leiöen uit öe lucht in 1578 Met de tem, de taan uit zaterdag 23 februari 1957 de leidse courant pagina 10 GRAFS CHE.VN ER AAN HET WERK. Bezoekers aan de begraafplaats Oostermaas onder de gemeente Amby bij Maastricht kwamen gistermorgen tot de ontdekking, dat waarschijnlijk donderdagavond of vrijdagnacht drie beelden op grafmonumenten vernield waren. Een porseleinen Mariabeeld werd kapot geslagen, twee andere Maria-beeltenissen, in beton uitge voerd, bleken zwaar beschadigd door krachtige slagen met een of ander hard voorwerp. Deze vernielingen en de bijzondere omstandigheden, dat het in alle drie gevallen Mariabeelden betreft, terwijl grotere en meer opvallende beelden ongemoeid werden gelaten, wijzen op een nieuwe activiteit van de waar schijnlijk geestelijk gestoorde per soon, die enkele weken geleden in een aantal kerken van Maastricht en om streken vernielingen van bijna uit sluitend Mariabeelden pleegde. Het kerkhof Oostermaas is 's nachts gesloten. Alleen ter plaatse goed be kende personen kunnen er dan ko men, zij het niet zonder moeite. De rijkspolitie groep Amby stelt een on derzoek in. Mooi en Gezond! HAMEA-Gelei: mooie, gave handen. 95 et HAMEA-Crème: fris gezonde huid. 9b ct Het is de Hamamelis die het 'm doet fflSè1 M u\\Xft 'M (Advertentie). De 50-jarige matroos P. Hooger- heide uit de Zeisstraat te Rotterdam is gisteren overleden aan de letsels dit hij heeft opgelopen, toen hij be kneld raakte tussen een ankerlier aan boord van het Rijntankschip „Gallia". Dovenstaande reproductie zou ik willen zien als vervolg van de vorige. U herinnert zich, dat we het even gehad hebben over de Wittepoort. Hier vindt u haar ten voeten uit, recht op het Noordeinde staande. Het geheel ziet er stoer uit: 4 ronde kolossen uitkomend op een bastion, versterkt door de aanwezigheid van twee kanonnen. De poort, zoals we haar op de af beelding zien, dateert van vóór 1592. In dat jaar kwam er een nieuwe Wittepoort. De buitenste poort droeg de dichtregels: Tot bidden u bevliit, Weest naerstelicke wakende; Want Gij weet uijr nog tiit Wanneer u 't quaet es naeckende. In 1650 werd ook dit bouwwerk ver-vangen door een andere poort, gebouwd naar de „Dorische Orde". Zij was versierd met de wapenschil den van de toen regerende schout, burgemeesters en secretaris. In 1666 toesloot het gerecht tot het aanbren gen van een toren met klok ten dienste van de trekschuiten, die van deze poort wegvoeren. Maar de uit voering van dit besluit moest wach ten tot 1735 toen de toren met de klokken van de onder slopershanden „OVERSTEKENDE" HONGAREN BLIJVEN TOT JUNI. Verwacht wordt, dat de 2000 Hon gaarse vluchtelingen, die in afwach ting van hun emigratie naar Canada, thans nog in Nederlandse kampen verblijven, in juni van dit jaar al len naar hun nieuwe vaderland zul len zijn overgebracht. Dit verklaar de de Canadese emigratie-officier J. Mackenzie gisteren in Den Haag. In totaal zal Canada 33.000 Hon gaarse vluchtelingen opnemen. De normale emigratie uit Nederland en andere landen zal hiervan geen en kele invloed ondervinden. De kosten van het verblijf der Hon garen in de opvangkampen in Neder land worden gedragen door Canada, met uitzondering van voeding en on derdak. vallende Blauwepoort (aan het west einde van de Haarlemmerstraat) werd overgebracht op de Wittepoort. In de onmiddellijke nabijheid van de Wittepoort bevonden zich de hui zen resp. van de portier en van de schrijver. De burger kwam de stad in en uit langs de lange ophaalbrug. Deze is in 1723 vernieuwd en ook hier vond men gelegenheid de wapenschilden van enige edelachtbare heren aan te brengen. In 1865 werden 4 poorten gesloopt, waaronder de Wittepoort. Vele pen nen pro en contra deze maatregel werden in beweging gebracht; men sprak van sloperswoede, van vanda lisme en er werden spotverzen ge schreven: 't Is wonder, dat een Raad, die al zijn poorten sloopt, In 't eind zichzelven niet voor afbraak nog verkoopt! Even buiten de poort vindt men het Leprooshuis; men kan de reden, waarom dit ziekenhuis niet binnen de poorten, maar erbuiten werd ge projecteerd licht raden. Op dit prentje zien we dan ook nog een molen. U allen zult weten, dat dit de molen was van Rem brandt's ouders. Na hun dood zette hun zoon Adriaan het bedrijf voort. Om deze molen en in één der huis jes aan de Weddesteeg (zie bovenste deel van de reproductie) speelde zich de jeugd van Rembrandt af. ANNIE VERSPRILLE. ffiexaemde Miöt „&la" bleek uexktede jang.en! In de vorige eeuw waren de per fecte ruiters en amazones van het circus precies zo internationaal be roemd als vpndaag de filmsterren. Vooral de amazones, de paardrijd- sters dus, werden toegejuicht door het publiek, bezongen door dichters, door schilders uitgebeeld. Er was natuurlijk veel naijver onder de schone rijdsters. Zo weflt te om streeks 1852 een zekere Miss Ella grote sensatie. Zij reed „panneau" en presteerde het daarbij om vlug en vlinderlicht achtereenvolgens door vijftig dichtgeplakte hoepels te springen en in het maken van salto-mortale's niet onder te doen voor de meest ervaren ruiter-acro- baat. Alle andere vrouwelijke be roemdheden, die het nooit verder dan twintig hoepels hadden ge bracht, verbleekten bij dit bericht. En ziet, de afgunst deed wonde ren: na korte tijd presteerden alle dames hetgeen tot dan toe onmoge lijk werd geacht, sprongen door meer dan vijftig hoepels, draaiden salto's alsof het niets meer was. Pas toen lekte uit, dat de beroemde Miss Ella een verkleed jongetje was geweest. Dit is ook een van de tientallen kijkjes achter de schermen, waar over u kunt lezen in het circusal bum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisse lend verhaal met talloze penteke ningen, vele prachtige kleurenpla ten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Do- veren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt U dit boefle- weik kopen bij uw roomboterleve- rancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bij behorende plaatjes ontvangt u gratis voor de rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje extra voor de zon dag! Advertentie. fiafówtaag Verloren in 't polderland vormt de geknotte molen een laatste punt van intimiteit en warmte. Hij staat er als een wachter bij de sluis, waarvan de zwartge- teerde steunbalken, van ouder dom scheefgezakt, de donkere diepte van de sluiskolk overhui ven. Iiet is een plaatsje, dat ver ligt van de bewoonde wereld. Daarom vragen we alleen: in welke polder en gemeente ligt de sluis? De vorige week De botenverhuurinrichting, die we de vorige week in zijn slui mer afbeeldden kon u vinden bij de Driegatenbrug onder Leider dorp. De eensgezindheid was niet zo groot onder de lezers, maar daaraan waren wij ook wel een beetje schuldig want er ston den bijna geen herkenningspun ten op het plaatje. Enfin: de winnares was mej. D. Kop, Spanjaardslaan 2, Leider dorp. Zij krijgt haar prijs, een waar debon van vijf gulden toegezon den. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puslere- dactle van ome courant, welk plekje U In dere foto meent te herkennen Envergeet U vooral niet Dw brief In te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilljkhe- den en U behoedt self voor de teleurstelling dat uw Insending niet S meeloot. De Inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit vai redactie zijn. 3tif aaeit ziek een echte man' voor ogen. Zo'h kledingstuk moet echt manlijk zijn, sportief en lekker warm, want dat is het begrip wat bij een trui hoort. Op die manier bereiken we twee doelen tegelijk, ten eerste het staat het kind leuk en ten twee de'het draagt het graag. Een voorbeeld van zo'n echte jongenstrui ziet u op onze illus tratie. Een witte trui met smalle Jongens willen jongens zijn, dat bemerken we al heel spoedig ook aan onze jonge kleuters. Ve len van hen voelen dadelijk aan welke kleding echt voor hen ge schikt is. Geef' ze maar eens zo'n lekkere warme lange broek met echte zakken en zie hoe parmantig en trots ze rondstap pen, de handen diep in die zak ken gestoken. Ze voelen zich een echte „man". Dat geldt trouwens ook voor andere delen vam hun kleding. Dikwijls hebben ze difect sym pathie voor een bepaald kleding stuk en truien vallen bij hen in de smaak. Ze zien dadelijk dat een leuke trui echt jongensach tig is en het gebeurt maar al te vaak, dat ze deze niet meer uit willen trekken, zo enthou siast zijn ze erover. Daarom moeten we voor onze jongens ook kleding kiezen met het standpunt van de jongen m Uit de keuken geklapt blauwe zig-zagstrepen en in de banen kleine 'blauwe sterretjes, gedragen op een donkerblauwe lange broek, maakt een echte kerel van onze kleuter. Zo zijn er vele aardige modéllen in de handel en moeders die vlot met de breipennen kunnen omgaan, zullen er zeker geen moeite mee hebben om iets leuks en aan trekkelijks zelf te vervaardigen. Er zijn ideeën en modellen te kust en te keur en uw zoontje zal wat blij zijn met zo'n echte jongens trui. Mae andexkauden we aCoexen? Yoghurt wordt in de fabriek bereid door de melk een bepaal de bewerking te doen onder gaan, die ze zo lekker dik, zuur en fris smakend maakt. Yoghurt is, wat voedingswaarde betreft,, dus op één lijn te stellen met melk. Door het zuurwordings- proces hebben bepaalde omzet tingen plaats gehad waardoor de yoghurt zelfs nog lichter ver teerbaar is geworden. Dit zui velproduct is daarom bij uitstek geschikt voor slechte eters en al diegenen, die geen zwaar verteerbare kost kunnen ver dragen. Zondag: kopje kaassoep, roast- beef met spruiten en aardappe len, citroenvla. r Maandag: koud vlees, knol raap, gebakken aardappelen, yorghurt met beschuit. Dinsdag: bieten met spek en aardappelen, zoet macaronischo teltje. Woensdag: uien gevuld met gehakt, rijst, schuimige bessen- sappudding. Donderdag: eieren in kaassaus, knolselderijsla, aardappelen, rijst met krenten en rozijnen. Vrijdag: gebakken filets, veld sla, aardappelpuree, appelkoek jes. Recept: Citroenvla Sap van 2 citroenen, 4 delen water, 50 gr. griesmeel, 100 gr. suiker. Het water met een citroen schilletje aan de kook brengen, de droog dooreen geroerde sui ker en griesmeel er in strooien en blijven roeren totdat de gries meel gaar is. Het citroensap er aan toevoegen, het geheel iets laten bekoelen, het schilletje er uit halen en de vla met een goed vertinde garde opklappen tot ze mooi luchtig is geworden. Hoewel de stofzuiger ons zijn diensten bewijst in alle vertrek ken, waar de vloeren met kle den of matten belegd zijn, kan het ook voorkomen, dat wij ver trekken in ons huis hebben, waar de stofzuiger niet van nut is, omdat er zich geen vloerbe dekking bevindt, die in aanmer king komt, om gezogen te wor den. Daar hebben we om te begin nen de zolder met zijn naakte houten vloer. Hoe onderhouden we die het best? Droog vegen met een lange stoffer is de ge wone bewerking. Voor de goede beurt gaan we hem schrobben. Heel gewoon met een lekker sopje en met schoon water na- dweilen. Alleen soda mag er niet aan te pas komen, want dat maakt de houten vloer glad. Het beste resultaat krijgt, u als u in de richting van de planken schrobt. Indien u ergens in huis ge verfde vloeren hebt, dan moet u de luiwagen, die u op zolder gebruikte, in de kast laten staan. De verf zou te vlug af slijten door schuren en schrob* ben. Hier kan dus alleen ge dweild worden. Desnoods met een sopje. Gebruikt u er dan liever een synthetisch wasmid del voor dan zeep. Het eerste zal de verf minder aantasten. En hoe moeten gebeitste vloe ren, als die in ons huis voor komen, behandeld worden? Niet met water, dames! Dit tast het beits onherroepelijk aan en bijt er vlekken in uit. Droog vegen is het enige wat er op zit. Een hoogst enkele keer kunt u er wel vlug een vochtige dweil overheen halen. Parket. Parketvloeren hebben weer een heel eigen behandeling no dig. Die ingelegde vloeren, waar in de blokjes hout in allerlei meer of minder ingewikkelde patronen zijn verwerkt, staa^i ongetwijfeld mooi en rijk en ze geven aan uw kamer een voor naam cachet, maar vragen daar entegen veel onderhoud, wil men ze onberispelijk houden. Elke voetstap ziet men erop en eigenlijk zou de vloer altijd zo moeten glimmen, dat men zich erin spiegelen kan. De parketvloeren moeten zo veel mogelijk zonder vocht on derhouden worden. Niet dwei len of schrobben dus. Ze moe ten echter wel goed stofvrij ge houden en geregeld in de was gezet worden. Een electrische parketboender is hierbij ideaal. Voor het in de was zetten moet vloeibare .was gebruikt worden, die het best met een doek in gewreven kan worden. U ziet, het is een heel werkje. Zijn er vlekken in het parket gekomen, probeert u die er dan met ter pentine of fijne staal wol uit te krijgen. Linoleum. De kamers (meestal slaapka mers), waar linoleum als vloer bedekking gebruikt wordt, wor den dagelijks met de zwabber stof schoon gehouden. Maar dit kan ook gebeuren met een lange stoffer of met de stofzuiger. Een enkele keer schrobben kan ook geen kwaad, als u maar niet zo hardnekkig te werk gaat, dat u de eventuele patronen op het zeil, die met een verflaagje aan gebracht zijn, eraf schuurt. Gebruikt u om dezelfde reden hier ook nooit vim, maar gewo ne huishoudzeep voor. En voor al ook niet te nat werken. U weet immers, dat onder al deze vloerbedekking viltpapier ver werkt is. Als dat vochtig wordt, gaat het schimmelen en rotten. Als het linoleum goed schoon en droog is, kunt u het een beurt met boenwas geven. ZIJN OCHTENDJAS Een VAN de belangrijkste taken voor de moeder en huisvrouw is de zorg over haar kinderen. Natuurlijk vragen ze allen de aandacht, maar het zijn toch wel vooral de kleuters, die extra moeite vergen. Op hen moet speciaal gelet worden. Over het algemeen zijn ze bijvoor beeld vatbaarder dan oudere kinderen en een verkoudheid kan ook voor de moeder buitenge woon onaangenaam zijn. Hun neusjes zijn verstopt en de adem haling wordt daardoor bemoei lijkt. Het gevolg is, dat ze veel zeuren en lastig in slaap vallen met alle narigheden van dien. We doen er dus goed aan, de kleuters steeds behoorlijk te kle den. Natuurlijk moeten ze ook niet op een ouderwetse manier worden ingebakerd, maar goed beschermd worden op een ver standige manier. Veel moeders kleden de klei nen in de warme huiskamer uit, voordat ze naar bed worden ge bracht. Dan moeten de kleintjes in hun pyama over de gang en soms trappen op. Het kan soms elders in het huis behoorlijk fris zijn en daarom is voor onze kleine jongens zo'n leuke och tendjas, of voor de kleine meis jes een kinderpeignoir, zeker geen overbodige luxe. Afgezien nog van het nut, dat de kleinen er van hebben, staat het ze zo heerlijk eigenwijs, een genot voor vader en moeder om naar te kijken! Voor de jongens zijn de och tendjasjes in de handel in een leuke ruit, met grote zakken en het onmisbare koord, precies als bij papa zijn ochtendjas. Voor de kleine meisjes worden dikwijls ook deze ochtendjassen gebruikt in sprekender kleuren, doch er zijn ook kleuterpeignoirs, heer lijk gwatteerd en doorgestikt als van moeder, in mooie glanzende tinten. Ja, het zijn zo al echte dametjes. Dergelijke kleding is modern, nuttig en buitengewoon aantrek kelijk en wat zeker is de kleinen zijn er trots op.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12