RIJNSTREEK Een heidense Neger-vader krijgt tot zoon een bisschop Bezwaren tegen de subsidie voorwaarden rheumatiekbestrijding Middenstandsbank zal haar dividend niet verhogen DINSDAG 5 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Bisschopswijding in Kenia Het was in het jaar 1894, dat de eerste Mill Hill-missionarissen het binnenland van Oeganda bereikten. Van Mombasa, de havenstad van Ke nia, aan de Oostkust van Afrika, hadden zij drie maanden moeten lopen, vaak door het gebied van nog achterdochtige en gevaarlijke neger stammen. De comfortabele trein van gekombineerde zit-slaapwagens met restauratiewagen, die de missiona rissen nu in twee dagen van Mom basa naar Kisumu in Kenia of Kam pala in Oeganda brengt, bestond toen nog niet. De pioniers van Mill Hill in Oeganda kregen de heuvel „Nsam- bya", een van de vele heuvels waar op de hoofdstad Kampala is gebouwd, toegewezen voor hun eerste neder zetting en uitgangspunt voor hun missie-arbeid. Deze eerste nederzet ting is, gelijk het mosterdzaadje van de Evangelie-parabel, uitgegroeid en opgegroeid tot een reusachtige boom met brede kruin en vele vertakkin gen. Nu in het jaar 1957 zijn er drie Mill Hill-diocesen in Oost-Afrika, nl. de diocesen van Kampala en Tororo in Oeganda en het diocees van Ki sumu in Kenia. Ieder van deze drie diocesen heeft z'n eigen klein-seminarie, de dioce sen van Kampala en Tororo hebben een gecombineerd groot-seminarie en het diocees van Kisumu heeft z'n eigen groot-seminarie en nog een apostolische school als voorberei dingsschool voor het klein-seminarie. In 1935 werden de eerste vijf neger priesters, opgeleid door de Mill Hill Fathers, gewijd. Nu zijn er in al de drie Mill Hill-diocesen inlandse priesters werkzaam naast de Euro pese missionarissen. In het diocees van Kisumu in Kenia zijn nu veer tien negerpriesters. Vier van dezen deden hun theologische studies in Rome en werden daar priester ge- december jl. in Rome getuige zijn wijd. Persoonlijk mocht ik. op 22 van de priesterwijding van de vierde. De eerste van de vier neger-pries ters van ons Diocees in Rome gewijd is op maandag 25 febr. door de in heemse bisschop van Kenia gewijd. De naam van de uitverkorene is Maurice Otunga. Hij werd geboren uit heidense ouders. Zijn vader, die nog in leven is, was tot voor enige jaren terug het opperhoofd van de Babakusu, een van de grootste negerstammen in het diccees van Kisumu. Sudi, zo heet dit opperhoofd, had zijn toekomstige priesterzoon voor bestemd als zijn opvolger. Hij liet zijn zoon het lager en hoger onder wijs volgen en voltooien in de ka tholieke missie-schólen. Maar O.L. Heer had iets anders voor d-eze veel belovende jongen, die ondertussen ook gedoopt was, beschikt. Maurice voelde zich geroepen tot het priester schap. Hij meldde zich aan bij de stichter en rector van het klein seminarie, Father Jan de Reeper Toen Maurice voldoende Latijn had bijgeleerd, begon hij z'n filoso fische studies. Na voltooiing van deze stuurde de Bisschop hem naar Rome voor de theologie. Op 3 oktober 1950 werd de opper- hoofd's zoon te Rome priester ge wijd. De heidense vader van Maurice had van alle wettige en onwettige, ja zelfs de meest geniepige en im morele, maatregelen gebruik ge maakt om zijn zoon het priester- worden uit het hoofd te doen bannen. Tot aan het heldhaftige toe weer stond Maurice de door en door hei dense listen van z'n in en in hei dense vader. In October 1951 keerde Maurice Otunga terug in z'n vaderland en werd door de bisschop tot leraar be noemd aan het groot-seminarie. In januari 1953 eiste de Apostolische Delegaat father Maurice op en maak te hem tot een van z'n secretarissen. Op 22 december 1956 publiceerde de „Osservatore Romano", tegeiijk met de benoeming van Mgr. Bek kers, ook de benoeming van Mgr. M. Otunga tot hulpbisschop vain het diocees van Kisumu in Kenia. Maandag j.L is Mgr. Mauricio Otunga tot bisschop gewijd in pro-kathedraal die tevens de parochiekerk is van de grootste pa rochie (pl.m. 20.000 christenen) in het diocees. Deze parochie heet Ka- kaïmega. Mgr. Maurice Otunga zal Mgr. Hall, de bisschop van het uitgestrekte dio cees (ongeveer yk Nederland), hel pen in het besturen van dit bloeiend- ste diocees (er zijn er vijf) in Kenia. De nieuwe hulpbisschop is de eer ste inlandse bisschop van Kenia, dat prachtige land van bergen, heuvels en laaglanden, maar jammer genoeg zo in beroering gebracht door de Man Mau-beweging van 19521956. In Kenia hebben de missionarissen met vier klassen van mensen te ma ken, nl. de negers, de rechtmatige inwoners van het land; de gouverne mentsambtenaren; de kolonisten en de Indiërs. De bisschoppen van Kenia en al de inlandse en buitenlandse missio narissen, die onder hen werken, heb ben veel christelijke wijsheid, ge duld, takt en volharding nodig om aan al die vier klassen van mensen recht te doen gelden. Wij weten het van Ohina en India wat er van de inlandse clerus vereist wordit als eenmaal de buitenlandse missionaris is verbannen of de toegang zo goed als onmogelijk wordt gemaakt. Het broeit en gist overal in Afrika. De met de dag groeiende honger voor volledige onafhankelijkheid, het steeds meer in aantal toenemende proletariaat en het opbreken van het familie- en stamband plaatsen de katholieke missionarissen in Afrika voor reusachtige en diep ernstige problemen. Ongetwijfeld zullen de katholieken van Leiden en omstre ken blijven bidden voor Mgr. Mau rice Otunga. H. VHRiHOEF, missionaris van Mill Hill. Kruisverenigingen „De Katholieke Gezondheidszorg", i fel te brengen. Bezwaar heeft hij maandblad van het Wit-Gele Kruis, eveneens tegen de bepaling, dat voor heeft ernstige bezwaren tegen de de benoeming van het personeel de nieuwe subsidievoorwaarden voor de rheumatiekbestrijding. In het februa rinummer richt mr. H. Leenen, twee de secretaris van de Nationale Fede ratie, zijn bezwaren allereerst te gen het feit, dat de regering de Kruisverenigingen niet in haar voor overleg heeft betrokken, en ten twee de tegen het tijdstip der invoering, nadat reeds alle begrotingen waren vastgesteld. „Heeft het rijk er wel aan gedacht, dat de particuliere orga nisaties door een en ander wel eens lelijk in moeilijkheden kunnen komen te verkeren", aldus mr. Leenen. De moeilijkheden zullen ontstaan tengevolge van de halvering der sub sidie van de kosten verbonden aan het medisch onderzoek. Mr. Leenen wijst er op, dat de Kruisverenigin gen ondanks krappe geldmiddelen genoodzaakt zijn op korte termijn enige duizenden guldens meer op ta- hogere koerswaarde in februari Wij worden ouder De sterftekansen van de gemiddel de Nederlander zijn weer verder af genomen. De sterftetafels van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de jaren 1950—1952 wezen na melijk uit, dat een pasgeboren jon gen gemiddeld 70,6 jaar wordt en een dito meisje 72,9. Die cijfers zijn, ge rekend naar de sterftetafels van 1953 —1955, omhooggegaan tot respectie velijk 71 en 73,9. Enkele jaren na de eeuwwisseling waren de beide getal len slechts 51 er. 53,4. De verbetering der sterfteverhou- ding blijkt ook hieruit, dat bij de hui dige sterftekansen van de honderd pasgeboren jongens en meisjes resp. 76 en 82 van hen de leeftijd van 65 jaar zullen bereiken (tussen 1900 en 1909 slechts 46 en 51). Mensen, die inderdaad le 65-jarige leeftijd heb ben bereikt, leven, aldus het C.B.S., door de bank genomen nog resp. 14,1 en 15 jaar. maximum-tarieven goederen vijf procent hoger Het bestuur van de vakorganisatie der Nederlandse transportonderne mers, de Nationale Organisatie voor het Beroepogoederen vervoer Weg transport (N.O.B. Wegtransport), heeft zich, toen eenmaal bleek, dat de verhoging van de benzineprijs on herroepelijk een feit zou worden, uiteraard beraden over de te nemen maatregelen, temeer daar uit de kring der transportondernemers zeer vele klachten bij het genoemde be- De reële waarde van de gewone stuur binnenkwamen. Een verhoging aandelen ter beurze van Amsterdamvan de reeds bestaande zware lasten is toegenomen van (miljoenen gul-bleek door de ondernemers niet te dens) 16.146 eind januari tot 16.714 kunnen worden opgevangen en, hoe- eind februari, aldus het C.B.S. De wel slechts zeer node, zag het be- nominale waarde steeg van 4735 tot stuur van de N.O.B. Wegtransport 4711. Eind februari '56 was de koers- zich gedwongen, zich met andere waarde nog 15.487 en de nominale wegvervoerorganisaties in verbinding waarde 4542 miljoen ruiden. I te stellen, om daarna bij de minister van verkeer en waterstaat een ver- Internationale concerns namen in zoek in te dienen tot verhoging van koerswaarde toe van 11.502 eind de thans geldende maximumtarieven januari jl. tot 12.071 eind februari, voor het beroepeveiwoer, welke ver- voorafgaande goedkeuring van de mi nister is vereist. Hij acht het on juist, dat de overheid zich gaat be moeien met de aan te stellen functio narissen. De benoeming van functionarissen is het eigen recht der organisaties. Waardering heeft mr. Leenen ten slotte voor de erkenning door de overheid van 't standpunt, dat de uit voering van de medisch-sociale dienst ook kan geschieden in samenwerking met vrij gevestigde rheumatologen. Het Wit-Gele Kruis juicht deze be slissing toe, omdat thans inschake ling van vrij gevestigde specialisten mogelijk gemaakt wordt. ALPHEN AAN DEN RIJN levensgevaar geweken. In de gezondheidstoestand van de 2-jarige Hendrika Koelewijn, wo nende aan de Kortsteekterweg te Al phen aan den Rijn is in de loop van de maandag een aanmerkelijke ver betering gekomen. Het levensgevaar is thans geweken. Het meisje was, zoals wij gisteren berichtten, zondagavond in de .Rijn gevallen en door de heer A. Boot er uit gered. Zij was daarna in zorge lijke toestand in het Academisch zie kenhuis te Leiden opgenomen. Scheepvaart-avond. Voor een gezelschap geïnteresseerden in scheepvaartaangelegenheden hebben de heren H. Weiss van de voorlich tingsdienst en J._' Mes, chef buiten dienst van de ScheepvaartVereni<dng Zuid te Rotterdam, maandagavond te Alphen aan den Rijn gesproken over de Rotterdamse scheepvaartbedrijven en overslagbedrijvèn. Zij hebben daarbij het belang van deze bedrij ven .waarin bijna 15.000 arbeiders werkzaam zijn en nog velen ge plaatst kunnen worden, naar voren gebracht in het kader van de natio nale welvaart. Duidelijker dan woorden en cij fers dit allemaal kunnen bezingen en staven, toonde het de mooie, nieu we cinemascope film van de cineast Wil van Es, waarvan de toelichtende tekst gesproken werd door Simon Carmiggelt. In deze fraaie kleuren film, welke blijkens de beelden, on der verschillende weersomstandig heden werd vervaardigd en made daardoor een gave onopgesmukte rolprent is geworden, voert een Rot terdamse journalist in drie da**en tijd een buitenlandse vrouwelijke collega door de opvallendste delen van de Rotterdamse havens in vol bedrijf. Met haar genieten ook de toeschouwers van de grootheid van deze belangrijke Europese zeehaven stad. De heren vertoonden voorts de door Foto „Lux" te Alphen aan den Rijn opgenomen film van de Alphen se Rijwielvierdaagse, de Laura-rit, wel ke film in deze streken al lang geen onbekende rolprent is. De algemene vergadering van de oog Nederlandse Middenstandsbank heeft met 62 stemmen vóór en 17.207 stem men tegen een voorstel van aandeel houderszijde, om het dividend te verhogen van 7 procent op 8 pro cent en wel door de dotatie aan de ré serve tegen bedrijfsrisico's, te ver minderen van 500.000 tot 400.000, verworpen. De aandeelhouder, die het desbe treffende voorstel deed, noemde het teleurstellend, dat aandeelhouders eigenlijk maar weinig van de resul taten profiteren. Dit in tegenstelling tot de Staat, die niet alleen als groot aandeelhouder in de resultaten mee deelt, doch daarenboven ook nog meer dan f 1 miljoen aan vennoot schapsbelasting ontvangt. Op deze wijze, aldus spr., heeft de bank meer het karakter van een re- geringsbank dan een middenstands bank. De voorzitter antwoordde hierop, dat de Staat alleen rechten als aan deelhouder kan uitoefenen. Op de al gemene leiding van de bank heeft de Staat geen invloed. De 7 procent di vidend heeft dan ook niets met de Staat te maken. Ondanks het feit, dat de bank een mooi jaar achter de rug heeft, ver klaarde ook de voorzitter geen voor stander te zijn van een hoger divi dend dan 7 procent. Daarenboven, aldus de voorzitter, moet niet uit het Voor de groep handel, industrie en diversen waren de cijfers resp. 2518 en 2542. Voor mijnbouw en petro leum 488 en 508. De overige groepen liepen achteruit tw. scheepvaart van 702 tot 699, b:<nken van 690 tot 663, cultures van 227 tot 213, spoor- en traanwegen van 19 op 18. De gemid delde koers was eind februari 355 tegen 343 eind januari, en 341 een jaar geleden. De beurswaarde-index liep omhoog van 227,4 in januari tot 235,3 in februari. De aandelenomzet is in februari bij januzri ten achter gebleven. Verhan deld werd voorƒ28.698.836 tegen 34.973.601 in januari. In de eerste twee maanden van 1957 werd in aan delen omgezet voor 64.670.437 tegen ƒ86.580.411 in januari/februari 1966. Het A.N.P./C.B.S. beursindexcüfer, basis 1953 100, kwam op 199,74 tegen 196,12 eind januari. invoer van witlof in frankrijk. Frankrijk heeft besloten de libera lisatie van de invoer van witlof, o.a. uit Nederland, tot nader order in te trekken. Met ingang van heden zal daarom de invoer van witlof in Frankrijk slechts kunnen geschieden op speciale invoergunningen. hoging de inmiddels feit geworden lastenstijging enigermate zou kunnen compenseren. Het bestuiur van de N.O.B. Weg transport was zich, mede gezien het prijsstabilisatiebeleid van de minis ter van economische zaken, terdege bewust van de economische gevolgen van een stijging van de vrachtprij zen, dooh anderzijds meende dit be stuur, dat het Nederlandse volk in zijn geheel het grootste belang heeft bij een goed functionerend wegver- voersapparaat. Dit apparaat kan uit sluitend aan de bestaande vraag naar doelmatig en snel vervoer over de weg voldoen, indien de transport bedrijven gezond en rendabel zijn en blijven en niet aan de rand van de afgrond worden gebracht De minister van verkeer en water staat heeft thans het ingediende ver zoek ingewilligd in dier voege, dat de maximumtarieven voor het goe derenvervoer over de weg, welke zijn vastgesteld met de Tariefbeschik king Binnenlands Goederenvervoer Vrachtauto's, zodanig worden ver hoogd, dat de bestaande toeslag van 331/3 pet nu word* gebracht op 40 pet., hetgeen dus praktisch wil zeggen, dat de thans geldende maxi mum wegvervoerstarieven met 5 pet worden verhoogd. worden verloren, dat wij de Staat als aandeelhouder dankbaar mogen zijn. Immers in 1927 was er geen enkele bank, die een goed mid denstandskrediet wilde opzetten. De Staat heeft toen de taak overgeno men. Desgevraagd verklaarde de voorzit ter er persoonlijk een voorstander van te zijn dat de aandelen, die de Staat heeft, door anderen worden overgenomen. Een actie om de Staat te bewegen zijn aandelen over te doen, zou echter van aandeelhouders moeten uitgaan. Het bestuur is niet bij machte om dat te Veranderen. In het geval de aandelen van de Staat zouden worden overgenomen, zouden de niet-volgestorte aandelen echter moeten worden afgeschaft. In de plaats van de overleden com missaris, de heer D. Swagerman, werd de heer H. Harmeyer bij accla matie tot commissaris benoemd. HAZERSW0UDE Tegen stilstaande auto gebotst De melkrijder T. van Zanten wo nende in de Bent alhier, reed met zijn motorrijwiel, komende uit de rich ting Zoefcermeer, op de dorpsstraat te Benthuizen aldaar tegen een voor een expeditiebedrijf staande gepar keerde vrachtauto. Hij werd bij de expediteur binnen gedragen, waar dokter J. de Goeje, die medische hulp verleende. Met een verbrijzelde knie en enkele gebroken ribben werd het slachtoffer naar het Academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht. In de nacht verergerde de toestand door een nierbloeding, zodat tot operatief ingrijpen moest worden overgegaan. Botsing. Toen de bus van de N.V. „Citosa" vanaf de Dorpsstaat te Bent huizen de Hogeveenseweg alhier op reed, kwam zij in aanraking met een tractor die vanaf de Hogeveenseweg de Dorpsstraat in wilde rijden. Het linkervoorwiel van de tractor raakte 't linkerachterwiel van de bus, waar door de bus werd ingedeukt. De bus chauffeur verklaarde, dat de tractor op het midden van de weg heeft ge reden en de tractorberijde- verklaar de hetzelfde met betrekking tot de buschauffeur. De plaatselijke politie stelde een onderzoek naar de schuld vraag in. DE KWAKEL KDOGeuzenveld 90. Toen middenvoor Janmaat de bal aan het rollen bracht, was het dadelijk te zien, dat de gasten het zwaar te ver duren zouden krijgen en dat zij ook nu niet de gehate 0, het aantal pun ten, tot nog toe door hen behaald, weg zouden weten te werken. Hoewel de onzen voortdurend in de aanval waren, wisten zij de eerste 15 minuten het vijandelijke net niet te vinden. Toen kreeg Janmaat de bal mooi toe gespeeld van Maassen; hij benutte zijn kans prachtig, en bracht de stand op (10). Een minuut later was het de snelle Maassen, die na een lange rush, de stand op 20 wist te bren gen. Evert de Jong maakte in de 18e minuut er 30 van, gevolgd door een doelpunt van C. Plasmeijer in de 21e minuut, en een doelpunt van H. Jan maat in de 24e minuut; zodoende was de stand 50 in een tijdsbestek van 9 minuten. Twee minuten voor rust maakte C. Brouwer het halve dozijn vol (6—0). Na de thee was het wederom KDO,. die de toon aangaf. Doelman Van de Vlugt had praktisch niets te doen, en had het deze middag wel in zijn uniform kunnen doen. H. Janmaat wist nog 2 maal te doelpunten en C. Plasmeijer éénmaal, zodoende kwam het einde met een grote 90 over winning der onzen. De reserves leden een 10 neder laag in een uitwedstrijd tegen Ener- gia, terwijl het derde elftal op eigen terrein een 11 gelijk spel behaalde tegen SEMO. Revue „Wat doe je in de kou". Zaterdagavond gaf het revue-gezel schap „De Mei" uit Amstelveen, ii zaal Leenders, een vrolijke avond, die, gezien het amateurisme van dit jonge gezelschap, aardig in de smaak is gevallen. De grote zaal was zeer goed gevuld, en de lachspieren kon- KORTE golt Een aanvaring had gisteravond plaats tussen de kustvaarders „Wulp" en „Domburg", varend ter hoogte van Poortershaven op de Nieuwe Water weg. Kort na de botsing, waardoor de schepen met de ankerkettingen in el kaar raakten, kon de „Wulp" doorva ren. De „Domburg", die ter hoogte van de stuurhut werd getroffen, is te Poortershaven voor anker gegaan. Op de waterweg, bij de steiger van de veerboot MaassluisRozen burg is gisteravond het Panamese schip „Captain John C." aan de grond geraakt. Gedwongen door de mist, was het schip er voor anker gegaan. Vannacht om drie uur hebben drie sleepboten het motorschip weer vlot getrokken. In Deggersdorf in Beieren Is zondag een door twee paarden ge trokken wagen op een menigte inge reden, waardoor een vrouw werd gedood en verscheidene personen verwondingen opliepen. De politie zal het bloed van de paarden onder zoeken, omdat zij vermoedt, dat car- navalvierders de dieren bier hadden gevoerd. Steeds grotere aantallen vrij willigers melden zich in Tokio aan om een vloot vaartuigen te beman nen, die men bij net Christmas- eiland in de Stille Oceaan wil sta tioneren om door haar aanwezigheid te verhinderen, dat de Britse proef neming met de waterstofbom door gaat Ook vijf Britten en Australiërs zouden zich hebben aangemeld. Aan de Coöp. groenteveillngver- enlgiug Pijnacker en omstreken g.a. werden de eerste kaskomkommers van het seizoen aangevoerd door de kweker F. J. C. v. d. Burg uit Pijnacker. Zij brachten vijftig cent per stuk op. middenstand en toerisme. De Interdiocesane Kath. Midden standsbond in de bisdommen Haar lem en Rotterdam belegt twee kader middagen over het onderwerp „Mid denstand cn Toerisme". Deze middagen zullen worden be legd op maandag 11 maart a.s. n.m. te 2 uur in het Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 te Haarlem, spe ciaal voor de bestuurders der Noord hollandse afdelingen, en op dinsdag ruchte gebied hands maakte, kregen zij een strafschop te nemen die goed werd ingeschoten 41. Toen de goed leidende arbiter het einde floot van deze sportieve wedstrijd, had NSV verdiend gewonnen en hiermede de kans op de eretitel vergroot. R0EL0FARENDSVEEN Stille Omgang. Door het plaatse lijk gezelschap van de Stille Omgang zal met de omliggende parochies in Aikemade Je „Stille Omgang" gehou den worden in de nacht van 9 op 13 maart. De voorbereiding hiertoe is op donderdag 7 maart, waar de" avonds te 7.30 uur in het Lof pater C. v Dijk een predikatie zal houden. Onmiddel lijk na dit Lof, plm. half negen wordt door het gezelschap in de Pancratius- zaal de jaarvergadering gehouden met de gewone agendapunten o.a. be stuursverkiezing. Met nadruk vesti gen wij de aandacht op de kaartver koop, welke na afloop der vergade ring wordt besloten. RIJPWETERING „Ernst en Luim". De R.K. To neelvereniging „Ernst en Luim" bracht, gisterenavond het laatste stuk van dit seizoen voor het voetlicht. Om in de vastenavondsfeer te blijven, had het gezelschap de klucht: „Het hing in de lucht" op zijn programma ge nomen. Hoewel wij graag wat meer vaart in het spel hadden gezien, met grotere rolvastheid in het laatste be drijf, was het geheel van komische verwikkelingen, waaraan het stuk ryk is, zo aardig, dat het publiek een avond naar hartelust heeft kunnen lachen. De plaatselijke band „The Melodians" wist op voortreffelijke wijze de pauze te vullen (ina afloop van het toneel de gezelligheid van het samenzijn te verhogen. Een geslaagde, gezellige avond. Voor hen die deze avond hebben gemist zal ongeveer half vasten nog een gelegenheid zijn hun schade in te halen, wanneer een heropvoering plaats vindt ten bate van de „ouden van dagen-kas". Na dere aankondiging volgt te zijner tijd. TER AAR Eerste sla. Gisteren is door de tuinders Ph. Koe'.eman Ter Aar en W. Fransen te Noorden aan de Coöp. Groenteveiling de eerste sla aange voerd. Deze primeur werd door di- de geestige stukjes, als „Jonas en Flip naar de wintersport", en vooral het stukje „Wat doe je in de kou" viel goed in de smaak. De balletgroep o.l.v. mevrouw Rie Andringa-Hoog- man liet zich van haar goede zijde zien en hoewel soms niet geheel fout loos, werden de diverse nummertjes toch zeer goed uitgevoerd, vooral de Bloemenwals was zeer goed. De de clamaties door Agnes Rijkers-Josso verdienden meer aandacht Een zeker - gedeelte van de zaal begrijpt waar- 19 maart n.m. te 2.30 uur voor de i schijnlijk het declameren niet en was Zuidhollandse en Zeeuwse afdelingen rumoerig; dit zeer tot ergernis van in de Dierentuin te Den Haag. de andere bezoekers. Als sprekers zullen optreden de Het stukje „Koude Oorlog" was ook heren C. Kuipers, hoofd van de af- aardig, zo ook het optreden van „De deling toerisme van het ministerie twee Cavades". Na afloop werden de van economische za-ken; de heer W. stoelen terzijde geschoven en kon G. A. M. van Willige, directeorr van een dansje worden gemaakt, de Gew. Bond Zuid-Kennemerland van de V.V.V. en directeur vna Haar lem's Bloei en de heer mr. R. H. Woltjer, directeur van de Provinciale V.V.V. in Zuid-Holland. Er is en begrijpelijk grote de aftrap deed Boskoop een paar ge den zich zo nu en dan eens lekkerverse kopers afgenomen voor prijzen uitvieren. De „Mei Girls", een zestal naar kwaliteit, lieftallige jongedames, hebben de zaal laten genieten van hun zuivere stem- 7EVFIIIinVFN metjes en het luide applaus na het «IMHUItn optreden van dit zestal was dan ook c. - w verdiend. Gelachen werd er om Vutenavondoltvoerliig St Jans- de MMtiw Rtuktan al. - Jonas en Plin «tal». I" t*er goed bezette zaal belangstelling voor dit onderwerp. Wilt U iets weten? NOORDEN NSVBoskoop 2 41. Direct na le aftrap deed Boskoop een paar ge vaarlijke aanvallen, welke door de verdediging van NSV keurig werden onderschept. In de daarop volgende, gelijk op gaande strijd wist NSV éénmaal het doel te vinden. Na een hoge voorzet sprongen midvoor en keeper gelijk Vraag: Hoe laat moesten de auto's naar de bal, met het gevolg dat zij en fietsers op 15 januari hun licht hem beiden misten en hy toen voor op hebben? I de voeten van C. Schutter kwam, die cv de bal onmiddellijk in het lege doel Antwoord: De zon ging op 18 deponeerde 1-0. jar-juari om 8 M uur op en om 17 05, Voor Bogkoop hieek dit het sein uur onder. Tot een half uur vóór'om nog steviger door te zetlen, NSV zonsopgang en vanaf een half uur wer^ totaal in de verdediging gedron- na zonsondergang moet men licht opgen en mag een wonder heten, hebben. 1 - -m-- -- Vraag abonné te Z.: Ik woon in dat de prima spelende achterhoede het doel schoon kon houden. Na de thee was het weer Boskoop, een huis, dat voor mijn gezin te klein die de toon aangaf, maar na een is. Nu heb ik zelf een huis reeds 1\'i kwartier bleek dat zij teveel van hun jaar in eigendom. Om dit huis vrij krachten gevergd hadden en kon: -. -,4 te krijgen moet ik dan per aangete- I NSV zich aan de druk ontrukken en regisseur, de heer Spring m t Veld kende brief de huur opzeggen en heb spoedig lag de bal weer in Boskoops ®?n fraaLe portefeuille aan, terwijl ik dan pas drie jaar daarna recht op doel 2—0. Idien? «*htgenote_ een bloemenhulde hield de r.k. toneelvereniging St. Jansclub" gisteren haar gebruikelijke vastenavond-uitvoering. In afwijking van andere jaren heeft deze toneel vereniging het gepresteerd om in plaats van een toneelstuk met een re vue op de planken te komen, welke alleszins geslaagd genoemd mag wor den. In zijn openingswoord verwelkom de pastoor Tabink het gemeentebe stuur en alle aanwezigen en deelde mede, dat de r.k. toneelvereniging juist dit jaar haar 35-jarig bestaan vierde. Spr. wenste de St. Jansclub van harte geluk met dit jubilé en sprak tevens de hoop uit, dat zij nog vele jaren op dezelfde voet tot ont spanning voor dj gemeente zou mo gen blijven werken. Na de aanwezi gen een genoegelijke avond te heb ben toegewenst verliet de geestelijke adviseur het toneel om plaats te ma ken voor de spelers van deze avond, die in zeer goed gebrachte schetsen en voordrachten in ernst en luim hun revue „Daar zit 't 'm in" brachten, welke al gauw de v/are carnavalsstem ming op de zaal deed overslaan. Vooral ook de 2 clows „Swempie en Swampie", die de verbindende teks ten tussen de opeenvolgende schetsen brachten kweten zich op voortreffe lijke wijze van hun taak, terwijl de spelers, die in een tamelijk kleine be zetting dikwijls zeer afwisselende rollen vlug achter elkaar moesten vertolken hebben laten zien, dat ook amateurs zeer goede toneelspelers kunnen zijn, indien men zijn taak met liefde weet te vervullen. Aan het slot van de avond dankte burgemeester Detmers alle medewer kenden en complimenteerde de „St. Jansclub" met zijn jubileum. Als blijk van waardering bood spreker namens deze toneelvereniging aan de het huis? Jneer, maar NSV's achterhoede bleek Antwoord: U moet nog meer doen; 'niet te passeren. De voorwaartsen van als uw huurder althans niet genegen NSV waren zeer schotvaardig en het is om vrijwillig heen te gaan of te was weer A. v. Koert, die de keeper ruilen met het huls, dat u thans be- het nakijken gaf 30. woont. U moet dan eên aanvraag Tot overmaat van ramp schoot Bos- tot onteigening Indienen bij de kan- koop nog de bal in eigen doel 4—0. tonrechter, die dan de ontruimings- In de allerlaatste minuten kreeg Bos- termijn vaststelt, welke niet langer koop de kans om de eer te redden, kan zijn dan 3 jaar. Nadat een speler van NSV in het be- Wel ging de st-üd nu gelijk op en ,werd, gebracht Spr. wenste de r.k. toneelvereniging onder de bekwame leiding van haar leider nog vele suc cesvolle jaren toe. Namens het gemeentebestuur van Zevenhoven bood de- heer Detmers aan de St. Jansclub een bijdrage on der couvert aan. Nadat de gebruikelijke kleine ver loting was gehouden, was ook deze mooie a\ond wederom ten einde.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6