c3&iteid^(3owïw\k Zuinig aan! Verlaging van liet welvaartspeil brengt hogere belastingen en duurdere huishouding Eisenhower wendt zijn persoonlijke invloed aan Dm Israël tot terugtrekken te bewegen Onstandvastig weer KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14035 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redact'e 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f l.W NOTA BESTEDINGS BEPERKINGEN INGEDIEND In de thans aan de Staten-Generaal toegezonden nota inzake beperking van de bestedingen kondigt de regering de maatregelen aan. die zij zich voorstel te nemen, zowel ter beperking van de algemene besteding, als ter verwezenlijking van een inkomensverschuiving ten gunste van de agrarische bevolking. De bestedingen zullen met zeshonderd miljoen gulden beperkt moeten worden (d.w.z. honderd miljoen beneden het door de S.E.R. geadviseerde bedrag). De volgende maatregelen worden voorgesteld ten aanzien van de beste dingsbeperking. 1). Verlaging van de rijksuitgaven met minstens 200 miljoen gulden in 1957. 2). Verhoging der belastingen met 250 miljoen gulden. 3). Tariefsverhoging van overheidsbedrijven ten bedrage van 2 a 300 miljoen. 4). Afschaffen der consumentensubsidies (voor 1958 75 miljoen). Deze drie middelen worden even eens dienstbaar gemaakt aan een ver betering van het agrarisch inkomen. Prijspolitiek. De bestedingsbeperking door mid del van de prijspolitiek heeft betrek king op: 1. Verhoging van de tarieven van de openbare nutsbedrijven, PTT en Ned. Spoorwegen; deze zal een las tenverzwaring van 2 a 3 miljoen per jaar veroorzaken. 2. Afschaffing van de consumenten- subsidies op melk en suiker. (Dat be tekent voor 1957 een extra last op de lonsument van 43 miljoen gulden, voor 1958 ongeveer 75 miljoen gul den). Loonpolitiek. De bestedingsbeperking door mid del van de loonpolitiek slaat volgens het S.E.R.-advies op: 1. Het accepteren van een loonsver laging door de werknemers van 1 bij de invoering van de Algemene Ouderdomswet en Het aanvaarden van een winst verlaging door de werkgevers bij het eveneens in 1957 niet doorberekenen in de prijzen van de vorig jaar inge voerde gedifferentieerde loonsverho ging van 6 van de loonsverhoging, die midden 1957 gegeven wordt ter compensatie van de huurverhoging van 25 van een deel van de loons verhoging die in verband met de in voering van de Algemene Ouder domswet op 1 januari jl. aan de werk nemers als compensatie is gegeven (0.8 en van een deel van de A. O.W.-premie, die de zelfstandigen moeten opbrengen (waarschijnlijk 75 Overheidsuitgaven. De vermindering van de overheids uitgaven heeft betrekking op beper king in de consumptieve uitgaven en in de overheidsinvesteringen (rijk en gemeenten): totaal 227 miljoen, waar van voor het Rijk.60 miljoen in de consumptieve en 67 min. in de inves teringen, en voor de gemeenten: 25 min. in de consumptieve sfeer en 75 min. in de investeringen. De verhoging van de belastingen als middel tot bestedingspeperking levert een verminderd gebruik op jaarbasis op van 100 miljoen ((50 mil joen uit de verhoging van de ven nootschapsbelasting en 50 miljoen uit Maatregelen voor de landbouw De regering meent vooralsnog niet verder te moeten gaan dan de S.E.R. adviseerde, omdat in verband met de plaats gehad hebbende extra-voor- raadvorming de verslechtering voor 1956 van de betalingsbalanspositie (de achteruitgang van ons deviezen bezit) van 350 miljoen gulden wel eens kan meevallen. Daarom is vol gens de regering voorzichtigheid ge boden bij de uitvoering van het sane ringsplan. Bovendien brengt de thans noodza kelijke herziening van het landbouw beleid mede, dat voor het niet-arga- rische bedrijfsleven en de niet-agra- rische consumenten ten behoeve van het inhalen vna de achterstand bij boeren en landarbeiders de druk van de bestedingsbeperking zwaarder zal zijn. Het effect van de voorgestelde maatregelen zal niet geheel in 1957 komen vast te staan, omdat zij in de loop van dit jaar op verschillende tijdstippen zullen worden ingevoerd. Voor 1958 zullen zij eerst volledig hun invloed doen gelden. De regering heeft het advies van de S.E.R. in grote trekken overgenomen: vermindering van de binnenlandse uitgaven met voorkoming van Stij ging van lonen en prijken. Zij tracht op basis van dit advies de bestedings beperking te bereiken. 1. door middel van de loon- en prijspolitiek; 2. door vermindering van de over heidsuitgaven en 3. door verhoging vna de belastin gen. HARDE NOODZAAK |>E nota, welke de regering heeft ingediend over de bestedings beperkingen, is een stuk dat uit de aard der zaak geen aanleiding geeft tot voldoening. De noodzaak tot be perking der bestedingen ten gevolge van een onevenredige stijging van het welvaartspeil is door het S.E.R.- advies reeds voldoende aangetoond. De regering heeft zich, wat de om vang der bestedings-beperking be treft, aan dat advies gehouden, doch tegelijkertijd in de hoogst onbe vredigende toestand in de landbouw willen tegemoet komen. Ofschoon de landbouw meer had gevraagd en de gedeeltelijke blokke ring der toegestane gelden een on zekere situatie schept, zal men in '1 oog moeten houden, dat het een eco nomisch kunststuk is, dat de regering er, juist nu zij zwa e lasten op ge zinshouding en bedrijfsleven moet leggen, toch in geslaagd is in de so ciale toestand van de landbouw eni ge verlichting te brengen. Weinig bevredigend is het echter, dat de bestedings-beperking bijna ge heel terecht komt op het bedrijfsle ven door belastingverzwaring en op de huisgezinnen, door de op heffing van de prijssubsidies op land- bouw-produkten en verzwaring van de omzetbelasting. Verwacht had mogen worden, dat de regering ook een plan had inge diend tot beperking van de uitgaven van haar eigen huishouding. Zij laat het wat dat betreft bij beloften, maar het zou een veel gunstiger indruk hebben gemaakt, indien tegelijkertijd een plan de campagne daartoe was ingediend. Nu maakt het de indruk, of de re gering de gemakkelijkste weg heeft gekozen, waarbij ook de economisch- zwakken door de stijging van het levensonderhoud welke tegen het einde van 1957 tot 6.8 percent zal op lopen, mede door de huurverhoging zwaar worden belast. Die zware lasten zijn, naar het oor deel van de regering noodzakelijk, „opdat ons land uiteindelijk weer een toestand bereikt van economisch evenwicht". Daarbij vertrouwt zij op de medewerking van het bedrijfsle ven om de politiek van prysstabilisa- tie te kunnen voortzetten. Het heeft geen zin na te kaarten over het onverwacht inzien van het gerezen onheil. Nu de noodzaak van c'e bestedingsbeperking er ligt, moe ten er geneesmiddelen worden aan gewezen. Doch bij het innemen van die geneesmiddelen dient de over heid voorop te gaan. Landbouwpolitiek. De herziening van de landbouwpo litiek in verband met de noodzakelij lcc verhoging van de beloning van boeren en landarbeiders vraagt een bedrag van in totaal 200 miljoen gul den. Om dit bedrag te dekken wordt: 1. Zestig miljoen doorberekend via prijsverhogingen aan de verbruikers; 2. Negentig miljoen geput uit een tweede verhoging van de vennoot schapsbelasting met 50 miljoen gul den, 25 miljoen uit de opschorting van de investeringsaftrek en 15 mil joen uit de verhoging van de indirec te belastingen; 3. Vijftig miljoen gevonden in de geblokkeerde uitbetaling van de ver goeding voor de eigenaarslasten. Afwijking van SER-advies. De regeringsnota komt tot een ver mindering van de bestedingen voor de overheid, het bedrijfsleven en de gezinnen van respectievelijk 227, 100 en 275 miljoen gulden; de S.E.R. stel de voor resp. 200, 225 en 275 miljoen gulden. Voor het bedrijfsleven stelt de regering dus 125 miljoen minder beperking voor dan de S.E.R. De regering heeft overwogen in hoeverre het mogelijk en wenselijk zou zijn om overeenkomstig het ad vies van de S.E.R. naast het treffen van een aantal belastingmaatregelen door middel van een wijziging van het beleid ten aanzien van rijksgoed keuringen de particuliere investering in gebouwen te beperken. De rege ring meent dit advies echter niet te moéten overnemen. Ten eerste zullen treffen belastingmaatregelen een sterkere druk op de particuliere investeringen leggen dan het door de S.E.R. ontvouwde programma. Daar bij komt dat toch reeds een zekere terughoudendheid bestaat t.a.v. de in vesteringen in de industrie. Wel zal ter vermindering van de spanningen op de bouwmarkt v/a?* nodig een zekere verscherping vsn het goedkeuringsbeleid worden toe gepast. Toetsing van elk ingediend investeringsobject, zoals de S.E.R. had gesuggereerd, stuit volgens de rege ring op onoverkomelijke moeilijkhe den. De vermindering van de particu liere investeringen zal meer via glo bale maatregelen moeten worden be reikt. Belasting bedrijfsleven. T.a.v. het bedrijfsleven concludeert de regering tot een verhoging van de directe belastingen met honderd mil joen gulden. Reeds werd een wetsvoorstel inge diend tot beperking van de investe ringen in bedrijfsmiddelen na 5 no vember 1956. Overeenkomstig het ad vies van de S.E.R. stelt de regering thans voor de investeringsaftrek op te schorten voor investeringen in de periode 6 november 1956 tot en met 31 december 1957. De regering verklaart dat, zonder tot discriminatie bij de belastinghef- de opschorting van de investerings-1 fing te komen, geen praktisch han- aftrek). Heerbare normen kunnen worden ge- De leidster van de Egyptische vrouwenbeweging „Dochters van de Nijl", mevrouw Doria Sjafik heeft haar hongerstaking zaterdagavond beëindigd. Zij was op 6 februari in hongerstaking gegaan om te proteste ren tegen de dictatuur van president Nasser en tegen de aanwezigheid van Israëlische troepen op Egyptisch grondgebied. steld voor het handhaven van de in vesteringsaftrek ten behoeve van die investeringsplannen, waaraan belang rijke risico's zijn verbonden en die voor het nationaal-economisch leven van grote betekenis zijn. De S.E.R. had deze gedachte in haar advies ge opperd, maar de regering wijst haar af. Deze opschorting van de investe ringsaftrek levert 75 miljoen gulden De vennootschapsbelasting. De vennootschapsbelasting wordt volgens de plannen van de regering verhoogd met in totaal 100 miljoen gulden: het tarief wordt het ingang van 1957 verhoogd met 4 punten, nl. van 40—43 op 44—47 Van deze verhoging van 100 mil joen gulden zal 50 miljoen moeten worden aangewend tot dekking van de verhoging van de landbouwuitga ven. De overige 50 miljoen hebben uitsluitend tot doel de bestedingen van het bedrijfsleven te beperken. De 25 miljoen meer-opbrengst van de op schorting van de investeringsaftrek zal eveneens worden aangewend tot dekking van de 200 miljoen extra uit gaven ten behoeve van de landbouw. Aan de bestedingsbeperking als zo danig zal het bedrijfsleven dus 100 min. bijdragen, nl. 50 miljoen uit de opschorting van de investeringsaf# trek en 50 miljoen uit de verhoging van de vennootschapsbelasting. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan te Lisse, parochie van de H. Agatha, de weleerwaarde heer P. A. Tweehuysen; tot kapelaan te Berkel, de weleerwaarde heer J. F. Fransen en tot kapelaan te Rotterdam ir» de parochie van de H. Nicolaas, de wel eerwaarde heer A. de Korte, die ka pelaan was te Lisse (H. Agatha). AUDIëNTIE MGR. JANSEN. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal op woensdag 20 fe bruari a.s., geen audiëntie verlenen. De nieuwe minister van zaken overzee, mr, G. P. Helders Is zaterdagochtend door H.M. de Koningin op het palels te Soestdijk beëdigd. Op de bijgaande foto zien we de nieuwe minister op het bordes van het paleis na de plech tigheid. Ben Goerion wenst betere waarborgen Vanuit zijn vakantieoord, Thomasville, heeft president Elsenhower gister avond persoonlek een beroep gedaan op Israël, zijn troepen uit het gebied van de Golf van Akaba en de Gazastrook terug te trekken. Enkele uren eerder had hij besprekingen gevoerd met zijn minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de UNO, Ilenri Cabot Lodge. Onmiddellijk hierna begon Dulles aan een nieuwe conferentie met de Israëlische ambassadeur, Abbe Eban, in een poging de huidige impasse te doorbreken. Eban deelde na afloop van het gesprek mee. „De zaak is nog niet in orde". PAPIEREN GARANTIES. Nadat Dulles eind vorige week had beloofd, dat de V.S. Israël vrije vaart door de Golf van Akaba zouden ga randeren en hun invloed in de UNO zouden aanwenden om te bereiken, dat dit lichaam Egypte ervan zou weerhouden, Gaza weer als militare basis tegen Israël in te richten ant woordde Israël, dat deze beloften „slechts papieren garantie" inhielden. SWitib dawauat üf dt aaat de teut ap een aaiden SSW'B"? Hierna leefde Dulles in de hoop, dat het Israëlische kabinet tijdens de zitting van gistermiddag zijn stand punt zou matigen. Het resultaat van deze kabinetszitting was echter het besluit dat Israël bij de Ver. Staten of bij de UNO op „steviger" waarbor gen zal aandringen. Pas daarna zou Israël zijn troepen terugtrekken. Het resultaat van de conferentie van Dulles, Eisenhower en Cabot Lodge was het besluit opnieuw po gingen te doen, Israël uit Egypte te krijgen. Dulles, die dit aan de pers meedeelde, legde niet uit, waaruit de ze pogingen zouden bestaan. Diplomatieke waarnemers in Was hington zijn van mening, dat de UNO het uiteindelijke strijdtoneel over het Israëlische probleem zal worden. In dat geval vreesden zij, dat de eis van het Afro-Aziatische blok voor eco nomische sancties tegen Israël ten slotte zal worden ingewilligd. j Zaterdagavond is om precies tien uur het voorspel van de komënde «mavalsleut in Bergep op Zoom begon- 1 nen. Op de foto ziet men de feestvierden voor café „De Bloemkool". Een bijna stationaire depressie bo ven de Noordzee blijft het weerbeeld in West-Europa beheersen. Zij is ge heel gevuld met koude lucht, waarin zich buien kunnen ontwikkelen. Deze buien zijn in het algemeen ge groepeerd tot kleine storingen, waar van er zondag één over ons land trok, vergezeld van hagel, natte sneeuw en zelfs onweer. Boven Ierland en ten westen van dit eiland bevinden zich nog enkele dergelijke storingen, die gekenmerkt worden door iets grotere onstabiliteit. Een oceaandepressie, die langs een zuidelijke baan het Middellandse Zee- gebied heeft bereikt, doet de lucht druk ten zuiden van ons land dalen, waardoor de wind afneemt en ver anderlijk wordt. Deze depressie kan ons echter niet rechtstreeks beïnvloeden, zodat het wisselvallige weer voortduurt, waar bij flinke opklaringen gevolgd wor den door buien. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG. Toenemende bewolking met la ter plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk weinig wind en hier en daar mist, later matige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 19 Febr. zon op 7.50; onder 18.03; maan op onder 9.34. H oogwater sta nd en 19 Febr. v.m. 6.35; n.m. 6.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM sneeuw 2 C. OSLO sneeuw 5 KOPENHAGEN regen 2 ABERDEEN sneeuwbui 1 DUBLIN geheel bew. 0 zwaar bew. 2 mist 0 onbew. 0 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA onbew. onbew. regen onweer onbew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. regen sneeuw zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. Korreltje Grote woorden of sterke drank wat er van overblijft is: is een kater.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1