Leiden zag weer een lang gevestigde en belangrijke instelling verdwijnen Hartelijke huldiging van de heer P* S* Stokman, adj*-directeur NEM 1 Maart: Raad van beroep voor Directe Belastingen opgeheven KORTE golf Vrijmetselaren op Paleis Soestdijk ontvangen MAANDAG 4 MAART 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 6 Bij 25-jarig jubileum Groot en bijzonder hartelijk was zaterdag de belangstelling, welke zich concentreerde rond het zil veren jubileum van de heer P. S. Stokman, thans adjunct-directeur van de N.V. Ned. Electrolasch Maatschappij. Alvorens in de middaguren ln café-restaurant „In den Vergulden Turk" een zeer druk bezochte re ceptie werd gehouden, vond 's ochtends in de kantine van de N.E.M. in tegenwoordigheid van het personeel, waarbij zich ook een delegatie van de montage-afdeling en van het personeel uit Sittard en Oude Wetering had aangesloten, een hartelijke huldiging plaats. De directeur, ir. E. F. E. Bongaerts, die hier als eerste spreker het woord voerde, stond uitvoerig stil bij de prachtige staat van dienst van de jubilaris, die in 1932 in het bedrijf werd opgenomen. Spreker herinner de er aan, dat de heer Stokman zijn Vooropleiding ontving in de in 1931 opgeheven Machinefabriek Gonner- man Co. te Haarlem en behoort tót de kern, welke na stillegging van dit bedrijf met thans wijlen ing. A. Prinsen naar de N.E.M. overging. Mede dank zij zijn zakelijk inzicht en grote technische kennis heeft hij zich weten op te werken tot zijn huidige functie. Namens de directie bood ir. Bongaerts de jubilaris een gouden polshorloge met inscriptie aan. Uitbreiding. Ir J. Schreuders Jr., één der pro curatiehouders, sprak vervolgens na mens het administratief en technisch personeel. Spreker wees er o.a. op, dat de voortdurende werklust van de heer Stokman ieders bewondering af dwingt. Bestond het personeel bij de komst van de heer Stokman uit nog geen 20 man, thans zijn er ruim 500 werkzaam. De uitbreiding van de fa- brieksruimte hield hiermede gelijke tred. Werd aanvankelijk een terrein- oppervlakte van 600 m2 in beslag ge nomen, thans is dit circa 9.000 m2. Bijzondere waardering had ir. Schreuders ook voor het aandeel, dat de heer Stokman heeft gehad in de uitbreiding van het fabricageproces en zijn streven om de teamgeest on der het personeel te bevorderen. Na mens het door hem vertegenwoor digde personeel bood spreker de ju bilaris een wandbord in Delftsblauw aan. In gelijke geest voerden vervolgens het woord de heren H. A. de Graaf namens het fabriekspersoneel, Th. Neyenhuis namens het personeel uit Oude Wetering, Zwemmer en Boer stoel namens het personeel, resp. uit Sittard en van de montage-afdeling, Bosse, assistent van de bedrijfsleider, Rietman namens het bestuur van de Ontspannings- en Ontwikkelingsver eniging „Gelaste en geklonken Drukbezochte receptie paters Tijnagel en Mikx Groot was de belangstelling voor de receptie va-n de paters Ceslaus Tijnagel en Patritius Mikx, die gis termiddag in de grote cantine van Ihet r.-k Lyceum aan de M;riënpcel- straat werd gehouden. De beide pa ters vierden bun zilveren priester feest. De stroom van receptiegangers bleef van 4 tot 6 uur aanhouden. Pater Mikx, die in de oorlog kape laan in Katwijk is geweest en jaren lang als econoom en vicarhis aan het mssiecollege te Katwijk was verbon den. werd gelukgewenst door vele vrienden en kennissen uit zijn Kat- wijkse tijd: geestelijken en deputaties van verschillende organisaties. Pater Mikx heeft sinds kort de leiding van het onderwijssecretariaat der mid delbare scholen van de paters Fran ciscanen. Vele belangstellenden uit Leiden, Delft, Haarlem en Den H^ag kwamen pater Tij nagel feliciteren, die sinds 1953 aan het hoofd staat van het klooster aan de Mariënpoelstraat. Pater Tijnagel is voorheen kape laan te Haarlem, Delft en Den Haag geweest. Ook leden van het leraren corps drukten beide jubilarissen de hand. vriendschap" en A. van Heusden na mens het bestuur van „De Stalen Band". Talrijke geschenken werden aangeboden. De heer Stokman, die getroffen was door zoveel hartelijkheid en waardering, sprak een uitvoerig dankwoord. Receptie. Onder de velen, die in de middag uren ter receptie verschenen, merk ten wi^naast zeer vele zakenrelaties o.m. op de wethouders, de heren S. Menken en D. van der Kwaak, die de gelukwensen van het gemeentebe stuur aanboden, de heer C. F. Meerpoel, ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, afgevaardigden van de drie werknemersbonden, ir. D. IJ. Lem, directeur van Gemeente- V.Ln.r.: ir. J. Schreuders, ir. E. F. E. Bongaerts, directeur, mevr. Stok man, ing. G. E. Deprez, P. S. Stok man en de oud-president-commissaris ir. M. Ch. E. Bongaerts. BUTEENl B Het Nederlandse Bureau voor Bui tenlandse Studentenbetrekkingen is voor het jaar 1957 als volgt samenge steld: W. J. M. Touw, president; H. P. Utermark, quaestor; H. I. Werre, se cretaris afdeling scheepvaart; P. J. Vogel, secretaris afd. inkomende rei zen; G. F. Scheltema; J. R. Carp; D. Scheper: E. S. Nieuwendijk. R.K. MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL „ST. PIETER" OFFICIEEL ERKEND. De r.k. Middelbare Handelsavond school „St. Pieter" te Leiden heeft van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bericht ontvangen, dat de school officieel er kend wordt. Dit houdt in, dat zij het recht heeft gekregen examens af te nemen. „St. Pieter" telt thans ruim hon derd leerlingen, en is 3 jaar in Leiden gevestigd. laarvergadering Bond Mil. Oorlogsslachtoffers Met cabaret na De afdeling Zuid-Holland Noord van de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers hield zater dagmiddag in de kantine van de Doe lenkazerne haar jaarvergadering. De voorzitter, de hee*. H. de Jager, opende de bijeenkomst en toonde zich zeer tevreden over het afgelopen jaar. Het kon dus ook niet anders of het jaarverslag van de secretaris, de heer Tiëinan luidde gunstig. Dank werd ge bracht aan de heer de Jager, die reeds tien jaar achtereen de voorzittersha mer voortreffelijk heeft gehanteerd. De penningmeester, de heer A. F. Laue, las vervolgens het financieel verslag voor, waarin melding werd gemaakt van een batig saldo. Boeken en bescheiden werden door de kas- commissie in goede orde bevonden. De heren H. de Jager, A. F. Laue, H. Booy en N. Wassenaar, die allen af tredend waren werden bij acclamatie herkozen, terwijl in een vacature werd voorzien door de benoeming van de heer Tegelaar. Naar de binnenkort te houden al gemene jaarvergadering zullerf de he ren de Jager en Tieleinan worden af gevaardigd. Aan het slot van de ver gadering gaf de secretaris van de Pensioen- en Sociale Commissie, P. W. Kroezen, een duidelijke uiteen zetting over de huidige pensioenwet ten, die voor de leden van de bond land se studenten betrekkingen. werken, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en de heer G. Begeer namens de Leidse Vereniging van Industrië len, ir. J. J. P. Catel hoofdingenieur- directeur van het Stoomwezen, de werd heer Kottelaar, directeur van de Rijkswerkplaats en een deputatie van het gemeentebestuur van Alkemade. Bovendien gaf ook de oud-president commissaris en oud-minister van Verkeer en Waterstaat, ir. M. Ch. E. Bongaerts, van zijn belangstelling blijk. Tijdens deze receptie werden vele geschenken en een schat van bloemen aangeboden. van belang zijn. Later op de middag werd door de sportclub uit Leiden en Den Haag in de gymnastiekzaal een zitvolleybal-demonstratie gegeven. In de avonduren kwamen de militaire oorlogsslachtoffers weer gezellig bij een om van een rijk gevarieerd caba retprogramma te kunnen genieten. Latijnse brieven van Boerhaave vertaald De Leidse hoogleraar Hermannus Boerhaave (1668—1738) heeft tot zijn dood toe gecorrespondeerd met Jo hannes Baptista Bassand, een oud leerling. Deze brieven waren van belang voor de studie van de kennis en de methode, die Boerhaave bezat. De in het latijn geschreven brieven zijn in 1778 door een onbekende in het Duits vertaald. Deze dagen is een Nederlandse vertaling verschenen van de hand van prof. dr. G. A. Lindeboom (Uitgever Erven F. Bohn N.V. te Haarlem). De vertaling werd verricht met steun van het instituut voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. De brie ven geven een duidelijk inzicht in de stand der wetenschap in Boerhaave's dagen. Er blijkt o.m. uit, dat de hoog leraar grote liefde koesterde voor de botanie. Het is aan zijn bemoeiing te danken, dat de Leidse Hortus zo'n rijke verzameling planten kreeg. TENTOONSTELLING VAN OOSTERSE HANDSCHRIFTEN IN UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK. In de tijdschriftenzaal var. de uni versiteitsbibliotheek, Rapenburg 70, wordt van 4 tot 9 maart een tentoon stelling gehouden van Oosterse hand schriften uit de collectie Snouck Hur- gronje. Deze tentoonstelling is mede inge richt ter herdenking van de honderd ste geboortdag van professor Snouck Hurgronje. De expositie is te bezicht<gen op genoemde data van 9.305.30 uur. BIOSCOPEN. De films in de week van 18 ma^rt zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Lido: Luxor: Trianon: Rex: „To catch a thief, 14 jaar. „De machinist", 14 jaar. Afgekeurd. „Morgen zal ik huilen", 18 jaar. „Ik vecht voor geld" 14 jaar. Ontwikkelde belasting stelsel de oorzaak DIJ K.B. van 4 februari 1957 S. 1957 no. 32 is met ingang van 1 maart 1957 in werking getreden de Wet administratieve rechtspraak be lastingzaken (S 1956 no. 323). Dit wil zeggen, dat met ingang van 1 maart 1957 alle in den lande tot dusverre bestaande Raden van Beroep voor de Directe Belastingen, en hiertoe behoort ook de Leidse Raad van Be roep, zijn opgeheven en dat de recht spraak in belastingzaken, uitgezon derd die met betrekking tot de om zetbelasting, voortaan berust - bij de vijf Gerechtshoven (afzonderlijke be lastingkamers van die Hoven) te we ten: Leeuwarden, Arnhem, Amster dam, 's-Gravenhage en 's-Hertogen- bosch. Hiermede is weer een belangrijke wijziging gekomen in de rechtspraak in belastingzaken, een wijziging, die voornamelijk hierin haar grond vindt, dat onze belastingrechtspraak, om welke redenen dan ook, is achterge bleven bij de ontwikkeling van het belastingstelsel. En wel vooral bij de ontwikkeling van het belastingstelsel sinds 1941. Het is wellicht interessant in het kort na te gaan de ontwikkeling van het belastingstelsel in het verleden in verband met de regeling van de rechtspraak. Vóór de invoering van wat men wel noemt de geplitste inkomstenbe lasting (vermogens- en bedrijfsbelas ting) in 1893 was er geen aparte be lastingrechtspraak. Voor het recht van successie, registratie en zegel was zij (en wel tot 1 maart 1957) on dergebracht bij de gewone burger lijke rechter. Voor zover er met be trekking tot andere belastingen al rechtspraak was, berustte deze veelal bij Gedeputeerde Staten (tot 1 maart 1957 b.v. nog de grondbelasting). Eerst bij de totstandkoming van de Wet op de Vermogensbelasting (1892) ging men behoefte gevoelen aan een aparte rechtspraak met betrekking tot die belasting en dat was feitelijk het begin van de Raden van Beroep. Bleef de taak van die raden aanvan kelijk beperkt tot de vermogensbe lasting, zij vond uitbreiding toen de bedrijfsbelasting werd ingevoerd. De rechtspraak met betrekking tot de bedrijfsbelasting werd immers even eens ondergebracht bij de raden van beroep voor de Vermogensbelasting. MERKWAARDIG mag het heten, dat, toen drie jaren daarna de Personele belasting werd ingevoerd, de rechtspraak daarover niet werd ondergebracht bij de bestaande ra den van beroep (voor de vermogens belasting en voor de bedrijfsbelas- onderhevig geweest, doch het zou te ver voeren hier nader op in te gaan. Voor wat de Leidse Raad betreft kan globaal gezegd worden, dat deze steeds heeft om\at de inspectie Lei den I (stad en directe omgeving) en II (bollenstreek tot en met Hillegom), Alphen en Woerden. Doordat de grenzen der inspecties niet samenvallen met die der Ge rechtshoven, zullen de werkzaamhe den van de Leidsche Raad deels over gaan naar het Hof te 's-Gravenhage, deels naar het Hof te Amsterdam (b.v. Lisse, Hillegom, Woerden). slotte enige personalia. De Leidse Raad heeft als voorzit ters gehad Prof. Mr. H. Krabbe (tot le mei 1929) Prof. Mr. A. S. de Blé- court (1 mei 19291 mei 1939), Mr. C. Punt (1 mei 19391 maart 1951) en laatstelijk Mr. A. G. de Blécourt (1 maart 19511 maart 1957). Ondervoorzitters zijn geweest prof. mr. A. S. de Blécourt (tot 1 mei 1929), mr. C. Punt (1 mei 19291 mei 1939), mr. J. Slagter (1 mei 19391 januari 1947), prof. mr. B. M. Telders van 1 mei 1939 tot zijn ontslag door de Blécourt (1 maart 19491 maart 1951) en laatstelijk prof mr K. V. An- tal de Felsögeller (1 maart 19491 lasting), maar dat voor de personele belasting een afzonderlijke raad van beroep werd ingesteld. Wel was de samenstelling daarvan (één lid be noemd door Ged. St., één lid door de reohtbank, één lid door de Minister van Financiën en een voorzitter met slechts raadgevende stem by Ko ninklijk Besluit) analoog geregeld aan die van de reeds bestaande raden van beroep, en wel waren het voor een groot deel ook dezelfde leden, maar formeel waren het niet dezelfde raden. Het behoeft wel geen betoog, dat de betekenis van de belastingrecht spraak gaat stijgen als de betekenis van de belastingen gaat stijgen, als de bedragen, die de fiscus van de inge zetenen gaat vragen, zich in stijgen de lijn bewegen. Toen dan ook de Inkomstenbelas ting door de wet daarop van 1914 be langrijke betekenis kreeg, werd het vraagstuk van de belastingrecht- spraak opnieuw onder ogen gezien, de bezetters op 25 maart^l941, A. G^. hetgeen geleid heeft tot de totstand-JD1 /1 iaAO 1 koming van de Wet op de Raden van Beroep voor de Directe Belastingen van 1914, welke' wet nu, met ingang van 1 maart 1957 is afgeschaft. Behoudens de bovenvermelde, strekte de rechtspraak van die nieu we raden van beroep zich feitelijk uit over alle directe belastingen en iets later ook (door een wijziging van de Gemeentewet) over alle gemeente lijke belastingen (straatbelasting, schoolgeldheffing, precariorechten, hondenbelasting enz. enz.) Merkwaardig mag het wederom he ten, dat de samenstelling van de ra den krachtens de wet van 1914, op gelijke wijze geschiedde als die van 1892. Dus een voorzitter met slechts raadgevende gtern en drie leden (G.S., rechtbank en Min. van Financiën). De raad koos uit zijn midden een se cretaris. de voorzitter (en plv. voorzitter) lid van de raad werden, rechtstreeks door de Koningin benoemd, en naast zich leden (en plv. leden) hadden, deels door Ged. St., deels door de rechtbank benoemd. Vanaf dat tijd stip werd derhalve ook geen lid meer door de Min. v. Financiën benoemd om het geheel onafhankeuijk recht sprekend karakter meer tot uitdruk king te laten komen. Bovendien werd de secretaris voortaan eveneens rechtstreeks door de Kroon benoemd en maakte hij geen deel meer uit van het college. Zo is het tot 1 maart 1957 gebleven. Een uitermate belangrijke wijziging van 1914 was ook de invoering van de Cassatierechtspraak door de Hoge Raad der Nederlanden. De rechtspraak van de Hoge Raad heeft op de wetgeving vaak beslissen de invloed uitgeoefend. Het ressort van de verschillende ra- maart 1957) Gedurende vele jaren (allen ten minste tien jaren) syjn lid geweest mr. Egbert de Vries, jhr. C. C. Roëll, mr. J. Slagter, J. W. Heringa (tot 1 maart 1957) en mr. A. G. de Blé court. Gedurende langere of kortere tijd hebben als pl.v. leden gefungeerd W. Warnaar, J. M. van Til, jhr. W. von Weiier, A. Frylink, prof. mr. K. Wiersma en tot 1 maart 1957 M. Veld huizen van Zanten Rzn., mr. F. H. v. d. Brink en A. Warnaar. Als secretarissen zijn aan de Raad verbonden geweest de heren Van Griethuyzen, mr. A. W. J. van Vrij- bergh de Coningh, mr. E. J. M. H. Bolsius, mr. C. Goudsmit en vanaf 10 juni 1930 mr. H. F. A. Donders. Zoals in den beginne reeds is op gemerkt, is de intense ontwikkeling van het belastingstelsel, zowel in de breedte als in de diepte, en vooral sinds 1941 er de voornaamste oorzaak van geweest, dat de belastingrecht- spraak thans in handen gelegd is van volledige beroepsrechters. Daartegen is eigenlijk van geen enkele zijde enig verzet gerezen. Er is alleen over gediscussieerd of die rechtspraak moest worden onder gebracht bij geheel nieuwe rechter lijke colleges, dan wel bij nieuw te vormen belastingkamers bij de be staande rechtbanken of bij de ge rechtshoven. Tenslotte is de keuze op de gerechtshoven gevallen. Een beslis KOSTBARE HOOGTEVREES Bij een familie in De Zilk, de om zijn merkwaardige gebeur tenissen nogal bekende buurt van Noordwijkerhout, (we zullen ze bescheidenheidshalve maar ,rA noemen) wilde de schoorsteen niet voldoende trekken, waar door kolendamp de huiskamer binnendrong. „Daar moet iets aan gedaan worden", zei de vrouw des huizes tot haar man, „om erger te voor komen moet de schoorsteen worden geraagd." ,}k heb er echt geen tijd voor en bovendien, je weet, dat ik hoogtevrees heb", was het ant woord van haar echtgenoot, een eerzaam winkelier, „bel de lood gieter maar op hoor, tot kijk!" en ging zijn klanten bedienen. Mevrouw belde in arren moede de loodgieter, die geen tijd en een aannemer in de buurt, die geen personeel ter beschikking had, „al kon hij de hemel er mee verdienen". Nu blijkt mevrouw echter niet voor één gat te vangen te zijn en, goede raad duur zijnde, zó kon het immers niet blijven, trok zij zelf maar de stoute schoenen aan. Met behulp van het dienst meisje, van een met oude lappen omwikkeld 10-pondsgewicht aan een (dun) touwtje en van een ladder op het plat, trok de on dernemende dame naar hoger sferen; enkele dakpannen werden opzij gehaald en, zij het met angst en beven, kon de schoor steen tenslotte worden bereikt. Helaas, door het schuren tegen de schoorsteenrand werd het al te dunne touwtje door gevijld en met een doffe klap viel de 10- ponder in het schoorsteengat, bleef klem zitten en sloot zo doende de schoorsteen lucht- en rookdicht af, de gevreesde ko lendamp in heviger golven de kamer binnenvoerende. Nu moest toch de aannemer er aan te pas komen! Een half uurtje later arriveer den twee metselaars met sloop- en metselmateriaal om vóór de nacht aanbrak met het werk klaar te komen. De schoorsteen (in de kamer) moest gedeeltelijk worden afgebroken om het klem zittende gewicht „vlot" te krijgen. „Daar was nu wèl tijd voor", was de enigszins bittere opmer king van mevrouw tot haar echt genoot, „die hoogtevrees van jou komt ons duur te staan." JONGEN STAK MET MES. In de rust van- de in de derde klasse oost van het zaterdagvoetbal te Kampen gespeelde voetbalwed strijd Go AheadSWN kregen twee jongens ruzie over het gooien met steentjes. Een van de twee wond zich zo op, dat hij een mes trok en de 12-jarige Berry de Haas in de zijde stak. De jongen is naar het stads ziekenhuis te Kampen overgebracht, waar operatief is ingegrepen. Zijn toestand is thans bevredigend. Te Haarlem is in tegenwoordig heid van burgemeesters uit Haar lem en omliggende plaatsen en ver tegenwoordigers van instellingen en bedrijven op het gebied van handel, industrie en verkeer in perceel Scho tersingel 117a. een bijkantoor van de ANWB geopend. Een varken wordt uitgeloofd voor degene, die bestuurslid wil wor den van de Gelderse Maatschappij van Landbouw te Ederveen. Tijdens een vergadering werd in het bestuur sing die mij om meerdere redenen van de afdeling de heer E. van der juist voorkomt. Doch hoe dit ook zij, voor wat de stad Leiden betreft, is het wel te betreuren, dat zij wederom een lager gevestigde en belangrijke instelling ziet verdwijnen. H. F. A. DONDERS. Pol herbenoemd, hoewel hij niet her kiesbaar was. Hij weigert zijn func tie pertinent en loofde genoemde prijs uit voor wie hem wil overne men. Er heeft zich nog geen gega digde gemeld. In het paleis Soestdijk heeft H.M. Koningin Juliana zaterdag een deputatie van vrijmetselaren ontvangen. De foto laat zien hoe ir. C. M. R. Davidson, grootmeester voor het grootoosten der Nederlanden, tijdens deze den van Beroep is vaak aan wijziging ontvangst aan de landsvrouwe een boek en een medaille overhandigde.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6