De Rmgelmgscfa Rapport vraagt 50.000 semi- permanente woningen extra Wildwest-achtervolging na beroving te Amsterdam „Statendam" in New York aangekomen Luisterrijke intocht van Pierre I, prins Carnaval van Maastricht Geschenken over en weer van Maastricht naar Aken MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Huisvesting jonge gezinnen Soepeler vergunning-stelsel Alleen nationale inspanning, dat is het binnen enkele jaren bouwen van minstens 50.000 extra (semi-perma- nente) woningen van minstens 15 jaar gebruiksduur kan het sluipend proces van ondermijning van huwe lijks- en gezinsleven door gedwongen inwoning teniet doen. Ons land telt volgens de woning telling 217.500 gevallen van inwo ning van gezinnen van twee of meer personen. Een groot deel daarvan veroorzaakt een psychische belasting, die een ernstige bedreiging vormt voor on ze geestelijke volksgezondheid. Dit is een deel der 18 conclusies, neergelegd in een rapport van de ge zinsraad voor de ministers van maat schappelijk werk en huisvesting- bouwnijverheid. Het rapport spreekt van een natio nale noodtoestand. In al zijn geledin gen zal ons volk zich moeten inspan nen om de uit het woningtekort voor ons volksleven voortvloeiende scha delijke gevolgen in moreel, psychisch en sociaal opzicht te bestrijden. De gezinsraad vindt, dat aan een juiste preventieve zorg voor de gees telijke volksgezondheid tekort wordt gedaan indien leeftijd en/of hu- welijksduur tot normen bij de re gistratie van woningzoekende ver loofden en jonggehuwden worden genomen. Men wenst enige ministe riële aanbevelingen te dier zake aan de gemeentebesturen. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgendijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Theaterorkest en solist. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land. en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel en trombone. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropoleork. en solist. 13.55 Beursberichten. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Jazzmuz. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Nieuwe gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 13.30 R.V.U.: Godsdiensten der wereld, door prof. dr. G. J. Blee- ker. Tweede lezing: Hindoeïsme. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Pianorecital. 19.46 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Cello en piano. 22.55 Ik geloof, datcaus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten te New York. 23.16 Act. en New York cal ling. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM H, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 Voor boeren en tuin ders. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dans- muz. 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio, 14.20 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. programma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen over zee. Missiewerk aan de wisselmeren, door frater P Steltenpool O.F.M. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram, 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen, klankbeeld. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Nouveauté's. DINSDAG. Televisieprogramma. NTS: 20.30 Journ: en weeroverz. 20.45 Relais van de Belg. TV: De TV maakt muziek. 21.3023.00 Film programma. Deze aanbevelingen zouden een aantal bezwaren terzake van de han tering van het vergunningsstelsel moeten ondervangen. Bij de volkshuisvesting moet meer betekenis worden toegekend aan een op preventie gerichte geestelijke en lichamelijke gezondheidszorg. L*y woningbouw en verdeling van woon ruimte is inwinning van sociaal ge neeskundige adviezen wenselijk De band tussen de gezondheidszorg en volkshuisvesting worde hersteld Omzetting van gemeentelijke vor deringsbevoegdheid in een wettelijke verplichting wordt gewenst geacht. Op gemeentelijke voorschriften t.a.v. woningsplitsing en verbetering met premie zou in verband met het ge stegen kostenpeil gemakkelijk dis pensatie moeten worden verleend. De premieregeling zelve behoeft herzie ning orn weer stimulerend te zijn. Bevordering van inwoning mag slechts dan geschieden, wanneer een vrije, zelfstandige huishouding kan worden gevoerd. Inwoning bij vreem den is te verkiezn boven die bij ouders. De gezinsraad meent, dat het vrijwillig ter beschikking stellen van woonruimte gestimuleerd kan wor den door het vooraf vaststellen van een termijn. De gevolgen van het woningtekort wettigen volgens de gezinsraad maat regelen tot vergroting van de voor dc woningbouw en de noodzakelijke toeleveringsbedrijven beschikbare ar beidscapaciteit. De bouw van duplex- en triplex- woningen met wooneenheden v;.n minstens drie k-Jtiers kal bijdragen to een spoediger oplossing van dc woningnood. De burgerlijke utiliteits bouw zal stri.-jfcnter, dan tot nu ice beperkt moïieu worden. Behoefte aan ruimte voor scholen, geneeskundige verzorging, kerkelijke, culturele en aan mistrallen doelein den kan in een belangrijK aantal ge vallen door roodgebouuon worden opgevangen. Tenslotte beveelt de gezinsraad ter overweging a> n een na'ionale le i.ing in de vorm van een volkslening met lage rentevoet. Ge«nu de hu» d:ge kredietmoeilijkhedeii en dz be perking der o trheidsbeicedir.gen zou dit een we? zijn om (ie financiële middelen voo* de bou.v var; O.Ot'O extra woningen binnen een paar jaar tijds bijeen te krijgen. Zaterdagavond om half acht is een 57-jarige heer, juist toen hij zijn winkel op het Mercatorplein in Am sterdam had verlaten, door een hem onbekende man met een hard voor werp op het hoofd geslagen en door een andere man van zijn tas in houdende 3200 gulden die bij on der de arm droeg, beroofd. De twee mannen gingen aan de haal maar .konden, na een wilde achtervolging, waaraan niet alleen twee in de lucht schietende politieagenten maar ook een taxichauffeur deelnam, worden ingerekend. Een van de aanvallers trachtte nog, door in het water van de Admiralengracht te springen, aan zijn achtervolgers te ontkomen. De taxichauffeur dreef de andere hero ver zö in het nauw, dat deze de ge stolen tas weggooide, waarna de chauffeur de tas waar het geld nog in aanwezig was, naar het politie bureau bracht. De aangehoudenen zijn een 18-jarige isoleerder en een 19-jarige militair. Tevens heeft de politie nog een 18-jarige typograaf gearresteerd, die de twee andere jongemannen tot de beroving had aangezet. Prinses Wilhelmina De particuliere secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt mede, dat de Prinses heden voor enkele we ken haar intrek heeft genomen in het paleis te Amsterdam. RUIM 100.000 BEZOEKERS OP RAI-BEDRIJFS AUTOTENTOON STELLING. De tentoonstelling van bedrijfs auto's in het RAI-gebouw te Amster dam heeft op de laatste dag (zater dag) 10.000 bezoekers getrokken. In totaal hebben sinds de opening op 7 februari j.l. 102.778 personen de ten toonstelling van bedrijfsauto's in 1955, toen 90.000 belangstellenden de controle paesseerden, bezocht. Zaterdagmiddag werd de 'on- derduizendste bezoeker, de heer M. H. van Hussen uit Culemborg, een cadeau in de vorm van een autoradio overhandigd. Van de zijde der expo santen is men tevreden over de be reikte resultaten. Er is zeer goed ver kocht. Tot de bezoekers behoorden vele buitenlanders, vooral Duitsers en Belgen, maar ook Engelsen, Fran sen en Amerikanen gaven van hun belangstelling blijk. INBRAAK IN HUIS VAN DR. P. C. L1NDENBERGH TIJDENS AFWEZIGHEID In de nacht van zaterdag op zon dag is ingebroken in de villa „De Wilgenhoek" langs de Wassenaarse- weg te Katwijk, bewoond door de directeur der Leidsche Duinwater Maatschappij, dr. Ir. P. C. Linden- bergh, die momenteel in het buiten land vertoft. De inbraak gescheidde door het indrukken van een ruit aan de achterzijde der villa. De dader(s) is nog niet bekend. Omdat de familie afwezig is heeft men niet kunnen vaststellen welke voorwerpen van waarde zijn ont vreemd. EENDRACHTIGE SAMENWERKING VAN AN.W.B. EN N.S. VOOR BUITENGESLOTEN AUTO BESTUURDER Een inwoner van Rijswijk (Z.-H.), die zijn auto geparkeerd had bij het veer te Perkpolder in Zeeuws-VIaan deren, kwam, toen hij zijn afgesloten wagen weer wilde openen, tot de pijnlijke ontdekking, dat hij het sleu teltje in het contact had laten zitten. Van vele auto's is namelijk het por tier- en het contactsleuteltje hetzelf de voorwerp. Toen hij naar zijn re serve sleuteltje tastte, herinnerde hij zich opeens met sohrik, dat hij dit bij het verwisselen van ocstuium thuis had achtergelaten. Alle pogingen de portieren te ope nen faalden, zodat het er voor de buitengesloten automobilist somber begon uit te zien. Tenslotte kwam hij op het idee het hoofdkantoor van de A.N.W.B.-Wegenwacht in Den Haag op te bellen, waar men wel raad met deze situatie wist. Onmid dellijk vertrok'een wegenwacht naar het huisadres in Rijswijk en reed vervolgens met het sleuteltje naar het station, waar de hooldcondue- teur van de trein naar Vlissingen bereid was zich over het object te ontfermen. Twee en twintig minuten later kon, dank zij deze gelukkige samenwer king tussen Wegenwacht en Spoor wegen, een afgevaardigde van de Rijswijkse pechvogel het sleuteltje in Goes in ontvangst nemen en toen was het leed snel geleden. R.K. HUISVESTINGSCOMITÉ ZOND WEER LEVENSMIDDELEN NAAR HONGARIJE. Zaterdagmorgen zijn door het R.K. Huisvestingscomité te Den Bosch twee wagons levensmiddelen elk in houdende vet, margarine, cacao, ma caroni, en rijst naar Hongarije ver zonden. De levensmiddelen zijn be stemd voor de bisschoppen van Boe dapest en Steinamanger. De „Statendam", het nieuwe pas- heidsbeeld spoten verscheidene sagiersschip van de Holland-Amerika lijn, is zaterdagochtend (Amerikaanse tijd) op zijn eerste reis in New-York aangekomen, achttien uur te laat door hevige Noordatlantische stor men. Volgens de gezagvoerder van het schip, kapitein Haagmans, heeft het schip zich „prachtig" gehouden. Hij deelde verslaggevers mee, dat het een zeer ruwe overtocht was geweest met hoge zeeën en windvlagen met een snelheid van 100 tot 110 km. per uur. Ondanks het slechte weer dan sten de passagiers echter iedere avond in de salons. De directeur van de H.A.L., W. II. s Monchy, verklaarde, dat het slechte weer „Ideaal was van het standpunt van de eigenaars", omdat men hierdoor kon zien wat het schip presteert. „Er ging niets veiikeerd". Het slechte weer, de stakingen van havenarbeiders en die van de sleepbootbemanningen in New York waren de oorzaak ervan dat de tradi tionele ontvangst, die nieuwe sche pen in de haven wordt bereid, niet zo uitbundig was als anders. Het was nog donker, toen de sta tendam aankwam, maar bij het Vrij- brandweerboten volgens traditie hoge stralen in de lucht, die met schijnwerpers werden verlicht. Door de staking der sleepbootbe manningen moest kapitein Haagmans het schip zonder hulp meren. Dit was de eerste maal, dat hij dit in New- York had gedaan. „Wij wachtten op doodtij. Er was gelukkig bijna geen wind. Een van onze motorboten bracht een lijn aan land en i'k liet het stuurboord-anker vallen om het schip in mijn macht te hebben". Waarnemers verklaarden, dat hij de moeilijke manoeuvre uitvoerde, als of hy het elke dag deed. Het schip meerde zonder incident. Door de staking van de havenar beiders moesten de passagiers, de be manning en het New Yorkse perso neel van de maatschappij helpen de bagage aan land ,te brengen. Toen het schip gemeerd lag, kwa men de functionarissen aan boord, o.a. de commissaris voor marine en luchtvaart. LANDELIJKE SPECIALISTEN ONTSTEMD OVER LOON GRENSVERHOGING. Op een spoedvergadering van de landelijke specialisten-vereniging, een motie aangenomen, waarin de Nederlandse specialisten met leed wezen vaststellen, dat de loongrens verhoging tot 6900,bezig is tot stand te geraken zonder dat tij dig overleg met de groeperingen van medewerkers aan ziekenfondsen is gepleegd, dit in tegensteling tot de volgens de motie, gerechtvaardigde verwachting. De landelijke specialisten besluiten in deze motie dat eventuele toekom stige loongrensverhogingen in hun gevolgen op de contracten niet kun nen worden aanvaard, tenzij daar aan een redelijk overleg met de medewerkers vooraf is gegaan. De specialisten dringen aan op het spoedig treffen van voorbereidin gen die kunnen leiden tot het ont koppelen van het ziekenfondsbesluit van de overige sociale wetten en de invoering van een inkomengrens ter vervanging van de loongrens. Daverende troonrede 1 Onder massale belangstelling is zondagmiddag de nieuwe prins Car naval van Maastricht op het Vrijthof uitgeroepen. Het is Zijne Hoogluchtigheid Don Pedro Arabicus Maritimus met de persoonlijke titel Prins Pierre de eerste. Zijn gezicht was achter een zwart masker verborgen toen hij, hoog op een Romeinse strijdwagen tronend, voorafgegaan door de Tempeleers, staande m Arabische riksha's arri veerde. Vier muziekkorpsen speelden voortdurend carnavalsliederen. In de fleurige stoet liepen verder de keme- leers, de carnavalsverenigingen uit Aken, Vaals en Beek, de hofkapel Kapers uit Hasselt mee. Met protocollair, carnavaiesk cere- monieel werd de nieuwe prins „ont huld" en werden hem de tekenen van zijn waardigheid pleeatig over handigd. Met zijn hand op het masker sprak hij de voorgeschreven eedsformule niet luide stem c it, waarn i hij de menigte tot geestdrift bracht met een daverende troonrede. Vervolgens legde hij een fraaie krans bij het gis teren onthulde standbeelo van Fons Olterdissen. Onder enthousiaste toejuichingen van de mensen verliet de nieuwe prins met de Tempeleers het Vrijthof om zich te begeven naar de Momus- tempel, waar de feestelijkheden wer den voortgezet. De „Achener Karnavalsverein", die compleet met Prinzengarde, Prinz Mariechen en Tanzoffizier vóór het uitroepen van zijn Maastrichter ambt genoot was aangekomen, is officieel ten stadhuize door burgemeester en wethouders ontvangen. Mr. W. baron Michiels van Kesse- nich, getooid met de Akense carna vals-onderscheiding „wieder den tie- rischen Ernst", vertelde dat Maas tricht zich op deze ontmoeting op zondag heeft verheugd. Geschenken. Als geschenken overhandigde hij de eregasten twaalf kristallen wijn glazen in verschillende kleuren, als mede een schilderij, gemaakt naar een foto van een ontmoeting op 22 januari 1928 te Alcen tussen de AKV en de leden van de Maastrichtse ,Mo- mus". De president van de AKV, Jac. Königstcin, verklaarde trots te zijn op de uitstekende vriendschapsban den tussen de beide steden. Over en weer klonk een driewerf „Alaaf". De Akense Carnavalspresident schonk de burgemeester van Maastricht een jfraai, pas verschenen boekwerk over ae goudsmeedlkust in Aken. In de Staarzal werd 's avonds on der grote belangstelling de laatste jubileumzitting gehouden, die een bijzonder cachet kreeg door de mede werking van de AKV, die een ge deelte van het programma verzorgde. De Nieuwlandse moordzaak Horlogemaker weer op vrije voeten gesteld De horlogemaker uit Middelburg, die op verdenking van medeplichtig heid aan de diefstal van enkele dui zenden guldens uit de woning van de vermoorde vrouw te Nieuw- en St. Joostland gearresteerd werd, is op last van de officier van justitie te Middelburg voorlopig weer op vrije voeten gesteld. Van officiële zijde werd medege deeld, dat men geen aanleiding vond hem nog langer in arrest te houden. De taxi-chauffeur, die verdacht wordt van moord met voordachte rade, cn diens vrouw, verdacht van medeplichtigheid aan de diefstal, verblijven beiden nog in verzekerde bewaring te Middelburg. „GELDZORGEN VAN VELE OVERIJSSELSE BOEREN ONDRAAGLIJK". Het hoofdbestuur an de Overijs selse Landbouwmaatschappy deelt ons mede dat het, naar aanleiding van het aarzelen van de regering met het bekend maken van de tege moetkoming aan de slachtoffers van de wateroverlast die in de zomer van het vorige jaar Overijssel trof, het volgende telegram heeft gezon den aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening: Het hoofdbestuur van de Overijs- landbouwmaatschappij, in vergade ring byeen, brengt u hierbij zijn grote bezorgdheid ter kennis nu op dit moment nog niets bekend is ge maakt omtrent de tegemoetkoming aan door de wateroverlast getroffen boeren. De geldzorgen van velen zijn ondraaglijk. Door het ontbreken van middelen voor het aanschaffen van kunstmest enz. voor de oogst 1957, zullen de bedrijfsresultaten voor dit jaar geringer zijn dan juist voor deze boeren wenselijk is. Met grote klem vragen wij u een regeling op zeer korte termijn." Voor besprekingen over dc re patriëring van Duitsers uit de Sow- jet-Unie gaat deze week de voorzit ter van het Westduitse Rode Kruis, dr. Heinrich Weitz, naar Moskou. Er worden in de Sowjet-Unie nog 1.2 miljoen Duitse soldaten vermist. (30) EIhnneer zode stud bereken kdebruo hl 0p0ehhhld om de nhcht door te bremen steken zó de hön over.nhhr een beschutte flhhts onder de sthdswhllenmhhr een regenbui ver- rikt hen Immer, lambiek; met alleen dat er geen kleren genoeg zint voor jou, maar nu zul je ook nog op de grond moeten &etsnht bereiken zode schuilplhhts ivhhr ze stro meen mhm0 met kleren vinden om oeen kou te vhtten, verwisse len zó vhn kleren. wordt het stro uh- oesfrew hls slhhf- flhhts, mhhr jhm- mer oenoeo schiet er voor irmbiek niets over -cn de nuztmoZ/ e&ette? SANOSTOL Advertentie 7tt' Ik zal me we! redden' Heb weI eens voor heler vu ren gestaan.'j- Oorspronkelijke Nederlandse Roman DOOR L F. J. GROOTHEDDE. tó). „Hoe zou het thuis zijn, ook storm en sneeuw?", zei Tom op vragende toon. De anderen antwoordden niet. De ernst had hen in zijn greep, liet hen niet los, de gehele dag niet, de ont zettend lange dag, die bijna geen ein de scheen te zullen nemen. Nog twee dagen hield de sneeuw storm aan, raasde voort met onver minderde kracht. Toen ze de ochtend daarna ont waakten, hing er 'n vreemde stilte in de shack, staarde de lamp onbeweeg lijk naar beneden. „Het is voorby", zei Pat. zijn stem klonk ongewoon hard, ofschoon hij niet geroepen had. Het duurde enige tyd, voor ze de stilte weer begrijpen konden, voor ze aan de gewone ge luiden gewend waren. Hall wilde naar buiten lopen, maar hy kon geen be weging in de deur krijgen. „Dichtgesneeuwd", zei Pat, „laten we door de staldeur gaan". Ook deze ging moeilyk open, maar ze kwamen toch door de opening. Hall keek bui ten verbaasd om zich heen. Het ge hele landschap was veranderd. Er hadden zich sneeuwheuvels gevormd in grillige verscheidenheid, vreemd van aanzien, kilblank in de opkomen de zon. Het bleek, dat de shack aan de andere zijde tot aan de rand van het dak was ingesneeuwd. Met behulp van schoppen hadden ze die massa in een half uur tijds weggewerkt zodat de deuropening weer vrij was. „Het zal een toer zijn, de vallen te rug te vinden", merkte Hall op. „Dat zal het", zei Pat, „reken maar, dat de helft zowat verloren is. We zul- llen tenminste al de reserveklemmen meenemen. Het wild, dat nog leeft, is uitgehongerd. Reken maar op een uitstekende vangst". De sleden werden naar buiten ge bracht, de honden ingespannen, de mannen bonden hun sneeuwschoenen onder, Baby bracht grote stukken gebraden vlees voor aas, ze wensten elkaar goede vangst en voort gingen ze in tegenovergestelde richting. Pat en Hall naar het plateau, Tom en Baby naar de zuidkant van het den nenwoud. Hall ademde diep de koude vries lucht in. Het was een genot, weer in de buitenlucht te zijn, na de dagen van gevangenschap in de shack. Pat leidde de voortrekker van de honden en liet een schel gefluit over de vlak te klinken. „Goed gemutst?", vroeg Hall. „Ook al", lachte Pat, „maar daar om fluit ik niet, als je dat soms dacht. Ik fluit het wild". Hall's schaterlach kaatste echoënd tegen de sneeuwhellingen en rolde voort in de vele, nieuwgevormde spleten en kloven. „Lach maar", gromde Pat, „toch is het zo. Het wild is uitgehongerd en komt op het geluid af. Dan ruiken ze het vlees en wippen in de vallen, als muggen in een kaarsvlam. Let maar eens op". Pat had gelijk. Toen ze 's avonds terugkeerden in de shack, waren bei de sleden hoog opgeladen met pool en zilvervossen, enkele blauwvossen en een massa kleingoed. Bijna geen klem, of zij had haar prooi gegrépen in de onwrikbare grimmigheid der tanden. Een enkele vos was nog ont snapt, door zich een poot af te kna gen. Een dure pry's, om daarvoor de vrijheid te kopen. Vermoeid, maar voldaan, kropen ze die avond tijdig onder de wol. Nauwe lijks echter lagen ze, of Pat schreeuw de: „Geen lolletjes, Baby, geef die de ken terug!" Uit de andere bedstede klonk een woedend gegroL „Nu nog mooier!", kwam Baby's schelle stem, „dat is het toppunt van brutaliteit. Geef de twee dekens hier, die je van ons bed hebt weggeratst". „En gauw een beetje, of ik kom ze halen", vulde Tom aan. „Allé nou, gooi op die deken", riep Hall van de andere kant, „ik ben doodop en ik wil slapen". Even was het stil. Dan liet Baby zich uit bed blijdfen en stak zijn hand in de tegenoverliggende bedstede. Met een ruk griste hij een deken weg j en sprong terug. Hall en Pat waren 1 tegelijk op de been en openden de aanval aan de andere zijde. Er ont spon zich een verwoed gevecht. Ze rukten en trókken, Baby gilde huizen hoog, Tom rolde over de vloer en het einde was, dat Baby zonder 'n enkele deken in bed zat te jammeren, wat gesmoord werd onder de deken, die Hall terugslingerde met de woorden: „Hier is jullie part en nu slapen, of ik smijt je buiten", Tom was opgekrabbeld en ontstak de lamp. „Nu in ernst, Pat en Hall, we ko men twee dekens te kort, geef z? nu hier". „Je kletst", bromde Pat, „laat ik eens tellen, zeven dekens hebben we, dat is een teveel, asjeblieft". „We hebben er nu in 't geheel twee. Waar zijn die andere vier?" „Kom kijken en overtuig ie, dat wij ze niet hebben". Na een inspectie van weerszijden bleek het, dat ze vier dekens misten. Ze doorzochten de hut en de stal, maar ze bleven onvindbaar, ze wa ren spoorloos verdwenen. Verbijsterd staarden ze elkaar aan. Hoe was dit nu mogelijk? Vier de kens stopte je niet in een noekje. Hoe ze zich het hoofd er ook over braken, ze kwamen niet aan een op lossing van het vraagstuk en het was in een slechte stemming, dat ze hun bedden weer opzochten, om te paan slapen onder slechts vier r' cn Die stemming was er niet be r o .wor den, toen ze 'e morgens aan de tafel plaats namen. „Ik ben half bevroren", gromde Tom, „en ik zeg maar zo, iM.mnen geen dekens uit een shock verdwij nen, zonder dat iemand zo wegge haald heeft. Ik vind, dat dit geen grap meer is en het wordt ♦'jd. dat ze weer te voorschijn komen. Het kin vannacht wel een graad of vecrMg gaan vriezen en wat doe je dan met vier dekens?" Baby, die als altijd voor het ont bijt zorgde, stak zijn hoofd om dc deur en riep: „Wie heeft er buiten mij om aan het vlees gezeten? Jij Tom? Je bent nogal hongerig. Niet dat het me wat schelen "kan, maar zo kan ik er geen oog op houden". „Wat klets je toch?", stoof Tom kwaad op, „denk je nu, dat ik als een kind van het vlees ga snoepen?" Baby zette de boel op tafel. „Ik klets niet, maar er is zeker een pond of dertig vlees verdwenen, om van" het brood maar niet te spreken". (wordt vervolgd). ti J

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9