S)e CöidseSou/fccmt Eisenhower eist van Israël nakoming verplichtingen Wel sancties? Geen sancties? VER, NAT, MOETEN OP HUN STUKKEN BLIJVEN STAAN De toekomst van Nieuw-Guinea Gouverneur van N.Guinea arriveerde op Schiphol Directeur: C. M v HAMEKSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 31 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14038 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 10015. Advertenties 20836. Giro 103003 Abonnementsprijs 10.55 p. w, f 143 p. mnd., II.— p kwart Frant p.p. 17.40 Advertenties: 17 et p tn.m Telefoontjes t 1.50 BESTEDINGS BEPERKING r\e tweede vraag, welke men zich ten aanzien van de door de rege ring aangekondigde bestedingsbeper king heeft te stellen is deze: hoe deze beperking van 700 miljoen volgens de plannen van de regering tot stand zal komen. Dan ervaart men, dat deze 700 miljoen worden verdeeld over de Overheid zelf, het bedrijfsleven en de v^tepCTidngc"ieómmetehta*hten Eisenhower sprak zich niet over sancties uit zich een oordeel te vormen over de President Eisenhower heeft woensdag in een radio- en televisietoespraak over het Midden-Oosten verklaard, dat de Ver. Naties druk op Israël moe ten uitoefenen om dat land tot ontruiming van het gebied van Gaza en het gebied van de Golf van Akaba te brengen, zulks in overeenstemming met de V.N.-resoluties. Zij hebben geen andere keus. De Ver. Naties mogen niet in gebreke blijven, aldus de president. De president geloofde niet, dat Israëls weigering om de V.N.-resoluties na te komen, genegeerd moet worden, omdat de Ver. Naties er niet in zijn geslaagd de resoluties uit te voeren, waarin de Sovvjet-Unie wegens de 011- drukking van de Hongaarse resolutie veroordeeld werd. Eisenhower zei niet, of de Ver. Staten eventuele sancties van de Ver. Naties zullen steunen. methode, welke de regering heeft uit gestippeld, dan kan men zich niet onttrekken aan de gedachte, dat de Overheid de consument en het be drijfsleven heel wat zwaarder heeft belast dan zichzelf. De overheid zelf, Rijksoverheid en gemeentelijke overheid, legt zich een beperking op van 300 miljoen. In werkelijkheid zit er in dit bedrag ook nog een stuk beperking voor de consument, want in dit bedrag zijn inbegrepen de tariefsverhoging van overheidsbedrijven, zoals reeds in een aantal gevallen is geschied en nog zal geschieden ten aanzien van de tarieven van de P.T.T., een ver hoging-, welke het nadelig saldo van de P.T.T. met 19M miljoen zal ver minderen, welk bedrag reeds in de 700 müjoen van het Rijk is begrepen. Voor dit bedrag beperkt dus de Over heid niet, maar wordt de zwaardere last gelegd op de consument. Het zelfde geldt voor de afschaffing van dê consumentensubsidies op sui ker en melk. Wat de suiker betreft heeft deze reeds plaats gevonden. De afschaffing van de 'melksubsidie zal geleidelijk geschieden. Voor de ver bruikers echter betekent de afschaf fing der subsidies een lastenverzwa ring van 75 miljoen, waarvan het effect op de begroting van 1957 zal bedragen 43Yi miljoen en ook dit be drag is weer in de 200 miljoen der beperking door de Rijksoverheid be grepen. In feite beperkt dus de over heid geen 200 miljoen, maar zestig miljoen minder, dus 140 miljoen en dze zestig miljoen -worden nog eens op de schouders van de consument, gelegd. JIAen kan dus moeilijk beweren, dat de overheid het mes nu.eens goed in haar eigen uitgaven heeft gezet en dit is dan ook de zwakke plek in de nota der bestedingsbeperking. Neemt men de bezuiniging der re gering globaal dan wordt er per de partement niet meer bezuinigd dan ge middeld 10 miljoen për departement. Veel is dat niet. De regering volstaat verder met de belofte, dat zij binnen het kader van de komende begroting ernstig zal trachten de uitgaven om laag te brengen. Feitelijk wordt dus de hele last bijna gelegd op de consument, het be drijfsleven en de lagere organen. Voor de bijna schamele beperking welke de regering zich zelf oplegt, wordt het argument aangevoerd, dat inkrimping van het overheidsappa raat niet direct tot bezuinigingen zal kunnen leiden, omdat er dan finan ciële verplichtingen ontstaan, welke moeten worden nagekomen. Het spreekt vanzelf, dat de overheid als zij baar diensten inkrimpt, haar sociale verplichtingen dient na te ko men, maar men kan zich toch niet aan de indruk onttrekken, dat hier nu toch de weg van de minste weer stand wordt gevolgd. Men kan toch immers niet aannemen, dat in een tijd, waarin de arbeidsmarkt om krachten schreeuwt, deze verpöohtin. gen een langdurige aangelegenheid zouden worden. Relatief laat de Overheid de ge meenten zelfs meer beperken dan zij zeif doet en het zijn die organen en het bedrijfsleven, welke de zwalarste lasten hebben te dragen. Helemaal gerust blijkt de regering echter zelf hierover ook niet te zijn, daar zij Kchteltfk laat doorsoheme. rèn de gevaren te beseffen van het beperken der investeringen. De ge volgen van de noodzakelijke prijs stijgingen moeten nog onder de loupe worden genomen om na te gaan of bepaalde groepen onevenredig zwaar zullen worden belast De beperkingen van het bedrijfs leven bepalen zich tot investerings- afremmende maatregelen. Het betreft hier niet alleen het tijdelijk intrek ken van de fiscale investeringaftrek, maar ook een flinke verzwaring van de vennootschapsbelasting. Gelet op de zich snel uitbreidende bevolking j plus een eventuele omslag van de conjunctuur, waarmee men toch ook rekening dient t'e houden, kan men zich niet te veel beperkingen veroor loven bij Let uitbreiden van zijn werkgelgenheid. En dus zal de rege ring hierover in het debat van de vól gende week in de Tweede Kamer wel het een en ander te horen krijgen. /"\ok het offer, dat van de comeu- ment wordt verlangd, is hoog. Hier betreft het niet alleen een be stedingsbeperking, maar vooral een prijsverhoging van de belangrijkste dagelijkse levensbehoeften ais brood, melk en suiker. Voorts duurdere ta baksartikelen, hogere omzetbelasting en verhoging van de personele belas ting in verband met de stijging der huren op 1 juli a.s. Dat alles zal door de gewone man moeten worden opgebracht. Vooral de prijsstijging der levensmiddelen zal moeten worden doorgevoerd, om de achterstand van de agrarkohe be- GEEN RECHTVAARDIGING. Men heeft geopperd, aldus de pre sident, dat de Ver. Naties g.een maat regelen tegen Israël dienen te ne men, omdat Egypte in het verleden zelf ook de Palestijnse bestandsover eenkomst en het internationale recht heeft geschonden. Maar dergelijke schendingen houden geen rechtvaar diging in voor de gewapende aanval van Israël op Egypte. Men dient er volgens de president ook niet van uit te gaan, dat Egypte de Israëlische scheepvaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba zal verhinderden, als de Israëlische troepen uit Egypte teruggetrokken zijn. Als Egypte na de terugtrekking de bestandsovereenkomst of andere internationale verplichtingen zou schenden, zouden de Ver. Naties krachtige maatregelen moeten ne men. Israël eist garanties als voorwaarde voor zijn terugtrekking, zo vervolgde Eisenhower, maar als wij er mee in stemmen, dat de verlangens van een land bevredigd kunnen worden door een gewapende aanval, zetten wij de klok van de internationale orde terug. „We naderen nu het fatale ogen blik, waarop wij moeten erkennen, dat de Ver. Naties niet in staat zijn de vrede in het Midden-Oosten te herstellen, of dat zij met grote kracht de pogingen moeten hernieuwen om een Israëlische terugtrekking tot stand te brengen. De toekomst van de Ver. Naties en de vrede van het Midden-Oosten staan wellicht op het spel", aldus Eisenhower. Eisenhower zou optimistisch ge stemd zijn ten aanzien van de vrije vaart voor Israëlische schepen door het Suezkanaal en de Golf van Aka ba na ontruiming van Egypte door de Israëlische troepen. Dit optimisme zou voortgekomen zijn uit besprekingen die V.N.-func- tionarissen in Cr /j met president Nasser gevoerd hebben. Waarnemers in Londen zien in Eisenhowers verklaring een overwin ning voor een politiek, gebaseerd op beginselen, over 'n opportuniteitspoli- tiek en een herhaling van de Ame rikaanse aanspraak op moreel leider schap in de Suezkwestie. Arabische en Aziatische afgevaar digden bij de Ver. Naties juichten Eisenhowers verklaring toe. De Egyp tenaar Omar Loetif zei „Dat was de man Eisenhower, die daar sprak". De Verenigde Naties mogen niet fa len. Ik geloof, dat in het belang van de vrede de Ver. Naties geen andere keus hebben dan het uitoefe nen van druk op Israël om dat land tot naleving van de resoluties, waar in de terugtrekking der Israëlische troepen wordt geëist, te brengen. Waar ik nu over gesproken heb, zo besloot de president, is slechts ee stap in een lang proces, dat geduld en vlijt eist, doch op dit ogenblik is het het kritieke punt, waarvan toe komstige vorderingen afhangen. MORELE SANCTIES? Waarnemers geloven, dat de presi dent een laatste beroep op Israël heeft gedaan om sancties te voorko men. Van de zijde van het Ameri kaanse Congres kan krachtig verzet verwacht worden tegen economische sancties ten aanzien van Israël, doch wordt, bereid is een oorlogsschip ter De Deense regering zal niet deel nemen aan militaire of economische sancties tegen Israël, zo heeft premier Hansen, die tevens minister van bui tenlandse zaken van Denemarken is, woensdag in Kopenhagen verklaard. Hansen zei, dat Israël het recht heeft garanties te eisen voor de vrije vaart door de Golf van Akaba en tegen commando-overvallen vanuit het gebied van Gaza. De Australische minister van bui tenlandse zaken, Casey, heeft van daag op een persconferentie in Can berra verklaard, dat de Australisrtie regering eveneens tegen toepafcrfig van sancties ten aanzien van Israël is. Uit de omgeving van de Cdnadese delegatie bij de V.N. verluidt dat Canada, als het daarom verzocht goedingelichte kringen gelooft men, dat de president mogelijk steun zal geven aan morele sancties. volking wat in te lopen die ons land na de oorlog aan de zo noodzakelijke de viezen heeft geholpen en zelf in de welvaartsverhoging is achtergeble ven. De herziening van 't landbouw- prijsbeleid, welke mede in de beste dingsnota is vervat bespreken wij hier niet, omdat deze wel hoofdzake lijk aan de orde zal komen bij de begroting van Landbouw, die nog in de Tweede Kamer zal moeten wor den behandeld. Daarvoor zal het zwaartepunt wel op deze begroting liggen en niet op de bestedingsnota zelf. Minister Hofstra heeft verklaard, dat, indien deze operatie lukt, ons land het volgend jaar al weer de teu gels wat zal kunnen vieren. Het zit er in, maar dan zal de wereldconjunc tuur ook onveranderd gunstig moeten blijven en zullen zich geen tegensla gen moeten voordoen. Dr. J. van Baal, gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, is woens dagmiddag met het KLM-vIiegtuig De atoom" uit Biak op Schiphol aan gekomen. Hij zal met de regering spreken over het toekomstig beleid, inzake Nieuw-Guinea. „Nu minister Helders tot minister van Zaken Over zee is benoemd, zijn wij eindelijk uit een interimperiode, ik stel mij veel van de komende besprekingen voor'. Het oude Nieuw-Guinea met zijn wilden is op zijn retour en het nieu we Nieuw-Guinea is in wording met mensen, die zich vol verwachting ke ren naar nieuwe levensmogelijkhe den. Mensen, die de gezondheidszorg en de verbetering van de levensom standigheden waarderen en die het nieuwe met beide handen vastgrijpen, mensen, die er niet over denken, hun nieuw verworven voorrechten prijs te geven voor de staatkundige ver warring, die Indonesië biedt. Onze taak, zo betoogde dr Van Baal met klem, is de Papoea's een eigen poli tiek en nationaal perspectief te bie den, hen op te voeden tot economi sche en politieke zelfstandigheid. Het nieuwe Nieuw-Guinea vraagt om ver dere vormgeving, om politieke gestal te, om concreet uitzicht. Daarvoor is persoonlijk overleg nodig en daar voor hoop ik in Den Haag gelegen heid te vinden. beschikking van het V.N.-leger te stellen om in de Golf van Akaba te patrouilleren. Geheimzinnige patiënt overleden Oud-minister Malysjew de ge heimzinnige patiënt, voor wie de Duitse bloedspecialist dr. Hans Schui ten onlangs naar Moskou ontboden werd is in Moskou overleden. Hij is ongeveer een maand ziek geweest, heeft de Sowjetregering. meegedeeld. Algemeen werd in het westen aan genomen, dat Malysjew de leiding van de produktie van atoomkracht had. Vroeger is Malysjew vice-pre- mier geweest. Onlangs werd hij be noemd tot eerste ondervoorzitter van de economische staatscommissie. Het nieuwsagentschap Tass heeft bericht dat Kroestsjef en Perwoechin de leiding zullen hebben van de staatsbegrafenis van Malysjew. Malysjew, die 54 jaar oud is ge worden, zal binnen de muren van het Kremlin ter aarde worden besteld. Men staakt weer in Frankrijk Franse PTT-ambtenaren, die lijn aangesloten bij de drie voornaamste vakbonden, zijn woensdag in sta king gegaan ter ondersteuning van hun eisen inzake kortere arbeidstij den en hogere lonen. Ook de Parijse vuilnisophalers staakten woensdag, hetgeen onder meer tot gevolg had, dat de toegan- Hongaren heren terug naar het vaderland Deze foto's geven een beeld van terugkerende Hongaarse vluchtelingen uit Joegoslavië. Zij behoren tot het tweede contingent van een groep van 459 vluchtelingen die de grens bij Baranjsko Petrovo Selo in Hongarije, 200 ki lometer ten BÜohfWwxrtf »an Belgrado, passeerden. Voordat zij terugkeer den, werden zij gehoord door een gemengde commissie, bestaande uit Joe- goeslaven, Hongaren en vertegenwoordigers van de Verenigde Naties, waarbij zij te kennen gaven zo snel mogelijk naar Hongarije te willen re- patrieren. Slechts een van deze mensen heeft, op weg naar de Hongaarse grens, de groep verlaten en te kennen gegeven In Joegoeslavlë te willen blijven. HET RECHT OP VRIJHEID VAN HONGARIJE Boven een foto, voorstellende een massa-proces in Boedapest, stond ge schreven: „Thans verdringt het recht de vrijheid in Hongarije". Onder „recht" (moest hier verstaan worden de rechtsspraak, een rechtsspraak v/elke onrechtvaardig is. Het boven schrift gaf de verkeerde indruk, alsof de vrijheid rechtmatig verdron gen werd. gen tot de grote centrale markt plaats voor levensmiddelen (de „Hal len") werden versperd door onge- ledigde vuilnisemmers en hopen af val. Te Parijs heeft ongeveer zestig procent der PTT-beambten aan de stakingsoproep gehoor gegeven. In Parijs en in verscheidene an dere Fransen steden werd woensdag geen post bezorgd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Advertentie) De minister Staf en Helders waren woensdagmiddag op Schiphol aanwezig om gouverneur Van Baal, die uit Nieuw Guinea aankwam, te verwelkomen. Behalve de beide excellenties waren er ook nog vele vertegen woordigers van de „koningin der aarde", die als eersten de kans kregen hun vragen op dr. Van Baal af te vuren. Op de bijgaande foto zien we dr. Van Baal tijdens de persconferentie in de wachtkamer van de lt Geleidelijk hogere temperatuur Een storingsgebied, dat zich woens dagmorgen in de buurt van Parijs bevond, trok over Limburg naar Noordwest-Duitsland. Het ging ver gezeld van een uitgestrekt neerslag- gebied, waarbij zowel regen als sneeuw viel. De totale hoeveelheid neerslag bedroeg in de Zuidelijke provincies ongeveer 20 millimeter, in net uiterste Noordwesten van het land viel echter op de meeste plaat sen helemaal niets. In Zuid-Limburg viel de neerslag vrijwel uitsluitend in de vorm van regen, meur enige kilometers verder naar het Noorden als sneeuw. In Brabant en Gelder land bleef deze liggen, zodat er don derdagmorgen plaatselijk een nog iets meer dam 10 cm dikke sneeuw laag aanwezig was. Na het wegtrekken van de storing breidde eèn krachtige rug van hoge luchtdruk zich over West-Europa uit. Op de oceaan bevindt zich een om vangrijk en gecompliceerd lagedruk- systeem, dat zich echter maar be trekkelijk langzaam in Oostelijke richting uitbreidt. De wijzigingen in de luchtdrukverdeling, welke optre den, hebben tot gevolg, dat aan de aanvoer van koude poollucht naar West-Europa nu een einde komt. Komende nacht zal het op de mees te plaatsen tijdens opklaringen nog wel enkele graden vriezen, rrnar daarna zal het teroperatuurniveau weer geleidelik hoger worden. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond:. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN Opklaringen en op de mees te plaatsen droog weer, Zwak ke tot matige wind tussen zuidwest en zuidoost. Vannacht plaatselijk lichte vorst, mor- middag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 22 Febr. zon op 7.44; onder 18.00; maan op 3.05; onder 11.30. Hoogwaterstanden 22 Febr. v.m. 9.n.m. 9^5. Het wéér in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MuNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA nevel —3 C. sneeuw —3 sneeuw 2 nevel —3 zwaar bew. 1 geheel bew. 1 on bew. —0 onbew. 3 nevel —1 nevel 3 sneeuw 2 onbew. 6 geheel bew. 3 zwaar bew. 1 .3 geheel bew. 1 sneeuw 0 sneeuwbui 0 licht bew. o geheel bew. 1 .3 geheel bew 1 zwaar bew. 10 ,f licht bew. 6 Korreltje Het komt er niet op aan op welke post wij geplaatst zijn doch de wijze waarop wy onze taak vervullen. T. Edwards.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1