Het meisje Vandaag opening der 38ste RAI Schat van motoren, scooters en bromfietsen tentoongesteld OPENING DER EXPOSITIE tDeelnemevd fraa£dMa&de dtieêandeti DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 DE LETDSF COURANT PAGINA 7 Nog slechts 12 dagen is het geleden, dat de 37ste RAI-tentoonstelling werd gesloten en reeds is de nieuwe alweer geopend. Minder voor het bedrijfsleven dat slechts In enkele gevallen met beide tentoonstellingen contact heeft dan voor het RAI-bestuur, dat aan de organisatie van beide exposities onge twijfeld handen vol werk heeft, is dit een zeer bijzondere opgave geworden. Als show doet deze RAI van bromfiet sen. motoren, scooters en in geringe mate van rijwielen het beter dan de bedrijfsauto-show, wijl men nu met één oogopslag een kijk heeft op al het fraais dat geëxposeerd is. Het zou geen goede tentoonstelling zijn en zij zou ongetwijfeld niet aan haar doel beantwoorden, indien er weer niet veel nieuwigheden te aanschouwen wa ren In de eerste plaats natuurlijk t.a.v. de bromfiets, die als geen ander ver voermiddel een enorme ontwikkeling heeft ondergaan. De technische snelheidsbeperking tot 40 km heeft, behalve bevordering van de verkeersveiligheid tot gevolg, dat de moderne bromfietsmotor een langere levensduur heeft gekregen doordat het topvermogen wordt vervangen door een grotere trekkracht bij lagere snelheid. De bromfiets is tevens minder gevoelig voor tegenwind en hellingen geworden, loopt in druk verkeer bij lage snelheid veel soepeler, trekt spelenderwijs een duopassagier en is veiliger door het sneller accelereren, waardoor een inhaal manoeuvre dus sneller verloopt. Daarnaast valt op, dat de totale vorm geving en uitvoering meer gericht zijn op bescherming, comfort, soliditeit en uhiversele bruikbaarheid. Frame-con structies en veersystemen profiteren van de ervaring opgedaan bij zwaardere tweewielers met als gevolg veel betere ROBBENZWEMSTERS FAVORIET Greetje Kraan en Lenie de Nijs van De Robben, hebben tijdens de Zuidafri- kaanse zwemkampioenschappen in Bula- wayó, waarop zij zonder mededinging uitkomen, haar series gewonnen in de 100 yards rugslag. Lenie liet 66.9 sec. voor zich afdrukken en Greetje noteerde 68.4 sec. Mary Kok zegevierde in haar serie op de 440 yards vrije slag in 5 min. 12.3 sec. Zij eindigde met een voorsprong van 7.3 sec. op de Zuidafrikaanse Susan Roberts. In een andere serie van dit nummer tikte Natalie Myburgh (Z.-Afr.) als eerste aan in-5.25.1 met Atie Voorbij als derde in 5.34.2. De vier Robben-meisjes hebben zich voor de finales van genoemde nummers geklasseerd. SCHAKEN COMPETITIE LSB ASC—Philidor 2—4 (voorl.) De belangrijke wedstrijd gespeeld tus sen de eerste tientallen van de Alphense Schaakclub en „Philidor" zal hoogst waarschijnlijk de beslissing moeten bren gen voor het kampioenschap van de Leidse Schaakbond. Het werd een zeer spannende strijd, waarbij vier partijen werden afgebroken. De arbitrage van deze partijen zal de uiteindelijke beslissing geven, wie de wedstrijd heeft gewonnen. Philidor heeft voorlopig de leiding met 4 tegen 2. Van de afgebroken par tijen staan echter drie beter voor de ASC, zodat een gelijk spel nog mogelijk is. Gedetailleerd: D. Posthuma (ASC)—A. Barkema Philidor) afgebr.; C. BruntD. van Gelder 10; A. Zweers (res.)E. Ket ting 0—1; W. v. d. Roest—H. J. W. Elle- mans YiVt\ A. PostW. F. Schüss afgebr.; A. H. HooijerP. J. Preenen Y)Y->\ H. de RuiterJerrey Beij 01; A. KooijP. Selter afgebr.; P. de Jong J. Padding afgebr.; H. Verhagen (res.) J. Koet 01. Voorlopig 24. Philidor moet nu nog spelen tegen Voorschoten en ASC tegen LSG III. VOLLEYBAL Competitie NeVoBo. Het tweede team van de volleybalclub van de Politie Sportvereniging „Alphen" heeft een competitiewedstrijd thuis gespeeld tegen het eerste team van de Leidse Duin water Maatschappij. De Alphense politie mannen wonnen met 31. De games zijn: 16—14, 8—15, 15—5, 15—12. TAFELTENNIS Docos. Uitslagen afgelopen week. Heren: Nedlloyd 2Docos 6—4, MVO Docos 2 46, Docos 3—Te Werve 2 8—2, DSS 6Docos 4 28, SparklerDocos 5 72, Docos 6r—Orion 46, Docos 7PIT '54 82. Dames: Unitas 2Docos 19. Jun DocosTOV 010. Programma voor deze week: Heden avond; Docos 2PTT, Docos 3DOS 7. In verband met deze competitiewed strijden is er dan hedenavond geen training. sturing, grotere spoorvastheid en veiliger remmen. De veilige remvertraging van de bromfiets is thans groter dan die van een vijfmaal zo dure motorfiets van een tiental Jaren geleden. Men brengt een moderne bromfiets, rijdend met een snel heid van 25 km per uur, binnen een afstand van 2Y meter tot stilstand. De insluiting van transmissie en motor wordt vrywel algemeen toegepast. Dit geschiedt trouwens ook mec-r en meer bij de motoren, zodat het steeds moei lijker wordt de diverse categorieën uit elkaar te houden. Een belangrijk punt is bij de motor rijwielen voorts de grotere aandacht, die aan de geluiddemping wordt besteed. De motorfiets heeft trouwens op meer pun ten de strijd aangebonden met de op dringende bromfiets en scooter. Er is een geheel nieuwe klasse ontstaan van ultra lichte 50 cc motorfietsjes, voorzien van twee of drie versnellingen en een kick- starter. terwijl tevens nieuw leven ingeblazen in de 100 cc klasse. De zwaarste en tevens duurste motor van de tentoonstelling is een 1200 cc Harley Davidson, die f6800 kost, meer dus dan een hele serie modellen kleine automobielen. De goedkoopste gemotori seerde twecwieler Is nog altijd de Solex bromfiets, die net niet de f350 haalt. Er is overigens keus genoeg voor de liefhebber: 39 merken motorrijwielen waaronder een wereldprimeur, de „Triumph 21", een 350 cc verticale Twin in blok constructie, 20 merken scooters. 4 merken autoscooters. 33 merken brom fietsen en 12 merken driewielige trucks en motorcarriers. En mocht de bezoeker nog eens wat anders willen zien dan al het blinkende chroom dan kan hij terecht op de stand van de veteraan motorenclub. waar men exemplaren uit de jaren 1907 tot en met 1922 kan bewonderen. Tezamen met de kampeertentoonstel- ling „Camping 1957" telt de expositie ruim 150 stands op een oppervlakte M 17.500 vierkante meter. Naar aanleiding van een ons gestelde vraag delen wij voorts mede. dat de ten toonstelling dagelijks geopend is van '10 tot 5 uur en zondags van 10 tot 6 uur. Hedenmiddag, slechts drie weken na stukken gaarne verlenen. In dit verband de 37ste tentoonstelling, vond de o ficiële wilde spr. niet onvermeld laten, dat de nnonmrr her tentoongestelde bromfietsen voor zover bestemd voor de binnenlandse markt, in het teken staan van de met het ministerie overeengekomen snel heidsbeperking, welke op 1 maart van kracht wordt. Het betreft hier de uit voering van een reeds geruime tijd ge leden in overleg met dc m'nister ge nomen besluit, volgens hetwelk de in de RAI georganiseerde fabrikanten en im porteurs de snelheid van de door hen op de markt te brengen bromfietsen zullen beperken tot 40 km per uur. Achteraf bezien, heeft het verwerkelij ken van deze toezegging hier en daar nogal wat hoofdbrekens gekost. Overi gens is deze snelheidsbeperking slechts één van de punten betreffende de brom fiets, waaromtrent regelmatig met de minister overleg wordt gepleegd. De afbetaling. Spr. noemde voorts één punt in het economische en wettelijke klimaat van de bromfiets, waar het wettelijke klimaat het economische wel zeer speciaal be- invloedt. Hij doelde hier op de maat regelen, welke door de minister van economische zaken in de vorige zomer genomen zijn op het gebied van de af betaling. De toen voorgeschreven mini mum-kassastorting van 30 voor bromfietsen en zelfs 35 voor motor fietsen en scooters heeft een sterke terugslag tengevolge gehad op de ver koop. In juni 1956 de maand, waarin deze maatregelen van kracht werden was de verkoop 25 lager dan in de zelfde maand van 1955, in Juli 38 en in augustus zelfs 43 Een soortgelijke terugslag werd bij de verkoop van mo torrijwielen en scooters ondervonden. Het aantal afbetalingscontracten in de tweede helft van 1956 is ten opzichte van hetzelfde tijdvak in 1955 zowel voor bromfietsen als voor motorrijwielen en scooters gedaald met percentages, welke variëren van 60 tot 75 Spr. deed hierbij na een reeds mis lukte poging nogmaals een dringend beroep op de regering, het verschil in. behandeling in de afbetalingsregeling, waarbij voor radio en televisie 20 kassastorting is voorgeschreven tegen over 30 voor bromfietsen en 35 voor scooters en motorrijwielen, op zo kort mogelijke termijn weg te nemen. OPENINGSREDE MINISTER ALGERA De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, herinnerde eraan, dat het thans de vierde maal was, dat hij een RAI-tentoonstelling opende. De eerste maal deed hij dat in 1953. toen de grote stormramp van de le februari land en volk had getroffen. Thans liggen weer. weliswaar voor ons volksleven minder schokkende, doch niettemin ook zeer ernstige gebeurtenissen nog vers in het geheugen. Hij dacht hierbij aan de recente gebeurtenissen in het Midden- Oosten. met als een der gevolgen de versperring van het Suez-kanaal, welke tot ernstige stagnatie in de aanvoer van aardolie leidde en noopte tot een beper king van het gebruik daarvan. Gelukkig laat het zich aanzien, dat binnen niet lange tijd de ollevoorziening weer normaal zal verlopen, doch derge lijke gebeurtenissen bewijzen eens te meer de kwetsbaarheid van ons econo mische leven. Hij herinnerde voorts aan zijn woorden In 1953: „dat spoedig de status van dc bromfiets zou worden geregeld". De ont wikkeling van de bromfiets is niet stil blijven staan en zij is een zorgenkind gebleven. Sociaal gezien heeft de bromfiets on getwijfeld bewezen een zeer nuttig ver voermiddel te zijn, geschikt zowel voor zakelijk gebruik als voor recreatie-doel einden. maar met deze vlucht zijn ook de gevaren op de weg toegenomen. Er viel dan ook niet aan te ontkomen, dat de overheid hier beperkende maatregelen in het leven riep. Als eerste daarvan is het vorige Jaar de maximum-6nelheid opening der nieuwe expositie plaats door minister Algera. waarbij de RAI-voor- zitter, de heer Egon F. Eriksson in zijn rede erop wees, dat deze exposlie duide lijk demonstreert de nog steeds voort gaande behoefte aan goedkoop indivi dueel vervoer. De laatste Jaren heeft men de ontwikkeling kunnen waarnemen van verschillende soorten voertuigen, welke als het ware een hiaat hebben opgevuld, dat. hoewel ongemerkt, be stond tussen de fiets en de personenauto: de bromfiets, de scooter en de auto scooter. Door het naar voren komen van deze verschillende categorieën naast de klassieke motorfiets is de markt voor het motorische vervoer in zeer belang rijke mate verruimd. Deze ontwikkeling houdt weliswaar verband met de toege nomen welvaart en de stijging der in komens, maar zij is stellig niet alleen daaraan toe te schrijven.- Naar zijn me ning is het ook zo, dat de technische ontwikkeling tegemoet heeft weten te komen aan de behoefte van het publiek om zich snel en doelmatig te kunnen verplaatsen in de uitoefening van het beroep, het woon-werkverkeer en in de vrije tijd, Spr. noemde hierna enkele cijfers, welke de groei van het tweewielige motorvoertuigenpark duidelijk illustre ren. Volgens de telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek waren op 1 augustus 1956 133.548 motorrijwielen en 28.618 scooters in gebruik, samen dus ruim 162.000 stuks. Dit aantal bedroeg een jaar daarvoor ruim 146.000 stuks, hetgeen een toename betekent van 11 Het aantal in gebruik zijnde scooters is in een jaar tijd met 80 toegenomen. Naar spr.'s opvatting betreft het hier niet in de eerste plaats een verschuiving van de markt, maar veeleer een geheel nieuw ontsloten markt. De scooter appel leert kennelijk aan een ander publiek dan het motorrijwiel, een publiek, waar bij de behoefte aan comfort en bescher ming tegen weersinvloeden een belang rijke plaats inneemt. Dit alles betekent volstrekt niet. dat de tijd van het motor rijwiel voorbij is. een bewering, die men nogal eens hoort uiten. Uit de cijfers blijkt immers, dat de motorfiets zich nog steeds mag verheugen in de belangstel ling van een groot deel van het publiek. Tegenover 1 scooter zijn er altijd nog 5 motorfietsen In gebruik. Exacte cijfers over het aantal in c'rculatie zijnde brom fietsen heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek na 1 augustus 1955 niet meer bekend kunnen maken, aangezien kort nadien de motorrijtuigenbelasting het grondmateriaal voor de jaarlijkse telling voor de bromfiets is vervallen. Deskundigen taxeren, dat op 1 augustus 1956 ruw geschat 650.000 bromfietsen in gebruik waren, hetgeen een toeneming zou betekenen in 1 jaar tijd van bijna 30 Als er bij één motorisch voort bewogen vervoermiddel gesproken kan worden van een stormachtige ontwikke ling, dan is het wel bij de bromfiets. Het Centraal Bureau voor de Statistiek telde 1 augustus 1953 283.000 bromfietsen, een Jaar later 376.000 en tenslotte op 1 augustus 1955 ruim 503.000 stuks. De heer Eriksson was er van overtuigd, dat met de tijd het inzicht voor de posi tieve betekenis, die de bromfiets in eco- 'nomisch en sociaal opzicht heeft, zich zal verbreden. De bijzonder snelle ont wikkeling van de bromf'ets zou stellig niet hebben kunnen plaats vinden, zoals ervaringen elders bijv. in Engeland duidelijk aantonen, wanneer naast het economische ook niet het wettelijke kli maat voor die ontwikkeling gunstig zou zijn geweest. Snelheid: 40 km p/li. Dat de zekere mate van vrijheid, die de wet aan de ontwikkeling van de bromfiets heeft gelaten ons thans mede als gevolg van het tempo, waarin die ontwikkeling heedt plaats gevonden, voor een aantal problemen stelt, is duidelijk. Zoveel mogelijk zal de RAI haar mede werking bij de oplossing van deze vraag- Gistermiddag is te Arnhem de eind strijd om het kampioenschap van Neder land hoofdklasse groot biljart driebanden begonnen. De eerste middagpartijen heb ben reeds een kleine aanwijzing gegeven wie favoriet kunnen worden geacht voor de hoofdklasse-titel. Dokter Kok had niet geringe tegenstand te overwinnen van Jacobs, die eens een achterstand van zeven caramboles in een beurt weg werkte, maar tenslotte won de Zetdamse medicus dank zij een felle eindsprint van acht caramboles in vier beurten met het goede gemiddelde van 0.757. van 40 km per uur Ingevoerd. Vsn nog groter belang achtte spr. de medewer king hierbij van het bedrijfsleven, dat de verplichting op zich genomen heeft, met ingang van morgen geen bromfietsen meer aan de markt te brengen, die een hogere snelheid kunnen bereiken dan 40 km per uur. Nog meerdere maatregelen tegen dc bromfiets. Spr. hoopte^ dat de getroffen regeling er toe zou bijdragen, dat de sfeer rondom de bromfiets wat rustiger zol worden dan de laatste jaren het geval is geweest, maar hU kondigde daarbij tevens enkele andere maatregelen aan, die hem daarbij voor ogen staan. HU dacht aan het voor schrijven van een geluiddempende In richting, die thans op het geleverde pro duct wel aanwezig is. doch door weinig ordelievende jongelui nog al eens wordt weggenomen, aan het voorschrUven van een minimam remvertraging en aan een voorschrift, dat een dnopassagier op een doelmatige zitplaats moet zijn gezeten en zijn voeten doen rusten op voetsteunen. Eveneens overweegt spr. te bevorderen, dat de brdmfiets een onderscheidings teken zal moeten voeren In de vorm van een eenvoudige gele schUf aan de voor zijde van het voertuig. Een dergelijk onderscheidingsteken is met name voor ons land van belang in verband met de geldende regel, dat snelverkeer voor rang heeft boven langzaam verkeer, waartoe ook de bromfiets behoort. De ontwikkeling van do bromfiets heeft er nu eenmaal toe geleid, dat tal van mer ken, wat hun bouw betreft, veel over eenkomst vertonen met lichte motorril- wielen. zodat men niet steeds aanstonds kan zien, of men met een motorrijwiel dan wel met een bromfiets te maken ljeeft. Autoscooter of seootmoblle Fiets, motorrijwiel en scooter baren gelukkig niet zoveel zorg. al blijft er enige twUfel bestaan omtrent de auto scooter of seootmoblle, waarvoor de spraakmakende gemeente nog geen pas sende Nederlandse benaming heeft uit gevonden. Het tweeslachtig karakter van de autoscooter roept b.v. aanstonds de vraag op, welke typen voor de afgifte van rijbewijzen tot de motorrijwielen en welke tot de auto's gerekend moeten worden. Spr. ging op deze vraag hier niet verder in, doch noemde dit slechts om aan te tonen, dat elke nieuwe ver schijningsvorm van gemotoriseerd ver keer zijn kleinere of grotere problemen met zich brengt. Tenslotte vroeg spr. nog een ogenblik de aandacht voor een categorie wegge bruikers. die op RAI-tentoonstellingen als zodanig nog nimmer is en ook nooit zal worden tentoongesteld, n.l. de voet ganger. Het ligt in de bedoeling, dat over enkele maanden de wettelijke rege ling tot bescherming van de voetgangers van kracht zal worden. Deze regeling zal het rij verkeer ongetwijfeld een zekere inperking van zUn bewegingsvrUheid op leggen en hij deed daarbij een beroep op het rUverkeer om zich zonder reserve aan deze regeling te houden en daardoor er toe mede te werken, dat de voet ganger met minder vrees dan thans het geval is. aan het verkeer kan deelnemen. Een goede prestatie leverde ook de Rotterdammer Helnsman. die Reehorst met flinke voorsprong versloeg en een gemiddelde behaalde van 0.641, wat tegen het ereklasse gemiddelde van van 0.650 aanligt. Scholte. de nieuwe kampioen 71/2, won weliswaar van dc uit vorm zijnde Louwaard, doch perspec tieven heelt zijn driebanden-spel voor alsnog niet. gezien zijn gemiddelde van slechts 0.462. Jacobs mankte de hoogste serie van de middag: 7. Met Kok, Helns man en vermoedelijk Kruythof moet hij ondanks zijn nederlaag stellig nog tot dc kanshebbers worden gerekend. De uitslagen luiden: Helnsman 50 78 3 0.641 Reehorst Van Dillen v. d. Linden Kok Jacobs Scholte Louwaard Scholte Reehorst Voor de strUd kwamen dr tegenstan ders nog even broederlijk MJren: v.l.n.r. J. van Dillen, J. van der Linden. E. Louwaard. M. J. Helnsman, II. Scholte, A. W. C'. Jacobs, J. II. Reehorst en M. J. Kok. (Dc heer P. Kruythof was nog niet gearriveerd). 0.531 0.500 0.495 0495 0.715 0.411 j 0.417 0.549 Het Nederlandse jeugdelftal heeft gis teravond in het DOS-stadion te Utrecht een laatste oefenwedstrijd gespeeld voor de ontmoeting Engeland—Nederland (jeugd), die voor 2 maart op het pro gramma staat. Het Jeugdteam versloeg de derde-klasser Hercules met 20. By du rust was de stand 00. Weliswaar werd in een vrij hoog tempo gespeeld, en zelfs bleken de spelers van de combinatie over een goede techniek te beschikken, maar toch kon het team als geheel weinig bevrediging schenken. Vooral hot samenspel liet veel te wensen over en bovendien was de voorhoede niet erg schotvaardig. Slechts de linkervleu gel, bestaande uit Feldmann van AJax en De Vries van Sparta, kwam enkele malen tot gevaariyke combinaties, waarbij ook middenvoor Seelen van VW betrokken was. In de achterhoede viel het spel van de Feyenoord-man Veldhoen op. Deze speler opende in de tweede helft de score met een ver en hard schot (l—O). Het tweede doelpunt kwam van Seelen. die na een rush mede door een fout ln de verdediging van Hercules met een gericht schot doelman Van de Brink kon passeren (20). Het Nederlands Jeugdteam speelde In de volgende opstelling: Doel: GUzel (Maurits); achter: Vcrplankc (PSV) en Veldhoen (Feyenoord); midden: Vreckcn (Haarlem), Ter Horst (Ensch. Boys) en Ris (Heerenv.); voor: G. Braam (DWS), Alma (Leeuwarden). Seelen (VVV), De Vries (Sparta) en Feldmann (Ajax). WILHELMINA—UVS UITGESTELD In verband met de carnavalsviering in Den Bosch is de voor zondag vastgestelde competitiewedstrijd WilhelminaUVS uitgesteld. UVS speelt nu te half drie thuis een vriendschappelijke wedstrijd tegen DFC uit Dordrecht. Daarom wordt de wedstrUd UVS DHC 2 te 11 uur gespeeld. HONGAARSE REGERING LEGDE BESLAG OP PUSKAS' HUIS Ferenc Puskas, de aanvoerder van ..Honved". ontving dinsdag te Wenen een boodschap uit Boedapest, waarin werd gezegd, dat de Hongaarse regering zUn villa h?d geschonken aan een lid van de Hongaarse olympische ploeg, die wél uit Melbourne naar Boedapest terugkeerde. Ook Szusza ontving slecht nieuws. Zijn zieke moeder stuurde hem een telegram met de mededeling, dat de mogelijkheid groot is. dat zij zal overlUden als hU niet terugkeert. EUROPESE VOETBALDEKF.R VOO» LANDENTEAMS Op een vergadering van de Europeae voetbal unie, die gisteren te Keulen werd gehouden, is besloten eenmaal per vier jaar een toernooi om een Europese voetbalbeker voor landenteams te or ganiseren. Aan dit toernooi, dat in drie Jaar wordt afgewerkt, kunnen alle Euro pese landen deelnemen. Het project is aldus: a. In het eerste seizoen (1958'"59) wordt gespeeld tot de achtste finales de indeling en afwerking der wedstrijden wordt later geregeld. b. In het tweede seizoen (1959 '601 worden de achtste finales gehouden. De betrokken landen spelen een uit- en een thuiswedstrijd. c. In het derde seizoen (I960''61) worden de kwart-finales (opnieuw uit en thuiswedstrijdeni. dc halve finales, alsmede de finale en de wedstrijd om de derde en vierde plaats gespeeld Leidse kampioenschappen op 1 en X Janl. De jaarvergadering van de Leidse Atletiek Commissie, gisteravond ln het Gulden Vlies gehouden, werd geopend door de heer J. Noordenbos, die een dringend beroep deed op de verenigingen om meer steun. Verschillende verenlgingwfgevaardig- den vertelden, dat op do Leidse sintel- baan de atletiek altijd moet wijken voor het voetbalspel. Begrijpelijk brengt dit vele moeilijkheden met zich mee bij het organiseren en vaststellen van wed strijden. De heer Heinemnn. gedelegeerde van het district Zuid-Holland, merkte naar aanleiding hiervan op dot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bepaald heb ben, dat. wanneer oen voetbalveld om geven is door een slntelbaan. de atletiek prevaleert. Daar dit hier niet 't geval is, zal men er bij de Sportstichting, zo nodig in overleg met het NOC. en de KNAU. op aandringen, dat hierin vooral in de periode Juni—september verandering wordt gebracht. Penningmeester J. Labordus. die in 1956 met een saldo van elf cent in zee ging. wist het jaar zelfs met een kapitaal van f 53 af te sluiten. Door de nieuwe bondsvoorschrlften moest het bestuur met een vice-voor zitter uitgebreid worden. De heer J. v. d. Wilk werd in deze functie benoemd. De bekers voor do Junlorcnclubcompe- titie (gehouden 29 sept. 1956), door de voorzitter beschikbaar gesteld, werden uitgereikt aan de winnnars 't.w. Holland (jongens) en Nieuw-Brunhllde (meisjes). In 1957 zal de LAC drio wedstrijden organiseren: op 18 mei een Jeugdwed strijd, 1 en 2 Juni de Leidse Atletick- kampioenschappen en 13 juli wederom ten Jeugdmceting. Bovendien zullen niet-offlciële z.g. „stlmulanswedstrllden" gehouden worden op trainingsavonden bedoeld voor junio ren en D-klassert, die pas met dc atle tiek kennis maken. De uitslag van de vierlallcnwedttrtJd van gisteravond is als volgt: Team DolUJn wint van team Dieben met 29 m p.. team Jeuster van team Cuppen met 25 m.p., team Bik van team v. Haasteren met 5 m.p.. team v. Leeu wen van team v. Gent met 40 m.p. "blauw] door FRANK PERRY 2). „O, ik ben toch zo onhandig ge weest!", stamelde zij, haar porcelein- blauwe ogen wijdopensperrend en de rode lippen pruilend samentrekkend. „Ik zal me dienen te verkleden". Ze nam een in een courant gewikkeld pakje van de tafel op. „Juffrouw Wilkerson heeft u no dig, deelde Winfield mede. Eva Bryan haalde de schouders op en trok een kinderlijk geërgerd gezicht. Toen ze langs hem heen liep, ontdekte Winfield een spat van de mercurochrome-oplossing op de schouder van haar japon. De fles moest van een der bovenste planken gevallen zijn, dacht hij. Hij kon zich voorstellen, hoe Eva Bryan, op de tenen staande, er naar gereikt had. Een koude luchtstroom woei de gang binnen toen zij het gebouw verliet Dr. Winfield ging zi.in werkkamer binnen en draaide het lióht aan. Hij schreef een verslag over twee nieu we patiënten, die hij die morgen onderzocht had, en liep toen de gang door naar de kamer van de direc teur. Dr. Nichols was niet op zijn ka mer. Winfield legde de papieren op tafel Er kwam iemand de trap af. Zuster Coffey, die de dienst had op de ziekenzaal boven, stond in de deuropening. Zij was een eenvou dige, flinke vrouw met een vriende lijk gezicht „Is dr. Nicolaas er nog niet?", vroeg ze. „Nee, hij zal in het administratie gebouw ziin", antwoordde Winfield. Zuster Coffey 6chudde het hoofd. „Ik heb juist zijn kantoor daar op gebeld". Zij scheen ongerust. „Is er iets aan de hand?" „Nee, niets, maar ik meende van middag iemand in de operatiezaal te horen. Ik ging naar binnen. De deur was op slot en toen ik riep kreeg ik geen antwoord. Maar toen ik boven was, verbeeldde ik mii er weer gerommel te horen. Ik ben tweemaal naar beneden geweest". „Het beste is om even te gaan kijken", besliste Winfield, zijn sleu telbos te voorschijn halend. De operatiekamer was op slot. Zuster Coffey keek toe terwijl Win field de deur opende. Het gehele vertrek was overhoop gehaald. De instrumentenkasten waren openge rukt, en de inhoud lag in het rond. De glanzende witte operatietafel lag ondersteboven. Doch zover Win field kon zien, ontbrak er niets. De dokter en de verpleegster keken elkaar verbluft aan. „Wat zou er gebeurd zijn?", sta melde zuster Coffey. „Hebt u ook onbekenden in het ge bouw gezien?", vroeg Winfield. „Neen, er waren twee dames op bezoek verder niet. Ik geloof niet, dat een van de dokters op zijn ka mer was tussen drie en vier toen is het gebeurd. Na die tijd is dr. Lancaster er nog geweest, maar hij was bezig een patiënt te onderzoe ken en daarom heb ik hem maar niet lastig gevallen. Aan zo iets heb ik geen ogenblik gedacht". Ze schud de ongelovig het hoofd. „Het lUkt! wel het werk van een krankzin nige". „We moeten terstond dr. Nichols inlichten", besloot Winfield. Maar dr. Nichols was nergens te vinden. Zijn secretaresse wachtte op hem in het administratiegebouw, om hem de post te laten tekenen. Meer dan een uur geleden had hij zijn kantoor verlaten, zei ze, maar hij kon niet zijn uitgegaan, want zijn hoed en zijn oirerjas hingen er nog. Ze herinnerde zich, dat hij erg zenuwachtig en in de war was ge weest over het een of ander. Iemand opperde, dat dr. Nichols misschien naar huis kon zijn ge gaan, zijn huis stond in het park van het sanatorium. Maar ook daar was hij niet en zijn vrouw had hem sedert het middaguur ook niet meer gezien, vernam men. De telefoniste belde de dépendan ce, het zusterhuis, de keukens en de centrale, maar dr. Nichols was die middag in geen der verschillende gebouwen, waaruit het sanatorium bestond, gezien. Het gerucht deed als een lopend vuurtje de ronde. Weldra kookte het sanatorium van opwinding. De ope ratiekamer was overhoop gehaald en dr. Nichols was verdwenen. HOOFDSTUK LI. ONDER DE GALERIJ. In de noordelijke vleugel ont moette dr. Winfield zuster Bryan, die er weer kraakhelder uitzag en vertelde haar het nieuws. „Wat denkt u, dat er in de operatiekamer is uitgespookt?" „Misschien was dr. Nichols wel dronken", opperde zuster Bryan on eerbiedig". Of het is een streek van een der patiënten. Ik zie er sommi ge van de jongens best op aan, dat zij de instrumenten zouden stelen als ze geen lust hadden, hun aman delen te laten knippen". „Maar zóver zouden ze toch niet gaan", meende Winfield. „De ka mer zag eruit, of een inbreker naar iets gezocht had over hoop ge haald. En dat dr. Nichols nu ook weg is..,." HU zweeg ongerust. „Ik heb een gevoel, of ik eigenlijk iets moest doen". „U vat uw beroep ook zo ernstig op", plaagde Eva Bryan hem. „Krijgt u niet wel eens genoeg van dit doodsoord?" Zij pakte aanha lig zijn arm en trok hem in de dieet- keukon. „Zo heb ik het nooit beschouwd", bekende Winfield. „De bewoners wisselen patiënten komen en gaan „Maar je verdient iets beters, Austin", zei Eva Bryan vleiend. Winfield schrok enigszins, dat ze hem bU zijn doopnaam noemde, het was in strUd met de etikette, ze had het nooit eerder gedaan. De dokter is de koning in het rUk der verpleeg sters en die klove wordt niet gemak kelijk overbrugd. Weliswaar wist Winfield dat hij geen indrukwek kende heerser wig. In plaats van boos te worden, glimlachte hij ver legen. „U moest u ergens vestigen en zelf een praktijk beginnen", ried zuster Bryan hartelijk. „Dan zou ik de eerste Jaren ver moedelijk hongerlijden", grinnikte hij. Ernstig liet hij erop volgen: „Al leen zou ik het wel bolwerken, maar ik moet voor mUn zuster en haar kroost zorgen". Zijn zuster was weduwe en zwak van gezondheid. HU moest haar en haar beide jeugdige kinderen onder zoeken. „U bent erg op die kleuters ge steld, niet?", vroeg Eva. „Natuurlijk". „Waarom", de zuster liet haar stem dalen tot een gcfluiv.er, „waar om zorgt u dan niet, dat u behoor lijk geld voor hen kunt verdienen?" „Hoe?" ZU lachte om zUn strenge gezicht. „KUk niet zo plechtig! Wat denkt u wel, dat ik bedoel.stelen?" „Misschien", zei Winfield lako- niek. (wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7