Scheep Veense Stille Omgang vierde het 7e lustrum van haar secretaris VRIJDAG 8 MAART 1957 DtL.LEIDSE COURANT Internationaal congres voor anatomen te Leiden Van zondag 14 tot vrijdag 19 april wordt in Leiden het jaarlijkse con gres van de in Frankrijk zetelende „Association des Anatomistes" ge houden. Verwacht wordt, dat ruim 200 anatomen uit Frankrijk, Portu gal, Spanje, Italië, Joego-Shvië, Po len, Zwitserland, België en Neder land aan dit congres zullen deelne men als leden van de Association terwijl als gasten aanwezig zullen zijn anatomen uit Frans Equatoriaal Afrika en in ons land vertoevende Amerikaanse anatomen. Het congres begint met een ont vangst in de aula van het academisch ziekenhuis op zondag 14 april, waar na maandag, dinsdag en woensdag gewijd zullen zijn aan wetenschap pelijke besprekingen. De congressis ten zullen worden ontvangen door het Leidse gemeentebestuur in de Lakenhal te Leiden op maandag 15 april, er zal een receptie zijn door de minister van O. K. en W. en de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid in het Rijksmuseum te Amsterdam op woensdag 17 april. Op donderdag en vrijdag 18 en 19 april zullen excursies worden ge houden. De ere-president van het congres is prol dr. J. P. van d-cn Broek uit Utrecht en de president prof. dr. J. Dankmeijer, hoogleraar in de anatomie te Leiden. Voorjaarszorgen in het aquarium Lezing voor de Leidse aquariumurienden De Leidse aquariumvrienden hiel den een zeer goed bezochte vergade ring in de recreatiezaal der N.V. Holl. Constr. Werkpl. en de N.V. Ned. Elektrolas Mij. te Leiden. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter en de installatie van een tweetal nieuwe leden werd het woord gegeven aan de heren j. Gij- zenlj en Jac. van Wezel, die als on derwerp voor deze avond hadden ge kozen: „Voorjaarszorgen in het aqua rium". De heer Gij zen ij begon met de le den te vertellen dat de aquaria in twee groepen verdeeld moeten wor den, n.l. de zgn. daglicht-aquaria en de kunstlicht-aquaria. De eerste groep, die het dus in de zomer bijna uitsluitend van het zonlicht moet hebben, wordt in de winter zoveel mogelijk op peil gehouden door een langere belichting met kunstlicht. Komt het voorjaar nu naderbij dan komt voor deze aquaria een zeer ster ke overgangsperiode. De intensiviteit van Het daglicht neemt steeds meer toe, en in vele gevallen zal in de aquaria blauwe alg optreden. Om dit te voorkomen raadde spreker aan om, vóór dit zover is, de bak door mid del van cellophaanpapier af te scher men. Langzaam de planten later, wennen aan het daglicht. Bij kunst licht-aquaria zeidde de heer Gijze- nij, komt deze moeilijkheid niet voor. De planten worden zomer en winter op dezelfde wijze belicht, dus hier Ls geen overgangspériode. Hier moet men echter beginnen om de te dichte bossen planten te gaan uit dunnen. De heer Van Wezel demonstreer de hierop op welke manier men dat het beste doen kan. De hiervoor me degebrachte planten werden door hem ingekort, wortelstokken werden eraf gehaald teneinde hiervan weer jonge plantjes op te kweken en de te lange wortels werden ingekort. Na afloop van deze lezing dankten de leden de beide heren dan ook met een zeer hartelijk applaus. Hierna kreeg de voorzitter nog enige vra gen te beantwoorden welke betrek king hadden op de deze zomer te hou den tentoonstelling. Door verschil lende leden werd nog medewerking aan de opbouw hiervan toegezegd, zoals het ter beschikking stellen van aquaria enz. Nadat een mooie collec tie vissen en alle planten waarmede gedemonstreerd was, nog waren ver loot, sloot de voorzitter deze zeer interessante vergadering. E. Ligtvoet 25 jaar bij Grofsmederij, Leiden Hedenochtend is in de hoofdfabriek van de Koninklijke Nederlandse Grof smederij alhier de heer E. Ligtvoet gehuldigd voor het feit, dat hij 25 jaar in dienst was laatstelijk in de ketUngbuigerlj van dit bedrijf. De jiibiLaris werd in de directie kamer ontvangen door dé adjunct- directeuren, ir K. Bouman en ir. H. E. Kruyt. De heer Kruyt sprak de jubilaris hartelijk toe, er zijn vol doening over uitsprekend, weer eens iemand van de tróuwe garde van het bedrijf te mogen huldigen. Deze oudf garde geeft wel het beste bewijs, dat er op de fabriek met plezier gewerkt wordt. Spr. wenste de heer Ligtvoet ge luk met diienis jubileum en 'hoopte, dat het hem gegeven zou mogen zijn, zijn taak in de fabriek nog lange tijd te vervullen. Als blijk van waarde ring bood hij de heer Ligtvoet een enveloppe met inhoud aan, een blauw herinneringsbord, alsmede het ver erend getuigschrift van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel njet het daarbij behorende zilveren draaginsigne. De heer G. G. v. d. Waals, bedrijfs. leider van de Kettingfabriek, belicht- zou zijn de groeperingen die daar- te nader geïllustreerd met enige i voor nog niet rijp waren, buiten te voorbeelden uit de dagelijkse prac-1 sluiten en zodoende de sociale maat- tijk de wijze, waarop de jubilarisregelen te onthouden, zün tMk in de wn-kplaats pleegt tel Hrt schoolbestuur van de Sint- vervullen. Hy bood hem zijn geluk- joseph-parochie vroeg voor de aan- w®"aen schaf fing van speelmateriaal en hulp- r® werknemers van de middelen ten behoeve van de onder Kettingfabriek sprak vervolgens de zjjn bestuur staande kleuterschool, De gemeenteraad die donderdag- den om in alle opzichten tegemoet avond onder voorzitterschap van de te kómen aan de wensen van de burgemeestei, jhr. mr. dr. O. F. A. I kerkejijke instanties. H. v. Nispen, werd gehouden, stond HeTmeerdere moet nu echter wij- wel In het bijzonder in het teken van j ken voor het mindere en dat werd de omzetting van het burgerlijk arm- betreurd, bestuur in een op te richten gemeen telijke instelling voor maatschappe- Nadat men nog ruim een half uur lijke zorg. Ofschoon er bij monde van over dit onderwerp had gedelibereerd de heren Imthorn en Stokman em-1 maakte de voorzitter van de K.V.P.- stige bezwaren waren geuit tegen de fractie, de heer Bakker, er een einde gang van zaken en de zienswijze van aan door vast te stellen, dat b. en w. burgemeester en wethouders, zoals het hunne hadden gedaan om iets deze tot uiting was gekomen bij de beters ter tafel te brengen, maar dat gehouden besprekingen met de ker- dit onmogelijk was gemaakt. Hij keiijke instanties van armenzorg, hoopte dat het eenmaal anders zou werd het voorstel tot oprichting van worden. een gemeentelijke instelling voor I De voorzitter bracht het voorstel daarna in stemming en alle leden gingen met het voorstel accoord. Het bes tutu- werd daarna samen gesteld uit de heren W. F. van Dam, voorzitter, H. Buurman, P. G. Goe- mans, H. van der Jacht, G. de Kolf, P. Romijn, H. Seysener en C. R. van Zanten, en de d'nmes mevr. Ch. P. J. van Dril-Kievit en mevr. M. C. Trossél als leden. Ten slotte werden de salarissen van de wethouders verhoogd van ƒ2120 c*p 2108, waarbij de raad als haar oordeel te kennen gaf, dat zij er prijs op zou stellen, dat gedepu teerde staten dit bedrag zouden ver- POTLOOD en GEEST No. 508. Horizontaal: 1. fijnste in zijn soort, 5. rivier (Spaans), 0. bid (Lat.), 8. familielid, 9. broeibak, 11. staat meestal boven drukwerk, 13. gem. in Gelderland, 15. familie lid, 16. lans, 17. duw, 19. radio om roep vereniging (afk.), 21. water in Friesland, 22. vaartuig, 24. rund, 25. bijwoord, 27. vis, 29. maand van het jaar. Verticaal: 1. de Griekse letter p, 2. kledingstuk, 3. bedektbloeiende plant, 4. slede, 5. wiel, 7. bergweide, 8. gem in Drente bij Eelde, 10. strijd, perk, 12. wynsoort, 14. Europeaan, 15. zwaardvis, 18. telwoord, 20. cilinder vormig voorwerp, 22. turks bevel hebber, 23. voertuig. 26. voorzetsel, 28. atmosfeer (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 507. Horizontaal: 1. kano, 3. anti, 5. Let, 7. smelt, 9. pot, 11. naast, 13. dos, 15. bap, 16. meent, 18. ram, 20. leest, 22. Eli, 23. dank, 24. krat. Verticaal: 1. kaap, 2. olm, 3. atlas, 4. inkt, 6. een, 7. stoel 8. taart, 10. ode, 12. spa, 14. Sneek, 16. mand, 17. tel, 19. moet, 21. sik. heer J. Coert woorden van waar dering en gelukwens en bood hij de jubilaris een drietal geschenken aan. Na afloop van de huldiging was men nog enige tijd genoegelijk bijeen. Weer trawler bij „Boot" te water Vanmorgen om half tien is bij N.V. Scheepsbouw en Reparatiewerf de Hoop, voorheen gebr. Boot aan de Zijl by Leiden een trawler in de reeks, die op stapel is gezet, tewater gelaten. Het schip heeft het zelfde model als de trawler, die in decem ber van het vorig jaar tewater ging: lengte over alles 40.26, breedte 7.60. De trawler is bestemd voor de Vis serij Maatschappij Vlaardingen. Het wordt de VI. 131 „Petronella". 10 December werd de kiel voor dit schip gelegd. Over 8 weken zal het vaarklaar zyn. Leidse Agenda VRIJDAG 8 MAART. Godsdienstvoordracht door rector G. Beek. Levend Geloof. „In de Vro- lijeke Arke", 8.15 nam. VIRO. Dr. L. I. Graf: „Problemen In het Midden-Oosten", Rapenburg 8. 8 uur nam. K.A.V. (Stedelijke- en Parochiële afdeling) en Vrouwengilde. Gebeds stonde i.v.m. Wereldgebedsdag voor Vrouwen. Kapel Carmelitessen (in gang Hazewindsteeg) 8 uur nam. ZATERDAG 9 MAART. Leidse Gymnaslastenbond. Uitvoe ring „Het Witte Schaap van de Fa milie", Schouwburg, half acht. Kon. Ned. Nathlst. Ver. Bezoek Or- chideënkwekerij. Blauwe Tram naar Voorschoten. Stationsplein 2 u. nam. R.K. Instuif Haagweg. Mr. Hans Velu, Achter het IJzeren Gordijn, St. Leonnrdushuis 8 uur nam. Stille Omgang. Lof Hartebrugkerk. Aanvang half elf nam., na afloop vertrek bussen vanaf Mare. ZONDAG, 10 MAART. R.-K. Instuif Herensingel. Suasso de Lima de Prado: „Van Jazz tot Mambo". Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werffpark 1: Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. 's Zondags van 2—4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse pren ten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. De Lakenhal: Expositie Kees Bol. 104 uur, 's zondags 14 uur (tot en met 4 maart). DIENST DER APOTHEKEN De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest .wordt waargenomen door: Apotheek Herdingh Sc Blanken, Hoge Woerd 171, telefoon 20602; Apotheek Reyst, Steenstraat 35, telefoon 20136; BIOSCOPEN. De film6 in de week van 815 maart zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: I Casino: „Piloot Quax in Afrika" (18 jaar). „Vrouwen In boeien" (strikt volwassenen). „De man, die teveel wist" (14 jaar). „Vier mannen der duister nis" (14 jaar). „Coananche" (14 jaar). maatschappelijke zorg met algemene stemmen aangenomen. Reeds in het begin van de verga dering, bi; de behandeling van de ingekomen stukken, vroeg dhr. J. G. Stokman het woord en hij be nadrukte, dat hij niet kon spreken namens de andere leden van de ka tholieke frartie, over een antwoord van b. en w. in afwijzende zin, op een verzoek van het r.-k. charitatief centrum om tot een subsidieregeling vam dieze instelling te komen. De heer Stokman kon zich niet vereni gen met het afwijzend standpunt van b. en w., en trachtte dit duidelijk te j hogen tot 2800.—. maken. Ook werden de presentiegelden van De voorzitter gaf te kennen, dat de raadsleden verhoogd ven 8.50 op b. en w. niet afwijzend staan tegen 12 en de presentiegelden voor de een subsidieregeling zoals deze werd raadscommissies vastgesteld op 6. gevraagd, maar dat het niet onjuist KATWIJK Ko-Plu-Ko. De Konijnen, en Pluimvee vereniging „Katwijk en Omstr." vergaderde onder leiding van de voorzitter, de heer L. A. Kreft. Deze deelde mede, dat de heer G. J. H. V. Bosch voortaan het secretariaat zal waarnemen. Na de gewone agen dapunten kwam het bestuur met een voorstel om op Koninginnedag 30 april aan de optocht deel te nemen, waarmee de vergadering accoord ging. Besloten werd vervolgens om deel te nemen aan de „Oude Leidse" te Leiden, die een tentoonstelling zal organiseren. Ook werd na enige be spreking besloten om in de zomer maanden een tafelkeuring voor ko nijnen te houden. In de herfst zal in Katwijk een clubtentoonstelling wor den georganiseerd. Het adres van de nieuwe secretaris is Baron v. Was- senaerlaan 14 te Katwijk aan den Rijn. Uitzending zwakke kinderen. De functie van presidente was sinds het vertrek van mevr. Woldringh van der Hoop-de la Porte vacant, doch is thans bezet door mevr. A. C. W. Dui ker-van Hasselt. Dit werd in een ge houden bijeenkomst gisterenavond medegedeeld door de secretaris, die mevT. Duiker installeerde. De secre taris gaf vervolgens, op verzoek van mevr. Duiker, een overzicht van de werkzaamheden. Ieder jaar worden op verzoek van de schoolarts enige kinderen uitgezonden woonachtig in Katwijk. Dat aantal was in 1956 slechts 20, dit kleine getal i.v.m. de heersende kinderverlamming. Thans waarvoor een bedrag van 1458,1 nodig zal zijn. B. en w. stelden voor om ten aanzien van deze aanvraag de gevraagde medewerking te ver lenen. De aanvraag om ter vervanging van onderleggers die vanwege lang durig gebruik niet meer te gebruiken waren en aanschaffing van een klas sebureau met laadjes en een bijpas sende houten stoel, werd door b. en w. een overschrijding genoemd van de normale eisen, in de huidige om standigheden. De uitgifte van hondenpenningen gaat met te hoge kosten gepaard, al dus b. en w. en daarom werd voor gesteld deze niet meer uit te reiken. De uitbreiding van personeel bij openbare wecken, maakte indertijd de verbouwing van het kantoorge bouw noodzakelijk. Die verbouwing moest zich toen beperken tot een lokaal waarin de tekenschool was. gevestigd. Het andere lokaal zal vrij komen als de Julianaschool gereed zal zijn. B. en w. stellen nu voor om ook dit lokaal in te richten voor kantoorruimte. Hot benodigde cre- diet van 6000 werd beschikbaar ge steld. Hier doet zidh de zeldzame gele genheid voor om in het centrum der gemeente op ruime schaal beplantin- i zijn voor dit jaar reeds 26 plaatsen Tevens^is^n di^plan inbegrep«l de j hf*r»lnT\tinf» unn hpt apnrnipiftPorHp daar terecht Waar 7.1J, W8t h beplanting van het geprojecteerde kruispunt Rijksweg—Hoofdstraat. Het plan werd ontworpen door het architectenbureau Buys-Meyers-War- nau in overleg met het instituut „Stad en Landschap van Zuid-Hol land". Er kan echter voorlopig van de uitvoering niet veel komen van- cretaris wege de investeringsbeperking. Wel was reeds een bedrag van ƒ5.000. nodig voor honorariumko6ten en het aankopen en beplanten van enkele boomgroepen, De heer D. van Egmond zag in het aannemen van het besluit tot boom aankoop en beplanting een princi pieel besluit tot het inridhten van een park. Er zouden geen woningen in geduld worden. Dit vond hij on juist en veel te duur. Hij wenste wel een park, maar dan een villapark. De voorzitter was het daarmede niet eens. Wel dacht h(j dat er in dit gedeelte van de gemeente, zo bijzon der geëigend voor park, zonder meer geen huizen zouden komen, omdat het „parkplan" wel de steun van de diverse instanties zou hebben en het „villapark" niet, maar principieel v/erd er .och tot het éne noch tot het andere besloten. Wethouder Van Dam vond, dat men nu voor een deel goed kon ma ken wait door vroegere instanties was verknoeid door ail het sohoon vam Hillegom tot bollengrond te bestem men en nu eens bollengrond tot wan delplaats te maken. De raad was het over het algemeen hiermede eens. Diverse aanvragen tot aankoop van cultuurgrond in de Haarlemmermeer, van de N.V. P. Bakker en C. N. Weyers en verpachting aan de heer G. L. Pijnaker en de verkoop van bouwterrein aan de heren J. 't Hart en J. H. de Jong te Rotterdam, met het doel daarop 20 ééngezinswonin gen te bouwen, werden aangenomen. Daarna was het voorstel tot op richting van een gemeentelijk orgaan voor maatschappelijke zorg aan de orde. De heren Imthorn en Van Egmond verweten b. en w., dat zij niettegen staande de afwijzende houding van de kerkelijke instanties, de leden van de kerkelijke instanties van ar menzorg niet hadden voorgesteld als de meest juiste en beste deskundigen, als candidaat voor het op te richten gemeentelijk orgaan voor maatschap pelijke zorg. De voorzitter kon niet begrijpen, hoe deze heren er toe kwamen om nu langs de achterdeur te bereiken datgene dat eerder aan de voordeuT was afgewezen. Om de zaak duidelijk te stellen, benadrukte de voorzitter nogmaals, hoe b. en w. er naar gestreefd had- vensbeschouwing betreft, thuis ho ren. Er zijn reeds 7 kinderen wegge weest, 2 april gaan er 8, later nog 7. Op 14 maart gaat er een groep van 4 kinderen naar een r.-k. inrichting, aldus de heer C. Kwakernaak, de se- LEIDSCHENDAM biscuit in plaats VAN schoolmelk. Het Centraal Katholiek Ouderco mité heeft in een samenkomst met het schoolbestuur en het onderwij zend personeel enige wensen naar voren gebracht met betrekking tot de verstrekking van schoolmelk. In een vorige bijeenkomst was de sug gestie gedaan om inplaats van schoolmelk de bekende grote bis cuits te vertrekken. Dokter Perquin zou onderzoeken hoe de voedings waarde is van biscuits ten opzichte van schoolmelk. Gebleken is dat wat de voedings waarde betreft de voorkeur gegeven moet worden aan de biscuits en in verband daarmede stelde het ouder comité voor voortaan aan de kinde ren biscuits te verstrekken. De ouders van de kinderen die de lagere scholen bezoeken, gaan met het voorstel van het oudercomité accoord, maar de ouders van de kleu ters blijven de*voorkeur geven aan schoolmelk. Met ingang van maandag 18 maart a.s. zal voor de lagere scholen een aanvang genomen worden met de verstrekking van biscuits tegen be taling van 25 cent per week en per kind. De heer J. H. M. Emerik, voorzit ter van het Centraal Oudercomité, bracht tevens naar voren dat na on derzoek gebleken is dat dringend behoefte bestaat aan 'n 2de gymna stieklokaal en hy verzocht 't school bestuur alles in het werk te stellen om aan die dringende behoefte te voldoen. Pastoor van de Kolk deelde mede dat voor de kinderen van de Maria- school en de St. Janschool voortaan de schoolmis gelezen zal worden in de St. Josef-noodschool. De kinde ren behoeven dan geen al te grote afstanden af te leggen en hebben dan tevens gelegenheid om hun och tendboterham in de nabijgelegen school te gebruiken. Dokter Perquin, secretaris van het schoolbestuur, deelde mede dat de kleuterscholen des morgens eindi gen om kwart voor twaalf, waardoor de kinderen in staat zijn thuis te zijn vóór de middagverkeersdrukte een aanvang neemt. Tevens verzoekt hij de ouders om hun kinderen naar die kleuterschool te sturen in de nabij heid van de lagere school, welke die kinderen na de kleuterschool zullen gaan bezoeken. Het oudercomité zal stimulerende spreuken doen vervaardigen zoals dat ook geschiedt door de Bond zon der Naam. Als#eerste spreuk is in de scholen opgehangen de spreuk: Op voeders eensgezind. Een weldaad voor het kind. Vóór honderd jaar Advertentie: Leydsche Schouw burg Maandag 6 Maart (Laat ste Voorstelling van 't Abonne ment en sluiting van 't Tooneel). „De wraak eener Creoolse", too- neelspel in 5 Bedrijven; waarin de heer N. Judels, Directeur en eerste Komiek van de Salon des Variétés te Amsterdam als gast. Daarna: „De Bloedzuigers of de Minnehandel in de Apotheek, oorspronkelijk blijspel met zang, in 1 bedrijf. Aanvang ten half 7 ure. LISSE VERBOUWING VOORMALIG GE BOUW OPENBARE WERKEN TOT BRANDWEERGARAGE. Nadere bestudering bracht de wenselijkheid aan het licht om het verbouwingsplan van het voormalig gebouw openbare werken tot brand weergarage ruimer op te zetten. De nadere ontwikkeling in deze is feweest, dat de directeur van open- are werken, tevens commandant van de brandweer, in de vergadering der bedrijven-com missie er op wees, dat er de laatste tijd nieuwe plastic brandslangen in de handel zijn ge komen, welke niet behoeven te dro gen en waardoor de urgentie van droogtorens zeer problematisch is ge worden. Waar intussen aan het krediet een andere bestemming zal worden ge geven, doordat namelijk geen droog- toren wordt gebouwd, maar in plaats daarvan aan het bestaande gebouw een vry belangrijke verandering wordt aangebracht (wijziging voor gevel, maken van afzonderlijke op gang t.b.v. het vergader- en theorie lokaal, alsmede verandering van de vroegere timmerwerkplaats in een seinpost) achten b. en w. het met de commissie voor de bedrijven nood zakelijk om de raad de vraag voor te leggen, of zij zich met deze ge wijzigde besteding kunnen verenigen. Indien de raad met het vorenstaan de akkoord gaat, kan het werk op korte termijn worden aangevat, aan gezien de rijksgoedkeuring inmid dels is verleend en het krediet door Gedeputeerde Staten al is goedge keurd, hetgeen insluit, dat ook uit een oogpunt van bestedingsbeperking geen bezwaren in de weg zullen wor den gelegd. Billartbond bloembollenstreek. Voor de persoonlijke biljart-kam pioenschappen van de Biljartbond Bloembollenstreek 5e klasse, welke in het clublokaal 't Soldaatje wor den gehouden zullen de volgende spelers uitkomen: K. van Dorp: G. Diedericks; N. Schrama, (Vies); (De Engel); A. Meyer en Th. Groe ne woüd (De Beurs). Brandweer. Gisterenavond kwa men in het gemeentehuis enige leden van de Katwijkse vrijwillige brand weer met hun dames bijeen, waar reeds tegenwoordig waren de com mandant, de heer Gesink, wethou der D. C. van Leeuwen, de heer Gerth v. Wijk, de heer Klaassen, lid van de Lejdse brandweer, e.a. De burgemees ter begroette de aanwezigen en sprak vervolgens de 18 leden van de brand weer toe, die voor het diploma in aan merking kwamen. Het waren: J. van den Oever, J. Dubbeldam, J. Kuyt, G. de Best, J. Amoldus, B. Burger hout, G. Blok, D. Meijvogel, A. Par- levliet, G. Haasnoot, N. Schuitema ker. J. Klok, A. v. d. Plas, A. v. d. Plas, P. Bekker, W. van Duyvenbode, C. van den Tol en P. Compier. De burgemeester feliciteerde tevens de commandant, die met zijn mannen zulke uitstekende resultaten wist te behalen. De heer Klaassen betuigde zijn dank aan zijn voormalige leerlin gen voor de prettige wijze waarop zij hadden samengewerkt bij het geven der lessen. De heer J. Dubbeldam dankte de instructeur voor zijn op leiding en besloot met hem een foto toestel aan te bieden, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Villabouw. Het architectenbu reau Verloop en v. d. Meij alhier, hebben namens de heer Carpentier te Voorburg, aan de firma W. Ouwe hand opdracht gegeven voor het bou wen van een bungalow aan de Bou levard. (Jeb.: Margaretha, a. v. A. S. Ver hoog en M. Abbink; Jacob, z. v. D. Schaap en C. van Duyn; Maria A., d v. G. de Vries en A. van Beelen; Johanna G., d. v. H. van Schie en A. van Hulden; Dirk, z. v. H .Ouwe hand en A. Haas; Cornelis Fr., z. v. J. van Eijsberg en L. J. Booymans; ELisabeth C. C., d. v. P. C. Bierman en Q. J. Haver; George H., z. v. P. G. J. Moggré en C. M. Vis; Petro nella H. J., d. v. J. C. Zijderveld en. Onderwater. Ondertr.: P. C. den Engelsman en H. Boorsman; C. van den Oever en 'W. Zandbergen; C. P. Heemskerk en 'K. Zwitser. Getr.: D. K. Glasbergen en F. van Delft; P. A. Koemans en Jac. C. Com peer; F. D. Roffel en H. F. van der Wijden: J. den Heijer en A. N. van Duyvenbode; P. Guyt en J. Schalks. C. Kortekaas erelid Donderdagavond werd de algemene vergadering gehouden „Stille Om gang" in de parochies Maria Presen tate en St. Petrus' Banden. Door de drukke vastenavondfeesten had het bestuur gemeend, daar er dan weinig belangstelling voor vergaderen is, deze vergadering uit te stellen tot de eerste donderdag in de vasten. Waar echter in beide parochies zon dag 10 maart Veertig-urengebed en Aanbiddingsfeest is, werd dit jaar de vergadering voorafgegaan door een Sacramentslof in de kerk van Sint Petrus' Banden, waar in de voorbe reidingspredikatie werd gehouden door pater C. A. van Dijk, die enige jaren hier als kapelaan werkzaam is geweest. Het verenigingsleven en de jeugd denken daar nog dankbaar aan terug. Voor de predikatie had de predikant als tekst gekozen de woor den van Thomas van Aquino wiens feestdag het is, „Adoro Te, devote, latens Deitas", Ik aanbied U met eer bied, verborgen Godheid. In het kort behandelde spreker het ontstaan van de verering van het H. Sacrament van Mirakel, vroeger in plechtige processie en thans de nachtelijke Stille Omgang, waaraan door duizenden wordt deelgenomen. Ook in Alkemade gaan jaarlijks vele mannen en jongens op naar de Sfc3d van het mirakel. Spr. prijst de man nen om hun devotie, met welke zij Stille Omgang houden. Hij prijst ook de jongelui, die heen en terug deze lange weg te voet afleggen. Voor dit jaar wordt de algemene intentie „Vrede en vrijheid voor de Kerk der Stilte" aanbevolen, alsook de paro chie-intentie: „Meer Priester- en kloosterroepingen". De afdelingen moeten dit jaar met duizenden deel nemers optrekken oim te bidden voor de priesternood en het grote tekort aan religieuzen, zowel broeders als zusters. Spr. riep de ouders op hun jongens aan te sporen tot deeli-ame, opdat ook onze paroohies gezegend mogen worden met roepingen. Bid ook al len voor de vervolgde Kerk in het Oosten, waar priesters gemarteld worden om hun geloof en de gelo vigen verstoken zyn var» hun pries ters. Laat dit het gebed zijn bij de Stille Omgagn. Spr. eindigde met de woorden van St. Thomas uit het Adoro Te. Na het Lof begaven zich velen naar de St. Pancratiuszaal, waar de voorzitter tot zijn vreugde een groot aantal aanwezigen mocht begroeten. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen pastoor Schoenmaker, pa ter Van Dijk en pater Houtsma, het voltallig bestuur en in de zaal de besturen der omliggende parochies. De voorzitter constateert, dat, als de deelname aan de Stille Omgang naar verhouding ook zo groot is, vol gend jaar eenzelfde voorbereiding wordt herhaald, want dan komt de duizend wel vol. Vervolgens leest de heer C. Kor tekaas de notulen. De penningmees ter, de heer A. van Velzen, brengt verslag uit van zyn beheer met een kassaldo van 200 gulden en bank saldo van 500 gulden. Hierna volgt bestuursverkiezing. Secretaris Kortekaas is aftredend. De voorzitter deelt mee, dat echter vo rig jaar de secretaris zijn ontslag had ingediend, maar hy had dit maar op zijn beloop gelaten, omdat hij thans ook als mede-oprichter van de af deling, 35 jaar de functie van secre taris vervuld heeft. De voorzitter dankt hem voor het vele werk, vooral in de jaren van opkomst, voor de afdeling verricht. Spr. wil hier gaarne bekennen, dat de grote historische kennis over het H. Sacrament v. Mirakel een stimu lans is geweest bij het oprichten van nieuwe afdelingen in de omliggende p3roehies. Pastoor Schoenmaker neemt hier na het woord en zegt, dat een man als de heer Kortekaas niet van de bestuurstafel mag wegblijven en biedt de scheidende secretaris het ere-lidmaatschap aan, onder dank voor zijn vele verdiensten. Deze aan bieding wordt met een langdurig ap plaus door de volle vergadering on derstreept. Dankbaar en ontroerd beantwoordde de heer Kortekaas deze mededeling \un de pastoer, bestuur en vergade ring. Hij neemt gaarne het aanbod aan om op de vergaderingen tegen woordig te zijn en hoopt ook nog menig keer de Omgang mede te. ma ken. Als candidaat voor de opengeval len plaats werd door het bestuur aanbevolen de heer Leo Krijger, die bij acclamatie werd gekozen en thans de functie van secretaris overneemt. De voorzitter feliciteerde de heer Krijger met zijn benoeming, met de wens, dat hij voorlopig deze functie ook 35 jaar vervullen moge! Hierna deed de voorzitter nog enige mededelingen over de bedevaart, met nog een aansporing aan de ouders en ook de jongeren in verband met de intenties en de nood, waarin de kerk in het Oosten verkeert. De pastoor vulde deze mededelin gen aan met te zeggen: laat ieder van ons propagandist zijn door een lid mee te nemen. Dan komt dit jaar de duizend wel vol, wat een zegen moge zijn voor onze parochies in het algemeen, maar ook voor ieder per soonlijk. De voorzitter deelde mede, *dat de buskaarten tot vrijdagavond half 10 verkrijgbaar zijn bij de penning meester A. H. van Velzen, N.E. 54, voor de leden tegen de prijs van ƒ2.10, beneden 16 jaar ook ƒ2.10, en voor niet-leden 2.85 (deze zijn dan als lid ingeschreven).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2