Ontruiming van Gaza en Golfstrook begonnen Ben Bonn krijgt vertrouwen van hst parlemerJ Lente-opruiming in Midden-Oosten HET BEGIN IS ER Olieleiding wordt weer gerepareerd (Zuta&uóiïoi&ing. in mi&t ei&te niet geiuanden Directeur: C M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENORACH1 32 DONDERDAG 7 MAART 1957 48ste JAARGANG N Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertentie» 20826. Utro 103003 Abonnementsprijs 10.55 p. w. 12.35 p. mnd„ 17.— P kwart Prsneo P p. 17.40 Advertenties: 17 ct p ram Teleloontjes 11M UNO-leger heeft Gaza reeds overgenomen Het Israëlische parlement heeft gisteren de moties van wantrouwen, die tegen de regering Ben Goerion ingediend waren, verworpen. Inmiddels zijn de Israëlische troepen hun terugtocht uit de gebieden van Gaza en Akaba begonnen. In de strook van Gaza werd de plaats van de Israëlische troepen reeds Ingenomen door V.N.-troepen. De overdracht zou binnen 24 uur voltooid zijn. Vrijdag zal het Israëlische leger het gebied langs de Golf van Akaba aan de V.N.-strijdkrachten over dragen. TIJDELIJKE STOPZETTING. Gistermorgen werd de ontruiming van de strook van Gaza tijdelijk stop gezet, daar, volgens geruchten, dt V.N.-strijdmacht voornemens zou zijn Egyptische burgerlijke bestuursamb tenaren tezamen met de V.N.-troepen dit gebied te laten binnentrekken. Tegelijkertijd had een uitbarsting van Arabische gewelddadigheden plaats, waarbij een Israëlische soldaat en een Arabische burger om het leven zijn gekomen en twee Israëlische solda ten gewond werden. Later op de dag keerde de ri' s weer en werd de terugtocht hervat. Niettegenstaande het uitgaansverbod dat voor Gaza was afgekondigd, wa ren er enkele Arabische jongeren op straat, die „Lang leve Nasser" en „Lang leve de VN" riepen, toen een colonne van ongeveer 2.600 militairen van het politieleger, bestaande uit Denen, Noren, Indiërs, Columbianen en Zweden, de stad binnentrokken. De overname van de stad verliep zon der incidenten. Om middernacht werd de burge meester van Gaza formeel voorgesteld aan de nieuwe militaire gouverneur van Gaza, de Deense luitenant-kolo nel Carl Engholm. Met deze ceremonie eindigde het Israëlische bewind over de stad. Bur gemeester Sjawa bedankte de Israë lische militaire gouverneur voor „alles wat men voor ons heeft gedaan" on voor de menslievende behandeling van de Israëliërs. Men verwacht dat generaal Burns, de bevelhebber van de V.N.-troepen, vandaag in Gaza zal aankomen. VAN DE HOGE TOREN. Een commentator van radio-Cairo heeft woensdagavond de Ver. Naties gewaarschuwd, dat „de Arabieren vastbesloten zijn hun rechten te ver dedigen". De Israëlische terugtrekking moet onvoorwaardelijk zijn, aldus de com mentator. De Golf van Akaba en de Straat van Tiran zijn Egyptische ter ritoriale wateren en het internatio nale recht erkent de souvereiniteit van een land over zijn territoriale wateren. Wijziging van de V.N.-troepen in een bezettingsmacht voor Gaza is in strijd met de overeengekomen sta tus voor het internationale politiele ger. Deze troepen kunnen slechts met toestemming van de Egyptische rege ring in Gaza blijven, zo verklaar de hij. De commentator voegde hier aan toe, dat elke, zelfs gedeeltelijke, aan vaarding van de Israëlische eisen een schending van de V.N.-besluiten zal zijn, die de vrede in het Midden- Oosten in gevaar brengt. Suez-kanaal maakt geen vorderingen Mahmoed Joenls, de uitvoerend- di recteur van het Egyptische beheers orgaan voor het Suezkanaal, heeft woensdag luitenant-generaal Wheeler, die namens de V.N. het bergingswerk in het kanaal leidt, desgevraagd mee gedeeld, dat de V.N. nog niet kunnen beginnen met het lichten van de met springstoffen geladen sleepboot „Ed gar Bonnet". Op een vraag van verslaggevers over de verklaring van minister Dul les, dat het Suezkanaal in tien dagen voor de scheepvaart kan worden ge opend, verklaarde generaal Wheeler, dat hij er „geen idee van had, hoe Dulles aan deze termijn was geko men". Ook had de generaal er geen idee van, wanneer het Egyptische be- zal niet zijn gegrondvest op de dode heersorgaan toestemming zal geven bestandsovereenkomst", aldus heeft j voor het lichten van de „Edgar Bon- de Israëlische minister-president Bennet" en het Egyptisch fregat „Abou- Goerion gisteren bij de hervatting kir". de BEN GOERION. De Israëlische volksvertegenwoor diging heeft de moties van wantrou wen, die tegen de regering Ben Goe rion waren ingediend, verworpen. De door de uiterst rechtse vrijheids beweging ingediende motie werd met 81 tegen 25, die van de communisten met-104 tegen zes en die van de al gemene Zionisten met 85 tegen 25 stemmen verworpen. „Israël beschouwt de wapenstil standsovereenkomst met Egypte als opgeheven, daar zij door dit land zelf is vernietigd. Het bestuur over Gaza Deze foto toont de Amerikaanse president Eisenhower (midden) tijdens een bespreking te Washington met (links) de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles, en (rechts) James P Richard die aan het hoofd zal staan van een Amerikaanse missie naar het Midden-Oosten. De missie zal besprekingen voeren naar aanleiding van plannen van Eisenhower ten aanzien van dit gebied. van het debat in het parlement ver klaard. Omtrent de vrijheid van vaart door de Golf van Akaba verklaarde Ben Goerion: „Wij zullen ons niet laten afschrikken door de dreigende woor den van de Egyptische dictator, die heeft verklaard dat de straat van Ti ran onder de Egyptische territoriale wateren valt" Ben Goerion zei ook: „De pogingen, rw+ar, °m vrede te bewaren, zullen ver- situatie in het Middm-OcBtenlgeefs indien zelfs a op te klareru lsrael heeft thans beloften niet worden nagekomen" de stad Gaza ontruimd en het be- I (Gemeend wordt, dat Ben Goerion stuur overgedragen aan de bevel-,hier doelde op de besprekingen, die hebben van de Uno-politietroepen. israëiische en Amerikaanse vertegen- Tevens is een begin gemaakt met de ontruiming van het gebied aan de Golf van Akaba waarvan de bezet ting eveneens door het legertje van de Ver. Naties wordt overgenomen. Het besluit daartoe was al eerder door de Israëlische premier Ben Goerion genomen, maar nu het Is raëlische parlement zich er- 0 mee accoord heeft verklaard, is alle onzekerheid omtrent de werkelijke uitvoering van dit be sluit weggenomen. Het eerste goede gevolg van deze maatregel is, dat de Syrische rege ring nu toestemming heeft verleend om de oliebuisleiding door Syrië, welke uit solidariteit met Nasser was vernield, weer te repareren. Het wachten is nu op president Nassers toestemming om de laatste hinder nissen uit het Suez-kanaal te ver wijderen en dan kan de olie weer rijkelijk toestromen naar het olie- dorstige West-Europa. Erg veel haast schijnt Nasser in tussen niet te hebben; blijkbaar is hij van mening, dat het Suez-kanaal een vuistpand is, dat hij tot 't uiter ste moet zien te benutten. Tot nu toe heeft hij er flink profyt van getrok ken, want zijn militaire nederlaag heeft hij ermee om weten te zetten in een politieke overwinning. Hele maal tevreden is hij echter nog niet, want nu zijn de Israëliërs wel uit Gaza en uit het gebied van de Golf van Akaba verdwenen, maar daar mee hebben de Egyptenaren nog niet de vrije beschikking over deze gebieden terug gekregen. Nasser moet nu nog zien te bewerken, dat het Uno-legertje wegtrekt; dat zit hem teveel in de weg. Hier begint echter voor de Ver. Naties en op de eerste plaats voor Amerika de taak om Nasser in het gareel te krijgen en te houden. Tot nu toe heeft Nasser zich sterk ge voeld met de steun van de Ver. Na ties in de rug; hij kon een potje bre ken. Maar hij beseft, dat nu het ogenblik is aangebroken, waarop hij zelf braaf zal moeten worden. Daar toe is echter een goede dosis staats manswijsheid nodig en een zekere mate van zelfbeheersing; gezien de uitlatingen in de Egyptische pers ge voelen wij enige beduchtheid in dat opzicht. woordigers voor de bekendmaking van Israël omtrent de terugtrekking zijner troepen uit Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba hebben ge voerd). Ben Goerion waarschuwde, dat, „als er iets op grond van de bestands- overeenkomst in Gaza wordt gedaan dat de toestand van vier maanden ge leden herstellen zal, Israël zijn recht op vrijheid van actie en het gebruik van zijn strijdkrachten zal uitoefe nen". Wheeler deelde mee, dat op deze twee schepen na het opruimingswerk ten zuiden van Port Said is voltooid. In de haven van Port Said liggen nog acht wrakken, die echter geen belem mering voor de scheepvaart vormen. Men hoopt het bergingswerk in de haven in de eerste week van april te hebben voltooid, aldus de generaal. Voorts was men al begonnen met het uitbaggeren van het kanaal. Wheeler verklaarde dat, als het ka naal voor de scheepvaart wordt ge opend, schepen van meer dan tien duizend ton er gebruik van zullen kunnen maken. Volgens het Westberlijnse blad „Der Abend" zijn vorige week door het omslaan van een pont over de H- be nabij Dessau in Oost-Duitsland 28 Russische militairen omgekomen. Acht Russische soldaten zouden nog worden vermist. Het ongeluk ge schiedde nadat een Russische officier de veerman had gedwongen in één keer tachtig soldaten met pantser wagens en vrachtauto's over de rivier te zetten. Toen de pont midden op de rivier was, sloeg zij om. Toestemming van Syrië De Syrische regering heeft giste ren toestemming gegeven voor het repareren van de oliebuisleidingen, die tijdens de Engels-Franse aanval op Egypte, werden opgeblazen. De Syriërs hadden aan de Iraq Pe troleum Co., die het beheer over de buisleidingen van Iraq naar de Liba non voert, de toestemming geweigerd om de pompstations te repareren, zolang Israël weigerde zyn troepen terug te trekken. De buisleidingen lopen door Syrië heen van de rijke olievelden van Irak naar de tankereindpunten aan de Middellandse-Zeekust van de Liba non. Zowel Irak als de Libanon heb ben bij Syrië gprotesteerd tegen het Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het veer? t (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. !Vrij veel bewolking met plaat selijk wat regen en in de och tend hier en daar mist, later en kele opklaringen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Dit is mr. W. H. Bloemers, die met ingang van 1 april is benoemd tot Commissaris der Koningin ln Gelderland. Doordat een Volkswagen, die woensdagochtend, gevolgd door twee bussen, op de Provinciale weg In de Broekermeer uit de richting Broek ln Waterland naar Amsterdam reed, in de dichte mist plotseling moest rem men, reed de eerste bus op de achterzijde van deze Volkswagen en werd deze bus op zijn beurt weer aangereden door de tweede bus. De materiële schade was, vooral aan de bussen, zoals de foto laat zien, groot. Vier buspassa giers werden gewond, van wie een ernstig. Allen zijn overgebracht naar het stadsziekenhuis in Purmerend. uitstel van het hervatten van de olie toevoer. Dit is de eerste bres, die geslagen is in de blokkade van olie, waaron der Europa zo zeer te lijden heeft ge had. De verscheping naar Europa werd alleen maar op een 80 pet van de nor male behoefte gehouden door het aankopen van dure dollarolie in de Ver. Staten en Zuid-Amerika. De Iraq Petroleum Company is het gezamenlijk eigendom van Britse, Nederlandse, Franse en Ameri kaanse belangen. Het opschorten van de uitvoer van olie heeft Irak sinds begin november dagelijks een verlies van naar schat ting 2.120.000 gulden opgeleverd. Nederlanders in Indonesië Naar aanleiding van berichten uit Nederland, waaruit ongerustheid spreekt over de welstand van de Ne derlanders in Indonesië, heeft het hoofd van de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging In Indone sië, de heer H. Hagenaar, verklaard, dat voorzover zulks naar de uiter lijke verschijnselen kan worden be oordeeld, er voor deze ongerustheid geen onmiddellijke aanleiding be staat De spanning, welke de vorige week bestond en onder meer haar oor zaak vond ir» een aantal anti-Neder landse leuzen op muren in Djakarta, is zeker niet toegenomen. ,,Mij heb ben tot dusver ook van elders uit In donesië geen berichten bereikt van bedreiging of ernstige overlast van Nederlandere", aldus de heer He genaar. Van de Nederlandse consulaire vertegenwoordiger in Makassar werd bericht ontvangen, dat de Nederland se gemeenschap aldaar van de ge beurtenissen, die daar de laatste da gen hebben plaats gehad, geen nade lige gevolgen of overlast heeft on dervonden. Razzia's in Boedapest Uit betrouwbare bron is te Wenen vernomen, dat door de militie een overval is gedaan op het studenten huis in Var, een voorstad van Boeda pest. De actie duurde verscheidene uren. De 25 studenten die zich in het gebouw bevonden, werden met nieuw aangekomenen gevankelijk wegge voerd. Er zouden wapens zijn gevon- den, maar studenten in Boedapest .el- INNSBRUCK zwaar bewoiïrt den, dat de militie deze er zelf had ROME regen! 8 Maart zon op 7.13: onder 18.34; maan op 9.58; onder 1.15. Hoogwaterstanden 8 Maart v.m. 7.15; n.m. 7.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. OSLO nevel KOPENHAGEN half bewolkt ABERDEEN lioht bewolkt DUBLIN geheel bewolkt LONDEN zwaar bewolkt AMSTERDAM mist BRUSSEL geheel bewolkt PARIJS geheel bewolkt BORDEAUX zwaar bewolkt GRENOBLE mist NICE zwaar bewolkt BERLIJN licht bewolkt FRANKFURT regen MUNCHEN regen ZURICH re-en GENEVE nevel LOCARNO mist WENEN nevel 3C. 9 9 7 6 M MALLORCA 11 onbewolkt 13 neergelegd om de actie te rechtvaar digen. In Boedapest zouden voorts over vallen zijn gedaan op restaurants, an dere openbare lokaliteiten en fabrie ken. Het ging vooral om vroegere le den van de arbeidersraden en revolu tionaire comité's alsmede om studen ten. In Miskolc zouden na een de monstratie, waarbij studenten zich met rode verf en in rode kleren toe getakeld hadden, zeventig van hen gearresteerd zijn. Volgens gewoonlijk betrouwbare zegslieden zijn de laat ste weken een of twee militieleden per nacht om het leven gebracht. Naar in diplomatieke kring te We nen vernomen wordt hebben de een heden van leger en militie in Boeda pest aanzienlijke versterkingen ont vangen. Deze aanvoering van verster kingen zou verband houden met de vrees van de regering-Kadar dat do opstand op 15 maart zal herleven. Op die datum wordt namelijk de Hon gaarse revolutie van 18-18 herdacht. Een 18-jarige dief, die zichzelf in Warschau uitgaf voor de zoon van de „Australische ambassadeur", ver bleef in de beste hotels van de stad zonder een cent te betalen, totdat iemand ontdekte dat er in Polen geen Australische ambassadeur is. De jon-1 Geduld is de sleutel tot het para gen legde zich in het bijzonder toe op j dijs. Aanhoudend zacht Zachte en zeer vochtige lucht is in de loop van woensdag ons land bin nengestroomd, hetgeen gepaard ging met wat regen en motregen. In de nacht vormde zich plaatselijk een dichte mist, die in de loop van don derdag snel dunner werd. De luchtdrukverdeling wordt ge kenmerkt door een tweetal hogedruk- gebieden, één bij Spanje en één bo ven de Oostzee, dat feitelijk een uit loper is van een reusachtig hogedruk- gebied boven de Noordpool. Op de Atlantische Oceaan ligt een serie depressies, die zich in het alge meen in noordoostelijke richting ver plaatsen. Aan de flank hiervan voe ren zuidwestelijke winden nieuwe hoeveelheden zachte oceaanlucht naar West-Europn. De gemiddelde temperatuur blijft daardoor boven normaal. Korreltje het vak van „hotelrat". Turkyi.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1