Een nieuwe verkeersweg langs de Amywl Medettand neemt deet aan Wx^Mtentaanateeein# 58 Marinevliegtuig bij Maaldrift neergestort Betere verbinding Leiden met badplaatsen Mgr» P* Geise in het zilver VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (evenwijdig provinciale weg Den Haag-Haarlem) Buiten bollen- gronden om De Velsertunnel komt omstreeks oktober van dit jaar gereed. Verkeer naar en van de tunnel zal dan nog zijn weg moeten zoeken door Haar lem. In Haarlem vreest men, dat dit een verkeerschaos tot gevolg zal heb ben. Een verbinding buiten Haar lem om, wordt zeer urgent geacht. Rijkswaterstaat heeft nu besloten een weg westelijk van Haarlem aan te leggen (van Zijlweg naar Wagen weg), die het verkeer naar en van de Velsertunnel een onbelemmerde verbinding zal geven met de rijks weg HaarlemLeiden, Het werk is reeds aanbesteed en kan over ongeveer een jaar gereed zijn, zo deelt de K.N.A.C. mee. De spoorlijn HaarlemLeiden wordt op gehoogd, om de nieuwe weg er krui- singsvrij onder door te leiden. De weg zal in de toekomst ook aange-* sloten worden op de geprojecteerde kustweg HaarlemDen Haag, zodat «en aaneensluitende route ontstaat, evenwijdig aan de kust, van de Vel sertunnel naar Den Haag (Scheve- ningen). De kustweg zal door de provincie Noord-Holland gemaakt worden tot de grens met Zuid-Holland. Naar Rijkswaterstaat heeft medegedeeld, zal het tracé niet door de Bollen- gronden lopen (zoals aanvankelijk de bedoeling was), maar door Voge lenzang, langs de Oude Vogelen- zangseweg. Even ten noordwesten van Hllle- gom, bij De Zilk, zal de provincie Zuid-Holland de taak van Noord- Holland overnemen en de kustweg naar het zuiden toe voltooien. Het plan voor de weg is van Katwijk tot De Zilk nagenoeg gereed. De weg gaat grotendeels langs de duinvoet lopen, juist buiten de Bollengron- den en zal gedeeltelijk parallel lig gen aan de bestaande provinciale kustweg. Even noordelijk van Katwijk Is een dwarsweg geprojecteerd, die de nieu we kustweg en de rijksweg Den HaagAmsterdam kruisingsvrij met eikaar in contact zal brengen. Doze verbinding krijgt groot belang voor het verkeer Velsertunnel-Den Haag- frrrs. A&. JL\ Rotterdam, Amsterdam-Scheveningen en Leiden-Noordwijk, aldus de K.N. A C. De nieuwe kustweg zal ook van afbuigingen voorzien worden naar Sassenheim, Noordwijk, Noord wij - kerhout, Lisse, Hillegom en even tueel naar de Keukenhof. Het wordt een weg met kruisings- vrije doorgangen op de belangrijkste knooppunten en met overal een breedte van 7.25 meter. Voor de hele weg van De Zilk naar Den Haag (Scheveningen) zal men mogelijkhe den scheppen om in een verdere toe komst een tweede rijbaan van 7.25 meter te maken,1 van de eerste ge scheiden door een brede berm. Het weggedeelte Katwijk-De Zilk kan over ongeveer zes jaar gereed zijn, het stuk Katwijk-Den Haag (Sche veningen) zal waarschijnlijk langer op zich laten wachten. Het tracé voor dit laatste stuk werd door de provincie Zuid-Holland reeds ontworpen, maar door het rijk afgekeurd, onder andere omdat de Haagse Duinwaterleiding bezwaren maakte. In samenwerking met Rijks waterstaat en Staatsbosbeheer is in tussen een nieuw tracé ontworpen, dat evenals het vroegere door de duinen naar Waalsdorp loopt, maar op een enigszins andere manier. Zou ook dit tracé onoverkomelijke be zwaren opleveren, dan moet direct noordelijk van Wassenaar de kust weg naar de rijksweg Amsterdam- Den Haag geleid worden, hetgeen men verkeerstechnisch echter zeer ongewenst acht. De provincie Zuid-Holland hoopt evenwel de kustweg langs de nieuw ontworpen duinroute naar de Van Alkemadelaan in Den Haag te kun nen brengen. De kustweg komt dan uit op de geprojecteerde verbinding van viaduct Wassenaar naar Sche veningen, die gaat lopen over de af gedankte spoorbaan Den Haag-Scho- veningen. Het laatste project is reeds klaar voor aanbesteding; er zijn ech ter financieringsmoeilijkheden. Van Wassenaar (viaduct) zal ook een verbinding gemaakt worden gedeeltelijk eveneens over de oude spoorbaan naar de in aanleg zijn de weg Ypenburg—Burgerveen. Deze zogenaamde Landscheidingsweg kan over ongeveer zes jaar gereed zijn, aldus bericht de K.N.A.C., en zal dan het verkeer uit de richting Amster dam, Utrecht en Rotterdam buiten Den Haag om naar Scheveningen leiden. De commandant van het M.V.K.V. kwam na het ongeluk per helikopter naar de plaats des onheils. Leids piloot om het leven gekomen Zoals wij gisteren reeds berichtten is gistermiddag om drie minuten over half twee op het land van de vee houder Piet Ham aan de Maaldrift, langs de rijksweg Den HaagLeiden een vliegtuig van het type Firefly van de Marine Luchtvaartdienst neer gestort. Het trainingstoestel, dat bezig was met het maken van start- en lan dingsoefeningen werd bestuurd door de Lte n OC K den Hamer uit Lei den. De piloot, die woonde aan de Lorentzkade 82 was gehuwd en va der van een kind. Hij verloor bij het ongeluk het leven. Toen het vliegtuig uit zuid-ooste lijke richting het vliegveld naderde, aldus ooggetuigen, sloeg plotseling een steekvlam uit de motor van het toestel. Slechts enkele minuten te voren had de piloot nog radiocon tact gehad met zijn basis. Het vliegtuig kwam snel lager en vermoedelijk tengevolge van te ge ringe snelheid of tegen de grond gedrukt door de wind, viel het van zeer kleine hoogte vrijwel loodrecht omlaag. Toen, na verloop van ongeveer een half uur, de brand door de Wasse- naarse brandweer die het eerst ter plaatse arriveerde geassisteerd door de brandweer van het vlieg kamp Valkenburg en door een juist passerende wegenwacht geblust was, lag nog slechts een geblakerd staartstuk en een afgerukte vleugel te midden van een witte schuimbrei op de palats, waar het toestel de aarde geraakt had. Was de piloot er in geslaagd, zijn machine een ogenblik langer in de lucht te houden, dan was hij naar alle waarschijnlijkheid tegen de zij muur van het café Maaldrift opge vlogen of was hij op de rijksweg neergekomen. Het gezin Ham, dat binnenshuis was, zag een vuurgloed, die vrijwel ogenblikkelijk gevolgd werd door een harde klap. Toen de bewoners toesnelden op het geroep van de dochter, die voor het raam van de bijkeuken stond, zagen ze wat er ge beurd was. Er viel toen al niet meer aan redden te denken. Een van de knechts vertelde ons, dat hij staande op het erf, het vliegtuig van een paar meter hoogte, bijna loodrecht uit de lucht zag vallen. Later op de middag begon men met het bergen van het lichaam van de omgekomen piloot, die in het toe stel bekneld zat. Opvallend is, dat het marine vliegtuig, dat in december j.l. voor de zuidpier van de Scheveningse vis sershaven in zee viel, een toestel was van hetzelfde type en dat do omstandigheden, waaronder vol gens de getuige dat vliegtuig in Een overzicht van de maquette, die een beeld geeft van de Nederlandse inzending op de komende wereld tentoonstelling, die volgend jaar in Brussel gehouden zal worden. zee verdween, ongeveer overeen ko men met de wijze, waarop gisteren de Firefly bij Maaldrift neerstortte. De marine heeft op Valkenburg nu nog één trainingstoestel van dit type in gebruik. Onfortuinlijke brandweer. De brandweer, wier hulp giste ren werd ingeroepen bij het neer storten van het marinevliegtuig bij Maaldrift onder Wassenaar, was niet erg fortuinlijk. Een motorspuit raak te, toen hij het land opreed, waar het toestel was gevallen, juist over de dam vast in de modder. Een ta kelwagen bevrijdde de brandweer uit de bagger. Met een motorpomp, die als aanhangwagen was meegevoerd, kon men intussen vanuit een sloot toch met twee slangen water geven. Een manschappen- en gereedschaps wagen van het vliegveld, die in volle vaart het kruispunt met de ver keersweg bij de Haagse Schouw naderde, kwam op dit kruis punt in botsing met een Duitse trailer, die uit de richting Wassenaal kwam. De linkerzijde van de cabine werd ingedrukt en ook de motor raakte defect. De trailer liep lichte schade op aan de linkerzijde van de laadbak. Er dedqn zich geen persoonlijke on gelukken voor. D# Koninklijke Ma rechaussee, brigade Leiden, heeft het geval in onderzoek. Een foto van de vernielde marine- jager. De romp is geheel in de grond geslagen, slechts een vleugel en het staartstuk liggen temidden van schuim en kleinere wrakstukken. KORTE golf BINNENLAND. Tot opvolger van mgr. Bekkers, eerlang pastoor van 't Heike te Til burg, die de afgelopen week tot bisschop-coadjutor van Den Bosch werd gewijd is benoemd pastoor F. L. van Oort, pastoor van de H. Hart parochie te Helmond. Vrijdag 22 febr. a.s. zal pastoor Van Oort door zijn voorganger, mgr. Bekkers geïnstal leerd worden. Van de vierde étage van zijn woning aan de Sarpathiestraat te Amsterdam is zondagmiddag een zes-jarig jongetje in het 13 meter diepe trapgat gevallen. Gisteren is het knaapje in het O. L. V.-gasthuis te Amsterdam overleden. Uitwijkend voor een paard reed een 32-jarige heer uit Dokkum met zijn auto bij Balk tegen een boom. Levensgevaarlijk gewond werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te Heerenveen, waar hij gisteren aan zijn verwondingen is overleden. Apostolisch Prefect van Sukabumi Mgr. dr. Paternus Geise, Of.M. eerste Apostolisch Prefect van Suka bumi in Indonesië, herdenkt 6 maart zijn zilveren priesterjubileum. Nicolaas Johannes Cornelis Geise werd in 1907 te Rotte, dam geboren en deed zijn gymnasiale studies aan het Canisius-college der Paters Je- zuieten te Nijmegen. Hierna trad hij in bij de Minderbroeders en ontving 6 maart 1932 de priesterwijding. Ver volgens studeerde hij aan de universi teit van Leiden Indonesische Taal en Letteren, en deed in 1938 zijn docto raal examen, na tussen de bedrijven door nog M.O. Paedagogie te hebben behaald. In augustus van datzelfde jaar ver gezelde pater Geise de provinciaal der Minderbroeders Prudentius van Leusden op een visitatiereis naar Pa kistan en West-Java. Zijn bedoeling was in Indonesië te blijven om er materiaal voor zijn proefschrift te verzamelen. Van de Gouverneur-Ge neraal ontving hij speciaal verlof om in het belang der wetenschap meer te weten te komen van de bijzondere gemeenschap der Badujs, die steeds aan de druk van de Islam weerstand had geboden en trouw bleef aan oer oude tradities. De Gouverneur-Ge neraal verleende hem deze toestem ming op voorwaarde, dat de jonge doctorandus zich absoluut zou ont houden van iedere bekeringspoging en niet zou optreden als katholiek priester. Primitief leven. Op 6 januari vertrok pater Geise naar Lebak, vestigde zich in een ge hucht, juist op de grens van het door de Badujs bewoonde territorium, waar geen Europeaan mocht komen, en leidde twee en een half jaar een uiterst primitief leven in een bam boehutje. 's Morgens in alle vroegte las hij in zijn hutje met gesloten deu ren de H. Mis; naar buiten trad hij op Door een personenauto werd gis teren op de Rijksweg te BovensmSde een inwoner van die plaats gegrepen en tegen het wegdek geslingerd. De man is later in het ziekenhuis te As sen overleden. Een passerende auto greep gis teren op de Harlingerstraatweg een bejaarde fietser, afkomstig uit Mars- sum. Het slachtoffer werd zo ernstig gewond, dat hij gisteren aan de be komen verwondingen in het zieken huis te Leeuwarden is overleden. Een motorrijder uit Menaldum kwam op de Harlingerstraatweg te Leeuwarden in botsing met een stadsbus. Hij werd zo ernstig ge wond, dat hij later in het zieken huis is overleden. Een 62-jarige deurwaarder is, toen hij met zijn rijwiel even naar linxs uitweek op de Brussclsestraat te Maastricht door een bestelauto aangereden. Vermoedelijk heeft de chauffeur de manoeuvre van de wielrijder niet gezien. In het zieken huis SL Annadal is hst slachtoffer aan zijn verwondingen overleden. BUITENLAND. Het Egyptische beheer van het Suezk anaal heeft de Duitse loodsen, die op het kanaal werkten en thans met verlof zijn, opgeroepen zich ge reed te houden voor hervatting van het werk. In de Braziliaaanse staat Minns Geraes is 'n toermalijn (eenroeerood of bruinachtig rood edelgesteente) uitgegraven met een gewicht van 600 gram, waarvan de waarde op 17.670.000,wordt geschat. In het dorpje Foejaria, nabij Agra, in India, heeft een zestigjarige vrouw zich op de brandstapel, waar op het stoffelijk overschot van haar echtgenoot aan de vlammen werd prijs gegeven, geworpen. Gewaar schuwde politiemannen kwamen te laat, om ae ongelukkige voor de vuurdood te behoeden. als de weetgierige onderzoeker. Tij dens zijn verblijf bij deze stam verza melde hij een schat van gegevens op lingguistisch en ethnologisch gebied. Zo registreerde hij honderden Soen- danese woorden, die tot dan toe in geen enkel woordenboek te vinden waren. Na beëindiging van het on derzoek begon pater Geise onmiddel lijk met de samenstelling van zijn proefschrift. Geïnterneerd. De oorlog bracht hem internering, terwijl daarenboven een aanmerke lijk deel van zyn wetenschappelijke aantekeningen verloren ging. Ook de na-oorlogse jaren maakten voort zetting van zijn wetenschappelijke arbeid onmogelijk. Pater Geise moest meewerken aan de opbouw van alles, wat de Japanners gedurende de be zetting aan katholieke instellingen hadden vernield. Practisch oefende hij het ambt van Superio- Regularis uit, waarin hij bevestigd werd door het Provinciaal Kapittel van oktober 1946. In december 1948 volgde de oprich ting van de Apostolische Prefectuur van Sukabumi, waarvan pater Geise benoemd werd tot eerste Prefect. Eerst in de tweede helft van 1951 keerde Mgr. Geise naar zijn vader land terug voor een verlof van zes maanden, tijdens welke hij onder meer zijn proefschrift samenstelde. 16 Januari promoveerde Mgr. Pater nus Geise aan de Rijksuniversiteit te Leiden tot doctor in de Letteren on Wijsbegeerte op het proefschrift Ba dujs en Moslims in Lebak Perahiang. Zuid Bantcn. Wijziging van de vleeskeuringswet Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot nadere wijzi ging van de vleeskeuringswet. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend; met be trekking tot de vleeskeuring in sa menwerking van gemeenten, beoogt het ontwerp de vrijwillige gemeen telijke samenwerking op het onder- werpeüjke terrein uit de vleeskeu ringswet te lichten, zodat deze. wan neer het ontwerp tot wet wordt ver heven, steeds zal geschieden overeen, komstig de bepalingen var» de wet gemeentelijke regelingen. De bijzon dere regeling van de gedwongen ge meentelijke samenwerking niet be trekking tot de vleeskeuring blijft, zij het enigszins gewijzigd, in artikel 23a van de vleeskeuringswet gehand haafd. De bepalingen van de vleeskeu ringswet en van de veewet, zoals dez.e thans luiden, laten de mogelijk heid open. dat vlees, hetwelk voor keuring voor uitvoer is aangegeven en na goedkeuring volgens dc veewet niet wordt uitgevoerd, zonder meer in de binnenlandse consumptie komt. Afdoende en systematische regeling om dit euvel te keren kan slechts worden bereikt, indien de bepalin gen, betrekking hebbende op de keu ring voor binnenlandse com umptie, uit de vleeswet worden verwijderd en de vleeskeuringswet wordt aangevuld met bepalingen met betrekking tot vlees, hetwelk niet voor uitvoer ge schikt is, dan wel voor uitvoer ge schikt is, doch niet wordt uitgevoerd. Een nieuw ontworpen artikel bepaalt dat de vleeskeuringswet niet van toepassing is op slachtdieren, welke krachtens de bepalingen van de vee wet ter keuring worden aangeboden, noch op vlees, hetwelk is goedge keurd ingevolge de veewet en naar het buitenland wordt uitgevoerd en dat op vlees, hetwelk om enigerlei reden tijdens de keuring niet voor uit. voer geschikt wordt bevonden, de be palingen van de vleeskeuringswet van toepassing worden, zodra de on geschiktheid voor uitvoer blijkt. De keuring wordt dan voortgezet vol gens de voorschriften voor de keu ring van v'ees voor binnenlandse consumptie.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7