schok. Na een tijdje trad rechercheur Greer het vertrek binnen. Hij had de blauwe bloem meegebracht en te vens, zoals Winfield met verbazing zag, het pakje, dat Eva Bryan hem gegeven had. De zegels en het vloei papier waren verwijderd. De rechercheur legde de doos en de blauwe chrysant voor de coroner neer. Winfield vroeg zich af, wat hy in het pakje gevonden had. Angstige vrees maakte zich van hem meester. Hij boog ziah om naar de doos te kijken; het was een kleine bonbon doos, met een fleurig plaatje en ver gulde letters. Zonder het open te maken, vroeg de coroner: „Is dit van u?" Winfield knikte. „Hoe komt u eraan?" „Zuster Bryan heeft het me gege ven". Hij hoorde de verpleegster een kreet van geveinsde verbazing sla ken. Was zij van plan het te ver loochenen? De coroner keek naar Greer, die naast hem stond. „Waar hebt u het gevonden?" „In dokter Winfield's koffer", zei de rechercheur. „Twaalf kleine pillendoosjes, ge vuld met een wit poeder, morfine vermoed ik". HOOFDSTUK VI. SCHULDBEWIJZEN. met stomheid. Hij voelde, hoe het net van bewyzen zich om hem samen trok en hoe meer hij tegenspartelde, hoe machtelozer hy werd. Zelfs toen zou men zijn verhaal misschien nog geloofd hebben, ware het r*iet ge weest om de met bloed bevlekte bloem. Hy vertelde de waarheid betref fende de blauwe chrysant en de lip pen van de coroner plooiden zich tot een onhoorbaar sfinxachtige glim lach. De andere doktoren werden kort ondervraagd. Het bleek, dat op de middag van de moord niemand op de derde verdieping was geweest tus sen twee en half vijf. Maar zij gaven toe, dat het zyn gewoonte was om zyn vrije tijd op zijn kamer door te brengen met 6tudie. Eindelijk was het afgelopen. De uitspraak der jury luidde: „ver moord, door één of meer onbekende personen". Winfield slaakte een zucht van verlichting, doch vernam spoe dig, dat hij wegens verdenking werd gearresteerd. 1

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8