Mgr Jansen installeerde voor bisdom Rotterdam een situeringscommissie Doorwerken bij ongunstig weer WOOHtt Tante Pos moet riem vaster aansnoeren WOENSDAG 27 FEBRUARI 1957 „Geplande kerkenbouw" De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, installeerde maandag j.l. in de pastorie van de kathedrale kerk een eigen diocesane situerings commissie, die zich er mee zal belas ten, volgens een wetenschappelijk verantwoorde planning die punten in het bisdom Rotterdam aan te wijzen, waar plaatsing van een nieuw kerk gebouw vereist is. De stedebouwkundige ontwikke ling in West-Nederland maakt nood zakelijk, aldus mgr. Jansen, dat de Kerk gelijke tred houdt met het tot standkomen van nieuwe samenlevens- vormen en dat zij de ontwikkeling niet, zoals voorheen wel gebeurde, afwacht, want in een later stadium is aanpassing zeer moeilijk. Door de voortdurende intensivering van de Haarlemse commissie was een split- Nog 2000 SUS-prijzen „open" Ook „Appèl" blijkt een succes te worden Het aantal aanmeldingen van prijswinnaars van de SUS-loterij stijgt met het aanzwellen van de stroom trekkingslijsten, die sinds de laatste trekking door SUS te Rotter dam worden verzonden. Gisteren, dinsdag, werd een top behaald: een aparte zak met win- nenende loten. 3000 van de 5000 prij zen zijn nu uitgereikt Twee grote prijzen zijn echter nog steeds niet geclaimd. Uit de derde trekking bleven zowel het huis als de auto „open". Zolang nog niet alle trekkingslijs ten de deur uit zijn, blijft de kans bestaan, dat 'de winnaars zich mel den. Verborgen. De identiteit van één winnaar zal men echter niet kunnen achterhalen. De man, die winnaar werd van een auto, woont in de provincie Groningen. Hij wil voor niemand, waarschijnlijk zelfs niet voor zijn vrouw, weten, dat hij vijfduizend gulden rijker is geworden. Daarom heeft hij een garagebedrijf te Gro ningen als zaakwaarnemer benoemd. Het zal een spannende strijd worden sing voor de hand ligend, en de bis schop was erover verheugd, dat hij op deze manier weer een belangrijk steentje mocht bijdragen voor de op bouw van zijn nieuwe diocees. De juist geïnstalleerde commissie be gon direct met een lijvige agenda. Voorzitter is mgr. A. C. Schaaper, vi caris-generaal van mgr. Jansen. De stedebouwkundigen in de com missie zijn prof. ir. J. H. Froger, ir. Harry Neefkens en architect J. P. L. Hendriks. Verder de bisschoppelijke bouwinspecteur van het bisdom, de heer C. J. van Oijen, mgr. mr. F. J. M. Op de Coul, directeur van het r.k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding en prof. G. H. L. Zeegers, directeur generaal van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut, het KAS- KI. De secretaris in de situerings commissie is nog niet benoemd. MEIJE-ZEGVELff Pastoor C. H. Willemse, benoemd tot pastoor In Meije-Zegveld. Zaak „Lotisico" Geen overtreding der loterijwet De Hoge Raad der Nederlanden heeft gisterenmorgen het beroep in cassatie van de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage verworpen in de zaak tegen de 55- jarige directeur van de N.V. Eerste Nederlandsche Maatschappij tot Ver zekering van Risico in Loterijen („de lotisico van 1898") te 's-Gravenhage, de heer P. S. F. In juli 1955 had de kantonrechter de heer F. veroordeeld tot een boete van 11.omdat de Lotisico de lo terijwet zou hebben overtreden. In de appèlzitting van de rechtbank werd de heer F. ontslagen van alle rechts- vervolging. Tegen dit vonnis tekende de aftredende bestuursleden de he- de officier van justitie appèl aan. De j ren n. J. A. van Dijk, B. Havenaar procureur generaal bij de Hoge Raad en van Oosten herkozen, concludeerde op 15 januari j.L tot vernietiging van het vonnis van de rechtbank, alleen voor zover het be wezen verklaarde niet strafbaar is vgflklaard en de gerequireerde ontsla gen was van alle rechtsvervolging. De verdachte is strafbaar, zo meende de procureur generaal, omdat het be wezen verklaarde een strafbaar feit oplevert, nL overtreding van de lote rijwet Hij requireerde dat de raad de verdachte zou veroordelen tot een boete van 1000.subsidair 100 da gen hechtenis. Nu de Hoge Raad het cassatieberoep van de officier van justitie bij de rechtbank heeft ver worpen is de heer F. dus ontslagen van alle rechtsvervolging. Teelt van nieuwe groentegewassen Te Delft is gisteren de jaarverga dering gehouden van het Proefsta tion voor de teelt van groente en fruit onder glas te Naaldwijk. In deze vergadering gaf de directeur, ir. W. van Soest, een overzicht van de werkzaamheden van het proef station. Hij deelde mee, dat proeven worden genomen met nieuwe gewas sen en dat daarbij succes is geboekt met een winterbloemkool, die thans op de proeftuin wordt geoogst Ver der is gebleken, dat het met bepaal de soorten mogelijk moet zijn in de maanden januari, februarie en maart sla te oogsten. Vervolgens deelde spreker mee, dat het bitter worden van komkom mers in studie is genomen en dat men binnenkort de studie hoopt af te slui ten omtrent het kurkwortel bij to maten, een ziekte, welke door bo demschimmel en niet zoals men vroe ger meende door een virus wordt veroorzaakt. Bij de bestuursverkiezing werden Door gasverstikking is maan- riei zaï een dagavond te Amsterdam een 49-jari- tussen hem en s Rijks belastingen. geKhe€r om het leven gekomen. Zijn echtgenote trof hem levenloos in de keuken aan. Vermoed wordt dat de man bij het aansteken van het for nuis de kraan van de oven heeft Vermoedelijk zal laatstgenoemde in stantie hem wel vinden. Deze verborgen prijswinnaar is overigens maar een witte raaf. Wan neer men alle telefoontjes kon gelo ven zou heel Nederland een winnend lot gehad hebben, dat op het beslis sende ogenblik zoek raakte. Waar het gebleven is, is een raadsel: men verhuisde, en liet het lot achter, men werd ziek en de verpleeghulp gooide het weg, en zelfs schijnen SUS-loten een geliefd baby-voedsel geweest te zijn Appèl. De verkoop van de Apèpl-loten, waarvan de opbrengst is bestemd voor de Bond van Militaire Oorlogs slachtoffers, die voornemens is, om met het verwachte miljoen de bouw te financieren van zeven dubbele bungalows, waarin invaliden te Doorn kunnen worden gehuisvest, loopt bijzonder voorspoedig. Op de 15.000 verkoopadressen in het land zijn de overgeschoten loten weer te ruggevraagd omdat al 100.000 loten meer zijn besteld dan de loterij- Bergers zelf kan leveren. Van het beoogde eindbedrag van een miljoen, is na de enkele weken, dat de loterij „draait" al twee ton binnen. De trek king is pas op 2 april a.s. opengedraaid, zonder die weer sluiten. In banketbakkerszaak Hond bediende zichzelf Een hond uit Haarlem heeft zich langzamerhand zo opgewerkt, dat hij een deur kon openen met zijn voor poten: hij legde ze op de deurknop en met een langzame zwaai ging de deur open. Gistermiddag probeerde hij dat kunstje weer in de Haarlemse Leidsestraat, en als een inbreker die niet meer terug kan aanschouwde hij watertandend het interieur van een welgevulde banketbakkerswin kel. Zelfbediening is een steeds meer in zwang rakend winkelsysteem, en de hond verorberde zonder gewe tensbezwaren soesjes en boomstam metjes en moccagebakjes. - Toen de hond thuisgekomen w&s heeft de onmiddellijk gewaarschuwde politie dat de eigenaar ook laten doen: van een koude kermis. Onderzoek in bouwnijverheid voortgezet De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft een wets ontwerp tot wijziging van de begro ting van zijn departement voor 1956 ingediend en daarbij o.a. twee mil joen gulden aangevraagd voor de voortzetting van het onderzoek naar de te treffen maatregelen en de grootte der extra kosten, die het doorwerken bij minder gunstige 'weersomstandigheden mogelijk ma ken. De voorlopige indrukken, ver kregen van een uitgebreide proef, welke met rijkssteun werd genomen bij twee grote bouwwerken, bevesti gen de mening dat door een ter zake gerichte organisatie met name door het aanbrengen van kunstver lichting, het beschermen van arbei ders met speciale kleding, het afdek ken en afschermen van materialen en onderdelen van de bouw en het verwarmen van toeslagstoffen werkruimten een produktiewinst kan worden verkregen tegen betrek kelijk geringe extra kosten. Ter verkrijging van een zuiver beeld zal dit onderzoek worden uit gebreid over het gehele land en over een belangrijk aantal objecten van verschillende aard, waarbij dan te vens de voorlopige richtlijnen opge steld door de „Studiecommissie Weersinvloeden", aan de praktijk zul len worden getoetst. Dit onderzoek heeft mede ten doel de aandacht van de bouwnijverheid te vestigen op de aanwezige moge lijkheden om bij ongunstige weers omstandigheden door te werken en de reeds hiervoor bestaande belang stelling van de zijde van het bedrijfs leven te stimuleren. PROTEST VAN HOOGLERAREN TEGEN BENOEMING GENERAAL SPEIDEL Een aantal Nederlandse hooglera ren heeft, naar aanleiding van de benoeming van de Duitse generaal Speidel tot Navo-eonunandant in Midden-Europa, aan de minister president een brief geschreven, waar in zijn uiting geven aan hum diepe teleurstelling en bezorgdheid over de benoeming van de Duitse generaal Speidel tot commandant van de Navo-troepen in Midden-Europa, en met name over het uitblijven van een openlijk protest van de Neder landse regering tegen deze benoe ming. Het is naar de mening van onder getekenden onaanvaardbaar Neder landse soldaten direct of indirect onder het bevel van generaal Spei del te stellen. Ondergetekenden spreken de hoop uit, dat de Nederlandse regering als nog bij de Navo zal «aandringen op intrekking van de benoeming van generaal Speidel of, zo dit niet meer mogelijk zou blijken, althans onom wonden zal uitspreken, dat Neder landse troepen nimnjer direct of in direct onder de bevelen van genoem de Duitse generaal zullen worden gesteld. De brief was o.a. ondertekend door de Leidse hoogleraren: dr. P. A. H. de Boer, dr. A. C. Bouman, dr. S. Dresden, mr. G. de Grooth, mr. W. H. Nagel, dr. G. G. Rademaker, dr. E. H. Vogelenzang, dr. Wiersma. NIEUW SYSTEEM TOELATINGS EXAMENS. In Amersfoort wil men dit jaar het toelatingsexamen voor leerlingen van lagere scholen voor het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs vervangen door een schriftelijke proef, die in de zesde klasse van de lagere school wordt afgenomen aan kinderen, die door hun ouders zijn opgegeven voor een v.h.m.o.-school. De kinderen moeten door het school hoofd en/of door de schoolpsycholo gische dienst geacht worden voor de proef in aanmerking te komen. De proef wordt afgenomen onder toe zicht van de eigen onderwijzer en van een leraar van het v.h.m.o. De opzet is op deze wijze het kind te bevrijden van de psychische druk, die een examen in een vreemde sfeer onvermijdelijk medebrengt De nieuwe procedure is een resul taat van de in Amersfoort op een aantal scholen toegepaste onderwijs vernieuwing, volgens een „contact- scholenplan", dat zich over enige ste den in Nederland uitstrekt. De r.k. scholen hebben zich tot nu toe aan het overleg onttrokken, doch men hoopt deze echter nog in de bespre kingen te kunnen betrekken. In ieder geval is het zeker, dat de proefne ming dit jaar wordt gehouden. Men veronderstelt door de nieuwe methode te kunnen geraken tot een juistere verhouding tussen redelijke eisen van 'het v.h.m.o. enerzijds en de behoeften en mogelijkheden van de lagere school anderzijds. Nu niet alleen de ouders hun kinderen kun- nen opgeven voor toelating tot het v.h.m.o. maar ook op wens van het schoolhoofd en de schoolpsychologi sche dienst kinderen kunnen deel nemen aan de proef, is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat kinderen kunnen worden „ontdekt", die buiten verwachting hun studie kunnen voortzetten aan een middelbare school. ECHTPAAR BOUMAN TERUG NAAR NEDERLAND. Mr. Bouman en mevrouw Mieke Bouman zullen a.s. zaterdag met de K.L.M. van New York vertrekken en hopen zondagmorgen te ongeveer 9 uur op Schiphol aan te komen. Op het ogenblik nemen zij na een vermoeiende tournee door de Ver enigde Staten enkele dagen rust in Washington. Z\j achten naar wü vernemen htm tournee zeer ge- Haarlemse bejaardensocieteit leert snelverkeer trotseren Majoor uit arrest ontslagen Naar het A.N.P. verneemt heeft de krijgsraad, na in raadkamer te zijn geweest, het verzoek om de in no vember van het vorige jaar in arrest gestelde majoor K. uit het arrest te ontslaan ingewilligd. Majoor K. bevond zich in arrest omdat hij ervan wordt verdacht in zijn functie van hoofd van de sectie aankoop buitenland van 't directoraat materieel van de landmacht steek penningen te hebben aangenomen van een Engelse firma. Majoor K. ontkent. De verdediger van majoor K., mr. W. J. van Es, had donderdag j.l. bij de krijgsraad een verzoekschrift tot vrijlating uit het arrest van zijn cliënt ingediend. TAHDPASTA parelwitte tanden en een frisse adem! Duitse luchtmachtgeneraal bezocht ons land De Duitse luchtmachtgeneraal Kannhüber Is dinsdagmorgen op het vlieg veld Ypenburg aangekomen voor een kort bezoek aan ons land, waar hij met militaire autoriteiten besprekingen zal voeren. Generaal Kannhüber (links) bij het binnengaan van Hotel des Indes te Den Haag. UITKERINGSREGELING NIJVERHEIDSONDERWIJS In het staatsblad is vandaag gepu bliceerd het Koninklijk Besluit van 5 februari 1957 houdende regeling van uitkeringen bij ontslag van personeel bij het nijverheidsonderwijs. Sommige categorieën van het per soneel bij het nijverheidsonderwijs hebben na ontslag geen recht op wachtgeld naar aanleiding van het bepaalde hieromtrent in het rechts positiebesluit N. O. 1935. Dit personeel kan ook geen aanspraak ontlenen aan een andere regeling, die voor ziet in de gevolgen van onvrijwil lige werkloosheid. De werkloosheidwet met name is op dit personeel niet van toepassing. Voor tijdelijke ambtenaren en ar beidscontractanten in dienst van het rijk, die eveneens door de werk loosheidswet worden uitgesloten, res pectievelijk aan de werking van deze wet zijn onttrokken, bestaat echter de uitkeringsregeling 1952, die kan worden gezien als een verlengstuk van het rijkswachtgeldbesluit. De thans vastgestelde uitkerings regeling N.O. draagt eenzelfde karak ter als de zoeven genoemde uitke ringsregeling 1952 en is grotendeels daaraan gelijk. Sleohts op enkele punten is hiervan afgeweken met het oog op de specifieke omstandigheden van het nijverheidsonderwijs. De oudere inwoners van Haarlem worden door een gepensioneerde politieman wegwijs gemaakt in de geheimen van het trotseren van het steeds sneller wordende verkeer. Naast de theoretische cursus op de be jaardensocieteit is er ook tijd voor een stukje praktijk: de Delftlaan, de voorrangsweg van het centrum naar Noord vormt daarvoor een praetisch oefenterrein voor de heer J. van Zijl en zijn curaisten. Door beperking tot inkrimpen gedwongen De door het staatsbedrijf der PTT aangevraagde slaatsbijdrage is, in het raam van de aangekondigde beste dingsbeperking. voor het jaar 1957 teruggebracht op 73 miljoen gulden. Dit houdt in, dat slechts 30% van het voor dit jaar voorgenomen aan tal nieuwe telefoonaansluitingen tot stand gebracht zal vorden en men druk bezig is met het ontwerpen van een distributie van nieuw» aanslui tingen pes district. Ook wordt de z.g. Transmissiever betering gestaakt, terwijl voor de helft van het technische personeel een andere werkkring moet worden gezocht. In dit verband is men van plan de effectieve 48-urige werkweek van dit personeel om te zetten in een werkweek waarbij, in de 48 uur reis en werktijd zijn inbegrepen. De achterstend van het telefoon- en telegraafbedrijf in de investerin gen, die tot op het ogenblik een jaar bedraagt, zal door deze ingrijpende regeringsmaatregel in 1960 gestegen zijn tot drie jaar. KORTE golt Een draadloos personen-oproep systeem, zoals ook het ziekenhuis Bronovo te Den Haag heeft, zal bin nenkort in het Rotterdamse Zuider ziekenhuis in gebruik worden geno men. Vijfentwintig man werden ont slagen door het Hengelose aanne mersbedrijf W. J. Lenderink en Zn. Het bedrijf werd hierdoor genood zaakt door de bestedingsbeperking bij de P.T.T., waardoor kabelwerk zaamheden niet kunnen worden uit gevoerd. Genoemde firma heeft thans nog drie uitvoerders en zes arbeiders in dienst. Toen hij met grote snelheid uit de bocht vloog belandde gistermid dag een 30-jarige motorrijder uit Arnhem op de Terborghsoweg te Doetinchem tegen een boom. De man werd op slag gedood. Hij was ge huwd en had kinderen, Overstekend zonder op het ver keer te letten wefd gistermiddag no de Rijksweg UtrechtDen Bosch onder Vianen een 78 jaar oude heer, afkomstig uit deze plaats, door een van rechts komende auto gegrepen. Het slachtoffer overleed ter plaatse. De huidige Franse regering van premier Mollet is larl oil) 1 $0 regering met de langst- leven-huur in het na-oorlogse Frankrijk. Mollet is één jaar en vijf-en-twintig dagen aan het bewind. Het oude record stond met één jsar en vier-en-tv. irtig dagen op naam van Henri Queuille. Te Kakamega is maandag de eerste inheemse bisschop van Kenia, de 36-jarige mgr Maurice Otur.ga, gewyd. Hij wordt bisschop van T.j- cape. Te Dusseldorp i* gisteren htt verdrag bekrachtigd, waarbij uit he len van de bisdommen Keulen, Mun ster en Paderborn het nieuwe bis join Essen is gevonmd. De regering van Nepal gaat be lasting heffen op het beklimmen van toppen in de Himalaja. Toestemming voor het bestijgen van bergen die hoger dan 8.600 m. zyn, gaat circa 250 gulden koeten; vergunningen voor expeditie, naar lagere toppen zullen WO tot 1500 gulden kosten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5