S)e Israel trekt zijn troepen terug van Egyptisch gebied Israel Zonder voorwaarden maar met vertrouwen De besprekingen van min. Luns te Bonn wPlI itw 8lste verjaardag van de Paus KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURACHI 32 ZATERDAG 2 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14046 kiest de eieren Directeur: CM.? HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redaet'e 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.55 p. w, f2.35 p. mnd„ f7.— p kwart Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct p. m.m Telefoontjes f 1.50 Voorlopige balans l^U de algemene beschouwingen 1 v over de bestedingsbeperkingsnota van de regering gehouden zijn, kan men wel zo ongeveer een voorlopige balans opmaken over wat de volks vertegenwoordiging over deze nota denkt. De regering zal de komende week nog uitgebreid moeten antwoorden en de Kamer zal bij de replieken daar dan wel weer op terugkomen en eerst dan zal rren kunnen zien wat er tenslotte zal worden gewij zigd. Er zijn immers al vier moties in het vooruitzicht ges te id, maar dat wil nog niet zeggen, dat deze ook wer kelijk zullen worden ingediend. Eer stens is het al de vraag wat de re gering zal doen, nu zij de wensen en verlangens der Kamer zo'n beetje kent. Men vindt in de Kamer aller- wege de bijdrage aan de Landbouw te weinig, maar men wil het er voorlo pig mee doen op hoop van later meer. In dit opzicht vindt men voor al de 50 miljoen voor de eigenaars- lasten buitengewoon onbevredigend e:i nog onsympathieker acht men de blokkering van deze 50 miljoen, waarbij de K.VP. reeds heelt ver klaard daaraan niet dan in uiter ste noodzaak te zullen meewerken, maar in ieder geval niet nu. Wat betekent d>t' Door de anti revolutionair, de heer Biewenga, is dienaangaande reeds een motie in het vooruitzicht gesteld, welke de Kamer, indien de regering vasthoudt aan deze blokkade, zou dwingen nu reeds te kiezen. De bedoeling van de heer Droesen schijnt het te zijn geweest deze beslissing juist uit te stellen, totdat de regering daarvoor met een wettelijke voorziening is gekomen. Want dat had de heer Droesen óók verlangd en zegt de regering deze wettelijke voorziening toe, dan kan men natuurlijk even goed de behan deling daarvan in de Kamer afwach ten om te zien hoe dit wetsontwerp er uit zal zien en om eerst dan een beslissing dienaangaande te nemen. Liggen de zaken zo, dan is het dus helemaal niet zeker, dat de K.V.P. nu reeds voor een motie in die geest zou stemmen. Tegenstemmen zal echter na de verklaring van de heer Droe sen over die 50 miljoen voor de eigenaarslasten nogal moeilijk zijn. Men zal deze zaak dus o.i. op een an dere wijze moetexL-oplossen, maar dat zal de volgende week ons leren. Over de landarbeidersionen heeft men dan nog gezegd, dat deze zon der meer het algemeen loonpeil zul len moeten volgen, waarmee dan re kening zal moeten worden gehouden bij de beloning voor de boer. Ook is hier aangedrongen op een werkclas- sificatie in de landbouw, een taak waarvoor de minister van Sociale Za ken zal komen te staan. Duidelijk is, in ieder geval gesteld, dat de 5 pet., die de landarbeidersionen omhoog zullen gaan, in het geheel geen be voorrechting van de landbouw is, maar niet meer dan het inhalen van een achterstand en men heeft dan ook nadrukkelijk gestipuleerd, dat de 2 pet. compensatie, welke de rege ring van plan is voor te schrijven voor de komende huurverhoging ook aan de landarbeiders ten goede zul len moeten komen, omdat hierover in de regeringsnota niet wordt ge rept. Voorlopig tot zover wat de land bouw betreft. HET grote en algemene bezwaar is echter, dat het Rijk zelf zo wei nig bezuinigt. Men investeert wel minder, er worden wel minder wer ken uitgevoerd, maar van versobering in de Overheidshuishouding kan men bijna niet spreken. De heer Janssen van de KVP berekende, dat de Overhe.vd lang geen tweehonderd mil- lioen bezuinigt, maar in werkelijk heid niet meer dan 41 miljoen, ter wijl daarnaast aan de' gemeenten een versobering wordt opgelegd van 100 miljoen, die men maar zal moe ten zien te vinden door te gaan schrappen. Indien de regering zelf ook het pot lood zou hebben gehanteerd en een werkelijke bezuiniging van 200 mil joen had willen tot stand brengen, zou de regering sterk aan gezag heb ben gewonnen. Dan zou men niet al» leen de 50 miljoen voor de eigenaars- lasten hebben gevonden en ware blokkering niet nodig geweest, maar zou men ook wat de verhoging van de melkprijs betreft belangrijke ;on- cessies kunnen doen. De verhoging van de melkprijs immers, waarbij nog komen allerlei kostprysverho- gende belastingen, zal het zwaarste drukken op de kleine inkomens. Men -fu}s ap }ep 'uaauia3[B 'jsaajA ging van de druk op het huis- houdbutget veel groter zal zijn dan de door de regering berekende 6.3 pet., er zijn al berekeningen ge maakt, die op 8 pet. uitkomen. In dat geval zou een nieuwe loonronde on vermijdelijk worden, wat niets meer of minder dan een ramp zou bete kenen. Op het punt van de melkprijs zal de regering belangrijke concessies moeten doen. Dit verlangen de socia listen ook wel, maar zij zoeken daar voor compensatie in een verhoging van de inkomstenbelasting. Over de noodzaak van bezuinging door de overheid is door de socialis ten niet gesproken. Hun laatste spreker, de heer Vondeling, verklaar de zich accoord met de regerings maatregelen. Het is nu afwachten, welke con cessies de regering zal doen. Maar ie grote fout ligt in de al te geringe versobering door de over-, eid zelf. Arabieren zien zich de sancties ontgaan Israël heeft gisteren meegedeeld, bereid te zijn tot „onmiddellijke en vol ledige terugtrekking" van zijn troepen uit de strook van Gaza en het ge bied van AKaba. De mededeling werd in de algemene vergadering van de Verenigde Naties gedaan door de Israëlische minister van Buitenl. Zaken, me vrouw Golda Meir. Israël stelt daarbij geen voorwaarden, maar vertrouwt er op, dat de vrije vaart, ook voor Israëlische schepen door de Golf van A ka ba en de Straat van Tiran verzekerd zal zijn, zei mevrouw Meir. Het gebied van Gaza zal snel en algeheel ontruimd worden, maar Israël gaat daarbij uit van de veronderstelling, dat de V.N.-troepen dit gebied zullen bezetten en dat de Verenigde Naties de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de politie, het verzekeren van een deugdelijk burgerlijk be stuur, de hulp aan de vluchtelingen en de economische ontwikkeling van het gebied. Dit moet zo blijven tot er een vredes-overeenkomst of een definitieve regeling is. Israël behoudt zich de vrijheid voor om zijn rechten te verdedigen als de toe stand in de strook van Gaza weer wordt zoals hij vóór de Israëlischo bezet ting was. RECHT VAN ZELFVERDEDIGING. ZU HADDEN LIEVER SANCTIES. Ook acht Israël-zich gerechtigd, ge- brüik te naken van zijn recht op zelf verdediging, volgens het V.N.-hand- vest, als de vaart van Israëlisehe sche pen door de Golf van Akaba en de Straat van Tiran belemmerd wordt, zei mevrouw Meir. Mevrouw Meir deelde voorts m dat de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, op 11 febr. aan ambassadeur Abba S. Eban een verklaring heeft overhandigd, handelde over de rechten van naties in de Golf van Akaba en waarin de V.S. zich bereid verklaren die rechten uit te oefenen. GAZA EN AO ABA De Arabische staten schijnen met het nieuwe plan van Israël om zijn troepen van Egyptisch grond gebied terug te trekken, geen genoe gen te nemen. „Zoals de zaken er nu voorstaan, zullen wij in de Ver. Naties aandrin gen op sancties tegen Israël". Dit heeft de Syrische ambassadeur in Washington, Fraid Zeineddin, vrijdag verklaard na een bespreking van de diplomatieke vertegenwoordigers van negen Arabische landen met' minister Dulles, maar voordat Israël zijn be sluit bekend maakte. Dulles had de diplomatieke ver tegenwoordigers van Soedan, Irak, Jemen, Libanon, Syrië, Lybië, Jor danië, Egypte en Saoedi-Arabië ont vangen en er by hen op aangedron gen het plan voor het terugtrekken van de Israëlische troepen te aan vaarden. Minister Dulles heeft, blijkens een officiële mededeling, nadrukkelijk tegenover de Arabische afgevaardig den verklaard, dat de Ver. Staten „geen belo/ten of concessies van wél ke aard ook" gedaan hebben om Is raël te doen besluiten tot terugtrek king der Israëlische troepen uit Egypte. In deze mededeling van Dulles, uit gegeven kort nadat mevrouw Meir in de Assemblée het woord kreeg, wordt verder gezegd, dat de beslissing van Israël uitsluitend genomen is op grond van resoluties, aanvaard door de Ver. Naties, rapporten van secre taris-generaal Hammerskjoeld en het openbaar gemaakte standpunt der Verenigde Staten, met name de rede van Eisenhower van 20 februari. De Alg. Vergadering. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft gisteren het debat over het Midden-Oosten hervat met redevoeringen van de afgevaardigden I van Roemenië en Jemen, die beiden sancties tegen Israël vroegen. De volgende spreker, de minister van Staat van India Krisjna Menon, zei dat India geen overeenkomst kan aanvaarden, die grotere bevoegdhe den zou geven aan de noodstryd- macht van de Ver. Naties. Hij voegde daaraan toe, dat de soevereine rech ten van Egypte niet mogen worden miskend en dat een invasie geen vruchten mag afwerpen. Streep onder verleden De Nederlandse en Duitse ministers van buitenlandse zaken zijn vrijdag in Bonn hun conferentie over de tus sen beide landen bestaande probie men begonnen met een algemene ge- dachtenwisseiing die zaterdagochtend zou worden voortgezet. Minister Luns heeft in een verkla ring voor de pers gezegd, dat de be sprekingen ,niet slechts beogen een zakelijke regeling van de nog open gebleven kwesties te vinden, doch daarenboven een streep onder het verleden te zetten". Minister Luns wees erop, dat vele der op te lossen problemen van zeer delicate aard zijn en dat er zeer uit eenlopende belangen bij in het spel zijn, terwijl technische problemen door deskundigen zouden moeten worden aangepakt. Hij voorspelde dan ook, dat de onderhandelingen, die met deze ministeriële samen komst worden ingeleid, „een gecom pliceerd werk" zullen worden, dat enkele maanden in beslag zal nemen. Wat 't vraagstuk der grenscorecties betreft heeft minister Luns er voor de Duitse pers op gewezen, dat dit vraagdstuk in Nederland gecompli ceerder ligt dan in andere landen, aangezien een wijziging van de be staande toestand door de wetgeven de organen zou moeten worden ge sanctioneerd. Toen hem gevraagd werd wat hij dacht van een volks- Symbolen vatt onze eeuiv onthuld 11 f «IH 't' I' M Vrijdagmorgen is op Schiphol bij de 1 stelling onthuld. We zien op deze tentoonstellingshal in aanbouw van foto die onmiddellijk na de onthul- „Het Atoom' tijdens een korte plech- ling werd gemaakt, de wand van het tigheid bet symbool van de tentoon-tentoonstellingsgebouw met de beide «ymbool-figuren. stemming in de correctiegebieden antwoordde minister Luns: „Een volksstemming is in een democratie een poulair middel, doch dat wil niet zeggen dat wij er al toe besloten zouden hebben deze kwestie door een volksstemming op te lossen. Er is namelijk ook zo iets als een over dreven toepassing van het zelfbe schikkingsrecht". Waar het om slechts enkele dui zenden mensen gaat zou men ook tot de slotsom kunnen komen, dat een volksstemming overbodig is. In elk geval is daarover nog geen enkele beslissing genomen. Onrust in Thailand De regering van Thailand (Siam) heeft zaterdag de noodtoestand voor het gehele land afgekondigd. Het volk is via de radio gewaar schuwd niet in de straten samen te scholen. Tanks en vrachtauto's met militairen rijden door de straten van de hoofdstad Bangkok. Via de radio is nog medegedeeld, dat de regering de noodtoestand heeft afgekondigd, nadat onder de opposi tie onrust was ontstaan, toen de ver kiezingsresultaten bekend werden. Er zijn 26 febr. j.l. algemene ver kiezingen in Thailand gehouden waarbij de kandidaten der oppositie veel meer stemmen hebben gekre gen, dan verwacht was. Nederlander bij lawine omgekomen Vier toeristen, onder wie een Ne derlander, zijn gisteren in Oostenrijk bij een lawine om het leven geko men. Het Nederlandse slachtoffer is de heer Leemhuis uit Aerdenhout. De heer Leemhuis was 45 jaar oud. De andere doden zijn twee mannen en een vrouw uit München. Mevrouw Leemhuis was in Lech toen het ongeluk gebeurde. Zy is oh- middellijk na het ongeluk naar huis gegaan, naar haar vijf kinderen. De lawine kwam naar beneden van de Wildgrubenspitze by de beroemde wintersportsplaats Lech am Arlberg. Vermoedelijk elf personen werden er door bedolven. Twee personen kon den zichzelf uit de sneeuw bevrijden. Vyf anderen zijn bewusteloos uit de koude massa gegraven. Het is nog niet bekend hoeveel personen vermist worden. De conducteur van een kabelbaan had gezien dat de toeristen bedolven werden en maakte onmiddellijk alarm. Enkele minuten later begon nen 150 soldaten, politiemannen e> burgers het reddingswerk. De toeristen waren per ski onder weg van Sankt Anton naar Arlberg. De lawine overviel hen op een zeer populaire route, die men gewoonlijk veilig acht. Bij de Tschampreu Spitze, nabij Partenen in de Montafonvallei, heeft een andere lawine twee personen be dolven. Tot nu toe heeft het reddings werk geen succes gehad. Uit Soelden, in de Tiroler Alüen, is een derde lawine gemeld, die een dode heeft geëist. Vandaag viert Z. H. de Paus zijn 81e verjaardag en tevens de 18e ver jaardag van Zijn benoeming. Vanmiddag is in het Pauselijk Latcraans Athenaeum een bijeenkomst gehouden, tijdens welke verschillende spre kers het Pontificaat van Zijne Heiligheid hebben besproken. Z. H. de Paus heeft thans reeds langer geregeerd dan alle voorafgaande Pausen van deze eeuw: Paus Pius X, Paus Benedictus XV en Paus Pius XI, wier Pontificaat resp. 11, 8 en 17 jaren bedroeg. Paus Leo XIII, wiens Pon tificaat aan dat van de H. Paus Plus X voorafging en In 1903 eindigde, heeft echter 25 jaar geregeerd. Het langst van alle Pausen heeft tot dusver gere geerd Paus Plus IX, namelijk van juni 1849 tot februari 1878 dus bijna 32 jaar: daarmede overtreft de duur van zijn Pontificaat zelfs dat van de H. Petrus, die tot dan toe het langst had geregeerd. Secretaris-genera il Verkeer en Waterstaat Met ingang van 1 mei is benoemd tot secretaris-generaal van het minis terie van Verkeer en Waterstaat mr, A. H. C. Gieben, geboren 8 juni 1898 te Medemblik. Mr. Gieben heeft van 1923 tot 1941 in het voormalige Ned.-Indië ver schillende rechterlijke functies ver vuld. Na verblijf in Japanse kampen werd mr. Gieben in 1948 benoemd tot directeur van justitie. In 1048 werd hij adviseur-generaal van justi tie. Na de souvereiniteitsoverdracht werd hij plv. hoge commissaris te Djakarta. In 1951 was hij vertegen woordiger bij de U.N.C.U.R.K. (united nations commission for the unification and rehabilitation of Ko rea) met de titel van buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur. Na terugkeer uit Korea trad mr. Gieben op als chef van de afdeling politie van het directoraat-eener;ial van openbare orde en veiligheid bij het ministerie van binnenlandse za ken. Mr. Gieben is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en com mandeur in de orde van Oranje Nassau. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot j zondagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). DROOG WEER. Droog en overwegend zonnig j weer. Matige wind tussen zuid- oost en zuid. Over het algemeen I weinig verandering in tempera- tuur. 3 Ma^-t zon op 7.24; onder 18.25: maan op 7.35; onder 20.47. 4 Maart zon op 7.22; onder 18.27; maan op 7.56; onder 21.53. Hoogwaterstanden 3 Maart v.m. 4.40; n.m. 5. 4 Maart v.m. 5.10; n.m. 5 20. Het weer in Europa BESTENDIG WEER Het centrum van het krachtige hogedrukgobied, dat al bijna een week het weer in West-Europa be heerst, verplaatste zich de afgelopen 24 uur van de Duitse Oostze_kust naar Tsjeoho-Slowakije. Het is ge vuld met zeer droge continentale lucht, waarin weinig bewolking voor komt. Op de Oceaan is de depressie-acti viteit toegenomen, rmar de depres sies blijven op een te grote afstand van het Europese vasteland. Het droge en schrale weer zal daar om voortduren met in de nacht tem peraturen om het vriespunt tot lichte vorst en overdag temperaturen, die tot ongeveer dezelfde waarden zul len oplopen ais vandaag. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM geheel bew. —1 C. OSLO mist —3 KOPENHAGEN onbewolkt —3 ABERDEEN zwaar bew. 7 DUBLIN geh. bewolkt 10 LONDEN half bewolkt 3 AMSTERDAM onbewolkt 0 BRUSSEL zwaar bewolkt 1 PARIJS onbewolkt 1 BORDEAUX onbewolkt 5 GRENOBLE onbewolkt —2 NICE geh. bewolkt 10 BERLIJN nevel -3 frankfort onbewolkt —3 MüNCIIEN •onbewolkt —7 ZURICH onbewolkt —5 GENèVE nevel —1 LOCAPNO geheel bew. 1 wenen zwaar bew. 1 INNSBRUCK nevel —7 ROME onbewolkt 0 MALLORCA onbewolkt 1 Korreltje Gelijk uw oog anderen ziet zo wordt gij insgelijk door anderen waargenomen. Thomas h Kemp!:

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1