KVP dringt aan op verdere bezuiniging door regering Tegenstanders belastingverhoging Bestedingsnota leverde 4 moties op Gevangenen nit de nnrlngstijd wensen smartegeld en werkloon van I. G. Farben PHILIPS,Infraphil' Hongaren passen zich gemakke lijk aan in Nederland Gebrekkige talenkennis zwaarste hindernis De voorgestelde huurverhoging VRIJDAG 8 MAAR1 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Motie tegen blokkeren De leden van de Tweede Kamer hebben gistermiddag hun tegenstand tegen de bestedingsnota neergelegd in vier moties, die alle vier op éen van de punten van de nota Ingaan. Sommige van deze moties gaan verder, dan de regering wenst, het la dus de vraag of het kabinet ze alle kan aanvaarden. De moties zijn: 1. De motie-Janssen, alléén door KVP'ers ondertekend, maar gesteund door WD, OH en AH, stelt zich ach ter de vermindering van de prijsver hogingen van melk van 10 op 6 cent per liter, maar stelt daar tegenover, dat ter compensatie van de ruim der tig miljoen, die deze vermindering kost, alléén bezuinigen op de over heidsuitgaven in aanmerking komt. 2. De motie-Biewinga (AR), in gediend namens de AR- en KVP-frac- ties: De Kamer wordt verzocht zich uit te spreken tegen de blokkering van de bedragen, die gemoeid zijn met de verhoging van de normen voor bedrijfsgebouwen in de kostprijsbe rekening voor garantieprijzen van landbouwproducten. Aannemen van deze motie zou de schatkist 50 mil joen gulden kosten. 3. De motie-Droesen (KVP), die wordt gesteund door de AR., en C.H. vraagt uitspraak van de Kamer, dat het voorbarig en onjuist is nu al een standpunt te bepalen ten aanzien van grondrente, nu de regering het voornemen heeft rekening te houden met de eigenaarslasten in de land bouw en daartoe bij de kostprijsbere kening van de landbouwproducten van hogere pachtprijzen uitgaat. In het algemeen vindt de Kamer de voorgestelde grondrente te laag. 4. De motie-Roemers (P. v. d. A.) vraagt de prijs van melk voor de schoolvoorziening niet te verhogen met 6 cent, doch op het peil van nu te handhaven, dit in het belang van de volksgezondheid. Het zal de schat kist 1.5 miljoen kosten. 17 Sprekers. 17 Sprekers hebben gistermiddag van een tot zeven uur bij de replie ken gesproken. De heer Janssen zei, dat hij de regering dankbaar was voor het besnoeien van de melkprijs verhoging. Zijn fractie wenste echter hierdoor niet de inkomsen- of de omzetbelasting verhoogd te zien. De heer Janssen verklaarde, dat zijn fractie de regering erkentelijk is voor de toelichting, die zij zelf heeft gegeven op enkele duistere pun ten in de nota. Het is verheugend dat de woning bouw prioriteit zal behouden. Daaruit meent hij te kunnen afleiden, dat het nodige kapitaal voor de woning bouw in 1957 aanwezig is. Hij is in het algemeen van mening, dat er op de bestedingsbeperking een groter bedrag aan regeringsbezuini ging kan staan. Wadr bezuinigen? De heer Roemers (P. v. d. A.) zei, dat zijn fractie liever een verhoging van de inkomstenbelasting dan van de omzetbelasting heeft. Hij maakte bezwaar tegen de mo tie-Janssen, omdat deze niet con creet aangeeft op welke uitgaven de regering moet bezuinigen. De heer Janssen, aldus de heer Roemers, zal moeten aangeven, waar de regering het bedrag van 30 mil joen voor 1957 en 60 miljoen voor 1968 vandaan moet halen. De heer De Ruiter (C.H) was van mening, dat de minister géén moeite heeft met de keuze tussen blokkering of subsidiëring, omdat hij van oordeel is een zekere prijs voor de land bouw te geven. Maar gezien de slechte kaspositie van het rijk betaalt hij er slechts een deel van uit. Als het geblokkeerde geld besteed wordt aan gebouwen, zullen de ge bouwen, die 't slechtst onderhouden zijn de meeste subsidie ontvangen. Hij heeft geen bezwaar tegen de motie-Roemers, als maar niet de boer, maar de regering, de kosten draagt. De heer Droessen (KVP) vond de critiek, die de heer Vondeling op het landbouwschap geleverd had overdre ven en was teleurgesteld over het antwoord van de minister. Het is nog steeds niet duidelijk, welke consequenties de verlaging van de grondrente op het pachtprijsbeleid zal hebben. De pachtprijzen moeten volgens de minister worden verlaagd. Maar dat zou de ontwaarding van de grond met zich mee brengen. De heer Droessen diende hierna de bovenver melde motie in. De heer Biewinga (AR) was ook van mening, dat de Kamer zich niet wel voor zouden zorgen en hij had ge lijk gekregen. Hij was overigens een stuk kalmer dan in zijn vorige optreden in de Kamer. Wellicht onder invloedvan de aanvallen, die hij van de minis ters te verduren had gehad. Hij vond. dat de ministers zich overgevoelig hadden getoond. De heer Oud verklaarde, dat hij met genoegen naar de rede van mi nister Zijlstra had geluisterd; de rede van een knappe minister. De moge lijkheid van de conjunctuurpolitiek. moet men echter niet overdrijven. kan binden aan de bedragen, die de Prof. Zijlstra staat dichter bij de li- ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Uruguay Star" (12 mrt); Australië: ss. „Iberia" (12 mrt); ss. „Waterman" (16 mrt); Brazilië: ms. „Uruguay Star" (12 mrt); Cana da: ss. „Rijndam" (11 mrt), ss. „Kloos terdak" (13 mrt) en ms „Prins Joh. Willem Friso" (18 mrt); Chili via New York (13 mrt); Ned. Antillen: ms. „Oranjestad" (12 mrt); Ned. Nw- Guinea ss. „Weltevreden" (14 mrt); Nieuw-Zeeland: via Engeland (10 mrt); Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Airika: ms „Edinburgh Castle" (16 mrt). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. minister voor de grondrente heeft genoemd. Hij wenste hierover voor lopig nog geen principiële uitspraak te doen. Hij verklaarde zich géén te genstander van de sanering der land bouw, maar van de blokkering van de vergoeding der eigenaarslasten. De heer Oud (WD) verklaarde, dat hij zich had afgevraagd of de WD als oppositie-partij nog moties zou in dienen. Hij was tot de conclusie ge komen, dat de andere fracties daar beralen dan bij de socialisten. Jam mer dat hij zich in politiek gezelschap bevindt en om een voorbeeld te noemen de blokkeringsplannen van minister Mansholt voor zijn reke ning neemt. Uit de lawine van moties allemaal van regeringspartijen blijkt wel, aldus het Kamerlid, dat het kabinet eigenlijk in de Kamer geen steun vindt. De ministers zullen vanmiddag re pliceren. Twintig Nederlanders gaan proces voeren A ndereovereenkomst gunstig precedent Twintig Nederlandera, die tijdens de tweede wereldoorlog gedwongen arbeid hebben verricht in fabrieken van de I. G. Farben, hopen door het voeren van een proces tegen deze in dustrie de uitkering van smartegeld en achterstallig arbeidsloon te be werkstelligen, voor in totaal 1128 Ne derlandse gevangenen of hun nabe staanden. Zij hebben daartoe een co mité gevormd. Als rechtskundig, ad viseur treedt op mr. L. Mok, advo caat en procureur te Amsterdam. Bijna 18 procent keerde terug. In augustus 1944 werden de leden van het comité, tezamen met 480 medegevangenen uit Amersfoort, naar Duitsland gebracht en al6 „E- Kompanie Zoechen" in de syntheti sche rubberfabrieken Buna te Schko- pau en Leuna te Leunadorf te werk ge. steld. Van de 1128 gevangenen later werkte n.l. nog een groep van 628 Nederlanders in deze fabrieken van het I. G. Farbenconcern zijn er ongeveer tweehonderd teruggekeerd. De voorzitter van het comité, de Amsterdamse tuinarchitect C. W. Welgemoed, heeft reeds op eigen ini tiatief een eis bij de firma Farben ingediend, groot 71.915 gulden. In dit bedrag zijn verdisconteerd het ar beidsloon voor 250 13-urige werkda gen en smartegeld ad 64.800 in ver band met arbeidsongeschiktheid ten gevolge van het verblijf in de Duitse fabrieken. De I. G. Farben heeft de heer Welgemoed na enige correspon dentie laten weten, dat de eis tot haar spijt niet kon worden ingewil ligd, omdat alleen degenen, die tij dens de oorlog in Auschwitz, Hei- debreck, Fiirstemgruben en Grube Ja- nina hebben verbleven, en daar voor de firma werkzaamheden verricht, aanspraak kunnen maken. Dertig miljoen D.M. Enige tijd geleden is n.l. op advies van een Duits hooggerechtshof een minnelyke schikking getroffen tus sen de I. G. Farben en tweeduizend vroegere oorlogsarbeiders, die al dus de gesloten overeenkomst in Auschwitz, Heidebreck, Fürstengru- ben en Grube Janina waren onderge bracht. De I. G. Farben veplichtte zich bij deze sohikking tot uitkering aan de tweeduizend arbeiders voor een totaal van 30 miljoen D.M., al dus deelde op een gisteravond ge houden persconferentie mr. Mok mede. Deze overeenkomst, de vrucht van een lang proces het zgn. Wollheim- proces dat werd gevoerd door dr. H. Ormond, advocaat te Frankfurt am Main, wordt door het Nederlandse comité als een gunstig precedent be schouwd. Mr. Mok heeft zich reeds in verbinding gesteld met dr. Ormond. Een half miljoen gebakken eieren Een half miljoen eieren, drie auto's, een groot aantal machinerieën en pakmateriaal zijn in de afgelopen nacht verloren gegaan by een brand in een eierenpakhuis van G. M. van Verseveld te Kesteren. De schade wordt geschat op enige honderddui zenden guldens. De brandweer kon niet voorkomen, dat het pakhuis afbrandde. Men weet nog niet hoe de brand is ontstaan. De eigenaar was verzekerd. Spierreumatiek Philips „Infraphil" weg pijn! PHILIPS „Infraphil" to gimakkelijk in uw gatin met dieptewerking Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij verstuikin gen, spit, verwondin gen, steenpuisten, ver koudheid, winterhan den en -voeten. (Advertentie). Minister Staf verrekent reistijd Militairen, die vrydags na 18 mo rnet bewegingsvrijheid mogen gaan, doch hun woonplaats, wegens de geografische ligging niet meer op dezelfde dag kunnen bereiken, kun- in de toekomst van hun commandant toestemming krygen om ééns in de vier weken, des vrijdags na afloop van de morgendienst, met bewegings vrijheid te vertrekken. Aldus heeft minister Staf gisteren per legerorder bekend gemaakt. SAMENVOEGING HAARLEMMER MEER, HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE? In de donderdagmiddag gehouden raadsvergadering heeft de gemeente raad Haarlemmermeer zijn standpunt bepaald aangaande de door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland ge stelde vraag omtrent een eventuele samenvoeging der gemeente Haar lemmermeer met de gemeente Haar lemmer liede en Spaamwoude. Met 18 stemmen vóór en 7 stem men tegen is besloten Gedeputeerde Staten te berichten, dat de raad, hoe wel niet strevend naar gebiedsuit breiding, bereid is mede te werken aan samenvoeging, indien van hoger gezag gemeend wordt, dat dit de eni- oplossing is. De tegenstemmers waren van mening, dat Haarlemmer meer niet uitgebreid moet worden. Burgemeester mr G. C. van der Willigen verklaarde, dat het van be lang is, dat een agrarische streek een wig vormt tussen de steden Amster dam en Haarlem. Door samenvoeging kan een krachtige streek ontstaan. De gemeenteraad van Haarlemmer- liede en Spaamwoude komt op woens dag 13 maart in openbare vergadering bijeen ter bespreking van de gedach ten van Gedeputeerde Staten. Tiger Moth neergestort Echtpaar ernstig gewond Voor de tweede maal ln zeer korte tijd ls een ongeval gebeurd met een Tiger Moth. Deze keer betrof het de PHNFS, dat met het echtpaar Van der Hart uit Rotterdam gistermid dag om ongeveer vier uur neer stortte langs de weg ZeppeOuden bosch in de omgeving van Bergen op Zoom. Het ongeluk gebeurde al kort na de start op het vliegveld Bassen- hoofd van Campenhout. Het reclame vliegtuigje verloor tijdens het maken van een bocht tamelijk veel hoogte, kon zich niet meer optrekken en kwam met de vleugels tegen de grond. Op 250 meter van het vlieg veld werd het toestel totaal ver nield. De inzittenden dame liep een been- fractuur op en kreeg, evenals haar man, inwendige kneuzingen. Belden werden opgenomen ln het ziekenhuis I te Roosendaal. De aanpassing van de ruim 1800 in ons land opgenomen Hongaarse vluchtelingen aan de Nederlandse maatschappij, verloopt voorspoedig. Het nationaal comité Hulpverlening Hongaarse Volk en de Nederlandse Federatie van vluchtelingenhulp, heb ben alle reden tot tevredenheid. Op een gisteren te Amsterdam gehouden persconferentie is medegedeeld, dat nog slechts 102 vluchtelingen zonder werk in hun woonoorden verblijven. Alle anderen hebben, alleenstaand of in gezinsverband, woon- en werk gelegenheid gevonden. De alleen staande vluchtelingen, 1815 in getale zijn verreweg in de meerderheid. Ruim 200 van hen hebben hun vrouwen en kinderen in Hongarije moeten achterlaten. Zy worden ge plaagd door heimwee, schuldgevoe lens en angst. Sommigen krijgen brie ven uit hun vaderland, waarin fami lieleden schrijven, dat zij sinds het vertrek van de vluchtelingen met ernstige moeilijkheden te kampen hebben gehad. Familie onder dwang? Het is niet eenvoudig om vast te stellen in hoeverre deze mededelin gen onder dwang worden gedaan, al dus de Nederlandse federatie. Het komt voor, dat vluchtelingen, door zorgwekkende brieven daartoe ge dreven, willen repatriëren. Een en kele wordt vlak voor zyn vertrek vanuit Hongarije opgebeld door ver wanten, die hem zeggen toch vooral te blijven waar hij is. Dergelijke voorvallen, aldus werd op de pers conferentie meegedeeld, veroorzaken een begrijpelijke onrust onder de Hongaren. In de afgelopen maanden zijn er 92 naar hun vaderland terug gekeerd. Teleurstelling. Niet altijd zijn het familieomstan digheden die hen daartoe nopen. Vooral jeugdige arbeiders zijn teleur gesteld over de loonsituatie hier te lande. In Hongarije krygt men nl. loon naar prestatie en is men onbe kend met het jeugdloon-systeem. Van de 157 studenten, die hier sinds november van het vorig jaar zyn aangekomen, studeren er 114, het grootste aantal van hen bezoekt de colleges aan de Technische Hoge school te Delft. Een bijzondere, doch niet onover komelijk geachte moeilijkheid, le vert het gebrek aan kennis der mo derne talen in deze gevallen op. Het nationaal comité heeft onlangs bemiddeld in de stichting van een De regering heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld om de huren van de oude woningen Ingaande 1 juli a.s. met 25 te verhogen. Wij zullen ons in dit artikel hoofdzakelijk bezighou den met de belangrijkste verschil punten tussen de thans voorgestelde huurverhoging en de vroegere huur verhogingen. Het meest belangrijke nieuwe punt is wel de instelling van een grootboek voor woningverbetering. Deze maat regel is in een apart wetsontwerp vervat. De huiseigenaren zullen de helft van de huurverhoging moeten storten ter inschrijving in dit groot boek. Publiekrechtelijke lichamen (de Staat, de provincie, de gemeente, enz) zijn van deze verplichting vrijgesteld. Personen, die een eigen huis bewo nen, behoeven evenmin iets te stor ten. De stortingsplicht geldt ook niet voor bedrijfspanden. Deze plicht rust uitsluitend op de verhuurder van een woning. Als woning wordt beschouwd: „ge bouwd onroerend goed, dat een zelf standige woning vormt, alsmede an der gebouwd onroerend goed, niet zynde een winkelwoning en waarvan meer dan 60 van het totale vloer oppervlak behoort tot een niet zelf standige woning." Uit een en ander volgt, dat niet stortingsplichtig is de huiseigenaar, die slechts een deel van een zelfstandige woning heeft ver huurd en het andere deel b.v. voor zelfbewoning. Het bedrag, dat gestort moet wor den, zal gelyk zijn aan het halve ver schil tussen de huurprijs op 30 juni 1957 en de nieuwe huurprijs. Voor de bepaling van dit verschil worden verhogingen van de huurprijs, welke toegekend mochten zijn voor woning verbetering, verbouwingen, enz., niet medegerekend. Onder „huurprijs" verstaat het ontwerp de wettelijke huurprijs. Eventuele zwarte huren blijven dus buiten aanmerking. Wel kan de wettelijke huurprijs lager lig gen dan die, welke uit de normen van de Huurwet zou moeten volgen. Zo'n lagere huurprijs is echter alleen rechtsgeldig, indien zij na het tijdstip van elke huurverhoging door ver huurder en huurder wordt overeen gekomen. De stortingsplicht heeft alleen be trekking op woningen, die vóór 27 december 1940 tot stand zijn geko men. De huurverhoging geldt echter ook voor enige groepen van wonin gen, die na 1940 tot stand zijn geko men, doch waarvan de huren liggen op het niveau van de huidige huur prijzen van vóóroorlogse woningen. Administratieve rompslomp. De woningen zullen op de daarvoor bestemde formulieren moeten worden aangemeld bij de directeur van het grootboek. De aanmeldingsplicht rust o.a. op: de verhuurder van een wo ning, de koper van een verhuurde woning, de eigenaar van een niet- verhuurde woning, zodra die woning wordt verhuurd of overeenkomstig de Woonruimtewet wordt gevorderd, en de koper en verkoper van een wo ning, ter zake waarvan gelden op het grootboek zijn ingeschreven, ook als die woning niet meer verhuurd wordt. De periode, waarover de stortings plicht zich uitstrekt, zal op 1 juli 1957 beginnen en op 1 januari 1966 eindi gen. Jaarlijks stelt de directeur van het grootboek bij beschikking het voor elke woning te storten bedrag vast. Stortingsplichtig is degene, die op 1 januari van elk jaar verhuurder van de woning is. Voor het tweede half jaar van 1957 is stortingsplichtig degene, die op 1 juli 1957 verhuurder is. Tegen de beschikking van de direc teur kunnen bezwaren worden inge bracht bij de Minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. De per 1 januari van enig Jaar is het grootboek ingeschreven gelden dragen een rente van 3 's jaars. De rente wordt bijgeschreven in het grootboek. Als een eigenaar na 1 juli 1957 ver beteringen aan zijn woning heeft aan gebracht, kan hij op een formulier een verzoek indienen tot uitbetaling van zijn in het grootboek geblokkeer de gelden tot het bedrag van de ge maakte kosten. De uitbetaling kan slechts geschieden, indien het verzoek vergezeld gaat van eenopgave van de aangebrachte verbeteringen, van het tijdstip, waarop die verbeteringen zyn voltooid, en van de kosten dier verbeteringen. Deze opgave behoeft de goedkeuring van burgemeester en wethouders van de gemeente, waarin de woning is gelegen. Weigeren bur gemeester en wethouders de opgave goed te keuren, dan kan de eigenaar in beroep gaan bij Gedeputeerde Sta ten. De aandacht worde erop gevestigd, dat de opgave uitsluitend betrekking mag hebben op verbeteringen. Onder houdskosten geven geen recht op uit betaling. Onder verbeteringen ver staat het Wetsontwerp: „alle techni sche voorzieningen, waardoor het woongerief geacht kan worden te zijn gestegen". Wij zouden verwachten, dat de eigenaar, die door woningverbetering het belang van de volkshuisvesting heeft gediend, nu ook prompt de ge maakte kosten uit zijn geblokkeerd tegoed zou moeten terugontvangen. Doch volgens het Wetsontwerp zal hiermede geen haast behoeven te worden gemaakt. De Kroon zal name lijk bij Algemene Maatregel van Be stuur 't tijdstip van uitbetaling moe ten vaststellen. Hiervoor kunnen ook verschillende tijdstippen worden aan gewezen naar gelang van het tijdvak, waarin de verbeteringen zyn voltooid. Volgens de Memorie van Toelichting is deze laatste mogelijkheid open ge houden om te voorkomen, dat grote bedragen ineens zouden moeten wor den uitgekeerd, hetgeen monetair be zwaarlijk zou kunnen zijn. Ook de bepaling van het tijdstip, waarop de geblokkeerde gelden uit eindelijk zullen worden terugbetaald, is overgelaten aan de Kroon. Ten ein de zo nodig monetair ongewenste ge volgen van deze uitbetaling te ver mijden, wenst de Regering zich het recht voor te behouden om de betref fende gelden bij gedeelten op achter eenvolgende tijdstippen uit te beta len. Om dezelfde reden opent het Wetsontwerp tevens de mogelijkheid tot uitbetaling met verhandelbare en rentegevende schuldbewijzen ten las te van de Staat. Bij verkoop van de woning gaat het recht op uitbetaling over op de nieu we eigenaar. De bedragen, welke voor de betreffende woning in het groot boek zijn ingeschreven, zullen dus van invloed kunnen zijn op de ver koopprijs. Ter wille van belangheb benden is daarom in het Wetsontwerp voorgeschreven, dat de directeur aan een ieder kosteloos inzage verleent van de in het grootboek vervatte ge gevens. Huurverhogingen wegens verbeteringen? Volgens het heden ten dage gelden de „Besluit bijzondere huurprijzen 1954 kan de huurprijs van een ge bouwd onroerend goed wegens aange brachte verbeteringen gedurende 13 jaren verhoogd worden met 10 's jaars van de verbeteringskosten. In de Memorie van Toelichting van het Wetsontwerp tot wyziging van de Huurwet is thans de vraag opge worpen, of het wel redelijk en ver antwoord is om deze regeling, welke het de verhuurder mogelijk maakt de kosten van verbeteringen in hun ge heel op de huurder te verhalen, onge wijzigd te handhaven bij de invoering van de nieuwe huurverhoging. Naar de mening van de Minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid ligt hier een probleem, dat een onderzoek waard is en dat hij ook voornemens is nader onder ogen te zien. De regering laat ons slechts gissen naar de kosten der voorgestelde blok- keringamaatregelen. In de Memorie van Toelichting staat, dat een sum mier onderzoek naar de opgaven van verbeteringen voldoende is. Zou dit onderzoek door de Centrale Overheid 8aan. Omstreeks die tijd zagen be- Hongaarse middelbare school te Isel- berg (Oostenrijk), die geheel met Ne derlands kapitaal is ingericht. De school wordt bezocht door leerlingen, die met hun leraren zijn gevlucht. Toont solidariteit. Ook zorgt het nationaal comité voor emigratiebeurzen voor Honga ren, ongeacht of zij in Nederland dan wel in andere Westeuropese landen verblijven. Wanneer men 750 gulden per man fourneert, passen Australië of Amerika 150 dollar bij. Op 15 maart a.s. vieren de Honga ren hun nationale vrijheidsdag. In verband daarmee worden overal ln Nederland, waar Hongaarse vluchte lingen wonen, speciale bijccnkt nsten gehouden. De I ederlandse federatie vluchtelingenhulp acht het een goed denkbeeld, om op die dag ook de Ne derlandse vlag uit te stel:cn, als teken van solidariteit met de nieuwe land genoten. De vermiste garn&lenbotter Gevonden maar weer zoek Het vermiste IJmuidense garnalen- scheepje, waarmede drie broers dicht onder de kust aan het vissen waren, is, zoals we gisteren nog in het laat ste nieuws meldden, gesignaleerd, met machincschade voor anker lig gend. Twee gamalenkotters, de UM. 205 en de IJM. 249, vertrokken daar op naar de aangegeven plaats, maar op deze plek, negentien mijlen buiten de pieren van IJmuiden, troffen ze het vermiste vaartuig niet. De beide schepen werden bij hun zoeken zeer belemmerd door slecht zicht en regen, waarom de beide gar- nalemsctoiuitjes onver rietoter&ake in IJmuiden terugkwamen. De kapitein van de Duitse kust vaarder „Palm-a", dezelfde die de eerste berichten over liet vinden van de „IJM. 23" aan Radio-Sohcvcningen had doorgegeven, meldde gisteravond opnieuw, dat hij het bootje had zien drijven met een noodsein in de mast. Hij wias langszij gegaan en had aan geboden de drie broers met hun vaartuig op sleeptouw te nemen. Ze hadden geweigerd: de machinesohade konden ze zelf wel klaren, al zou het wat tyd kosten, en hiun enige ongerief was, dat ze niet genoeg eten aan boord hadden. De Duitser heeft „genoeg eten overgezet, zodat ze er een hele tijd tegen kunnen". „Had de IJM. 23 zich maar wel door de kustvaarder laten slepen", meent men in IJmuiden, maai- men kan zich indenken, dat de schippers het aanbod hebben afgeslagen. Het was mooi weer buiten en de drie broers zuilen wel niet beseft hebben, hoe er naar hen werd gezocht. Wanneer he>t bootje morgen nog niet binnen is, zal reder Van der Ree het er toch niet bij laten zitten. Hij Is van plan dan de N.Z.H.R.M. te vragen de „Neeltje Jacoba" opnieuw in te schakelen en ook de Marine te verzoeken voor de opsporing een vliegtuig ter beschikking te .stellen. Vuur verteerde Zaanse jachtwerf Tachtig bootjes vernield Een grote houten molenloods aan de Zaan, in gebruik bij de Jachtwerf van de heer C. Dubbel te Oost-Knol lendam (gem. Wormer), is gisteren tot de grond toe afgebrand. Ruim 80 vaartuigen, kano's, zeiljachten, mo torboten en een draakjacht, gingen ln vlammen op. Veel waterschade werd veroor zaakt aan een dubbel woonhuis, dat in de directe nabijheid van de loods stond. Men neemt aan, dat de brand is begonnen op de bovenverdieping van ae loods, in een ruimte, waar plastic bootjes worden gemaakt. Het personeel van deze afdeling was tussen de middag naar huis ge moeten worden verricht, dan is we gens het grote aantal gevallen toch een uitgebreid apparaat vereist; dit onderzoek wordt daarom aan de ge meentebesturen opgedragen, aldus le zen wij in de M. v. T. In hoeverre en op welke wijze de ter zake door de gemeente gemaakte kosten door het Rijk worden vergoed, zal bij Alge mene Maatregel van Bestuur worden geregeld. Het wetsontwerp bedeelt de direc teur van het grootboek een enorme taak toe. Het spreekt vanzelf, dat de directeur al het hieraan verbonden werk niet alleen af zal kunnen doen. De regering zwijgt evenwel in alle talen over het aantal nieuwe ambte naren, die de directeur zullen moeten assisteren, en evenzeer over dc kan toorgebouwen, waarin deze ambtena ren zullen zetelen. Hoeveel dit allemaal gaat kosten, laat zich slechts raden. Mr. C. A. BARON BENTINCK. woners van het aangrenzende pand rook uit het gebouw opstijgen. De houten loods zou slechts laag verze kerd zijn. Meisje raakte in kalkmolen bekneld Door een tot nog toe onverklaar bare oorzaak begon gistermorgen een kalkmolen te draaien, juist op 't ogenblik, dat een vijfjarig meisje, Loesje Beuzektmp erop zat. Haar beentjes raakten bekneld tussen het mengapparaat en de wand van de kalkmolen. Toen onmiddellijk toege snelde arbeiders de electrische stroom hadden uitgeschakeld kon het meisje worden bevrijd. Zwaar gewond kon het worden overgebracht naar het Julianaziekenhuis te Hengelo, in de omgeving waarvan het ongeval ge beurde.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5