Suez kanaal gaat op 'n kiertje open Suez-kanaaldeur staat op een kier Ook voor Britse en Franse schepen De Valera opnieuw aan het bewind in Ierland BLAZERS 8 8 8 VRIJDAG 8 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14051 Directeur: a it v. ramersveld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, RedacUe 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd„ f7i— p. kwart Franco p. p. f7.40 Advertenties: 17 et. p. m.m Telefoontjes t l/tê Installaties van Sjarm el Sjeik vernield Schepen tot 500 ton mogen vanaf vandaag weer door het Suezkanaal va ren. De schepen zullen de vaart echter alleen mogen maken bij daglicht. Dit heeft het Egyptische gezagsorgaan voor het kanaal officieel meege deeld aan alle scheepvaartagentschappen, Britse en Franse inbegrepen. Men verwacht dat de Egyptische autoriteiten binnenkort het sein zullen geven om de laatste twee grote obstakels de gezonken sleepboot Edgar Bonnet en het fregat Aboekir uit de waterweg te ruimen, zodat ook schepen van meer dan 500 ton zullen kunnen passeren. Het door de Egyptische regering gesteunde persbureau voor het Midden- Oosten heeft donderdagavond bekendgemaakt, dat de springstoffen, die zich aan boord van de „Edgar Bonnet" bevinden, binnen 24 uur zullen zijn op geruimd en dat de bergingsploegen dan kunnen beginnen met het lichten van het wrak EN DE ISRAëLlSCHE SCIffiPEN? Een bericht uit Jeruzalem meldt, dat premier Ben Goer ion de Ameri kaanse ambassadeur Edward Lawson heeft gezegd, dat Israël zal vragen de vrije scheepvaart in het Suezkanaal onmiddellijk af te dwingen voor Is raël zowel als voor andere landen. Er is geen enkele aanwijzing, dat Egypte van plan zou zijn de blokkade van Israëlische scheepvaart, die het sinds 1948 in het Suezkanaal heeft doorgevoerd, te verslappen. De Israëlische regering heeft don derdagavond bekendgemaakt dat de ontruiming van de kuststrook van Gaza door haar legereenheden vol tooid is, De terugtrekking uit het ge bied langs de Golf van Akaba komt morgen gereed. De bevelhebber van de V.N.-t*oe- pen, generaal Burns, heeft aan secre taris-generaal Hammerskjoed gemeld, dat het V.N.-leger nu de hele strook van Gaza bezet heeft en de verent woordelijkheid voor het burgerlijk bestuur overneemt. Nieuwe postzegel der Ver. Naties De Israëlische troepen hebben gis teren Egyptische militaire installaties in Sjarm el Sjeik in de lucht laten vliegen, zodat de Egyptenaren de in stallaties niet meer kunnen gebrui ken om de toegang tot de Golf van Akaba af te sluiten. Hals over kop. Bij duizenden zijn de Arabische be woners van de Gaza-strook, tot dus verre zich ophoudend op het schier eiland Sinaï, naar de landstiook van Gaza teruggekeerd, onmiddellijk ach ter het terugtrekkende Israëlische le ger. Zo snel en zo onvoorzichtig gebeur de deze repatriëring-op-eigen-houtje, dat velen het slachtoffer werden van niet in kaart gebrachte mijnenvelden. Naar verluidt, zijn enkele Arabieren dientengevolge om het leven geko men en vele anderen gewond. Chi- Op 27 mei a.s. zullen de Ver. Naties een nieuwe postzegel uitgeven. Het betreft hier een luchtpostzegel van 4 ets. De zegel stelt een vleugel voor, die de wereldbol omvat. Op de vleu gel is het embleem van de Ver. Na ties aangebracht. De kleur van de ze gel is overwegend kastanjebruin. Het ontwerp voor deze posbsegel heeft indertijd de eerste prijs botflald bij een prijsvraag van de posteren der Ver Naties. Deze luchtpostzegel is de derde die de Ver. Naties dit jaar uitgeven. De eerste zegel werd op 28 januari uit gegeven en had als onderwerp meteo rologische organisatie. De tweede ze gel zal op 8 april worden uitgegeven met als onderwerp de internationale politiemacht. De luchtpostzegéï van 27 mei wordt dus de derde zegel. Nu ook Borneo en Atjeh? In Djakarta maakt men zich be zorgd, dat de acties tegen de centrale regering, welke zich in Midden- Sumatra en Oost-Indonesië hebben voorgedaan, spoedig zullen worden gevolgd door soortgelijke maatregelen in Borneo eh Atjeh. Indien dit het geval mocht zijn, zou praktisch alleen hog maar Java onder het onbetwiste gezag staan van de in staat van ontbinding verkerende regering van Ali Sastroamidjojo. De voorzitter van de Bantengraad in Midden-Sumatra, luitenant kolonel Ahmad Hussein, maakte vandaag be kend, dat hij een speciale afgezant van de militaire commandant van Atjeh, luit.-kolonel Gaharu, heeft ontvangen, die hem mededeelde, dat de bevolking van Atjeh „haar eigen weg wenst te gaan". In Bandjermasin, de hoofdstad van Borneo, worden reeds soortgelijke uitlatingen vernomen. Syrië en Engeland De premier van Syrië, Fabri el As- sali, heeft de hervatting van de di plomatieke betrekkingen tussen zijn land en Engeland afhankelijk gesteld van de bereidheid van Engeland Egypte schadelcas te stellen voor de aangerichte verwoestingen en Eyp- te's recht op nationalisatie van het Suezkanaal te erkennen. Hij liet uitkomen dat zijn verkla ring neerkwam op een tegenspraak van berichten volgens welke men be- Het wordt te duur. Nu het ernaar uit begint te zien, dat het Uno-leger langer in het Mid den-Oosten zal moeten blijven dan aanvankelijk was te voorzien, begin nen de Scandinavische landen, welke contingenten manschapp n beschik baar hebben gesteld, te klagen over de zware financiële lasten. Finland, Noorwegen en Denemarken hebben de koppen al bij elkaar gestoken en aangekondigd, dat zij hun mannen waarschijnlijk over enige maanden zullen terugtrekken. GHANA LID DER V.N. De Veiligheidsraad heeft zich don derdag eenstemmig uitgesproken voor toelating van Ghana, dat deze week een onafhankelijk lid van het Britse Gemenebest is geworden, als 81e lid van de Ver. Naties. HERRIOT GAAT ACHTERUIT. De bekende 84-jarige Franse staats man Edouard Herriot, oud-premier en thans nog burgemeester van Lyon, is gisteren in een ziekenhuis in Lyon opgenomen, nadat zijn gezondheids toestand de laatste dagen al achteruit was gegaan. Gistermiddag verklaar den de behandelende geneesheren, dat na een periode van enige verbe tering, de gezondheidstoestand van Herriot opnieuw ongerustheid wekt. Ghana's president leidde hertogin ten dans Verkiezingen gewonnen Eamon de Valera, de 74-jarige lei der van de Fianna Failpartij, is als overwinnaar uit de Ierse verkiezin gen te voorschijn gekomen en heeft- daarmee het premierschap heroverd. In de afgelopen drie jaar was John A. Costello, de leider van de Fine Gaelpartij, premier. De Valera's partij heeft 78 van de 147 parlementszetels bemachtigd. Voor de andere partijen is de uitslag: Fine Gael 40, Labour 12, Sinn Fein 4, Boerenpartij 3, Republikeinen 1, Onafhankelijken 9. De vier leden van de Sinn Fein hebben verklaard, hun zetels niet te zullen bezetten voordat het parle ment een orgaan van heel Ierland (de Ierse republiek en het Britse Noord-Ierland) wordt. De Sinn Feiners zijn voorstanders van gewapend optreden, indien dit nodig mocht zijn, om een einde te maken aan de verdeling van Ierland. Het feit dat de Sinn Fein winst heeft geboekt, wijst op een herleving van de militante houding onder de Ieren ten aanzien van Engeland. De politici in Noord-Ierland zijn van mening, dat De Valera hoewel een voormalig commandant van het ondergrondse Ierse republikeinse le ger (IRA) de terroristische activi- was het herstel van de diploma- teit de kop zal indrukken, tieke betrekkingen tussen Engeland! Politieke kringen in Noord-Ierland en sommige Arabische landen voor zijn blij, dat de Sinn Fein, het politie- te bereiden. I ke wapen van de IRA, niet genoeg £gtfpli&cAe vtucfdeluigm op weg tiacvt Aui& Toen in november van het vorige jaar de Israëliërs Gaza en omgeving bezetten, vluchtte het merendeel van de Egyptische bewoners naar Cairo. Nu bekend geworien is dat de Israëliërs de kuststrook zullen ontruimen, komen de bewoners van dit gebied in grote getale naar het hoofdstation van Cairo om terug te keren naar hun geboortestreek. De foto geelt een beeld van de drukte op het station te Cairo. zetels behaald heeft om een beslis sende rol in het nieuwe parlement te spelen. De spanning is nu gebroken. Deze spanning was ontstaan sedert de IRA-aanvallen tegen regeringseigen dommen in het noorden hervat wa ren. De Valera, die bijna blind is, is reeds twintig jaar lang premier ge weest. Adenauer Eisenhower Op uitnodiging van president Eisen hower zal de Westduitse bondskanse lier Adenauer eind mei een bezoek aan de Verenigde Staten brengen om met de Amerikaanse president en mi nister Dulles kwesties te bespreken, die voor de regeringen van beide lan den van belang zijn. De Duitse minister van buitenland se zaken, Von Brentano, heeft de uit nodiging gisteren tijdens een bezoek op het Witte HuL namens Adenauer geaccepteerd. Na afloop, van het half uur duren de onderhoud, verklaarde Von Bren tano zeer tevreden te zijn. Eisenho wer had uitdrukkelijk beloofd alles in het werk te zullen stellen om het vraagstuk van de Duitse hereniging te helpen oplossen. Ter gelegenheid van de onafhankelijkheids plechtigheden van de nieuwe Afrikaanse staat Ghana werd te Accra, de hoofdstad van de nieuwe staat, een groot staatsbal gegeven dat door de Hertogin van Kent, als vertegen woordigster van de Engelse koningin, en de premier van Ghana, Kwame Nkroemah werd geopend met een dans, waarvan deze foto een beeld geeft Eisenhower-doctrine thans aanvaard Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren met een overweldigende meerderheid haar goedkeuring gehecht aan de Elsenho- werleer voor het Midden-Oosten. Dit besluit geeft de president de steun van het Congres voor het ge bruik van Amerikaanse troepen, zo nodig, om enige communistische agressie in het Midden-Oosten tegen te houden. Verder krijgt de president beschikking over tweehonderd miljoen dollar ten einde de economie en de regeringen in het Midden-Oos ten te versterken. Dat was, afgezien van een paar kleine veranderingen door de senaat aangebracht, juist wat Eisenhower gevraagd had. Het Huis aanvaardde dezelfde le zing van de motie over het Midden- Oosten als dinsdag in de Senaat was aangenomen. De uitslag van de stemming was 350 tegen 60 stemmen. In de Senaat was de motie met 72 tegen 19 stem- men aanvaard. Eisenhower over Midden-Oosten „Het algemene beeld van het Mid den-Oosten Is verbeterd, doch er moe ten nog steeds vele bijzonderheden worden geregeld", aldus heeft presi dent Eisenhower der V.S. donderdag op zijn 1 verklaard. Hij voegde hieraan toe, tegenover koning Saoed van Saoedi-Arablë te hebben verklaard, dat het bestaan van Israël een historisch feit was en dat hij sinds 1948 altijd in gesprek ken over het Midden-Oosten had ge zegd, dat de Israëlische staat als een voldongen feit moest worden aan vaard. president herhaalde, dat de Verenigde Staten het beginsel van de vrije vaart door de Golf van Akaba ondersteunen, tenzij het internationa- gerechtshof een andersluidende uitspraak zou doen. Amerika was ook bereid, tezamen met andere zeevarende mogendheden, verklaren, dat het de Golf van Akaba als een internationale water weg beschouwt en er als zodanig ge bruik van te maken. Vergiftigde man zijn echtgenote? In november j.l. overleed in het ziekenhuis te Culemborg onder ver dachte omstandigheden een zesender. tig-jarige vrouw. Nadat bij sectie op het lijk sporen van vergif waren aangetroffen, werden de echtgenoot van de vrouw en een kostganger door de politie aangehouden. Er konden tegen hen echter geen bewijzen worden ingebracht en daar- orp naim de politie aan, dat de vrouw zelfmoord had gepleegd. Nu nieuwe gegevens aan het licht zijn gekomen, heeft de officier van justitie te Utrecht aanhouding be volen van de echtgenoot van de over. leden vrouw, een 41-jarige lakspui- ter uit Culemborg. de grote mode voor meisjes en jongens. in ruiten, strepen en effen blauw, met of zonder koord, koperen knopen, 4—14 jaar Enorme sortering Ook in grijze anthraciet ROKKEN en JONGENS BROEKEN B. de Koning Kleuter- en kinderafdeling HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKERSTEEG De Franse nationale vergade ring heeft een verhoging van de prij zen van sigaretten en tabak met drie procent goedgekeurd. Deze verho ging zal ruim vijf miljard frank per jaar opbrengen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het veer? (Geldig van vrijdagavond zaterdagavond. Opgemaakt 11.15 uur.) ZACHT WEER Veel bewolking met plaatselijk j wat regen en in de ochtend hier Ien daar mist, later enkele op klaringen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Zacht weer. Zelfde weertype Terwijl de luchtdruk op de oceaan Schiereiland een gebied van hoge luchtdruk. In het Oostzeegebied is de lucht druk in de afgelopen 24 uur nog ge stegen. Ten oosten van de lijn Ham burg-Wenen treffen we droge polaire lucht aan, waarin het 's nachts plaat selijk vriest. In Finland kwamen vrij dagmorgen zelfs temperaturen van 19 graden onder het nulpunt voor, in Zweden en Polen heeft het over het algemeen licht gevroren. De tem peraturen, die tegelijkertijd in ons land optraden, vormen hiermee een grote tegenstelling, 6 tot 8 graden. Ons land bevindt zich dan ook in zachte, oceanische luchtmassa's, die ROME door zuid westelijke winden uit de'"*** omgeving van de Azoren worden aan gevoerd. Door hun hoge vochtgehalte komt hierin gemakkelijk regen voor. Ook zaterdag zal het weer door deze zuidwestelijke luchtstroom be paald worden, zodat er geen belang rijke veranderingen te verwachten zijn. 9 Maart zon op 7.11; onder 18.35; maan op 10.48; onder 2.16. 12.50 E.K. Hoogwaterstanden 9 Maart y.m. 8.n.m. 8.30. Het weer in Europa STOCKHOLM geh. bew. —2 C. OSLO geh. bew. —2 KOPENHAGEN zwaar bew. 0 ABERDEEN zwaar bew. 6 DUBLIN motregen 9 LONDEN motregen 9 AMSTERDAM regen BRUSSEL zwaar bew. 7 •PARIJS regen 9 BORDEAUX mist 7 NICE half bew. 7 BERLIJN motregen 0 FRANKFURT nevel 7 MüNCHEN regenbui ZURICH zwaar bew. GENèVE zwaar bew. 6 LOCARNO mist 1 WENEN mist 3 INNSBRUCK nevel 3 ROME nevel 8 MALLORCA mist 5 Korreltje Een land dat door de zee wordt be- spoeld is nooit klein. Leopold II.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1