Sjepilof als minister van buit. zaken afgezet Soetarao's phmen Israël wil meer dan „papieren verklaring Vervangen door de norse Gromyko Alvorens terug te trekken K.R.O. REVUE Moaóci aueuLtyft ap 'n pa&tzeg.ei M ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redact'e 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.55 p. w-, 12.35 p. mnd„ f 7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes t 1//0 Wie op een zetel zit zie toe, dat hij niet valt Versterking van het „stalinisme" verwacht Het Russische persbureau Tass kwam gistermiddag met het verrassende bericht, dat de Russische minister van buiteplandse zaken, Dimitri Sjepilof als zodanig aan de dijk was gezet en dat in diens plaats benoemd was de ons allen nog wel bekende Andrei Gromyko. Vele Westelijke diplomaten verwachten, dat deze wijziging een terugkeer naar de onverzoenlijke stijl van Stalin en Molotof in de Russische buiten landse politiek zal betekenen. Gromyko is altijd als een handlanger van Molotof beschouwd. Sjepilof daarentegen heeft men steeds gezien als een beschermeling van partijsecretaris Kroetstjef, die na Stalin's dood de politiek van „vreedzaam naast elkaar bestaan" is gaan volgen. THANS WEER SECRETARIS. Sjepilof is nog niet geheel aan de kant gezet. Hij is benoemd als een van de acht secretarissen van het centrale comité der communistische partij. Gromyko, die de laatste tijd eerste vice-minister van Buitenlandse Za ken was, wordt als zodanig opgevolgd door Nikolai Ptolitsjaw, een weinig bekende onderminister van hetzelfde departement. Sjepilof is een vriendelijk en spraakzaam man, met wie de buiten landse diplomaten en dagbladcorres- Aan de dijk gezet CJEPILOF HELFT GISTEREN voor de sensatie van de week gezorgd. Dezer dagen nog had hij in de ver gadering van de Opperste Sow jet te Moskou een grote rede gehouden ter begeleiding van de Russische nota aan de Grote Drie met het voorstel om met z'n allen de handen van het Midden-Oosten af te houden. Hij verdedigde in dezelfde rede 0 de Russische politiek van „vreedzame coëxistentie" te gen de critiek, dat deze politiek slechts een tactische manoeuvre zou zijn. Vandaag bewijst zijn afzetting dat de hele Russische politiek niets anders is dan een serie tactische ma noeuvres, gebaseerd op deze duur zame stelling, dat goed is wat nuttig is voor de staat. Blijkbaar is Sjepilof niet langer meer nuttig, derhalve weg met hem. De Russische diplomatie plaatst de wereld herhaaldelijk voor verbijste rende verrassingen. Ook deze ver» wijdering van Sjepilof is weer zo'n volkomen verrassing, waarvan men de oorzaak slechts gissen kan. Vermoed wordt, dat de „Stalinisti sche" stroming in het Kremlin weer de overhand heeft gekregen, wart de nieuwe minister van buitenland se zaken Gromyko is geen onbeken de; hij was de getrouwe uitvoerder in de Ver. Staten van de harde poli tiek van Molotof. In Londen ver wacht men dan ook dat Moskou 'n min der toegevende politiek zal gaan voe ren zowel tegenover de communis tische bondgenoten als tegenover de niet-communistische wereld. Siepilof werd algemeen beschouwd als een bescherm ling van Kroestsjef en zijn verwijdering wordt derhalve in ver band gebracht met een verminde ring van de invloed van de partij secretaris en een toeneming van de invloed van Molotof. Wat dat in de practyik zal gaan betekenen, zullen de feiten moeten uitwijzen. De Sov/jet-ambassadeur te Bonn, Smirnoff, heeft vrijdagavond journa listen op een receptie in de Sow jet ambassade „zijn strikt persoonlijk oordeel" gegeven over de vervan ging van Sjepilof door Gromyko. Volgens een Duitse verslaggever had Smirnoff gezegd, dat deze vervanging „kan worden beschouwd als een po ging om tot een beter naast elkaar bestaan met het westen te komen". Smirnoff noemde de minister een man, die goed met het .vesten op de hoogte is. „Goed met het westen op de hoogte zijn" betekent evenwel nog niet, dat hij ook goed met het westen kan opschieten. pondenten over het algemeen goed kunnen opschieten. Gromyko daaren tegen is nors en houdt zich op een af stand. Gromyko was de man, die in 1946 en daarna herhaaldelijk met zijn de legatie uit de Algemene Vergadering der Ver. Naties wegliep uit protest te gen de daar genomen besluiten. Over het algemeen wordt Gromyko beschouwd als een strijdlustig partij ganger, aan wie men het beter kan overlaten een bepaalde politiek te volgen dan zelf een politiek uit te stippelen. Gromyko's carrière. Gromyko is een van de bekwaam ste onder de jongere Russische diplo maten. Hij is 47 jaar oud, heeft eco nomie gestudeerd en kwam in 1939 bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Van 1943 tot 1946 wag hij ambassa- deur in Washington, daarna twee jaar lang afgevaardigde bij de Ver. Naties en van 1952 tot 1953 ambassadeur in Engeland. Hij werd in 1953 naar Mos kou teruggeroepen omdat de toenma lige minister van Buitenlandse Za ken, Molotow, hem als medewerker wenste. Sinds 1947 is hij plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken. De laatste twee jaar trad Gromy ko op als leider van de sowjetdelega- tie naar de sub^&mmissie van de ont wapeningscommissie der V.N., die re gelmatig in Londen bijeenkwam. Een jaar geleden, tijdens het 20ste partijcongres in Moskou, is Gromyko in het centrale partij comité gekozen. Tijdens en aan het slot van de twee de wereldoorlog heeft Gromyko de belangrijke conferenties in Teheran, Jalta en Postdam bijgewoond. Een grote verrassing. Sjepilofs ontslag kwam als een grote verrassing. Reeds vóór hij op 24 juni verleden jaar op Molotows post benoemd werd, beschouwde men hem als de meest gezaghebbende zegsman in de buitenlandse politieke aangelegenheden van de Sowjet-Unie. Hü werd minister op de dag voor president Tito in Moskou arriveerde om de vete tussen Rusland rn Joego slavië bij te leggen. In dezelfde tijd trachtte de Sowiet- Unie vaste voet te krijgen in het Mid den-Oosten. Sjepilof werd als een voorvechter van 'n nieuwe en krach tige politiek in dat gebied beschouwd. Hij reisde al spoedig naar Egypte. Sindsdien is de toestand weer ge spannen geworden. Egypte heeft het Suezkanaal genationaliseerd en Hon garije en Polen hebben gerebellèfcrd tegen het Russische juk. Zwanenzang. Sjepilofs laatste taak als minister was het uitbrengen van zijn rapport over de buitenlandse politiek jl. dins dag. Daar maakte hij de nieuwe han- den-thuis-politiek van de Sowjet- Unie bekend. Nu is Sjepilof dan herkozen als een van de acht secretarissen van het cen trale comité van de communistische partij. Hij had deze zelfde functie pas op 26 december 1956 neergelegd. Destijds werd officieel bekendge maakt, dat hij daardoor meer tijd zou hebben voor zijn werk als minister. Vóór hij minister werd, was Sjepi lof hoofdredacteur van het officiële dagblad Prawda geweest De Prawda kreeg geen nieuwe hoofdredacteur maar wordt sedertdien geleid door een redactieraad. Proces in Boedapest Maandag zal in Boedapest een massa-proces beginnen wegens „anti- Russische activiteit". Tien verdachten zullen terecht staan wegens 't schrij ven, drukken en verspreiden van pamfletten in november en decem ber. Volgens het blad van de Hongaarse vakbonden „Neu Akarat" verkeert de bevolking van Boedapest in een staat van opwinding over de voorgenomen verhoging van de tram- en bustarie ven. De afdeling kinderbescherming van de politie in Boedapest staat voor een zware taak. Aan haar zorg voor den honderden in de steek gelaten kinderen toevertrouwd, terwijl .de overheid noch over de organi öiie, noch over de middelen beschikt voor de „reclassering" van deze kinderen. Zij zijn afkomstig van behoeftige ouders, die voor een deel het land hebben verlaten. President René Coty van Frank rijk heeft een uitnodiging om dit jaar een officieel bezoek aan Wash ington te brengen aanvaard. Naar verluidt hoopt president Eisenhower, dat Coty in de zomer, waarschijn lijk in juni, naar de V. S. zal ko men. President Soekarno zal zijn veel besproken, maar nog steeds vaag ge bleven plannen om de binnenlandse crisis in Indonesië op te lossen, vol gende week donderdag bekend ma ken. 99 Israël heeft de V.S. vrijdag meege deeld, dat het meer dan een „paple ren verklaring" ter ondersteuning van zijn rechten wenst, voordat het kan instemmen met het verzoek om zijn troepen uit het gebied langs de Golf van Akaba en uit de kuststrook van Gaza terug te trekken, aldus is vernomen in gezaghebbende kringen te Washington. Volgens deze kringen was dit de strekking van het Israëlische ant woord op de Amerikaanse voorstel len om een einde te maken aan de impasse in het Midden-Oosten als ge- Internationale" baby van hoge afkomst volg van het feit, dat Israël nog steeds een deel bezet houdt van het Egyptische gebied, dat het in novem ber heeft veroverd. Het antwoord van Israël zou de volgende punten behelzen: 1). Israël staat er op, dat er in het gebied van de Golf van Akaba eenheden van de inter nationale politiemacht worden gelegerd, of dat de V.S. een duidelijk omschreven garantie geven, dat zy het recht van Israël op vrije doorvaart door de Golf daadwerkelijk zullen steunen. 2). Ook kan Israël geen genoegen nemen met een toezegging, dat de V.S. züllen ijveren voor het legeren van troepen der V.N. in het gebied van Gaza ten einde te voorkomen, dat Egyp tische commando's weer over vallen op Israëlisch gebied uitvoeren. Israël wenst een verzekering, dat deze troepen naar Gaza zullen worden ge zonden, voordat het zich uit dit gebied terugtrekt. Boven dien moet de kuststrook ont trokken worden aan het Egyp tische beheer. Israël is bereid zijn militaire eenheden uit Gaza terug te trekken, mits het de gevraagde waarborg krijgt, maar het kan het bur gerlijke toezicht op dat gebied niet overdragen. HET MOCHT NOG NIET. Een Italiaanse tankboot, welke van Port Said naar Suez was vertrokken om te proberen of het kanaal reeds bevaarbaar was, heeft bevel gekre gen terug te keren. Er werd geen reden voor het Egyp tische besluit opgegeven, maar waar nemers zijn van oordeel, dat het ver band houdt met het beleid van Egyp te ten aanzien van de scheepvaart in het kanaal. Dit is mevrouw Fritzi Fangl, gelukkig lachend bij haar aankomst op het Generaal Wheeler verklaarde, dat vliegveld van Wenen, nadat zij tijdens de vlucht van Amsterdam naar de het kanaal weer bevaarbaar is voor Oostenrijkse hoofdstad op een hoogte van 5000 voet boven het Duitse stadje schepen tot 3.000 ton. De Italiaanse Limburg het leven had geschonken aan een dochtertje.' Rechts staat de tanker, die minder n^eet, had der- stewardess Alica Flascher en links de tweede piloot van het Israëlische halve best hpar voorgenomen tocht toestel, die bij de bevalling hulp verleenden. i kunnen volbrengen. Dit heeft de woordvoerder van de regeringsdelegatie, die gisteravond met president Soekarno besprekin gen heeft gevoerd over het besluit van het kabinet om de regering- Sastroamidjojo te reorganiseren, na de besprekingen in Djakarta mee gedeeld. Volgens de woordvoerder heeft Soekarno te kennen gegeven dat re organisatie van het kabinet geen op lossing kan bieden voor de problemen waarvoor Indonesië thans gesteld is. De president heeft de partijen uit genodigd zijn plan met hem te be spreken, nadat hij het donderdag be kend heeft gemaakt. Een allen bevredigende resolutie De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft gisteren met alge mene stemmen een milde resolutie over Algerije aanvaard. In de resolutie wordt de hoop uit gesproken, dat door wederzijds be grip een vreedzame, democratische en rechtvaardige oplossing zal wor den gevonden in ovedeenstemming met de beginselen van het handvest der Ver. Naties. Vijfenzeventig landen, waaronder Nederland, stemden voor de resolu tie. De afgevaardigden van Engeland en Costa Rica verzochten dat hun niet-uitgebrachte stemmen als voor de resolutie zouden worden geregis treerd. Zowel Frankrijk als de Algerijnse nationalisten legden het eenstemmige besluit van de V.N. als een overwin ning voor hun zaak uit. Geheime beloften? In de Franse Nationale Vergade ring heeft 't verdrag gegonsd van ge ruchten, dat het voor Frankrijk be trekkelijk gunstige resultaat van het debat in de Verenigde Naties over Al- gerië te danken is aan de beloften, die de Franse minister van buiten landse aakep, Pineau, achter de scher men aan zijn Amerikaanse collega Dulles heeft gedaan. Frankrijk zou zich hebben gebon den om spoedig vredesonderhandelin gen in Algerië te beginnen. Adenauers antwoord Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland zal volgende week ant woorden op de nota van premier Boelganin van de Sowjet-Unie. Naar de kanselier vrijdag verklaar de, ziet hij geen mogelijkheid om een rechstreeks handelsverdrag met de Sowjet-Unie te sluiten, daar zulk een verdrag automatisch met een vriend schapsverdrag verbonden is en dat is „op het ogenblik te veel gevraagd". Zuid-Afrikaanse rassen-politiek De politie heeft 2.000 Afrikanen gearresteerd in een gemeentelijk te huis bij het centrum van Johannes burg tijdens een razzia die gisteren voor het aanbreken van de dag werd gehouden. De stedelijke autoriteiten hadden de politie te hulp geroepen, omdat zij hadden vastgesteld, dat de Afrika nen, die deelnemen aan de boycot van bussen uit protest tegen verho ging van de ritprijs, illegaal sliepen in het tehuis in plaats van naar hun woonplaatsen te lopen, die 5 tot 15 kilometer verwijderd zijn. De arrestanterj werden opgesloten in een ruimte bij het politiebureau en daarna voor de politierechter ge bracht. Ma aanwony ap de Maatdzee Vrijdagmorgen is nabij het lichtschip „Goeree" het Noorse tankschip „North Monarch" in aanvaring gekomen met het Duitse vrachtschip „Tilly Een der opvarenden van het Noorse schip wordt vermist. De „Tilly Boge" met zwaar beschadigde boeg in de Lekhaven te Rotterdam. Kaartverkoop: zondag van 122 uur aan de Stadsge hoorzaal. Donderdagavond zijn driehon derd Hongaren die onder meer naar Zuid-Slavië waren gevlucht, per trein in Boedapest teruggekeerd. Er zouden zich nog 16.900 Hon gaarse vluchtelingen in Zuid-Slavië bevinden. Onbestendig Een samengesteld lagedrukgebied beheerst het weer in onze omgeving. Het is geheel gevuld met koude lucht, die enigszins onstabiel is. Het be langrijkste lagedrukcentrum bevindt zich boven Denemarken en veran dert weinig van plaats. Hier omheen draaien enkele kleinere storingen, die door buien vergezeld worden. Een oceaandepressie bij de Azoren volgt een zeer zuidelijke baan in de richting van de Middellandse Zee, zonder het weer in ons land te be- invloeden. Er komt dus maar weinig verandering in het huidige weer type, waarbij opklaringen afgewis seld worden door enkele buien, die plaatselijk van hagel of mogelijk ook natte sneeuw vergezeld zullen gaan. De temperaturen zullen zondag niet veel verschillen van die van zater dag. Het optreden van Engeland en Frankrijk in Egypte in november jl. heeft de Egyptenaren natuurlijk in hevige staat van nationale opwinding gebracht. Van de mate van deze ge voelens spreekt duidelijk de speciale postzegel die door de Egyptische re gering is uitgegeven ter herdenking van de Egyptische verdediging van Port Saïd. De afbeelding op de zegel getuigt van een voorstelling van za ken die naar propaganda ruikt Dui delijk is op de postzegel te zien dat er een troepentranaportsohip van de Engelsen of Fransen tot zinken wordt gebracht Uk de gelichte schepen in het Suezkanaal is echter gebleken dat er geen troepentransportschepen tot zinken zijn gebracht. Enige over drijving van de verdediging van Port Said ken de Egyptische PTT dan ook niet worden ontzegd. Het is echter vooral het Midden- Oosten waor deze propagandazegel zii'n verspreiding zal vinden. De nieuwste Egyptische postzegel dient dus gelijktijdig de propaganda op de posterijen. De zegel verschijnt in een afme ting van ca. 73 cm in een waarde van ca. 10 cent. De actrice mevr. Else Mauhs, die voor het ondergaan van een operatie eind januari in de vereniging voor ziekenverpleging te Amsterdam was opgenomen, heeft gisteren het zie kenhuis verlaten. Zij zal echter voor lopig nog enige tijd het bed moeten houden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van zaterdagavond l tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG. Wisselende bewolking met S hagel of natte sneeuw. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak westelijk. Vannacht plaatselijk temperaturen om het vries- punt, morgen ongeveer dezelfde I temperaturen als vandaag. f 17 Febr. zon op 7,54; onder 17.59; maan op 22.23; onder 8 38. 18 Febr. zon op 7.52; onder 18.01; maan op 23.41; onder 9.05. Hoogwaterstanden 17 Febr. v.m. 5.15; n.m. 5.30. 18 Febr. v.m. 5.55; n.m. 6.10. Het weer in Europa STOCKHOLM nevel 2 C. OSLO sneeuw 4 KOPENHAGEN zwaar bew. 2 ABERDEEN onbew. —3 DUBLIN on bew. 1 LONDEN onbew. —2 AMSTERDAM zwaar bew. 2 BRUSSEL regen 2 PARIJS zwaar bew. 1 BORDEAUX regenbui 5 GRENOBLE geheel bew. 4 NICE zwaar bew. 8 BERLIJN zwaar bew 2 FRANKFORT regen 2 MüNCHEN onbew. 2 GENèVE regenbui 5 LOCARNO licht hew. 3 WENEN zwaar bew. 4 INNSBRUCK mist —3 ROME geheel bew 13 MALLORCA zwaar bew. 13 Korreltje Ook het beste gezelschap moet men eens verlaten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1