Dr. Drees: Regering weet van geen wijken Het meisje Tweede Kamer over de bestedingsnota Alleen bereid tot verschuivingen Min* Suurhoff: geen bezwaar tegen werkclassiticatie Ook water kruipt waar het niet gaan kan Geen personeel in Bollenstreek geronseld Kamers van Koophandel bezorgd over „telefoonstop" Meer faillissementen in januari DONDERDAG 7 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Dr. Drees, minister-president, heeft gistermiddag de Tweede Kamer leden verzekerd, dat de regering niet afwijkt van de plannen, die in de be stedingsnota zijn uiteengezet. Wel is zij bereid binnen het kader van het geheel tot verschuivingen of veranderingen. Dit moet de Kamer goed be seffen. Daar waar de Kamer verlichting wil van de lasten of meer geld wenst om de landbouw, zal zij moeten aangeven, waar de lasten verzwaard moeten worden. Spr. gaat in op de critiek, welke op de regering in haar geheel is uit geoefend. De heer Oud heeft daarbij qualificaties en disqualificaties ge bruikt. Spr. vraagt of al die uitdruk kingen wel overeenkomstig de stan ding van de heer Oud waren en of deze wel het gezag heeft ze te ge bruiken. Met betrekking tot de opmerking over de heer Biesheuvel, die aange zocht was om staatssecretaris te wor den, zegt spr., dat de heer Biesheu vel los van politieke overwegingen gemeend heeft zijn werk ten behoeve van de landbouw niet te moeten ver. laten. Vervolgens releveert spr. de ar beid van het kabinet, waarvan de heer Oud destijds deel uitmaakte en merkt op, dat homogeniteit in het huidige kabinet in beginsel niet is te verwachten. Wat men wel kan verwachten is, dat men het tenslotte eens wordt over het beleid dat prak tisch verantwoord is. Zo heeft hij het steeds gezien ook bij de vori ge kabinetten. In het kabinet waarin de heer Oud zitting had, kon men bezwaarlijk spreken van grote ho mogeniteit. De heer Oud heeft thans met be trekking tot de landbouw gesproken over socialisatie, maar toen hij mi nister was, is uit de Kamer over ont werpen van het toenmalige kabinet evenzeer over socialisatie gesproken. De heer Oud heeft er aan herin nerd, dat hij in 1952 gewaarschuwd heeft tegen optimisme. Spr. verklaart dat optimisme toen verantwoord was. Internationaal vraagstuk. De minister-president zegt. dat de regering getracht heeft sterk af te remmen bij de bestedingen. In an dere landen staat men voor hetzelf de vraagstuk. De minister-president is van oor deel, dat de nota terecht bestedings beperkingsnota wordt genoemd. De bestedingsbeperking wordt ten dele bereikt door bezuiniging en ten dele door verhoging van belastingen en prijzen. Daarom heeft men het om vattende woord gekozen. Wat de defensie betreft merkt spr. op, dat het plafond moet worden aan genomen. Het geheel der omstandigheden heeft geleid tot ingrijpende maatre gelen, ingrijpender dan een half jaar geleden werd voorzien. Gevraagd is of de nota zo lang is uitgebleven, omdat er geen homo geniteit in het kabinet was. Er was natuurlijk verschil van r ening; de ministers zouden geen knip voor de neus waard zijn, als er dat niet was. Maar het waren geen verschillen langs de politieke lijn. Is dit nu een stuk van een regering, die niet durft aanpakken? vraagt spr. Hij voegt er aan toe, dat een buitenlands college heeft gezegd: het is een moedig stuk. Op de duur. Bezuinigingen raken altijd bepaal de groepen. Bedacht moet overigens worden, dat ze doorgaans op de duur werken. Spr. merkt op, dat het aantal mi nisters verminderd is van 16 op 14. Staatssecretarissen zullen vaak no dig zijn met het oog op het inter nationale werk, dat verscheidene mi nisters opeist. Uit de Kamer is aan gedrongen op meer staatssecretaris sen ,b.v. voor de luchtmacht en voor landbouw. Het zou z.i. niet goed zijn als men zich verzette tegen benoeming van een staatssecretaris voor verkeer en waterstaat gezien de omvangrijkheid van de taken van het betrokken de partement. De regering heeft bij de beper king gestreefd naar 'n redelijk even wicht. Zij meent niet verder te moe ten gaan. De meeste zorg maakt hij zich persoonlijk voor de lasten voor de verbruikers. Wat we nu doen is schijnbaar ne gatief, aldus spr., maar het is de voorbereiding van positieve mogelijk heden, van verdere verhoging der productiviteit van de export. De mi nister-president verklaart tenslot te vertrouwen te hebben in de be volking en in de volkskracht. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer SUUR- HOFF, merkt op, dat de bijdrage voor de sociale verzekering voor kleine zelfstandigen is tot de 6%% voor de A.O.W. Spr; zegt niet van plan te zijn de voorbereiding van de kinderbijslag- regeling stop te zetten. Noch is hij van plan de verzekering voor we duwen en wezen en de nieuwe inva liditeitswet te vertragen, want hij weet dat het wel 2 of 3 jaar duurt voor zulke wetten in het staatsblad staan. De minister zegt van oordeel te zijn dat er geen aanleiding bestaat voor een extra verhoging van de kinderbijslag voor grote gezinnen; wel wordt er een compensatie by de huurverhoging gegeven. Hij heeft doen berekenen of de be jaarden extra zwaar worden getrof fen door de bestedingsbeperking. Door elkaar genomen kan niet ge zegd worden, dat zij extra zwaar worden getroffen. Wanneer de loonindex met meer dan 3 punten stijgt gaat de uitkering automatisch omhoog. Aan het einde van het jaar zal de fatale grens van de index van de kos ten van levensonderhoud 116 zijn. Als die grens wordt overschreden is de vakbeweging niet langer gebon den aan haar toezegging, dat zij haar deel in de beperkingen zal dragen. Dan zouden dus looneisen gesteld kunnen worden. Echter is men thans sog niet zo ver; de regering kan daar op niet vooruitlopen. De minister gaat daarop in op de vaststelling van de lonen der land arbeiders. Werkclassificatie. Hij merkt op, dat de werkclassi ficatie in beginsel geen bezwaar bij de regering ontmoet bij de vast stelling der landarbeidslonen. Al leen heeft spr., toen er een rapport over werkclassificatie was inge- idend, de boot afgehouden, omdat hij het nog niet had bestudeerd en bovendien omdat het rapport niet ging over de werkclassificatie, maar over een classificatie. De minister releveert vervolgens de ontwikkeling, welke de loonpoli tiek heeft te zien gegeven. Hij bnt- kent, dat de regering het loonbeleid in 1956 los van de A.O.W. en de huur verhoging heeft gezien. Wécr de heer Oud. Met betrekking tot de qualificatie van de heer Oud, dat de loonoperatie 1956 een verkiezingsloonronde was, zegt spr. de heer Oud het recht te bestrijden het politiek fatsoen van de minister van sociale zaken aan te tasten. Dat heeft z.i. de heer Oud gedaan, met zijn qualificatie heeft hij te kennen gegeven dat spr. willens en wetens een loonsverhoging heen doorgezet om kiezers te winnen. De minister verwacht, dat de heer Oud zijn opmerking zal terugnemen. De Velser tunnelbouw Raadselachtige bron In de noordelijke bouwput van de Velsertumiel, die zijn laatste fase is ingetreden, heelt ilch een Ietwat ge heimzinnige bron voorgedaan, die naar schatting 25 kubieke meter wa- ter per uur in de bouwput terecht doet komen. De rijkswaterstaat heeft hierom trent verklaard: „Tijdens de afbouw van de tunnel in Velsen heeft zich ten westen van de spoorwegtunnel in de noordelijke bouwput een wel van be perkte capaciteit geopenbaard. Het verschijnen van grondwater in deze tot nu toe diepste bouwput van Ne derland (diepte 25.50 meter minus N.A.P.) is door de verplaatsing van bestaande, watervoerende lagen in de bodem niet verwonderlijk. Het wel water bezorgt de arbeiders en tech nici enige hinder bij de werkzaam heden. Men denkt echter de wel, die naar schatting van de technici on geveer 25 kubieke meter per uur oplevert, (een in verhouding tot de capaciteit van de bemaling van deze Verwaarloos zo niet die Rheumatische Pijnen. Anders kunt U straks niet meer op of neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervin den en al spoedig! hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kru- schen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. (Advertentie) bouwput, die 3000 kubieke meter water per uur uitslaat, zeer gering hoeveelheid) door middel van een uitbreiding van de bronbemaling te kunnen elimineren. Men tracht in middels eveneens de oorsprong van de wel te lokaliseren. De afbouw van de tunnel vindt normaal doorgang." Ter plaatse is te constateren, dat het opwellende water geen Noordzeeka- naalwater kan zijn, omdat de bodem van het kanaal aanzienlijk veel ho ger ligt dan de bodem van de bouw put. Men heeft, om het zekere voor het onzekere te nemen, niettemin slib gestort op de bodem en langs de oever van het Noordzeekanaal op de plek waar in de bouwput het water doordringt. Desondanks blijft het welwater doorstromen. diocesane ouderraden in alle nederl. bisdommen De oprichtingsvergadering van de diocesane ouderraad in het bisdom Den Bosch wordt zoals reeds ge meld is op 14 maart gehouden te Den Bosch. Twee diagen later worden de vergaderingen voor het aartsbis dom en het bisdom Groningen be legd, namelijk te Zwolle en te Gro ningen. Op 27 maart volgt het bis dom Rotterdam. In de bisdommen Haarlem, Breda en Roermond zijn de data nog niet vastgesteld. Het ligt wel in de bedoeling, dat voor het einde van deze maand in alle bis dommen diocesane ouderraden ge vestigd zullen zijn. De diocesane ouderraad zal 7 leden tellen, die tij dens de oprichtingsvergadering voor de tijd van een jaar gekozen worden. Twee van hen worden afgevaardigd naar de Nationale Ouderraad, die ook binnen enkele weken zijn beslag krijgt. PRODUCTSCHAP BESPRAK EIERPRIJZEN. Op de gisteren te Utrecht gehou den vergadering van het productschap voor pluimvee en eieren zijn de be raadslagingen over ontwerpen van verordeningen betreffende uitbrei ding van de verkooppunten voor diep- en snelgevroren geslacht gevo gelte, niet tot een einde gekomen. Verdere besprekingen zijn aange houden tot de volgende vergadering op 27 maart a.s. om de bestuursle den gelegenheid te geven de volledige stukken over dit onderwerp te ont vangen en te bestuderen. Uitvoerig is gesproken over de marktsituatie van de eieren en de oorzaken van de lage prijzen van het ogenblik. De exportprijs, die jongstle den vrijdag met acht cent het laag ste was, is inmiddels weer iets opge lopen tot 9.5 cent. Over het alge meen zag het produktschap de situa tie niet somber in en bestond de ver wachting dat binnenkort de prijzen zich zullen herstellen. Wat betreft het op de exportmarkt brengen door' Engeland van eierpro- dukten en door Amerika van ge slacht pluimvee tegen lage prijzen, besloot het produktschap zich met het ministerie van landbouw te ver staan over middenlen voor onze pluimveehouderij tot verweer hier tegen. TENDENTIEUSE BERICHTGEVING? m gist» ren een bericht onder de kop: „Rech terlijk bevel: Geronseld personeel di rect ontslaan", waarin werd gemeld dat de president van de Haarlemse rechtbank, mr A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, uitspraak doende in een kort geding, een Tilburgse overhemdenfabrikant, die meisjes had weggeronseld bij een Hillegoms bedrijf, bevolen heeft die arbeidsters op straffe van het betalen van een dwangsom, onmiddellijk te ontslaan. Aan dit bericht was verder nog de mededeling toegevoegd dat de Til- burgenaar de meisjes een hoger loon had geboden en de contributie van hun vakvereniging daarbij voor zijn rekening nam. Daar het ons vrij dubieus voor kwam dat een fabrikant uit een Bra bantse textielstad meisjes zou weg halen uit de bollenstreek (waar slechts enkele textielbedrijven te vinden zijn), om niet te spreken van „wegronselen", hebben wij ons licht opgestoken bij het in het bericht ge noemde Hillegomse bedrijf, te wiens gunste de uitspraak zou zijn geval len. Het viel niet moeilijk dat be- Belemmering voor het bedrijfsleven De Kamer van Koophandel van Gooiland heeft in een request aan de minister van Verkeer en Waterstaat, melding gemaakt van ernstige onge rustheid en ontstemming die in krin gen van het bedrijfsleven heerst over de standi van zaken in het telefonie bedrijf van het Staatsbedrijf der PTT. Deze ontstemming heeft betrekking op het in onvoldoende mate ver krijgen van nieuw aangevraagde te lefoonaansluitingen en op de onmo gelijkheid om op bepaalde momenten van de dag autoenatiscihe interlocale of internationale verbindingen tot stand te brengen. Het request is gezonden mede na mens de Kamers van zes en twintig steden waaronder ook die van Lei den. De klaarblijkelijke overbelasting van de bestaande lijnen en appara tuur en de onvoldoende capaciteit der centrales, maken dat het telefo neren in tal van gevallen in Neder land niet meer aan de te stellen eisen voldoet, aldius wordt opgemerkt. Spoedeisende zaken kunnen niet met de vereiste snelheid worden af gedaan. Daarnaast blijven reeds tal van nieuwe wopingen, zelfs gehele wijken, verstoken van telefoon-aan sluiting. zodat men ook niet meer in staat is, in de avonduren de nodige contacten te leggen, die overdag door Minister antwoordt: Afsluiting veerponten moet worden verbeterd In zijn antwoord op schriftelijk ingediende vragen van het Tweede Kamerlid Posthumus, heeft de minis ter van verkeer en waterstaat, gis termiddag verklaard, dat het juist is, dat op verschillende veerponten een situatie bestaat, waardoor een de pont-oprijdende auto waarvan de remmen weigeren, onvermijdelijk te water moet geraken. Voor zover de bij het rijk in ex ploitatie zijnde ponten betreft, is de afsluiting evenwel in slechts weinig gevallen zodanig, dat genoemd ge vaar ook voor een aut-» van niet al te groot gewicht bestaat. Waar aanleiding is tot verbetering van de bij het rijk in exploitatie zijnde ponten, zal intussen de afslui ting worden herzien. Hierbij kan men om constructieve redenen echter niet de eis stellen, dat met grote snelheid doorrijdende auto's worden tegenge houden. Ingevolge de Verenwet, berust het toezicht op de veerponten in het al gemeen bij de provincies. De minis ter heeft zich tot deze lichamen ge wend, met het verzoek aandacht aan deze zaak te wijden. het bezet-zijn van de interlocale lij nen niet tot stand gebracht kunnen worden. De Kamer meent, dat uitbreiding van het telefoonbedrijf van een dus danige urgentie is, dat deze uitgaat boven die van tal van andere werken die wel worden uitgevoerd. De Kamer hoopt dat alles in het werk gesteld wordt om de uitbreiding van het telefoonnet in Nederland met groter kracht dan tot dusverre te doen geschieden. PRINS BERNHARI) nam RIJ BEWIJS AF; BOETE BETAALD. Op 29 januari nam Prins Bernhard zoals bekend het rijbewijs in van een Schiedamse tankauto-chauffeur, op de weg AmersfoortApeldoorn een gevaarlijke manoeuvre maakte, waarvan de Prins het slachtoffer scheen te worden. Nadat de rijkspolitie van Voorhui zen tegen de man een proces-verbaal had opgemaakt, reed de Prins terug naar Soestdijk en gaf het rijbewijs af aan de paleiswacht. Thans heeft mr W. H. Overbeek, officier van justitie te Utrecht, be kend gemaakt, dat de boete be taald is. Mr J. Zaayer, advokaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, 'heeft gisteren in hoger beroep beves tiging van het vonnis geëist tegen de landarbeider S. E. de V. te Lekker- kerk, die door de rechtbank wegens poging tot doodslag veroordeeld was tot een gevangenisstraf van 2 y, jaar. De V. heeft op 26 september 1956 z(jn vroegere werkgever, de veehou der G. de Booy uit Lekkerkerk, tij dens ruzie om geld, met een bijl be dreigd. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. drijf te vinden want het is het enige textielatelier in dat bollcndorp. De heer Vos, de bedrijfsleider van het atelier, verwees ons echter naar aanleiding van het verzoek om na dere inlichtingen, naar een Tilburgse fabriek, de n.v. overhemdenfabriek „Etofa", directeur de heer Bakker. Daarbij is ons gebleken, dat deze commerciële directeur van de „Eto- fa" (die ook filialen in Twente heeft) eigenaar is van het atelier in Hille- gom, aldaar sinds januari j.l. in be drijf. Het is nog een sober begin, slechts een twaalftal meisjes zijn er momenteel werkzaam, allen afkom stig uit het dorp. Onze zegsman in Tilburg noemde het dan ook absurd, dat hij, de heer Bakker, meisjes van zijn eigen fabriekje zou wegronselen ten behoeve van een bedrijf waarvan hij aangesteld directeur is. Wèl werd toegegeven dat er een bepaald kort geding aanhangig is gemaakt, waar bij de Tilburgse fabriek betrokken is doch zulks had niets te maken met de in het bericht genoemde omstan digheden. Onze zegsman gaf toe dat zijn be drijf de contributie van de werk neemsters (die bijna allen lid zijn van de K.A.B.) en die ongeveer 40 cent per week bedraagt, voor ziin re kening neemt. Hy beschouwt dit als een interne aangelegenheid, doch sprak het vermoeden uit dat dit de kern was van de meer uitvoerige be richtgeving omtrent het geval in één der bladen. Hoe het zij, men noemde de be richtgeving tendentieus en in zijn al gemeenheid geheel bezijden de waar heid. Dat Tilburg in de bollenstreek ronselt, daarvan is in elk geval geen sprake. Middenstandsbonden vragen meer zuinigheid Het voorstel tot beperking van de verhoging van de melkprijs is voor de regering aanleiding geweest de gedachte te uiten Ofwel de omzetbe lasting met een half percent of wel de inkomstenbelasting vanaf de 8.000 gulden-grens te verhogen. De in de commissie van overleg samenwerkende middenstandsbon den zijn, blijkens een telegram, dat zij heden hebben gericht tot de frac tievoorzitters van de Tweede Kamer, van mening, dat de opvatting van de regering dat zij in haar huishou ding niet meer zou kunnen bezuini gen, niet aannemelijk is gemaakt. Indien de omzetbelasting wordt door berekend brengt, aldus de midden standsbonden, deze verhoging het stabilisatiebeleid in gevaar. Wordt de verhoogde omzetbelasting niet door berekend dan betekent deze een di recte last voor het bedrijfsleven. Uit de hogere inkomens waarop een toch reeds zware progressieve inkomsten belasting rust, moeten voldaan wor den: de premie voor de Algemene Ouderdomsverzekering, de huurver hoging en de gestegen kosten van het levensonderhoud. Een verhoging van de inkomstenbelasting zou vol gens de middenstandsbonden in strijd zijn met een evenredige verdeling van de lasten. De Christelijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond dringen er daarom met klem op aan te bevorderen, dat de benodigde 60 miljoen worden gevonden door be zuiniging in de overheidshuishouding. liet aantal faillissementen, dat in de eerste maand van 1957 werd uit gesproken, heeft een belangrijke stij ging ondergaan in vergelijking met de laatste maand van 1956. Ten op zichte van de overeenkomstige maand van 1956 was echter sprake van een kleine teruggang van het aantal fail lissementen. In de afgelopen maand werden nl. in totaal 105 faillissementen uitge sproken, tegen 78 in december en 114 in januari 1956. Volgens een opgave van Van der Graaf Co. beliep het aantal fail lissementen in de provincie Noord- Holland (excl. Amsterdam) in ja nuari 12 (v.m. 13; v.j. 12), Amster dam 17 (11; 16), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 3 (7; 12), Den Haag 9 (3; 7), Rotterdam 4 (13; 8; Utrecht 3 (1; 5); Gelderland 14 (5; 5); Noord-Brabant 7 (10; 16); Limburg 8 (0; 13); Zeeland 7 (1; 4); Friesland 7 (0; 1); Groningen 1 (5; 2); Drente 4 (0; 8) en Overijsel 8 (3; 5). Het totaal-aantal definitief ver leende surséances van betaling beliep in de maand januari 8, tegen 3 in december en 6 in januari 1950. Het aantal voorlopig verleende surséan ces van betaling bedroeg in de eer ste maand van dit jaar 5, tegen 8 in december en 5 in januari van het vorige jaar, Het aantal verlengingen van surséance van betaling in de maand januari was 1 (v.m. 1; v.j. 0). \IN HET BLAUWj door FRANK PERRY 8). De coroner verlangde naar het ein de van de zitting. Ietwat ongeduldig deed hij de vaste vragen en zei toen: „Welnu, wat hebt u gezien of ge hoord?" „Het was op een avond, ongeveer drie weken geleden", begon juffrouw Wilkerson nadrukkelijk. „Ik kan me niet herinneren, of het dinsdag of woensdag was, maar het was het be gin van de week. Ik lag op mijn bal- con. De andere balcons in de buurt waren leeg er was een filmvoor stelling of een andere vermakelijk heid in de recreatiezaal en ieder, die niet in bed lag, was daarheen ge gaan. Ik had in mijn kamer zitten eten en was juist weer op ihet bal- con gaan liggen, toen ik buiten stem men hoorde. „Eén ervan herkende ik terstond, die van zuster Bryan. De andere was een mannestem. Ik hoorde hem zeg gen: „Vertel hem maar, dat ik niet weer naar die hof ga, "tenminste niet 's nachts". En zuster Bryan ant woordde: „Je moet hier niet meer komen". Haar steni klonk angstig, vond ik. Ik richtte mij op mijn elle boog op en keek naar beneden. Ze stonden niet ver van mijn balcon. „Het was donker, ik kon hun ge zichten niet onderscheiden alleen zuster Bryan's witte schort ze had een witwollen vest aan. Toen streek de man een lucifer af om een sigaret op te steken. De manier, waarop hij dat deed, viel me op. Hij moest de lucifer met beide handen beschermen omdat het zo woei. Maar in plaats van de handen naar het gezicht te brengen, bukte hij zijn hoofd diep om de sigaret aan te ste ken zo". Juffrouw Wilkerson deed de be weging voor en keek toen om zich heen of ze applaus verwachtte en scheen teleurgesteld, dat haar ver haal niet meer sensatie verwekte bij het verhoor. Alleen Fred Nichols richtte zich op en scheen op het punt iets te zeggen. „Nu, gaat u voort", zei de coroner ongeduldig. „Dat is alles", antwoordde juf frouw Wilkerson. „De man liep het pad af en zuster Bryan ging het ge bouw weer binnen". De coroner fronste de wenkbrau wen en keek Greer vragend aan. „Geen mens brengt het hoofd naar de handen in plaats van de handen naar het hoofd tenzij hij niet anders kan", legde de rechercheur uit. „De man kon de ene arm niet ophef fen". „Het was Tim!", riep Nichols uit. „Tim Tyler!" De coroner schraapte zijn keel en trachtte gewichtig te kijken. Hij wendde zich tot juffrouw Wilkerson en vroeg nadrukkelijk: Kunt u een beschrijving van die man geven?" „Ik kon zijn gezicht niet zien", ant woordde zij. „Hij stond met de rug naar mij toe. Maar hij was nogal klein van stuk maar even groter dan zuster Bryan. En hij leek me breed in de schouders". De coroner knikte ernstig en zond een agent om Eva Bryan te ont bieden. Het blonde verpleegstertje kwam koket glimlachend de zaal binnen. Overdreven bedeesd beantwoordde zij de vragen van de coroner betref fende haar persoon en onder de neer geslagen wimpers gingen haar ogen de zaal rond, bewondering zoekend. „Wat voerde Tim Tyler hier uit, die avond dat u hem in de tuin ont moette?", vroeg de coToner eens klaps. Eva Bryan sperde de blauwe ogen wijd open. „Ik weet heus niet, waar over u het hebt", zei ze lispelend. „Men heeft u gezien en gehoord", deelde de coroner haar koeltjes mee. „Wat bedoelde Tim Tyler met de woorden, dat hij niet weer naar de hof wilde gaan?" „Hoe kan ik dat weten?", vroeg Eva Bryan vinniger. „Het zal een van de andere verpleegsters zijn ge weest". „Ontkennen zal u niet baten", snauwde de coroner. „We weten, dat Tyler een morfinesmokkelaar is. Dr. Nichols poogde de bende te ontmas keren. Tyler en enkele van zijn vrienden stonden hem naar het leven, nietwaar?" De zuster antwoordde niet en nu staarde ze naar de grond. Plotseling begon ze te huilen. Haar lippen trilden kinderlijk en ze bette haar droge ogen met een miniatuur zakdoekje. „Ik weet nergens van", snikte zij. „Ik had hem nooit eerder gezien. Iemand anders had me gevraagd hem die boodschap te geven". „Wie?" „Als u het niet zegt, kunt in de gevangenis terecht komen als mede plichtige aan moord", snauwde de coroner. Ze slaakte een zachte jammerkreet: „Het was dokter Winfield!" Winfield was te verbluft om iets te zeggen. Hij staarde de zuster ver suft aan. Ze hield het gelaat in haar zakdoek verborgen. Winfield hoorde dr. Lancaster een spottende uitroep slaken. De coroner keek hen gestreng aan en ging toen voort de getuige te ver horen, nu met merkbaar medege voel. „Wat heeft dr. Winfield u nog meer gezegd, zuster Bryan?", vroeg hij overredend. „Hij zei enkel, dat er een man zou komen en vroeg mij, hom een pakje te willen geven". „Wat zat er in dat pakje?" „Dat weet ik niet". Eva Bryan keek de coroner nu weer aan met grote kinderogen. „Ik denk, dat het een Kerstcadeautje was", bekende ze, „er zaten Kerstzegels op". „Heb je het aan Tim Tyler gege ven?" „Ik weet niet hoe hij heette". „Wat bedoelde hij met die hof?" „Dat weet ik niet. Hij vroeg me, dokter Winfield te zeggen dat hij niet weer naar de hof wilde gaan". Juffrouw Wilkerson kon gaan cn dokter Winfield werd op de getui genbank geroepen. „En, dokter Winfield, wat hebt u hierop te zeggen?" „Het is niet waar", stoctte Winfield verontwaardigd uit. „Er is geen woord van waar. Ik had nooit eerder van Tim Tyler gehoord en heb zus ter Bryan nimmer enig pakje gege ven om aan iemand ter hand te stellen". Eva Bryan slaakte een verontwaar digd kreetje. „Het komt mij zo voor", meende de coroner, „dat u hem verdovende middelen bezorgde. Het was uw ge woonte om pakjes voor hem achter te laten in een of andere hof, maar iemand had wantrouwen opgevat en Tyler wilde er niet weer heengaan. U wist, dat hij het hier zou komen halen, u was bang, om zelf met hem gezien te worden en daarom zond u zuster Bryan. U gebruikte het on schuldige meisje als tussen persoon besloot de coroner zalvend. De coroner was zeer trots op zftn gave om uit een paar onnozele fei ten een geheel geval af te leiden. Zelfvoldaan leunde hij in zijn stoel. „Is het niet zo gegaan, dokter Win field?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5