Ste CetelacGoii/fca/itt Resolutie OVer NieUW^GUineU ver* ^€re(^ Van een w'sse dood vaart Vittangi naar nieuw leven Israël schijnt bereid te zijn troepen terug te trekken kreeg geen vereiste meerderheid Soekarno's vlieger ging niet op Commissie van goede diensten van de baan POPLIN DAMES BLOUSES IJ.25 GEEN GOEDE DAG Adenauer antwoordt op de brief van Boelganin Compromis in Washington bereikt Directeur: C M v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. 3 ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGtACUl 32 VRIJDAG I MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14045 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 30935. Redai-t'e 20015. Advertentie, 20»2«. Giro 103003 Abonnementsprijs 10 53 p. w. fl.35 p mnd.. (1.- p kwart Prancu p. p. 17.40* Advertenties: 13 et. p'm.m Telefoontjes I IM Indonesië tevreden met 40 voorstemmers De resolutie waarin wordt aangedrongen op vorming van een commissie van goede diensten voor het bevorderen van onderhandelingen tussen Ne- derland en Indonesië over Nieuw-Guinea, heeft gisteravond in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de vereiste meerderheid van twee derde niet gekregen. Veertig landen stemden vóór de resolutie, vijfentwintig tegen en dertien onthielden zich van stemming. Columbia en Hongarije waren niet aanwezig De resolutie was eerder in de politieke commissie aangenomen met enkel voudige meerderheid. VOOR- EN TEGENSTEMMERS i China, Cuba, Denemarken, San Do- mingo, Frankrijk, Honduras, IJsland, Voor stemden (40): Afghanistan, I Ierland, Israel, Italië, Luxemburg Albanië, Bolivia, Bulgarije, Birma, Nederlamd, Nieuw-Zeeland, Nicara- Wit-Rusland, Ceylon, Costa Rica, j gua. Noorwegen, Peru, Portugal Tsjecho-Slowakije, Ecuador, Egypte,'"- - - •- El Salvador, Ethiopië, Griekenland, Guatemala, Haiti, India, Indonesië, Iran, Irak. Japan, Jordanië, Libanon, Liberia, Libië, Marokko, Nepal, Pa kistan, de Fhilippijnen, Polen, Roe menië, Saoedi-Arabië, Soedan, Sy rië, Thailand, Tunesië, Oekraine, de Sowjet-Unie, Jemen en Zuid-Slavië. Tegen 'stemden (25): Australië, Oostenrijk, België, Brazilië, Canada, Mooi model, m. mouw. Alle nieuwe modetinten. Zich onthouden hebben (13): Ar gentinië. Cambodja, Chili, Finland, Laos, Mexico, Panama, Paraguay, Spanje, Turkije, de Verenigde Sta ten, Uruguay en Venezuela. Revolutie dreigt in Indonesië Een Indonesische mohammedaanse leider heeft meegedeeld, dat anti- i communistische agenten van de „isla- I mitische republiek van Indonesië" via J Malakka voor miljoenen dollars aan j wapens en munitie gekocht hebben i voor een opstand tegen president Soe- karno. - Luit.-kolonel A. Hoessein, leider j van een groep van zes :nan, die in de j afgelopen weken op Malakka is ge-1 weest, voegde eraan toe, dat de isla- mitische republiek, die kort geleden op Sumatra een staatsgreep deed, zal proberen op Java hetzelfde te doen, I als de communisten toegestaan wordt, van de Indonesische regering deel uit te maken. SOEKARNO heeft gisteren geen ge lukkige dag gehad. Nadat 's mor gens in Djakarta de op religieuse grondslag steunende partijen in In donesië zijn „conceptie" tot redding plannetje om Nederland via een V.N.- commissie van goede diensten te dwingen tot hervatting van de on derhandelingen over Nieuw-Guinea. schipbreuk, daar het strandde op de eis van een twee-derde-meerderheid in de Assemblée. De Indonesische afgevaardig- 0 de trachtte na afloop de bittere pil nog wat te ver gulden door te zeggen, dat dit resul taat van dagenlang praten weliswaar teleurstellend was, maar dat hij toch tevreden was met het feit, dat niet minder dan 40 landen zich achter Indonesië hadden gesteld. Nu, als hij daar tevreden mee is, mag hij het houden. Als hij maar bedenkt, dat die 40 landen niet alle voor de re solutie gestemd hebben, omdat zij het eens waren met de aanspraken van Indonesië op Nieuw-Guinea; sommige vonden een vreedzame rege ling van het geschil aanbevelens waardig en andere schaarden zich achter Indonesië uit eigenbelang, zo als bijv. het Sowjet-blok, dat zulke goede perspectieven in Indonesië ziet opdoemen en daarom bereid is het Nederlandse „kolonialisme" af te keu ren maar het Indonesische „kolonia lisme" toe te juichen. Uit het debat over Nieuw-Guinea is overigens weer eens duidelijk ge bleken, dat de Ver. Naties geen rechtscollege vormen, waar men in druk kan maken met juridisch sterk gefundeerde argumenten. Het is een verzameling staten, die het ter tafel komende onderwerp beschouwen vanuit het oogpunt van hun eigen belangen. Pas wanneer zij er geen be lang bij hebben en ook geen vriendjes hebben, die een oplossing in een be paalde richting graag zouden zien pas dan zijn zij geneigd om de kwes tie op haar eigen merites te bekijken. Zo waren er inderdaad landen, welke de kwestie, waar het tenslotte om ging of men Nederland inderdaad een onderhandelingscommissie moest opdringen nuchter beoordeelden en tot de conclusie kwamen, dat zo'n commissie geen zin had. Als men in Djakarta niet anders dan „ja" wil zeggen en in Den Haag even kort „neen", ga dan maar eens bemidde- le». v In elk geval is de kwestie voor lopig van de baan en wachten wij verder maar af, of het Soekarno nu gelukken zal, zijn plannen zodanig „over te koken", dat de pruttelende Indonesische brei niet overkookt tot een openlijke revolutie, waarop blij kens de berichten wel kans schijnt te bestaan. Haarlemmerstraat 172174170 Herenstraat 9 Midza-bonnen voor onze ciiënten Blij niet een dode raus Na de stemming heeft de Indone- sisohe vertegenwoordiger Sudjarwo I Tjondronegoro tot de Algemene Ver- gzdering gezegd het „nauturlijk te betreuren", dat de Assemblée niet bereid is gebleken de resolutie te ste-unen. Hij zei er echter tevreden over te zijn, dat de procedure, welke hij had voorgesteld, de steun heeft gekregen van een aanzienlijke meer- j derheid van de landen in de wereld. Hij sprak de hoop uit, dat de Alge-1 mene Vergadering in de toekomst in staat zal zijn het geschil om West- Nieuw-Guinea tot een oplossing te brengen. De Nederlandse permanente ver- tegenwoordiger, mr. C. W. A. Schuer- mann, heeft na de stemming niet ge sproken. In 1954 en 1955 had de Algemene Vergadering resoluties goedgekeurd, waarin de hoop werd uitgesproken, dat Nederls-nd en Indonesië over het geschil zouden onderhandelen. De thans verworpen resolutie was de eerste, waarin vorming van een com missie van goede diensten werd aan bevolen om bij dergelijke onderhan delingen behulpzaam te zijn. Uitgestelde Indonesische uitnodiging In het jongste kwartaalverslag van het centraal orgaan voor de economi sche betrekkingen met het buitenland wordt medegedeeld, dat in het vier de kwartaal van 1956 van d" leider van de Indonesische missie, die in september jl. een kort bezoek aan De Zweedse ertstanker „Vittangi", waarom de bergers met succes een verwoede strijd hebben gestreden, na dat het schip voor het Leugenaarshoofd bij Vlissingen lan de grond was gelopen, is donderdag uit de Vlissingse buitenhaven, waar de lading werd gelost, voor herstelwerkzaamheden naar Rotterdam gesleept, waar de Zweed In dok zal gaan De foto laat zien hoe de vleugellamme boot door de sleepboten „Witte Zee", „Gele Zee" en „Scaldis" bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg werd opgesleept. Laat de gevangenen vrij De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer, heeft in een per soonlijke brief aan de Russische pre mier Boelganin verzocht om vrijla- ons land bracht, een uitnodiging werd ting van de zeventien miljoen Duit- ontvangen voor een tegenbezoek aan I sers in de Oostelijke sector. Deze Indonesië van een door het centraal „vrijlating" zou volgens Adenauer de orgaan samen te stel! i gezelschap, van Nederlandse zakenlieden. Deze eers,e ,üP nM,"n "Jn °P uitnodiging werd in principe aan-1 naar een blijvende vrede in Europa, vaard. Sedertdien werd op voorstel Advertentie. H. Vader naar Lourdes? In Rome blijven geruchten aanhou den, dat de H. Vader niet afwijzend staat tegenover de uitnodiging van kardinaal Leger, om persoonlijk naar Lourdes te komen en er het eeuw feest van de verschijningen aldaar te openen. Kardinaal Leger, aartsbisschop van Montreal, heeft geruime tijd in Ro me vertoefd en is zo juist naar Lour des vertrokken. Over zijn onderhoud met de H. Va der heeft hij verklaard, dat „de Paus een buitengewone welwillendheid tegenover hem getoond heeft". 1 Men verwacht ook dat president Coty, die in maart een officieel be zoek aan het Vaticaan zal brengen, dit verzoek zal herhalen. van Indonesische zijde overeengeko men, dat d?ze aangelegenheid zal blijven rusten totdat de situatie in Inc'onesië overzichtelijker is gewer den. Studenten in atoomcentrale Veertien Britse studenten van de universiteit van Manchester hebben gisteren kans gez:en een geslaagde „aanval" te doen op de atoomcentrale van Calder Hall. Ondanks alle veiligheidsmaatrege len zagen zij kans in de nacht vlag gen met de hamCr en sikkel aan een atoomreactor te hangen. Zij voerden de aanval uit in het kader van hun jaarlijkse „jool week". Zij hadden daarom ook plakkaten op de reactor geplakt met de woorden: „Steun de jool"in het Russisch. De studenten vertelden dat zij drie uren nodig hadden gehad om langs Tegelijkertijd verzocht Adenauer Boelganin te bewerkstelligen dat de Duitse burgers die nog in de Sovjet- Unie krijgsgevangen worden gehou den in vrijheid worden gesteld. Over deze terugkeer was men het tijdens Adenauer's beZoek aan Moskou in september 1955 al eens geworden. De brief van de bondskaselier is het antwoord pp de nota van Boelga nin van 5 februari, waarin deze aan dacht vroeg voor de verbetering van de Duits-Russische betrekkingen, en het sluiten van culturele, handels- en consulaire akkoorden. Besprekingen op hoog niveau. Adeauer heeft thans ingestemd met het voorstel van de Russische premier om te trachten door middel van be sprekingen op hoog niveau te komen tot uitbreiding van de handelsbetrek kingen tussen beide landen. Maar hij verwerpt het voorstel van Boelganin, dat West-Duitsland en Oost-Duitsland met elkaar zouden on- de patrouilles van de veiligheidsdienst I derhandelen over de Duitse hereni- van Calder Hall te komen. Hun visi-1 ging. Hij zegt opnieuw, dat de Bonds- tekaartjes lieten zij achter op de bui- republiek de Oostduitse regering niet tenste reactor, die nog in aanbouw is. erkent en dat de herepiging van Duitsland slechts kan plaatshebben door middel van vrije verkiezingen in heel Duitsland. Wijziging in Kadars kabinet De communistische premier van Hongarije, Janos Kadar, heeft zijn re gering Ingrijpend gewijzigd. Ferenc Mnennnlch is ontheven van zijn functies van minister van Natio nale Verdediging en Binnenlandse Zaken. Hij wordt eerste vice-premier. Tot minister van Defensie is be noemd Geza Revesz, tot minister van Binnenlandse Zaken Bela Biszku, tot minister van Justitie Frigyes Dolo- schall, tot minister van Cultuur Jules Kallai, tot minister voor de Volksge- zondheid prof. Frigyes Doleschal. De minister van Handél, Sandor Ronai, is van zijn functie ontheven, opdat hij het voorzitterschap van de Kamer weer op zich '..an nemen. Er is nog niet meegedeeld, wie hem op volgt. De Hongaarse communistische par tij heeft een nieuw secretariaat van vijf leden samengesteld onder leiding van premier Janos Kadar. E. zijn ook nieuwe leden gekozen voor de centra le en uitvoerende commissie. Verder is een nieuwe commissie van toezicht gevormd. Het schijnt dat de partij-re-organi-l satie baschouwd moet worden als 'n nieuwe poging van 't bewind van Ka dar om een werkend partijapparaat te scheppen, daar het oude zo goed als verdwenen was tijdens de vrijheids strijd. Vrij zonnig weer Vannacht heeft het op de meeste plaatsen licht gevroren en werden laagste temperatuurwaarden gerap porteerd variërend tussen min 1 en min 4 graden. Alleen in Zeeland bleef het kwik plaatselijk hoven het vries punt. Het weer wordt nog beheerst door een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum met een lucht druk van bijna 1040 mb. in de om geving van Berlijn gelegen is. Dit hogedrukgebied verplaatst zich lang zaam in oostelijke richting waardoor ons land in een gebied met matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind te recht komt. Het weer blijft vrij zon nig met in de nacht op de meeste plaatsen lichte vorst en overdag tem peraturen, die tot iets hogere waar den kunnen oplopen dan vandaag. ïlieuw-t q.iootmeeite'itt u-an U.ÏÏL. de Konmyin Vandaag nadere mededelingen in de V.N Israël heeft gisteren bij het begin van de avondzitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties meegedeeld, dat vandaag een verklaring zal worden afgelegd over de terugtrekking der Israëlische troepen uit Egypte. De inhoud werd nog niet bekendgemaakt maar uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Israëis bereidheid tot terugtrekking van zijn troepen uit de strook van Gaza en het gebied van Akaba zal worden aangekondigd. De terugtrekking zou plaats hebben op basis van verzekeringen van Amerika en van een aantal andere staten, dat zij het beginsel van vrije vaart door de Golf van Akaba zullen steunen. Voorts zou, via de Ver. Naties, worden verzekerd dat Israël niet meer zal blootstaan aan aanvallen uit Gaza door Egyptische „zelfmoordcom mando's". dreigd, zich uit het kabinet van pre mier Ben Goerion te zullen terug trekken wegens een geschil over te rugtrekking der Israëlische troepen uit Egypte. De socialistische Achdoeth Avoda- partu verlangt dat zondag het Knes- seth (parlement) bijeengeroepen zal worden voor een debat over het hui dige stadium der onderhandelingen tussen Israël en de Ver. Staten. H.M. de Koningin heeft met ingang van 1 mei 1957 tot grootmeesteres benoemd mevrouw M. L, J. D. van Wickevoort Crommelin geboren jonk- IHmimi vrouwe Teixeira de Mattos. Op de foto ziet men de nieuwe grootmeesteres netscrisis. De op twee na grootste po- j Bond van Nederlandse mihtaire'oor in haar werkkamer te Aerdenhout. litieke partij van Israël beeft ge-1 logss lach toffer». V.N.-TROEPEN NAAR GAZA. Berichten uit het gebied rondom Gaza maken melding van activiteit onder de troepen van de Verenigde Naties die gereed schijnen te staan om de strook van Gaza binnen te rukken op het moment waarop de Is raëlische troepen hun terugtocht be ginnen. De Israëlische troepen zouden door militairen der Ver. Naties worden vervangen. Deze zouden blijven tot dat de verhouding tussen Israël en Egypte minder gespannen is gewor den. Israël heeft er op gestaan dat de strook van Gaza niet aan Egypte zal worden teruggegeven. Het schijnt, dat de Israëlische autoriteiten er thans van overtuigd zijn dat dit in derdaad niet zal geschieden. KABINETSCRISIS? Intussen dreigt in Israël een kabl- NEDERLANDBELGIë (OUD-INTERNATIONALS) OP 11 MEI? De tot een traditie geworden wed strijd tussen de oud-internationals van Nederland en België zal dit jaar in het Olympisch stadion te Amster dam worden gespeeld. Als datum werd voorgesteld 11 mei, de KNVB heeft daarover echter nog geen be slissing genomen. De baten van de wedstrijd komen ten goede aan de HOE wordt het veer? J (Geldig van vrijdagavond tot za- j terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ ZONNIG, j Droog en vrij zonnig weer. Vannacht temperaturen om het I vriespunt tot lichte vorst, morgen j J dezelfde temperaturen als van- j daag of iets hogere. Matige tijde- j lijk vrij krachtige zuidoostelijke wind. 2 Maart zon op 7.27; onder 18.23; maan op 7.15; onder 19.40. Hoogwaterstanden 2 MaLrt v.m. 4.10; n.m. 4.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer t.cmp. STOCKHOLM licet bew. —15 C. OSLO nevel 5 M KOPENHAGEN licht bew. - 2 ABERDEEN nevel 2 DUBLIN half bew. 7 LONDEN licht bew. 3 AMSTERDAM 3 O 1 BRUSSEL onbewolkt 0 PARIJS zwaar bew. 1 BORDEAUX onbewolkt 2 GRENOBLE onbewolkt 2 NICE onbewolkt 5 BERLIJN nevel 2 FRANKFURT onbewolkt 5 MÜNCHEN licht bew. 3 ZURICH nevel 4 GENèVE onbewolkt 0 LOCARNO onbewolkt 3 ROME onbewolkt 3 WENEN zwaar bew. 2 INNSBRUCK half bew. 2 MALLORCA onbewolkt 2 Korreltje Twee dingen vervullen mij altijd met eerbied: de sterrenhemel boven mij, de zedenwet in mij. Kant.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1