P£ is de shag! Gezinsuitgaven zullen weer aanmerkelijk stijgen Van de 200 miljoen beschikbaar wordt kwart bedrag geblokkeerd 275 miljoen van de huisvrouw Brood, suiker en melk duurder Boeren en landarbeiders Landarbeidersionen omhoog Begroting zal volgend jaar gunstiger uitvallen De bestedingsnota in een notedop Nat. wedstrijden kath* E*H*B.O* Inbrekers in Wassenaar werden hun arbeid wreed gestoord in MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE C0URAN1 PAGINA 5 Hogere belastingen De gezinnen zullen volgens de voorstellen van de regering 275 mil joen moeten bijdragen in de beste dingsbeperking. Deze bijdrage wordt allereerst gevonden In de stijging van de prijzen van tabak en tabaksartike- len en een verhoging van enkele kostprijsverhogende belastingen en van de personele belasting. Deze maatregelen zullen samen 75 miljoen gulden méér belastinggeld in de schatkist brengen. Zestig miljoen daarvan wordt gezien als bestedings beperking en vijftien miljoen moet als bijdrage in de dekking van de meerdere uitgaven voor de herzie ning vam de landbouwpolitiek dienen. Deze 75 miljoen worden als volgt gevonden: 1. De regering rekent op een hogere opbrengst van 44 miljoen gulden van de accijns op tabak en van de omzetbelasting op tabaksarti- kelen als gevolg vam de stijging van de prijzen van de in te voeren tabak en tabaksartikelen. 2. Voorts wordt voorgesteld het tus- sentarief van de omzetbelasting te verhogen van 8 tot 10 (choco lade, chocolade-artikelen en sui kergoed voor zover deze niet bestemd zijn voor broodbelegging suikerwerken en al of niet al coholische dranken). Deze verho ging zal niet gelden voor het reeds door een accijnsverhoging getrof fen gedistilleerd. 2 De regering stelt voor het weelde- tarief van 15 op 18 procent te brengen. (Hieronder vallen, een bijzonder groot aantal luxe arti kelen, zoals horloges en byoute- rieën). Van deze verhoging wor den weer uitgesloten auto's en motorrijtuigen, want deze zijm reeds betrokken bij de aanhangig zijnde verhoging van de belasting op benzine. 4. Radiotoestellen, televisietoestellen en bier, die thans onder bet tarief vam 5 pet. vallen, worden onder het tarief van 10 pet. gebracht. 5. De nieuwe banden voor personen auto's en motorrijwielen, die tot dusver aan het 5 pet. tarief zijn onderworpen, zullen echter mede onder het voor die vervoermidde len geldende 15 pet. tarief komen te vallen. Met de maatregelen onder 2, 3, 4 en 5 denkt dc regering aan een opbrengst van 24 rfüljoen gulden te komen. 6. Ten gevolge van de voorgenomen huurverhoging van 25 pet. op 1 juli a.s. zal de belastbare huur waarde voor de personele belas ting stijgen. De individuele aan slagen in de personele belasting zullen daarom een kleine stijging ondergaan. De aanslagen perso nele belasting naar de grondslag meubilair zullen niet worden ver- hoogd. Voor middenstandswoningen en ar beiderswoningen, bewoond door een gezin met twee kinderen, betekent dit dat in de eerste, vijfde en negen de gemeenteklasse van de personele belasting de aanslagen worden ver hoogd als volgt: voor middenstands- woningen met f 11.13, f8.73 en f9.66 zullen worden verhoogd bij een huur prijs na de huurverhoging van resp. f1050 (oude huur f840), f750 (oude huur f 000) en f550 (oude huur f440). Voor arbeiderswoningen wor den de aanslagen, f 1.38, f 1.83, en f 3.30 hoger bij een huurprijs na huurverhoging van resp. f 550 (oude huur f440), f400 (oude huur f320) en f275 (oude huur f220). De verhoging van de personele be lasting levert de regering een ver hoging aan middelen op van f7 mil joen. Afschaffing consumenten subsidies De bijdrage aan de bestedingsbe perking door de Nederlandse gezin nen komt ook tot uitdrukking in het feit. dat de regering van plan is de afschaffing van de consumentensub sidies op melk en suiker van 75 mil joen gulden te doen drukken op de gezinnen, evenals dit het geval zal zal zijn met de verhoging van de FTT-tarieven (met f 55 miljoen gul den) en van de verhogingen van de tarieven van de andere overheidsbe drijven, zoals gas, elektriciteit en trr.m bij de gemeenten en die van de spoorwegen, welke verhogingen voor 79 miljoen door de gezinnen zullen moeten worden gedragen. Ten slotte wordt de sociale uitkering bij beval lingen Ingetrokken, waarmee nog eens 6 miljoen voor rekening van de gezinnen komt. In totaal is de bijdrage, die de consument levert aan de bestedings beperking dus 275 miljoen gulden. Als gevolg van de herziening van de landbouwpolitiek, die 200 miljoen gulden extra-uitgaven zal vragen, is de bijdrage van de consumenten (de gezinnen) op 05 miljoen gulden ge steld. De verhoging van de kostprijzen in de landbouw zal ten slotte door de consumenten moeten worden betaald in de vorm van hogere prijzen voor consumptiemelk, brood en suiker. De afschaffing van de consumentensub sidies op melk en suiker, waartoe op 1 januari werd besloten in ver band met de noodzakelijke beste dingsbeperking en de verhoging van de garantieprijzen voor de landtbouw- produkten, die binnen het kader van de herziening van het landbouwbe leid nodig is, zullen tot een aanzien lijke stijging van de consumptie melkprijs leiden en tot een minder belangrijke prijsverhoging voor brood en suiker. Wat het tijdstip van invoering van de verhogingen betreft, adviseerde de Sociaal-Economische Raad een sprei ding in de tijd. De regering is be reid dit advies te volgen. Minister Mansholt heeft meege deeld dat de broodprijs niet voor oktober a.s. omhoog zal gaan en dat deze verhoging 0.4 ct. p. brood van 800 gram zal bedragen, de nieuwe suiker, prijs zal 3.5 cent per kilo stijgen, doch niet voor november berekend worden. Ten aanzien van de melk moet gerekend worden op een prijs stijging van 10 cent per liter, waar schijnlijk per 1 juni a.s. U rookt de lekkerste sigaret van DOUWE EGBERTS ZILVER-SHAG De goud-gele Virginia Het dagelijks bestuur van de „Veen koloniale Boerenbond" adviseert zijn leden zich niet tot de /erbouw van suikerbieten te verplichten, zolang geen lonende garantieprijs door de minister van landbouw is vastgesteld. Met klem wordt aangeraden een af wachtende houding -an te nemen met betrekking tot het contracteren van suikerbieten. Dit advies is ter kennis gebracht van alle landbouw-organisaties in Friesland, Groningen en Drente,.aan het Kon. Landbouwcomité en aan de beide noordelijke suikerfabrieken. Uit de nota over de bestedingsbe perking blijkt, dat de regering het economisch niet langer verantwoord acht, bij het landbouwbeleid uit te gaan van gegevens, die ontleend wa ren aan pachtbedrijven. Daarbij werd onvoldoende rekening gehou den met de kosten van instandhou ding van grond en gebouwen. De regering meent voorts dat de noodzakelijke herziening van het ga- ranticprijsbeleid onverbrekelijk ver bonden moet zijn met een program ma, gericht op verbetering van de agrarische structuur. De arbeidspro- duktiviteit moet worden opgevoerd. Over dit programma worden binnen kort mededelingen gedaan. Volgens de plannen van de rege ring is met de herziening van het landbouwprijsbeleid in totaal een be drag van 200 miljoen gulden ge moeid voor de wijziging van de grondslagen van de kostprijsbereke ningen, waarbij rekening wordt ge houden met: 1. de eigenaarslasten (50 miljoen); 2. de beloning van de boer (125 mil- lioen gulden); 3. verhoging van het loon van de landarbeiders (25 miljoen gul den). Eigenaarslasten. Aan de hand van de huidige gege vens komt de regering tot de con clusie, dat een wijziging in de kost prijsberekening moet worden aange bracht, waarbij men zich bij de bere kening van de lasten, die verbonden zijn aan de instandhouding van grond en gebouwen moet baseren op een rentepercentage van procent en de door het Landbouw Economisch Instituut berekende vervangings waarde. Het L.E.I. gaat echter uit van afschrijving bij gelijkblijvende annuïteiten (aflossingen). De rege ring meent dat de voorkeur moet worden gegeven aan een afschrij ving meent dat de voorkeur moet sief dalende annuïteiten. De regeringsnota bevat een bere kening van de volgende eigenaars lasten per ha. voor weidebedrijven van 18 ha 129, voor gemengde be drijven van 10 ha 129, voor akker- bouwbedrijven (noordelijke zeeklei) van 50 ha 107 en veenkoloniën van 25 ha ƒ101. Beperking der rijksuitgaven De regering verwacht, dat de po sitie van de rijksbegroting het ko mende jaar gunstiger zal zijn dan in het lopende jaar. Want in 1958 zul len de maatregelen tot beperking van de bestedingen het hele jaar'volledig doorwerken, hetgeen voor 1957 van zelfsprekend niet meer het geval kan zyn. Tijdens de algemene financiële be schouwingen in de Tweede Kamer heeft de regering meegedeeld, dat zij zich met het oog op de noodzakelijke bestedingsbeperking ten doel stelde een bedrag van 400 500 miljoen gulden te vinden ter verbetering van de positie van de rijksbegroting. Daarin is de regering thans geslaagd. Allereerst werden de uitgaven ver minderd met 200 miljoen in 1957. In J&58 zal dit 260 miljoen worden, want dam zullen de afschaffing van 2_de consumentensubsidies en de ta li efa verhoging van de PTT volledig iijn doorgewerkt. K«' GRONDRENTE. De regering meent voorts dat bij het vaststellen van een minimumgaj rantie een minimale grondrente moet worden berekend. Zij wil namelijk beslist voorkomen, dat door middel van het garantieprijsbeleid een stij ging van de grondrente zal optreden, die op haar beurt een stijging van de kostprijzen zou meebrengen. Daarom wijst de regering het voor stel van het Landbouwschap af om een bedrag aan grondrente te bereke nen volgens de normen, die in de wet vervreemding landbouwgronden worden toegepast voor de vaststel ling van de koopprijzen van grond en pachten. Dit zou leiden tot sterke stijging van de pachten. Bovendien worden slechts voor een deel var} de produktie garanties verleend en heeft de prijsvorming voor een be langrijk deel plaats op de vrije markt. Voorts zijn de normen van de wet vervreemding landbouwgron den hoog, juist vanwege het feit, dat de eigenaarslasten tot dusver onvol doende in de normen tot uiting zijn gebracht. Ook kan de prijs voor zg. los land geen maatstaf zijn voor de prijzen van land met bedrijfsgebou wen. Ten slotte wijst de regering er op, dat slechts rekening kan worden gehouden met een minimum grond- schiedt, in de prijzen worden door berekend. Dit geldt ook voor arbeid die door gezinsleden wordt ver richt. LAND ARBEIDERSLOON. Bij de prijsvaststelling voor oogst 1P.57 gaat de regering ervan uit, dat de landarbeidersionen zullen worden verhoogd met 5 procent. Zouden partijen langs de daartoe aangewezen weg voorstellen indienen om de land arbeiders alsnog te doen delen in de verhoging van de vakantiegelden met 2 procent en de verhoging van het basisloon met 6 procent (in plaats van de in 1956 toegestane 3 procent), dan zou de regering bereid zijn zo danige voorstellen goed te keuren. De regering noemt het in dit ver band verheugend dat de vakcentra- len zich reeds schriftelijk bereid heb ben verklaard, in verband met de doorberekening van de loonsverho ging van de landarbeiders in de prij zen, een extra-stijging van de kosten levensonderhoud met 0.4 procent aan het eind van het jaar en 0.2 pro cent gemiddeld in 1057 te aanvaar den. Wanneer aan het eind van 1957 de kosten van levensonderhoud niet ho ger stijgen dan met 6.8 procent die nen er volgens de regering geen ver- Uit de bestedingsnota lichten wij hierbij enige voorname punten: De tabak gaat duurder worden. De grondstoffen werden duurder, en ook de belastingopbrengst zal hierdoor stijgen. De melk zal tien cent duurder worden in de loop van dit jaar. Dit o.m. gebeurt in het belang van agrariërs, die een betere beloning voor hun arbeid zullen krijgen. In verband hiermede zullen ook de prijzen voor brood en suiker een fractie omhoog gaan. Met uitzondering van auto's en motorfietsen, zal het weeldetarief stijgen van 15 op 18 procent. De bouwstop in de industriële sector voorgesteld door de S.E.R. gaat niet door. Het tarief van de vennootschapsbelasting wordt verhoogd van 41—43% tot 44—47%. De omzetbelasting op autobanden wordt verhoogd met 10% (van 5 op 15%). Radio- en televisietoestellen en bier worden belast met 10% O.B. Door een wijziging in de kostprijsberekening ten aanzien van de eigenaarslasten ontvangen de boeren in totaal 50 miljoen gulden meer. Dit bedrag zal echter worden geblokkeerd door inschrijving in een grootboek. Deze gelden zuilen niet voor 1959 worden vrij gegeven. Later zullen voorwaarden tot de blokkering bekend wor den gemaakt. De boer zal een betere beloning voor zijn arbeid krijgen. De lonen van de landarbeiders worden verhoogd met 5%. rente, omdat het hier gaat om hetdere loonsverhogingen door de vak- vaststellen van minimumprijzen. Op deze basis komt de regering er toe, voor weidebedrijven van 18 ha in de kostprijsberekening een nieu we pacht op te nemen van 175 (nu ƒ135); voor gemengde bedrijven van 10 ha /142 (nu ƒ102); voor akker- bouwbedrijven: (noordelijke zee ldei) van 50 ha ƒ180 (nu ƒ140), (veenkoloniën) van 25 ha 150 (nu ƒ140). BLOKKERING. Voorlopig zal de uitbetaling van de bedragen, waarop door de verhoogde normen voor bedrijfsgebouwen in de kostprijzen aanspraak kan worden gemaakt, uitgesteld worden in ver band met de noodzaak van beste dingsbeperking en met het oog op de krappe arbeidsmarkt in het bouwbe drijf. De bedragen zullen voorlopig ge blokkeerd worden op een grootboek ten name van de eigenaars der ge bouwen. Zowel eigenaar als gebrui ker zullen van de inschrijving mede deling ontvangen. De gebruiker zal op grond daarvan bij de betaling van de pacht een gelijk bedrag in mindering mogen brengen. In geen geval zal voor 1959 een aanvang worden gemaakt met het vrijgeven van de geblokkeerde gelden. BELONING VAN DE BOER. Bij de prijsvaststelling van oogst 1957 gaat de regering uit van de vol gende bedragen voor de beloning van de boer: 1. gemengd bedrijf 10 ha 6400 2. weldebedrijf 18 ha ƒ7200 3. akkerbouwbedrijf 50 ha ƒ8200 In de kostprijsberekening zal in het vervolg worden uitgegaan van een beloning van de boer voor be drijfsleiding en handenarbeid. Daar bij neemt men voor 1957 als voor beeld de beloning van de bedrijfslei der op de staatslandbouwbedrijven van overeenkomstige grootte. Voorts zal elk jaar bij de prijsvaststelling Voorts zijn thans maatregelen ter verhoging van de inkomsten geno men, die in 1058 zich volledig zullen doen gelden: 1. de belastingverhogin gen die in het begin van het jaar werden genomen: 40 miljoen gulden; 2. een deel van de opschorting van ae investeringsaftrek: 50 miljoen gulden (/25 miljoen investeringsaf trek dient voor dekking van het landbouwbeleid); 3. verdere belas- tingopbrengst 110 miljoen gulden. De regering wijst er met klem op, Van de bij het garantieprijsbeleid centralen te worden gesteld. De regering zondert uiteraard de looncompensatie bij de a.s. huurver hoging en de verhogingen van de landarbeidersionen van deze regel uit. Een volledige bevriezing van de huidige lonen ligt ook weer niet in de bedoeling. Verbeteringen die niet tot kostprijs verhogingen leiden mogen volgens de regeringsnota worden aan gebracht en aperte onbillijkheden kunnen uit de weg worden geruimd. dat zij de maatregelen ziet als een minimumprogramma. Daarom zet zij haar onderzoek naar de mogelijkhe den van beperking der rijksuitgaven voort Ook al daarom, omdat een nauwgezette beoordeling van een ver scheidenheid van activiteiten tijd vergt. Bij de opstelling van de be groting voor 1958 zal het noodzake lijk zijn de mogelijkheid van beper king van uitgaven verder te onder zoeken. betrokken producten de som van de posten betreffende de beloning van de boer voor bedrijfsleiding en han denarbeid worden herzien aan de hand van de ontwikkeling van de al gemene loonindex. Wijzigingen in het landarbeiders- loon zullen derhalve geen directe in vloed meer hebben op de totale be loning van de boer. Een goedgekeur de wijziging van de landarbeidersio nen zal evenwel, zoals ook thans ge- Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Kath. EHBO-vereni- ging „St. Bernardus" werden zater dag in Delft de nationale kampioen schappen gehouden. In de afgelopen maanden waren eerst de kampioens afdelingen van de districten aange wezen, waarna deze in Delft om de nationale titel moesten kampen. Er was een afdeling senioren en een voor de junioren. Voor de titel van de senioren na men deel de afdelingen: Delft, Blauw huis, Deventer, Zandberg, St. Jan steen, Ooy, Utrecht, Nes aan de Am- stel, Schinnen en Empel. De deelnemende juniorenafdelin gen kwamen uit: Lemelerveld, Ma- riahoop, Hulst, Mijdrecht, Hoogwoud, Schipluiden, Beltrum en Helvoirt. Voor de wedstrijden bleken uit alle delen van het land veel belangstel ling te bestaan. Ook de commissaris van de koningin uit Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, was aanwezig. Kampioen van de afdeling senio ren werd de afdeling van St. Jan steen. Bij de afdeling junioren werd kam pioen de afdeling Mijdrecht. De commandantsprijzen gingen bij de senioren naar de heren M. Ster ken uit Helvoirt en 2. J. Verbroer uit Mijdrecht en bij de junioren naar mevr. Van der Maat van St. Jan steen en 2. M. J. Jansen uit Ooy. De prijzen werden uitgereikt door baron E. A. J. M. van Voorst tot Voorst, hoofdbestuurslid van de Kath. Nationale Bond voor E.H.B.O. In Algerië zijn de afgelopen 24 uur ongeveer honderdvijftig opstan delingen gesneuveld, onder wie 45 in een gevecht in het Auresgebergte en 65 bij botsingen in het westen van het land. Te grote voet bracht politie op het spoor In de nacht van zaterdag op zon dag heeft de YVassenaarse politie, dank zij een snel en doeltreffend op treden, de hand kunnen leggen op twee 27-jarige Hagenaars, die zich zaterdagavond hadden schuldig ge maakt aan een inbraak in de Schout bij Nacht Doormanlaan en die boven dien vorige week woensdag een in braak hadden gepleegd aan de Wit- tenburgerweg. Omstreeks half elf zaterdagavond werd de politie gealarmeerd door de fam. H. uit de Schout bij Nacht Doormanlaan, die bij hun thuiskomst twee mannen op de vlucht had zien slaan. Aan de achterkant van het huis was een ruit kapot en verschil lende vertrekken in het huis droegen de sporen van ongewenst bezoek. Drie politiemannen, die in een auto zich naar de plaats van het misdrijf spoedden, zagen onderweg op de Schouw weg een man zonder overjas, die zich op het fietspad ophield. Hij werd aangehouden en bleek geen af doende verklaring te kunnen geven voor zijn aanwezigheid daar. In zijn zakken vond men een bedrag van ongeveer 150.aan papieren geld en op het fietspad, twee meter ver der, lag een sigarettenkoker met de initialen van de heer H. Ook auto sleuteltjes werden op de verdachte aangetroffen, sleuteltjes van zijn auto, die ergens in de Schout bij Nacht Doormanlaan geparkeerd stond. In de auto werden twee overjassen aangetroffen. De autopapieren lever den het adres van de verdachte op GRENSOVERGANG BIJ MILLINGEN WEER GEOPEND. De Nederlands-Duitse grensover gang bij Millingen is weer geopend. Deze grensopening betekent een kor tere verbinding tussen het Duitse land van Kleef en de Gelderse Ach terhoek. ARM AFGERUKT. Zaterdag is de 20-jarige jongeman M. Witte tijdens werkzaamheden op een boerderij nabij Den Burg op Texel met zijn rechter arm in aanra king met een cirkelzaag gekomen, waardoor dit lichaamsdeel geheel werd afgerukt. De jongen werd naar het ziekenhuis in Den Helder over gebracht. HET LAG IN DE LINNENKAST In de nacht van zaterdag op zon dag is ingebroken in een beneden huis aan de Stokroosstraat in Den Haag De inbrekers namen tiendui zend gulden en voor vijfduizend gul den sieraden mee die zij na het hele huis overhoop gehaald te heb ben vonden in de linnenkast. De inbrekers zijn het huis binnen gekomen door een kelderraam aan de achterzijde van het huis. De bewo ners waren afwezig. Er ontbreekt tot nu toe een spoor van de inbrekers. en terwijl in de woning aan de Schout bij Nacht Doormanlaan een onderzoek werd ingesteld, begaf een rechercheur zich naar het adres in Den Haag. Grote schoenen. Het resultaat van het speurwerk in de woning van de aangehoudene was tweeërlei: de rechercheur kwam achter een adres, waar even later een tweede verdachte kon worden gearresteerd. Hij bleek de tweede dader van de inbraak te zijn, en kans te hebben gezien zijn woning te be reiken. Maar bovendien vond de po litieman een paar opvallend grote schoenen, en dank zij deze vondst kon een inbraak van enkele dagen geleden worden opgelost. Een inbraak aan de Wittenburger- weg n.l. waar o.m. een radiotoestel was ontvreemd en waar men in de tuin bij de woning afdrukken had gevonden van een extra grote maat schoenen. De foto van de gevonden sporen en het profiel van de schoen zolen kwamen tot in details overeen! Intussen had de recherche een speurhond ingeschakeld. De hond le verde o.m. het bewijs, dat de dragers van de overjassen in de auto in de woning aan de Doormanlaan waren geweest. De twee verdachten werden in het politiebureau ingesloten en bekenden samen de inbraken te hebben ge pleegd. In het struikgewas langs de Schouwweg werden nog enkele voor. werpen aangetroffen, die door een der daders waren weggeworpen. Het radiotoestel van de eerste inbraak kon intussen bij een opkoper worden achterhaald. Het tweetal, de 27-jarige montage- arbeider van R. en de eveneens 27- jarige bankwerker G., beiden uit Den Haag, zijn ter beschikking van de justitie gesteld, terwijl het onderzoek wordt voortgezet. KERK VOL ROOK. Omdat het gebouw vol rook stond en men aanvankelijk niet wist wat hiervan de oorzaak was zijn gister ochtend twee kerkdiensten, die van 7 uur en van 8.15 in de R.K. kerk te Baarn moeten worden afgelast. De rookontwikkeling bleek, zoals later de gealarmeerde brandweer en poli tie constateerden het gevolg te zijn van het gaan schroeien van een isola tieplaat der verwarmingsinstallatie. De pla^t werd door de brandv/eer verwijderd. STANDBEELD VOOR FONS OLTERDISSEN IN MAASTRICHT Na de actie van de vijf „Limburg se republikeinen" heeft de stichting ,Fons Olterdissen" besloten een blij vend standbeeld van deze Maastricht se dialectschrijver in Maastricht op te richten aan de Boschstraat tegenover het geboortehuis van Olterdissen. Het wordt een bronzen beeld, Fons Olter dissen levengroot voorstellend, gebo gen over een zitbank. De inzameling van de benodigde gelden zal eerdaags beginnen. Men hoopt dat het standbeeld binnen en kele maanden kan worden onthuld.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10