Sterke godsdienstzin en heilig idealisme is de voedingsbodem voor priester-roepingen Dwang-sanering van levens-zwakke bedrijven beslist afgewezen BUISMAN Moeder van 4 kinderen met hamer neergeslagen MAANDAG 4 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 VASTENBRIEF DER NEDERLANDSE BISSCHOPPEN 8ê8899SS Oorzaken van teruggang Gisteren is in alle kerken en ka pellen volgend herderlijk schrijven van het Nederlands Episcopaat voor gelezen: DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND Aan de hun toevertrouwde geestelijk heid en gelovigen, Zaligheid in de Heer. Dierbare Gelovigen, Godsdienstige ouders hebben het altyd als een voorrecht be schouwd, wanneer God een van hun kinderen riep tot het priesterschap of tot de kloosterlijke staat. Dat geldt voor alle kringen van de maatschap pij, van hoog tot laag. Evenzo kan men in het aantal roe pingen tot priesterschap of klooster leven gewoonlijk een teken zien van bloei of teruggang van het godsdien stig leven van de katholieke gemeen schap. Wanneer vele jonge mensen zich getrokken voelen om, met opoffering van het geluk en de voldoening van het liefdeleven in het huwelijk, zich te geven aan God en zich te wijden aan de Kerk, dan is dat een teken van groot geloof, van sterke gods dienstzin en van heilig idealisme, die alle zijn aangekweekt in het milieu waarin zü opgroeiden. Omgekeerd kan een teruggang van priester- en kloosterroepingen wijzen op een neergang van het godsdienstig leven, op een zodanige achteruitgang van het geestelijk klimaat, dat de roe ping tot het geestelijk leven daarin moeilijk kan gedijen. HET IS U ALLEN BEKEND, dier bare Gelovigen, dat de Kerk van Nederland in de laatste generaties een zeer groot getal priesters en kloosterlingen aan de Kerk heeft mo gen geven. Wü denken hier niet alleen aan de velen die in Nederland zelf werken, in welke taak het ook mag zijn. Wij denken evenzeer met gïote dankbaarheid en vreugde aan de duizenden die in andere streken, met name in de missielanden, hun Godge wijd leven in dienst stellen van de Kerk. Nederland heeft in de vreemde meer dan zestig bisschoppen en bijna achtduizend missionarissen, onder wie bijna vierduizend priesters zijn. Zo heeft Nederland de eer en het geluk aan de Kerk relatief het groot ste aantal missionarissen te schen ken. En toch, dierbare Gelovigen, zijn er redenen tot bezorgdheid. Want het zal U evenzeer bekend zijn, hoe in de laatste jaren het aantal priester- en kloosterroepingen in sterke mate is teruggelopen. Thans worden in Ne derland per jaar tientallen minder priester gewijd dan een vijf en twin tig jaar geleden. Ook het aantal roe pingen tot het kloosterleven van broeders en zusters is in de latere jaren sterk gedaald, zodat vele Con gregaties (ook wanneer zij om zich te wijden aan de noden van de mo derne tijd oude liefdewerken prijs* geven) grote moeite hebben aan alle aanvragen te voldoen. Dit alles is des te noodlottiger, om dat de geestelijke nood van de mo derne maatschappij veeleer vraagt om uitbreiding en versterking, niet al leen in het eigen iand, maar evenzeer in de missielanden. Het zal u allen duidelijk ZIJN, wat dit betekent. Ging het er alleen om, de Kerk van Nederland te voorzien van de noodzakelijke ar beid van priesters en kloosterlingen, dan zou het aantal roepingen, dat jaarlijks toetreedt tot de geestelijke staat, op het ogenblik wel voldoende zijn. Maar Nederland heeft ook een taak ten opzichte van de wereldkerk. Hoe meer missionarissen er kunnen worden uitgezonden, hoe meer ons dat moet verheugen. Het moederland zal echter moeten kunnen blijven beschikken over een voldoende aantal priesters en kloos terlingen, die het godsdienstige leven van de zendende Kerk op peil hou den, opdat niet door verschraling van het godsdienstige leven, de werf kracht en de bezieling voor de mis sionerende taak van de Nederlandse Kerk gaat verschrompelen. Waar zal men de oorzaken zoe ken van deze teruggang van priester- en kloosterroepingen? Het is niet doenlijk in het kort bestek van een herderlijk schrij ven alle verschijnselen aan te wijzen, die hier van invloed zijn. Wij kunnen slechts enkele ge dachten beknopt naar voren brengen. IS ER BU DE MODERNE jonge mens een gebrek aan idealisme, zodat hij niet meer warm loopt voor de uitbreiding van het Godsrijk? Men zegt dat de jeugd van vandaag zich niet meer laat verlokken door de schone schijn van hooggestemde idealen, maar veeleer gevoelig is voor de keiharde werkelijkheid. Maar ls de harde werkelijkheid dan niet deze, dat de tegenwoordige nood der Kerk roept en schreeuwt om veel meer priesters en kloosterlingen? Men kan bovendien met vreugde constateren dat de belangstelling en het medeleven van de leken bij alles wat de Kerk raakt, sterk is gegroeid. De apostolische inslag van de le- allerlei manieren tot uiting zodat men daar veeleer een vruchtbare voe dingsbodem mag verwachten voor priester- en kloosterroeping. /"\F LEEFT ER EEN eenzijdige aan- dacht voor de waarde van het hu welijk, als de van nature aangewe zen, volle ontplooiing van de mense lijke persoonlijkheid, en daarmee ge paard een onderwaardering van de maagdelijke levensstaat, die de Kerk vraagt van degenen die in het pries terschap of in het klooster zich wil len wijden aan de dienst van het Godsrijk? Het moderne openbare leven met zijn publiciteit, zijn lectuur, bioscoop en dans bergt ongetwijfeld het gevaar in zich van een te eenzijdige aandacht voor de ontmoeting van de geslach ten. En wie in de maagdelijke levens staat, die de Kerk vraagt niet meer weet te zien dan het louter negatief ongehuwd zijn, en de positieve inhoud van het afzien van een huwelijk om het Godsrijk niet meer verstaat, zal eerder terugschrikken voor deze le vensstaat, dan er door worden aan getrokken. fVF IS BU ONS GELOVIG VOLK het zicht op de verhevenheid van het priesterschap en de verhevenheid van de kloosterlijke staat verbleekt, zodat de jonge mens er geen ideaal meer in kan vinden? Misschien hebben priester en kloos terling door hetgeen zij van de bele ving van hun priesterschap en kloos terleven laten zien, er zelf schuld aan dat het zicht op de verhevenheid van hun roeping is verduisterd. Iedere priester en kloosterling zal zich er bewust van blijven, dat hij nooit ten volle beantwoorden kan aan hetgeen God en de Kerk van hem mogen verwachten. Zij zullen altijd bereid moeten blij ven om schuld te belijden, bereid tot zelf-controle en bereid tot zelfverbe tering, opdat door hun beleven van het ideaal de verhevenheid van hun roeping aan anderen duidelijk worde, en mag trekken tot navolging. Misschien ook dat de openlijke cri- tiek op priester en kloosterling hier ongunstig werkt. Enerzijds zal deze critiek als zij juist en rechtvaardig is priester en kloosterling helpen en aansporen om zijn heilige roeping beter te beleven. Maar ook als zij juist en rechtvaar dig is, om niet te spreken van onjuis te en onrechtvaardige critiek, die eveneens niet zeldzaam is kan zij voor de jonge nens het ideaal ver duisteren, zodat hij de priesterlijke en kloosterlijke stand eerder ziet als een opeenhoping van tekortkomingen dan als een door God en de Kerk ge roepen instituut om het Godsrijk te prediken en te dienen. Ook al zou hij de verhevenheid van de priesterlijke en kloosterlijke roe ping kunnen invoelen, het toebehoren tot de stand zou hem kunnen af schrikken. gezinnen de christelijke levens sfeer ontbreekt, die voor een priester- of kloosterroeping de geëigende voe dingsbodem biedt? God kan roepen wie Hij wil en waar Hij wil; maar de ervaring wijst uit, dat zelden een priester of kloos terling voorkomt uit een gezin dat niet op God georiënteerd is. Ook een werkelijk godsdienstig ge zin is geen waarborg, dat er een priester of kloosterling uit zal voort komen. God roept in volkomen vrije uitverkiezing; niemand kan hier enig recht doen gelden. Maar een gezin, waar niet met God wordt geleefd, of een gezin, dat niet doortrokken is van godsdienstzin en christelijke levensopvatting, vormt zelden het milieu waar een priester of kloosterroeping tot ontwikkeling komt. Moet men dan niet vrezen, bij de tegenwoordige ontkerstening van ve le gezinnen, dat priester- en klooster roepingen schaarser worden? En mag men verwachten, bjj de tegenwoordig veelvuldig voorkomen de ontheiliging van het huwelijk, dat dergelijke gezinnen het door God be doelde en gewenste milieu zijn, waar een priester- of kloosterroeping kan opbloeien? Wij bedoelen hier niet zozeer de gezinnen waar vader en moeder op recht ernaar streven met God te le ven, maar in de tegenwoordige nood uit menselijke zwakheid wel eens fa len. Veeleer hebben wij die gezinnen op het oog, waar uit gemakzucht en we reldse geest de heiligheid van het hu welijk wordt vergeten, zodat de men taliteit van de ouders, die de sfeer bepaalt van het gezin, de natuurlijke ontwikkeling van een priester- of kloosterroeping in de weg schynt te staan. WANT DIERBARE GELOVIGEN, ook als is het God, die roept door zijn Kerk, er zijn menselijke en natuurlijke factoren die bij het ont staan en het tot rijping komen van een priester- of kloosterroeping van grote betekenis zijn. Op de allereerste plaats komt hier dan het gezin. bewust-christeüjke levenshou ding van vader en moeder, die met openheid en wijs beleid de kinderen voorgaan in het godsdienstig leven, zonder overdrijving, maar in eerlijke beleving, zal een bijna onmisbare fac tor zijn in de wegen van Gods voor zienigheid. Een gezinssfeer, die open staat voor de nood vooral ook de geestelijke nood van de medemens, zal een ken van een geestelijke roeping. I"\IERBARE GELOVIGEN. In de Eerbied voor de Kerk, eerbied voor U vastenbrief van verleden laar de geestelijke staat, eerbied ook voor priester en kloosterling ondanks alle menselijke tekortkomingen, die men niet behoeft te verdoezelen, maar die men evenmin voor de kinderen behoeft te etaleren het zijn alle factoren, die de sfeer bepalen, waarin de roeping tot de geestelijke staat tot ontwikkeling kan komen. QVERIGENS ZULLEN verstandige ouders, hoezeer zij ooi: verlangen dat een van hun kinderen de geeste lijke levensstaat zal kiezen, zich al tijd moeten hoeden voor een te sterke beïnvloeding, en nooit zich laten drij ven door onwaardige motieven. Zij zullen hier meer Gods roepende genade laten werden dan zelf ingrij pen. Dit neemt echter niet weg dat de ouders hun kinderen behulpzaam moeten zijn bij het kiezen van een levensstaat. Zij kunnen aan hun kinderen de mogelijkheid van priesterschap of kloosterleven voor ogen stellen; de ouders kunnen als zij menen dat hun kind daartoe de geschiktheid heeft te gelegener tijd met een en kel goedgekozen woord wijzen op de verhevenheid van priesterlijke en kloosterlijke staat, op de behoefte van de Kerk, op de schoonheid van de taak van priester en kloosterling. De rest zal men dan willen overlaten aan de genade Gods. FN WAT HIER van de ouders wordt *-• gezegd, geldt ook van het onder wijzend personeel van onze katholie ke scholen. Zij zullen nooit door a. te sterke suggestie opdringen. Maar zij kunnen en mogen wel op voorzichtige wijze de aandacht vesti- priesterschap en kloosterle ven als een reële mogelijkheid voor hun leerlingen, zeker wanneer dat in het algemeen geschiedt, zonder al te suggestief indringen in het leven van de individuele leerling. Op deze wijze vervullen zü een schone taak in het leven van de Kerk. vastenbrief van verleden jaar hebben wü U voorgehouden, dat ook de geest van boete en versterving tot de sfeer van het christelijke gezin be- hoorf^ Een gesin, dat met alles wat van de wereld Is, sonder beperking wil meedoen, xal geen geschikte voe dingsbodem sUn voor een priester roeping. Nu vorig jaar de vasten- en ont houdingswet tot een minimum is te ruggebracht, willen wü U nogmaals vragen om U stipt daaraan te houden, ook in de kleine ontseggingen die dc christelijke traditie hiermee heeft verbonden. Een jeugd die geleerd heeft sich wat te ontzeggen om het Godsrijk, groeit in edelmoedigheid en offervaardigheid voor de Kerk. En daar in de traditie van de Kerk de vastentüd evenzo een tijd is van meer gebed, sporen wü U aan om ook te bidden om meer priesters, en meer roepingen tot de klooster ïyke staat. In deze ty'd van ontstellende geeste lijke nood komt de Kerk altüd werk lieden tekort. Bidt dan tevens, dat allen die door God geroepen zün heilige arbeiders mogen zün in de wüngaard des He ren, die zich altyd diep bewust blij ven van hun grote geestelyke verant-J woordelijkheid. t Dr. B. J. ALFRINK Aartsbisschop van Utrecht, t Dr. J. H. G. LEMMENS Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J. W. M. BAETEN Bisschop van Breda, t M. A. JANSEN Bisschop van Rotterdam, t P. A. NIERMAN Bisschor van Groningen. Tuindersvakbond van K.N.B.T.B. ken wereld komt in brede kringen op gunstig klimaat zün voor het ontlui- De tuindersvakbond van de Kath. Ned. Boeren- en tuindersbond heeft zaterdag in Utrecht zijn zevende al gemene vergadering gehouden, die in feite de eerste algemene vergadering was in de nieuwe structuur. De voorzitter, de heer Jac. Groen Azn, achtte de regeringsvoorstellen voor een betere beloning voor de boeren, tuinders en arbeiders in de landbouw niet voldoende, integen deel. Maar de voorstellen houden z.i. wel de erkenning in, dat men moet trachten door middel van offers, die andere sectoren van ons volk moeten brengen hiervoor, de landbouw be ter aan zün gerechtvaardigde trek te laten komen. Het moge nu blyken alsof alle heil voor Nederland slechts uit de indus trie is te verwachten, maar laat er nooit een ogenblik komen, dat men zich over de achteruitgang van de land- en tuinbouw zal moeten be rouwen, aldus de heer Groen. Sprekende over de regeringsplan nen om 50 miljoen te blokkeren ter verlichting van de eigenaarslas- ten, welk geld zal worden uitgekeerd aan levensvatbare bedrijven, zeide de voorzitter dat zijn bond een open oog heeft voor een sanering van niet levensvatbere bedrijven, maar een dwangsanering beslist afwijst. Wat de gemeenschappelijke markt betreft, merkte de voorzitter op, dat ondanks het optimisme van de heer Spaak, hierbij nog volstrekt niet al les op rolletjes loopt, met name wat betreft het buiten tarief en de vrij handelszóne. Hier dienen z.i. waar borgen te komen voor een faire con currentie. De vergadering besprak uitvoerig de tuinbouwafzetverordening en met name de publiekrechtelüke veil plicht. Men was voor handhaving van de publiekrechtelüke veilplicht, doch niet ten koste van onredelijke offers, door te grote bevoegdheid voor het produkachap. Het zou toch te ver gaan, aldns de mening van de vergadering, wan neer een publiekrechtelijk orgaan, waarin bovendien handel en indus trie een grote rol spelen, zich hij uitvoerend besluit ging bezighouden met de hooete van de minimumprij- sen, de heffingen en vergoedingen en de produktenfondsen, welke alle door de tuinbouw self en door geen anderen sijn ingesteld en met beleid worden gehanteerd en beheerd. 's Middags heeft ir W. van Soest, rykstuinbouwconsulent te Naaldwyk, een inleiding gehouden over de voor uitzichten voor de Nederlandse tuin bouw. Hij toonde sich helemaal geen voorstander van een verplaatsing van onze tuinbouw van het Westland naar Goeree-Overflakkec. Wel achtte hij ook daar de grond van goede kwaliteit aanwezig, maar het Westland is toch z.i. de meest uitgelezen streek ook klimatolo gisch voor onze tuinbouw. Het uitermate geschikt zyn van de grond is hier pas bereikt kunnen worden nadat generaties van de tuinbouw- bevolking hieraan hebben gewerkt en er grote kapitalen aan zün ten koste gelegd. Door de hoge kwaliteit van de pro- dukten der Nederlandse tuinbouw is de concurrentie van België, Frank ryk en Spanje op de exportmarkt voor ons niet ernstig. Meer gevaar is te duchten van Italië, waar in het Middellandse Zee-gebied de tuin bouw zich gestaag ontwikkelt, daar in geholpen door het milde klimaat. Als gevolg van mindere vakkennis staat de kwaliteit van deze teelt toch niet op het hoge peil van de Neder landse. Het lange transport is een ander zwak punt in de Italiaanse export; de weg van ons Westland naar Duitsland is veel korter en voor deliger. DRUK BEZOEK AAN RAI-TENTOONSTELLING Iedereen, die organisatorisch iets met de 38ste RAI-tentoonstelling *e maken heeft, slaakte zondagmiddag om 6 uur een diepe zucht van ver lichting Ruim 22.000 bezoekers wa ren op deze voorjaarszondag uit alle delen van het land naar de expositie gekomen om een glimp op te vangen van al het tentoongestelde schoons Meer dan een glimp is het inderdaad voor velen niet geworden, al waren de gangpaden iets breder dan bij vo rige gelegenheden en kon men be schikken over een grotere opper vlakte. Het totaal aantal toeschouwers sinds de opening, donderdagmiddag j.l. is gestegen tot ruim 43.000. U itut er van te kijken hoe smaak en geur van koffie verbeteren door dat kleine beetje BUISMAN. Bovendien bespaart U op dure koffie. «Ook bij NESCAfÊ l indtrt soorten oplosbare koffie doet een beetle buisman wonderen. 99998888 (Advertentie). Romme sprak in Almelo Gistermiddag heeft prof. mr. C. P M. Romme tijdens het vierde Over- ijsels appel van de K.V.P. aange drongen op een spoedige totstand koming van een algemene veraeke- ring voor de kinderbijslag en een voorziening voor weduwen en we zen. Beide voorzieningen zyn urgent, maar de noodzaak voor de eerste achtte hy te meer aanwezig na de groter geworden premielast in ver band met de algemene ouderdoms- verzekering en door de bestedings beperking. Prof. Romme zag de bestedings beperking als een „operatie", die wij allen moeten ondergaan en waarvan hü hoopte, dat zü op de juiste wüze zal worden uitgevoerd. In verband met de bestedingsbe perking drong hü aan op een zo rechtvaardig mogeiyke verdeling van de lasten, die hü thans voor de vergeten groepen, zoals weduwen en wezen en de grote gezinnen te zwaar achtte. Belastingsverhoging vond spreker niet de juiste weg, evenmin als ver schuiving van de lasten naar het particuliere vermogen. Hij drong voorts aan op een geleidelyker ver hoging van de melkprijs. Voorts stond prof. Romme stil by de kwestie van de bezitsvorming. Een wyd verbreid bezit in 'n dwin gende economische reden en op dit sociaal-economische terrein is voor de K.V.P. een grote taak weggelegd. ZILVEREN BISSCHOPSFEEST MGR. LEMMENS Het zilveren bisschopsfeest van mgr. dr. G. Lcmmens, bisschop van Roermond, zal op twee dagen worden gevierd. Op dinsdag 19 maart zullen iu de bisschopsstad de kerkelyke vie ring en de officiële huldiging zijn, op zaterdag 23 maart zal te Maas tricht een kinderhulde worden ge houden. Voor deze laatste huldiging, di< door een plaatseiyk comité onder lei ding vun deken mgr. P. J. M. Jen neskens wordt voorbereid, zün uit genodigd alle soholen van het de kenaat Maastricht, 's Morgens zal in alle kerken van Maastricht een mis tot dankzegging met algemene com munie voor de schoolgaande jeugd worden opgedragen. Omstreeks 11 uur zal er een korte plechtigheid zijn in de O.L. Vrouwebasiliek en aan sluitend op het O.L. Vrouweplein een hulde vaai de kinderen aan de bis schop. Wegens de gezondheidstoe stand van mgr. Lemmens zal deze plechtigheid een zeer sober karak ter dragen. Treinen vertrokken te laat uit Utrecht Tüdens de afgelopen nacht heb ben vele treinreizigers grote hinder ondervonden van de revisie van het wisselsysteem op het Centraal Sta tion te Utrecht. De avondlijke sta tionsdrukte duurde een uur langer dan anders, om één uur gingen nog treinen weg naar Hilversum en Den Bosch. Het gevolg van diat later ver trekuur was. dat de verlate reizigers na aankomst geen aansluiting had den op taxi's of stadsbussen. Moordenaar kwam daad zelf aangeven Een geestelijk gestoorde jongeman heeft zaterdagavond de echtgenote van een fabrieksarbeider te Geldrop vermoord. Op aanwijzing van de da der vond de politie een uur later het ontzielde lichaam van de vrouw dat met een hamer de schedel bleek te zyn ingeslagen. Toen de 21-jarige kostganger, die enkele jaren geledon patient was van de psychiatrische inrichting in Boekei, de vrouw neeraloeg, was haar man afwezig. Hy speelde in een band op een Carnavalsbal. De vier kinderen van het echtpaar lagen op bed. De buren hebben niets van het drama gemerkt. Na zijn euvele daad is de dader gevlucht. Hij meldde zich echter by de Rijkspolitie te Oirschot, die op ha3r beurt de politie te Geldrop waarschuwde. Toen de politie zich een uur na de misdaad aan de wo ning van het slachtoffer vervoegde, was de- moord nog niet ontdekt en moest men zich een weg tot het huis verschaffen door 'n ruit in te slaan. De vrouw werd in de huiskamer ge vonden, ze moet kort na de aanslag zijn overleden. Het motief aat de jongen tot moord bracht staat nog niet vast. Hij geeft er verschillende onsamenhangende verklaringen voor. De dader was al enige jaren in het arbeidersgezin in pension. Hij was zeer voorkomend, hoewel hij zich wel eens eigenaardig kon gedragen. AUTO IN DE DOMMEL 5 DODEN Van vjjf tot half elf uur duurden gisteravond de reddingspogingen in De Dommel te 's Hertogenbosch, waar een auto met vijf inzittenden te water was geraakt. Ondanks de moeizame pogingen slaagde men er om elf uur pas in de wagen te lich ten. Toen de wagen op het droge stond, bleek dat de vyf inzittenden allen waren verdronken. Het waren een bejaard echtpaar met twee zoons en een vriend van een hunner^ De zoons waren liortig en twintig jaar, de vriend achttien jaar. Het echtpaar waz vermoedelyk 50 jaar oud. Over de oorzaak tast men in het duister. De kleine auto reed op de St. Jans, singel in Den Bosch. De enige oogge tuige, een meisje van 15 jaar, ver klaarde, dat de wagen plotseling te- geen een boom reed en daarna via de Westwal in De Dommel terecht kwam. Zy meende gezien te hebben, dat de auto ongeveer 100 meter ver op het water was blüven drijven en toen pas zonk. Een passerende auto. mobilist, die de wagen nog even had zien dry ven sprong gekleed te water. Hy bleef twintig minuten in het wa ter, maar slaagde er niet in de auto te bereiken. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, had moeite om de plaats te bepalen waar de auto la;;. Kostbare tüd verstreek; eerst na een uur werd de wagen in de Dommel gevonden. Duikers, die zich aanboden, werden afgewezen, omdat het na verloop van een uur toch geen zin meer had. Een duiker van de genie-troepen slaagde er in c|i kabel verbinding met de takelwagen van de brandweer tot stand te brengen. Met één takel gelukte bet echter niet de auto omhoog te krügon. Om tien uur arriveerde nog een tweede takelwagen en om elf uur stond de wagen op het droge. De stoffelüke omhulsels van de vijf inzittenden werden naar het zieken huis overgebracht. Slachtoffers. De slachtoffers van het tragische ongeval met de auto die zondagmid dag in de Dommel tc 's-Hertogen bosch te water is geraakt zyn: de 53- jarigc heer S. Vrijhoff uit Eindhoven, zyn 52-jarlge echtgenote, hun 17-ja- rige zoon Hans. hun 15-jarige zoon Frans en een logé uit Alkmaar, de 17-jarige b. Smit. Vader vermoord Twee schooljongens van elf en der tien jaar te Arlington In de Ameri kaanse staat Virginia hebben tegen over de ploitie bekend hun vader te hebben neergeschoten en zijn lijk In een schuur te hebben verborgen. Zü hadden op de televisie geleerd, hoe men mensen moet doden en wat men moet doen met het lük. Zes weken geleden hebben zij hun vader met revolverschoten gedood, toen deze naar een televisie-uitzending keek. BESTELAUTO DOOR D1ESELTREIN GEGREPEN. Zaterdagavond ongeveer half acht is een auto van de PTT op de door flikkerlicht beveiligde on'oewa&Kte overweg naby het dorp Oostnuizen door een passerende die e.trein ge grepen en zwaar bescnadigd in de berm van dc weg geworpen De 30-jarige chauffeur H. M. van de K. en de controleur J. de Wbei den uit Amsterdam, werden zeer licht gewond, zoaat zü op eigen gelegen heid naar huis konden gaan. Zij ver klaarden tegenover de politie, dat het knipperlicht nog op groe.i stond toen het ongeluk gebeurde. Ook de be stuurde*: van een achte-- hen rrjrten- de personenauto heeft dit >erk!uard. De trein had slechts enxele minu ten vertraging. Drie gevangenen ontsnapten Daags vóór Carnaval, zaterdag avond, hebben drie logo's van het Huis van Bewaring tc Maastricht een geslaagde poging gedaan te ontvluchten. Dc vrijheid werd door deze uitbrekers duur bevochten, miar zy is niet van lange duur ge weest. ZIJ werden later weer aan gehouden ten huize van een fami lielid van een hunner. Om halfticn zaterdagavond werd uit cel 34 gobeld om water. Dc be waker, die aan dit verzoek voldeed, werd neergeslagen; Cen andere be waker, die op het lawaai n -derby snelde, werd ook buiten gevecht ge steld. Hy werd beroofd van zyn sleutels. De gevangenen openden vervolgens cel 31, waarin zich S. bevond, die verdacht wordt van moord op een motorhandclaar te Heer. S. zal in april terechtstaan. S. had intussen getracht de direc tie op te bellen. Dit gelukte zoge naamd niet. Daarna heeft hy de vrouwenafdeling opgebeld en van hieruit heeft een bewaakster go- tracht de directie tc bereiken. De vrouwelüke bewaakster, die zich over het middenterrein naar het hoofdgebouw begaf, werd door de uit brekers opgewacht en onder de voet gelopen. Zij kwamen op deze wüze op het middenterrein, waar zij al léén maar over een muur behoefden te klimmen om de vryheid tc kun nen bereiken. Op het terrein van het naburige ziekenhuis Calvnriënberg, hielden zü zich voorlopig schuil. La ter werden zij toch gearresteerd en weer opgesloten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5