Dankbare Nederlanders feliciteerden oud-„Griine' Neemt Nederland nertz- handel in eigen hand? de echte zware shag VAN NELLE Maakte auto van Utrechtse koopman manoeuvre van Rotterdammer nodig? 2 Vermomde rechercheurs namen monsters van 33 zakken veevoer WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 DE LEID SE COURANT PAGINA 6 De eerste Nederlandse nertzbeurs De fokkerij van nertz, het graag gedragen maar zeer dure bont. in Amerika vooral in trek, heeft de laatste jaren ook in Nederland en België beoefenaars gevonden en reeds vrij lange tijd vinden de vellen van deze kwekerijen gerede aftrek. Londen was tot voor kort de plaats waar deze vellen ter veiling werden gebracht, doch sinds gisteren heeft ook Nederland een eigen, zij het dan bescheiden, beurs. De oorzaak daar van is gelegen in de ernstige prijren- val dit voorjaar op ie beurs in Lon den die de Nederlandse nertzkwe- ker de schrik op het lijf joeg, v/ant deze situatie had ook grote inveed op het prijsbeeld hier te lande, waar momenteel 900 fokkers een produktie van rond 1CO.OOO vellen bereiken. Deze ontwikkeling van de Lon- dense markt bracht de heer Grat Smeets, een bontdeskundige in Ven- lo, op het idee e.en eigen Nederlandse beurs te stichten, waartoe ook de handel uit België, Duitsland en Italië werd uitgenodigd. De eerste gevolgen waren dan ook dat die fokkers de Londense veiling voorlopig voorbij gingen, hetgeen al direct een gun stige invloed op het prijsverloop had. Het idee is thans werkelijkheid ge worden. Vijfduizend vellen van Ne derlandse en Belgische origine lig gen er in Venlo voor drie dagen te kijk en te koop voor de geïnteres seerde handel en reeds in de morgen van deze eerste dagen werden de eer ste transacties afgesloten. De waarde vs-n deze eerste beurs blijkt uit de Voetgangerstunnel onder Rijksweg bij Hedel Er bestaan plannen om tussen Zalt- bommel en Hedel onder de Rijksweg een tunnel aan de leggen, die zal wor den gebruikt door voetgangers. De bedoeling is, dat automobilisten, die langs de tweede rijbaan zullen stop pen, zonder gevaar onder de v/eg dóór naar het café „De Lucht" kun nen wandelen. Dit café is een be langrijke pleisterplaats op de inter nationale route AmsterdamGenua, die officieel bekend staat als E-weg No. 9. Vrachtrijders plegen hier aan te leggen om hun maaltijden te gebrui ken, te overnachten en telefonische boodschappen van hun "verfegevers in ontvangst te nemen. Tegenover het café is een gedeelte van de rijweg nu reeds ingenomen door een perkeerplaats. Hoewel de weg van het Rijk is, heeft het toch begrip getoond voor de oude rechten van de eigenaar van dit routiers café en op de rijweg een parkeer plaats aangelegd. verzekeringssom, een kwart miljoen gulden. De beurs werkt op commissiebasis, d.w.z. de fokkerij zendt de vellen ten verkoop in en bepaalt daarvoor een minimumprijs die na verkoop wordt uitbetaald onder aftrek van de kosten en het commissieloon. Het verdere verloop van deze eerste beurs dient vanzelfsprekend te wor den afgewacht, doch de vooruitzich ten lijken niet ongunstig. Het is de bedoeling van de initiatiefnemer de beurs volgend jaar op een gunstiger tijdstip te houden ten opzichte van de Londense beurs. Teneinde een beeld te geven van de omvang van deze eerste veiling, diene dat voor een nertzmantel (kos ten 2540.000 gulden) niet minder dan 100200 velletjes nodig zijn. De vijfduizend thans aangevoerde huid jes betekenen dus nog slechts een begin wil deze Nederlandse beurs iets op de markt gaan betekenen. Waaraan de heer Smeets zelf overi gens niet schijnt te twijfelen. Naar het A.N.P. verneemt zullen prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, en zijn fractiegenoot dr. W. L. P. M. de Kort, zich na het be zoek van de parlementaire delegatie aan Suriname op 1 april naar de Ne derlandse Antillen begeven voor een oriëntatiebezoek. De heren Romme en De Kort zullen op 9 april per vliegtuig de terugreis naar Neder land aanvaarden. Ik hang aan m'n zware Van Nelle. Gauw weer eens een verse draaien. In dat blauwe pakje van de Weduwe zit voor mij de allerbeste zware shag VERPLICHT VERKEERSONDER- WUS OP DE LAGERE SCHOLEN Het wetsontwerp tot het verplicht stellen van verkeersonderwijs op de lagere scholen zai binnenkort in druk gereed zijn. De lesroosters van de scholen zullen door dit wetsontwerp niet veranderd behoeven te worden, want het verkeersonderwijs zal aan het leervak aardrijkskunde worden toegevoegd. Tevens ontwerpt een commissie plannen voor vrijwillig verkeersonderwijs op de middelbare scholen. Ook voor de kleuterscholen zoekt men een bepaalde vorm van onder wijs in verkeerszaken en zelfs heeft men hierover met de universiteiten contact opgenomen. •pMiNJbranch*. Paus zond een gelukstelegram In de kerk van de H. Willibrordus Binnen de Veste te Amsterdam, Is gisterochtend het huwelijk ingeze gend van de heer Joep Henneböhl, een 45-jarige duitse tabakshandelaar, en mej. Sis van Putte. Daarna is het echtpaar in audiëntie ontvangen door mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. De bruidegom ontving een geluks telegram van de paus. Tal van Nederlanders, die aan Joep Henneböhl hun leven te danken hebben omdat hij tijdens de bezet tingsjaren in Amsterdam bij de Grüne Polizei gedetacheerd hen liet ontsnappen, hebben gistermid dag getuigenis afgelegd van hun dankbaarheid,, op de receptie, die het bruidspaar Henneböhl in zijn woning aan de Prinsengracht 1097 in de hoofdstad hield. Namens een comité van geredden en oud-illegalen, met wie de heer Henneböhl in de oorlog had samen gewerkt, werd het tweetal een oe- drag van 700 gulden aangeboden. Tot de velen, die het gelukkige paar lcwamen feliciteren, behoorden o.m. de doelman van „Fortuna", Frans de Munok, die eveneens, danllc zij Joep Henneböhl aan de greep van de Grüne Polizei wist te ontkomen en de Amsterdamse hoofdagent Hart- gers, die in 1945 Henneböhl in ons land arresteerde. Basis voor zijn geluk. Dit geschiedde meer uit voorzorg, want de heer Hartgers was precies op de hoogte van de activiteiten van de Duitser en hielp hem aan bewijs materiaal om de Nederlandse autori teiten te overtuigen van zijn steun aan de illegaliteit in de bezettings jaren. Er was nog een andere reden dat de hoofdagent in zijn sas was gisteren, want hij had ook een beetje de hand gehad in het gisteren geslo ten huwelijk. Sis van Putten, de bruid, is namelijk de dochter van de ziekenvader van de gevangenis aan de Weteringschans. Deze ziekenva der was een van de illegale vrien den van de agent en Henneböhl werd door Hartgers bij de familie Van Put ten thuis geïntroduceerd. Dit is nu twaalf jaar na de oorlog uitgelopen op een huwelijk tussen de dochter en de gast. Het bestuur van de voet balclub Ajax was gistermiddag even eens ten huize van het jonggetrouwde paar vertegenwoordigd, omdat Joep ook clubleden had gered.. Henneböhl was na de bevrijding in 1945 naar Duitsland teruggezonden, daar door de Engelsen in de mijnen te werk gesteld, doch had na korte tijd leans gezien nu zelf eens te ont snappen naar Nederland, waar hij zijn illegale vrienden opzocht, die voor hem in de bres gesprongen zijn. Op de foto ziet men de heer Henne- böl, die een gelukstelegram, dat hij van Z.H. de Paus heeft ontvangen, aan mgr. Huibers laat lezen tijdens de audiëntie. Zweedse tanker lijkt reddeloos verloren Nadat vorige week maandag het Amerikaanse vrachtschip American Trapper bij Leugenaarshoofd in de VILssingse haven vastliep is maan dagavond j.l. weer een schip op de Vlissingse rede nagenoeg op de zelfde plaats aan de grond gelo pen. De toestand van het schip, de Zweedse erts-tanker „Vittangi" is zo ernstig, dat men overweegt het maar te slopen. Met een scheur van veertig meter lengte aan stuurboordszijde, ligt de 17.000 ton metende boot in de vaar- geuL De Vittangi was met een lading erts onder weg van Narvik naar Ant werpen. Kort voor laagwater maan dagavond, voer ze nabij Vlissingen omhoog en vermoedelijk schampte de kiel daarbij over het wrak van een in de oorlog gezonken schip, dat nog niet in kaart was gebracht. Vrijwel onmiddellijk maakte de Vittangi veel water in vier van haar tanks. De sleepboten Scaldis en Pool ster kwamen de Zweed te hulp, maar alle pogingen om het schip weer vlot te krijgen mislukten. Daarom be perkten de slepers zich er toe te voorkomen, dat het ongelukkige schip achteruit op stroom zou zwaaien, waardoor het de smalle vaargeul zou versperren en even tueel zou breken. Gisteren was vrijwel het gehele voorschip reeds onder water ver dwenen en roer en schroeven staken gedeeltelijk boven water. Tegen half tiert, dinsdagmorgen was de situatie zo ernstig, dat de bemanning, 43 kop pen, besloot het schip te verlaten. Alleen kapitein Maniëtte is aan boord gebleven van het schip, dat trouw bewaakt wordt door de bergings vaartuigen. Gisteren is men begon nen met het lossen van de lading en zijn er besprekingen gevoerd tussen bergers en vertegenwoordigers van rijkswaterstaat en het loodswezen. De slagzij van het schip neemt nog voortdurend toe. Gisteravond bedroeg deze reeds zestig graden. Mocht men er in slagen voldoende lucht in het schip te pompen om het drijvend te houden, dan wil men proberen het schip in het Sloe aan de grond te zetten. Dodelijk ongeluk berecht Een dodelijk ongeluk, dat op 6 mei van het vorig jaar het leven kostte aan de 32-jarige Utrechtse hoofdagent van politie W. Blok uit Utrecht, is gisterochtend in hoger beroep behan deld door het gerechtshof te Amster dam. Op de fatale zondagmorgen van 6 mei kwam de 48-jarige scheepsbouw - deskundige C. H. M. uit R'dam, met zijii vrouw naast zich, in zijn grote Amerikaanse auto uit de richting Utrecht over het viaduct van de rijksweg 12 in de richting van Arn hem rijden, toen hij meende voor zich een andere wagen naar links te zien uitwijken. Hij remde zo hard, dat volgens de vele ooggetuigen ter plaatse (er was daar een half uur te- 20.000 Kilo gestolen Sinds ongeveer half november verdwenen op geheimzinnige wijze uit de opslagplaats van een graan handel in Asten, een plaatsje in de omgeving van Eindhoven, grote hoeveelheden veevoeder. Het be trof een diefstal van granen, var kensvoer, kuikenvoer en meel tot een gezamenlijk gewicht van 20.000 kilo. Door een list van de Eindho- vense districtspolitie zijn twee in woners van Asten aangehoudende S7-jarige R., die in dienst van de graanhandel was, en de 40-jarige Van P., een medeplichtige boer uit de Peel. De verdenking viel op R., omdat hij tijdens de schafttijd alleen op het terrein was. Ook Van P. kwam bij de groepscommandant-adjudant Van der Zalm in een ongunstig dag licht te staan, omdat hij steeds bij afwezigheid der overige employé's een bezoek aan het bedrijf kwam brengen, om graan en meel op te der. Acteurs* Zui.ls in onze nuchtere t\jd eigen lijk te weinig meer voorkomt, ging de districtspolitie gebruik maken van het middel vermomming. Twee rechercheurs maten zich het air en het uniform aan van de Centrale Controle Dienst, en stelden zich als argeloze inspecteurs op aan de kant van de weg, waar in de verte de wa gen van de boer uit de Astense Peel naderde. Zij namen als volleer de acteurs monsters op van de zak ken en lieten, ofschoon de monsters hen volkomen koud lieten, hun ogen goed gaan over alle zakken teza men, om hun juiste aantal na te gaan. Dit bleek 33 te zijn. Daarop gingen zij weer naar de maalderij terug om de bon te controleren, die de employé R. voor de boer had ge schreven. R. bleek een mooi getal voor het aantal zakken op de wa gen van de boer te hebben gevon den: tien. Er werden dus op klaar lichte dag 23 zakken gestolen. Dezelfde avond nog bespiedden enkele agenten de ingang van de boerderij van Van P. Plotseling za gen ze R., die achttien zakken mee nam. De winst van de boer was slechts vijf zakken. Beiden hebben bekend. voren een ander ongeluk gebeurd) bijna over de kop sloeg. Ook hij maakte een zwenking naar links en schoot daarbij de middenberm van de rijksweg op, waar juist de hoofdagent Blok kwam aanlopen. De agent werd veertig meter meegesleurd, helemaal over de rijbaan aan de andere kant van de middenberm heen en overleed vrijwel terstond. De wagen van de Roterdammer schampte daar nog twee auto's. In eerste aanleg had de rechtbank in Utrecht de verdachte een maand hechtenis plus anderhalf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid opgelegd, doch na de zitting meldde een 38-ja- rige Utrechtse koopman zich bij de politie, die in de krant had gelezen, dat volgens alle getuigen de weg in de richting Arnhem volkomen vrij was geweest. „Dat is niet juist", verklaarde hij, „want inderdaad reed ik daar met mijn auto". De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, eiste nochtans bevesti ging van het vorige vonnis. Zelfs in dien er al een andere auto was ge weest, dan nog achtte hij de ma noeuvre van de Rotterdammer totaal overbodig. Als raadsman betoogde mr. F. W. B. baron van Lynden, dat van grove schuld, die voo. een veroordeling vereist is, geen sprake was. De uitspraak volgt op 5 maart a.s. SMEDEN VERZAMELEN HAMERS VOOR MISSIE. De Ned. R.K. Bond van smedenpa troons en werkgevers houdt ten be hoede van de missie in Afrika een inzamelingsactie van smedengereed- schappen, hamers, veilen e.d. De missie in Afrika leidt op vakscholen negers op tot vakbekwame arbeiders. Er bestaat veel belangstelling voor deze opleiding, maar om deze scho len draaiende te houden, is er drin gend behoefte aan materiaal, dat ver werkt en bewerkt moet worden tij dens de opleiding. Onlangs is een groep Kaj otters van de Nederlandse K.A.J. naar Afrika vertrokken om twee jaar lang geheel belangeloos vakonderwijs aan negers te geven en kerken en scholen te bouwen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6