Het „Langeveld", teelt- en recreatiegebied Qk' «uil in De Ringeling schat Administratief slecht onderlegde officier nam steekpenningen aan GEHEEL NIEUW LANDSCHAP BIJ NOORDWIJKERHOUT Deurwaarder ontruimde een krot woning van twintig mensen DONDERDAG 7 MAART 1957 PE LEIDSE COURANT ->AGINA 8 tenaar aaanemen van giften en eiste een gevangenisstraf van 10 maanden, waarvan 7 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, en on voorwaardelijke ontzetting uit het redht bij de gewapende macht te dienen. De verdediger, mr. A. Th. Kastein, verklaarde dat de feiten door de be kentenis van beklaagde vaststaan. Beklaagde had echter geen enkele ervaring met geldzaken of met aan nemers en hierdoor is hij op het ver keerde pad geraakt. Daar beklaagde een werkkring kan krijgen in het particuliere bedrijft Lev en, verzocht mr. Kastein hem een straf op te leg gen die hem in staat zou stellen deze nieuwe betrekking aan te nemen. Na raadkamer veroordeelde de krijgsraad beklaagde tot de hierbo ven genoemde straf. Veroordeeld tot ontslag uit dienst De krijgsraad te velde west heeft tijdens de gistermiddag gehouden zit ting de 38-jarige 2de luitenant W. H. van B. uit Leerdam veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden met een proeftijd van drie jaar, een onvoorwaardelijke geldboete van 400 gulden subs. 30 dagen en ontslag uit de militaire dienst. In de tenlastelegging wordt Van B. ervan beschuldigd, als hoofd van de dienst kring der genie, van de direc teur ener aanneaningsmaatachappij steekpenningen te hebben aangeno men, waarbij hij wist dat deze hem werden geschonken om hem te be wegen, bedoelde maatschappij gelde lijke voordelen te bezorgen. Dit ge schiedde door het indienen van de claraties waarin aan het rijk meer arbeidsuren en meer en duurdere materialen in rekening werden ge- 9P we^ Simpel- bracht dan overeenstemden met de en Nijwilier m Zuid-Limburg werkelijkheid. Deze declaraties wer- weM gurtcrnaeht de M-jange W. H. den door bekiaagde dan goedgekeurd Sittard gedood, toen by langs de en doorgezonden ter uitbetaling. Het i we« waB d« reparatie van totale bedrag aan giften dat beklaag. de,e« «««akte kleine personen- de ontving was 1400—, !ïut0,J? w"f, e®fePen do9r "J1 de richting NywiLler komende vracht- Geen Inzage ln administratieve ?uto' bestutod door De M. uit Saes- voorschriften P?2* hlJ "rklaarde, de stilstaande Volkswagen met ge- Uit de behandeling voor de kruga- ïfl e" werd tevens ve5iind,. door raad hedenmiddag bleek, dat be-koplampen van een tegenligger, klaagde, die, na de M.T.S. te hebben Personenauto werd door de bot- doorlopen, als officier by het dienst- SU1? de geslingerd, waarby vak der genie werd benoemd, nim- ®°rn. «ke de auto zat mer inzage had gekregen van de i ernstig werd gewond en mar het administratieve vTOrsohïiften en dat r-ekenlmis moest worden overgo deze ook nooit met hem waren be handeld. Hierdoor stond hij steeds voor vrijwel onoplosbare moeilijkhe den op administratief gebied. De auditeur-milit3ir, mr. W. J. Smits, wees erop, dat hoewel be klaagde geen administratieve oplei ding had gehad, hij niettemin wist dat geen steekpenningen aangenomen mochten worden. Toen hij dit toch deed wist hij wat er van hem werd verlangd. Niettemin achtte de audi teur-militair termen aanwezig een lichte straf te vragen. Hij verklaarde beklaagde schuldig aan het als amb- Hele familie in gevangenis Mishandeling door rechter beslecht Woensdag diende wederom voor de Groningse politierechter de zaak te gen de familie D., bestaande uit moe der, de 50-jarige J. W., haar drie dochters van 19, 23 en 26 jaar, de zoon K. D. (24) en de aanstaande schoonzoon H. M. (25), welke familie zich had te verantwoorden wegens mishandeling van de moeder van laatstgenoemde. Veertien dagen geleden werd de zaak aangehouden voor nader on derzoek en gelastte de politierechter directe inhechtenisneming van alle verdachten, omdat zij pertinent ont kenden en een brutale houding aan namen. Vier getuigen hadden de mishan deling gezien. Woensdag bleek dat de 23-jarige dochter tot andere gedachten was ge komen. Zij bekende grif en vond, dat zy laag gehandeld had. Ook haar broer gaf toe een klap te hebben ge geven. De andere verdachten vol hardden in hun ontkenning. De politierechter veroordeelde de dochter tot een voorwaardelijke straf van 39 dagen (eis 3 weken voorwaar, delijk). Haar beide zusters hoorden 33 dagen gevangenisstraf tegen zich uitspreken, waarvan 30 voorwaarde lijk (eis 3 weken). K. werd veroor deeld tot 60 dagen hechtenis, waarvan 50 voorwaardelijk( eis 6 weken). H. M., die zijn moeder had mishandeld, werd veroordeeld tot 60 dagen on voorwaardelijk (eis 8 wekerv) en de moeder J. W. werd bestraft met 60 dagen gevangenisstraf, waarvan 40 dagen voorwaardelijk (eis 5 weken). Voor allen geldt een proeftyd van 3 jaar. Een bromfietser In Vaassen werd door een auto gedood toen hij, de 66-jarige C. Steenbergen uit Apel doorn, bij het oversteken van de Apeldoornseweg door een personen auto werd aangereden. bracht. „Wij hebben er diverae malen onze teleurstelling over uitgesproken dat spaard. Het wordt een strook van cir- het „Langeveld" bij Noordwtjlcerhout voor het grootste deel zal worden af- bwedto. gegraven tot bloembollengrond en dat daarmee het aanvankelijke plan, het te bebossen en door de aanleg van kampeerterreinen met speelweiden aan trekkelijk te maken voor de recreatie, van de baan la". Zó begint Ch. N(oë) in de Toeristenkampioen van I maart een artikel over dit ln de bloembollenstreek zo intens ln de belangstelling staande „Langeveld", en de schrijfster vervolgt dan: „Velen kennen het Langeveld als een soort prairie, verlaten, woest, In druk makend door zijn uitgestrektheid en staat van verwaarlozing. Het is wel merkwaardig dat deze naar Nederlandse begrippen enorme lap grond daar tientallen jaren onveranderd is blijven liggen, midden in ons over volle westen. Zij. die er nu gaan kijken, zulien beseffen dat die phase definitief tot het verleden behoort. De stilte Is verbroken, draglines en zandauto's hebben bezit genomen van het Langeveld, er heerst een chaotische toestand". (Advertentie) KORTE golf Het geboortehuis van Eduard Douwes Dekker (Multatuii), staande in de Korsjespoortsteeg, wordt door de gemeente Amsterdam aangekocht. Het ligt in de bedoeling de onder- verdieping van het gebouw in te richten tot Miultatuli-museuim. De burgemeester van Maastricht, mr. W. baron van Kessenich, die vorige week ziek is geworden, is woensdag ter observatie in het zie kenhuis St. Anna dal opgenomen. Het presentiegeld voor de Am sterdamse raadsleden is, met terug werkende kracht tot 1 januari jl., verdubbeld en gebracht op ƒ20 per bijgewoonde vergadering. Ook de salarissen van de zeven Amsterdamse wethouders zullen wor- den verhoogd en met ingang van een elf is de 57"jarige kleermaker H. van nader te bepalen tijdstip gebracht Door bijzondere inspanning van het met de blokrevlsie te Utrecht belaste personeel, blijkt het mogelijk reeds ingaande morgen (vrijdag) de trein dienst via Utrecht normaal te hervat ten, zo delen de N.S. mede. Dan zul len dus de tijdelijk opgeheven treinen tussen Utrecht en Woerden en tussen Utrecht en Maarssen weer gewoon rijden en zal de treinvertraging, als gevolg van de blokrevisie, zijn opge heven. Gedood door val in zolderluik Woensdagmorgen omstreeks half D. te 's-Hertogenbosch in een ge bouw aan de Vughterstraat door een zolderluik gevallen. Hij kwam te recht op de ongeveer zes meter lager gelegen vloer van de bovenverdie ping en wel zodanig, dat hij vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen over leed. De kapper J. P., in dezelfde stad „achter het stadhuis" wonend is in de vroege morgen uit het raam van de tweede verdieping van zyn wo ning gevallen. Hij moest met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden overge bracht. BLIK IN HET HEELAL sxex&m km.p»ruuromde2on dag ennathMOOOkmou vliegende rimenincalö laaropdeZon laag ijs bedekt zijn dievangeimoiren lood met een dee Itje v d. s fff ^ioofjjpweTïïchT 1 dag op de planeet Vmui li vermoedelijk 20* zo lang al» op de aarde op de planeet Ptuto zou een koude heenen van c*.200*C.ond»r«j| worden van 16.500 op 20 mille. De communisten zeiden in beide geval len: neen. De gemeenteraad van Kleinblit- tersdorf, een plaatsje van 4.000 in woners in de buurt van Saarbrücken, heeft besloten geen belasting meer te heffen, de scholen te sluiten en de algemene verkiezingen, die in de herfst in West-Duitsland worden ge houden, te boycotten. Dit alles omdat er volgens hen niets wordt gedaan tegen het kolenstof en de as, afkom stig van een Franse elektrische cen trale vlak over de grens. Fors karwei. De geschetste aanblik van het tot voor kort nog steppeachtige Lange veld, als een enclave dringend in de gemeente Noord wij kerhout doch ge heel behorend tot Noordwijk, geeft slechts een kleine indruk van het immense werk dat thans op dit 360 h.a. grote terrein aan de gang is. In een groot gedeelte van het landschap zit b.v. een veenlaag die er moet worden uitgehaald „en dat is nogal een fors karwei", zegt ir. H. G. Kuipéri, hoofdingenieur-directeur van de Cultuur Technische Dienst I voor Zuid-Holland. Dat veen moet reeds heel oud zijn en is soms zeer I hard. Kristallen van het mineraal I vivianiet, waterhoudend ijzerfosfaat, zijn als een blauwgroene schittering tussen de veenkluiten te zien. Als het veen is afgevoerd, gaat men de grond opvullen met zand voor de bloembollencultuur. Er komen, met een gering hoogteverschil, vier terrassen achter elkaar te liggen, die worden bevloeid met water dat via inlaatkanalen uit een persleiding naar de terrassen wordt gevoerd. Het grove, kalkhoudende zand dat in het Langeveld aanwezig is, is voor treffelijke grond voor b.v. de teelt van hyacinthen, grond dus waaraan de bollencultuur grote behoefte heeft. Vandaar dat er in de streek zelf zoveel verzet is gerezen tegen het recreatieplan, waarmee enkele hon derden hectaren goede bollengrond verloren zou zyn gegaan. De teleur stelling die velen daardoor voelden was begrijpelijk en de CTD heeft haar best gedaan een plan te maken waarbij de recreatieplannen zeker niet uit het oog zijn verloren, hoewel het zwaartepunt toch bij de bollen cultuur blijft liggen. Het is goed dat er eindelijk eens iets met het Lange veld gebeurt. Doordat er een servi tuut op rustte van de Amsterdamse Waterleiding, kon er met de grond riiet veel worden gedaan en bleef maar liggen, tientallen jaren lang, als een twistappel van grondspeculan- ten. Uitwas van de woningnood Exploitant droeg geen huur aan gemeente af De Eindhovense kantonrechter heeft gistermiddag met goedkeuring van burgemeester en wethouders een einde gemaakt aan een beschamende kwestie, die een exces van de slepen- de woningnood-ellende zon kunnen worden genoemd. Het ging om een krotwoning aan de Bosdijk, die een handelaar in leerafvalstoffen aan vier echtparen verhuurde, en tevens het onderdak betekende van hem, zijn vrouw en hun drie kinderen. De omstandigheden, waarin de precies twintig mensen verkeerden, waren uiterst ellendig. Eén echtpaar woonde in een wachok van negen vierkante meter, een tweede buisde in een schuur, het derde en vierde konden ieder één kaïmer betrekken, terwijl bovendien op de tochtige zol der een plaatsje was voor acht man nen en vrouwen. Al deze ménsen betaalden huur. Maar de handelaar droeg zijn eigen huurgeld ad ƒ14,76 niet aan de ge meente af, aan wie de (krot)woning toebehoorde. Het bedrag, dat de ex ploitant in totaal aan de gemeente schuldig was, telde vijfhonderd gul den. Een deurwaarder en enkele assis tenten zijn gisteren urenlang bezig geweest om de woning leeg te halen In de toekomst aal het ook worden neergehaald. De gemeente heeft het vorig jaar een hele ry woningen aangekocht om op dat terrein in de toekomst winkelpanden te kunnen plaatsen. RECHTZAKEN verkeerd begrepen. De Politierechter veroordeelde een 22-jarige boerenarbeider uit Voor schoten tot veertien dagen voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Op 2 februari 1955 reed verdachte op de Rijks straatweg te Wassenaar met een trac tor met aanhanger. Even voorbij de Conservenfabriek wilde verdachte linksaf slaan. Zijn patróón, die op de aanhangwagen zat, antwoordde verdachte op diens vraag of de weg veilig was, nee, maar de arbeider heeft dit verkeerd begrepen. Uit de richting van Den Haag kwam een personenauto aanrijden en de be stuurder zag plotseling de weg ver sperd. De bestuurder probeerde nog om een ongeluk te voorkomen, maar van de andere kant kwam eveneens een personenauto. De eerstgenoem de auto zat toen op het verkeerde weggedeelte en een, botsing was on vermijdelijk. Er waren by dit onge val twee zwaar gewonden. De officier van justitie, die reke ning hield met de gezondheidstoe stand van verdachte, had 800 of 100 dagen, waarvan ƒ750 of 90 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. bollen en bloemen. De officier van justitie bij de Haag se Economische politierechter eiste tegen twee broers, beiden bloemkwe. kers uit Roelof arendsveen, elk een geldboete van f 700 of 70 dagen. In de teeltjaren 1953, 1954 en 1954 en 1955 hadden bij beiden bloembollen verkocht, hoewel zy bloemkwekers waren. De verdachten voerden aan dat zjj in moeilijkheden zaten. Zij hadden niet voldoende kassen om de bollen te poten en er later van te trekken. De rechter zei: „Als men in moeilijkheden zit moet men zich tot het bedrijfschap wenden". Hy veroordeelde hen ieder tot 500 boe te of 50 dagen. Overeenkomstig de eis van de of ficier van justitie veroordeelde de Haagse Economische politierechter een 39-jarige bloemkweker tot 25 of 10 dagen en tot 300 of 120 dagen. Verdachte had in juli 1956 in Alke made zijn teeltvergunning voor chrysanten overtreden en in oktober 1956 heeft hij het overtreden in Wou- brugge. De laatste overtreding was groter dan de eerste. dryven in de bollenstreek in het le ven geroepen, die de grond van de vroegere eigenaren heeft gekocht en twee jaar geleden is de ruilverkave ling, of zo u wilt, de ontginning, be gonnen. Over drie a vier jaar zal deze voltooid zijn en zullen de bollenkwe- kers Jiun grond hebben betrokken. Diverse wegen door het gebied zijn in aanleg en aan de groenvoorziening zal veel aandacht worden besteed, Het Staatsbosbeheer begint er bin nenkort met- planten. Aan de zuidzij de worden de terrassen omzoomd door een singelbeplanting van 6 tot 15 meter breedte, bestaande uit eiken, berken, iepen, grauwe abelen en an dere bomen. Ook elders in het ruil- verkavelingsgebied komt beplanting. De vier terrassen met bloeiende bol lenvelden, omsloten door groengor- dels, zullen landschappelijk een aar dig effect maken. Aan de noord- en noord-westkant is de Stichting „Het Zuid-Hollandsch Landschap" eigena resse geworden van circa 80 hecta ren grond, die zy gedeeltelijk gaat bebossen en die voor de recreatie worden ingericht. We verwachten dan ook, dat het Langeveld in de naaste toekomst wel eens een sterke magneet voor vreemdeling en land genoot zou kunnen worden, in het bij zonder in de tijd, waarin de bollei) bloeien." Het nieuwe landschap. Deze zienswijze van ir Kuipéri wordt gedeeld door ir. N. P. H. j. Roorda van Eysinga, die als land- schapsdeskundige aan de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Hol land is verbonden en in opdracht van „Het Zuid-Hollandsch Landschap" voor de terreinen, welke deze stich ting met medewerking van Rijk en provincie in het "Langeveld heeft ge kocht, het landschapsplan heeft ge maakt. „Het hoogteverschil tussen de terrassen is niet zo groot", aldus ver telde hij ons, en om het te accen tueren, heb ik aan één zijde drie beboste overhoeken ontworpen. Het terrein dat aan de noordweste lijke kant het gebied van de ruilver kaveling afsluit, ligt ook weer hoger dan het hoogste terras. De bezoe kers van ons recreatiegebied kijken dus op de terrassen met bloemen neer en zien daarachter de brede sin gel, die het Staatsbosbeheer aan legt. Een dergelijke combinatie van hout en bollen is in de streek tussen Haarlem en Leiden een zeldzaamheid, men treft ze eigenlijk alleen in d« omgeving van Lisse aan. Het Zuid- Hollandsch Landschap gaat een ge deelte van haar pas verworven ter reinen ruilen met de Amsterdamse Waterleiding, die een strook ten noor den van het infiltratiekanaal ir eigendom krijgt, waarvan het Z.H. Landschap een gedeelte mag bebos sen en open stellen voor het publiek. We krijgen er de meer westelijk ge legen duinkop, de Blink, voor terug Oude plannen. Omstreeks 1900 bestond het Lange veld nog uit weiden en akkers en kleine bollenbedrijfjes. Die zijn ech ter de een na de ander verdwenen, doordat de onttrekking van water aan de grond (door de drinkwater winning voor Amsterdam) de land en tuinbouw onmogelijk maakte. In de crisistijd voor de tweede wereld oorlog is er een plan gemaakt om in werkverschaffing het terrein te gaan bebossen. Dit plan is nooit verwezen lijkt. Door het verzet uit de agrari sche wereld werd ook oen recreatie plan dat de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-IIolland in 1951 had ontworpen, getorpedeerd. Een onderdeel van dit plan bevatte de aanleg van een waterplas van 90 h.a. door zandwinning op grote diep te (c.a. 20 meter). Ook daartegen re zen grote bezwaren, men vreesde door dit diepzuigen van zand n.l. ver storing van het verziltingseven- wicht in deze kuststrook. En dat is een probleem waaraan men in West- Nederland zeer bijzondere aandacht moet schenken. en het huidige plan. Er is nu een Stichting tot bevorde ring van middelgrote en kleine be- kampen, begroeid met gras, uitge- de westkant aan de duinbebossing van het Staatsbosbeheer, zodat er een bosgordel langs de duinrand zal ont staan van Noordwijk tot de Ruigen- hoek. De zweefvliegers zullen aan de oostkant hun sport kunnen blijven beoefenen. De kampeerders. Een categorie, waarvoor zeker ook iets moest worden gedaan, zijn de kampeerders. Nu die uit het Lange veld worden verdreven, heeft de ge meente Noordwijkerhout aan Ged. Staten van Zuid-Holland gevraagd of de P.P.D. een plan zou willen ma ken voor een groot kampeerterrein, vlak bij de Ruigenhoek, tussen de se cundaire weg Noordwij kerhout— Haarlem en de ruilverkaveilngsweg. Dat terrein is circa 25 hectaren groot en daar het zowel waterleiding als riolering krijgt, wordt het voor de kampeerders zeer aantrekkelijk. Er wordt gedacht aan 500 huisjes, aan een terrein voor tentkampeerders en waarschijnlijk ook voor caravanners. Er komen speel- en ligweiden en er wordt een weg r.aar het strand ge maakt. Al krygen degenen, die het Lange veld reeds zagen als een uitgestrekt ontspanningsgebed, dan niet waar zij op hoopten, hier wordt toch doe- sa menwerking van de landbouworgani saties, de Cultuurtechnische Dienst, Waterleiding Maatschappij, de P.P.D. en Het Zuid-Hollandsch Land schap, iets goed bereikt". ALPHEN AAN OEN RIJN Autobotsing op de Steekterweg Op de Steekterweg te Alphen aan den Rijn vond woensdagavond om streeks half zeven een ernstg ver keersongeval plaats, waarbij de me de inzittende van een personenauto, de heer J. Jonkman, schilder te Gou da gevaarlijk aan het hoofd werd gewond. Na behandeld te zijn door dr. K. Gill van Zwammerdam Is hij per ziekenauto overgebracht naar het ziekenhuis „De Wijk" te Gou da; De heer C. J. Geertman, schil derspatroon, wonende in de School- staat te Alphen aan den Rijn, reed op genoemd tijdstip met een snel heid van ongeveer 70 km. per uur met zijn personenauto over genoem de weg in de richting van de hef- brug over de Gouwe. Naast hem zat zijn werknemer, de heer Jonkman. Toen de heer Geertman een op on geveer 30 meter voor hem rijdende personenauto, waarvan de bestuur der onbekend is gebleven, wilde pas seren en hy zich reeds op het lin ker weggedeelte bevond, trok de heer A. S. uit Kapelle aan de IJssel zijn trekker met oplegger van een parkeerstrook op en reed de rijbaan op. Hy werd alzo een tegenligger voor de heer Geertman, die op zo'n korte afstand niet meer bij machte was zijn wagen tot stilstand te bren gen. Hij was evenmin in de gelegen heid weer naar rechts terug te ke ren, omdat zyn wagen al ter hoogte van zijn voorganger reed. Ondanks zeer kradhtig remmen was een bot sing onvermijdelijk. Met een snel- De weg langs het infiltratiekanaal zal heid van plm. 60 km. vloog zijn auto door auto's kunnen worden bereden, op trekker in. Aan de andere kant van de strook bos komt een rijwielpad. Ze ontmoe ten elkaar op een bepaald punt en gaan dan samen verder. Ook zal ge zorgd worden voor een aantrekkelijke wandelroute. Het wordt een gemengd loofhoutbos, waarvan de hoofdsoort eik zal zijn, verder kurkiep en een flinke onderbeplanting. Doordat de grondwaterstand hoog is, wordt een bostype verkregen als van het Haagse Bos. In het bos worden grote De naast de heer Geertman zit tende heer Jonkman schoot door de hevige schook met zijn hoofd door de voorruit van de wagen. Hij moest hevig bloedend uit de totaal ver nielde auto worden gehaald. Dr. K. Gill, die de eerste hulp ver leende achtte overbrenging van het slachtoffer naar het Goudse zie- auto werd eveneens zwaar bescha digd. De beide bestuurders kwa men er wonderlijk goed van af. (45) QPHCTOÖMBlir mr Wkkebü bus- KTOEVLUCHTZOEKT ENVEDümNNEN rmtmt.mrrbM srErns eenme- mmuiTVEEM- ien óeewrmd, EN wnoertrin m- LEN ZWHHXD bidder. beef en bibber.'tfiër iéMfried, de drakendoder!Mm zwaard zal jouw «v amandelen doorboren!

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8