UVS-Dosko RIVALEN Geschiedenis en ontwikkeling van het massa-vervoermiddel Pool van Caritas gaat op 17 maart in werking DE LE1DSE COURANT Bij de komende RAI-tentoonstelling In onze voorbeschouwing omtrent de 38ste RAI-tentoonstelling wezen we reeds op, dat de bromfiets ditmaal de toon op deze veelbelovende exposiie zal aangeven. Van dit modern massa-artikel heeft de heer Th. Holst op de RAI-conferen- tie een en ander meegedeeld over de geschiedenis en de ontwikkeling. Hier bij stelde hij vast. dat de bromfiets met de zwaardere tweewielers zijn afkomst gemeen heeft: het rijwiel. Toen tegen het einde van de vorige eeuw enthou siaste technici poogden het rijwiel te motoriseren ondervonden zij de grote beperking van de toenmalige tecnhische mogelijkheden. De motoren waren zeer zwaar t.o.v. hun vermogen, de rijwielen daarvoor te zwak van constructie. Mede beperking van de toenmalige technische ontwikkeling, waarbij rijwiel en motor over en weer aan elkaar werden aan gepast. Uit deze ontwikkeling, begon nen dus als motoriseringspoging van het rijwiel, ontstond het motorrijwiel. Eenzelfde evolutie vond in de der tiger jaren plaats. Toen ontstond het lichte motorrijwiel (van 98 en 125 cc) en werd bij tienduizenden populair, na dat men opnieuw een vergeefse poging had gedaan om de „gewone trapfiets" tot een gemotoriseerd massavervoermid del te maken. Rede van deze tweede „mislukking" was tweeërlei: technisch zowel als psychologisch. De derde rijwiel-motoriseringspoging kwam na de laatste oorlog. Nu kon het technisch wèl! Nu kon men een lichte rijwielkrachtbron maken, die het ge wone rijwiel kon aandrijven zonder op onoverkomelijke moeilijkheden van technische aard te stuiten. Ook het grote publiek echter was rijp voor motori sering. De zegetocht van de bromfiets begon. De bromfiets werd technisch en qua vorm verder ontwikkeld. Hierdoor ont stonden twee principieel verschillende schalen: WlM«kndc Verhoudingen 2. de „luxueuze" brommer met v systemen en beplating, zelfs al met zelfdragende carrosserie. Ook nu echter zien wij, dat deze der de poging een motorrijwiel oplevert. Want naast de 700.000 bromfietsen, komt er thans de klasse van ultra-lichte mo torrijwielen. Het is interessant te zien hoe de geschiedenis zich herhaalt: elke rijwielmotoriseringspoging stond een motorfiets, welke in klasse steed6 lichter wordt. De lijn omlui Dit is ook geheel in overeenstemming met de technische ontwikkeling, welke onveranderd voortgaat meer vermogen en langere levensduur te bereiken met kleinere cilinderinhoud. Ten .einde de ontwikkeling van de bromfiets in wat geleidelijker banen te leiden, werd na overleg tussen industrie en overheid besloten bromfietsen ingaande 1 maart 1957 te binden aan een technische snel heidsbeperking; tot 40 km/h. Behalve een daadwerkelijke bevordering van de veiligheid heeft deze maatregel techni sche gevolgen, die voor de levensduur en de bruikbaarheid van de bromfiets van groot nut zijn. Immers door het topvermogen te ver vangen door grotere trekkracht bij lagere snelheid heeft de moderne brom fietsmotor een langere levensduur ge kregen. Hij is tevens minder gevoelig voor tegenwind en hellingen geworden, loopt in druk verkeer by lage snelheid veel soepeler, „trekt" spelenderwijs een duopassagier. Bovendien is hij veiliger doordat hij sneller accelereert en een inhaalmanoeuvre dus sneller verloopt. Indien wij het totale park molorrijwle len, bromfietsen en scooters van thans gaan vergelijken met de situatie van enige jaren terug, dan blijkt wel dat de numerieke uitbreiding vrijwel geheel voor rekening komt van het sterk ge groeid aantal bromfietsen. Er volgt hier dus uit dat de motorrijwielen percen tueel in belangrijkheid teruglopen. Veiligheid omhoog Evenals deze technische snelheidsbe perking dus uit velerlei overwegingen de veiligheid dient, is het streven naar steeds grotere veiligheid uit een veel heid van technische verbeteringen en nieuwe ontwikkelingen duidelijk te on derkennen. Wanneer men de produkten op de 38ste RAI-tentoonstelling zowel technisch als uit veiligheidsoogpunt be ziet valt op: 1. de totale vormgeving en uitvoering zijn gericht op bescherming, com fort, soliditeit, tevens op universele bruikbaarheid. 2. frameconstructies en veersystemen hebben geprofiteerd van de erva ring. opgedaan bij zwaardere twee wielers met als gevolg: veel betere sturing, grote spoorvastheid, veiliger remmen, veel groter comfort. Men lette op kokerbalk en plaatframes en de zelfdragende „carrosserieën". 3 remmen, verlichting, zadels en vele andere delen zijn sedert de laatste tentoonstelling met sprongen vooruit gegaan. De veilige remvertraging van de moderne bromfiets is thans gro ter dan die van een 5 maal zo dure motorfiets van een tiental jaren ge leden. Men brengt een moderne bromfiets met een snelheid var km/h tot Stilstand binnen een afstand van 2 yK meter! 4. de insluiting van transmissie en mo tor zult U vrijwel overal zien, even als bredere en diepere spatborden en beenschilden. De bromfiets is thans inderdaad uitgegroeid tot het geen men al zestig jaar lang poogde te bereiken: het veilige massavervoer middel voor dienstgebruik en ont spanning. Als zodanig vervult de bromfiets economisch en sociaal een zeer belang rijke taak en verdient daarvoor de steun van allen, die het een gezond denkbeeld vinden, de voordelen van de moderne techniek binnen het bereik te brengen van brede lagen van de minder koop krachtige bevolking. EUROPESE VOETBAL UNIE Belangrijke vergaderingen Het bestuur van de Europese Voetbal unie en het organisatie-comité van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor clubs houden op 27 en 28 februari a.s. te Keulen vergaderingen, waarop enkele belangrijke onderwerpen ter sprake zullen komen. Het bestuur zal vooral aandacht be steden aan een voorstel om te komen tot een toernooi voor de nationale ploegen van de Europese landen. Dit toernooi zou eenmaal per vier jaar moeten wor den gehouden in het olympische jaar. De algemene vergadering van de unie heeft in juni van vorig jaar reeds in principe besloten een dergelijke proef te nemen. Een commissie, die toen werd belast met de bestudering van verschillende pro jecten. zal op 28 februari verslag uit brengen. Het bestuur zal voorts zijn standpunt bepalen ten aanzien van: 1. Een voorstel van dr. Frey Oosten rijk», dat in navolging van het huidige toernooi om de Europese voetbalbekcr tussen de nationale kampioensteams. beoogt het organiseren van een jaarlijks toernooi tussen de bekerwinnaars van de bij de unie aangesloten landen: 2. een Frans voosstel voor hulpverle ning aan oud-internationals; 3. eventuele wijzigingen in het regle ment van het toernooi om de Europese voetbalbeker tussen de nationale kam pioensteams: 4. de goedkeuring van het reglement en de organisatie van het jeugdtoernooi, dat op de paasdagen in Spanje wordt ge houden. Het organisatiecomité van het toernooi om de Europese voetbalbeker komt op 28 februari bijeen voor de loting voor de halve finales en het vaststellen van de plaats en de datum voor de finale. De voetbalwedstrijd tussen de militaire ploegen van Nederland en België, die woensdag 20 februari werd afgelast we gens de weersomstandigheden. zal woensdag 10 april te Eindhoven worden gespeeld. ZONDAG 2.30 UUR (Advertentie) Te riskant. Een rijke snob wilde het beste van alles hebben. Hij ging - een winkel van muziekinstrumenten ;w£5, M';v? Tie.uÜT binn,n en vro" VOOT z,jn zoon d' BRIDGE Bridreclub VOG. De uitslag der parencompetitie, le ronde, is: Hoofdklasse: 1. Slegtenhorst—v. Dieren 4MM; I. OudshoornVogelenzang 4 85J4; 3. Mevr. Klarenbosch—Belt 485; 4. Hr. en Mw. Smit 478)4; 5. Hr. en Mw. Raar %—Tiy,: 8. Hr. en Mw. Hoek stra 274; 7. EpakampGans 273; 8. MeJ. v. RijnBrake! 2—6tU> 9. Schalks Aukes 268)4; 10. BlomCrama 2 55)4; 11. Oudshoorn—Bouwens 0—66J/J; 12. Noliet Schilthuizen 063 meyerMekel 054, Eerste klas: 1. Hr. en Mw. Caro 478: 2. Versteeg—Dofferhof 475',; 3. v. d. StaaySchippers 3941 4. Nieuwland Veerman 278)4; 5. Hr. en Mw. Crom- me 2—87',: 6. Mej. v. Waas—Galjaard 2—73: 7. Hr. en Mw. M. Raar 2—71)4; 8. VersteegLeverzapf 271) 9. Dames Bruneev. d. Mey 269; 10. Hr. en Mw. Horrec 268: 11. Otoov. d. Mark 171. 12. PlanjePlanje 1—70; 13. Gottmer- Verhoekx 163'/$; 14. Uphoffv. d. Schilden 0—47» i. Tweede klasse: 1. Hr. en Mw. Adama 4-88' f; 2. Hr en Mw. Kooiker 4—84'2: 3. Dames BosschaTuk 482: 4. Groot Miggels 384: 5. v. d. BergOnvlee 2—78; 6. Hr. en Mw. den Daas 2—77: 7. Hr. en Mw. Bik 2—73)$; 8. Hr. en Mw. Cancrinus 270: 9. Hr. en Mw. Jasper 267: 10. WestermanZwarts 266' 11. Dames v. GeldcrenBroekhuis 1— 6712. Wendt—Raar 0—58: 13. Mevr. CramaKruizinga 057)4; 14. Kamer lingv. Leeuwen 034. duurste viool, die ze hadden. De bediende toonde hem 'n prach tige Stradivarius en zei: Dit is een echte Stradivarius uit 1730. De prijs is 2 ton. De rijke man aarzelde een ogen blik en vroeg toen: U zei toch. dat dit ding in 1730 is gemaakt? Ja. meneer. En toch kost het tweehonderd duizend gulden? Zo is het. Maar vertel me eens: is de firma. die deze viool maakte, nog steeds aan de markt? Natuurlijk niet! riep de bedien de en het was hem aan te zien. dat hij schrok van zoveel onwetendheid. Dan heb ik er niets aan. zei de rijkaard. Hoe moet ik dan aan onderdelen komen, wanneer er eens wat aan ka pot is? Troost voor een zieke. „Maak je maar geen zorgen over je werk op de zaak. Ik ga één uur per dag achter jouw bureau zitten cn handel alles eventjes af." Zuinig. Het gebeurde in Londen. De beroemde actrice hud geweldig succes bij de première. Na afloop kwam ie directeur van het theater haar een prachtige mand vol rozen en een klein pakje overhandigen. Het pakje bevatte een zakje met lathyrus- zaad. De rozen zijn van een heer in de stalles, het pakje is van een Schot, die op het schellinkje zit, zei de di recteur. Grote toeloop van nieuwe leden VERKOOP VAN BROMFIETSEN NAAR PRIJSKLASSEN Tussen de verkoop van bromfietsen in de jaren 1955 en 1956 zijn opmerkelijke verschillen waar te nemen. In 1955 was een zeker evenwicht fn de verkoop in de middelklassen, zo tassen de 350 en 650 gulden waar te nemen, In 1956 heeft dit beeld zich grondig gewijzigd waarbij een zeer uitgesproken voorkeur van het publiek voor de duurdere bromfiets naar voren trad. het bestuur van West II van de KNVB heeft gisteren het bondsbestuur telegra fisch verzocht op korte termijn een circulaire aan de verenigingen te zendén, waarin het besluit om de KNVB-pool buiten werking te stellen duidelijk en zonder aanzien des persoons wordt uit eengezet. Het vroeg het bondsbestuur voorts maatregelen te overwegen tegen officials en andere personen, die de be langen van de KNVB en de verenigingen hebben geschaad. SPANJE—NEDERLAND De Nederlandse ambassadeur in Spanje, mr. W. C. Graaf van Rechteren Limpurg heeft een bedrag van 550.000 peseta's (ongeveer 38.500 gulden) ter hand ge steld aan de Spaanse onder-staatssecre taris van buitenlandse zaken. Dit bedrag, zijnde de netto opbrengst van de op 30 januari 1.1. te Madrid ge speelde wedstrijd SpanjeNederland, zal ten goede komen aan de Hongaarse Vluchtelingenhulp. Ferenc Puskas, de (vroegere aan voerder van het Hongaarse nationale team, heeft op zijn reis van Caracas, waar de Zuidamerikaanse tournee van „Honved" werd besloten, naar Wenen een dag in Amsterdam doorgebracht. Tezamen met negen teamgenoten en manager Emu Oesterreicher arriveerde Puskas gistermorgen vroeg op Schiphol. Kocsis, Sandor, Grosics. Szusza, Szolnok en Latos vertrokken omstreeks tien uur naar Wenen. Puskas, Szabo. Garam- voclgy en manager Oesterreicher bleven in Amsterdam achtei, omdat hun visa nog niet In orde waren. Hedenmorgen zouden zij eveneens naar de Oostenrijkse hoofdstad reizen, na een bijzonder ge zellige avond te hebben g«.nad in de binnenstad van Amsterdam, die zij, door hun wedstrijd \an enkele jaren geleden tegen het hoofdstedelijke elftal, reeds oppervlakkig kenden. Acht andere spelers van „Honved" onder wie Boszik en Budai zouden vandaag in Amsterdam aankomen. Ook zij zullen zo snel mogelijk doorreizen naar Wenen, waar de familieleden van enkele spelers reeds verblijven. De spelers zullen pas over enige dagen be- slissen of zij naar Hongarije terugkeren. De nationale vereniging .Caritas" te Heerlen heeft juist op het moment, waarop de activiteiten op poolgebied in vrijwel het gehele land afnemen aan gekondigd. dat de toto van deze organi satie definitief op 17 maart a.s. in wer king zal treden. De heer M. G. Hermes. de organisator, meent, dat de statuten en erkwijze van de vereniging voldoen an de wettelijke bepalingen ten aanzien an „beslotenheid" en onderlinge rela ties van de leden. De activiteiten van „Caritas" een vereniging, die door middel van de in komsten uit een voetbalpool beoogt sociaal-charitatief werk te verrichten i begonnen in 1956. Reeds na een maand werd de pool in beslag genomen, omdat de vereniging niet langer als een „be sloten groep" kon worden beschouwd. „Caritas" werd bestraft met een geld boete. De interne organisatie is echter, zo deelde de heer Hermes mede. inmid dels gewijzigd en geheel aangepast de wettelijke eisen. Aanvankelijk zou de pool van „Caritas" op 3 maart a.s. starten. Maar door de grote toeloop van nieuwe leden vol gens de organisatoren een gevolg var het opheffen van de clubpools werd uitstel noodzakelijk. „Caritas" heeft op het ogenblik 10.000 leden, die eik jaar lijks een contributie van f 2.betalen. De leden zullen de poolformulieren waarop geen wedstrijdprogramma's doch uitsluitend namen van verenigingen voorkomen, wekelijks»-rechtstreeks vap de centrale organisatie in Heerlen ont vangen. Zij levéren deze weer in vil (betaalde) medewerker# veelal siga renwinkeliers die belast zijn met ver zending naar het bureau te Heerlen. De controle over het beheer der gelden geschiedt door het accountantskantoor Boomkens te Heerlen. leder lid ontvangt slechts één formu lier. De maximale inzet is f 1.50 (15 ko lommen tien cents); de minimale f 0.50. Deze bedragen worden verhoogd met tien cents voor administratiekosten. De inkomsten der pool worden, aldus de heer Hermes. als volgt verdeeld: 35 procent aan de prijswinnaars tot een maximum van f 50.000. 15 procent ter bestrijding van de on kosten 25 procent komt ten goede aan natio nale Instellingen, die zich bezig houden met de bestrijding van kanker (Koningin Wilhelmina-fonds)kinderverlamming (fonds ter bestrijding van de kinderver lamming). rheumatiek (nationaal rhéü- mafonds». suikerziekte (Nederlandse ver eniging van suikerzieken) en tuberculose Kon. Ned. vereniging tot bestrijding van de tuberculose); BILJARTEN BILJARTBOND BLOEMBOLLENSTREEK De persoonlijke blljartkampioensehap- pen van de Biljartbond Bloembollen streek, waarvoor ieder jaar grote be langstelling bestaat, zullen spoedig weer een aanvang nemen. Voor de biljartliefhebbers van Lisse is het een bijzondere attractie, dat dit maal het biljarttournooi 1ste klasse in het clublokaal van de biljartvereniging „Luto" gehouden zal worden. Waarschijnlijk zullen ongeveer acht spelers in de 1ste klasse uitkomen. 10 procent voor andere instellingen, werkzaam op het gebied der volksge zondheid (de heer Hermes wenste de namen van deze organisaties niet te noemen) 15 procent voor sociale-, culturele- en sportieve doeleinden. De instellingen, die menen voor toe kenning van subsidies in aanmerking te koenen, kunnen aanvragen indienen bij de beheerscommissie van „Caritas", zo werd medegedeeld. Deze beheerscommissie, verantwoorde lijk voor de verdeling der gelden, is samengesteld uit vier personen. Het zijn de heren D. D. Tasma (Heerlen), ambte naar bij de staatsmijnen; J. de Boer (Heerlen), bureau-administratief be ambte bij de staatsmijnen; L. Siepperts (Kerkrade), bestuurslid van de KAB. district mijnstreek en K. van Loo (Schaarsbergen), sociaal-werker bij de gemeente Schaarsbergen. De juridische aansprakelijkheid wordt alleen gedragen door de directeur, de heer M. G. Hermes, die het enige be stuurslid is. De vereniging „Caritas" - een neutrale organisatie bezit geen rechtspersoonlijkheid. De heer Hermes was vroeger ambtenaar bij de staats mijnen: hij nam onslag uit zijn functie teneinde zijn werkzaamheden geheel op „Caritas" te richten. Hoewel de vereniging nog geen hoge inkomsten heeft, deed zij enkele belang rijke investeringen. De waarde van de aanwezige machines beloopt een bedrag van 20.000 gulden, die van drukwerk 5000 gulden. PAARDENSPORT NEDERLANDSE DRAVERS NAAR BELGIë Vijf Nederlandse paarden zijn inge schreven voor de internal tonale draverij om de „Grand Prix d'Hiver", tweede course welke meetelt voor het Europees kampioenschap van dravers, welke zal worden gehouden op dinsdag 5 maart a.s. op de banen van Sterrebeek in België Jan Kruithof zal „Emden" van stal „Erna" (Amsterdam) rijden. „Quick Silver" van stad H. (Wassenaar) wordt gereden door H. C. ten Hagen en W. H Geersen zal „Peterhof" rijden van stal Westland (De Lier). T. A. van der Veen (Wolvega) heeft met zijn paard „Hyde Park" ingeschreven en stal Arctic (Noot dorp) zal „Forges" zenden met de rijder F. Knies De draverij gaat over 2300 meter en is gedoteerd met in totaal 300.000 Belg. franken (ongeveer f22.000) aan prijzen, waarvan 160.000 franken (ruim f 11.000) voor de winnaar zijn. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND De uitslagen van de partijen uit de 12e ronde van het toernooi om het per soonlijk damkampioenschap van Neder land, lulden: Van DijkHuisman 11, Van der Sluis—De Jong 1—1, Verhoeven —Terlouw 0—2. WIELRENNEN Swlft-Combinatle. Morgen wordt een gezamenlijke tralningsrit gereden over een afstand van 75 km. Vertrek 10 uur vanaf de Zijl. TAFELTENNIS Scylla. De wedstrijd van het eerste team van de tafeltennisvereniging Scylla vindt niet plaats, zoals gemeld, op zater dag 23 februari, maar vrijdag 1 maart. Als ik nog eens op de wereld kwam, zou ik een man willen zijn maar niet de mijne. Eigenaardig. „Dte koe die ik gis teren van je gekocht heb, is vanmor gen dood gegaan". „Gut, dat is eigenaardig! Vroe ger heeft ze nooit van die kuren ge had!" Gewaarschuwd. Hij: Geen twee mannen op de hele wereld zijn pre cies eender. Zij; Toch zou ik het er nooit op wa gen om een tweede keer te trouwen! Alles is mogelijk. Onderwijzer; Het is niet mogelijk, twee verschil lende zaken bij elkaar op te tellen. Het zoontje van de melkboer: Mis, meester! Mijn vader doet 1 liter water bij 1 liter melk cn verkoopt dat dan als 2 liter melk! Pardon, woont hier in huis ook een zekere Vogel. Ja tweede etage rechts Vink heet hij. De grote drie Hel heilzame Wille Kruis-ge neesmiddel beslaat in poeder-, tablet- en cachet-vorm. He» helpt snel en afdoende tegen hoofd- en kiespijn, zenuw- of reumatische pijn. Oorspronkelijke Nederlandse Roman DOOR 1. F. J. GROOTHEDDE. 50). ,^Een vliegmachine!", schreeuwde Pat en begon als dol met zijn armen te zwaaien, daarbij door de anderen geassisteerd. De vliegmachine kwam laag aangedaverd. er boog zich iemand naar buiten, die met een zwaai iets wegslingerde, een klein pakket, dat vlak bij de hut neer kwam. Meteen steeg de machine en verdween als een vluchtend monster naar het noorden. Ze renden als de wind naar de hut Het voorwerp bleek een stalen sleutel te zijn, waar aan een stuk papier verbonden was. Hall las hardop voor: „We willen landen. Is het dal vlak, zonder rotspunten, zonder kloven? Zo ja, plaats u dan onbeweeglijk op een rij, met uitgespreide armen. Zo neen, loop naar een plaats, waar dit wel het geval is. We rekenen op uw hulp". Ze keken elkaar stom-verbaasd aan. bezoek", lachte Baby, „geen bezwaar, als ze maar dekens bij zich hebben". „En absinth!", vulde Pat veelbete kenend aan. Plotseling werd het gebrom weer hoorbaar. Ze snelden naar het midden van het dal, plaatsten zich op een rij en staken onbeweeglijk de armen uit. Met zwaar-ronkende motoren kwam dan het vliegtuig opdagen, streek weg over hun hoofden en weer kwam iets naar beneden. „Begrepen! We landen bij terug keer. Blijf bij de bosrand", las Pat in de tweede boodschap. Jim Pavlick opende plotseling zijn ogen en staarde angstig-verbaasd naar de zoldering van de shack. Wat was dat voor geraas? „Een vliegtuig", schoot het door zijn hoofd, „ik kan me niet vergist hebben, een vliegtuig! Huddesfield! Politie!" Het scheen, of die woorden zijn hersens beukten. Met een gesmoor de kreet richtte hij zich op. viel als een blok lood weer neer, kreunend met pijnlijk-verwrongen gezicht. „Vervloekt, mijn benen zijn gebro ken". Weer naderde het vliegtuiggeraas. Hjj luisterde ernaar, terwijl het angst zweet op zijn voorhoofd kwam pare len. „Huddesfield, hij komt me ha len om zich te wreken", kreunde hij, „en ik, ik kan niet weg". De ontzettende angst der vervolging kwam op hem aanstormen. In z'n ogen verscheen een gloed van waanzin, van pure doodsangst. „Ik.... ik.... ze krijgen me niet ik...." Koortsachtig tastte hij rond naar zijn revolver, maar vond hem niet. Zijn verwilderde blik zwierf door de kamer en bleef als gemagne tiseerd op de kachel rusten. „Ik ik.ze krijgen me niet". Hij steun de op zijn handen en wist zich, on danks ondragelijke pijnen, naar de kachel te slepen. Even bleef hij hij gend liggen, verwarde klanken uit stotend. Dan wentelde hij zich op zijn borst, greep de poten van de kachel en trok hem met een geweldige ruk omver. Baby, Pat cn Hall keken met span ning toe hoe het vliegtuig laag over de hut kwam aanzeilen. Plotseling zwegen de motoren, zodat een vreem de. adembenemende stilte de lucht vulde. In een sierlijke bocht daalde het vliegtuig als een reuzenvogel, zweefde vlak over de grond en streek neer, terwijl de motoren opnieuw ronkten, doch even plotseling weer zwegen. Statig gleed de machine voort. De mannen konden zich niet meer bedwingen en snelden toe met grote sprongen. Pat gleed uit in zijn haast en sleepte Tom en Hall in zijn val mee, zodat de kleine Baby als eerste het vliegtuig bereikte en de inmiddels uitgestegen bemanning de hand reikte, zegevierend naar de an dere drie knipogend, toen deze aan kwamen. Ook zij begroetten de drie „Weer bezoek en met recht hoog vliegeniers en Pat beet Baby toe: „Ik zal het je betaald zetten. Je hebt me een beentje gelicht". Baby had al een spottend antwoord op de lippen, maar ineens sperde hij zijn mond ver open en riep, ver schrikt wijzend: „De shack!" Ze draaiden zich bliksemsnel om en za gen grijs-zwarte rookwolken uit de geopende deur naar buiten zwalpen. „Brand!", kreet Pat en sprong weg. De anderen volgden hem zo snel ze konden, ook de vliegeniers, waarvan er een een snelblusapparaat uit het vliegtuig haalde. Pat had de hut het eerst bereikt en stoof, zonder op vuur en rook te letten, naar binnen. Enige seconden later kwam h(j weer naar buiten, Jim Pavlick met zich mee slepend. De vliegenier duwde de an deren opzij, richtte zijn apparaat op de vuurgloed in de kamer, sloeg er met zijn vuist op en had met de schuimstraal in enkele minuten tijds het vuur, dat nog in het beginstadium verkeerde, bedwongen. Hall sleepte de nog brandende kachel naar buiten en de Ieren, die blijkbaar nog niet gerust waren, brachten hun kisten in veiligheid. „Dat had slechter af kunnen lo pen", lachte een der vliegeniers, „mag ik me even voorstellen, ik ben Hudd- lesfield, inspecteur van de Bereden Politie. Dit hier is Culham. ook van de Bereden en dat is onze piloot, Mr. Middleford". De mannen bogen zwijgend. In het noorden noemde men geen namen. De inspecteur scheen dit niet te ver wachten en vervolgde: „We zijn op zoek naar een zekere Jim Pavlick uit Kansas". Vier paar ogen wendde zich naar de roerloze gedaante in de sneeuw, die ze in hun consternatie vergeten hadden. „Waarachtig, we hebben hem", riep Culham, die zich over hem heenge bogen had. „een plotselinge meeval ler na al die tegenspoed". Hall en Pat namen Jim op een droe gen hem op bed in de kamer, waar intussen alle rook uitgetrokken was, Tom en Baby brachten de kachel weer op zijn plaats, die blijkbaar door een of ander toeval omgevallen was. Hall boog zich over Jim heen en fluisterde: „De kerel is er lelijk aan toe. hy is overdekt met brandwonden. Een ge luk nog, dat hij zijn kleren niet aan had. Hij moet uit de dekens gekropen zijn, waarin we hem gewikkeld had den". Op dit moment opende Jim zijn ogen, kreunde zacht en begon ineens fluisterend te spreken, terwijl de aanwezigen ademloos toeluisterden. „Ben jij het. Pennock?" „Wat zegt hij, Pennock?", vroeg de inspecteur verrast, Culham aan stotend. Hall wenkte om tc zwijgen en Jim, die blijkbaar de interruptie niet gehoord had. vervolgde: „Gelukkig. Ik dacht, dat het die duivel van een Huddlesfield was. Ik hoorde een vliegtuig en trok de ka chel om, om te verbranden, voor hU kwam. Hij achtervolgt me al sinds maanden, ik schoot hem neer, maar zijn geest zal me blijven vervolgen. Was er geen vliegtuig? Ik hoorde het toch duidelijk". Hij sloot zijn ogen, ademde diep en hervatte, nog zachter sprekend dan tevoren: „Ben jij daar. Hall Pennock? Ik moet je wat vertellen. Jij hebt ge wonnen. want ik ga sterven. Maar toch heb je het verspeeld. Ik joeg het vee weg, ik stak Marion's Ranch in brand, maar ze denken, dat jij het gedaan hebt en daarom kun je nooit terug gaan naar Marion". Weer maakte de inspecteur een ver raste beweging en keek Culham veel betekenend aan. Jim's handen gre pen krampachtig in de dekens. Hij richtte zich half op, sperde zijn ogen wijd open en hijgde: „Je hebt het gewonnen, Pennock.. ik zeg, je hebt het verspeeld, want., want.ik schoot haar dood". Hij viel achterover. Vol ontzetting staarde Hall In de brekende ogen. HU greep hem knellend bij de arm ca schreeuwde met overslaande stèm: (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9