nieuwe Centemade in Slome De gehuwde vrouw en de A.O.W. V0O r Uie Cente fa ap dam&t ffxifswiaay Jlet de tem, de taan uit Parijse mode Za gaat de teedamötig.e heet ge&Eeed ZATERDAG 2 MAART 1957 DE LETDRE COÜRANT PAGINA 10 Met op de achtergrond de tempel van Augustus en Faustina te Rome werd dit namiddagtoilet getoond dat werd ontworpen door Emilio Schubert en het voordeel heeft op diverse manieren gedragen te kunnen worden. Zowel de nauwe rok als de binnenzijde van de wijde rok zijn uitgevoerd in zij da met een bladpatroon, terwijl de buitenzijde bestaat uit grof linnen. Een onbillijke bepaling r\£ GEHUWDE VROUW is persoon- lijk niet premieplichtig voor de algemene ouderdomswet. In het kort komt het hierop neer. dat het inko men van de gehuwde vrouw wordt opgeteld bij dat van haar man en over dat totaal wordt de premie be rekend. Als maximum grens moet hierbij een inkomen in acJit worden genomen van 6900,per jaar. De man krijgt dus een premieaan- slag. Werkt hij zelf in loondienst en wordt op zijn loon de premie inge houden. dan ontvangt hij later een afzonderlijke aanslag voor een aan vullende premie over het gezamen lijke inkomen. Werkt de vrouw echter oox in loon dienst, dan moet op haar loon wel degelijk premie worden ingehouden. Ook in dat geval echter krijgt de man later nog een premieaanslag voor het totaal van de beide inkomens. Indien het totaal van beide inkomens boven de 6900,ligt, dan krijgt de man een negatieve aanslag d.w.z. dat hij het ge deel .e van de premie, dat be taald is over het inkomen boven 6900.terug krijgt. Heeft de man evenwel ook nog een aanslag in de inkomstenbelasting te betalen, dan wordt de teveel betaalde premie daarmede verrekend. Over één kam. ALS DE MAN 65 JAAR IS en reeds ouderdomspensioen trekt en zijn vrouw in loondienst nog niet, dan moet over het loon van de vrouw wel degelijk premie worden ingehouden, hoewel dat later wordt teruggegeven. Dat is wel wat omslachtig, maar het kan niet anders, omdat nu eenmaal niet aan een werkgever kan worden overgelaten of er al dan niet premie moet worden ingehouden. Men kan bovendien niet van hem vergen, dat hij met al die ingewikkelde bepalin gen dermate op de hoogte is, dat dit zonder fouten zou kunnen gebeuren. Het zou hem ook veel te veel tijd kos ten om dit ïs eerst te onderzoeken. Daarom is het wenselijk alle werk nemers over één kam te scheren en premie in te houden; de belasting dienst kan dan later de kwestie schif ten en regelen. Het kon zijn, dat een vrouw boven de 65, die geen premie meer behoeft te betalen, aangezien zij ongehuwd is, trouwt met een man die jonger is, dus die nog geen 65 is; behoudt die vrouw de uitkering ja of neen? Onvolledigheid. IN DIT GEVAL houdt de uitkering aan die vrouw op en als de man 65 is geworden ontvangen zij samen de uitkering voor gehuwden. Dit kan men beschouwen als een onbillijk heid en het ontgaat ons, waarom hier niet in is voorzien, want wij vinden dit eigenlijk in strijd met de opzet van de wet. De wet zegt wel, dat als twee men sen trouwen, die boven de 65 zijn, dus beiden de uitkering voor een on gehuwde ontvangen, zij die uitkering voor ongehuwden blijven ontvangen en ze niet terugvallen in de uitkering voor gehuwden, een uitkering die la ger is dan 2 maal de uitkering voor ongehuwden. Ware het nu nog zo, dat als de vrouw aleen boven de 65 is, zij althans haar uitkering behoudt, totdat de man ook 65 zal zijn gewor den, en daarna zou terugvallen in de uitkering voor gehuwden, dan zou er nog iets voor te zeggen zijn. Dit is echter niet het geval. Hope lijk zal er nog eens (bij een a.s. wij ziging der oudersdomswet) verande ring komen in deze onbillijke bepa ling. Een amaryllis groeit als kool Acht centimeter per etmaal Een employé van Philips te Am sterdam, de heer J. Smulders, heeft een Amaryllus gekweekt, die met een snelheid van acht centimeter per etmaal omhoog schiet. Binnen vier weken is de plant, die op de teken afdeling waar de heer S. werkt een plaats heeft gekregen, vanuit de bol gegToeid tot een stevig gewas van 95 centimeter hoog. En ze groeit nog steeds door. Zicht baar niet uit haar krachten, want sinds kort bloeien op de steel vier enorme scharlakenrode bloemen, waarvan de kelken veel weg hebben van ouderwetse grammofoemhoorns. Bovendien is een tweede stengel een halve meter de lucht ingeschoten. Men verwacht echter, dat de plant j dit seizoen nog eenmaal zal opbloeien en dan afsterven. De bol gaat gedu rende de zomer in de grond. In het najaar en de winter, zo wordt al thans gehoopt, kan de plant de krachttoer herhalen. In de malse, groene weide staat een kleine boerenwoning vastgegroeid aan een lage schuur en een houtmijt waarin de zwartige, dorre takken een vol komen tegenstelling vormen met het helder licht van de vroege voorjaarszon. Lawaaierige witte ganzen op lui groene gras voltooien de ro mantiek van de omgeving. Kunt u ons ver tallen, waar we dit arcadische oord vonden? U kunt volstaan met het vermelden van de gemeente, waar het huisje staat. De vorige week De molenromp bij de oude sluis, die we de vorige week in deze rubriek hebben afgebeeld, vonden we op onze toc&t door de Palenteinse polder te Zoeter- meer. De heer A. J. Berg, wo nend in de Noord-Aa 3 te Zoe- terwoude, werd door het Inzen den van zijn oplossing de ge lukkige winnaar van de waar debon van vijf gulden. Zijn ge- hik is een aansporing voor de velen, die van belangstelling voor onze prijsvraag Wijk geven. Wat U moet doen Schrijft D gewoon op een kaart, brief of briefje aan de punlere- dactie van onze conrant, welk plekje U In deze foto meent te herkennen En verreet U vooral niet Uw brief In te staren onder het motto: „Met de lens de laan alt" Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt U «elf voor de teleorstellinr dat nw Inzendlnc niet meeloot De Inaendlnren moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zRn. |"\E LENTE is op komst en wie verheugt zich daar niet op. Maar we weten allemaal dat er nog wel een en ander gebeurt, voordat het zover is. We zitten nu in het staartje van de winter en de ervaring heeft ons geleerd, dat we dan slecht weer kunnen verwachten. Ook als we iets verder zijn moeten we rekening houden met rare temperatuurs- schommelingen. Velen zullen zich hiertegen wapenen met een warm vest en dat is ook raad zaam. Maar daar staat tegen over, dat zo'n vest niet geschikt is oan overal gedragen te wor den. Dit pakje brengt uitkomst. In principe bestaat dit uit een ja pon, waaroverheen men een jas je van diezelfde stof kan dragen. Deze oostuumpjes vinden veel aftrek, omdat de japon met kor te mouwen gedragen kan wor den bij redelijke temperaturen, terwijl het jasje de draagster beschermt tegen snelle afkoe ling. Dergelijke pakjes zijin erg in trek, omdat ze de draagster keurig afkleden. Men kan er overal mee verschijnen en ze bieden een goede bescherming tegen het wisselvallig klimaat waarin we leven. Onze illustratie toont zo'n aar dig pakje, waarbij onze manne quin het jasje over de arm draagt, om een duidelijk beeld te geven van het japonnetje. In feite is het jurkje heel eenvou dig van coupe en model, maar het is juist de eenvoud die siert. Wanneer een dergelijk pakje vervaardigd wordt van een aar dige stof met een heel fijn ruitje, wordt de eenvoud iets terugge drongen. Maar ja, dat is een kwestie van smaak. Dergelijke pakjes zijn te kust en te keur verkrijgbaar en ieder zal zeker iets van haar gading kunnen vinden. Uit de keuken geklapt Groenten zijn zeer rijk aan vitamines! Die vitamines zijn zeer gevoelig. Ze kunnen (bijv. door een verkeerde bereidings wijze) voor een groot gedeelte hun werkzaamheid verliezen. Groenten rauw opgediend bevat ten de vitamines nog voor het overgrote deel, maar ook door kort kokën of door smoren kan men een groot vitamineverlies voorkomen. Wanneer de groente gesmoord wordt, d.w.z. met wat boter aangebakken en daarna zonder toevoeging van vocht in een gesloten pan gaar gemaakt, worden de wezenlijke bestand delen door een klein vetlaag je omsloten en kunnen zodoende niet door bijv. inwerking van de lucht vernietigd worden. Boven dien behoudt de groente op deze wijze bereid, het beste haar na tuurlijke geur en smaak, zodat praktisch geen zout toegevoegd behoeft te worden. Prei op deze wijze klaargemaakt is beslist een lekkernij. Zondag: kop bouillon, schotel witlof met ham en kaas, aard appelen, eiergelei met vruchten- Maandag: rolpens, appelmoes, aardappelpurée, broodschoteltje. Dinsdag: gebakken kaasplak- ken, aardappelen, savoyekool, Muesli. Woensdag: gesmoorde prei, ge haktsaus, aardappelkoekjes, va- nillevla met rozijnen. Donderdag: capucijners, spek lappen, gefruite uien, èardj.ppel- purée, coupe bananen en sinaas appelen. Vrijdag: eieren met kerrysaus, veldsla, rijst, appelkoekjes. Zaterdag: kop groentesoep met rest rijst, stamppot zuurkool met krabbetjes. Recept: eiergelei met vruchten saus. 4 eieren, 4 dl. melk, 50 gr. witte basterd, iets zoult, 2 dl. framibozensap, 10 gram aardappelmeel, suiker. De eieren met de melk, suiker en 't zout loskloppen. Kleine vruchten taartvormpjes bebote ren, de eiermassa er in overdoen en ze in kokend water zetten. Het water .tegen de kook hou den. Wanneer de gelei helemaal gestold is, de vormpjes uit het water nemen en keren. Het vruchtensap met het aardappel meel binden, de .saus met suiker op smaak afmaken en bij de ge lei presenteren. Recept: Eieren in kaassaus. Twee eieren, 2 delen melk, 16 gr. bloem, 16 gr. boter, 25 gr. geraspte kaas, zout, peterselie. De eieren hard koken, pellen, overlangs doorsnijden en met de platte kant naar beneden op een schotel leggen. Van boter, bloem en melk een mooie gladde saus maken, de geraspte kaas en zo nodig wat zout er door doen en de saus dan over de eieren gie ten. Wat gehakte peterselie er over strooien. U kunt niet alles weten Hebt ge een kleine schuld in te vorderen (tot /500,dan kunt u hiervoor gebruik maken van de bekende, in de boek handel verkrijgbare formulieren. Daarna kunt u de hulp van een deurwaarder inroepen, om het geld te innen. Het is »iet waar dat bij ver huizing al hetgeen spijkervast zit in uw huurhuis door u niet mag worden medegenomen. Al les wat u zelf extra hebt laten aanbrengen, moogt u medene- men, maar u moogt het huis niet beschadigen. Zorg er dus voor dat beschadigingen achterwege blijven of herstel ze onzichtbaar. Kledingstukken, gewassen in synthetisch wasmiddel, behoe- Te Parijs zijn bij het modehuis Chanel de eerste lente- en zo- mermodellen 1957 geëxposeerd. Op de foto ziet men een twee delig wit zijden brokaat mantel pakje. Het jasje dat slechts en- kele centimeters over de rok valt, is afgezet met zwart en goud borduurwerk. ven slechts eenmaal gespoeld te worden; die welke gewassen zijn in huishoudzeep, minstens drie keren, want zeepresten tasten het goed aan en veroorzaken ook huidirritatie. Wollen stoffen moeten zoveel mogelijk liggende gedroogd wor den, of drogen door in een hand doek te wikkelen. Leg het goed in de juiste vorm, msar rek het daarbij niet te veel; trek de na den glad. Gehakt in blik kan men ge makkelijker verwijderen als men in de bodem van het blik een gaatje steekt en daarin blaast. Natuurlijk moet het blik van boven geheel geopend zijn. Teervlekken, opgelopen aan het strand, zijn doorgaans geen „teer"-vlekken, maar residu- vlekken. Deze kunnen verwij derd worden met petroleum. Ge bruik hiervoor een klein lapje, dat steeds vernieuwd moet wor den. Het zoolleder bij „spijkerloze" schoenen is aan de rand van het bovenleer vastgemaakt. Repara ties aan deze soort schoenen dient men over te laten aan de vakman. Ramen en deuren kunt u tochtvrij maken met rubber tochtstrip, verende bronzen tochtstrip, sponsrubber voor me talen ramen, en tochtvilt in me taalstrip. Het gebruik van een dezer middelen is afdoende. Katoenen shawls kunnen ge steven worden met stijfsel in verhouding van 5 gr. per liter water. Vochtig opstrijken. Grasvlekken moeten direct be handeld worden, oude vlekken kunnen zeer moeilijk verwijderd worden. Deze foto-serie uit Rome geeft een beknopt beeld van de nieuwe heren-overhemden-mode gepous seerd door de mode-ontwerpers in de Eeuwige Stad. Links zien we het overhemd, dat de heer der schepping kan dragen bij zijn avondtoilet. Het huis Brioni vervaardigde het uit lichtgrijze voile en werkte met zwart afgezette plooien in de borst. Midden: zo zou de man zijn sporthemd willen zien dra gen; de zakken op de borst getuigen van originaliteit, het geheel is onmiskenbaar smaakvol. Rechts; voor plechtige gelegenheden ontwierp Brioni ook de combinatie van een wit overhemd dat met goud afgezette plooien heeft, te dragen bij een vest en colbert van loodgrijze Shantung, ook al met plooien, en een bijpassende zwarte wollen pantalon. ■IllIIlllHiBlillllilllHilHIIin

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12