Oost - Indonesië in opstand tegen Djakarta Israel stelt besluit tot terugtocht uit EEN ERNSTIG WOORD Om „ineenstorting der republiek" te voorkomen 'PjtinUi OaAoiint in moedeïó atontn 9tïCAident Mektoe zoekt óteun bij. zijn aalk Clneniykeid in 't J&iaëU&cke kabinet t S)e Qaidóc(3<ywt<Mit MAANDAG 4'MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14047 Directeur: CM» HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd„ 17.— p kwart Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 et. p m.m Telefoontjes I 1 JA I^E manier, waarop soms, vaak, in huishoudens over de gees telijkheid wordt gesproken, is hemel tergend. Het is een hard woord, dat woord hemeltergend, maar wij laten het staan in de volle, letterlijke beteke nis ervan, in zijn van verantwoorde lijkheid zware betekenis. Vragend van vorm worden in de Vastenbrief van Nederlands bisschop pen enige veronderstellingen geop perd, welke de daling van de pries ter- en kloosterroepingen zouden kunnen verklaren. Elk van deze veronderstellingen heeft haar grond in de werkelijkheid en verdient nadere beschouwing. Er wordt in de bisschopsbrief, on der meer, gewaagd van onrechtvaar dige en van rechtvaardige critiek. Naar aanleiding daarvan herhalen wij, dat de manier, waarop in vele huisgezinnen over de geestelijkheid wordt gesproken, niet door de beugel kan, een aanfluiting is van een ge zond, normaal christelijk leven. Het gaat er niet om, dat men cri tiek op de geestelijkheid heeft. Iedereen, die een of andere over heidsfunctie bekleedt, weet, dat hij het tóch nooit goed doet; hij moet er zich maar mee pogen te troosten, dat Christus zelf het voorwerp is ge weest van de meest verbitterde cri tiek. En wij, mensen, ook de priesters, kunnen van critiek wijzer worden. Het gaat ons om de ordinaire ma nier, de ongemanierdheid van de cri tiek op de geestelijkheid, welke 'ouders uitkramen in bijzijn van hun kleine of al volwassen kinderen, uiten, over het dulden en zelfs meepraten met de kletskoek van hun kleine of grote kinderen over de geestelijkheid van hun parochie, van hun school. Vroeger kregen kinderen een draai om hun oren of werd hun de mond gesnoerd. Tegenwoordig verdienen zulke ouders een draai om de oren; zij mo gen wel eens nadenken over de straf, welke degene toekomt die ergernis geeft „aan een van deze kleinen,, die in Mü geloven". Het verschijnsel is veel - ernstiger dan een uit haar voegen gesprongen vrijere opvoedingsmethode het verraadt een gebrek aan eerbied voor de priester. Wie de priester is, wat de priester is, of hij bevalt of dat men een hekel aan hem heeft, of hy ijverig is of slap of egoïstisch of wat dan allemaal ook het doet niets toe of af aan de eerbied, welke iedere priester toe komt wegens de verhevenheid van het priesterschap. Dit priesterschap is niet een macht, maar een kracht, een bron van ge- nadenkracht voor de mensen. En deze kracht is uit God. Eerbied betone men niet in slaafs heid en flikflooierij want er is zo schrikbarend veel huichelarij in dit opzicht onder ons Roomse volk! maar in erkenning, door alle moge lijke fouten heen, van het priester schap, in erkentelijkheid ook voor de genace-gaven, ons door het H. Pries terschap geschonken. Dit is een ernstig woord en wij ver trouwen, dat ouders en jongelui het ter harte willen nemen. Militair bestuur te Makassar ingesteld Nadat twee maanden geleden de legerofficieren van Sumatra de macht in handen hebben genomen in Noordwestelijk Indonesië, is thans ook Oost- Indonesië in opstand gekomen tegen Djakarta. Een comité van 51 vooraan staande burgers heeft met steun van het leger de staat van oorlog en beleg afgekondigd en een militair bestuur ingesteld. Er is geen bloed vergoten. De opstandige beweging staat onder leiding van de militaire commandant van het gebied luitenant-generaal Ventje Soemoeal, die vroeger tot de lijf wacht van Soekarno behoorde. Soemoeal heeft als sergeant onder de Neder landers in het KNIL gediend. Hij is een christen. De opstandelingen eisen voor de vier Oostindonesische provincies Celebes, de Moiukken, de Kleine Soenda-eilanden en W.-Irian (Nederlands Niemv- Guinea) meer zelfstandigheid. In een „strijdmanifest" hebben zij echter te vens verklaard dat zij zich niet van de republiek Indonesië willen losmaken. Makassar, het centrum van de opstand, is rustig. Het leger heeft het radiostation overgenomen en eenheden van leger en politie patrouilleren door de stad. Onrust in Thailand Aan de ambassades in Thailand is een door de Tliailandse premier ge tekend communiqué overhandigd, waarin van een „opstand" wordt ge waagd. Volgens het communiqué is duidelijk bewezen, dat er op het ogen blik in Thailand een door het buiten- OM HET GELDELUK BEHEER. De opstandelingen in Oost-Indone- sië verlangen, in navolging van Su matra, dat 70 procent van de op brengst van de buitenlandse handel aan Oost-Indonesië ten goede zal ko men. Volgens het „strijdmanifest" neemt op het ogenblik de centrale regering 90 procent van de inkom sten uit de buitenlandse handel in beslag. In Djakarta is men van mening, dat ook de bezorgdheid over een moge lijke communistische deelneming aan de regering, zoals Soekarno heeft voorgesteld, van invloed kan zijn ge weest op het uitbreken van de op stand in dit overwegend mohamme daanse gebied. Luitenant-kolonel Soemoeal heeft via de radio verklaard te hebben in gegrepen omdat „de huidige toestand tot de ineenstorting van de Indone sische republiek zou leiden". Soemoeal deelde mede, dat hij „on derhandelen wilde met een rege ringsdelegatie, die opdracht zou heb ben van president Soekarno, in diens kwaliteit van opperbevelhebber van de gewapende strijdkrachten". land gesteunde groep bestaat, die on rust in het land wil zaaien en ten slotte de macht in handen wil nemen. De onderminister van defensie, veldmaarschalk Sarit Thanarat, zou tot opperbevelhebber van de strijd krachten en de politie zijn benoemd. Hij is meteen overgegaan tot de arrestatie van alle leden van de Thailandse regering, van admiraal Loeang Joedhasat Kosol, opperbevel hebber van de vloot, en van ver scheidene anderen. Maarschalk Thanarat heeft zondag op een persconferentie de berichten tegengesproken, als zou hij het voor nemen hebben de macht in het land over te nemen. In antwoord op vragen gaf hij toe, dat bij de verkiezingen zowel de re- gerings- als oppsitiepartijen zich aan ontoelaatbare handelingen hadden schuldig gemaakt. Zijn taak is ech ter alleen de orde te handhaven en hij heeft geen opdracht een onder zoek in te stellen naar het verloop van de verkiezingen. Duitsers in Sowjet-Unie De voorzitter van het Westduitse Rode Kruis, dr. Weitz, heeft zaterdag in West-Berlijn na zijn terugkeer uit Moskou meegedeeld, dat hij moei lijke besprekingen had gevoerd met het Rode Kruis van de Sowjet-Unie. Hij is er niet in geslaagd overeen stemming te bereiken over de repa triëring van nog in de Sowjet-Unie wonende Duitsers. De besprekingen zullen in mei worden voortgezet, er zal dan een af vaardiging van het Russische Rode Kruis naar West-Duitsland komen. Er kon -elfs geen overeenstemming worden bereikt over een gemeen schappelijk communiqué over de be sprekingen, aldus dr. Weitz. Hoewel de houding van de revolu. tionaire raad ten opzichte van het centrale gezag niet duidelijk is, wordt het aanbod om alleen met Soe karno te onderhandelen toch uitge legd als een passeren en veroordelen van elk andere centrale autoriteit. Radio-Makassar heeft bekendge maakt, dat alle verbindingen onder militair toezicht zijn geplaatst. Over making van baar geld boven een be drag van 5.000 roepiahs is verboden. Soemoeal heeft de civiele gouver neur van Celebes tot militair gouver neur benoemd. Hetzelfde is gebeurd met de gouverneurs van de drie an dere Oostindonesische provincies. Djakarta zwijgt. In Djakarta is nog geen officiële commentaar op de opstand in Oost- Indonesië geleverd. President Soekar no heeft zaterdagavond op een massa- vergadering in Soerabaja zijn plan ,,tot redding van de natie" verdedigd, maar over de gebeurtenissen in Ma kassar repte hjj niet. Doopplechtigheid in Monaco Prinses Caroline Louise Marguerite, de dochter van prins Rainier en prin ses Gracia van Monaco, die vijf we ken geleden geboren werd, is zondag in de kathedraal van Monaco door mgr. Gilles Barthes gedoopt. Het prinsesje droeg de doopjurk, waarin 34 jaar geleden ook haar va der gedoopt is. De kanonnen van het paleis losten 18 saluutschoten toen de stoet uit het paleis naar de met bloemen versierde kathedraal vertrok. Meer dan dui zend gasten woonden de doopplech tigheid bi). Na de doop las mgr. Barthos een telegram van Z.H. de Paus voor, waarin deze rijn apostolische zegen gaf. De Monegaaken kunnen tevreden zijn; zij hebben nu hun prinsesje ge zien en dat niet in de armen van een verpleegster, maar in die van de trotse moeder, prinses Gracia Patricia, die alle regels van het protocol doorkruiste en stralend met haar op 23 januari geboren dochtertje op het balcon van het paleis In Monaco verscheen. De foto toont de vorstelijke moeder en dochter op bet balcon. Deze foto toont de Indiase eerste minister Shri Jawa harlal Nehroe, die leider is van de Indiase regerings partij» in een karakteristieke hooding tijdens een verkie zingstoespraak te Gurgoan bij New Delhi, Onzekerheid omtrent houding van Amerika Dit nummer b«.t«t uit 12 p.jin.'. Niettegenstaande de verklaring van de Israëlische minister van buiten landse zaken, mevr. Meir, vrijdag in de Algemene Vergadering der Ver. Naties afgelegd, heeft Israël de ontruiming van de strook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba uitgesteld. Reden voor het uitstel is een verklaring van de Amerikaanse afgevaar digde bij de Ver. Naties, Cabot Lodge, in de algemene vergadering. Volgens deze verklaring moest de toekomst van de Gaza-strook worden geregeld op grond van de wapenstilstandsovereenkomst van 1949. Israël meent echter, dat daardoor de weg wordt vrijgemaakt voor terug keer van de Egyptenareri naar de Gaza-strook en voor nieuwe acties van Egyptische zelfmoord-commando's. t De Israëlische regering heeft daarom verduidelijking van het Ameri kaanse standpunt gevraagd. BRIEF VAN EISENHOWER Inmiddels heeft president Eisen hower de Israëlische minister-presi dent, Ben Goerion, zaterdagavond in een brief te verstaan gegeven, dat hij hoopt, „dat de Israëlische plannen voor de terugtrekking met de groot ste spoed zullen worden uitgevoerd" In zijn brief zei Eisenhower, dat de Ver. Staten zullen streven naar de verwezenlijking vam het Israëli sche verlangen naar vrede en stabi liteit in het Midden-Oosten. „Het is altijd ons standpunt geweest, dat al len na de terugtocht moeten pogen een toestand in het gebied te schep pen, die stabieler, rustiger en meer bevorderlijk voor het algemeen wel zijn is", aldus Eisenhower. Crisis in de regering? Het Israëlische kabinet heeft zater dag en zondag vergaderd en aou van- Duitsland ontdekte het geheim Duitse natuurkundigen hebben za terdag verklaard het geheim van de fusie van waterstofatomen bij lage temperatuur ontdekt te hebben. Volgens dr. Kurt Driebner, de lei der van het vorig jaar in West-Duits land gestichte instituut ter bestude ring van de mogelijkheden van kern aandrijving voor schepen, is het on mogelijk te voorspellen wanneer dit proces industrieel kan worden toege past. Dr. Driebner verklaarde, dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie tot dusver het geheim van de fusie bij lage temperatuur zorgvuldig ver borgen hebben gehouden. d.aag opnieuw bijeenkomen. Na de vergadering van vandaag zou de re gering een verklaring afleggen in het parlement. Waarnemers menen, dat menings verschil binnen de regeringscoalitie niet vreemd is aan het uitstellen van een beslissing. Vam zeker twee pcr- tiien der regeringscoalitie, de Asj- doetfa Haavoda en de Mapam, is be kend, dat zij tegen de terugtrekking zijn. Voorts leeft ook in een derde coalitiepartner, de Verenigde Reli gieuze Partij, verzet hiertegen. Premier Ben Goerion zou de coali tiepartijen gewaarschuwd hebben, dat een partij die in het parlement tegen de regering stemt, zich uit de coalitie moet terugtrekken. De Sjeroet- en de Algemene Zio nisten part ij, die in de oppositie zijn, hebben besloten een motie van af keuring in te dienen. Uit Gaza zelf wordt gemeld, dat daar de spanning stijgt De Israëli sche autoriteiten zouden maatregelen nemen om de vele notabelen te be schermen die met de Israëliërs heb ben samengewerkt HOE wordt het veer Overdrijvende wolkenvelden Het högedrukgebied, dat enige da gen achtereen boven Duitsland was gelegen en waaromheen zachte lucht uit Frankrijk naar ons land stroom de, is tijdens het weekeinde snol in betekenis afgenomen. Gelijktijdig breidde een depressiesysteem tussen Groenland en Noorwegen zich over Zuid-Scandinavië uit. De polaire lucht aan de achterzijde van deze depressie kon daardoor naar het Noordzeegebied stromen. In de komende 24 uur zal de kou dere lucht uit het Noorden ook tot een deel van ons land doordringen, hetgeen aanleiding geeft tót meer be wolking. De kans op regen is even wel gering. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). i PLAATSELIJKE WOLKEN- S VELDEN. Overwegend droog weer met j plaatselijke wolkenvelden en g Ihier cn daar tijdelijk mist. In het midden en zuiden van het land lagere middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind aanvan- kelijk uit uiteenlopende, later f voornamelijk uit oostelijke rich- t tingen. 5 Maart zon op 7.20; onder 18.28; maan op 8.19; onder 23.01. Hoogwaterstanden 5 Maart v.m. 5.35; n.m. 5.50. Het weer in Europa STOCKHOLM nevel 1 C. OSLO onbewolkt 4 KOPENHAGEN regen 3 ADERDEEN geheel bew. 2 DUBLIN motregen 7 ION DEN mist —2 AMSTERDAM onbewolkt 1 ERUSSEL onbewolkt 4 PARIJS onbewolkt 0 AUX onbewolkt 5 GRENOBLE nevel —2 NICE geen opgave rN zwaar bew. 0 FRANKFORT nevel —6 MUNCHEN onbewolkt —2 ZURICH nevel —4 GENEVE nevel —3 LOCARNO onbewolkt —3 WENEN half bew. —4 INNSBRUCK onbewoklt —5 ROME onbewolkt i MALLORCA licht bew. 0 Korreltje Wie zfln medemens acht, wordt zelf geacht. Talmud.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1