RIJNSTREEK DUINSTREEK Gemeenteraad van Nieuwkoop gaat in beroep bij de Kroon DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 ALPHEN AAN DEN RIJN AUTO'S BOTSTEN. De heer P. v. H., wonende in Kou dekerk aan den Rijn reed dinsdag middag omstreeks half vier met zijn bestelwagen over de rijksstraatweg in de richting Alphen aan den Rijn. Onderwijl begon het wat te regenen en toen hij zyn ruitenwisser in wer king wilde stellen, weigerde dit ap paraat dienst. De heer v. H. wilde dit euvel verhelpen en remde daarvoor wat af. Of hij dit te schielijk deed, of dat de achter hem aankomende bestuurder van een vrachtauto, de heer J. K. uit Woerden dit te laat opmerkte, is nog niet duidelijk ko men vast te staan. Ir» elk geval botste de vrachtauto met flinke kracht op de bestelauto, waardoor aan beide wagens aanzienlijke schade ontstond. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de heer Van H. kon ook nog een flinke schadepost in casseren doordat een deel van zijn lading blikken met koek voor de con sument als verloren beschouwd moet worden. Het ongeluk gebeurde ter hoogte var» de Bonte Paal" te Al phen aan den Rijn. Verkoop grond. B. en w. stel len de raad voor aan de Stichting Pensioenfonds D. en Joh. Boot n.v. te Alphen aan den Rijn, te verkopen een perceel grond, gelegen tussen de Jan Luykenstraat en de Nic. Beets- straat voor de bouw door deze stich ting van 14 woningen. De prils van de bouwgrond bedraagt 12,92 per m', de opnervlakte van de beoogde grond is 2730 ca. Met het oog op de toekomstige ontwikkeling van de gemeente is het van groot belang, aldus delen b. en w. dc raad mee. dat de gemeente de eigendom verkrygt van de op de hoek Oudshoornseweg-Herenweg ge legen boerderij „Delftzicht", met be drijfsgebouwen, landeryen en water en van de woningen Oudshoornse- weg 88 en 88a en Herenweg 3a, te zamen groot 6.38.57 ha, alsmede van een koffietent aan de Herenweg. Met de eigenaar jbr G. J. Stoop is een voorlopige overeenstemming be reikt en de kooosom overeengeko men op 68.000,—. De boerderij is gelegen in het voorlooig ongestelde structuurplan der gemeente. Het verkrijgen van deze eigendommen zal het voorts moceli.ik maken, dat te ge'eoenertijd de aanfluiting He- renwog-Oudshoornseweg wordt ver beterd. Bii de nieuwe gemeentelijke nij verheidsschool voor meisjes ont breekt nog de aanleg van de tuin en het aanbrengen van benlanting. De heer E. Mos, tuin-architect te Arn hem heeft hiervoor een plan ontwor pen. De uitvoering van dit plan zal bestaan uit het egaliseren van de aangebrachte teelaarde, het afwer ken, inzaaien en rollen, het aanbren gen van beplanting en bemesting enz. De aan een en ander verbonden uitgaven worden geraamd met ev. bijkomende kosten, cm rond ƒ7 000. B. en w. vragen de raad dit bedrag beschikbaar te stellen. ALKEMADt Gob,: Renee C. H. M.,' z. v«n C. A. Vork en M. J. van Amsterdam; Ma ria C„ d. van J. J. D. van Mastwijk en C. M. Straathof, Theodora A„ d. van A. C. de Jong en C. M. Zaal; Hendrik, z. van O. H. I'. Kragt en A. Postma; Cornelis N„ z. van J. N. van der Poel en C. M. Borst; Jacobus Wz. van J. E. Termeulen en C. C. Dobbe; Johanna M.. d. van J. C. Nasveld en A. van Woenzel; Wilhel- mina G. Md. van G C. Kuipers en A M. Tb. v. Velzen: Maria C., d. van J. J. Straathof en P. A. Klein; Jaco bus W P., z. van J. P. v. d. Poel en L. M. F. v. d. Geest; Cathartna C. M., d. van G. de Goede en G. J. C. v. Amsterdam; Norbertus A, W., z. van A. A. Kaiker en J. H. Belt; Helena E. C., d. van A. Jonkman en C. M. Th, Hoogenboom; Johannes M., z. van W. J. v. d. Haak en J. A. A. van Velzen: Petrus J. M„ z. van N. C. van der Meer en W. G. van der Meer; Maria E. J.. d. van J. C. v. d. We reld on J. M. v. d. Hoorn. Ondertr.; J. W. Koek en A. C. Wes- selman; J. P. Dobbe en J. H. J. Wes- selman; J. C. Castelein en A. J. M. van Velzen; M. S. van Ruiten en A. E. Verdel; J. W. van Klink en A. Verhaar, Geh.: A. A. Zwetsloot en A. C. Remmerswaal; A. J. Zandvliet en M. M. van der Hoorn; C. P. Hoogen- boom en M. J. Bakker. Over!,: Adrians M, Naderman wed. J. J. de Prie 91 J. BODEGRAVEN Geboren: Johannes C. M. z. van T. Bunnik-Van Dyk; Jansje C. d. van D. Verwey-Jonker. Ondertrouwd: J. van Wensveen en E. van Leeuwen. Getrouwd: J. van Randeraad en H. van Dam. Overleden: J. van der Bijl, 69 jaar. HAZERSW0UDE Jongetje door auto geschept Gistermiddag stak het vierjarig zoontje van dc familie T. Compier, wonende aan de Rijndijk alhier, nabij de ouderlijke woning plotseling de weg over. De chauffeur van een per sonenauto, komende uit de richting Leiden kon, hoewel hij krachtig rem de, een aanrijding niet voorkomen. De auto schepte het ventje, dat even later op de linkerzijde van de weg viel. Ook op deze helft naderde een auto, komende uit de richting Alphen a. d. Rijn. Gelukkig reageerde ook deze chauffeur zeer snel. zodat hij de auto vlak voor het ventje tot stil stand wist te brengen. Met een snij- wond aan het hoofd werd het kind door dokter Blauwendraad behandeld en naar huis vervoerd. JONGE WIELRIJDER BRAK VOET. Gistermiddag omstreeks 4 uur vond een verkeersongeval plaats op de hoek van de Provincialeweg en Dorpsstraat. Een van het rijwielpad komende 'eugdige wielrijder stak plotseling de zij baan over. Op hetzelf de tijdstip naderde van uit de rich ting Rijndijk een personenauto. De bestuurder probeerde de wielrijder te ontwijken, doch ondanks krachtig remmen kon de bestuurder van de auto niet verhinderen dat de wielrij der met zijn rijwiel tegen de weg werd gedrukt. Dokter Meijst die spoe dig terplaatse was, constateerde een enkelbreuk, waarna hij de jeugdige wielrijder naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden liet vervoeren. BRA,«TL OP STRO-ZOLDER. Gistermiddag om half zes brak brand uit op een stro-zolder van de landbouwer A. Koot, nabij de kerk 't Zwaantje aan de Rijndijk. Alhoe wel de blokbrandweer o.l.v. brand meester L. van Bennekom zeer snel ter plaatse was, behoefde deze geen dienst te doen. Met schuimblusappa- raten wist de heer Koot, samen met enkele buren het vuur te bedwingen. De motorspuit uit het dorp kon on middellijk naar de garage terugkeren. Ook burgemeester Den Hollander was op het terrein aanwezig. De oor zaak van de brand moet gezocht wor den in 't feit, dat een achtjarig zoon tje van de fam. Koot met lucifers had gespeeld. KOUDEKERK Autobotsing. Toen gistermiddag een kleiauto van de firma Oischot in de Hogewaard reed, komende uit de richting Alphen, na tussen een kar en een auto doorgezwenkt te zijn, moest afremmen voor de kolenauto van de fa. v. Wette, slipte de klei auto en reed met de rechterzijde van de cabine tegen de kolenauto op. De kleiauto liep zware materiële schade op en moest worden weggesleept. Ondertr.: Johannes Kagenaar, 25 jr en Johanna A. de Vries 25 jr. Overl.: Klazina Brommers 76 jaar, ongehuwd. LEIDERDORP BENOEMING SCHOOLHOOFD. Op voordracht van het oudercomi té der r.k. lagere school te Leider dorp, is door het schoolbestuur, met ingang van 1 september a.s., de heer N. J. J. v. d. Kxoft benoemd tot'f H^T woord was nu aan pater Van hoofd van de nieuwe r.k. lagereSchalen. In het kort schilderde deze school in deze gemeente. De heer i de miraculeuse gebeurtenissen in het v. d. Kroft is thans hoofd van demiddeleeuwse Amsterdam en vroeg r.k. lagere school te Hem en Ven-zich af waarom dit alles was gebeurd. huizen N.H. en werd gekozen uit 25 sollicitanten. Geboren: Arie Komeiis, zn van K. Kuperus en C. A. van Houwelin- gen; Elisabeth Maria Johanna, dr van H. van Alphen en J. Vink; Ro bert, zn van L. C. Affourtit en B. G. Schop. Ondertrouwd: L. Los 49 j. en A. Looijenga 35 j., te Middelburg. Overleden: J. van der Soek, vr. 74 j.; M. H. de Bruine, vr. 80 j. Gehuwd: J. Anker en A. Schal- kers. 0UDE-WETERING Stille Omgang in het zilver In een feestelijke vergadering in café Klein herdacht het Genootschap der Stille Omgang, 'afdeling Oude- Wetering, haar 25-jarig bestaan. De voorzitter, de heer J. de Jong. heette in zijn openingswoord allen hartelijk welkom, in het bijzonder dc bestuurs leden van de zusterverenigingen uit Roelofarendsveen, Rypwetering en Oud-Ade. Reeds langer dan 25 jaar ging katholiek Oude-Wetering ter bedevaart naar de Heilige Stede en wel als leden van de afdeling Roelof arendsveen. Een nauw contact tussen de leden en het bestuur bestond ech ter niet en men verwachtte, dat de stichting van een afzonderlijke afde ling dit contact zou bevorderen met als gevolg een groter ledenaantal en daardoor een uitbreiding van de devotie voor het H. Sacrament. Op instigatie van enige Oudeweteringse leden en in samenwerking met het bestuur te Roelofarendsveen werd op 22 december 1931 de afdeling opge richt. Spreker bracht dank aan het toenmalige bestuur van Roelofarends veen, waarvan thans nog enige leden zitting hebben, voor de sympathieke medewerking, niet alleen toen, doch tot op de huidige dag. Enige woorden van herdenking werden gewijd aan de overleden leden P. de Jeu sr. en Th. Hoekstra. Thans telt de afdeling 93 leden, doch spreker verwachtte voor de toekomst een grote opbloei en uitbreiding, dit in verband met de snelle grQei van onze plaats. Inmiddels arriveerde pater Auxen- tius van Schalen O.F.M., die door de voorzitter hartelijk welkom werd geheten. Na de notulen gaf de penning meester een overzicht van de finan ciële toestand. Het saldo per 31 dec. 1956 bleek f 71.99 te bedragen. Over bebouwing Noordense weg In het raadsverslag van gisteren werd een overzicht gegeven van de eerste helft van de agenda. Thans volgt de rest. Aankoop bouwgrond Noorden De gemeente kan, voor het uit breidingsplan te Noorden kopen van de heer J. G. M. Boon een perceel land van 1 ha. voor 15.739, zij bet dat de eigenaar daar enige voor waarden aan verbindt. Het is de be doeling hierop 26 vrij ruime woning wetwoningen te bouwen, waarvoor de gemeente-architect inmiddels een plan heeft ontworpen, hetwelk reeds bij de provinciale directie voor de volkshuisvesting en bouwnijverheid is ingediend. De r.k. School te Noorden heeft aan de gemeente gevraagd voor de Laagste klassen gelden voor school banken en enig ander meubilair be schikbaar te willen stellen, tot een bedrag van 11.400. Rekening hou dend met het advies van de Inspec teur van het L.O., die vervanging van leermiddelenk asten niet zo ur gent vindt, besluit de raad mede werking te verlenen tot een bedrag van 0470. Eveneens besluit de raad in principe medewerking te verlenen aan een dergelijk verzoek van de Chr. School. Ijsbaan In een streek met zoveel water als de onze wordt desalniettemin ge ijverd voor een kunstmatige ijsbaan. Daartoe heeft de IJsclub het oog laten vallen op gemeenteterrein, door de heer P. Ham in pacht en welk terrein zij voor 16 jaar daarvoor gebruik zou willen nemen. B. en w. kunnen dit evenwel niet garanderen, maar op verzoek van de heer Bloos zullen zij het probleem nader bezien. Dan volgen enige hamerstukken be treffende salarissen van gemeente- personeel. Bebouwing Noordenseweg Gelijk bekend hebben G.S. een bouwverbod opgelegd voor de ter reinen langs de Noordenseweg, aan gezien het uitzicht op de plassen daardoor zou worden belemmerd en de landschappelijke waarde van de oever daardoor ontoelaatbaar zou worden aangetast. Desniettegenstaan de hebben b. en w. gevochten voor een uitzondering ten behoeve van enige gegadigden, die reeds bouw terrein aldaar hetoben gekocht, zon der resultaat evenwel. De raad gaat nu accoord met het voorstel van b. en w. om tegen deze beslissing bij de Kroon in beroep te gaan. Er zal dus in hoogste instantie worden uit gemaakt, of deze gedupeerden als nog een bouwvergunning krijgen. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer Bloos zich af, of de zaken bij Aar en Amstel wel lopen zoals het gekocht door de groentehandel C. Hoewel Gods wegen onnaspeurlijk zijn, durfde spreker toch te gissen naar de redenen, die God tot het verrichten van het wonder brachten. Wellicht, aldus pater Van Schalen, om de H. Eucharistie in het midden van de belangstelling te plaatsen in een tijd van bijgeloof. Misschien ook om temidden van het mondaine stadsleven de devotie tot het H. Sa crament levendig te houden. Mis schien wilde God ook door zijn won derbaarlijk Sacrament te Amsterdam nog eens de nadruk leggen op Zijn almacht en oneindige liefde. Spreker wees in verband met dit laatste op de enorme betekenis en de grote kracht van de H. Sacrament in het geestelijk leven. Met kracht spoorde hij de leden aan tot grote devotie niet alleen door de bedevaart naar Amsterdam, maar vooral door een deugdzame levenswandel. In een hartelijk applaus brachten de aanwezigen dank aan pater Van Schalen voor diens meeslepend en ontroerend betoog. Na een dankwoord van de voor zitter gaf de secretaris een overzicht van de gepasseerde 25 jaren. Na de oprichting in hotel Van den Bosch beleefde het genootschap een grote bloei, tot op de huidige dag. De secretaris bracht hulde en dank aan de zusterafdelingen te Alkemade, in het bijzonder aan het bestuur te Roelofarendsveen, dat belast is met het verzorgen van een vlot verloop van zaken te Amsterdam en dat daarin tot dusverre steeds uitstekend is geslaagd. Wat betreft een jubileumgeschenk zeide spreker als beste blijk van be langstelling der leden te verwachten een massale opkomst naar de a.s. bedevaart. Voorzitter en secretaris bleken beiden 25 jaar bestuurslid van het genootschap te zijn. De heer H. Ves- seur feliciteerde met dit jubileum en bood beide functionarissen een roker tje aan. Bij acclamatie werden herbenoemd de bestuursleden J. H. de Jeu en H. Vesseur. Medegedeeld werd, dat de a.s. bedevaart zal worden gehouden in de nacht van 9 op 10 maart a.s. 's Avonds I te half twaalf is eerst een kort Lof in de parochiekerk, daarna per bus naar Amsterdam. Als kerk werd weer aangenomen de Rozenkranskerk aan de J. Obrechtstraat. De algemene in tentie van deze bedevaart luidt: voor vrede en vrijheid voor de Kerk der stilte. Kaartverkoop vindt plaats op woensdag 6 maart, 's avonds in café Klein. De kosten voor de leden zullen circa f 2.20 bedragen. De deelnemers werd dringend verzocht niet te roken na afloop der Stille Omgang op weg naar de kerk. Na nog een hartelijke felicitatie van de voorzitter der afdeling Roe lofarendsveen, de heer A. v. d. Meer, werd de feestelijke vergadering be sloten. TER AAR Primeur. De eerste primeur van dit jaar is aan de Coöp. Groentevei ling aangevoerd. De kweker Herm. van Eijk bracht de eerste dunsel aan. Deze eerste jonge groente werd behoort, of het gevoerde beleid wel goed was en of er gezien de hoge pensionprijfcen wel plaats is voor ar me mensen? De burgemeester antwoordt, dat men met zulke ondernemingen eerst eens moet experimenteren. Het heeft een aanlooptijd nodig eer de zaken goed marcheren eer men het geheel kan overzien. Hfj was over de gang van zaken ook wel niet geheel te vreden, maar heeft vertrouwen, dat spoedig, o.a. door bezuinigingen, ver betering zal komen. Wat de pension- prijs betreft, deze ligt doorgaans niet hoger dan in andere bejaardente huizen, waar men heeft geïnformeerd. Wat betreft de bezoldiging van het personeel gemeentewerken en ont- ginningsbedryf kan de raad zich met de inzichten van b. en w., neergelegd in het prae-advies, verenigen. Verhoging subsidie Kruis verenigingen Hulscher te Alphen a. 1,04 per kg. d. Rijn voor Z0ETERW0UDE 30 Jaar Katholieke vrouwenorganisatie Dat er nog wel een hechte katholie ke dorpsgemeenschap hoe vaak ook betwijfeld bestaat, bewijst het glorievol bestaan van de R.K. Vrou wenbond nu al dertig jaren lang. De Sterke band, die de leden, ongeacht staat of stand, bindt, werd zondag morgen krachtig gedemonstreerd door de massale opkomst voor de kerkelij ke viering van het zesde lurtrum in de Sint Janskerk. Meer dan honderd vrouwen hadden voor deze viering zich onttrokken aan het zondags- ontbijt in de huiselijke kring om de gezelligheid en saamhorigheid van het feestelijk ontbijt in het Parochie- De afdelingen Nieuwkoop en Noor-huis te genieten, den van het Wit-Gele Kruis hebben Tijdens dit gezellig samenzijn, waar ana de gemeenteraad een extra sub-look deken Juffermans het feest kwam sidie aangevraagd voor de aanstel-1 meevieren, sprak de nieuwe presi- ling van een tweede zuster, waar-jdente mevr. Van Leeuwen-De Jong, voor zij inmiddels van de minister j de leden eenvoudig doch hartelijk toe van Sociale Zaken toestemming had-1 en memoreerde het vele werken in den verkregen. Deze subsidie be-1 het verleden gedaan. Mevr. Vlasveld- draagt voor beide afdelingen samen Van Benten, die op zeer hoge leeftijd ongeveer 16Ö0,—wanneer althans het bestuur heeft verlaten na vanaf de tweede zuster komt en het ziet de oprichting daarin zitting te hebben er nog niet naar uit, dat dit spoedig gehad, werd als bewijs van waarde- gebeuren zal, gezien de geringe I ring een fraaie fruitmand geschonken, animo. Heel vlot werd over deze aan- j De feestelijke bijeenkomst, vrage door de raad ten gunste van de Kruisverenigingen beslist, Rondvraag De heer H. Pieter.se informeert naar de vuilafvoer, waarvoor een auto zou komen. Hem wordt geant woord, dat een en ander niet zo vlot verloopt, als aanvankelijk gedaaht was. Toch zullen b. en w. deze kwes tie nog eens terdege bestuderen. De heer E. H. van Dam is de tolk van. vele bewoners van de Bejaarden tehuizen, die klagen over de onregel matige verwarming van hun wonin gen, welke zij vanuit het Tehuis ont vangen. De heer Bloos beweert, dot het materiaal niet deugt. Er aal een onderzoek worden ingesteld en des noods aullen de installateur en ad viseur ter verantwoording worden geroepen. De heer Stoppelenburg klaagt nog over de slechte toestand van de weg in het dorp. Ook daar zijn voorzie ningen slechts tijdelijk, daar de weg blijft zakken. Dit was wat de rondvraag betreft het voornaamste. Eindelijk kan bur gemeester Ven der Weyden onder dank voor de prettige besprekingen, de eerste vergadering van dit jaar sluiten. I Eerlijk gezegd zijn de dames niet zo goed geslaagd in het bereiken van enige feestelijkheid. Het begon gisteravond zo goed; een volle zaal, want de vrouwen hadden bijna zonder uitzondering hun man nen kunnen bewegen wat een ech te Vrouwenbeweging mee te gaan naar hun feestavond. Deken Juffermans opende de bij- eenkomst met een hooggestemde in- I leiding, een vreugdevolle getuigenis van de krachtige actie van de Zoeter- woudse vrouwen, met de schone ver wachting dat deze vereniging goed uitgerust klaar zal staan om de grote veranderingen door de uitbreiding van het dorpsbestaan op te vangen om alzo de katholieke actie onder de vrouwen goed te voeren. Als het opvoeren van het spel: „De kerstnacht van de bandiet" bedoeld was als een culturele ontwikkeling of als amusement, dan moet eerlijk be kend worden, dat dit in beide opzich ten een mislukking is geweest. De R.K. Toneelvereniging „St. Mi chael" van Hazerswoude-Rijndijk is niet gelukkig geweest met dit stuk op het repertoire te nemen. Sint Joris zal goed doen op zijn e.s. feestdag in april in het hem toegewijde parochie huis van het Zwaantje deze en derge lijke draken eens uit te roeien, i Deze club, met zoveel sterke speel- KATWIJK AAN DEN RIJN Te water. Het 8-jarig zoontje van de fam. A. de R. in de Rijn straat geraakte aan de Overrijn spe lend te water. Het geluk diende hem, dat een voorbijganger hem van een anders wisse dood redde. Hy kon met het natte pak huiswaarts keren. Dammen. De uitslagen van de gespeelde wedstrijd van K.D.C. om de H. A. van den Anker-beker, wa ren als volgt: H. KlinkenbergJac. Freke 20, J. HeemskerkJ. Sloot weg 1—1, H. VoorzaatC. van Kla veren 2—0, C. de WinterJ. R. vam Slooten 1—1, Alb. de KoningJ. C. van Rijn 02, A. A. VooysJ. Scho ne veld 11. Bridgen. De Bridgeclub „De Brug" hield een onderlinge bridge drive in De Roskam. De hoogste punten behaalden: 1. Jac. de Jong M. Hermans löl m.p., 2. S. Visser W. Agema 84 m.p., 3. mevr. Saey P. van Paridon 80 m.p., 4. D. van der PlasL. van der Plas 76 m.p., 5. A. Spruiteroburg—H. Smaling 75 n:.p., 6. H. BooyD. Uythof 73 m.p., 7 echtpaar F. van der Valk 69 m.p., 8. mevr. KempO. Saey 81 m.p., 9. H. GroeningenP. Smit 54 m.p., 10. mevr. Van WingerdenW. Age ma 47 m.p. N00RQWIJX Personalia. Aan de Kath. school voor Maatschappelijk Werk in Am sterdam is geslaagd mej. H. Vink. N00RDWIJKERHQUT DE MATER AMABILISSCHOOL. Op uitnodiging van het Interparo chieel Sociaal Charitatief Centrum hield gisteravond in het Jeugdhuis voor een uitgebreid gehoor, mej. C. Herr, diocesaan leidster van de Ma ter Amabilisschool, een inleiding over de Mater Amabiliisschool en haar program. De gedachte van de Mater Amabi lisschool is in Noord wij kerhout niet geheel en al onbekend en er bestaan reeds plannen om ook in deze plaats tot oprichting van een dergelijke school te komen. Als doel van dit werk noemde mej. Herr het karak- tervormende werk, dat zich richt tot meisjes van 1722 jaar, die na het lager onderwijs geen karaktervor mend onderwijs meer hebben ge noten. Mej. Herr deed heel duidelijk uitkomen, dat dit onderwijs niet al leen bestemd is voor fabrieksmeis jes, zoals vaak gedacht wordt, maar voor alle meines, die in de genoem de leeftijd vallen. Het program van de Mater Amabi lisschool is in* eerste instantie opge bouwd door mej. Schouwenaers, in- spectrice van de Staatsscholen in België, die enkele jaren voor de tweede wereldoorlog in Antwerpen op dit gebied pioniersrecht heeft ver richt. De aalmoezenier van de arbeid in Zuid-Limburg, kapelaan Houben, heeft kort na de oorlog dit werk in Limburg aangevat en thans, na 10 jaar zijn er 131 Mater Amabilisscho- len met in totaal 20.000 leerlingen in geheel Nederland verspreid. Het programma omvat een kern programma, voor de avondscholen bestaande uit 2426 lesweken van 2 avonden per week, gedurende 3 jaar. De lessen betreffen de vakken godsdienst, opvoedkunde en medi sche raad en dit zijn speciaal vak ken, waarbij niet in de eerste plaats aan leren is gedacht dan wel aan de vorming van het karakter der leer lingen. Daarnaast zyn er cursussen in ko ken, naaien, zang, gymnastiek, smaakontwikkeling, woninginrich ting, huwelijkswetgeving, verpleeg- temde en de vragenbusles. Naast dit kernprogramma is een aanvullend of kringprogramma uit te voeren tussen het kernprogramma door, waarvan deel uitmaken een openingsavond, een Maria-avond, een St. Nicolaas- of Kerstavond, een bezoek aan film of tentoonstelling en diverse clubs als zwemclub, hoc- kev-, volleybalclub e.d. De vakken van het kernprogram ma worden zoveel mogelijk door ter zake bevoegde docenten gegeven en aan het einde van het driejarige programma wordt aan de daarvoor in aanmerfrine komenden 'n getuig schrift uitgereikt. In ruime mate putte mej. Herr op dikwijls geestige en altijd boeiende wijze uit haar ervaringen in dit mooie en hoogst noodzakelijke werk en aan het slot van haar inleiding vroeg en verkreeg zij al bij voorbaat medeleven en steun bij de totstand- kracht en goede regie, verdient bete re stukken tc spelen cn zal wel ge leerd hebben dat het gehoor van deze tijd in zulke z.g. dramatiek geen be hagen meer schept. Het was zo jammer van de vele goede zorgen, als klare bewijzen van liefde voor toneel. Als wij hebben genoten is dit van de hartstochtelijke ijver, waarmede dit zeer moeilijke gpel werd opgevoerd en van vele goe de uitbeeld-'ngen van personen. De vrome boer Peter Szalbos en zijn dochter Marischka, alsook de ver volgde bandiet gaven zeer goed spel. De vervolgde priesterfiguur miste de adeldom die, ondanks vermomming, toch blijven moet. Dit was wel een groot hiaat in het spel. Omtrent de regie moeten wij opmerken, dat er in de aanvang geen tempo in het spel zat en vooral het pijpje-stoopen in de angstwekkende momenten was volko men fout. Het was wel zeer opmerkelijk, hoe dit publiek, dat toch zeker wel waar dering heeft voor een spel met een religieuze strekking, zich maar zeer matig dankbaar toonde. De schrijver Harry Batenburg heeft het te bont gemaakt; dat kan op het toneel geen werkelijkheid worden. koming van een Mater Amabilis school in Noord wij kerhout. Het was met volle instemming van de belangstellenden, dat mevr. C. van der WeijdenDe Wert, de presi dente van het Centrum, mej. Herr dankte voor haar bijzonder interes sante en met enthousiasme gegeven uiteenzetting. Bridge-nieuws. Na de 7e ronde is de stand in de onderlinge compe titie van de bridgeclub „Het Juiste Bod" als volgt: Groep A: 1. P. KapteinK. van Kampen 397 pt.; 2. W. SchelvisTh. van Aken 381 pt.; 3. A. VerminG. Keizer 371 pt.; 4. J. SeysenerA. de Groot 361 pt.; 5. M. HeemskerkM. de Winter 351 pt. Groep B: 1. Echtpaar de Winter 444 pt.; 2. Dames Zoctendaalvan Leeuwen 409 pt.3. P. BramaW. van der Linden 404 pt. 4. Mej. Ro denburgB. Velge 398 pt.; 5. K. van der VeekP. van Schooten 392 pt. Geboren: Alida Petronella Ma ria, dr van J. P. Warmerdam en E. J. M. van Steyn; Martinus Maria, zn van W. J. Heemskerk en J. F. van der Voorn; Johannes Petrus, zn van J. P. Duivenvoorden en M. J. Her mans. Ondertrouwd: H. M. M. Aartman en C. C. Heemskerk; C. van der Tang en D. J. van der Tang; J. W. van den Berg en C. P. Kol. Getrouwd: G. W. Oteman en M. T. van der Meer; P. J. Meijer en T. Broekhof. Overleden: H. J. van der Wielen 80 jr; J. D. J. de Koek 55 jr. SASSENNEIM Gemeenteraad. De gemeente raad vergadert maandag te 20 uur. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Ingekomen stukken en mededelingen; 2. Notulen; 3. Crediet bouw 78 woningen terrein Grulle- mams. ST0MPWIJK Dr. J. W. Ludwig, die zich heden nacht naar een patiënt in de Meer begaf, moest op de Dr. van Noort- straat voor een tegenligger remmen. Door het gladde wegdek ging zijn auto slippen en reed dr. Ludwig in de vaart langs de Dr. v. Noort- straat. Na zich uit de auto bevrijd te hebben en bij Jac. v. Rijn droge kle ren te hebben aangetrokken, kon dr. Ludwig zijn reis voortzetten. KORTE golf Op 't rijwielpad langs de Nieuw Bussumerweg te Huizen passeerde gistermorgen een bromfietser e en wielrijder, terwijl een NBM-bus een derde. De wielrijder zag, hoe de bromfietser plotseling tegen de grond sloeg. Het is niet vastgesteld of de man een klap van de bus heeft ge kregen, of dat hij door zyn val op het wegdek is overleden. Vier Noord-Afrikanen hebben woensdagavond in een café in het Noorden vam Parys met een machine pistool op de bezoekers geschoten. Eén man is om het leven gekomen, vier mensen werden gewond. De da ders wisten in een auto te ontkomen. De heer Van Wensen, burge meester van de gemeente Eibergen, die gisteren met zijn auto op weg was naar Enschede, waar hij zyn echtgenote uit het ziekenhuis zou halen, is op de Enschedese weg, te Eibergen, geslipt en tegen een boom gereden. Met een ernstige hoofdwon de werd hij in het r.k. ziekenhuis te Enschede opgenomen. Zijn moeder, die naast hem zat, kreeg een bekken fractuur en een ernstige hoofdwon de. Voor haar leven wordt gevreesd. Op weg naar school is gister morgen een negenjarige jongen uit Oldebroek op de Bovenheigraaf met zyn fiets gevallen. Hij werd gegre pen door een militaire vrachtwagen die juist langs kwam. De jongen overleed nog ter plaatse terwijl men hem eerste hulp verleende. Boekbespreking „Gij zult de hemel open zien", door Gilbert Cesbron. Uitg. „Het Parelsnoer", Voorhout. Gilbert Ces-bron, bekend van „Hei ligen gaan naar de hel", „Honden Zonder Halsband" en „De Wereld roept om hulp", heeft een nieuwe roman het licht doen zien, even pak kend als zijn voorgaande werken. Een dorp moet verdwijnen voor de aamleg van een stuwmeer. Honder den vreemde arbeiders overstromen de streek. Ontreddering en ellende overal. Dan beweren drie kinderen, dat ze Onze Lieve Vrouw gezien hebben op de dam. Het wonder wordt gesuggereerd door de oudste van de drie en ze weet het spel zo goed te spelen, dat ten slotte ieder een overtuigd is. Dan bekent het gewiekste meisje, dat ze het volk be drogen heeft. Op het ogenblik, waar op ze in het openbaar haar misstap zal bekendmaken, verschijnt Maria op de dam. Conclusie van dit knap geschreven boek: Ook vandaag kunnen er won deren gebeuren, wanneer mensen de bodem maar vruchtbaar maken voor het bovennatuurlijke. „In de ochtend van het leven", door Theo Thyssen, Prisma boekje Nr. 232. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Schrijver geeft een bijzonder in teressante terugblik op het leven In de Amsterdamse Jordoan. zoals die was aan het eind van de vorige eeuw. Uit sociaal en geschiedkundig oogpunt 'belangwekkend.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8