S)e CöiaóeSoiiAmu Nieuwe ster aan Benelux-hemel vrijstellingen dienstplicht Arabische landen stellen sancties tegen Israël voor j Storm steekt op tegen Israël Minister Luns vertrouwt op de toekomst Geen enthousiasme voor Soekarno's plannen Oude bekende kwam ter bruiloft Dreigende breuk in Israels kabinet Koningskinderen wachtten thuiskomst van ouders ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 f 0 3 "1 As 48ste JAARGANG K Directeur: C. M. v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PATENURACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, fZ.35 p. mnd, 17,— p kwart Prancu p. p. f7.40 Advertenties: 17 et p. mm Telefoontjes i l'-P Het Benelux-parlement te Brussel bijeen In Brussel heeft gisteren weer een nieuwe figuur zijn intree gedaan in de internationale politieke sfeer van Europa, nl. het Benelux-parlement, dat gisteren voor het eerstbijeenkwam. De Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad, zoals het lichaam offi cieel heet, bestaat uit 49 parlementsleden uit de drie Beneluxlanden. Tot voorzitter werd bij ehkele-kandidaatstelling benoemd de Belgische afge vaardigde de heer F. van Cauwelaert. De 49 parlementariërs hebben zich naar Europees model gegroepeerd in drie fracties: de groep van samenwerkende christelijke partijen, de socia listen en de liberalen. A.R. en de C.H. Dit feit heeft echter de 2 c.h. afgevaardigden, de heer Lichtenauer en Diepenhorst niet weer houden om tot deze christelijk-demo- cratische fractie toe te treden. De christelijke fractie is met 25 van de 49 leden de grootste. Deze fractie bestaat uit rooms-katholieken en pro testanten. Tot deze laatsten behoren alleen de vertegenwoordigers van de Nieuw-Guinea in de V.N. De kwestie Nieuw-Guinea is heden ochtend in de politieke commissie van de Assemblée der Ver. Naties ter sprake gekomen. Indonesië en elf andere landen zou den vragen om instelling van een commissie van goede diensten, be staande uit drie inan, voor onderzoek naar het IndonesischNederlands ge schil. Indonesië heeft in de afgelopen da gen met andere delegaties over een ontwerpresolutie gesproken, doch de namen van alle landen, die de reso lutie gezamenlijk zouden indienen, waren vanmorgen niet niet bekend. India, Ceylon en Zuid-Slavië zou den tot deze landen behoren. In westelijke kringen betwijfelt men, of de resolutie voldoende steun zal krijgen. Men verwacht, dat Australië de oppositie er tegen zal leiden. Vliegtuig verongelukt in Korea Een Globemaster transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, met een bemanning van tien koppen en 149 passagiers aan boord, meest mili tairen, heeft ou een eilandje in een rivier bij Seoel in Zuid-Korea een noodlanding moeten maken, wegens motorstoring. Zaterdagochtend heeft een Ameri kaanse woordvoerder in Tokio be kendgemaakt, dat zeker vijf Ameri kaanse militairen om het leven zijn gekomen. Twintig militairen worden nog vermist. Vijftig passagiers werden gewond. Zij zijn per helikopter weggebracht. Het toestel was onderweg van Korea naar Japan. Het moest kort na de start landen. Hertog wordt prins Koningin Elizabeth II heeft haar echtgenoot, de 35-jarige hertog van Edinburgh, gisteren tot prins verhe ven. Waarnemers zijn van oordeel, dat het besluit onder meer ten doel heeft de geruchten over een verwijdering tuisen het koninklijk paar uit de we reld te helpen. In de volksmond heet de hertog reeds lang prins Philip, maar tot dus ver was die titel niet officieel. Van geboorte is Philip een Griekse prins, maar voordat hij met prinses Elizabeth in het huwelijk trad, deed hij afstand van de Griekse nationali teit en daarmee van zijn titel. De troonopvolging is door de verle ning van de titel onveranderd geble ven. Prins Charles, thans acht jaar, is de wettige opvolger van koningin Elizabeth. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, noemde de raad een noodzakelijke voor waarde voor de functionering en de verdere uitbouw van de Benelux. Hij zal de Beneluxsamenwerking moeten stimuleren en waar nodig kritiseren, maar vooral constructieve ideeën moeten opperen, teneinde de Bene lux nog hechter te maken. De economische integratie, die on danks grote en vaak onoverkomelijk lijkende moeilijkheden reeds tot stand is gebracht, heeft de drie lan den grote voordelen gebracht, aldus de heer Luns. Ook de samenwerking in Beneluxverband op sociaal gebied stemt tot tevredenheid. Minister Luns sprak zijn volle ver trouwen it in de toekomst. „Indien wij in de geest van een onmisbare solidariteit elkaar tege moet kom?n, zullen wij er reeds in slagen onze weg te effenen om de te genstellingen af te vlakken en de hinderpalen te overwinnen. Van dat ogenblik af zullen onze wederzijdse betrekkingen niet langer door ver dragsbepalingen worden bepaald, maar zullen wij in de meeste geval len een terrein van verstandhouding en samenwerking weten te vinden", aldus besloot minister Luns. COMMUNISTEN IN REGERING Werden vrijdag in Djakarta de vlaggen gehesen om de bekendmaking van Soekarno's recept tot redding van de natie te vieren, de eerste pers commentaren waren niet zo opge wekt. Het onafhankelijk dagblad „Times of Indonesia" noemde het plan van Soekarno ronduit een „fiasco". „Moëilijk te slikken" schreef de Is lamietische „Duta Masjarakat" bo ven een hoofdartikel, waarin het blad de hoop uitsprak, dat Soekarno geen dwang zal toepassen om zijn concep tie er door te krijgen. Van politieke waarnemers vernam de correspondent van het ANP in Djakarta, dat de Islamietische par tijen, en ook de Christelijke en de Katholieke partijen deelneming van de communisten in een nieuw kabi net van de hand zullen wijzen. Voorts verklaarden zij het te betwijfelen of de Nationale Raad, die uit vertegen woordigers van de arbeiders, land bouwers, de jeugd en van vrouwen organisaties zou moeten bestaan, wel zo gemakkelijk zal kunnen worden gevormd. „De president wil alle nationale krachten samenbrengen, doch schijnt te vergeten, dat de communistische partij geen nationale kracht is", De stakingen in Frankrijk De staking van het personeel van de Franse gas- en elektriciteitsbedrij ven is vrijdag te middernacht geëin digd. De Parijse huisvrouwen zijn vrij dag verstoken geweest van elektrici teit en kookten op een „laag gas- pitje'. In geheel Frankrijk was de elektri citeitsvoorziening met ongeveer 30% verminderd. In Lyon moesten verscheidene klei ne bedrijven hun deuren sluiten. Doordat de verkeerslichten niet meer functioneerden, ontstonden in Parijs verkeersopstoppingen. Tijdens een lezing in Parijs over het „Stadsleven in de Middeleeuwen", die door een aantal Franse professoren werd bij gewoond, ging het licht uit.,De lezing werd voortgezet bij een Middeleeuwse verlichting van kaarsen. schreef de Islamietische „Abadi", de spreekbuis van de anti-communisti sche Masjumi. Neutrale waarnemers voorspelden, daté het „plan-Soekarno" ook in het anti-communistische Sumatra koel Zal worden ontvangen. Tot dusver hebben alleen dc com munistische „Harian Rakjat" en het officiële orgaan van de nationalis tische partij van de premier de „Su luh Indonesia" het plan toegejuicht. Volgens „Suluh Indonesia" was het plan van Soekarno de enige manier om uit de huidige „golf van moeilijk heden" te komen. De kwestie-Cyprus De politieke commissie van de V.N, is eensgezind akkoord gegaan met een door India ingediende compro misresolutie over Cyprus. Volgens deze resolutie moet de As semblée „het vurige verlangen te kennen geven, dat een vreedzame, democratische en rechtvaardige op lossing gevonden zal worden in over eenstemming met de grondslagen van het Handvest van de V.N.". Ook moet de Algemene Vergadering „de hoop te kennen geven dat de onderhande lingen met dit doel zullen worden hervat en voortgezet". De afgevaardigde van India, Me- non, die de resolutie indiende, sprak de hoop uit, dat de Grieken erken nen zullen, dat de oplossing slechts ligt in de onafhankelijkheid van Cy prus en dat overeenkomst van ras niet betekent, dat Griekenland en Cyprus „één" moeten zijn. Mollet naar Amerika De Franse premier, Guy Mollet, vertrekt vandaag naar de Verenigde Staten voor de aangekondigde be sprekingen met president Eisenho wer. Hij zal o.m. vergezeld worden door de Franse minister van buiten landse zaken Pineau. De besprekingen met Eisenhower en andere leidende Amerikanen wor den op dinsdag en woensdag a.s. te Washington gehouden. De twee daar op volgende dagen zal Mollet in New York vertoeven, waar hij ontvangen wordt door burgemeester Wagner en Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de V.N. Het daarop volgende weekeinde brengt Mollet een bezoek aan Canada, waarna hij naar Frank rijk zal terugkeren. Op grond van de vele klachten uit burgerkringen, betreffende de vele vrijstellingen van de militaire dienst aan jongens uit de landbouwmilieus in de omgeving van Zevenbergen, stelt de rijkspolitie aldaar momenteel een onderzoek in naar de rechtmatig heid van de vrijstellingen die hier verleend zijn. De burgemeester heeft een waar schuwing gelanceerd tegen zogenaam de bemiddelaars bij het aanvragen van vrijstellingen. Er zijn personen* die beweren, dat j veel invloed kunnen laten gelden op het betreffende departement. Ze laten zich doorgaans duur betalen voor de medewerking aan een vrij stelling die zij overigens helemaal in de hand hebi/en vooral wanneer de beslissing gunstig uitvalt. De enige weg waarlangs uitstel van mili taire dienst kan worden aangevraagd is de legale, ambtelijke weg. En die kost geen geld. ECHTPAAR TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Vannacht Omstreeks twee uur is het echtpaar J. G. van der Golvan der Laan uit Smilde vermoedelijk misleid door de mist, in de Drentse hoofdvaart geraakt en verdronken. De mar. en de vrouw zijn beiden 48 jaar oud en laten drie kinderen ach ter. Hoewel hulp vrijwel onmiddel lijk aanwezig was en de drenkelin gen spoedig op het droge waren ge bracht, bleken zij reeds te zijn over leden. Ze waren van een feestje op weg naar huis. MR. MATH. VKRDAKSDONK WINNAAR HOORSPEL-WEDSTRIJD K.R.O. Mi'. Matheus Verdaesdonk, advo caat te Amsterdam, en tevens een bekend dichter* die onder meer de gedichtenbundel „Cantuale ad lu- sum fratrum minorum" schreef, heeft de hoofdprijs ad 3000.gewonnen in de K.R.Ö. hoorspel-wedstrijd van dit seizoen. Het winnende spel getiteld „De deur van het veerhuis staat altijd open" zal op 13 april worden uitge vonden door de KRO. Kent u hem nog? Die omvangrijke heer links? Natuurlijk, het is cx-koninr Faroek van Egypte in wiens land de rust na zijn overhaaste vertrek eigen lijk nimmer geheel is teruggekeerd. De ex-koning woonde in Cannes met zijn dochter, prinses Ferial. het kerkelijke huwelijk bij van prins Karl zu Lciningen en prinses Maria Louisa van Bulgarije, dat daar in de orthodoxe kerk werd voltrokken. We zien hem hier in gesprek met een andere bruilof tsganger. Amerika komt wellicht met morele sancties Met een Viscount uit Lissabon is het Engelse konings paar na een staatsiebezoek van vier dagen aan Portu gal, teruggekeerd op London Airport, waar prins Charles en prinses Anne verlangend op hun ouders stonden te wachten. Foto links: aan de hand van de commandant van London Airport, de heer James Oeffs, wachten de kroonprins en zijn zusje met van spanning open monden tot het vliegtuig aan de grond zal staanom daarna (midden) de trap op te stormen... en even later (reeMs) gelukkig glimlachend met vader en moeder weer te voorschijn te komen. De Aziatisch-Afrikaanse groep lan den in de Ver. Naties heeft een reso lutie ingediend, waarin wordt voor gesteld sancties tegen Israël te ne men. De officiële indieners zijn: Liba non, Irak, Soedan, Indonesië, Afgha nistan en Pakistan. Aan alle landen wordt verzocht Is raël geen steun of faciliteit meer te verlenen. Malik, de afgevaardigde van Liba non, die de resolutie indiende, ver klaarde dat de Arabische landen ga ranties zullen eisen, dat men Israël zal bewegen afstand te doen van al het land in Palestina, dat aan de Ara bieren behoort en dat Isiaël beheert als gevolg van veroveringen. Ook zullen deze landen volgens Malik garanties eisen, dat Jeruzalem in overeenstemming met de desbe treffende resolutie van de VNJ. van 1947 wordt overgedragen aan de V.N. De zitting werd hierna verdaagd tot maandag. MORELE SANCTIES? Men verwacht, dat de Ver. Staten een resolutie zullen indienen om „morele sancties" tegen Israël te ne men. Deze „morele sancties" zouden neerkomen op het terugroepen van de hoofden der buitenlandse diplomatie ke missies in Israël als blijk van af keuring van de Israëlische politiek. Deze resolutie zou als alternatief moeten dienen voor de resolutie wel ke Malik indiende. Waarnemers geloven, dat Maliks resolutie weinig kans op aanvaarding heeft. Het Israëlische parlement heeft gis teren vier uur gedebateerd over de verklaring, die premier Ben-Goerion donderdag heeft afgelegd aangaande de Israëlische troepen in Gaza en langs de Golf van Akaba. Sommigen vonden Ben-Goerions verklaring te zwak. Zij namen voor- Luxemburg verwacht blijde gebeurtenis In Luxemburgse hofkringen is meegedeeld, dat erfgroothertogin Josephine-Charlotte tegen eind mei een derde kind verwacht. Prinses Josephine-Charlotte trad 9 april 1953 met erfgroothertog Jan in 't huwelijk. Prinses Marie-Astrid, de dochter van het erfgroothertogelijk paar, werd op 17 febr. 1954 geboren. Het tweede kind, prins Hendrik» is nu 22 maanden ou<L al aanstoot aan het feit, dat de pre mier heeft gezegd, dat Israël even tueel bereid is Gaza te ontruimen. De Ahdoet Avoda gaf te kennen, dat zij zich uit de regering zal terug trekken als deze zou besluiten Gaza te ontruimen. De premier zal de sprekers pas maandag antwoorden. Het hoofd van het Egyptische de partement van voorlichting heeft verklaard, dat Israël op grote schaal mensen uit de strook van Gaza zet. In El Arisj (Sinaï) waren 10.000 men sen aangekomen, die have en goed in de steek hadden gelaten, en in Jor danië 15.000. De Arabische leiders, die de vol gende week in Cairo bijeenkomen, zullen wellicht besluiten de bergings werkzaamheden in het Suezkanaal op te schorten, indien de VNJ. geen doel treffende maatregelen togen Israël nemen, aldus is vrijdag in politieke kringen te Damascus meegedeeld. Depressie op komst Een klein storingsgebied, dat zich vrijdagmorgen boven Noordwest- Frankrijk van het omvangrijke de- pressiegebied op de oceaan afsplitste, trok snel, vergezeld van sneeuw cn regen, via Zwitserland naar Italië. Na het wegtrekken ervan steeg de lucht, druk boven Frankrijk weer, hetgeen onder meer tot gevolg had, dat de wind in ons land gedurende de nacht zwak was en daar er bovendien lang durige opklaringen voorkwamen, daalde de temperatuur bijna overal tot enkele graden beneden het vries punt, waarbij zich op uitgebreide schaal mist en laaghangende bewol king vormde. Tegen zaterdagmorgen nam de ac tiviteit van het depressiegebied op de oceaan in de omgeving van Ierland weer snel toe en er vormde zich een nieuwe depressiekern, welke zich ta melijk §nel in noord-oostelijke rich ting uitbreidde. Dit nieuwe depressiegebied gaat ver gezeld van een uitgebreid neerslag- gebied. Aan de zuidflank ervan wer den grote hoeveelheden zachte lucht naar West-Eupropa getransporteerd. Verwacht mag worden, dat dit nieuwe depressiegebied zondag dicht langs ons land zal trekken, vergezeld van regen en wind en stijging van temperatuur, maar het is niet uitge sloten dat de regen plaatselijk voor afgegaan wordt door wat natte sneeuw. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt Hl. 16 uur). ZACHTER Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen plaatselijk j voorafgegaan door sneeuw. Ma tige tot krachtige in de kust- j provincies tijdelijk harde wi aanvankelijk Zuidoostelijk, later ruimend naar Zuidwest tot West. Stijging van temperatuur. 24 Febr. v.m. 11.45; n.m. 25 Febr. v.m. 0.35; n.m. 1. Hoogwaterstanden 24 Febr. zon op 7.40; onder 18.12; maan op 4.41; onder 13.10. 25 Febr. zon op 7.37; onder 18.14; maan op 5.17; onder 14.19. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden; STOCKHOLM sneeuw —6 OSLO geheel bew. —7 KOPENHAGEN geheel bew. 0 ABERDEEN zwaar bew. —2 DUBLIN regen 4 LONDEN geheel bew. 2 AMSTERDAM mist —1 BRUSSEL mist 2 PARUS geheel bew. 2 BORDEAUX motregen 12 GRENOBLE geheel bew. 3 NICE half bew. 5 BERLUN nevel 0 FRANKFORT zwaar bew. —6 MÜNCHEN geheel bew. —6 ZURICH nevel —1 GENeVE mist 0 LOCARNO mist —5 ROME on bew. 10 MALLORCA on bew. 11 WENEN licht bow. —5 rNNSBRUOK onbew. 11 Korreltje Vermaan een vriend onder vier ogen; prijs hem in het openbaar.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1