Pater Piet Wesseling komt in Leiden In maart a.s. begint de „Fotu" met bevolkingsonderzoek Leiden Scherp Laat u straks doorlichten N»r HUIBERS ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Campagne onderzoek op t.b. zal in juli beëindigd worden Tussen 1 en 10 maart a.s. beginnen de mannen van de „Fotu" met het huisbezoek in Leiden. Bewoners van de wijk rond de Rijnsburgersingel kunnen hen het eerst verwachten. Hiermede wordt dan een begin ge maakt met het bevolkingsonderzoek op tuberculose, dat dit jaar ln Leiden gehouden wordt. Dit wat volwasse nen en kinderen beneden de vier jaar betreft. De jeugd van de 85 dagscho len wordt in dezelfde week in het licht van de röntgentoestellen ge plaatst. Zij komen allen naar de Stadsge hoorzaal^ waar de 20.000 kinderen met een snelheid van 200 per uur het röntgenapparaat zullen passeren. Rond 27 maart begint na deze scholen-krachtproof het andere werk, dat ook zoveel van de krachten van dc „Fotu", maar méér nog van de medewerking van fle burgerij ver. langt: de controle der volwassenen. Zij passeren in een frequentie van 140 per uur het doordringend oog van de kleinbeeldcamera. De films van de camera worden la ter ontwikkeld en op een scherm ge projecteerd. Men kan dus niet zeg gen, dat ook werkelijk iedere onder zochte burger slechts een halve mi nuut tijd van de Fotu-mensen vraagt. Als men het huisbezoek en het on derzoek achteraf er bij telt komt men zelfs op een half uur per deelnemer. Geringe kosten. Dit jaar wordt er voor de foto één gulden van u gevraagd. Dat is aan merkelijk minder dan zij in werke lijkheid kost; de Fotu kan dit ook al leen dank zij de subsidie van tenmin ste 20 a 30 duizend gulden, die de gemeente verstrekt. Dc gulden kan men betalen aan de huisbezoeker. Op de kaart, die het bezoek van de Fotu heeft aangekon digd. wordt na betaling een zegeltje geplakt. De foto voor de schoolgaande kin deren kost veertig cent. Minvermogenden kunnen van de plicht tot betalen ontslagen worden. Invaliden kunnen gebracht en ge haald worden. Hiervoor heeft men de hulp van autobezitters nodig. Zij, die hun medewerking willen verlenen, kunnen zich opgeven aan het gebouw van de Sociale Raad, Nieuwsteeg 6. Tenslotte geven wij een overzicht van het onderzoek-programma: 1. Rijnsburgerschool, 2. School Potgieterlaan, 3. School Maresin- gel, 4. School Stadhouderslaan, 5. School Du Rieustraat, 6. School Sumatrastraat, 7. School Ooster straat, 8. itadsgehoorzaal, 9. Wees huis Hooglandse Kerkgracht. 12 Juli moet de gehele campagne achter de rug zijn. ENIGE CIJFERS VAN DE CONTRÓLE IN 1953. In 1953 werden gefotografeerd 61.329 personen. Het opkomstpercentage was 66.4% ongecorrigeerd). Gecorrigeerd be droeg dit percentage 95.6%. Opgeroepen werden voor nader on derzoek 3.529 personen. Geconsta teerd werden 38 gevallen van actie ve tuberculose, 792 gevallen van in actieve tuberculose, waarvan er 132 op het consultatiebureau bekend wa ren en 211 gevallen met afwijkingen in de borstholte van niet tuberculeuse aard. Avondmis in St. Leonarduskerk Op de dag van Lord Baden-Powell Gisteren is dan overal In den lan de de grote voorganger van miljoe nen jongens en meisjes herdacht: Lord Baden-Powell. De katholieke jongeren kwamen bijeen in de St. Leonarduskerk aan de Haagweg, waar pater Octavianus van den Bar selaar o.f.m. een II. Mis opdroeg. Tij dens deze H. Mis hield hij een pre dikatie. Eigenlijk behoorde deze taak toe aan reetor L. P. M. Vester, dis- tricLsaalmoezenier, doch rector Vester vertoeft op het ogenblik buitens lands. Pater Van den Barselaar, die aal moezenier is van de zeeverkenners- groep „St. Paulus" te Leiden, begon er mee, zijn toehoorders en -sters op hun feestdag te feliciteren. Hij wees voorts op hetgeen Baden-Powell ge zegd heeft: „Ga gelukkig door het le ven. door anderen gelukkig te ma ken". De hele wereld, aldus pater Van den Barselaar, speelt een spel, maar dat spel krijgt eerst zyn volle waarde, ils wij God er in zoeken, en zodoende de wereld vernieuwen. De kleinheid van ieder mens maakt noodzakelijk, dat er een in even wicht brengend tegenwicht is: dat schiep Baden-Powell. die in zijn „Spel van Verkennen" de natuur naar voren bracht, en de liefde voor de naaste. Wij streven, aldus pater Van den Barselaar. naar een menta liteitsverandering, die alle zucht naar rijkdom, alle zelfverheerlijking doet wegcijferen want: verkennen dienen van de gemeenschap. Tijdens de consecratie gaven drie bazuinblazers en een tamboer van de Paulusband te Leiden het „gene raal saluut". Jubileum „Verbum Dei" Het is dit jaar 12 y, jaar geleden, dat de stichting „Verbum Dei" van de Vrouwen van Bethanië in de stad Leiden en naaste omgeving haar ze genrijk apostolaat begon. In alle parochies van Leiden is dit apostolaat bekend en zijn er paro chianen, die met grote dankbaarheid op het werk van de Vxouwen van Bethanië terugzien. Daarom is het begrijpelijk, dat de pastoors van de stad aan hun paro chianen de gelegenheid willen geven hun steun en sympathie aan „Ver bum Dei" te betuigen. Zij kunnen dit o.a. tot uiting brengen door met aan dacht te luisteren naar 'n predicatie op a.s. zondag 24 febr. en het schen ken van een milde gift. H. SONDAAL, pr. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 537. Horizontaal: 1. ekster, 5. Lee, 6. handel, 8. la, 9. eva, 10. las, 13. na, 14. vreemd, 17, era, 18. drukte. Verticaal: 2. sla. 3. tent, 4. eed, 6 haver. 7. eland. 8. Ie, 11. sa, 12. Pe ru, 15. eer, 16. mak. MET K. ft O. NAAR DE CARIBOU- ESKIMO'S. Over het leven van de Caribou-Es kimo's sprak gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal, op uitnodi ging van K. O., mr. G. v. d. Steen hoven. Aan de hand van kleurendia's vertelde hy van zijn ervaringen met deze kleine groep Canadese Eskimo's, die in het binnenland ten westen van de Hudsonbaai hun nederzettingen hebben. Bedraagt hun aantal ongeveer vijf honderd, men zal er zeker niet meer dan vijftig of zestig bij elkaar aan treffen. Slechts een enkele maal in dc zomermaanden komt een groot deel van deze Eskimo's, die voorna melijk van de jacht op rendieren le ven, naar de kust, waar zij elkander dan ontmoeten. Hun jachtvelden lig gen in de Canadese onherbergzame en boomloze vlakte. De Caribou-Es kimo's verschillen in één opzicht met de tienduizend andere Canadese Es kimo's. Hun levenswijze is namelijk geheel en al gericht op de rendier- jacht. Het emotionele leven van deze mensen wordt er zelfs door beheerst. Zij voeden zich drie maal per dag met het vlees, terwijl van de huid kle ding en schoeisel wordt vervaardigd, Uitvoerig ging spreker in op de ma nier van jagen. Mede dank zij filmvertoning later op de avond kreeg men een uitstekende indruk van zeden en gewoonten van deze Eski mo's, wier samenleving zo bijzonder eenzijdig is georiënteerd. De belang stelling was wederom zeer groot en men kan zich daar terecht over ver heugen. Binnenkort begint weer het bevol kingsonderzoek in Leiden. Allicht zult U zich afvragen, of dit nog wel nodig is, nu het aantal tuberculose patiën ten geleidelijk afneemt en het sterfte cijfer van deze ziekte in ons land het laagst is. Het is U bekend, dat er nog maar weinig sanatoria zijn, die wachtlijs ten hebben; ja er zijn kleinere inrich tingen, die opgeheven moesten wor den, omdat het aantal patiënten te laag werd. Het is niet zo moeilijk te raden, waaraan deze gunstige toestand te danken is. Enerzijds aan het goed ge organiseerde opsporingswerk; ander zijds aan de meer geperfectionneerde bestrijding van deze ziekte, zowel me disch als sociaal. Wie kan ontkennen, dat juist het bevolkingsonderzoek een belangrijke rol heeft gespeeld bij de opsporing der tuberculose-patiënten? Om deze, voor Nederland zo gun stige toestand, te kunnen handhaven, is het nodig, dat wij waakzaam blij ven! gevoeligheid voor een ziekte wordt dikwijls groter, naarmate deze minder vaak voorkomt, omdat dan bij velen een natuurlijke weerstand ont breekt. Een open tuberculose-lijder, kan daardoor in een betrekkelijk korte tijd onwetend een groot aantal slacht offers maken. Helaas komt dit ook nu [nog te vaak voor! Het bevolkingsonderzoek, dat pas is beëindigd in Katwijk en Wassenaar onderstreept weer de noodzaak van dit onderzoek. Ook de periodieke controle der Leidse studenten van dit jaar toont aan, dat de tuberculose nog allesbe halve uitgeroeid is. In de laatste maanden blijkt ook op het Consultatie Bureau voor tubercu lose bestrijding te Leiden, dat het aantal actieve tuberculose-patiënten weer is toegenomen, waardoor ver- scheidenen uitgezonden moesten wor den naar sanatoria. Dit alles houdt een waarschuwing in! Wij moeten evenmin vergeten, dat ons land maar een klein gebiedje is, tc midden van landen, waar de toe stand belangrijk minder gunstig is. Het vroegtijdig ontdekken van deze ziekte is, zowel voor de patiënt, als voor de omgeving, belangrijk. Ener zijds is de ziekte-duur korter, ander zijds wordt de besmetting voorkomen of beperkt. Het argument van „ik voel me ge zond" is niet steekhoudend. Opval lend is, dat de patiënten meestal geen of weinig klachten hebben, terwijl de algemene toestand nog lang behoor lijk kan blijven. Het lichamelijke aanpassingsvermo gen is vr\j groot, ook al omdat de ziekte langzaam voortschrijdt. 1 Vooral bij de oudere mensen treden de ziekteverschijnselen weinig op de voorgrond, omdat er nu éénmaal min- Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned, Recht de heer W. van Olden te Den Haag. Geslaagd voor het cand.ex. Franse taal- en letterkunde mej. J. M. C. Nolen te Amstelveen en mej. A. M. van Es te Santpoort. Geslaagd voor het cand.ex. Klas sieke Letteren mej. M. de Haas te Arnhem. De kolonel der intendance-staf en hoofd van de cantinedienst van de koninklijke land- en luchtmacht, ge vestigd te Leiden, is donderdag j.I. in het militair hospitaal te Den Haag overleden. Hij wordt maandag a.s. begraven op het r.-k. kerkhof aan dc Binckhorstlaan aldaar. Burgerlijke Stand Geboren: Ivo Theodorus Maria, zn van H. J. Dirks en A. D. W. Steenhof. Gerardus Johannes, zn van V. Weber en L. Zonneveld. Wilhelmina Jaque- line Petronella Bertha, dr van J. P. Smit en E. Zuidhoek. Jacobus, zn van P. Eradus en S. Stikkelorum. Overleden: W. van der Plas, 75 jr, weduwe van A. Kort. der lichamelijke eisen behoeven te worden gesteld en het vele hoesten als een normaal ouderdomsverschijn sel wordt gezien. Hoewel het hoofddoel van het be volkingsonderzoek is, het opsporen van tuberculose, worden ook andere ziekten van de longen in afwijkingen aan hart, middenrif en skelet ont dekt. Dit bevolkingsonderzoek kan pas slagen, als zeer velen hieraan deelne men. Immers, de achterblijvenden kunnen juist longafwijkingen hebben. Daarom geef ik U de raad, gehoor te geven aan de oproep voor dit toch zo belangrijke onderzoek. Dr. D. RUITER, (districtstuberculosearts) GEM. AANKONDIGING VERF EERSMAATREGELEN. Burgemeester en Wethouders v«u Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten: 1. de aanwijzing als voorrangsweg van de volgende wegen en wegge deelten met ingang van 1 maart 1957 in te trekken: de Breestraat; de Haag- brug; de Haagweg; de Hoge Rijndijk; de Hogewoerdsbrug; de Korevaar- straat, voor zover gelegen tussen het Steensehuur en het Levendaal; het Levendaal, voor zover gelegen tussen de Korevaarstraat en het Plantsoen; de Noordeindsbrug; het Noordeinde het Noordeindsplein; de Plantagelaan; de Staatsspoorbrug; de Utrechtsebrug; de Wittepoortsbrug; ~|het kruispunt LevendaalRijn- STILLE OMGANG In de nacht van 9 op 10 maart zul len de Leidse mannen en jongeman nen deelnemen aan de Stille Omgang te Amsterdam. Voor de parochianen van de He rensingel valt deze Stille Omgang samen met de viering van 't Veertig urengebed in de parochie. Immers de sluiting van ons Veertig-Urenge- bed is op zondag 10 maart. Hoe meer onze mannen bereid zijn om hun nachtrust op te offeren om het H. Sacrament te gaan vereren bij hun stille tocht door de straten van Amsterdam, des te meer zal deze liefde voor het Sacrament ook tot voordeel strekken aan 't godsdienstig leven in onze parochie-gemeenschap. En wij mogen dan ook gerust ver straat aan te wijzen als voorrangs-j trouwen dat deze mannen en jonge- kruisxng, m dier voege, dat aan het ----- verkeer, dat zich voortbeweegt langs het Levendaal, voorrang moet wor den verleend. Een afschrift van dit besluit is ge zonden aan d? Hoofdingenieur-Di recteur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Mi nister van Veikeer en Waterstaat 1 aangewezen verenigingen, beharti- ging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Sta-1 ten van Zuid-Holland. Advertentie die in de nacht hun omme gang hebben gehouden ter ere van het H. Sacrament, op de zondag avond van de 10e maart voldoende uitgerust zullen zijn om ook de Plechtige Ommegang met het H. Sacrament mee te maken in de eigen parochiekerk. J. A. VAN KLEEF, Pastoor. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera- Leidse Agenda ZATERDAG 23 FEBRUARI. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 23 February 1857. Het plan, dat men te Gouda had gevormd, om in het tekort van de sted. begrooting van 1857, ten bedrage van ruim f14.000, door vrijwillige bijdragen van de ingezetenen te voorzien, is niet gelukt. Er is slechts door 226 van de 1000 (aangeslagen) ingezete nen voor omtrent 6000 inge schreven. Leyden. Het Academisch gasthuis verpleegde 180 volwas senen, 250 kinderen en 100 kraamvrouwen. Bovendien wer den er 144 aan hare woningen, onder toezigt van den Hoog leeraar Simon Thomas, door 22 candidaten in de geneeskunde verlost. Haarlemmerstraat 1 23, Leiden ▼oor Eeboorteaankondigingen R.K. Damesgymnastiekvereniging „Viktorie". Grote uitvoering. Na af- logie (Garenmarkt lib). Tentoonstel-vastenavondbal o.l.v. Evert Cas ling geologie in Nederland. Op werk-1 telein> m.m.v. The Blue Moon Com- dagen van 10-12 en 24 uur. Des stadsgehoorzaal, 8 uur n.m. zondags van 24 uur. j Baden Powell-herdenking Neder- Rijksmuseum voor Volkenkunde: i landse Padvinders. Rijnland: Mare- Tentoonstelling van Japanse prenten, ^erk 19.30. (Advertentie) 10 uur vjtx. tot 4 uur nam, De Lakenhal: Expositie Kees Bol. 104 uur, 's zondags 14 uur (tot en met 4 maart). BIOSCOPEN. De K.F.C. keuring van de biosco pen. die van 22 februari tot 1 maart, in Leiden draaien is als volgt: Casino: Les enfants du paradis, vol wassenen. (Geprol.) Donderdag cyclus: The Third Man. Achttien jaar. Lido: Dr Vlimmen, strikt volwas- Luxor: Folies Bergère, volwassenen. Trianon: High Society, veertien iaar (Geprol.). Rex: Congo-desperado's, veertien jaar. Bijzondere forumavond Onze verhouding tot de niet-htholieken in het jeugdwerk Het belooft een machtig interes sante avond te worden, de dinsdag avond 26 februari a.s. Want dan komt Pater Piet Wesseling in de Romanuszaal, 8 uur, spreken over een onderwerp, dat velen, maar vooral de jongeren dikwijls bezig houdt: Hoe is onze verhouding tot de niet-katholieken? Er gaat geen dag voorbij of ieder van ons heeft wel eens contact met een andersdenkende. Dat is ook niet te verwonderen in een stad als Lei den, waar de katholieke bevolking slechts een vijfde gedeelte uitmaakt van de totale stedelijke bevolking. Vooral de jongeren bemerken het als zij vanuit de beschuttende muren van huisgezin en school naar buiten andere taal. Daarin lees ik een poging tot verbroedering, tot samenwerking, tot samen opgaan naar één doel. Het bestuur van de Katholieke Jeugdraad te Leiden hoopt op en ver wacht een zeer grote belangstelling van allen, die met de katholieke jeugdbeweging iets te maken hebben, en rekent erop, dat ook vele katho lieke jongeren vanaf 17 jaar aanwezig zullen zijn op de Forum-avond in de Romanus-zaal op dinsdag 26 februari. Mr. H. J. DIRKS. Jaarvergadering VOL A Vandaag gaat het dertigste vereni gingsjaar in van de VOLA, vereniging treden Met bemerkt zo gauw in het van oud-leerlingen der Ambachts- bedrijf, op straat, in de fabriek, op het sportveld dat de „anderen" met meer belangstelling over of tegen het geloof of katholieke praktijken het hebben, dan de jongeren zelf lief Je staat dan dikwijls met je mond vol tanden, en je weet dan geen raad met je houding. Wat moet je niet al lemaal weten, om op al die vragen fatsoenlijk te kunnen antwoorden. Dat is één aspect van de zaak. Een andere voorname kant is: Hoe moe ten we denken over de verschillende sportclubs in katholiek verband? Moeten we streng-confessioneel geor ganiseerd blijven? Moet er samen werking of fusie komen? Alleen in de top of ook daar beneden. Ik ben blij met de titel van de avond: „Onze verhouding met niet-katholie ken". Ongeveer dezelfde tijd las ik een artikel in een dagblad met als opschrift: „Onze houding tegenover andersdenkenden". „Houding tegen over" verondei-stelt een postie-nemen tegen, een soort vijandigheid, met als achtergrond zoiets als „boer, pas op je kippen". „Onze verhouding tot spreekt een FEESTAVOND PERSONEELSVERENIGING „ICO" De personeelsvereniging van de N.V. Imenexco bood gisteravond in Den Burcht te Leiden, wederom haar traditionele feestavond aan personeel en genodigden aan. De avond werd geopend door de heer J. W. Stoffers, directeur van de N.V. Imenexco te Leiden. Na een welkomstwoord door de voorzitter van de personeelsvereni ging „ICO" begon het eigenlijke pro gramma, <iat verzorgd werd door het gezelschap „Frans Vroolijk". Reeds aan het begin kwam de stemming er goed in door de „Three Jacksons" met hun weergaloze accordeonwerk. Frans Vroolijk zelf was in prima vorm, evenals het duo Heelsbergen. Cora Ville, Rif Geraldi en het Rivers Trio wisten ook de zaal ten zeerste ge boeid te houden. Al met al was het een zeer afwisselend en goed ver zorgd programma, waarbij de zaal steeds weer in een lachsalvo uit barstte. Met veel moeite kon men eerst laat in de avond afscheid nemen. school te Leiden. De jaarvergadering van de vereni ging, die gisteravond gehouden werd, stond daarom in het teken van de voorbereiding op de feestelijke vie ring, die in mei i958 zal plaats heb ben. Tegelijk met het dertigjarig be staan, wordt dan dc vijf en zeven tigste verjaardag gevierd van de am bachtsschool. Na opening door voorz. J. Zwanen burg, werden de notulen van de vorige jaarvergadering en het jaar verslag door de secretaris, de heer G. R. E. Kuijntjes. De penningmees ter, de heer J. Dijkstra, gaf, behalve een verslag van het beheer der finan ciën in het afgelopen jaar, een ver wachting van de benodigde gelden in het komende verenigingsjaar. De be stuursverkiezing, die na de medede ling van enige Bondszaken zou plaats hebben, kon geen doorgang vinden, omdat niet het statutair bepaalde mi nimum ledental aanwezig was, De contributie werd ongewijzigd vastgesteld. Het zesde lustrum jaar moet een bijzonder karakter dragen, aldus de voorzitter, die vervolgens een sche ma toelichtte van lezingen en excur sies, dat bekroond moest worden door het grote jubileumfeest. Betref fende het programma voor het ko mende jaar, werd het bestuur enige suggesties van de aanwezigen aan de hand gedaan, waarna uitgebreid werd ingegaan op de te organiseren feestavond. Een feestcommissie v-erd aangezocht. Er werd zolang over de opzet van een en ander ge sproken, dat er geen stof meer over bleef voor de rondvraag, reden waar om de voorzitter om tien uur precies de vergadering voor gesloten ver klaarde. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris A. H. J. Lohman te Oude-Wetering is heden geveild: Huis met erf en tuin Buys Ballot straat 62 in bod ƒ7.300.—, koper M. van der Hoogt te Leiden voor 7.300. Huis met erf en tuin Buys Ballot- strkat 64, in bod 7.100, koper D. La- terveer te Leiden voor ƒ7.100. Huis met erf en tuin Stieltjesstraat 51. in bod ƒ8.800, koper W. Vogels te 's-Gravenhage q.q. voor ƒ9.200. Nederlandse Blindcnbond. Viering 30-jarig bestaan.Receptie Cantine BI inden werkplaats, Groenesteeg 97, van 35 uur nam. R.K. Instuif Haagweg. Gevarieerd programma. Lucky Stars, St. Leonar. dushuis, 8 uur nam. ZONDAG 24 FEBRUARI R.K. Instuif Herensingel. Geva rieerde avond met muziek, ballet en dansen. Optreden van de „Music Crackers". Zaaltje Maria Gijzensteeg, 8 uur n.m. N.R.K.M. Vastenavondviering. Zaank en Klaank. Schouwburg, 8 uur nam. Na afloop bal in het St. Antoni uscl ubhuis. R.K. Sportcentralc-Leiden. Zondag ochtendbijeenkomst (na H. Mis in kapel Hazewindsteeg) in de Roma nuszaal. Aanvang H. Mis 9 uur. MAANDAG 25 FEBRUARI Zesde Abonnementsvoorstelling: „Dundo Marojé's dukaten". Schouw- I burg, 8 uur nam. Leidse bond van Volkstuinvereni- gingen: Propapandafilmavond. De Burcht, kwart vcJor 8 nam. Lissone-Lindeman. Propaganda filmavond. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. R.K. Emigratiebureau. Zitting. 't Karrewiel, half achthalf negen n.m. Leidse amateurfotografen. Leden vergadering. De Doelen, 8 uur nam. K. O. Cursus moderne littera tuur. R.K. Lyceum Mariënpoelstraat, 8 uur nam. DINSDAG 26 FEBRUARI Kath. Jeugdraad. Leidersbijeen komst. Spreker pater P. Wesseling, Romanuszaal, 8 uur nam. Zesde Abonnementsvoorstelling: „Dundo's Marojé's Dukaten", Schou- burg, 8 uur nam. D.E.V. Jaarvergadering. Café Ani- ba Herenstraat, 8 uur nam. St. Eloy. Adviesavond. Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, half achthalf negen nam. Ex-politieke Gevangenen. Haagse Operette Zangers. Cantine Doelen kazerne, 8 uur nam. L.TH.-L.T.M.-L.T.J. Vastenavond dag. Na H. Mis in St. Petruskerk in Stadsgehoorzaal. Aanvang H. Mis 10 uur voorm. Archaeologische lezingen: Prof. dr. G. van Hoorn over Kyrene, een Griekse Oase in Noord-Afrika. K. O. filmstudiekring: Gebruik en misbruik van het filmjournaal, Casino-Theater, 9.1'5 uur nam. K. O. Cursus Japanse bloem- sierkunst. Museum v. Volkenkunde, 8 uur nam. Ned. Reisvereniging. Oostenrijk avond. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. WOENSDAG 27 FEBRUARI Stedelijke K.A.V. Vastenavondvie ring. St. Antoniusclubhuis, 8 u. nam. Leidse Ver. v. Postzegelverzame laars. Lezing met dia's over Zwit serland. Kleine Burcht, Nieuwe Rijn, 8 uur nam. Ver. v. Kath. Gezinsvoogdij en Pa tronage. Bijeenkomst. Carmelitessen- klooster, Hazewindsteeg, 8 uur nam. Kath. Werknemenöe Middenstand. Vastenavondviering. De Gastspelers met „Betje Regeert". Na afloop dan sen. Den Burcht, 8 uur nam. Kynologenvereniging „Rijnland Bijeenkomst. „Zomerzorg", Stations weg 35, 8 uur nam. „Werkmans Wilskracht", 55-jarig bestaan. Concert mm.v. Koksschool- en Sleutelstadkoor. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K. O. Georgette Hagedoorn. Schouwburg, 8 uur nam. Doktersdienst. As. weekend 23- 24 februari zal de dienst worden waargenomen door: dr. De Jager, Jasperse, Kortmann, Wydicks en Van Alphen. Doktersdienst Oegstgeest. Dr. H. Varekamp. Dienst der Apotheken. Zater dag 23 februari zijn geopend des middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedrecepten Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085, Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 24 februari zijn alleen ge opend van 's morgens 8 uur tot des avonds 12 uur: Haven-Apotheek, Apotheek Oegstgeest. Wereldgebedsdag voor vrouwen. Op de wereldgebedsdag voor vrou wen, die op 8 maart a.s. gehouden wordt, is er voor de katholieke vrou wen van Leiden een avondoefening in de kapel van de zusters Carme- litessen aan de Oude Vest (ingang aan de Hazewindsteeg). Met nadruk maakte men er ons op attent, dat deze godsdienstoefening die des avonds om acht uur begint, géén avondmis is. Vastenavondfeest Kath. Werknemende Middenstand. De "katholieke werknemende mid denstand van Leiden viert het vas tenavondfeest op woensdag, 27 fe bruari a.s. met de opvoering van het blijspel „Betje Regeert", welk spel gespeeld wordt in de grote zaal van De Burcht. Het bestuur nodigt alle leden van de werknemende middenstand en hun huisgenoten uit 'tot het bijwonen van deze avond. Introducties zijn toegestaan; daar toe zijn op zondag 24 februari a.s. van 11 tot 1 uur gratis toegangskaar ten verkrijgbaar aan de adressen: W. J. Kriek, Hooigracht 12, J. Flerig, Hoflaan 41, J. G. Ie Rutte, Kaptevn- straat 9, H. A. M. To-ten, Jul. v. Stol- berghof 65, Leiden. De avond begint om acht uur. Na afloop is er bal met The Rhytm club o.l.v. Theo Wisse. MEIJE-ZEGVELDr Uitvaart pastoor A. J. A. Schulte Onder zeer grote deelneming had hedenmorgen dc uitvaart plaats van pastoor A. J. A. Schulte, pastoor van Méye-Zegveld. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door deken E. A. M. Paap uit Alphen aan den Rijn, geassisteerd door de zeereerw. he ren E. Dettmeyer, diaken en A. Coe- nen, sub-diaken. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, en de vicaris-generaal mgr. A. Schaaper, woonden dc plech tigheid bij, evenals de burgemeester van Zegveld, de heer H. L. Brecn. De lijkrede werd uitgesproken door pastoor W. Westerhoven uit IJmuiden, die tot tekst had gekozen: „Hij, die tot Mij komt, zal Ik niet buiten wer pen". Pastoor Schulte was een der uwen, aldus spr.; hij heeft in alle sectoren des levens met u medege leefd. Moge uw liefde hem ook na zijn dood blijven volgen". Pastoor Schulte heelt zijn krachten altijd ge bruikt om te helpen en vrede te stich ten. Staande bij de lijkbaar van Al- phons Schulte beseffen wij beter dan ooit de genade van God. Moge God hem voor eeuwig licht en verkwik king schenken. De absoute werd verricht door de ken Paap. Namens de familie dankte een broer van de overledene voor de deel neming. Marktberichten LEEUW ARDEN. 22 febr. Kaas. Goudse volvet 2.222.23; Edammer 40 plus 2.082.10: broodkaas 40 plus if 2.082.10. Stemming goed.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2