Restauratie van altaar St* Lodewijkskerk In wet op de herkapitalisatie wordt wijziging voorgesteld Kantonrechter wil weten of het kruis of munt is DONDERDAG 7 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Geen korting A.O.W- voor overheidsdienaren m heeft, in iet Tweede J. M. 'Wei- Er komt schot ln de restauratie van de St. Lodewijkskerk te Leiden. Een gedeelte van het steigerwerk in de kerk is onlangs afgebroken en dit stelde de fotograaf in staat een plaatje te maken van de restaura tie aan het priesterkoor en altaar. Het altaar krijgt een geheel nieu we fundering, maar zoals de fo to ook laat zien het wordt in de oude vorm hersteld. Achter in de kerk hebben de res taurateurs de galerij, die vroeger het koor was, verbreed. Het oude orgel- front is blijven staan, alhoewel het geen dienst meer zal doen. Het muurvlak zou echter te kaal gewor den zijn, indien men het orgel had weggebroken. Het koor opzij in de kerk is nu bijna gereed. Het werk zal in ieder geval voor de komende Pinksterda gen klaar zijn. (Foto: „De Leidse Courant") Minister A. A. M. Struycken antwoord op vragen van het Kamerlid, de heer Ch. J. J. ter (KVP), medegedeeld dat het Al gemeen Ouderdomspensioen zonder korting op het activiteitsinkomen zal worden uitgekeerd aan overheids dienaren, die op grond van een wet telijke regeling tot na hun 65ste jaar in dienst zullen blijven. Voor een korting op de uit die ar beid verkregen inkomsten wegens het gelijktijdig genot van het A.O.W., be staat geen aanleiding. Het karakter van de verzekering brengt mede, volgens de minister, dat op het pensioen aanspraak bestaat, ongeacht het genot van inkomsten, uit welke bron ook. Garnalenbotter met drie opvarenden vermist Nadat ze vanuit IJmuiden zijn uit gevaren met de botter „IJmuiden 23", die ze drie weken geleden gekocht hadden, worden de drie broers Van Belzen sinds dinsdag vermist. Dins dagavond keerde het bootje, dat des morgens was uitgevaren, niet in de haven van IJmuiden terug. In de regel keren garnalenbotters iedere avond naar de thuishaven te rug. Nu het vaartuigje al een hele dag over tijd is, vreest men, dat het een ongeluk is overkomen. Gisteren begon men reeds met het afzoeken van de kust tussen Noord- wijk en LJmuiden, aan welke speur tocht werd deelgenomen door een vliegtuig en door de reddingsboot „Neeltje Jacoba" van IJmuiden. De moeite was vergeefs maar niettemin zou het zoeken hedenmorgen worden voortgezet. De drie opvarenden zijn Jo, (27), Klaas (23) en Jan (16) van Belzen uit Arnemuiden. Een tragische bij zonderheid is, dat de vader van de jongens 't vorig jaar met zijn scheepje op een mijn liep, waarbij hij is ver dronken. Nieuw-Guinea-commiasie K.V.P. werkt niet mee De K.V.P. heeft aan de onderteke naars van het adres van intellectue len aan de politieke-partijen van 1 december 1956, waarin verzocht werd om instelling van een gemeng de commissie voor bezinning om trent Ned. N.-Guinea, meegedeeld, hieraan geen^gevolg te kunnen ge ven, daar een dergelijke vorm van beraad staatsrechtelijk en politiek niet de meest aangewezene kan wor den geacht. In het antwoord wordt gezegd dat de KV.P.-kamerfracties zich bij herhaling intens bezig gehouden hebben met het N.-Guinea-vraag- stuk. Na ernstig beraad en zeer be wust hebben zij geconcludeerd tot Nederlands volledige verantwoorde lijkheid voor N.-Guinea, die „hier en nu" alleen door handhaving van Ne derlands soevereiniteit op aanvaard bare wijze kan worden beleefd. Het partijbestuur is zich bewust van de noodzaak tot voordurende uitbreiding en verdieping der in- zichteri in de internationale aspec ten. De ontwikkeling der internatio nale verhoudingen heeft geleid tot intensivering der activiteiten op dit punt, doch dit betekent niet dat het K.V.P.-bestuur hiermede zou afwij ken van het standpunt van der frac ties, dat zij volledig blijft delen. Bij de Tweede Kamer is ingediend het ontwerp van een wet op de her- kapilisatie 1957, dat in grote lijnen overeenkomt met de regelen van de vroegere wet op de herkapitalisatie 1951. Het wetsontwerp heeft ten doel door een fiscale tegemoetko ming een verbetering van de ver houding tussen het kapitaal, en -het vermogen van vennootschappen op aandelen te vergemakkelijken. In de toelichting merkt de minis ter van Financiën op, dat een gelei delijke onderkapitalisatie bij naam loze vennootschappen een verschijn sel van structurele aard is in die zin, dat het eigen is aan een normaal expanderende economie. In verband daarmede stelt de bewindsman de vraag of het wenselijk is een blij vende regeling voor periodieke her kapitalisatie in het leven te roepen. Deze zal in samenhang met het vraagstuk van de belastingheffing over bonusaandelen worden bezien bij de algemene herziening. Aangezien dit onderzoek nog niet Is afgesloten, terwijl 6edert het ver vallen van de vroegere herkapitali- satiefaciliteiten zich bij vele onder nemingen in snel tempo een toene mende onderkapitalisatie heeft vol trokken, welke voor een gezonde financiële ontplooiing van de gnder- neming een belemmering kan vor men, acht de minister het verant woord om, in afwachting van wel licht bij de algemene herziening te treffen voorzieningen, thans de tot standkoming van een eenvoudige voorlopige regeling in hoofdzaak gelijk aan die van 195-1 - te bevorde ren. Geen bezwaar. Het feit, dat op dit ogenblik be perking der bestedingen geboden is behoeft, naar zijn oordeel, aan de totstandkoming van de voorgestelde herkapitalisatieregeling niet in de weg te staan. Weliswaar betekent de voorgestelde voorziening dat op gun stiger voorwaarden aan onder het bestaande fiscale regime een verbre ding van de kapitaal'basis voor groei ende ondernemingen kan worden bereikt, hetgeen op de duur noodza kelijke uitbreidingen. mogelijk maakt, doch voorshands in 't effect van deze maatregel allereerst hier in gelegen, dat fiscale claims wor den gerealiseerd, die anders voor on bepaalde tijd zonder blijven be staan. ffixutta ÜCeeh afrekende fimd Ter gelegenheid van een grote landbouwtentoonstelling bij de Porte de Versailles aan de rand van Parijs werden de finales gehouden van de Franse nationale kampioenschappen voor waak- en politiehonden. Onder de deelnemende dieren was een herder die de formidabele sprong van 2.40 meter hoogt? maakte (foto). Evenals bij de wet van 1951 be staat de tegemoetkoming i een mati ging van het tarief der inkomsten belasting tot ten hoogste 20% voor uitkeringen in de vorm van bonus aandelen. Als voorwaarde is daarbij gesteld dat na de herkapitalisatie de overblijvende fiscale reserves ten minste 26% zullen uitmaken van het gestorte kapitaal. Indien met het ook op de verschuldigde inkomsten belasting bovendien een bedrag in contanten wordt uitgekeerd, dat niet hoger is dan 25% van de uitdeling in de vorm van aandelen, dan geldt het gunstige tarief eveneens voor deze uitkering in contanten. Het ontwerp bevat voorts een be paling welke beoogst te voork< dat de faciiteit wordt misbruikt de uitkering van stock-dividenl Zij beperkt zich tot de in Nederland gevestigde vennootschappen en geldt slechts voor herkapitalisatie, welke vóór 1 januari 1959 geschieden. BEDRIJFSCHAP BANKET BAKKERSBEDRIJF In de dezer dagen in het gebouw van de S.E.R. te Den Haag gehou den openbare vergadering van het bestuur van het bedrijfschap ban ketbakkersbedrijf werden benoemd tot voorzitter de heer W. van Straa- ten, Rotterdam en tot plaatsver vangend secretaris de heer H. van der Werf, Noordwijk. Voorts werd de heer F. Beerends tot lid van het dagelijks bestuur benoemd. Omtrent de bescherming van het woord banketbakkerij, waarom reeds in een vorige vergadering was gevraagd, werd meegedeeld, dat die kwestie reeds in het dagelijks be stuur is besproken. Op de volgende bestuursvergadering zullen daarover nadere inlichtingen worden ver schaft. PRODUKTSCHAP VEE EN VLEES De maatregelen van het bestuur van het produktschap Vee en Vlees om het aantal varkens voor de ba- con-bereiding te beperken tot 13 a 15.000 stuks en voor het aantal daar boven een toeslag uit te betalen van 15 cent per kg. zijn gebleken zeer ef fectief te zijn. Dit deelde de voor zitter van het productschap, de heer Joh. de Veer in de openbare verga dering van het Produktschap woens dag in Utrecht mee. In de eerste week werd een toe slag betaald voor 5 4 6000 varkens. Door het lagere prijspeil openen zich perspectieven voor verhoogde export o.a. naar Frankrijk, Engeland en Italië, wat er vanzelfsprekend toe medewerkt een bezondere situatie op de varkensmarkt te effectueren. Merkwaardig blijft overigens, dat bij onbevredigende prijzen voor de varken&mesterij de biggenpr ijzen hoog blijven. De rundveeprijzen zul len als gevolg van de afname van de import, welke door prijsstijging in het buitenland minder lonend wordt ongetwijfeld een neiging gaan ver tonen tot een lichte stijging. Mede door het vrij ruime aanbod van mestvee, veroorzaakt door 't uiterst zachte weer, zal deze prijsstijging binnen beperkte grenzen plaatsyin- Momenteel is het zo, dat de Uit voer de invoer van rundve en -vlees overtreft, wat er naar men ver wachten mag, eveneens toe zal bij dragen dat de reeds eerder ver wachte prijsstijging van rundvee en vlees zich zal realiseren. De uitvoer van nuchter kalfsvlees zal zonder enige beperking of, hef fing worden toegelaten. Mgr. dr. W. Lemmens, de bis schop van Roermond, is door mgr. P. M. Theas, bisschop van Tarbes en Lourdes, om zijn uitzonderlijke ver diensten voor de verspreiding van de devotie tot O.L. Vrouw van Lour des, benoemd tot ere-kanunnik aan UititWM.4 M| M.N. MEISJE LIEP TEGEN AUTO VAN MINISTER LUNS. Gistermiddag omstreeks één uur is in de Alexanderstraat te 's-Graven- hage een elfjarig meisje uit Wasse naar, toen zij voor een langzaam de halte naderende autobus overstak, tegen een juist de autobus passeren de personenauto gelopen. In de per sonenauto, die werd bestuurd door een 54-jarige chauffeur uit *s-Gra- venhage, bevond zich de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A H. Luns. Het meisje kreeg een linkeronder- beenfractuur en een hersenschud ding. Zij is naar het ziekenhuis Bro- novo vervoerd. Dagbladdirekteur voor de balie Proefproces over dagblad-prijsvraag Voor de kan tor echter te Amsterdam heeft woensdag de eerste zaak ge diend, die het gevolg is van de actie der justitie tegen kansspelen in pers organen. Het ging om de prijsvraag advertentie „Kruis-of-Munt", die we kelijks in „Het Vrije Volk", uitgege ven door de N.V. „De Arbeiderspers", verschijnt. Deze prijsvraag wordt door de justitie als een overtreding van artikel 1 der Loterijwet be schouwd. De officier van justitie, mr. A. So- merwil, achtte het wettig en overtui gend bewijs geleverd en was van oordeel, dat de deelnemers geen overwegende invloed kunnen uitoefe nen op de kansbepaling. Omdat het hier een „testcase" is, vorderde hij tegen de terecht staande directeur van de krant, de heer H. H. Th. van Kuilenburg, een boete van 100 gld. subsidiair een week hechte nis. De raadsman, mr. J. M. Levenbach, stelde, dat de puzzle geen prijsvraag advertentie is. Ingewikkeld. Op grond van een vormfout in de dagvaarding kwam hij tot de conclu sie, dat de kantonrechter de dagvaar ding derhalve nietig diende te ver klaren, óf wel de feiten wel bewezen achten, doch tot ontslag van rechts vervolging over te gaan. De kanton rechter, gezien de ingewikkeldheid der zaak, zal over 14 dagen schrifte lijk vonnis wijzen. De directeur stelde, dat „Kruis-of Munt" geen loterij Is, evenmin een advertentie, doch een redactioneel bericht. De rechercheur, die ruim een jaar geleden de zaak onderzocht had, meende aanvankelijk dat deze puzzle waaraan hij zelf eens had meege daan geen overtreding der Loterij- wet was. Nadat negen weken lang niemand een goede oplossing had in gezonden was hij van inzicht veran derd. Om aan deze prijsvraag mee te doen, moet men het in de krant af gedrukte diagram insturen. Er wor den naar schatting tussen de 50 a Werkgevers over belastingverhoging Het Verbond van Nedcrlandsche Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-verbond, het Katholiek Verbond van Werkgevers vakvereni gingen en het Verbond van Protes tants-christelijke Werkgevers in Ne derland hebben met grote teleurstel ling kennis genomen van het door de regering ingenomen standpunt om door verhoging van inkomsten- of omzetbelasting de middelen te ver werven voor de handhaving van de subsidie op melk. Genoemde verbon den achten het in het kader van het beleid ter stabilisatie van lonen en prijzen van het grootste belang, dat geen verdere lasten, noch op de on dernemingen noch op de consumen ten worden afgewenteld. Ten aanzien van het bedrijfsleven denken zij in dit verband in het bij zonder aan de niet in de vorm van naamloze vennootschap gedreven on dernemingen. Zij zijn daarom de me ning toegedaan, dat de regering evenals bij het ten aanzien van de bestedingsbeperking te voeren beleid op zijn minst een evenredig deel van de tegemoetkoming aan de land bouw zelf dient te financieren door verdergaande daadwerkelijke bezui niging op de overtieidsuitgaven. 100.000 per week ingestuurd, waarbij zo deelde een der twee puzzle- redacteuren mede per persoon 2 4 2Yi oplossing per keer wordt inge zonden. „Er moet geld bij". De directeur verklaarde, dat de krant er geen geldelijk voordeel bij heeft, dat de losse verkoop van het nummer waarin de puzzle staat gro ter wordt. Zijn indruk was, dat er in tegendeel geld bij moet. Er ontspon zich tussen de kanton rechter en officier enerzijds, en de prijsvraagredacteur anderzijds, een schier eindeloze discussie over die mo gelijkheden, die de deelnemer heeft en de keuze, welke hij uit twee woor den moet maken. Langs de logische weg der redene ring moet de beste van de twee woor den worden gekozen. In de oplossing staat dan ook woord A is beter dan woord B. Naar de mening van de re dacteuren kunnen de deelnemers dus staan, meent de minister. Als de ge- BOUWNIJVERHFJD. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, de heer WITTE, beantwoordt hierna enige opmerkin gen, die in het debat zijn gemaakt. Daarbij geeft hij o.a. als zijn me ning te kennen, dat er ten aanzien van de bouwnijverheid eerder sprake ia van een te grote afremming dan van een stimulering. Spr. acht voorzichtigheid geboden. Het is z.i. onverstandig om op dit moment de afstand rendabele wo ningbouw en de huren nog meer te vergroten door subsidieverhoging. De wenselijkheid van grondaan koop door de gemeenten blijft be- wel degelijk een overwegende invloed op de prijsvraag uitoefenen. Alvorens met deze puzzle te begin nen, had men bij terzake kundigen ge- informeerd of deze in strijd met de wet zou zijn, hetgeen werd ontkend. Volgens een rapport van de politie commissaris H. Dijkstra, is de door de puzzleredacteuren gegeven oplossing aanvechtbaar. Er zijn meerdere goe de oplossingen mogelijk, dan die wel ke zij als goed believen aan te mer ken. Prestatie. Hij acht de puzzle een loterij. Als getuige, gehoord, wilde de commissa ris zich over dit ambtelijke rapport niet uitlaten. De raadsman betoogde, dat deze prijsvraag voor de belasting als pres tatie geldt.. Volgens hem is de kern van de zaak, dat de kans afhangt van hetgeen men zelf kan presteren. Het wezen van de prijsvraag is doel bewust en beredeneerd tot een op lossing te komen. De puzzle is oplosbaar en door de deelnemers kan aldus de raadsman wel degelijk overwegende invloed worden uitgeoefend op hun kans om een prijs te krijgen. Iedereen kan meedoen en het is geen exploitatie van de speelzucht van het publiek. meenten tydig grond aankopen is de kans geringer, dat zij uit een dwang positie moeten onderhandelen en een te hoge prijs gaan betalen. Spr. treedt vervolgens in een ver dediging van het goedkeuringsbeleid. In de bouw vertoont zich een spon tane teruggang. Op een bedrag van 200 miljoen constateert men reeds een spontane beperking van ƒ70 miljoen. Wat de industriële bouw aangaat is er een beperking van f 51 miljoen op een uitgangscijfer van 156 miljoen. Het S.E.R.-rapport inzake de bouwnijverheid bleek volgens de re gering op verscheidene punten niet uitvoerbaar. Aangereden door een vracht auto werd gisteren op de Slinge te Rotterdam de 81-jarige A. v. Win gerden, die in 'n teh/uis aan de Dorps weg woont, op slag gedood. De chauffeur, de 31-jarige L. W. uit Rot terdam, kreeg dioor het gebeurde een shock en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De Scheveningse wandelpler, die met een lengte van 400 meter zou worden aangelegd op de plaats van de oude, komt er nog niet in ver band met de investermgsbeperking. JViet txaditianeet; toch &igeC& Denkt U vooral niet, dat In Engeland, wat de hoeden mode betreft, alles bU het oude blijft, want dan rekent U beslist buiten de laatste nieuwe vondsten voor de komende lente en zomer. Deze foto-combinatie toont drie van die laatste „Engelse nieuwe". Links: Shnone Mir man komt met een als hoed vermomde vogelkooi van origineel kippengaas, waarin zelfs de Jonge vogeltjes (opgezet) natuurlijk niet ontbreken. Een tulband van rose zijde brengt Vernier voor dit voorjaar. Rechts: ook van Simone Mirman is deze variant op de koelie-hoed; riet is het materiaal en er is rijkelijk met fruit gestrooid.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7