ROELOFARENOSVEEN BIEDT EEN PRACHTIGE TENTOONSTELLING van BLOEMEN en HUISVLIJT ,Movavedo" op padvindstersfeest Verdachte rijkdom RECHTZAKEN KORTE golt Wilt U iets weten? ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 In tegenwoordigheid van KLM. de Koningin, de Movavedo van de Neder landse padvindsters, werd vrijdagmiddag: in Putten door een twintigtal pedvindsters en 35 kabouters van de afd. Putten van het Nederlandse Pad- vindstersgilde, de herdenkdag of Baden-Powelldag gevierd ter gelegenheid van de geboorte van Lord Badcn-Powell of Gllwell in 1857, de stichter van dc padvindersbeweging. Op de foto ziet men H.M. de Koningin, die het clubhuis verlaat door een erehaag van padvindsters en kabouters. 35 Mille was de buit van een inbraak, die in november van het vo rig jaar te Overschie gepleegd zou zijn door de 42-jarige stelling bouwer C. D. uit Rotterdam en de 28-jarige schilder P. J. F. uit Schiedam. Zij zijn gearresteerd en reeds voor de of ficier van Justitie geleid. Na een onderzoek, waarbij de Rot terdamse politie geholpen werd door| de Vlaardingse en Schiedamse, had men in het begin van deze maand zoveel gegevens verzameld, dat de een na de ander op het matje geroe pen kon worden. Het was de recher che namelijk opgevallen, dat de twee, die al herhaaldelijk met de justitie in aanraking geweest zijn, zich de laatste tijd grote uitgaven veroorloofden. Televisietoestellen, wasmachines, radio's en pickups schaften zij zich aan, en D. ging avond na avond uit. Na eerst ontkend te hebben gaven de twee tenslotte toe de diefstal ge pleegd te hebben. Omdat het slacht offer juist een café gekocht had, ver moedden ze dat daar geld zat. Van de afwezigheid van de bewoners maakten ze op een avond gebruik. Dat de buit, die in een kast lag, echter zo groot zou zijn, hadden ze niet vermoed en die onverwachte rijkdom was hun naar het hoofd ge stegen. De politie heeft voor duizen den guldens aan goederen in beslag genomen, maar van het overgebleven geld kon weinig achterhaald wor den. Mr. W. J. van Es, de verdediger van de van het aannemen van steek penningen verdachte majoor K., heeft zijn cliënt gisteren in het huis van bewaring te Den Haag bezocht. Het onderhoud duurde ongeveer twee uur. ONDER INVLOED OP DE BROM. De officier van Justitie bij de Haag se Politierechter eiste 40 boete of tien dagen tegen een 23-jarige los- werkman uit Nieuwkoop. Deze had op 24 november j.l. te Alphen aan den Rijn een bromfiets bereden, ter wijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Hij slingerde zo dat hij bij Samsom bijna de aldaar wach tende buspassagiers aanreed. Ver dachte had vier a vijf glazen cognac gedronken en wist zich later niets meer te herinneren. Het vonnis luid de: 25 boete of tien dagen. VERDUISTERING. Een jaar gevangenisstraf en gevan genneming bij de uitspraak eiste de procureur-generaal tegen een 32- jarige verzekeringsagent uit Oude Wetering. In eerste instantie was deze tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Ten- laste was gelegd, dat verdachte als hoofdboekhouder van een machine fabriek te Leiden van jan. 1951 tot dec. 1054 verduisteringen had ge pleegd, terwijl hij voorts in 1054 en 1055 te lage aangiften had gedaan voor de inkomstenbelasting. De ver dachte gaf dit wel toe. „Het vonnis kwam hard aan", zei hij. Hij was nu bezig het verduisterde terug te be talen en heeft zijn huis daartoe moe ten verkopen Verd.'s verdediger vroeg een deels voorwaardelijke straf. Arrest 8 maart. Kustvaartuig op mijn gelopen Vanmorgen is het kustvaartuig „Jan" nabij Ameland op een mijn gelopen. Het kustvaartuig, dat aan een rederij uit Groningen toebehoort en bevracht is door een cargadoor in Delfzijl, was op weg naar Dublin. Hoewel de ontploffing een grote ravage aan boord veroorzaakte, liep geen van de bemanningsleden letsel op. Een Duits kustvaartuig, dat zich in de nabijheid bevond, verleende onmiddellijk assistentie. Daar de radio van de „Jan" ook door de ontploffing beschadigd was, liet de kapitein via de radio van het Duitse schip zijn rederij oproepen. Hij deelde mede, dat hij zou trach ten onmiddellijk naar Delfzijl terug te keren, hierbij geholpen door de Duitser. BINNENLAND. Toen het zesjarige scholiertje E. van de Brink uit Voorthuizen gister middag omstreeks kwart over vier bij het spelen plotseling de Baron van Nagellstraat te Voorthuizen overstak, werd hij gegrepen door een uit de richting Barneveld komende perso nenauto. Het jongetje was vrijwel op slag dood. De bestuurder van de auto treft geen schuld. Terwijl de politie bezig was met opmetingen, reed een met stenen ge laden vrachtauto, bestuurd door Van D. uit Leersum, tegen de personen auto aan. Deze werd vrij ernstig be schadigd. Op het terrein van de fabriek te Pernis van de „Albatros" superfos- faatfabrieken is vrijdagavond de giek van een hoge grijperkraan landin waarts gevallen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De kraanmachinist kon zich tijdig red den. De materiële schade is aanzien lijk. De hoogbejaarde wielrijder A. van de Kuilen uit Barneveld heeft gisteravond, toen hij te Barneveld van de Nijkerkerweg de Thorbecke- laan opreed, geen voorrang verleend aan een autobus. Hij werd door de bus gegrepen en zwaar gewond. Kort na het ongeval is hij overleden. De 30-jarige motorrijder N. Houben en zijn duo-passagier N. van Hommerig, beiden uit Bocholtz, zijn fistermiddag omstreeks 14 uur in de -bocht op de Beitel te Heerlen met I grote snelheid tegen een lichtmast gereden. H. was op slag dood, de duo- passagier werd zeer zwaar gewond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. BUITENLAND. Op president Ngo Dinih Diem van Zuid-Vietnam is vrijdag een aan slag gepleegd, toen hij de opening van een tentoonstelling bijwoonde. Hij werd zelf niet geraakt, maar een staatssecretaris werd ernstig gewond. De dader, vermoedelijk een lid van de Cao Dai secte, is gegfepen. In de goudmijnen van Jakoetsk (Siberië) is een klomp goud gevon den die bijna twaalf-en-een-halve kilogram weegt, zo meldt radio-Mos kou. In dezelfde streek zijn onlangs goudklompen van resp. vijf en éen kilogram gevonden. De Sowjet-expeditie in het Zuid poolgebied heeft vastgesteld, dat het ijs aan de Zuidpool gemiddeld 850 meter dik is. Voor Matrassen-reparatie altjjd weer JAN VONK Goedkoper beter en in één dag gereed. Matrassenmakerij - Stoffeerderij Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2.25.80 K 1710 (Advertentie) Vraag: Mijn gezin bestaat uit man, vrouw en twaalf kinderen. De oudste is 16 jaar en studeert. Wordt de kin derbijslag ook gerekend als belast inkomen? Hoe groot moet mijn in komen zijn om in de inkomstenbe lasting te vallen? Antwoord: De kinderbijslag is be last inkomen. Omdat het oudste kind studeert, hebt u daarvoor recht op dubbele kinderaftrek en dus in to taal aftrek voor 13 kinderen. Uw in komen moet meer dan 14.000.be dragen om in de inkomstenbelasting te vallen. Alvorens pastoor Bijl uit Groote broek, oud-kapelaan te Roelofarends- veen, de officiële opening van de ju bileumtentoonstelling van bloemen en huisvlijt zou verrichten, hebben wij ons reeds in de prille morgenuren naar de Pancratiuszaal begeven om een kijkje te gaan nemen van het geen hier door nijvere handen was tot stand gebracht. Een jubileum-tentoonstelling, om dat het 25 jaar geleden is dat te Roelofarendsveen voor de eerste maal een dergelijke tentoonstelling is ge houden. En al mogen dan in de loop der jaren met meer en soms ook minder succes deze tentoonstellingen zijn herhaald, doe doelstelling hiervan it 1. het aankweken van liefde voor het bloemenvak alsmede tot het ko men van een nuttige vrije tijdsbeste ding heeft steeds haar grote waarde behouden. Dat deze animo in de jaren niet is verminderd zal ongetwijfeld door een Engelse kantoormeisjes zijn niet bang van spoken In Bentham, In de buurt van de Engelse stad Lancaster, is een demonstratie gegeven van vuurvaste brandweer- kleding. Is het wonder, dat de kantoormeisjes nieuws gierig om een hoekje van de deur gluurden, toen deze twee figuren in een nieuw Zweeds glas-fiber-pak, op weg naar de demonstratie langs kwamen? De nieuwe rakken maken van de mens een verschijning, die zo van een andere planeet afkomstig zou kunnen zijn. De pakken op deze foto wegen slechts vijf kilo en zijn ge maakt uit twee lagen glas-fiber, waartussen nog een andere hitte- en vuur- bestendige laag zit. NIEUWKOOP Visserijvereniging. De afdeling Nieuwkoop en Noorden van de Hoofdafdeling Zoet water visser ij ver gaderde in „Het Vliegende Paard". Voorzitter A. Hoogerwerf heette vooral welkom de heer N. L. van der Heyden uit Utrecht. Secretaris A. Leliveld kreeg het woord en deelde mee, dat in 1956 aan 14.265 hengelaars een vergun ning was uitgereikt en dat daardoor dus eenzelfde aantal dubbeltjes in het pootvisfonds was gestort. Toch is dit aantal, vergeleken bij 1955, iets teruggelopen, doch dit komt door de vorstperiode in februari 1956 en de daarop gevolgde koude en natte zomer. De heren J. H. Mulder en W. v. d. Weyden werden in het be stuur herkozen. Secretaris-penning meester A. Leliveld stelde zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd met ruime meerderheid herkozen de heer W. F. Verschuur. Op aandrang van de heer v. d. Heyden maakten velen er gebruik van om glas- en pootaal te bestellen. De combinatie van bootjes verhuur ders bestelde 25.000 pootsnoekjes, ten behoeve van de hengelsport. Te vens werd meegedeeld, dat reeds 6000 pond riviervis in bestelling is gegeven en dat men deze spoedig verwacht. De bespreking van de combinatie van roei boot verhuurders liep niet zo vlot. Er waren verhuurders, die de prijs voor de vergunningen wilden opvoeren ten opzichte van de henge lende ingezetenen, omdat deze meest zelf over een boot beschikken. An deren waren tegen dezè voorstellen, zodat men besloot om spoedig een aparte vergadering te beleggen. W0UBRUGGE IJsvereniging. In hotel Het Oude Raedthuys werd vrijdagavond de le denvergadering gehouden van de plaatselijke ijsvereniging. Secretaris J. Westmaas memoreerde in zijn jaar verslag de geslaagde nationale wed strijden met 45 deelnemers. Getracht zal worden in de toekomst een ronde baan aan te leggen, geschikt voor lange afstand- en koppelwedstrijden. Enkele leden trainen thans regelmatig in het trainingscentrum te Alphen. Penningmeester C. van der Nagel liet gunstige klanken horen in zijn financieel jaaroverzicht. De vier be stuursleden Joh. Wijman, C. van der Nagel, D. Dijkshoorn en D. van Kla veren werden allen herkozen. Voorzitter G. van Wijk deelde mee, dat het overleg tussen de ijsvereni- gingen in de Rijnstreek én de betrok ken instanties in Den Haag tot resul taat had, dat de ijsbrekers voortaan zoveel mogelijk die trajecten, geschikt voor de ijssport, zullen ontzien. Ten slotte richtte hij een speciaal dank woord tot de gebroeders Van Luiing voor hun belangeloze medewerking bij de gehouden wedstrijden. Geboren: Cornelia J. M., dr van S. N. Disseldorp en C. H. van Santen; Catherina W. M., dr van A. M. J. van der Meer en B. J. van den Hoek; Adrianus Th., zn van J. W. Zandvliet en A. A. van der Meer; Henriette A. B., dr van A. J. van Zaal en A. B. H. Tap; Heiltje C., dr van M. C. Roose- malen en A. M. den Horder; Maarten G., zn van D. van Klaveren en W. C. Anker. ieder die deze jubileum-tentoonstel ling bezocht, beaamd worden. Gezien de beschikbare ruimte heeft men zich zelfs nu ten aanzien van de bloemen enige beperking moeten op leggen. Voor de wedstrijd om het beste resultaat in de verplichte soor ten is dit echter juist toe te juichen, omdat dit inspireert tot het verkrij gen van een beste kwaliteit, alsook omdat dit de expositie meer geor dend en overzichtelijk maakt. Bij deze bloemen viel dan ook veel moois te bewonderen. By de N.K.J.B. zagen wij de be kende Paul Richter en Roland, als mede de minder bekende maar in een werkelijk uitzonderlijke kwaliteit, Dreaming Maid en Sulphur Glory. Een ongetwijfeld beste narcis mag hier Mound Hood genoemd worden. Op vallend was voorts de prachtige bloem van de tulp Royal Blood, waarvan enkele kistjes ter opluiste ring prijkten. Bij de groep jongens was de kwa liteit misschien* iets minder, alhoe wel er toch ook enkele zeer beste groepen tussen waren. Hier prijkte de narcis Jules Verne in volle glorie, terwijl de mendel- tulp Remagen welke als de ver beterde of wel zwaardere Van der Eerden geldt in beste kwaliteit te zien is. De rode Prominence alsmede de gele Bellona en de gevlamde Mir- joran zag men in beste maar ook in minder goede kwaliteit. Naast deze bloemenshow welke een gang naar de Pancratiuszaal al- Z0ETERW0UDE Toneelavond ten bate van de ouden van dagen. Ieder jaar organiseert het comité voor de uitgaansdag van de ouden van dagen een toneelavond. Het Chr. verenigingsgebouw „Ons Huis" was geheel gevuld en het op treden van de r.k. Toneelvereniging „St. Tarcisius" uit Stompwijk, is een succes geworden. Ds. G. E. van Embden opende met waarderende woorden voor de grote belangstelling en steun voor het doel van deze avond en wenste de toneel vereniging sterkte. Het blijspel van Joop Smit, „De Tante uit Argentinië" werd onder regie van de heer Th. Schrader goed gespeeld. De stilte in de zaal was het bewijs, dat dit spel een gewaardeer de ontspanning gaf. De regisseur liet de figuren voor de aanvang één voor één op het po dium verschijnen en een karakteri serend trekje uit de te spelen rol, ter kennismaking, ten beste geven, waar na het spel wat stroef werd ingezet. Het was jammer dat, met de zeer te prijzen moeite voor een goede ar ticulatie, in verschillende scènes te langzaam gesproken werd. Vooral een blijspel moet met vaart gespeeld worden. De figuren en karakters werden wel zeer sterk uitgebeeld. Wij heb ben grote bewondering voor de ac trice, die met haar achttienjarige leeftijd zo goed in de huid van die oude tante was gekropen. Dat is de grote kunst van het to neelspel; anders zijn dan op het is, niet alleen, maar te worden op het toneel wat de rol vraagt. Er werd nogal gezondigd tegen de Nederland se taal; bepaald kinderlijk was het verkeerd verbuigen van de werk woorden. Daar moet „St. Tarcisius" verbetering in brengen; anders kost het op de toneelwedstrijd strafpun- ten. Overigens veel lof over de rol vastheid. Het spel vraagt nogal enige vormelijkheid en de etiquette was hoewel niet volmaakt wel behoorlijk. De inspiciënt had in dit stuk een zware taak en het was van zeer groot belang, dat alle schelletjes, telefoon tjes en fluitjes van de waterketel zo zuiver op tijd geplaatst waren. De grote tijdsruimten tussen de zes gedeelten veroorzaakt door de lotenverkoop en koffieschenken verbraken de sfeer die vastgehouden moet worden. Prior Y. Snabel dankte de spelers voor het goede spel en het publiek toonde zich ook zeer dankbaar na elk deel en vooral op het einde van het stuk. Er waren veel prijzen geschonken voor de verloting, waarvoor 2000 lo ten a 10 cent werden verkocht. Het comité kan tevreden zijn. leen reeds rechtvaardigt hebben ook de beoefenaars van het hand- en naaldwerk zich niet onbetuigd gela ten. Bij de houtbewerking ziet men naast de prachtige fantasiestukken, zoals o.a. volledig opgetuigde Veense baggerpraam, zeilboot, Veense water toren, staande en hangklokken tot complete huiskamer-meubileringen toe. Sommige stukken der ouderen prijkten reeds op de tentoonstelling 25 jaar geleden, maar ook de jeugd van thans heeft zich niet onbetuigd gelaten. Prachtig fineerwerk, hout zaag- en snijwerk, met fraaie schil derstukken en tekeningen. Groot en rijk aan variatie zijn ook de inzendingen der meisjes en dames. Prachtige bedspreien, sierkussens, fijn kantwerk, smyrna, kortom alle mogelijke denkbare benamingen op het gebied van dit speciale dames werk zijn aanwezig. Vooral voor de bezoeksters een prachtgedeelte om zich geruime tijd te verpozen. Zeer leuk was de stand der Gidsen met poppen in gidsen-uniform uit alle landen, alsmede het leuke en soms reeds fraaie figuurzaagwerk der Rakkers. Ongetwijfeld zal men bij het verlaten van deze tentoonstelling tot de conclusie zijn gekjmen, dat onze jeugd geen straatjeugd is, maar ge lukkig zijn vrije tijd goed weet te besteden. Na de opening hedenmiddag te 4 uur is de expositie tot 's avonds 10 uur en morgen, zondag, na de Hoog mis tot 's avonds 10 uur geopend. Omdat er zoveel foto's van bloe mententoonstellingen in dit seizoen zijn opgenomen, werd voor de dub beltentoonstelling te Roelofarends veen van de huisvlijft-afdeling een plaatje gemaakt. D.O.S.R. VIERT 6e LUSTRUM. De gemengde toneclver. „St. Pan- cratius" begon zondag j.l, aan een viertal toneelavonden voor haar eigen donateurs en gisteravond reeds stonden de spelers (sters) in hotel „De Vier Heemskinderen" weer op de planken voor de eerste van een drietal avonden welke gegeven wor den ter gelegenheid van het 3-jarig bestaansfeest van DOSR. Daarom mag het, alvorens deze hoogtijdag begint, het lustrumcomi té reeds veel voldoening geven te weten dat deze feestavonden in alle opzichten zullen slagen. Natuurlijk is dit in grote lijnen te danken aan de toneelver. «St. Pancratius", die met de kluchtige fantasie in 3 bedrijven „Het portret van Aloys" de erepalm van deze feestavond wegdroeg. Het was dan ook wel een zeer kostelijk gegeven en de geschiedenis speelt zich af in het huis van vee-arts Geert Jan Helleweg. De veearts is getrouwd met een weduwe Barbara, welke hem steeds de uitzonderlijke kwaliteiten van haar eerste man vooral door diens portret, ten voorbeeld stelt. Bij toeval komen zijn oude schoolvriend Peter Visher en diens zoon in huis als butler en huisknecht. Het samen spannen van allen om de geest van Aloys, welke danig op de zenuwen van de veearts begint te werken, het huis uit. te krijgen, wordt aan leiding tot de dolste situaties, waarbij het zeer geestige gegeven, mede dank zij het goede snel der tonelisten, de lachspieren dam'g in beweging bracht. Het zeer bevredigende slot waarin zich alles ten goede keert maakte ook dat men aan deze toneelavond een zeer prettige herinnering be houdt. Hedenavond en morgenavond kan men weer van dat vrolijke to neelspel genieten. Vooraf sprak de v oorz. van het lus trum-comité van DOSR, de heer E. M. de Koning, een inleidend woord, waarin deze er op wees dat dank zij de vruchtdragende training van DOSR, na het somber begin van de competitie thans de toekomst geluk kig weer wat meer perspektief geeft. Spr. hoopte daarom dat deze lus trumviering zal slagen en meewer ken tot een goede geest in de vereni ging alsmede het behoud van DOSR voor de 4e klasse KNVB. De muzi kale omlijsting was in handen van het bekende orkest .De Vrijbuiters" welke ook bij het gezellig samenzijn voor een feestelijke stemming wisten te zorgen, zodat men bij het naar huis gaan kon zeggen: „het was weer i een DOSR-avond als van ouds".

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6