m LWTÜGAT MjtiéymLW Federatiedag bracht honderden studënten' naar Leiden Scherp 3 5 ,5 70 26 27 29 fl Residentie-Orkest voor K. en 0. Litteris speelde „Spoken" hielden sociale zondagmorgen Katholieke bouwvakarbeiders MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Van de Wereldfederatie van Stu denten is de oproep voor een gebeds dag van studenten uitgegaan. Voor ons land werd deze in het afgelopen weekend te Leiden gehou den. De voorbereiding voor deze fe deratiedag was in handen van de N. C.S.V. en de V.C.S.B., terwijl ook de „Perserikata KerLstcn Indonesia" me dewerking verleende. Uit het gehele land waren zater dag studenten naar Leiden gekomen om te luisteren naar een lezing, die Maxwell de Alwis uit Ceylon 's mid dags in het groot auditorium van de Leictee universiteit zou houden. De studenten, onder wie de besturen van de Christen Studentenraad, de gere formeerde Studentenvereniging S.S. R. en de r.k. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus", werden be groet door de rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. P. A. H. Boer. De praescs van het C.N.H.W. de heer L. J. R. Ort, sprak vervolgens over de „Oecumene en Catholica". Hij betoogde,' dat men beide be grippen niet los van elkaar mag zien. Catholica en oecumene zijn nog geen synoniemen, maar juist nu zijn er te- kenen, die hoopvol stemmen. Spr. deed een beroep op de aan wezigen het essentiële van deze mas- ^a-bijeenkomst niet uit het oog te 'erliezen en vestig het eerste oogmeri tot God. Maxwell de Alwis was door om standigheden verhinderd zijn toe spraak over het onderwerp „Wie is mijn naaste, een beschouwing over het leven in Azië en zijn betrekking tot het westen" uit te spreken. Zijn rede werd echter overgenopien door ds. Gramberg, die thans met verlof in Nederland is. Hij gaf een uiteen zetting van de invloed, die de wester se heerschappij op de Aziaten heeft gehad en kwam tot de conclusie, dat de toestand, zoals die heden ten dage beslissend is voor de toekomst. Thans is de situatie zo, dat de strijd in Azië er een is tussen het Aziatisch kapitalisme en het proletariaat, en niet zo zeer tussen bruin of geel en blank. Meer dan 70% van de bevolking heeft bittere armoede, de ene ramp volgt op de andere. Is het wonder, dat het communisme de gebeurte nissen in Hongarije en Polen ten spijt steeds meer vaste voet krijgt? Azië bevindt zich midden in een sociale revolutie en dit heeft men aan kun nen zien komen. De Kerk evenwel bleek er niet op voorbereid te zijn. De Christenen van Azië kijken naar de kerk in het westen en vandaar kan ook de ommekeer beginnen, al dus ds. Gramberg. Gisteren werden in het kader van deze federatiedag nog kerkdiensten in de Pieterskerk en Lutherse kerk gehouden. Om twee uur was er een opvoering van het poppenspel „Het grote abuis" door Guido van Deth in de Burcht zaal. Burgerlijke Stand Geboren: Marjan Arendje, dr. v. R. L Heemskerk en H. A. Haasnoot; Willem Arie, zn. v. J. Groeneveld en J. A. Pos; Franciscus Cornells Lau- rentius, zn. v. P. M. Sassen en M. C. Bos; Johanna Petronella, dr. v. H. J. W. Scholten en H. van Teijlingen; Lydia Marianne, dr. v. G. J. M. Hoog- winkel en B. Cats; Maartje Cornelia, dr. v. N. Esveldt en C. J. Schalk. Getrouwd: P. G. Bekkering en M. Merens. Leidse Universiteit Geslaagd voor het kandidaats examen Geneeskunde de dames L. H. van Heusden te Voorburg; A. M. van Kesteren te Den Haag; L. W. Wijsman te Den Haag en de heren W. J. M. Beenakker te Rotterdam; D. Flohr te Rotterdam; J. T. Hch veen te Den Haag; J. J. van Meersch te Leiden; D. J. P. N. van der Minne te Wassenaar; R. J. Nik- kels te Heemstede en P. R. Sleebos te Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde: mej. C: ten Kate te Rotterdam en de heren "F. F*. Botsis te Amsterdam; B. v. Leeu wen et Den Haag en The Tjamg Ho te Leiden. Geslaagd voor het semi-artsexamen mej. A. C. Nauta tc Overveen en do theren H. Th. E. Hoedt te Leiden; R. F. Roodenburg te Wassenaar en J. Timmers te Rijnsburg. Geslaagd voor het artsexamen mej. C. Benckhuysen te Boskoop en de heer J. A. Römer te Oosterbeek. V.V.S.L.-GEBOUW RAPENBURG WORDT GERESTAUREERD De architect ir. J, Kruger te Voor burg heeft in samenwerking met de V.V.S.L. plannen ontworpen het club gebouw aan het Rapenburg grondig te restaureren. Dit uit de vijftiende eeuw stam mende gebouw heeft in de loop der jaren al meerdere kleine verande ringen ondergaan, doch het is nood zakelijk gebleken een totale restau ratie toe te passen. Monumentenzorg neemt de restau ratie van de vóór- en achtergevel en alles wat tot het onderhoud van het pand gerekend kan worden, voor haar rekening. De V.V.S.L. zorgt voor een cen trale automatische olies took ver war ming en de nieuwe meubilering van verscheidene kamers. Het werk dat nog door de overheid moet worden goedgekeurd zal onge veer twee ton moeten gaan kosten, POTLOOD en GEEST 2 1 1 6 7 8 9 10 12 V, 16 H 18 19 23 21 25 28 30 31 No. SCI. Horizontaal: 1. eretitel van hoge ambtenaren in Turkije, 4. han del (Eng.), 9. aanloop, 11. zwaard lelie, 12. vogel, heidehupper, 13. oude lc igtemaat, 14. vorm, fatsoen, 15. n instand, 17. afkorting van dyne, 18. water in N. Brab., 21. voornaam woord, 23. einde, 25. slede, 27. vogel, 28. landbouwwerktuig, 30. zeker bal spel, 31. punthoed, 32. plaats op Ame land. Verticaal: 1. meisjesnaam, 2. vier voetig dier, 3. opening, leemte, 5 voorgeschreven kerkgebruik, 6. slede, 7. aanwijzend voornaamwoord, 8. zij tak Douro, 10. voordeel, 16. afdeling van een arrondissement, 19. meisjes naam, 20. nors, 22. iedere, 23. boom, 24. god der liefde, 26. kikkerkuit, 29. water in Friesland. Oplossing morgenavond. VERGADERING ST. CHRISTOFFEL Op de vrijdagavond gehouden le denvergadering van de r.k. vereni ging van handelsreizigers en handels agenten Sint Christoffel was men in groten getale opgekomen om te luiste ren naar het hoofdbestuurslid de heer F. Werter, die sprak over de Publiek rechtelijke Bedrijfs Organisatie. Alvorens zijn lezing aan te vangen gaf de heer Werter eerst een over zicht van het wel en wee van Sint Christoffel in 1966. Dit jaar had een winst opgeleverd van 242 leden. Ook in 1957 wordt de propaganda goed aangepakt. Het hoofdbestuur hoopte, met medewerking van de plaatselijke afdelingen, weer vele „toekdiouwers" als lid te kunnen inschrijven. Het looft zelfs prijzien uit in de vorm van een bijdrage aan de afdelingskas, in dien men kans ziet 1015 of 20 pet. meer leden te werven dan er op 1 januari waren ingeschreven. Daar staan de vele afvoeringen en een be hoorlijke achterstand in de contri butie tegenover. Deze zomer worden er retraites gegeven in Bergen, Venlo, Seppe, Amersfoort en Zenderen op verschil lende data, om hierdoor ieder lid in de geleegnheid te stellen een retraite te kunnen bywonen. Nadat pater R. Maarschalkerweerd zijn geestelijk praatje had gehouden, begon de heer Werter iets te ver tellen over de P.B.O. De heer Werter wist deze droge kost heel gezellig voor te schotelen. Hij gaf er blijk van de materie goed te beheersen. Wat de S.E.R. betekent kunnen we dagelijks in de kranten lezen. Dat er belangstelling was voor het onderwerp, bewezen de vele vragen en kwesties, welke na de lezing nog behandeld werden. Er was stof te over en voorzitter Van Leeuwen moest er wel een eind aan maken, waarbij hij de spreker verzocht een andere keer de niet besproken kwes. ties te willen behandelen. P|ITMAAL STOND HET Residen- tie-orkest onder leiding van Eduard Flipse als gastdirigent. Een geheel volle gehoorzaal ontving za terdagavond de gaarne geziene diri gent met enthousiasme en deze pre senteerde zich zelf, op vriendelijke wijze, als gastdirigent, als persoon lijke vriend van Willem van Otter- loo en als vriend van de orkestmu sici van het Residentie-orkest. Met enkele woorden leidde de dirigent zijn toehoorders in, in de muziek, die Mendelssohn Bartholdy schreef bij Shakespeare's „Midsummernights- dream". Op jeugdige leeftijd compo neerde deze het chèf-d'oeuvre, de ouverture. Later kwamen daar nog vijf delen bij, waarvan zoals altijd in concertvorm, behalve de inleiding nog de prachtige nocturne en het Scherzo werden uitgevoerd. Feestelijk en enthousiast klonk de pittige geestige muziek, de onwezen lijke sprookjeswereld schilderend in de ouverture; de nocturne, waarin een elegische (maar o! zo moeilijke) hoornsolo de rust van 't betoverde Leidse Agenda MAANDAG 18 FEBRUARI. R.K. Emigratiebureau, 't Karrewiel. Steenstraat 55, 7.30—8.30 nam. „De Natuurvriend" Kleurenfilm avond. Steenschuur 6; 8 uur nam. K O-cursus Moderne Litteratuur. De Lakenhal, 8 uur nam. Club dé Limetz. Bijeenkomst Mu seum van Volkenkunde, 8 uur nam. DINSDAG 19 FEBRUARI. Dienst Welzijnszorg Landmacht. Mary Pos vertelt reisverhalen. Can- tine Doelenkazerne,, 8 uur nam. K.R.O.-revuc: „Menu voor u", Stadsgehoorzaal 8 uur nam. K O: Georgette Hagendoorn. Schouwburg, 8 uur nam. De Lakenhal: Concert Mirelle Zuc- carini, piano, 8 uur nam. R.K. E.H.B.O. cursusavond. R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat 8 u. naim, WOENSDAG 20 FEBRUARI. Rozenkranskrulstocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. „Over Barbaren, Kanibalen er Kaaskoppen". H. H. Frese. Rijksmu seum v. Volkenkunde. 8 uur nam. Ned. R.K. Kruideniersbond. Leden- verg. „Crêpepapier-goochelshow Het Gulden Vlies, 8 uur nam. K.A.V.-Hercnsingel. Toneel: „De voetbalpool", Maria Gijzensteeg 8 u. nam. „Litteris Sacrum", „Spoken" Hen- rik Ibsen. Schouwburg 8 uur nam. Comm. Herdenking Rembrandt. Kleurendia's Rembrandt-tentoonstel- ling. De Lakenhal, 8 uur nam. Kon. Ned. Mij v. Tuinb. en Plant kunde. Ledenvergadering. Gerecht 10, 8 uur nam. DONDERDAG, 21 FEBRUARI. Genootscap van den Stillen Om gang. Jaarvergadering. „In den Ver gulden Turk", 8 uur nam. Residentie-orkest o.l.v. Lorro von Natacic. Solist Theo Olof. Stadsge hoorzaal 8 uur nam. „Litterus Sacrum" „Spoken" Hen- rik Ibsen. Schouwburg 8 uur nam. R.K. E.H.B.O. Vervolgcursus. R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat 8 u. nam. VRIJT \G 22 FEBRUARI. Afrika-lezing. Dr. G. E. J. B. Brausch te Antwerpen over Maat schappelijke ontwikkeling in Cen traal Afrika. Museum v. Volkenkun de. 8 uur nam. VOLA. Jaarvergadering. Antonius Clubhuis. 8 uur nam. BIOSCOPEN. De films in de week van 1522 fe bruari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Les enfants du Paradis", volwassenen. Lido: „Schuldig bloed", volwas senen. Luxor: „Bushalte", volwassenen. Trianon: „High society", 14 jaar. 1 Rex: „Moordend lood", 14 jaar. bos verbeeldt, en dan 't scherzo, een van de meest virtuose orkeststukken van de 19e eeuw, waarbij elke speler geweldig op z'n tellen moest passen. Wat men ook inderdaad deed, zodat alles fijn, wonderlijk en schelms tot de toehoorders kwam. Deze waren in de wolken over zoveel fijne pracht en terecht. De tweede gast op dit concert was Theo Olof, orkestmeester van het Residentie-orkest, die met Saint- Saëns' Hananaise kwam, welke hij uiterst brillant, poëtisch en met prachtige toon op zijn viool uitvoer de. De technische vaardigheid valt nog nader en nog meer te roemen in Tzigane van Maurice Ravel, een vio- listisch virtuozenstuk van waarde, geestdriftig en interessant. De over tuiging, waarmede Olof zo'n enorm moeilijk stuk tot in perfectie uit voert, werkt aanstekelijk. Het spon taan musiceren doet de toehoorders vergeten, hoe grondig alles is voor bereid, maar de grondigheid is er van noot op noot en van greep op greep. Met veel enthousiasme assis teerde het orkest, door de dirigent gewezen op elk moment van de ver tolking. Theo Olof speelde zich tri- umfen. DE PAUZE de 5e Symphonie in e kl. t. „Uit de nieuwe we reld", van Dvórak, een weerklank van zijn indrukken, opgedaan in de Nieuwe Wereld, waar hij ongeveer drie jaar het Conservatorium te New York onder zijn leiding nam. Niet tegenstaande karakteristieken, wel ke aan de negermuziek kunnen doen denken, is Dvórak voor alles Tsjech; ontvankelijk voor de folklore van eigen land, die heel zijn kunst ty peert. Hoezer is er genoten van de suggestieve muziek, met haar rhyth- mische sprong naar 't zwakke maat deel met haar melancholisch coloriet van de althobo, met haar Tsjechische allure en rhythme. Alles werd gege ven in de voortreffelijke orkestklank in beheerste muzikale emotie. Al met al bijeen, een voortreffelijk populair concert, waarover de velen zich terecht hebben verheugd en waarvoor men zich zeer dankbaar heeft betoond. J. KORTMANN. hoog en zij kan zich dat veroor loven; zij draagt niet voor niets het predicaat Koninklijk. Voor de tweede voorstelling in dit seizoen had men het oog laten vallen op het befaamde drama „Spoken" van de Noor Henrik Ibsen, wiens „Nora" Litteris jaren geleden heeft opgevoerd. Er bestaat verband tus sen deze twee drama's, want in ze kere zin is „Spoken" op te vatten als een rechtvaardiging van Ibsens denk beelden op de critiek, welke „Nora" ten deel viel. In „Nora" heeft Ibsen getracht een pleidooi te leveren voor een vrouw, die haar man verlaten had; hier laat hij zien wat er gebeu ren kan als een vrouw haar man niet verlaat, niettegenstaande hij een ge degenereerd mens blijkt te zijn. Henrik Ibsen was een auteur van wereldnaam en hij wist de problemen zijner keuze uitermate suggestief te stellen en te behandelen. In zijn tijd („Spoken" werd ge schreven in 1881) deed het probleem van de vrije liefde opgeld en ook hier wordt de vraag aan de orde gesteld of de plicht van de huwelijkstrouw in sommige gevallen niet veeleer een misdaad moet worden genoemd, zo wel tegen de partners zelf als tegen over het nageslacht. Zelfs komt aan het slot het vraagstuk van de eutha nasie om de hoek kijken. Het behoeft hier geen betoog, dat de probleem stelling in Ibsen's spel uiterst een zijdig is en zelfs misleidend, omdat de verdediging van de gangbare moraal in handen gelegd is van een dominee, die niets blijkt af te weten van wat er in de wereld te koop is. Ibsens theorieën zijn onaanvaardbaar. Maar ondanks alle bedenkingen tegen de inhoud, kan men het meesterschap van Ibsens schrijverstalent ten volle waarderen. Het is een sterk stuk, waarop menig toneelgezelschap wel graag z'n krachten zou willen probe ren, als het zich daartoe in staat acht te. „Litteris" bleek er toe in staat. VELE JAREN GELEIDEN lang vóór de oorlog hebben wij „Gespenster" zien opvoeren door de inmiddels overleden Duitse toneelspe ler Alexander Moïssi, waaraan wij een onuitwisbare herinnering hebben bewaard. Door zijn spel werd de fi guur van de jonge Oswald Alving op de voorgrond geplaatst. Ditmaal kwam de weduwe Alving meer tot haar recht dor het waarlijk grandio ze spel van mevr. Co Hageman-Ver- hagen, die in deze rol zich zelf over troffen heeft. De tragiek van deze ge kwelde vrouw en moeder heeft zij in rijk genuanceerd en expressief spel uitstekend tot uitdrukking weten te brengen. Verrassend goed was ook de jonge Alving van Jan Foudraine, die de onevenwichtigheid van deze door de zonde van de vader belaste jonge ling raak typeerde. Ook dominee Manders was goed getroffen door Jos Dros; hij maakte van deze wereld vreemde man ondanks alles cen sym- patieke figuur. De heer B. Hageman was de enige die in deze tragische geschiedenis de lachers op zijn hand kreeg als de doortrapte huichelaar Engstrand, terwijl mevr. Eveline Blok-Back, hoewel zij minder op de voorgrond had te treden, als Regine zeer wel voldeed. Onder de indruk van het spel bleef de beklemming na het vallen van het doek even hangen, voordat het ap plaus losbrak. Met bloemen werden de prestaties van de spelers beloond. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. SPORT LEIDSE BRIDGECLUB DDS De stand in de parencompetitie luidt na de 2e ronde: Groep Zwart: 1. Mw. van Zijp-v. Noort 118.85%; 2. v. d. Meer-de Meyier 112.70; 3. Dames Verboog-Brouwer 111.11; 4. Kuilman-Plouvier jr. 103.38; 5. Hr., Mw. Eichhorn 100.79; 6. Kasteleyn-Brouwer jr. 90.67 7. v. Berge Henegouwen-Rijn- bende 83.73; 8. Hr., Mw. Lautenbach 78.77. Groep Groen: 1. Mw. Beeker-Baggen lV/7 m.p.; 2. Parmentier-v. d. Voort 3. Hr., Mw. de la Court 68; 4. v. Leeuwen -Eyndhoven 64y7\ 5. Ds. v. Ingen Sch.- Rijnbende 63i/i; 6. Ds. Verstraaten-Nagel 63; 7. Schölvink-Verboog 62"^; 8. Viner-v. d. Meer 57; 9. Plouvier sr.- Langemeyer 48. Groep Rood: 1. Hr., Mw. v. Heusden 73J4 m.p.; 2. Hr.. Mw. Krul 66; 3. Dam. v. Rooyen-Valk 65; 4. Mw. Reekers-D. Reekers 64 j/£; 5. Hr.. Mw. Lamel 61; 6. Dames Sels-v. Alphen 60; 7. Dames van Berge Heneg.-Landzaat 59V->', 8. Dames Guldemond-Aalbersberg 56; 9. Dames Den Holder-Snijders 51. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 16 Februarij 1857. Uit Luxemburg verneemt men, dat de aanleg van de 4 spoor wegen, die zich op dat punt zul len vereenigen, zoo goed als zeker wordt geacht. Frankrijk. Te St. Omer wil dezer dagen een der ingezetenen zijne zinnigheid zoo verre drijven om zelf de schoorsteen te vegen; maar de man, die niet tot de magerste behoorde, had zijne rekening inis gemaakt. Op een zeker punt gekomen, kon hij zich niet meer loswerken. Men wilde hem hulp verleenen, maar die schoot te kort. Men was genood zaakt de- schoorsteen tot op de helft af te breken om hem te be vrijden. Jubilerende leden gehuldigd L. C. van Tol 50 jaar lid Bondsvoorzitter H. Werkhoven van de Katholieke Bouwvakarbeiders „St. Joseph" heeft gistermorgen een aan tal insignes uitgereikt aan leden van de afdeling Leiden die 25, 40 en 50 jaar lid zijn. Hij deed dit niet alvorens hij be nadrukt had van welke betekenis deze trouwe leden voor de bond zijn geweest. Aan hen is het immers te danken, dat de organisatie zo groot is geworden. Spr. noemde in dit ver band met enige trots het getal 65.000, dat thans het ledental van „St. Jo seph" is. Deze feestvergadering werd gehou den in „De Burcht" als één van de programmapunten van de sociale zon dagmorgen, die was ingezet met een H. Mis opgedragen door de geestelijk adviseur van de Leidse afdeling, pa ter Servus Keuleards o.f.m. De feestelijke bijeenkomst in „De Burcht", die werd bezocht door 175 belangstellende lecen en hun dames, werd geopend met een welkomst woord door de voorzitter van de wijk-Herensingel, de heer A-. Schreu- der. IVv if AAN SCHERVEN. Op de Rijnsburger Singel, in de bocht bij het Schuttersveld, begon za terdagmiddag rond kwart voor vijf de lading van een vrachtwagen met ledige melkflessen te schuiven. Een en twintig kratten, waarin zevenhon derd flessen, kwamen op de rijweg terecht. Uit de enorme ravage die veroorzaakt werd, kwam niet één hele fles meer te voorschijn. Rechterbeen gebroken. De achtjarige Bea J. uit de Gerrit Kasteinstraat, die zaterdagmiddag om kwart over vijf bij het oversteken van de Apothekersdyk niet genoeg op het verkeer lette, liep tegen een wielrijdster aan. Het kind kwam te vallen brak het rechteronderbeen. De E.H.D. vervoerde het slachtof fer ter verpleging naar het Acad. Ziekenhuis. Auto geslipt. Op de Rijnsburger weg ter hoogte van Posthof, slipte hedenmorgen een Volkswagen-bestelauto, ten gevolge van de gladheid. De wagen kwam met eèn flinke snelheid tegen een van de palen waaraan de bovenlei ding van het tramnet is bevestigd. De bestuurder bekwam een hersen schudding en verschillende vlees wonden. Hij werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Bouw transformatorstation. Academisch Ziekenhuis. De rijksgebouwendienst te *s-Gra- venhage heeft het bouwen van een transformatorstation t.b.v. het Aca demisch Ziekenhuis onderhands aan besteed. De inschrijvingen waren van hoog naar laag: fa. Bik en Breede- veld, Leiden 109.400; K. Burgy, Oegstgeest, 108.022; L. Zitman, Lei den 104.900; B. J. Huurman, Leiden 103.000; Mak's Aann. Bedrijf, Rot terdam 100.306. De gunning is aan gehouden. Opbrengst straatcollecte. De straatcollecte, gehouden op za terdag 16 febr. j.l., ten bate van de Alg. Ned. Invaliden Bond, en „St. Liduina" te Leiden, heeft opgebracht 1182.49. De onderscheiden leden. Wij geven de namen van degenen, die werden onderscheiden: zilveren insignes voor de leden W. Develing, W. van Haasteren en Th. Stadt, die 25 jaar KAB-er zijn, maar niet steeds lid van „St. Joseph" zijn ge weest. Zilveren insignes en wandborden voor de heren: O. Lampo, J. Hoppen- brouwer, H. J. Atteveld, D. S. DitJk- hof, F. J. van Dorp, J. P. v. d. Kraan, H. J. Dickhof en B. Dirkse, dir 25 jaar lid van „St. Joseph" zijn ge weest. Bijzondere aandacht werd besteed aan de jubilea van de heren M. H. Dickhof en L. C. van Tol, die resp. 40 en 50 jaar lid zijn van de kath. bouwvakarbeidersbond. Zij ontvin gen beiden een verguld zilveren insigne. Achter „het gordijn". Hierna werd een film van „achter het ijzeren gordijn" vertoond als in leiding op de causerie, die de heer Hans Velu over dit onderwerp hield. Hans Velu, die een dergelijke lezing al eens eerder te Leiden heeft gehou den, gaf een belangwekkend overzicht van de methoden, die bij de commu nistische opvoeding worden gebruikt, een opvoeding die al op de bewaar scholen begint. Hij sprak voorts over de arbeidsverhoudingen in Rusland en zijn satellietstaten. Vastenavond K.A.B.- wijk Herensingel Zondagavond waren de leden van de K.A.B.-wijk O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph te Leiden, met hun dames, familieleden en introducé's in De Burcht gezellig bijeen voor vie ring van de traditionele vastenavond. De voorzitter, de heer A. Schreu- der, stak zijn vreugde over de goede opkomst niet onder stoelen of ban ken. Hij wees er op, dat de feestvie ringen van de K.A.B. sinds de verde ling in wijken wel aan intimiteit ge wonnen hebben, Hierna was het woord aan ,,Ons Toneel", dat onder leiding van de heer Max van Kampen er in slaagde de gasten enige tijd aangenaam be zig te houden. Het was 'n gevarieerd, aardig programma, dat met de nodige vaart voor het voetlicht werd gebracht. Vermelden wij de heer Jac. Ver meer, die de zaal met zijn accordeon al spoedig méé kreeg, de twee Wico's, die een goed nummer van zang bij gitaar hebben opgebouwd, Petra Rijnbeek, balet en de Kohala's o.l.v. Dolf Delprado, die de feestvierenden naar de zonnige kusten van Hawaii brachten. Vergeten wij niet de één- acter, die de lachspieren in beweging zette. Een pluim voor de heer Max van Kampen, die dit programma op aan gename wijze voorschotelde. Na dit alles danste men nog van half twaalf tot na middernacht op de muziek van „The Rhythm Club" o.l.v. Theo Wisse, terwijl Henny Boes de balleiding verzorgde. Prinses Marijke's verjaardag Prinses Marijke is gisteren op haar 10e verjaardag gewoon naar school gegaan waar zoals gebruikelijk de vlag uithing. Toen zij voor de mid dagpauze naar huis terugkeerde wachtten haar ten poleize te zamen met haar moeder reeds de officiële gasten, haar peetopders en een ver tegenwoordigster van do K.L.M. Haar beide peetouders, mevrouw D. Post- Salomons en de heer A. Wiltens, kwa men haar als telkenjare hun geluk wensen geschenken aanbieden. Mevrouw Post is de weduwe van de ve-zetsstrijder Johannes Tost, die op 16 juli 1944 in Overveen werd ge fusilleerd. De heer Wiltens is voor zitter geweest vna de raad van negen van het studenten-verzet. Mej. I. S. Hooftman, stewardesse van de KLM, kwam de prinses een pop aanbieden, die in de uniform van KLM-stewardessc was gekleed. 10 Minuten later arriveerde ook een de putatie van het wapen van de verbin dingsdienst onder leiding van lt.-ko- lonel A. K. van der Weg. Zij bood aan de j rinses een houten werktafel tje met stoel aan. Onder de talrijke geschenken en gelukwensen die voorts ten paleize weiden bezorgd, was er ook een van de vereniging „Het Vierde Prinsenkind". 's MoTgens om half elf reden met luid genkal acht motorrijders van de Meppelse motorclub „De Knalpiepe" de paleistuin binnen om een grote taart voor de prinses ten paleize te bezorgen. Het waren dezelfde acht motorrijders die in de koude winter van 1947, toen de prinses geboren werd, ondanks ijs en sneeuw dezelfde tocht van Meppel naar Soestdijk had den gemaakt om hun gelukwensen aan te bieden. KORT GEDING OVER INVOER VAN DUITSE RADIO'S. De president van de rechtbank te 's Gravenhage, heeft uitspraak ge daan in het korte geding dat de Ne derlandse importeur van de Duitse radiofabriek Graetz tegen de radio handelaar L. A. J. Meijer te 's-Gra- venhage aanhangig had gemaakt. Het ging erom dat de Haagse radio handelaar zelfstandig radiotoestellen e.d. importeert of laat importeren waardoor hij de apparaten 10 tot 25 pet. goedkoper kan verkopen dan wanneer hij ze betrekt via de offi ciële importeur. De president heeft de gedaagde ra diohandelaar verboden om onder de betiteling „alle bekende Duitse mer ken radio en televisie met 10 tot 25 pet. korting" en of voorzien van eni gerlei andere aanduiding van soortge lijke strekking waren ten wederver koop aan te bieden, te verkopen, te doen aanbieden of te doen verkopen vna de door de eisende partij of een harer vervaardigde soort. Op elke overtreding van dit verbod staat een dwangsom van 1000. Het vonnis is bij voorraad uitvoer baar. De gedaagde party werd veroor deeld in de kosten van het geding, welke 186,95 bedragen. 2 MILITAIREN VERONGELUKT In de afgelopen nacht omstreeks twee uur zijn twee militairen van de Koninklijke Landmacht bij een auto ongeval op de Haarlemmerweg even voorbij Tuindorp-Geuzenveld om het leven gekomen. Zij zaten in een per sonenauto, die waarschijnlijk ten ge volge van slippen tegen een lichtmast was opgereden. Het waren de 23- jarige kornet jhr. H. F. J. Loudon uit Velsen en de 24-jarige tweede luite nant J. L. M. F. Bastiaens uit Maas tricht. Beiden waren ongehuwd en behoorden tot het 101e verkennings bataljon der cavalerie. EXPLOSIE J.l GASFABRIEK TE BR1ELLE Vanmorgen omstreeks 10 uur is in de stokerij van de gasfabriek te Brielle, vermoedelijk door zelfont branding, een hoeveelheid gas ont ploft. De explosie was zo hevig, dat de daken van de stokerij en van de kolenopslagplaats in de lucht vlogen en in stukken op het fabrieksterrein terecht kwamen. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Brielle en de omliggende plaatsen zullen ver moedelijk enkele dagen van gas ver stoken zijn. WARM0MD Tafeltennisvereniging „Steeds Vooruit Wilskracht 1 73; Heren: gelopen week waren: Dames: Steeds Vooruit 1Wilkracht 1 73. Heren: Steeds Vooruit 1DSB 3 82; Steeds Vooruit 3Reflex 1 010. Voor de komende week luidt het programma: De dames hebben rust. Heren: woensdag te Den Haag: Ras 2Steeds Vooruit 1; 2e team heeft rust. Woensdag te Warmond: Steeds Vooruit 3Baronie 1. Maandag te Warmond: Steeds Vooruit 4Re flex 2. Junioren: zaterdag te Warmond: Steeds Vor ..it 1—Sparkler 1. Aan vang 7 uur.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2