S)e CoidóeGoivfcci/nt Internationalisatie van Gaza en Golf van Akaba m Boedapest in angst voor maartse buien De spanning stijgt in Hongarije Lawines en aardverschuivingen in Zwitserland Hongaarse kleuter alleen over de grens De Westeuropese Unie tegen het Britse bezuinigingsplan Voorstel van de Verenigde Staten Mini* ?e*d aan Eutape&e Unie canfexeten te Jlandan KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 27 FEBRUARI 1#57 48ste JAARGANG No. 14043 Directeur: C. M. 9. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs fOA5 p. w-, f2.35 p. tnnd„ 17.— p. kwart franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 et p. nun Telefoontjes f 1 JA BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Weldra is het maartkringen in BoedaPest vernomen. Tt U IO llCl Alleen een jongeman van 18 jaar. Volgens uit Boedapest te Wenen ontvangen berichten stijgt in Hou garije opnieuw de spanning. Op de straten ziet men steeds meer politie mannen en leden van de militie. Zo wel in de hoofdstad als elders in het land worden dagelijks grote aantal len personen gearresteerd. In Ooste lijk Hongarije schijnt de toestand het ergste te zijn. Grote aantallen leden van de vei ligheidspolitie doen onverwachte razzia's in de dorpen, waarbij allen, die verdacht worden van „contra revolutionaire denkbeelden" worden opgepakt. Deze grootscheepse acties zouden een onderdeel^ vormen van een plan van de politie 'om verschei dene duizenden verdachte personen in hechtenis te nemen tot na vijftien maart, als voorzorgsmaatregel tegen eventuele nieuwe onlusten ter gele genheid van de herdenking van de opstand in 1848. Complot tegen Kadar? Volgens een bekendmaking van het Hongaarse ministerie van binnen landse zaken zijn in Szolnok vijftien personen aangehouden4 die hebben bekend een komplot tegen het be wind van Kadar te hebben gesmeed. Er waren wapens en materieel voor het drukken van vlugschrfiten vonden. Een woordvoerder van het Hon gaarse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat de regering niet voornemens is, oud premier "mre Nagy voor het gerecht te brengen. Hy zei dit in antwoord op een vraag van een westelijke cor respondent, naar aanleiding van een verklaring van de Hongaarse com munistische leider Karly Kiss, dat sommige mensen een berechting van Nagy noodzakelijk achten. Vrijwel alle 150 Hongaren, die maandag na een bezoek aan westelij ke legaties in Boedapest door de po litie aangehouden waren, zijn na een ondervraging weer vrijgelaten, zo is in gewoonlijk betrouwbare westelijke die de Britse legatie had bezocht, en twee bezoekers van de Franse lega tie, zouden niet vrijgelaten zijn. De politie trad beleefd en correct op, cn probeerde niet de mensen te intimi deren, aldus deze kringen. Vijf onderzoekers in een grot Sinds zondag zitten vijf Zwitserse grotonderzoekers opgesloten in de „Höllich" grotten in het Muotathal, Zwitserland. De vijf mannen, die zaterdóg de grot binnengingen, werden verrast door het regenwater, dat een onder grondse rivier deed stijgen. Er staat een reddingsexpeditie klaar, maar deze kan niets beginnen, totdat het water zakt. De onderzoe kers verkeren echter niet in levens gevaar, daar zij voor een week voed sel bij zich hebben. De „Höllich" grotten zijn voor een groot deel nog onbekend. Dossier-v. d, Lubbe teruggevonden Volgen»; het Westberlijnse blad Berliner Zeitung Is het mogelijk, dat het vonnis tegen de Nederlander Van der Lubbe die begin januari 1934 als vermeende aanstichter van de brand in het Rijksdaggebouw terecht werd gesteld, nietig wordt verklaart. Het openbaar ministerie in BerlijnMoa- bit zou op geheimzinnige wijze if> het bezit zijn gekomen van de vol ledige aanklacht tegen Van der Lub be. Zoals bekend tracht de in Neder land wonende broer van Van der Lubbe al sinds 1953 rehabilitatie van de dode en schadevergoeding te krij gen. De processtukken waren aan vankelijk zoek. Na lang zoeken ont dekte men echter in de nalatenschap van een rechter uit Leipzig het vol ledige stenografische verslag van de rechtzittingen. Daar de broer van Van der Lubbe alleen nietig verklaring van het von nis en geen herhaling van het pro ces heeft gevraagd, zal men het pro ces niet opnieuw voeren. De recht bank zal in een zitting, die niet open baar is, over het geval uitspraak doen. Ontroerend weerzien Een Hongaars jongetje van vier jaar, dat twee dagen voor Kerstmis helemaal alleen de grens naar Oos tenrijk was overgestoken, is gisteren met zijn vader herenigd. Het kind had andere vluchtelingen, die hem aantroffen, verteld dat zijn moeder door de grenswacht gearres teerd was en dat hij in panische angst was weggerend. Er werden geen papieren op hem gevonden en hij kende alleen zijn voornaam: Sanyka. Later kwam het kind onder de hoede van de internationale hulporganisa tie „Red de Kinderen". Inmiddels trok een wanhopige Hon gaarse vluchteling, de 33-jarige Later nadere bestudering De meerderheid van de zeven lan den der Westeuropese Unie heeft zich gisteren uitgesproken tegen het plan van Engeland om spoedig een. deel van zijn troepen uit West-Duitsland terug te trekken. Het verzet kwam tot uiting in Londen, waar de ministers van Bui tenlandse Zaken -van de zeven landen (Engeland, Frankrijk, Italië, West- Duitsland en de drie Beneluxlanden) bijeen waren. Amerika, dat de conferentie als waarnemer bijwoont, heeft zich stil zwijgend bij dit verzet aangesloten. De conferentie is gisteravond te gen acht uur gesloten. De enige be slissing die genomen werd, was om spoedig weer bijeen te komen ten einde het Britse voornemen nader te bestuderen. Minister Luns (Nederl&nd) had voorgesteld dat de conferentie zou' worden beschouwd als een inleidende gedachtenwisseling over het Bril-e voorstel. Het Britse plan zou daarna ter bestudering aan de Navo moeten worden gezonden. De W.E.U. zou dan later de eindbeslissing kunnen nemen. Dit voorstel werd eenstemmig goed gekeurd. Minister Luns verklaarde, dat de Nederlandse plannen nauw verbon den zijn met de Britse militaire po sitie in Duitsland. Hij drong er daar om bij de raad van de W.E.U. op aan, geen overhaaste beslissing te nemen. De Franse vertegenwoordiger Ga- zier zei, dat het nodig is alle soorten wapens te handhaven om aan alle soorten aanvallen het hoofd te kun nen bieden. Ook Von Brentanö (West-Duits land) pleitte voor het behoud van conventionele wapens. Selwyn Lloyd (Engeland) verklaar de zich bereid rekening te houden met de aanbeveling van de Navo-op- perbevelhebber generaal Norstad om de inkrimping van het leger te ver- Laszlo Barabas, uit Boedapest, van het ene Oostenrijkse vluchtelingen kamp naar het andere. Hij zocht naar zijn vrouw en zoontje. Tenslotte vernam hij dat het kind vertoefde in een kamp in Neder- Oostenrijk. Maar „Red de Kinderen" had niet het recht het kind uit han den te geven vóór men absolute ze kerheid had, dat Barabas de vader was. Daarom werd een ongewone ontmoeting voorbereid. Vijf Hongaarse vluchtelingen, allen omstreeks 30 jaar, moesten in een vertrek naast elkaar staan en nie mand mocht een kik geven. Toen de deur openging en kleine Sanyka het vertrek betrad, was hij eerst verbouwereerd door de aan wezigheid van zoveel mensen. Een appel viel uit zijn knuistje. Een Hon0aarse tolk vroeg het kind: „Je ziet zeker wel je vader tuss® de mannen die daar op een rijtje staan?" Laszlo Barabas was lijkbleek en droppels zweet stonden op zijn voor hoofd, maar hij maakte geen beweging en zei geen woord. Na dramatische sekonden verbrak de kleine Sanyka de stilte, hij strekte de armpjes uit, uitte slechts één woord „Pappa" en rende op Laszlo Barabas toe. Tranen stroomden de man over de Door de zware regenval en de abnormaal hoge tempe ra turen voor de tijd van het Jaar hebben zich in Zwitser land een aantal aardverschuivingen en lawines voorgedaan waardoor vele wegen en treinrails door geheel het land zijn geblokkeerd. Te St. Gingolph, aan de oever van het meer van Genève, is de jaarlijkse lawine van Chamenie naar beneden gekomen en heeft de weg en de rails bedolven. Op de foto ziet men een bulldozer het puin wegruimen. Zuidpool als ijskast Wellicht zal het Zuidpoolgebied eens een gigantische bacterievrije Ijskast kunnen worden, waar de periodieke voedseloverschotten van de wereld kunnen worden opgesla gen voor de magere jaren en tijden van hongersnood. Aldus prins Philip van Engeland gisteren in een rede tijdens een lunch, die hem door de burgemees ter van Londen werd aangeboden ter gelegenheid van zijn terugkeer lm Engeland. '360 g onder wie premier Macmillan, aartsbisschop van Canterbury, dr. Geoffry Fisher, ministers, leden van de bemanning van het koninklijke jacht Britannia en Britse Olympische atleten. De prins is kort geleden in Engeland teruggekeerd na een reis van vier maanden, waarin hij 56.000 km. iheeft afgelegd en waarin hij ook wangen toen hij zijn kind eindelijk I een bezoek bracht aan de Britse in de armen kon sluiten. kampen in het Zuidpoolgebied. Cyprus-resolutie door V. N. aanvaard De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft dinsdag de gematig de resolutie over Cyprus aanvaard, die reeds door haar politieke commis sie was goedgekeurd. De stemver houding was 55 tegen nul bij één ont houding. Veel afgevaardigden waren niet bij de stemming aanwezig. De algemene vergadering spreekt in de resolutie de wens uit, dat de on derhandelingen hervat zullen worden en dat een „vreedzame, democratische en juiste oplossing voor het gerchll. in overeenstemming met het V.N.- handvest, gevonden zal worden." Voor het bereiken van een rege ling is een „atmosfeer van vrede en vrijheid van meningsuiting" nodig, al dus de resolutie. De resolutie is vorige week door de Indiase afgevaardigde Krisjna Menon, opgesteld, toen na een debat van vier dagen in de politieke commissie wei nig animo bleek te bestaan voor vier andere ontwerp-resoluties die inge diend waren. Nasser houdt bergingswerkzaamheden tegen De Verenigde Staten zijn voornemens een ontwerp-resolutie in de Alge mene Vergadering in te dienen, waarin voorgesteld wordt de strook van Gaza en de Golf van Akaba te internationaliseren. Aldus werd gisteravond verklaard in kringen van de Amerikaanse dele gatie bij de Verenigde Naties. In het ontwerp zouden ten dele de voorstel len opgenomen worden, die de Canadese gedelegeerde, Lester Pearson. ,0 —o— gisteren in de Algemene Vergadering heeft gedaan. Het ontwerp zou het tragen. Niettemin schijnt Engeland 1 midden houden tussen de sancties, die de Afrikaans-Aziatische landen tegen vast van plan te zijn de inkrimping Israël eisen en „symbolische dwangmaatregelen", door te zetten. TE VROEG VOOR SANCTIES Men zei dat het nog te vroeg was om te kunnen zeggen of er In het ontwerp over sancties zon worden sleepboot „Edgar Bonnet" en het Egyptische fregat „Aboukir". Reeds verscheidene malen heeft Wheeler een onderhoud over deze kwestie gehad met de Egypti. che kanaalmaatschappij, maar steeds zon der bevredigend resultaat Nog altijd voeren de Egyptenaren aan, dat de beide wrakken vol mu nitie zitten en eerst door Egyptische duikers van hun gevaarlijke lading moeten worden ontdaan. Hoe het staat met het werk dat drie Egyp tische duikers enige tijd geleden op de wrakken waren begonnen, is niet bekend. TORPEDOBOOTJAGERS IN RODE ZEE Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse gesproken. De Amerikaanse gedele- j Zaken heeft dinsdag verklaard, dat geerde voerde gisteravond over het i twee Amerikaanse torpedobootjagers ontwerp nog besprekingen met gedelegeerden van Canada en India. Pearson stelde gisteren voor in de strook van Gaza een burgerlijk V.N.- bestuur in te stellen en aan het hoofd daarvan een commissaris te plaatsen. Jordanië maakte onmiddellijk na mens de Aziatisch-Afrikaanse groep bekend dat deze landen zich zullen verzetten tegen iedere wijziging van de vroegere status van de strook. AAN HET LUNTJE Nog altijd wachten de bergers van de Verenigde Naties onder bevel van de Amerikaanse generaal Wheeler op toestemming van de Egyptische re gering om te beginnen met het op ruimen van de wrakken van de zich in het gebied van de Rode Zee bevinden, maar dat dit niets te ma ken heeft met het Egyptisch-Israe- lisch geschil. De woordvoerder, Lincoln White, zei, dat het niet in de bedoeling ligt de schepen naar het gebied van de Golf .van Akaba te zenden. Rustig weer In het Lancaster te Londen is dinsdag de conferentie van de ministers van Buitenlandse zaken van de landen van de Westeuropese Unie, onder presidium van de Engelse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, begonnen. Op de foto ziet men de Nederlandse minister mr. J. M. A. H. Luns (2de van rechts) en de Neder landse ambassadeur in Groot-Brittannië, mr. D. U. Stikker (3de van rechts) tijdens de vergadering. Aan het hoofd van de tafel hadden de Engelse minister Selwyn Lloyd (2de van links) en de secretaris-generaal van de Westeuropese Unie, M. L. Golgoffin (geheel links) plaats genomen. Geen film over Oberammergau De gemeenteraad van Oberammer gau heeft een aanbieding van een Amerikaanse filmmaatschappij om de passiespelen, waarom dit Duitse Al pendorp wereldberoemd Is, te verfil men, van de hand gewezen. Burgemeester Raimund Lang heeft meegedeeld, dat de aanbieding een bedrag van ettelijke biljoenen mar ken betreft, waarmee het dorp drin gend nodige werken had kunnen uit voeren. „Wü zijn echter nog steeds van mening, dat het tegen de geest zou zijn, waarin onze voorvaderen het spel driehonderd jaar geleden schiepen, als wij zaken zouden ver mengen met de passie van Jezus Christus", zei de burgemeester. Aan de achterzijde van een op vullende depressie, die langzaam van de Noordzee naar Denemarken trok. werd dinsdagavond met een naar de Noordwesthoek ruimende wind kou de en tamelijk droge pooUucht aan gevoerd, waarin de temperaturen 's nachts tot om het vriespunt daal den. Midden op de oceaan bevindt zich een omvangrijke depressie, waarvan het centrum vrijwel tot stilstand is gekomen. Aangezien boven de Britse eilan den de luchtdruk in de afgelopen 24 uur flink gestegen is, wordt het doordringen van oceaanstoringen naar West-Europa belemmerd. De drukstijgingen rèsulteren in het tot stand komen van een afzonderlijk j ZURICH hogedrukgebied. dat zich over de GEN6VE Noordzee en onze omgeving uit- j LGCARNO breidt. Daardoor blijft het morgen i WENEN droog weer met in de nacht tempe- INNSBRUCK raturen om het vriespunt tot lichte J ROME vorst cn overdag ongeveer dezelfde I MALLORCA temperaturen als vandaag. I Hoewel er nog enkele wolkenvel den kunnen overdreven, zullen er meer opklaringen voorkomen dan vandaag. Eisenhower en Mollet President Eisenhower en premier Mullet van Frankrijk zijn dinsdag in het Witte Huls hun besprekingen begonnen. Gedurende het eerste on derhoud, dat slechts een half uur duurde, wisselden zij oorlogsherin neringen uit en gingen daarna over tot een gedachtenwisseling over het Midden-Oosten. Zij besloten de ministers van bui tenlandse zaken Dulles en Pineau, die in het „State departement" over leg pleegden, aan de besprekingen te laten deelnemen. Waarnemers zijn van oordeel, dat de toekomst van het Suezkanaal en de onderhandelingen om Israël te bewegen zich uit Egypte terug te trekken, de voornaamste onderwer pen van gesprek zijn geweest. De perschef van hei Witte Huis, James Hagerty, verklaarde, dat op de middagvergadering ook „een al gemeen gesprek was geihouden over de vorderingen op het gebied van de Europese eenwording". Voorts werd onder meer gesproken over de ge meenschappelijke problemen van de Europese defensie. De besprekingen tussen Eisenhower en Mollet zullen waarschijnlijk he denmiddag worden beëindigd met 't uitgeven van een communiqué. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het veer (Geldig van woensdagavond tot I donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN Droog weer met zonnige perio- j J den en weinig wind. Vannacht i j plaatselijk mist met temperatu- j iren om het vriespunt tot lichte j vorst. Ongeveer dezelfde mid- j dagtemperaturen als vandaag. j 28 Febr. zon op 7.31; onder 18.19: maan op 6.35; onder 17.30. aterstanden Het weer in Europa m. 3.10; n.m. 3.20. ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT sneeuw —2 1 sneeuw 1 onbewolkt —3 onbewolkt 3 mist 1 - geh. bewolkt 2 zwaar bew. 3 half bew. 6 mist 5 zwaar bew 7 onbewolkt 8 half bew. 4 zwaar bew. 3 zwaar bew. 2 half bew. 2 geh. bewolkt 0 regen 1 nevel 11 niet ontvangen. Korreltje Een goede daad' gaat nooit verloren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1