televisie Ligt voet Scherp Restauratie Hooglandse kerk gaat meer geld kosten Carnaval in Leiden van L*T*B* L/TJVL en L*TJ* 11 Cent per vierk* meter voor volkstuinen in Leiden Noord DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voorstellen aan de Leidse Raad De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 4 maart a.s. 14.00 u. Te behandelen onderwerpen zijn o.m.: Benoeming van twee leden van de Commissie van Toezicht op het mid delbaar onderwijs. Preadvies op het verzoek van de heer J. Singeling om een tegemoet koming uit de gemeentekas in de kosten van vervoer van *Un zoontje naar de christelyke school voor bui tengewoon lager onderwijs te Alphen aan den Rijn. (Afwijzend Preadvies op het verzoek van de heer R. A. Kcyzer om een tegemoet koming uit de gemeentekas in de kosten van vervoer van zjjn dochter tje naar de openbare school voor slechthorenden te 's-Oravenhage. (£3.per week.) Preadvies op het verzoek van het bestuur van de geref. schoolvereni ging om medewerking voor de aan schaffing van leermiddelen ten be hoeve van de te vormen parallel 5e klasse aan de school voor gewoon lager onderwijs, gelegen aan de As serstraat 20. <1251.— Voorstel inzake hef verlenen van •en voorschot op de vergoeding, als bedoeld in artikel 34 van het Besluit buitengewoon lager onderwijs 1949, aan 't bestuur van de Mytylntichting voor Leiden en Omstreken, ten be hoeve van zijn school voor lichame lijk gebrekkige kinderen, voor het tweede halfjaar van 1956. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, tot regeling van do hef fing en de invordering van school geld voor leerlingen, die de scholen voor openbaar kleuteronderwijs te Leiden bezoeken. Voorstel inzake het verlenen van een bijdrage in de kosten van de restauratie van de Hooglandse Kerk. (Zie elders.) Voorstel tot het vaststellen van een Verordening aanwijzing niet-land- bouwgrohden, als bedoeld in art. 29a, dorde lid, der Wet op de vervreem ding van landbouwgronden. Voorstel inzake het deelnemen aan con gemeenschappelijke regeling van de raden der gemeente Leiden en Zoctcrwoude, betreffende de vorming van ucn industrieschap. Voorstel inzake het aankopen van perceel Weverstraat no. 16. (f500.) Voorstel inzake het verkopen van Kol. J. P. de Hingh begraven Onder grote belangstelling werd hedenmorgen op het r.k. kerkhof van de H. Barbara aan de Kerkhoflaan te Den Kaag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de kolonel van de intenduncestai' en hoofd van de cantinedienst van de koninklijke land- en luchtmacht, J. P. de Hingh, die donderdag in de leeftijd van 56 Jaar overleed. In dc parochiekerk van het Aller heiligst Sacrament aan dc Sportlaan werd een H. Mis van requiem opge dragen door de plebaan van Breda en aalmoezenier, W. van der Made, ge assisteerd door dc aalmoezeniers C. Laurent en J. F. Gitmans. De pastoor van de parochie, P. J. M. Hcskes verrichtte op het kerkhof de absoute. Onder de belangstellen den waren aanwezig: de luitenant- gcneraul van de generale staf, F. H. W. C. J, van Dun on de brigade generaal van de intendance, K. D. Scheffcr, dc generaal-majoor van de generale staf, J. Daniëls, de garni zoenscommandant van Den Haag, S. J. van Buuren, kolonel van de Mare- chausic, Leo de Zeeuw. Namens de minister van defensie de directeur- generaal van het ministerie van de fensie, de heer V. V. Drijverman als mede het hoofd bureau personeel. Op uitdrukkelijke wens van de Overledene geschiedde de begrafenis zonder militair eerbetoon. POTLOOD en GEEST No. 539. Horizontaal: 1. latwerk, 3. viervoetig dier, 5. voorzetsel, 7. ik (Lat.), 9. Nederl. schilder van landschappen en dieren, 11. jongens naam, 12. scheikundig element (af korting), 13. de laatste vier weken vóór Kerstmis, 16. voorzetsel, 17. uit roep van opluchting, 19. vernis, 20. zuster. Verticaal: 1. knaagdier, 2. bootje, 3 lichaamsdeel, 4. zonnescherm, 6. slotdeel van een lierdicht, 3. gebaar, 10. gesloten, 11. vlinder, 14. gierig aard. 15. middag, 18. Europeaan. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 528. Horizontaal: I. oever, 5. Jans, 6. Norg, 8. pet, 10. Kro, 13. era, 15. Harhngen 16. adé, 17. oma. 18. ark, 20. stal. 22. ooit. 24. smelt. Verticaal: 1. on, 2. esp, 3. ent, 4. R.O., 5. pakhals, 7. granaat, 9. emier, II. rad, 12. ore, 13. ego, 14. rem, 18. alm, 19. kol, 21. as, 23 Ot. een strook grond, gelegen op de hoek van de 5-Meilaan en het 5-Meiplein in het uitbreidingsplan „Leiden- Zuidwest". Voorstel inzake verhuur en schade regeling van het Volkstuincomplex „Noord". Voorstel inzake verhuring van dc woning „Groenoord" aan de Haar lemmerweg no. 49. Vooratel inzake het deelnemen met een aantal gemeenten aan een ga rantie voor de betaling van rente en aflossing van een door de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven aan te gane geldlening. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het instellen van een vijftal „beschermde" over steekplaatsen. Voorstel inzake het treffen van verkeersmaatregelen in verband met de openstelling van het Philosophen- pad voor het verkeer. Voorstel inzake het gesloten ver klaren van de Mnarsmansstecg voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee in beide rich tingen. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, als bedoeld in artikel 5, le lid, van de Winkelsluitingswet 1951, voor de kappersbedrijven. Preadvies op de verzoeken van de Stichting Militaire Tehuizen van hot Humanistisch Thuisfront om subsidie ten behoeve van haar militaire te huizen. Interpellatie van de heer J. van Iterson inzake de vertraging van de oplevering van de Marebrug. Interpellatie van de heer J. H. Sehüllor inzake de promoties van het gemeentepersoneel FILMAVOND LISSONE-LINDEMAN In de volledig bezette foyer van de Stadsgehoorzaal gaf het reisbu reau Llssone-Lindeman gisteravond een touristische filmavond, om reis lustige Nederlanders alvast een voor proefje te geven van de vakantie geneugten, die hen de komende zo mer ongetwijfeld te wachten staan. En hoe mooi de Veluwe en het Naardermeer, hoe schitterend Texel of de vennen van Oisterwijk ook zijn, het buitenland trekt steeds méér Nederlanders, en de organisatoren van bus- en treinreizen naar het warme zuiden of het hoge noorden gaan gewillig in de steeds groter wordende stroom vakantiegangers mee. Llssone-Llndcman bood een ver zorgde avond. De operateurs hadden de geheel vernieuwde reisfilms „De wonderlijke winkel" (Zuid- en Zuid oost Europa) meegenomen en „La douce France". Na de pauze zagen we een Nederlands meisje met de Zon-express naar Nice verhuizen (voor een paar weken in een char mante bungalow) on genieten van het diep-blauwe Middellandse Zee water. De Scandinavian Airlines System zorgde tot slot voor een keu rige en kleurige rolprent over Dene marken. Zweden en Noorwegen, wier folklore en landschapssohoon zeer zeker een grote bekoring uit oefenden gisteravond op het film doek, maar al jaren lang ook voor degenen die de „traditie" eens wil len v .'ken cn het noorden op zoeken. Met behulp van kleurendia's gaf men voor dc pauze eveneens een kijkje op hetgeen Europa aan vakan tiegangers heeft te bieden. De bijdragen in de kosten van dc Hooglandse Kerk zullen verhoogd moeten worden. De kosten der res tauratiewerken werden geraamd op ƒ727.516,76. Hoewel destijds al in vooruitzicht werd gesteld, dat dit bedrag zal worden overschreden, in verband met ingetreden verhogingen van matcriaalprijzen en lonen, is bovendien gebleken, dat meer wer ken moeten worden uitgevoerd dan in de begroting waren opgenomen. De gevels der lichtbeuken verke ren in een slechte toestand, de bron zen brugstaven in dc ramen moeten worden vernieuwd, het plafond bo ven het schip vereist herstelling, het grootste gedeelte van de plafondbe schieting in het koor, in het noorder en in het zuiderdwarsschip is totaal vermolmd en door houtparasieteh uangetast, de vleringtoren is aan dc spits volkomen vergaan, de elektri sche bedrading en kabels moeten worden vernieuwd en 'n gedeeltelijk nieuwe verlichtingsinstallatie moet worden aangebracht, terwijl o.m. di verse metselwerken moeten worden uitgevoerd. Aanvullende begroting De uitvoering van vele dezer wer ken vordert hoge uitgaven vanwege de grote hoogte en de uitgebreide oppervlakte, hetgeen het plaatsen van kostbare steigers vereist. Een cn ander maakte het noodzakelijk een aanvullende begroting samen te stel len. tengevolge waarvan de totale kosten der restauratie worden ge raamd op 1.808.882,43. De tweede mogelijkheid bestaat, dat het nood zakelijk kan blijken nog een tweede aanvullende begroting op te stellen, omdat de toestand van verschillende muren en kolommen nader moet worden onderzocht. Voor het onder zoek is eén post in de begroting op genomen. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft zich blijkens zijn schrijven van 6 septem ber 1956, O.K.N. 20539 I, met de be- Sroting verenigd. Voor de goede or- c wijst de minister er ten over vloede op, dat deze begroting geen beeld geeft van de totale kosten van de volledige restauratie. Eerst over enige jaren zol voor do eindeiwer- king van het kerkgebouw een begro ting kunnen worden opgesteld, die o.m. zal bevatten het bepleisteren van de vanden cn het herstel van het antieke meubilair. De minister verklaarde zich bereid dc toegezeg de rijkssubsidie te verhogen tot 65 pet. vam de te verwerken bedragen en bepaalde het maximum op 65 pet. van 1.805.882,43 ia 1.174.474,—. Het College van Kerkvoogden heeft het College verzocht te bevorderen, dat de gemeentelijke subsidie in de restauratiekosten wordt verhoogd tot mee geworden, dat de wonderen van De L.T.M., L.TJL en L.T.J. van het district Lelden vierden van daag in de Stadsgehoorzaal te Leiden carnaval. Zeer toepasselijk voor een carnaval werd deze dag van vreugde en feest ingeleid door enige uren van bezinning. In de St. Petruskerk kwamen om tien uur dc jongeren bijeen voor dc H. Mis. die werd opgedragen door de afdelings-aalmoezenier, ka pelaan G. F. J. Kaptijn, die ook de predikatie hield. De districts-aal- moezenler, rector L. P. M. Vester bevindt zieh op het moment in Canada. Tijdens dc H. Mis verzorgden dc leden van de drie organisaties zelf de zang, dirigenten waren de heren J. v. d. Hulst Uit Oud-Ade en P. Schra- ma uit Voorschoten, aan het orgel zat de heer A. v. d. Poel uit Oud-Ade. Om half twaalf vonden dc jongeren elkaar weer in de grote Stadsgehoor zaal. die bijna tot de laatste plaats bezet was, voor het beluisteren van de inleiding en de rede, die rector A. C. Raadschelder uit Den Haag uit sprak over het onderwerp: „Staat de Toekomst rood of wit". De voorzitter, de heer A. Jacobs, verwelkomde on der meer kapelaan Kaptijn, rector Raadschelder. Toon van Moorsel, diocesaan voorzitter van de LTJ, mej. Jet van Gennip, diocesaan leidster van de LTM, kringbesturen van de LTB, leden van de diocesane raad, oud-voorzitters van de LTJ en afge vaardigden van de andere districten. Hij legde in zijn openingswoord bij zonder de nadruk op het karakter van bezinning, dat deze morgen droeg. Rector Raadschelder sloot zich ln zijn causerie hierbij aan. Hij vond het wat moeilijk een middenstuk tussen H. Mis en vastenavóndbal te moeten verzorgen. Maar hij voelde wel, dat hb ln dit miliou, met deze opgaaf niet zo'n moeite zou hebben, omdat het een milieu is, waarin het geloof nog meespreekt. De jongeren van het platteland leven nog in de bescher ming van eigen hof en haard, hun huizen zijn ook figuurlijk ge groepeerd rond de kerk. Toch is het duidelijk, dat dit be schermend milieu steeds meer wordt afgebroken. De stad komt steeds dich terbij. Dit Is een tijd, waarin de tech niek het aanzien van de aarde heeft veranderd. We zijn er al zó vertrouwd 15 pet. van 1.808.882,43 of rond ƒ271.560,en dat ook een bijdrage van 15 pet. wordt verleend in het bedrag van 8.551,23, dat ls 1.282,68, wegens kosten Van voor bereidend werk. de moderne wereld ons niet eens meer verbazen. De wereld is klein geworden. Maar men heeft het mis te veronderstellen, dat de mensen ook nader tot elkander zijn gekomen. Het gevolg is, dat de Kerk mee Leidse Universiteit Geslaagd voor het doct.-ex. Sociolo gie de heer F. O. G. Kho te Leiden. AGFA-KLEUREN BIJ DE LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN Maandagavond hadden de leden van de Leidse Amateurfotografen Vereniging een hijzonder interes sante bijeenkomst. Vooral de liefheb bers van de kleurenfotografie kwa men ruimschoots aan hun trekken. Hiervoor zorgde de heer J. Leusden van de Agfa-Werke die een helder betoog wist te geven van het kleu- renprocedé ln de fotografie. De kleurenfotografie heeft een zeer snelle technische vooruitgang gemaakt. De zwart-wit fotografie h-d meer dan honderd jaar nodig om tot aan zijn huidige perfectie te komen. De eerste kleurenfilms verschenen in 1936 voor het publiek. Deze waren zeer laag gevoelig en men moe*t naar harde kleuren zoeken om resul taat te boeken. Twintig jaar later, in 1956, was men echter zover, dat de kleurenfilm perfect genoemd mocht worden. Hoge gevoeligheid en volkomen natuurgetrouwe weer gave. óók van de neutrale tinten. A°n de hand van een aantal dia's werden de leden de mogelijkheden voor de ogen getoverd, die thans binnen het bereik van de amateur liggen. De prachtige plaatjes zullen stel lig menig amateur er toe doen be sluiten c»m zijn camera met kleuren film te laden en hiermede het nade rende voorjaar in al zijn kleuren rijkdom vast te leggen. Het nieuw-aangelegde vólkstuin complex in Lelden-Noord Ss door de gemeente aan de Leidse Bond van volkstuindersverenigingen ln beheer en exploitatie gegeven, zulks onder voorbehoud van nadere goedkeuring door de raad en door Gedeputeerde Staten. Deze voorlopige ingebruikgeving geschiedde in afwachting van de tot standkoming van een fusie der vier samenwerkendevolkstuindersvereni gingen. Deze fusie was noodzakelijk ter bevordering van een goede gang van zaken met betrekking tot het be heer en de exploitatie van dit volks tuincomplex. Onlangs hebben de vier bedoelde verenigingen zich verenigd in één organisatie, genaamd volks- tuindersvereniging „Ons Buiten". Thans dient derhalve de raad over te gaan tot verhuur van het complex volkstuinen „noord" aan de Leidse Bond. De aan de gemeente te betalen huurprijs zal worden vastgesteld op 0.05 per r.i2 en per jaar. Op grond van sociale overwegingen kan de huurprijs niet hoger worden gesteld, mede in verband met de omstandig heid, dat de ten laste van de volks tuinders bijkomende kosten (voor on- d::houd v de tuin, contributes e.d.) per lid 0,06 per m2 per jaar bedragen, zodat de huurder in feite 0,11 per m2 betaalt, een bedrfg dat niet hoger mag worden gesteld. De datum van ingang van de huur van het nieuwe complex dient op 15 mei 1956 te worder bepaald. Een aantal volkstuinders heeft de wens geui1 hun tuinhuisjes te ver plaatsen van de vroegere volkstuinen elders in de gemeente naar het nieu we complex „noord". In overleg met het bestuur van de Leidse Bond en een door deze bond in het leven ge roepen „bouwcommissie", hebben b. cn w. van Leiden een onderzoek doen COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET MIDDELBAAR ONDERWIJS TE LEIDEN. In de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs zijn twee vacatures ontstaan, n.m.l. door het overlijden van de heer Prof. Dr. J. Haantjes en het nemen van ontslag door mevr. Mr. Th. C. W. van Roijen- Gratama. Ter voorziening in die vacatures heeft de Commissie de volgende aanbevelingen ingezonden: a. vacature Prof. Dr. J. Haan tjes: 1. Prof. Dr. H. C. van der Hulst Terweeweg 114, Oegstgeeat; 2. mevr. W. H. 's JacobVaillant, Hofdijck 42, Oegstgeest. b. vacature mevrouw Mr. Th. C. W. van RoijenGratama: 1. mevr. J. W. Vogelenzang—Smit, Houtlaan 13, Leiden: 2. mevr. J. Dantuma— van der Veer, Willem de Zwijger- laan 45, Oegstgeest. instellen naar de toestand van deze opstallen. In gevallen, waarin deze overbrenging verantwoord is, achten zij het toekennen van een billijke vergoeding voor de daarvoor gemaak te kosten allszins redelijk. Een aan tal vruchtbomen kon echter niet meer worden overgeplant. Dit verlies kan aan de daarvoor in aanmerking ko mende volkstuinders vergoed worden in de vorm van een uitkering, be rekend naar de gemiddelde kostprijs van nieuwe vruchtbomen. In totaal zal voor een en ander een bedrag van 3/878,— nodig zijn. De thans opgeheven volkstuinders- vereniging „Het Noorden" heeft bij haar oprichting ln 1948 een oude schuld aan de gemeente moeten overnemen om van een renteloze le ning, welke destijds is verstrekt aan de vereniging „P. Clos en Leembrug gen". Nu „Het Noorden" is opgeno men in de nieuwe vereniging „Ong Buiten", heeft de Leidse Bond van volkstuindersverenigingen verzocht het restant van deze oude schuld, per 1 januari 1956 1.742,03 bedragende, kwijt te schelden. GEVAARLIJKE SITUATIE BIJ LAMMENSCHANSWEG. Onlangs is de weg, die in het ver lengde van de Kamerlingh Onneslaan dc verbinding zal vormen tussen de Kamerlingh OnneslaanLorentzkade en de Zoeterwoudsesingel, gereedge komen. Bij het voor het verkeer openstellen van deze weg, die in af wachting van het advies van de com missie voor de Straatnamen de naam Philosofenpad zal dragen, zullen, In dien geen verkeersmaatregelen wor den getroffen, gevaarlijke verkeers situaties ontstaan. Het verkeer, dat komende van de Korevaarstraat het Philosofenpad wil gaan volgen, moet ter hoogte van de Jan van Houtbrug links gaan rijden, waardoor het ver keer, komende van de Zoeterwoudse singel, voor zover gelegen ten oosten van de Korevaarstraat, in de knel komt. Ook het verkeer, komende van de Lammenschansweg en gaande in de richting van de Korevaarstraat, bevindt zich bij kruising van de Zoe terwoudsesingel nagenoeg steeds in een gevaarlijke positie. Hierin kan verbetering worden ge bracht door op de Lammenschansweg, voor zover gelegen tussen de Zoeter woudsesingel en de Koninginnelaan, het Philosofenpad en de Kamerlingh Onneslaan, voor zover gelegen tussen de Lorentzkade en de Zeemanlaan, éénrichtingverkeer in te voeren. Te vens wordt hierdoor bereikt, dat de Lammenschansweg, waarop het ver keer in de loop der jaren aanzienlijk is toegenomen, belangrijk wordt ont- lasi, terwijl de kruispunten Lorentz- kadeLammenschansweg en Zee manlaanLammenschansweg minder gevaarlijk zullen worden. B. en w. geven de raad in over weging volgens dit voorstel een be sluit te nemen. moet met de veranderde wereld, nieu we vormen moet vinden. De verlich ting van vele wetten in de Kerk dui den hier op. Dit is niet gebeurd, om dat de Kerk „haar zieltjes wil behou den", maar omdat zij de gelovigen wil leren naar de geest van het ge loof van Christus te leven. Het gaat er om of in aeze technische wereld het geloof in Christus bewaard zal blijven of dat „anderen" het zullen winnen. Kunnen wij het stralend witte licht van Christus (het Licht dezer wereld) of de rode gloed van het materialisme, van de anti-christ verwachten. In het vervolg van deze met geest drift voorgedragen rede, zei rector Raadschelder, dat het. gaat om de geest van het geloof. Het geloof is niet de „verzekering tegen de hel" die velen er van gemaakt hebben. De jongeren, die de toekomst bezitten, hebben de plicht steeds meer te ko men tot een persoonlijk Christen- dem. Het leven dient één blii ver wachten 'e zijn van de wederkomst des Heren. Om kwart voor één pauseerden de feestvierende jongeren. Om half drie werd het programma met een Weens programma dóór „Con Amore" oortgezet. Morgen hierover meer. BESCHERMDE OVERSTEEKPLAATSEN TE LEIDEN Leiden gaat beschermde oversteek plaatsen aanleggen op de volgende punten: 1. Rijnsburger weg ten noorden van het viaduct; 2. Stationsplein, bij do uit- en in gang van het stationsgebouw; 3. Prlnsessekade, nabij de Haarlem merstraat; 4. Levendaal, nabij de Korevaar straat en 5. Levendaal, nabij de Kraaierstraat. Behalve door het gebruikelijke zebra-patroon, worden deze geken merkt door oranje knipperlichten op zwart-geringde palen. VERORDENING AANWIJZING MET-LANDBOUWGRONDEN Op 15 augustus 1956 is in werking getreden de Wet tot vervallen-ver- klaring van het Vervreemdingsbe- slult niet-landbouwgronden, wijzi ging van de Onteigeningswet, van dc Wederopbouwwet en van de Wet op de vervreemding van landbouwgron den. Teneinde te voorkomen, dat voor talloze evidente gevallen, waarin geen sprake is van enige twijfel om trent de aard van het onroerend goed, nochtans een verklaring als bo venbedoeld, moet worden gevraagd, is in artikel 29a, derde lid, van de Wet op de vervreemding van land bouwgronden bepaald, dat in de door de Kroon aangewezen gemeenten de Raad bij verordening kan verklaren, dat in het daarin omschreven gebied slechts onroerend goed is gelegen, dat duurzaam voor andere dan land bouwkundige doeleinden wordt ge bruikt. De wet heeft hier het oog op de bebouwde kommen van de grote steden, waarin geen landbouwgron den of agrarische opstallen zijn gele gen. De verordening behoeft de goed keuring van de Kroon. B. en w. van Leiden achten de vaststelling van een dergelijke ver ordening voor de gemeente gewenst, ter.eide de noodzaak tot het afgeven van verklaringen, dat onroerend goed geen land ls, zoveel mogelijk te be perken. Dit betekent een vereenvou diging, zowel voor de belanghebben de partijen als voor de gemeentelijke administratie. GEEN SUBSIDIE HUMANISTISCH THUISFRONT. B. en w. van Leiden stellen de raad voor de verzoeken van de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanis tisch Thuisfront om subsidie ten be hoeve van haar militaire tehuizen af te wijzen. MAARMANSSTEEG GESLOTEN VOOR VOERTUIGEN. Teneinde de veiligheid van het voetgangersverkeer in deze smalle, zeer drukke Maarsmanssteeg, die de verbinding vormt tussen verschillen de belangrijke winkelcentra, te be vorderen, zal de steeg gesloten ver klaard worden voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen, waardoor zij het karakter van een voetpad ver krijgt. Voor zover dit tot onontkoom bare bezwaren leidt voor leveranciers, die veelvuldig in deze steeg moeten zijn voor het bedienen van hun clientèle, kan van het verbod om de steeg te berijden met onbespannen wagens waaronder ook voortge duwde bakfietsen vallen onder be paalde voorwaarden ontheffing wor den verleend. NOG GEEN VEEMARKTHAL Op 1 mei e.k. eindigt de ingevol ge het besluit van de Leidse raad van 7 augustus 1956 de met de heer Mr. W. C. Feitkamp. voor de tijd van één jaar aangegane huurover eenkomst betreffende de woning „Groepoord" (Haarlemmerweg nr 49). Tegen verlenging van de huur we der voor één jaar bestaat geen be zwaar. aangezien aangenomen mag worden, dat vóór 1 mei 1958 ter plaatse nog niet met de werkzaam heden voor de nieuwe veemarkt, zal zijn aangevangen. De verhuring ge schiedt tegen de thans geldende huurprijs van f 787.50 per jaar, be houdens de wettelijke toe te stane huurverhoging, en verder onder de thans geldende voorwaarden. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 25 Februarij 1857. Leyden. Van den Helder wordt berigt, dat de overeen komst voor de gasverlichting dier gemeente door de aannemers, de Heeren Schretlen Co., van hier, is geteekend, en dat bereids het terrein, waar de fabriek zal ge vestigd worden, is afgebakend. Italië. Te Napels moeten de soldaten volgens een uitgevaar digde dagorder dit jaar 15 dagen geestelijke oefeningen houden; tot dusver slechts 5 dagen. PROVINCIALÉ STATEN ZUID-HOLLAND Mevrouw P. H. Smits-Witvliet, te Oegstgeest, heeft ontslag genomen «ls lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ter voorziening in deze vacature Ls J. J. Oyevaar, te Leidschendam (VVD) benoemd ver klaard. ONBEVOEGD UITOEFENEN- DER GENEESKUNDE De Arnhemse rechtbank heeft van morgen de 38-jarige tuinder.C. uit Emmerik wegens het onbevoegd uit oefenen van het beroep van genees kundige (handoplegging) veroordeeld tot driemaal 25,boete, subsidiair vijf dagen hechtenis. De officier van justitie had in hoger beroep drie keer 50,— boete geëist. In eerste instantie luidde het vonnis van de kantonreohter te Terfjorg drie maal 100,— boete. GANGETJE 12 (Advertentie). VAKANTIEREGELING VOOR KAPPERS GEPROLONGEERD. De twee in Leiden gevestigde kap persorganisaties hebben te kennen gegeven, dat zij het op prijs zullen stellen, als de vakantieregeling, die aan de verwachtingen heeft beant woord, voor de toekomst gehandhaafd blijft. Wel echter geven belde orga nisaties er de voorkeur aan, dat de vakantieperioden van de tweede en derde volle week van augustus naar de eerste en tweede volle week van die maand worden verschoven. leidse bond van Vo!kstuinders Het hoofdbestuur van de Alge mene Bond van Volkstuindersvereni gingen in Nederland, de heer J. Vlie ger, sprak gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" op een pro pagandafilmavond, welke de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen belegd had over „De verhouding in de verenigingen en verenigingen „Plaat selijke Bond". In Nederland zijn er pl.m. 100.000 volkstuinders waarvan er slechts 20.000 georganiseerd zijn, wat zeer weinig is in vergelijking met het buitenland, aldus de heer Vlieger. In de randstad Holland, bevattende Noord- en Zuid-Holland en Utrecht wonen pl.m. 4.000.030 mensen, dus meer dan 1/3 deel van Nederland en in de toekomst zal dat oplopen tot 512 miljoen! Dat houdt in, dat Rot terdam, Delft, Den Haag, Amster dam enz. aan elkaar gegroeid zullen zijn. Met deze gegevens wilde de spreker het moeilijke parket laten z.ien, waarin de volktuinders verke ren. Want hoe zal het dan met de volkstuintjes moeten? Hoe zal men door de steeds toenemende huizen bouw de kwestie van de recreatie- gronden oplossen? Een ander gevaar vormt het steeds toenemende verkeer; immers de huidige verkeerswegen kunnen het verkeer niet meer ver werken, en men zal naar nieuwe stukken grond omzien cm die om te bouwen tot nieuwe rijwegen. Ook de investeringsbeperking is een zeer belangrijke factor, want het zou helemaal niet vreemd zijn als de Overheid beslissingen zou nemen die ten nadele waren van de volkstuin- gronden. Het is zelfs zo. dat als er een volkstuingroep vertrekken moet i.v.m. de uitbreiding van een stad, ont vangt zij geen enkele compensatie voor de achtergelaten grond. Na de oorlog kan de Volkstuinver eniging van enkele goede jaren spre ken. De organisatie werd beter en de Rijksvoorlichtingsdienst gaf verschei dene cursussen omtrent het tuinie ren. Men richtte toen een Algemeen Verbond op in Amsterdam, dat de re presentatie is, van al wat er in het land betreffende de volkstuinbouw gebeuren gaat. Hieruit heeft zich een commissie gevormd tot wettelijke be scherming van de volkstuinders, maar deze commissie wacht nog op een bevestiging van het ministerie. Wij moeten allen waken, besloot de heer J. Vlieger, dat onze vorm van recreatie niet verloren gaat, en dat kunnen we alleen bereiken als we als één man onze organisatie helpen. De rest van de avond werd gevuld met enige films die vervaardigd wa ren door de Shell Nederland N.V.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2