Naar 'n zo produktief mogelijke bijdrage in 't nationale inkomen KOUD WEER: weeckelykse CRonycke Bezwaren tegen verplicht ziekenfonds Vreemdelingenverkeer krijgt twee ton minder ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Memorie van antwoord Landbouw In de memorie vant antwoord op de begroting van landbouw wordt erop gewezen, dat de financiële po- «itie van de boer sterker worden moet en dat zal het Nederlandse volk en ook de schatkist geld kosten. Hoeveel geld de consument zal moeten bijdragen om een gezondere boeren stand te krijgen, is nog niet precies aan te geven. Dat moeten het mini sterie van landbouw, visserij en voed selvoorziening en het Landbouwschap nog nauwkeurig uitrekenen. De mi nister wijs er echter nadrukkelijk op, dat alle prijsverhogingen van land- bouwprodukten nog geen gunstige ge volgen heeft voor de landbouw. Men denke slechts aan de afschaffing van de consumentensubsidies, waarvan alleen de schatkist voordeel heeft. De landbouw zal hiervan eerder nadeel hebben, omdat bijv. de hogere melk prijs de afzet ongunstig zal beïnvloe den. doordat de prijsontwikkeling op de wereldmarkt de laatste jaren omlaag is gegaan, terwijl tal van kosten-ele- menten daarentegen een stijging te zien gaven. Het gevolg is, dat de in komens in de Nederlandse landbouw steeds meer worden bepaald door de garantieprijzen. Daarom, zo zegt de minister, is het nodig de in deze prij zen verwerkte bedragen voor de han denarbeid en bedrijfsleiding van de boer meer in overeenstemming te brengen met de algemene loonont wikkeling in Nederland. Voor dit jaar taxeert de minister deze beloning voor een boer met een gemengd bedrijf van 10 ha op 6400, met een weide- bedrijf van 18 ha op 7200 en met een akkerbouwbedrijf van 50 ha op 8200. I>e gezamenlijke consumenten zul len via de prijzen die zij moeten be talen voor deze hogere beloning 45 miljoen op tafel moeten leggen. Daar komt nog eens 5 miljoen bij voor de hogere berekening van de eige- naarslasten (zoals onderhoud van ge bouwen, waterschapslasten, grondlas ten e.d.), 10 miljoen voor de verho ging van de landarbeidersionen met 5 en 75 miljoen voor de verlaging der subsidies. Met de kostprijsstijgin gen over het afgelopen jaar ad 35 miljoen komt dat de consumenten in totaal op 170 miljoen te staan. Gezinsuitgaven omhoog. De produkten waarom het gaat zijn melk, brood en suiker.. Voor brood en suiker zullen de verhogingen hun invloed pas na de oogst, dus in okto ber/november laten gelden. De melk zal, zoals men weet, trapsgewijze worden verhoogd. Hierdoor zullen de uitgaven van een gezin van vier per sonen over 1957 met gemiddeld 1.59 per week stijgen. Het grootste deel hiervan, nl. 1.50, wordt opgeslokt door de melkprijs, die aan het eind van het jaar 10 cent hoger zal zijn. Het brood, dat 0.4 cent per 800 gram en de suiker, die 3.5 cent per kg duur der wordt, vragen per week slechts reps. 4 en 5 cent. Het is dus eigenlijk zo, dat de ge meenschap als geheel zekere offers worden opgelegd ten behoeve van de landbouw. Deze overdracht van wel vaart vindt minister Mansholt zowel sociaal als economisch gemotiveerd, Gemeenten beslissen over verhoging taxi-tarieven Fiat van Economische zaken Huurauto- en taxibedrijven hebben van het departement van Economi sche Zaken toestemming verkregen om de verhoging van de benzineprijs door te berekenen in de tarieven. Stadsritten mogen met 2,5 cent per afgelegde kilometer of tien cent per eerste aanslag worden' verhoogd. De prijs van de interlocale reizen mag met ten .hoogste vijf percent van de thans geldende tarieven worden verhoogd. De goedkeuring van deze tarief wijziging houdt nog niet in, dat het vervoer werkelijk in prijs zal stij gen, want de 'beslissing hierover be rust bij de gemeentebesturen, die een verzoek tot verhoging van de ondernemers van de hand kunnen wijzen dan wel een verhoging kun nen toestaan beneden de vastgestel de maxima. In de grote gemeenten bestaat een gemeenteverordening waarbij de ver gunningen voor huurauto- en taxi bedrijven worden geregeld. Op grond van deze verordening zouden de gro tere gemeenten afwijzend kunnen beschikken op verzoeken tot tarief- verhoging. Weinig verschil In gemeenten, waar zulke veror deningen niet bestaan, verbindt het gemeentebestuur de hoogte van de tarieven vaak aan het afgeven van een vergunning. Doordat de tariefs verhogingen dus plaatselijk even wel binnen de toegestane landelijke maxima geregeld worden, is niet aan te geven, of en wanneer de ver hogingen hun beslag zullen krijgen. Tussen de twee mogelijkheden van prijsverhoging van stadsritten be staat in feite geen groot verschil. Een stadsrit is doorgaans ongeveer vier kilometer lang. Het maakt daarom weinig uit of de prijs met 2,5 cent per kilometer wordt opgeslagen, of dat de eerste aanslag, die in elke gemeente ver wanneer het landbouwbeleid maar waarborgen inhoudt, dat er omstan digheden worden geschapen voor een zo produktief mogelijke bijdrage van de landbouw in het nationale inko men. De agrarische sector zal dan ook in zijn geheel minder kwetsbaar moe ten worden gemaakt voor ongunstige ontwikkelingsfasen van de markt, terwijl de arbeidsproduktiviteit nog verder moet worden opgevoerd. Daar om is het noodzakelijk, dat in de hui dige regeringsperiode voor een aan tal urgente vraagstukken in de land bouw een oplossing wordt gevonden. Dit zal belangrijke consequenties heb ben voor de structuur van de land bouw. De bewindsman denkt hierbij o.a. aan bedrijfsvergroting, ruilverka veling, een betere waterhuishouding (op 47 pet. van de Nederlandse grond is de waterbeheersing niet in orde), elektrifikatie van onrendabeb gebie den, wegen verbetering (40.000 km landbouwwegen zijn onverhard) enz. Een van de oorzaken, waardoor tal van boerenbedrijven zijn versnipperd, is het erfrecht. Dr. Mansholt is van plan met de minister van justitie te onderzoeken of het erfrecht op dit punt veranderd kan worden. Ook wil de minister maatregelen nemen die de migratie uit de landbouw naar an dere sectoren van het economische le ven kunnen stimuleren. Landbouwonderwijs. Bij de verbetering van de bedrijfs voering en de opvoex-ing van de ar beidsproduktiviteit, wil de minister veel aandacht schenken aan het land bouwonderwijs. Hij denkt hierbij aan een bijscholingsprogramma voor de oudere boeren en landarbeiders, het invoeren van een leerlingenstelsel, zoals men dat in tal van andere be drijfstakken kent en aan specialisatie op de middelbare landbouwscholen. Pacht- en prijsbeleid. Om tot een verantwoord pacht- en prijsbeleid te kunnen komen is het noodzakelijk de gronden naar hun produktievermogen te taxeren, aldus minister Mansholt. Hiermee zullen echter verscheidene jaren gemoeid zijn. Hetzelfde geldt voor het onder zoek naar de bedrijfseconomische waarde van de gebouwen. Er is voor de landbouwbedrijfsgebouwen reeds een afzonderlijk onderzoekingsinsti tuut opgericht. Het zal in Wagenin- gen worden gevestigd. Ter bepaling van de hoogte der aan het gebouwen- bezit verbonden eigenaarslasten moet volgens de minister worden uitgegaan van de algemene vervangingswaarde en niet van de specifieke vervan gingswaarde, omdat deze thans als gevolg van uitzonderlijke omstandig heden (schaarse bouwmaterialen, ar beiderstekort e.d.) bijzonder hoog is. De minister verwacht, dat de speci fieke vervangingswaarde zal dalen naar het niveau van de algemene ver vangingswaarde, die verkregen wordt door in plaats van met de werkelijke stijging der bouwkosten, rekening te houden met de gemiddelde kosten stijgingen in andere takken van nij verheid. Bij de calculatie van eige naarslasten wil de minister een ren tepercentage van 3)4 aanhouden. Grondrente. Het is echter niet voldoende alleen de eigenaarslasten van de gebouwen te berekenen. Daarnaast moet de pacht een vergoeding inhouden voor de beschikbaarstelling van de grond voor agrarisch gebruik, de z.g. grond rente. Wellicht kan in dit verband beter worden gesproken van netto- pacht, aldus de bewindsman, omdat deze factor in een hoogontwikkelde landbouw toch voor een groot gedeel te kan worden gezien als interest en afschrijving van hetgeen aan de grond ten koste is gelegd in de vorm van grondverbetering. De S.E.R., die enkele jaren geleden over het vraagstuk van de pachtprijs vorming advies heeft uitgebracht, gaf de voorkeur aan de vaststelling van een minimum grondrente voor de minst waardevolle grond. Minister Mansholt wil echter verder gaan door tevens voor betere gronden een grondrente vast te stellen, die dan door middel van de garantieprijzen, zo nodig met behulp van verdere maatregelen, zo dicht mogelijk kan worden benaderd. De regering heeft besloten rekening te houden met de volgende bedragen voor de minimum grondrente: voor de zandgronden 30, zeekleigebieden 70, weidege bieden 45 en veenkoloniën 45. Een wijziging van de pachtnormen zal binnenkort voor advies aen de betrok ken organisaties worden voorgelegd. Volgens het centraal bureau voor de statistiek bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouwpro- dukten in het 4e kwartaal 1956 1.067.3 min. gld. tegen 1.086,4 min, gld. in het overeenkomstige kwartaal van 1955 2%). Tegenover een geringere uitvoer van de akkerbouw- en veehouderij- produkten resp. 360,3 (v.j. 369,7) min. gld. en 541,8 (553,9) min. guld. staat een hogere uitvoer van de tuin bouwprodukten 165,2 (162,8) min. gulden. Het aandeel van de landbouw in de totale uitvoerwaarde daalde van 38% tot 37% vergeleken met het over eenkomstige kwartaal in 1955. In 1956 bedroeg de totale uitvoer van land- en tuinbouwprodukten 3.902.4 min. guld. tegen '3.704,2 min. gld. 5%). Hiervan werd aan akkerbouwpro- dukten voor een waarde van 1.350,3 (v.j. 1.237,7) min. gld. uitgevoerd, aan veehouderijprodukten voor 1.865,0 (1.848,4) min. gld. en aan tuinbouwprodukten voor 687,1 (618,1) min. gld. Het aandeel van de landbouw in de totale Nederlandse uitvoerwaar de bleef onveranderd n.l. 36%. enige hoop van de koolbouwers Tien bedrijven reeds gesloten Als gevolg van het huidige, wel zeer zachte februariweer, dat de vraag naar de verschillende koolsoor ten sterk heeft doen dalen heerst in de kringen van de Langedijker tuin ders al geruime tijd een gedrukte stemming. Dinsdag j.l. werden vier wagons met kool op de veiling doorgedraaid, gisteren was het er één en ingewij den verwachten, dat op de veiling van vandaag wel vier of vijf wagons met doorgedraaide witte kool de veiling zullen verlaten. Als de export nog enkele weken zo slecht blijft als thans het geval is, kan men er op rekenen, dat er dagen komen, waarop het geen bijzonder heid is als er twintig wagons met doorgedraaide kool worden gebruikt om er veevoer van te maken. Daarom is de enige wens van de koolverbouwers, dat ook deze win ter nog een paar dagen vorst mag brengen. Toen in 1956 geheel Europa in de greep van de vorst lag bereikte de Verlopen bankbiljetten aangeboden De gemeentepolitie van Onstwedde heeft een inwoner van Rotterdam aangehouden, die na gebruik van en kele consumpties in een der café's betaalde met een bankbiljet van 20, welke biljet na onderzoek reeds 12 jaar uit de circulatie bleek te zijn. De caféhouder waarschuwde de po litie, die de man aanhield. Op het politiebureau bleek, dat hij nog meer ongeldige bankbiljetten, tot een to taalbedrag van ongeveer 1000 in zijn bezit had. De Rotterdammer was voor zaken naar Duitsland geweest en vertelde deze ongeldige bankbiljetten daar van een kennis te hebben gekregen. Nadat de politie zich met de Duitse politie in verbinding had gesteld, bleek, dat deze „kennis" nog voor een bedrag van 3000 aan ongeldige Nederland se bankbiljetten in zijn bezit had, wei- vraag naar de verschillende koolsoor ten een hoogtepunt. Door de goede zaken die de tuinders toen hebben kunnen doen, hebben zij wat armslag gekregen voor de noodzakelijke in vesteringen in hun bedrijven. Wanneer de export nog lang uit blijft, zo is de mening van de tuin ders, dan worden deze winst zowel als de verbeteringen met één slag te niet gedaan. Een tiental tuinders zag de toekomst zo donker in, dat ze hun bedrijven hebben opgeheven om werk te gaan zoeken in de industrie. Thee wordt goedkoper Naar wij in bevoegde kringen ver nemen zullen de theeprijzen met in gang van maandag 25 februari a.s. worden verlaagd. De soort van 98 cents per 100 gram wordt verminderd tot 94 cents en de soort van 80 cents per 100 gram gaat omlaag naar 74 cent. De duurdere theesoorten wor den met 2 cents per 100 gram ver laagd. Dete prijsdaling vloeit voort uit het wereldmarktprijsniveau. Leerlingenstelsel voor landbouw in overweging Minister Mansholt wil voor de land bouw een leerllngenstelsel gaan in voeren. Het praktijkonderwijs, dat ln de twee hoogste klassen der lagere land- en tuinbouwscholen wordt gc« geven, zal de aanloop vormen tot dit stelsel, waarvan de organisato rische voorbereidingen nog in dit be grotingsjaar zullen worden getrof fen. Het ligt in de bedoeling dat de eerste leerlingen, die aan het leerlin genstelsel willen deelnemen, in 1958 zullen kunnen worden aangenomen. Voor de oudere boeren en landarbei ders zal een bij scholingsprogramma worden ontworpen. Op korte termijn zal een commissie -worden geïnstalleerd, die zal advise ren over de mogelijkheden en de wenselijkheid van het verbinden van specialisaties aan de middelbare landbouwscholen. De minister wil bijzondere aan dacht schenken aan verbetering van de methodieik van het onderwijs. EEN HELE MAAND ZONDER GELD Het gehele maandelijkse inkomen van een bejaard echtpaar uit de Noordmolenstraat te Rotterdam is zoekgeraakt. Men betaalde op een postkantoor aan de man, de 78-jari- ge A. J. van K., zijn maandelijks ouderdomspensioen uit met de aan vulling van sociale zaken, een bedrag van ƒ197.17. ƒ2.17 stopte de man in zijn portemonnaie en de rest, naar hij dacht, in een speciaal daarvoor mee gebrachte sigarenkoker. Thuisgeko men bemerkte hij echter dat de koker leeg was. Hij vermoedt, dat hij het f;eld op het postkantoor heeft laten iggen. De recherche van het bureau Bergsingel heeft een aantal mensen gehoord, die tegelijk met de man aan het loket hebben gestaan, echter zon der resultaat. 't Is deese weeck eens nix gedaen, De tyd ls maer voorbygegaen en 't Leeven flux gevloghcn sonder een groot gebeurtenis die het verhaelen waerd en is. 'k Sit op 't pampler geboghen en peyns en denck wat is geschied: 'k en weet het niet 't en weet hot niet. weet het niet, geloof mc vry, hoe kan ick nou togh schryven van oenen tyd so arm als dees* waerin ick toch so weynigh lees van wat vermeld moet blyven in onae weeck'lykse cronyck voor elckend' een te pronck, te kyck? In Lisse is 't een coster dan die daer philosopheren can van vyfftich langhe Jaeren dat hy in dienst van Lisse's kerek syn daeghen vulde met syn werek en daermee winst te gaeren voor als hy moede, erom en cleyn, Coster-in-'t-vack-vergrysd sou zyn. 'k Ben tot my selven ingekeerd, van Kesteren heeft my geleerd dat nvemand oyt can weeten hoe of het morghen wel sal syn: de druck so groot, de vreughde cleyn, en sorghen ongemeeten? lek ben tot in het mergh geraeckt, wie heeft syn leeven self gemaeckt? In Leyden was het ons© brood- besorgher Koole die daer dood gewoon gingh jubileeren omdat hy veertich jaeren langh syn brood rondbracht. Dit lofrgesangh isser om hem te eeren. Ick wensch, hy -brenght nog meen'ghe stond' syn brood by syn calanten rond. ïn Leyden is men wat van streeck wyl daer iet niet in orde bleeck met straet, (of gracht), of gracht, (of straet) de gracht wierd straet, de straet weer gracht, toen wierd de gracht gedempt en dacht nu is 't naetuurlyck Paepenstract. Er staet weer Paepengracht te leesen, 't sal morghen wel weer anders weesen! En (weer in Lisse) stonden daer op eenen nacht veel waeghens claer met veelderhande bloemen. Die moesten naer de Rhyn gebracht, daer voerde men een bloemenpracht waer wy so graeg-h op roemen. In Bloemlust sagh men niet veel heul', en de bollenstreeck trock dus naer Ceulen. WILLEM VAN HORSTENDAEL. Door de stichting volksgezond heidszorg VGZ te Niimegen is een nota „Vrijwillige ziekenfondsverzor- ging" uitgebracht, waarin zij stel ling neemt tgen de verplichte zieken fondsverzekering, zowel om prin cipiële als om praktische redenen. Deze nota is toegezonden aan alle autoriteiten, die op enigerlei wijze bij het ziekenfondswezen en meer in het bijzonder bij de in voorbereiding zijnde ziekenfondswet betrokken zijn. De principiële bezwaren tegen verplichte verzekering richten zich zowel tegen het verplichte karakter als tegen de verregaande bemoeiin gen van overheid en bedrijfsleven, waardoor volgens de nota inbreuk wordt gemaakt op de rechten van het individu in deze hoogst persoonlijke aangelegenheid. Het feit, dat deze verplichte verzekering is gekoppeld aan de ziektewet en daarmee de uni forme loongrens gemeen heeft is er bovendien oorzaak van dat geen re kening wordt gehouden met de be hoefte, die behalve door het loon ook gevormd wordt door het gezin en de gezondheidstoestand. Naast deze principiële bezwaren is er echter het praktische bezwaar, dat de thans bestaande toestand een ap paraat nodig maakt waarop verschei dene miljoenen bezuinigd zouden kunnen worden, die dan aan de ver- Hoewel de kost de baat vooruit gaat schilt met tien cent omhoog gaat.ike in beslag werden genomen. De Ook over de toepassing van een van Rotterdammer zal ter beschikking van beide verhogingen wordt door het de justitie in Groningen worden ge- gemeentebestuur beslist. 1 steld. Rekest van ANVV De bestedingsbeperking doet ook zijn invloed gelden bij de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer. Het hoofdbestuur van deze vereniging heeft bericht ontvangen van minister Zijlstra, dat het in het jaar 1957 rekening dient te houden met een subsidie vermin dering van 200.000 gulden. Voorlopig is dit bedrag reeds geblokkeerd. In het afgelopen jaar had de ANVV haar subsidie juist met een half mil joen tot 1.410.000 gulden ver hoogd gekregen. Met de toegezegde verlaging gaat de ANW er weer met veertien percent op achteruit. De vereniging wordt door het besluit van minister Zijlstra ernstig gedu peerd en wil door het indienen van een rekest trachten de genomen maat regel ongedaan te maken. Wereldtentoonstelling. De weerslag van de subsidiebeper king zal zich vooral laten voelen in de intensieve propaganda-actie, die het ANW dacht te voeren om de die zich zeer vele verdiensten ver komt de door minister Zijlstra ge troffen maatregel wel zeer ongele gen. Ze zal tot gevolg hebben, dat een veel grotere reclame gevoerd moet worden om hetzelfde aantal be zoekers aan te trekken als de vorige jaren. Karig bedeeld. Bovendien was naar de mening van het ANVV de oude subsidie toch al aan de lage kant. Het meren deel van de buitenlandse zusterorga nisatie ontvangt veelvouden van net bedrag, dat het ANW ter ondersteu ning mag ontvangen. Hierin ziet het bestuur van de ANW reeds een re delijk argument om de subsidiever laging ongedaan te maken. Het vreemdelingenverkeer in Nederland bracht in 1956 ruim 236 miljoen gul den op. A. P. J. VAN DAM OVERLEDEN. bezoekers van de komende wereld tentoonstelling te Brussel in 1958 ook Nederland te laten bezoeken. In dit plan zitten vele kansen voor de Ne derlandse Hotellerie. Nu bovendien een van de grootste attracties van Nederland,, de goed koopte, dreigt weg te vallen door prijsstijgingen op allerlei gebied, worven heeft als landelijk pionier van de H.O.C.R.E.S., de Nederlandse Katholieke Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders en Slijters. Niet alleen richtte hij deze bond op, maar bracht ook de afdeling Gouda tot stand en had een werkzaam aandeel in de oprichting van vele plaatselijke verenigingen elders. zekerden ten goede zouden komen, aldus de nota. Volgens een bijgevoeg de begroting behoeft bij een totaal aan lasten van 55 gld. per verzeker de, de premie niet meer dan 1.59 per week te bedragen. In overweging wordt gegeven om voor de groep der minst draagkrach- tigen een verlaagde contributie vast te stellen, evenals voor zieke en ge brekkige kinderen, voor studerende kinderen en voor ouden van dagen. Produktschap zuivel om advies gevraagd Aan het Produktschap voor Zuivel heeft minister Mansholt advies ge vraagd op welke wijze de prijsver hoging van consumptiemelk verwe zenlijkt kan worden. Men kan deze geleidelijk doen plaatsvinden (b.v. drie verhogingen van 3 a 4 cent) of in één keer per 1 juii met tien cent per liter. De verhoging van de brood- en sui kerprijs (resp. 0,4 cent en 3,5 cent) zal zijn invloed pas doen gelden nè de oogst, dus ongeveer in oktober/ november van dit jaar. De prijzen voor deze artikelen zijn, aldus minister Mansholt, mede af hankelijk van de ontwikkeling op de wereldmarkt. Dit is met name voor brood het geval. De suikerproduktie in Nederland is belangrijk lager geweest dan de bin nenlandse behoefte. Aanzienlijke hoeveelheden suiker moeten daarom in het buitenland worden aangekocht voor een belangrijk hogere prijs dan de binnenlandse garantieprijs. Het verschil wordt nu opgevangen door het Landbouw Egalisatie Fonds. Voor melk had de prijsverhoging reeds moeten ingaan op 1 nov. 1956, doch de regering heeft besloten het devies van de SER als richtsnoer te nemen. Om de indruk weg te nemen dat de Nederlandse consument grote of fers moet brengen ten behoeve van de landbouw, wijst de minister erop dat de thans ingevoerde wijzigingen in het garantiebeeld laag genoemd kunnen worden in vergelijking met die in de ons omringende landen. TIENJARIG MEISJE OMGEKOMEN TIJDENS BOERDERIJBRAND. Gisteravond is tijdens een boerde- rijbrand in de gemeente Deurne het tienjarig dochtertje van het echtpaar Van Kol levend verbrand. De oude boerderij, die in Liessel staat, brandde als 'n fakkel. Het vuur freep snel om zich heen omdat de akbedekking van stro was. In de stallen verloor een koe de strijd te gen het vuur en een varken met tien biggen. De zeven jongste kinderen van het uit elf personen bestaande gezin wa ren toen de brand uitbrak reeds naar bed. Van ben. kon het tienjarige meisje niet meer worden gered. ARKA: Acute nood in ambtenarengezinnen Het hoofdbestuur van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging heeft een manifest uitgegeven, waarin wordt betoogd, dat in vele ambtena rengezinnen acute nood bestaat. Het hoofdbestuur betreurt het diep, „dat de zeer urgente maatregelen ten be hoeve van de lagere en middelbare ambtenaren nog steeds op zich la ten wachten", „Mede gelet op de toezeggingen van de minister van binnenlandse za ken, publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie en bezitsvorming in de Twee de Kamer der Staten-Generaal en aannemende, dat oo<k de Eerste Ka mer der Staten-Generaal niet zal na laten te bevorderen, dat salarisverbe teringen zo spoedig mogelijk tot stand komen, meent het hoofdbe stuur van de ARKA de verwachting te mogen hebben, dat thans ten spoe digste, mede aan de hand van de voorstellen van de organisaties, ge paste maatregelen zullen worden ge troffen", aldus wordt in het manifest gezegd. „Het is wel duidelijk aldus ver der het .ranifest dat op den duur de nauwgezette, stipte plichtsbetrach ting van het overheidspersoneel in het gedrang moet komen, indien de oorzaken van de nu reeds jarenlang bestaande onrust in zijn gelederen niet afdoende worden opgeheven." „Daarenboven wordt het algemeen belang blijvend geschaad, wanneer het overheidscorps ook'in de middel bare en lagere rangen niet meer zou behoren tot de beste arbeidskrachten van ons volk, omdat al te gemakke lijk elders op gunstiger voorwaarden arbeid kan worden verricht". SOLDAAT GING ER VAN DOOR. De politie is er in geslaagd een ruitentikker, die enkele maleni zijn slag geslagen heeft aan de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam, te arreste ren. Het bleek de 21-jarige zeeman H. B. uit Rotterdam te zijn, eigen lijk dienstplichtig militair bij de in fanterie, die er op zeven februari j.l. van door ging. Hij sliep in diverse logementen onder valse naam en om aan geld te komen vernielde hij win kelruiten en nam dan voorwerpen (voornamelijk fototoestellen) mee, ook zou hfi een gast in een logement een loonzakje met ƒ90.— ontnomen hebben. De marechaussee heeft hem gearresteerd en h(j zal zich voor de krijgsraad hebben te verantwoorden. DODE AAN BOORD VAN NOORS SCHIP. Het Noorse vrachtschip „Ringen" heeft gisteren zijn reis langs de Ne derlandse kust onderbroken om een overleden lid van de bemanning aan wal te zetten. Het schip is daartoe de Nieuwe Waterweg binnengevaren, waar een vaartuig van de rijkshaven- dienst het stoffelijk overschot heeft overgenomen en naar de berghaven heeft gebracht. De „Ringen" heeft daarop de reis vervolgd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5