Australië is trots op z'n militairen I'.*-• <•- - VRIJDAG 8 MAART 1957 DE LETDSF r-OTTRANT PAGINA 4 Maar is toch niet militaristisch FR MOGE IN DE WERELD NOG zulke politieke- of oorlogsspan ningen zijn; het feit dat „Redcraze" de befaamde paardenrsn In Sydney won of de tennisspeler Hoad amateur za( blijven, trekt in Australië véél groter belangstelling. De Australiër spreekt noch denkt over oorlog, maar desondanks voelt hij sterk voor de militair zonder dat hij militalrlstisch Is. Wie rust wil vinden van mogelijke oorlogsspanningen in Europa of elders in de wereld, kome naar Australië en hij zal op de voorpagina der kran ten zelden iets vinden, dat zijn ge moedsrust in beroering brengt, tenzij hij zich op het terrein van de wed denschappen begeeft. Op dit enorme eiland kan hij vrij wel alle militaire besognes van zich afschudden, hetgeen ook weer niet betekent, dat een militair de Austra liër onverschillig laat.. Integendeel een militair is in Au stralië „een persoon", zonder dat hij een „persoonlijkheid" is. Hiermee be doel ik, dat een militair een figuur is, die, persoonlijk belangstelling onder vindt. Een jongen die hier in militaire dienst gaat, is een stukje trots van de familie, eigenlijk zelfs ook van zijn werkgever, die hem na volbrachte dienstplicht, steevast weer in het be drijf terug neemt. „Hij vocht in de wereldoorlog. Wanneer er bepaalde aanleiding is iets over een persoon te vermelden; hetzij in geval van promotie, jubi leum of sterfgeval, dan zult ge zeer nadrukkelijk in de krant vermeld vinden of hij in militaire dienst is ge weest; bij welk regiment en of hij in een wereldoorlog mee heeft gevoch ten. Dat zijn zeer bepaalde onder scheidingen voor een man. Er zullen weinig landen ter wereld zijn, waar zo goed voor oud-militairen of hun nabestaanden wordt gezorgd, als in Australië. Men stelt daarin een absolute eer; eigenlijk een stuk nationale trots, waaraan welhaast niemand zich ont trekt. De organisaties van oud-mili tairen, waarvan die der „Returned Soldiers" de grootste is, kan vele voorrechten voor haar leden bewerk stelligen, zoals aankoop van wonin gen op zeer laag deposito; voorkeur bij benoemingen; rechtskundige hulp; zorg voor weduwen en wezen enz. De positie van de immigrant. Men heeft in Nederland vaak aan oud-militairen of illegale werkers medegedeeld (doet dit mogelijk nóg) dat zij in Australië eveneens bepaal de profijten genieten. In het algemeen blijven die beperkt tot de geldelijke uitkering bij aan komst in Australië; meestal een be drag rond de duizend gulden. De voornoemde organisatie, heeft haar acceptie van leden echter be perkt tot degenen die in geallieerde dienst zijn geweest en in het „Verre Oosten" hebben gevochten, zodat alle anderen van de diverse voordelen van het lidmaatschap zijn uitgesloten Onze immigranten oud militai ren en illegale werkers zullen dus praktisch geen voorrechten genieten. Wat verder onze jeugdige immi granten betreft, die vroeg of laat de dienstplichtige leeftijd bereiken; aan hen is wettelijk voorgeschreven zich op achttien-jarige leeftijd aa: een gemeentesecretarie te melden. Er gebeurt echter niet meer dan dat zij geregistreerd worden; het komt vrijwel nimmer voor, dat zij ook inderdaad voor opleiding worden op geroepen. Kort geleden werd hieromtrent in het parlement een opmerking ge maakt, w aarbij de minister mededeel de dat bepaalde moeilijkheden van judirische aard, oproepen niet ge wenst maken. Blijkbaar had de minister hierbij op het oog, de aangelegenheid inzake het verliezen van eigen nationaliteit by het treden in vreemde krijgsdienst. Er is ook het praktische bezwaar, dat vele immigranten de taal nog niet voldoende machtig zijn, om in het le ger te worden opgenomen. Uiteraard gelden al die bezwaren niet, in geval van oorlog, waarbij onze immigran ten zeker niet „buiten schot" zullen blijven! Gedwongen vrijwillig. Australië heeft een systeem van ge dwongen en vrijwillige militaire dienst. Er bestaat nl. een bepaald quotum, hetwelk zonodig door ver plichte oproep wordt gehandhaafd. Men ziet regelmatig advertenties met opwekkingen om dienst te ne men, waarbjj al het schone van het militaire leven wordt uitgesteld. Hier in is ook begrepen een inderdaad zeer behoorlijk salaris; groot genoeg om een gezin te kunnen onderhouden, terwijl de jongelui ook bij eventueel verplichte diensttijd, er financieel be slist niet slechter op worden. Uiteraard is er het gevaar, dat in tijd van hoogconjunctuur, wanneer in het burgerleven extra hoge lonen worden betaald, er een sterk verloop is onder de „vrijwilligers", een feit, dat ook onlangs weer onrust baarde. En in militaire dienst bestaat ook geen „overtime". Er bestaat veel critiek op het vrij- willigers-systeem en er is aandrang om de verplichting te verruimen, waartegen echter van regeringswege bezwaren worden aangevoerd. Het vorig jaar werd voor defensie rond 200 miljoen gulden uitgetrokken Men kan moeilijk zeggen dat Austra lië een sterke militaire macht bezit; generaal Robertsen verklaarde dezer dagen dat hij slapeloze nachten heeft, omdat China bijvoorbeeld bijna vijf miljoen man onder de wapenen heeft. Het Australische militaire systeem valt in drie delen uiteen; het vaste leger, waarvan de leden zich tot voor kort verbonden voor zes jaar dienst, wat nu tot drie jaar is terug gebracht. Zij doen hun dienst ook in de Pacific, Korea, Japan enz. Dan de „Ingezetenen militaire dienst", waarvan de leden eerst 14 weken training ontvangen, om daar na gedurende drie jaar in korte perio des herschoold te worden en tenslot te de „Nationale training service", waarvan de leden slechts voor „thuis dienst" opgeroepen kunnen worden. Iedere militair kost het rijk aan „reclame" ruim 200 gulden, ongeacht verdere verliezen in de dienst. Want terwijl vorig jaar in het vrij willige leger 17.836 dienst namen, gingen er 5719 weer vandoor, welk „komen-en-gaan-systeem" weinig sta biliteit aan het leger geeft. Mottenballenvlootmet slagschip uitgebreid In de haven van de Engelse stad Portsmouth is men bezig met het inkap selen van het Engelse slagschip „Vanguard" om het in de „mottenballen vloot" op te nemen Op de foto ziet men de heren (v.l.n.r.) William Brown uit Banbridge, Noord Ierland, Jim McCrossan uit Edinburgh en Harry At kinson uit Manchester, bij het bespuiten van een van de geschutstorens van het slagschip. Prins Bernhard teruggekeerd Omstreeks 10 uur vanmorgen is de super'Constellation Wijvernvan de K.L.M. met prins Bernhard aan boord uit New York op Schiphol gearri veerd. Een half uur tevoren was H.M. de Koningin op het vliegveld aangekomen om de prins te verwel komen na zijn reis naar Amerika. Toen het vliegtuig arriveerde was de mist juist opgetrokken, welke de gehele morgen over het vliegveld had gehangen. Koningin Juliana begroette prins Bernhard bij het vliegtuig op harte lijke wijze; Koningin en prins onder hielden zich enkele minuten met elkaar, waarna de prins de autoritei ten en de leden van het gevolg be groette die zich eveneens op het plat form bevonden. Vervolgens stapten Koningin Juliana en prins Bernhard in de hofauto, welke in snel tempo Schiphol verliet. Mr J. W.. van de Poel benoemd tot griffier Afscheid als 2e secretaris K.V.P. Bij K.B. is met ingang van de da tum van indiensttreding benoemd tot griffier van de arrondissements- nechtbank te Amsterdam mr. J. W. wan de Poe! te Oegstgeest. De heer van de Poel is sinds 1950 tweede secretaris van de Katholieke Volks partij en als zodanig in het bijzonder verantwoordelijk voor de buiten landse politieke aangelegenheden van de partij. Tévens is hij redactie secretaris van het Katholiek Staatkundig Maandschrift, en lid van het dage lijks bestuur van de Nederlandse Raad van de Europese Beweging. De heer Van de Poel woonde in zijn functie tal van congressen en besprekingen bij van zusterpartij en in. de meeste West-Europese lan den, Italië, Oostenrijk, Duitsland, Zwitserland, België en ook de con gressen van de Unie van Christelijke Democraten (Salzburg, Luxemburg). Het jarenlang contact leidde tot (persoonlijke vriendschapsbanden met de secretarissen van de buiten landse partijen, waardoor het over leg ten zeerste werd bevorderd. Ook onderhield htf contacten met 't par tijleven in Engeland en met de orga nisatie van Europese vluchtelingen in de Verenigde Staten van N.-Ame rika, waarbij vooral de belangen van de Hongaarse vluchtelingen hem ten zeerste aan 't hart hebben gele gen. In Oegstgeest was de heer van de Poel lid van het Kerk- en Schoolbe stuur. De heer en mevr. Van de Poel gaan Oegstgeest metterwoon verlaten en zich in Amsterdam vestigen. Morgen 2Hl in een vergadering van het partijbestuur van de K.V.P. afscheid worsen genomen van deze zeer verdienstelijke partij-secretaris voor buitenlandse aangelegenheden. Twist met tragische afloop „Als U de omstandigheden tegen hebt kunt U een gevaarlijk mens zyn", zei de president van de Haagse rechtbank tegen een Katwijkse chauffeur. Deze stond terecht vanwege de slag had opgelopen, niet dodelijk afloop op 17 augustus vorig jaar. De verdachte een gesloten natuur voerde zand aan bij polderwerkzaam heden achter de Willem de Zwijger- laan te Leiden. Hij reed voor eigen rekening en hoe meer zand hij aan voerde hoe meer hij verdiende. In dit verband meende hij tegenwerking te ondervinden van de grondwerkers die assistentie verleenden bij het los sen. Hij was naar de voorman ge stapt om te vragen of hij op een be paalde plaats mocht lossen en dat mocht, terwijl één van de grondwer kers hem had gezegd dat het niet mocht. Verdachte stapte terug naar zijn wagen, ging er in zitten en wachtte een minuut of vijf zonder dat de grondwerkers aanstalten maakten om de wagen te lossen. Hij was toen plot seling uitgestapt, had een panschop gegrepen en was hiermee de grond werker C. van K. te lijf gegaan. Deze kreeg een slag op de linkerarm en wist een tweede slag af te weren. Toen keerde verdachte zich tegen de andere grondwerker C. G., die op een talud stond dat afliep naar een vaart. Hij sloeg deze grondwerker met de schop op het hoofd, tengevolge waar van deze viel en in het water terecht kwam. Later bleek dat de wonde aan het hoofd, die de grondwerker door de slag had opgelopen niet dodelijk was geweest, maar C. G. overleed wel indirect als gevolg van dit gebeu ren, nl. door longontsteking tenge volge van het in het water vallen. Uit rapporten bleek, dat verdachte angst en wrok koesterde en een on derdrukte opstandigheid, omdat de verhouding met zijn vader niet zo goed was. Hij was hierdoor lichtge raakt. Zjjn natuurlijke zwijgzaamheid zou door trots en achterdocht ver sterkt zjjn en dit alles zou hebben geleid tot verminderde toerekenings vatbaarheid. De officier van justitie achtte een poging tot zware mishandeling en mishandeling bewezen. Het causale verband tussen de mishandeling en het overlijden kon zijn inziens juri disch niet bewezen worden. Naast zes maanden voorwaardelijk vroeg hij psychiatrisch toezicht. Uitspraak 21 maart Clnde* dauetend &ucce& wenden %ecwcd& uenptettend -'--Mr-. Ter gelegenheid van een economische tentoonstelling in Banmethuot, een honderdtachtig mijl ten noord-oos ten van de Vietnamese stad Saigon, werd hier met „daverend succes" een olifanten-race over een kwart mijl gehouden voor vijf-en-twintig-jarigen. Olifanten-rennen vormen een van de geliefde sporten van de Rhade- stam, een van de nog vrfj primitieve stammen die leven in het berg- en hoogland van Indo-China. Elke olifant draagt twee berijders, een aan de kop en een achterop, die met scherpe spietsen de zware dieren aanporren tot een snelheid van soms 22 mijl per nur. Verzet van de wonder wel in Velser bouwput gebroken Gistermiddag om 3 uur is de wel in de noordelijke bouwput van de Velser tunnel, die enige tijd zorgen heeft ge baard, wegens het feit, dat er elk uur 25 m3 water ten westen van de spoorwegtunnel op het diepste punt van de bouwput binnenstroomde, op gehouden. Rijkswaterstaat had alle mogelijke maatregelen genomen om deze water toevoer te stoppen, o.m. door diepbo- ring, pompen en het dichtsmeren met slib van de kanaal wand. Men heeft van het gekleurde, wa ter van het Noordzeekanaal er was kleurstof in het water geworpen om controle te hebben niets terugge zien in de bouwput. Wachtmeester ontslagen van rechtsvervolging De Bredase rechtbank heeft gis teren de Zevenbergse wachtmeester eerste klas H. L. Meesters, die be schuldigd was van het mishandelen van H. Visser uit Dordrecht op 2 juli 1955, ontslagen van rechtsvervol ging. Tijdens een handgemeen gebruik te deze wachtmeester zijn gummi stok. Visser zakte daarbij ineen en werd naar het ziekenhuis in Dor drecht overgebracht, waar hjj tien dagen daarna is gestorven. De recht bank heeft de wachtmeester vrijge sproken van opzettelijke mishande ling, de dood of zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbend. De mis handeling achtte men bewezen, naar de rechtbank oordeelde de wacht meester hiervoor niet strafbaar, om dat hij gehandeld had overeenkom stig zijn instructies. Aanhouding bevolen Reed brommende slager op fiets of motorrijtuig? De vraag of een bromfiets een flets is of een motorrijtuig, is gistermid dag besproken, tijdens de behandeling voor de Haarlemse rechtbank van een zaak tegen een 36-jarige slager uit Bloemendaal. Deze had zich te ver antwoorden wegens het rijden op een bromfiets, terwijl hem bij vonnis van de Haagse rechtbank verboden was gedurende een jaar motorrijtui gen te besturen. In het bedrijf van de slager wor den drie bromfietsen gebruikt. Toen er op 10 december één gerepareerd was en de slager een rondje maakte, werd hij aangehouden door een agent van politie, die proces-verbaal op maakte, omdat hem een verbod was opgelegd. De officier van justitie meende, dat in dit geval een bromfiets onder motorrijtuigen valt en dat verdach te er niet op mag rijden. Hij eiste twee weken gevangenisstraf en in trekking van het rijbewijs gedurende een jaar. De verdediger, mr. dr. F. A. Bij voet, daarentegen was van mening, dat bromfietsen uitgezonderd zijn van motorrijtuigen en vroeg vrij spraak. Hij zei dat verdachte zich stipt houdt aan de straf van de Haag se rechtbank. De uitspraak volgt op 21 maart. KORTE golf De vroege pruimebomen ontwik kelen, onder invloed van het zachte weer zeer snel hun knoppen en ook de knoppen van de peren zwellen snel, aldus meldt men van Zuid-Be veland. Het zal niet lang mer duren of de boomgaarden staan in volle bloei. Intussen hopen de kwekers, dat de bloesemontwikkeling wat af geremd zal worden, want hoe eerder de bloesem, hoe meer kans op nacht vorst-schade. Het wegvallen van de stroom in het versterkerstation van het te lefoonkantoor van Rotterdam ver oorzaakte gisteravond gedurende een uur een storing in het automatisch telefoonverkeer tussen Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Na 21.20 was de storing opgeheven. De Zlekentarieven voor de ge meente 's-Gravenhage zullen nog iets verhoogd worden. De minister van economische zaken heeft hiertoe zijn toestemming verleend. De nieuwe ta rieven liggen hoger dan die reeds door de raad waren goedgekeurd. B. en W. stellen daarom een nieuwe ta- rieflijst voor. De Nieuwe Meer nabij Amster dam wordt eens zo groot. Amster dam behoeft circa 2 miljoen kubieke meter zand voor ophoging van de tuinsteden Osdorp en Westlandgracht. Men denkt dit zand te krijgen door verwijdering van een deel van het Jaagpad en ontgraving van een deel van het Nieuwe Meer. Volgens radio-Boedapest zijn te Szolnok drie leiders en verscheidene leden van een t,gewapende tegen- revolutionaire organisatie" gearres teerd, die van plan zou zijn op vijf tien maart de dag van de herden king van de revolutie van 1848 een aanval op de hoofdstad te doen. De „Iraq petroleum company* moet haar werknemers het volledige loon uitbetalen over de periode dat de buisleidingen in Syrië opgeblazen zijn geweest. Dit is een uitvloeisel van een desbetreffend wetsontwerp dat donderdagavond in Syrië is aan genomen. Bij Terai in Nepal aan de voet van het Himalayagebergte hebben drie tamme circusberen twee dieven gedood en de veertien overige leden van een bende, die het huis van een rijke grondbezitter had overvallen, in bedwang gehouden tot de politie opdaagde. De bewoner had de circus mensen te hulp geroepen, die dit een geschikt klusje voor hun beren von den. De mannen kregen als beloning een stuk grond en een levenslang pensioen. Wat de beren kregen ver meldt de historie niet. Scheepsberichten AAGTEKERK 8 te Shanghai. ALBI- REO 7 v Genua n Las Palmas. ARGOS 7 v Limassol n Tel Aviv. ARNEDLTK 7 te New Orleans. BANDA 8 te Tj Priok. BENGALEN 8 te Semarang. BORNEO 7 v Singapore n Tj Priok. CALTEX LEIDEN p 7 Bari naar Sidon. CALTEX NEDERLAND p 7 Westpunt Kreta naar Rotterdam. CALTEX THE HAGUE 8 te Texas City. CAMEROUNKUST 7 te Ant werpen. CORILLA 8 te Pladju. CLEO- DORA 7 v Cochin n Chittagong. DORIS p 7 IJmuiden n Bremerhaven. HISPA- NTA p 7 Auessant n R'dam. HOUTMAN 8 te Hongkong. KEIZERSWAARD 7 van Yokohama n Miri. KELLIA 7 v Goten- burg n R'dam. KHASIELLA 9 te Ceuta verw. KOTA INTEN 8 te Singapore. KRYPTOS 7 te Perthamboy. LOUIS LANTZ p 7 Las Palmas naar Emden. MACUBA 7 v Holtenau n R'dam. MAPJA 7 v Tj Priok n Hamburg. MAUREEN 7 v New Orleans n Houston. POELAU LA UT 7 v Singapore n Bangkok. PRINS WIL LEM 117 vLe Havre n R'dam. RAKI 8 te New Orleans. REMPANG 8 te Las Palmas. RUYS 7 v Penang n Mauritius. Moderne middelen in strijd tegen oud gevaar In deze tijd worden raketten voor allerlei doeleinden gebruikt en zo heeft men in Zwitserland een apparaat geconstrueerd waarmee men lawines-in- wording kan wegschieten tot zij naar beneden komen. De raket met bijbeho rende apparaat is gemaakt van plastic en kan gemakkelijk worden gemon teerd op een paar omgekeerde ski's, zoals de foto laat zien.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6