Loonkorting voor bejaarde arbeiders ,PRO ECCLESIA' VOOR GOUDEN' KOSTER Min. Suurhoff wil registratie van ziekenhuizen wettelijk verplichten Voorgestelde verhoging huur- en melkprijs halveren Cen kidkex uaeide Sltitiö Clmadeixa daat zijn tijk DINSDAG 5 MAART 1957 DE I.EIDSE COURATTx PAGINA 5 Kapelaan J. van Kesteren speldt zijn vader, de „goulen" koster van St. Agatha te I isse, tijdens de receptie zondag 3 maart gehouden, de aan deze verleende pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" op. RIJKSBEMIDDELAARS OVERWEGEN Teneinde het mogelijk te maken op het loon van 65- jarigen en ouderen een korting toe te passen, omdat deze categorie niet meer premie plichtig is voor de sociale verzeke ringen, heeft het college van rijks- bemiddelaars een beschikking in voor- bereiding. Het is n.l. zo dat, waar op het loon van 65-jarigen geen korting behoeft te worden toegepast wegens premie voor de A.O.W. en de Invaliditeits wet, zij een hoger netto loon ontvan gen dan de jongere arbeiders. Deze loonkorting zou ngeveer gelijk moe ten zijn aan de premies der verzeke ringen waarvoor indertijd een loon- compensatie is gegeven. Het totale bedrag dezer korting is per bedrijfstak verschillend: in de metaalnijverheid ongeveer 10 van het loon, in de landbouw, als gevolg van een veel hogere wachtgeldpre mie, echter beduidend meer. Vakbeweging niet enthousiast. De voornaamste beweegreden van het college is het wegnemen van deze ongelijkheid in de beloning. Hoewel de verplichting tot loonsverhoging (5,6 bij de invoering van de A.O. W. niet gold voor 65-jarigen en oude ren, heeft het bedrijfsleven bijna unaniem ook deze co npensatie aan hen gegeven, terwijl de loon-ongelijk- heid (lees inkomen ongelijkheid) nog wordt vergroot wanneer deze oudere arbeiders in het bedrijfsleven werk zaam blijven terwijl zij daarnaast uitkering volgens A.O.W., Invalidi teitswet en/of bedrijfpensioen genie ten. De Stichting van de Arbeid heeft zich te dezer zake nog niet uitgespro ken doch in de kringen van de vak beweging schijnt men niet enthousiast over de plannen van het college van rijksbemiddelaars te zijn. Men heeft wel oog voor de bestaande ongelijk heid doch men vreest dat, ook bij ge lijke arbeidsprestatie, daardoor oude re arbeidskrachten goedkoper (dus voor het bedrijfsleven aantrekkelij ker) gaan worden dan jongere. Een spaarregeling? In vakbewegings- en bepaalde on dernemerskringen wil men wel berei ken dat de 65-jarige werknemer, die in het bedrijfsleven werkzaam blijft, hetzelfde inkomen krijgt als zijn jon gere medearbeiders. Men wil dit ech ter niet door een loonkorting maar door andere, tot hetzelfde doel voe rende maatregelen. Zo denkt men o.m. in de richting van een spaarregeling waarbij het betrokken deel van het loon, evtl. aangevuld met de uitkeringen vol gens de sociale wetten en/of bedrijfs pensioenfondsen, te storten op een ten name van die werknemer staan de spaarrekening en het daarop ge storte geld te blokkeren totdat de be trokkene het arbeidsproces veriaat. Hierdoor wil men voorkomen dat er Boete wegens smaad voor autorijschoolhouder De Amsterdamse Politierechter heeft de 30-jarige rijschoolhouder J. J. T. veroordeeld tot 40 boete we gens smaad jegens de voorzitter van de Bond van erkende autorijschool- houders BEA, de heer J. Muusers. T. heeft n.l. in een vergadering van de heer Muusers gezegd „dat deze naar believen door de examencom missie jegeven cijfers verandert." Verdachte gaf dit toe, maar voegde er bij dat de uitlating op waarheid berust omdat hij als lid van de exa mencommissie „vreemde praktijken had waargenomen." De officier van justitie noemde het een „wat gemene opmerking" en eis te deswege een boete van 500. Volgens de tenlastelegging zou de verdachte op de bewuste ergadering nog andere uitlatingen hebben gebe zigd, doch hiervan werd hij vrijge sproken omdat de getuigen zich niet precies konden herinneren wat hij had gezegd. Voor de politie afgelegde verklaringen waren echter wel posi tief geweest verschil in beloning tussen oudere en jongere werknemers ontstaat. (In wezen wordt het verschil er echter niet mee opgeheven omdat het dan geblokkeerde geld als uitgesteld in komen is te beschouwen. Bij alle regelingen blijft de 65-jari- ge werknemer toch iets goedkoper want ook het werkgeversdeel van de sociale verzekeringspremies behoeft niet te worden betaald. Gisteren is mgr. dr. T. van Hees, magister-generaal der Kruisheren, per vliegtuig vertrokken naar Indo nesië, waar hij in het vicariaat van Bandung, dat aan de orde van het H. Kruis werd toevertrouwd in 1926, de kanonieke visitatie zal houden. De 32 Kruisheren zijn verspreid over de verschillende missie-staties van het vicariaat en hebben de lei ding van het groot- en klein-semina- rie van Tjitjadas. Mgr. Van Hees hoopt 12 april in Nederland terug te keren. Tijdens zijn afwezigheid is als zijn vicaris-generaal benoemd, dr. H. van de Ven van het klooster te St. Aga- tha-Cuyk (N.-Br.). Controle op naleving De minister van Economische Za ken, de heer Suurhoff, is voornemens bij de Tweede Kamer een wetsont werp in te dienen met het doel, hier door te komen tot een volledige re gistratie van alle Nederlandse zieken huizen, kraaminrichtingen, sanatoria, verpleeghuizen en bejaardentehuizen. Aldus meldt „De Volkskrant". Sedert jaar en dag reeds verzamelt men gegevens, maar slechts op basis van vrijwilligheid. Totnutoe gaf een betrekkelijk kleine groep ziekenhui zen deze inlichtingen, en dan nog zeer onvolledig. De nieuwe regeling wil het verstrekken van de nodige gegevens wettelijk verplicht stellen. Systeemloosheid. Volgens de minister heeft het va derlandse ziekenhuiswezen een sys teemloze ontwikkeling doorgemaakt. Plaatselijke inzichten en belangen hebben in de loop der jaren op de 88 percent particuliere ziekenhuizen en de 12 percent gemeentelijke- een overwegende invloed gehad. Niette min is de volksgezondheid een zaak van nationaal belang. Bovendien zijn bij de voortschrijding van de medi sche wetenschap vaak aanzienlijke investeringen nodig; een onderlinge samenwerking is niet anders dan aan bevelenswaard; onoordeelkundige uitbreiding van het bedden-areaal in zeker rayon kan bij de schaarste aan arbeidskrachten en materiaal uiterst ongunstig voor andere ziekenhuizen zijn. Verder heeft de overheid in tij den van oorlogsdreiging of oorlog een belangrijke taak; een duidelijk overzicht over inrichting en capaci teit van de Nederlandse ziekenhui zen is dan zeer gewenst. Verplichtingen en vergunnings weigering. Minister Suurhoff wil iederaen, die drie jaar na het in werking treden van de wet een ziekenhuis wil gaan exploiteren, verplichten een vergun ning aan te vragen. Totdat hij een duidelijke conclusie uit het te verza melen feitenmateriaal heeft getrok ken, wil de bewindsman de huidige T ontwikkeling van het ziekenhuiswe zen in de hand houden. Een tweede verplichting geldt de bestaande ziekenhuizen. De registra. tie-verplichtingen zullen op hun na leving door ambtenaren worden ge controleerd, die ten allen tijde toe gang tot de ziekenhuizen hebben. Een straf-sanctie is ook in de wet opge nomen. Een vergunningsweigering zal de minister in staat stellen, om die zie kenhuizen te beschermen, die goede uitbreidingsplannen in voorbereiding hebben. De wettelijke verplichting van de registratie der ziekenhuizen zal de overheid in staat stellen, een be paald ziekenhuisbeleid te voeren. Met behulp van een „ziekenhuis ver slag" zal de bewindsman kunnen nagaan, of uitbreidingen en wijzigingen in de opzet van ziekenhuizen vereist is. DE VERTRAGING IN HET TREIN VERKEER ROND UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen delen mede, dat de vertraging in de trei nenloop via het centraal station te Utrecht, als gevolg van een noodza kelijke revisie van de beveiliging, ge durende de komende dagen beperkt zal blijven tot ongeveer tien minu ten. Ter ontlasting van het centraal station te Utrecht zullen voor de duur van de blokrevisie de treinen tussen Utrecht en Leiden slechts tussen Woerden en Leiden rijden en de stop treinen tuc_en Ut"*echt en Amsterdam slechts tussen Maarssen en Amster dam. Tussen Utrecht en Vleuten, Utrecht en Woerden en Utrecht en Maarsen zijn autobussen Ingelegd. De bussen naa: Woerden vertrek ken op het hele uur uit Utrecht en sluiten te Woerden aan op de trein naar Leiden. De bussen naar Maars sen sluiten te Utrecht aan op de stop treinen uit de richting Arnhem. Limburgse Verkiezingsactie 1956 K.V.P.P.v.d.A. .taken onderzoek De commissie, die door de KVP en de PvdA was ingesteld om een on derzoek in te stellen naar de ver- kiezingsincidenten, die zich tijdens de verkiezingsactie 1956 in Limburg voorgedaan hebben, heeft aan de be-1 sturen van de beide partijen doen weten dat zij van een verder onder- zoek wil afzien. De commissie, waarin voor de KVP zitting hadden mr. J. P. Hiustinx en mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy en voor de PvdA prof. dr. J. A. van I Hamel en M. van Veen, zou volgens de plannen worden aangevuld met een niet tot de betrokken partijen behorende voorzitter. De genoemde1 leden schrijven nu dat zjj zich be raden hebben over de materie en documentatiemateriaal, doch dat zij tot de conclusie gekomen zijn, dat het onderzoek niet tot een zodanig resultaat kan leiden, dat het rede lijke mogelijkheid biedt op de ge stelde vragen een voldoende gegrond antwoord te geven. Wel is vastge steld, dat in alle bedoelde gevallen aanstonds de besturen en Instanties van beide partijen hebben verklaard, voor de gewraakte feiten geen ver antwoordelijkheid te dragen en deze af te keuren. De KVP en de PvdA hebben nu meegedeeld van verdere aandrang op het instellen van een onderzoek te moeten afzien. DODELIJK ONGEVAL. Gistermiddag omstreeks half twee i3 te Mijdrecht een aanrijding ge beurd, die het leven heeft gekost aan de 57-jarige mevrouw Van Meeter«n uit Mourik. 't Slachtoffer stapte op de Mijdrechtse Zuwe uit de autobus en wilde achter de bus om, de rijweg oversteken. Uit de richting Haarlem naderde echter met grote snelheid een personenauto en deze reed haar in volle vaart aan. De vrouw oyerleed vrijwel onmiddellijk ter plaatse. WIJDINGEN PATERS VAN DE H. GEEST. Op woensdag 13 maart zal Zijn Hoogw. Exc. Mgr. W. M. Bekkers, Bisschop-Codajutor van het Bisdom 's Bosch, in de kloosterkapel v. d. H. Geest te Gemert N.-Br. H.H. Wijdin gen toedienen: Het subdiaconaat aan de fraters L. v. d. Wildenberg (Soerendonk), C. Kok (Vinkeveen), P. Verweijen (Bu- del), Th. Kuipers (Budel), J. Verhees (Budel), G. Versteijnen (Leende), B. Visbeek (Amsterdam), J. v. Bree- men (Eindhoven), P. Reinsma (Gro ningen), J. Berndsen ('s-Heerenberg), L. Nijssen (Beesel), W. Gillijns (Zut- phen), J. Voorn (Den Haag), L. van Kessel (Haarlem), H. Leenen (Roer mond), J. Rietbergen (Utrecht) en G. Odenkirchen (Roermond). De vier Mindere Orden aan de fra ter G. Hogema (Amsterdam), J. Ge vers (Reusel), J. v. Lier (Bameveld). J. Williams (Amsterdam), A. Jansen (Rijen), F. Lammers (Budel), H. Voorn (Den Haag) en J. de Lange (St. Nicolaasga). De eerste Kruinschering aan de fraters L. Papelard (Haarlem), J. Huijers (Budel), J. de Vries (Eind hoven), P. Pubben (Deurne), J. Mol- lemans (Helmond), «O. v. d. Brink (Laren), F. Reuvers (Zutphen), F. Timmermans (Heerlen), G. v. d. Schepop (Epe) en A. Teuns (Roosen daal). BEVOLKINGSGROEI EN WONING- TEKORT. Het toewijzen van primaire subsi diecontingenten heeft geen andere betekenis, dan de gemeenten een richtlijn te bieden voor hun woning bouwbeleid. Daartoe is hun medede ling gedaan van het aantal woningen dat ten minste voor subsidie in aan merking komt, aldus minister Witte in zijn antwoord op vragen, schrifte lijk door het Tweede Kamerlid, de heer Andriessen, gesteld. Het aantal feitelijk te subsidiëren woningen zal afhangen van de regio nale bouwcapaciteit. Dit aantal zal in vele gevallen groter zijn dan dat, wat in de primaire subsidiecontingenten is begrepen, zo vervolgde de minis ter van volkshuisvesting en bouwnij verheid. Gedeputeerde Staten, aldus de bewindsman, kunnen bij hun advies omtrent de vraag in welke gemeen ten deze meer-woningen dienen te worden gesubsidieerd, rekening hou den met alle omstandigheden, die in een concreet geval de woningbehoef te bepalen. Tegen deze achtergrond, zo gaat de minister voört, moet de gebruikte methode om de reële woningbehoefte te benaderen alleszins nauwkeurig worden geacht. In de factoren bevolkingsgroei en woningtekort zijn het aantal huw bare personen, het te verwachten aantal huwelijken, toeneming aantal bejaarden, migratie, e.a. reeds be* grepen te achten. Wat betreft de uitkomst voor de toeneming van de woningbehoefte, in dien de bevolkingsaanwas tussen de volkstelling 1947 en de woningtel ling 1903 gedeeld zou zijn door de woonruimtecoëficiënt, merkt minister Witte op, dat deze voor elke gemeen te afzonderlijk berekend zou moeten worden. De woningbehoeftecoëfficiënt is practiksch gelijk aan de gemiddel de gezinsgrootte per gemeente. De gezinsgrootte nu heeft zich in de verschillende gemeenten tussen 1947 en 1956 vry sterk gewijzigd. Hieruit volgt dat de aanwas van de woningbehoefte, zoals die zou kunnen worden berekend, gelijk hierboven wordt gezegd, in de verschillende ge meenten moet afwijken van de bere kening van de aanwas der woning behoefte, welke volgt uit een verge lijking van de cijfers van het C.B.S. omtrent deze behoefte in 1947 en 1956. DRIE WEKEN BROMMEN. Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse politierechter een niet verschenen straatmaker uit Leiden tot drie weken gevangenisstraf met teruggave van zijn bromfiets. De verdachte had driemaal de bromfiets bereden terwijl hij te veel alcohol had gebruikt. aq venen ue. Voorzitter van de K.A.B. Halvering van de aangekondigde verhoging van de melkprijs, halve ring van de dreigende huurverhoging en geen verhoging van de omzetbe lasting, dat waren de drie suggesties die de verbondsvoorzitter van de K. A.B., de heer J. A. Middelhals, giste ren op een vergadering van het Utrechtse kader der KAJJ. heeft ge daan. De voorzitter wil voorkomen dat dit jaar aan het Nederlandse volk een offer wordt opgelegd dat in zijn voorgestelde omvang niet voor de vakcentrales aanvaardbaar is. Met betrekking tot het eerste punt, de verhoging van de nulkprijs, stelde de heer Middelhuis, dat de consumen ten-subsidies op melk gehandhaafd moeten blijven of zelfs uitgebreid, terwijl, nu de prijzen voor veevoeder Uw maaltijd hoeft D niet op te breken lu ot twt, Rtnnl!, Mossen dat gaarbrand» dadelijk. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lyders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te heb ben. Makkelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist- U moet ze in huis hebben, voor .Uzelf, voor Uw huisgenoten. (Advertentie) FREULE VOOR VERWAARLOZING VAN PLUIMVEE GESTRAFT. Politierechter te Utrecht mr. dr. A. Kooien, heeft gistermiddag uitspraak gedaan in de zaak tegen de 21-jarige freule te Lage Vuursche, die heeft te rechtgestaan wegens vergaande ver waarlozing van haar pluimveestapel. Hij veroordeelde haar tot een geld boete van 1000,of een maand hechtenis. In de zomer van het afgelopen jaar hield de freule op het landgoed „Groot Drakenstein" te Lage Vuur sche duizenden kippen en kalkoen kuikens, waarvan er honderden bin nen korte tijd stierven door gebrek aan voldoende voedsel, drinken, ver zorging en andere noodzakelijke voor waarden. De officier van justitie, mr. W. J. Kolkert, had acht dagen geleden drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd geëist, alsmede een geldboete van 3000,of drie maan den hechtenis. Bij de voorbereiding voor het nationale „Rock 'n Roll"-kampioen- schap in Zweden zijn zondag twee slachtoffers gevallen. Eén der favo rieten moest met een gebroken been en een andere met een hersenschud ding in een ziekenhuis worden op genomen. zijn gedaald, de regering ernstig moet nagaan of de verhoging van de ga rantieprijs voor de melk wel zo hoog zou moeten zijn als zij voorstelt Spr. noemde halvering van de verhoging der melkprijs „een minimum eis". Zelfs een verhoging van vijf cent per liter is meer dan een arbeidersgezin met kinderen dragen kan. Ook de helf'. van de huurverhoging, die geblokkeerd zou worden, wil de heer Middelhuis laten vervallen. Hierdoor zou een uitbreiding van het administratief apparaat overbodig worden terwijl de huiseigenaren toch niet minder in handen krijgen dan dat waarin de voorgestelde verhoging voorziet. Het bij een halvering van de huur verhoging vrijkomende deel van de looncompensatie kan dienen om an dere prijsstijgingen op te vangen. Verbeteringen van de kinderbijslag, werkelijke bezuinigingsmaatregelen in het overheidsapparaat, het afslui ten van leningen en, in een uiterst geval, verdergaande progressie hi de inkomstenbelasting noemde de heer Middelhuis als verdere aanbevolen maatregelen. Aandacht werd voorts door hem gevestigd op de belastingopbrengsten die misschien de ramingen weer zul len overtreffen door le prijsverho ging op sigaretten. Als aan een verhoging va de In directe belastingen niet te ontkomen is dan zal de fiscus aan zijn trekken moeten komen bij de accijns. „Op ta bak, sigaren en «igaretten kan men tenslotte beter bezuinigen c'-.n op brood, melk en suiker," aldus de K. A.B.-voorzitter. De carnavalsoptocht in Den Bosch Naar schatting 180.000 personen zijn maandagmiddag in de Bossche stra ten op de been geweest toen daar de grote carnavalsoptocht trok, 't hoog tepunt van de Oeteldonkse carnavals viering. Niet alleen uit de omringen de Brabantse steden en dorpen, maar ook overal elders uit het land zijn de toeschouwers bij duizenden cn nog eens duizenden gekomen om te genie ten van een schouwspel, dat een kos telijke kolder paarde aan een stijl volle uitvoering, die algemene bewo- dering heeft geoogst. Zowel de wagens als de loopgroe pen lieten blijken, dat de Bosschenaar over een rijke fantasie beschikt om aan zijn humor gestalte te geven. Toen de optocht het eindpunt bereikt had, was het helo stadscentrum in een oogwenk een woelende mensen massa, waartussen zich de fleurige carnavalsverenigingen met hun „mu- ziekskes" bewogen en er tot lang na middernacht een feestelijke stem ming bewaarden. ,,T%?t,tc'ac"?k IDen Bosch) werd maandag ten grote carnavalsoptocht gehouden. Krella was In verhand met lijn 75-jarig bestaan in de adelstand verheven en reed In de sto-t mee (reehla) terwijl Prins Amadelro XVIII op een grote kikvors de stoet besloot-

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5