Oud glaswerk verhaalt van Historie en Heraldiek 75-Jarig zakenjubileum WIENER SANGERKNABEN vonden uitverkochte zaal Interessante beschouwing np Leidse Veron-avond Amateur bouwde antenne van 40 meter hoog Jeugdige Leidse gangster bende voor de rechter „Gastspelers" speelden klucht in de Leidse Schouwburg Herdenking Pilgrimfathers in Hampton Roads DOOR HET SLEUTELGAT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 „OUD LEIDEN" Interessante lezing van de heer Peliuck De heer E. Pelinck lield gister avond in de Lakenhal voor de Ver eniging „Oud-Leiden" een lezing met lichtbeelden over „Historie en heral diek op roemer en kelk". De heer E. Pelinck wv.es er aller eerst op, dat Leiden zich de laatste jaren een uitzonderlijke collectie van deze glazen roemers en kelken heeft aangeschaft. De versieringen, die men op deze glazen aangebracht heeft, weerspie gelen vaak grote gebeurtenissen zo wel uit het familieleven als uit de historie. De geschiedenis van het glas is al zeer oud. In West-Europa dateert het uit de Romeinse tijd. Hoewel het in de Middeleeuwen een tamelijk arm produkt was, kwam het in Frankrijk en België tot meer ontwikkeling in verband met de ramen die men nodig had voor de grote kathedralen. Met dit „platte" glas leerde men ook het bolle kennen en werd men meer be dreven in het blazen hiervan. De glasmakers hebben altijd in hoog aanzien gestaan. Het was Hendrik IV die in Normandië aan de glasmakers het privilege schonk, zodat alleen edelen tot glasmakers verheven kon den worden! Zo is het ook bekend dat de dochters van glasmakers in Venetië alleen met patriciërs moch ten huwen. Het is altijd moeilijk geweest om het glas zo te blazen, dat het geheel helder en doorzichtbaar was. Om dit gedeeltelijk te vervangen beschilder de men de glazen op de meest kunst zinnige wijze. In de 16de eeuw stond het Veneti- aanse glas aan de top, vandaar dat er veel glas uitgevoerd werd. Hiervan heeft men in Zuid-Duitsland grote verzamelingen aangetroffen. De oudste manier van glas decore ren is het graveren met diamant. Ook op dit gebied ontstond er wel eens naijver. Zo is het bekend dat de Ant werpse glasmaker Vercelinie naar Engeland vluchtte (in 1575) en daar protectie kreeg i.v.m. een nieuw soort glas dat hij uit een soda-oplossing kon produceren. Het zou merkwaar dig genoemd kunnen worden, waar om men juist gebeurtenissen op een glas gar veerde. Als verklaring moet gezien worden dat men meestal een heildronk uitbracht en treffender kan men dit toch niet doen dan rg.et de roemer waarop de gebeurtenis nog eens voor de geest wordt gehaald. Er werd een afbeelding getoond van enkele roemers die de Leidenaar Wil lem van Heemskerk, een lakenreder, dichter en graveerder, in 1650, aan de vroedschap van Leiden heeft geschon ken. Zo bracht men uit deze glazen met een beeltenis van het beleg van Leiden erop ieder jaar een heildronk uit op de Sleutelstad. Men is ook in Zilveren priesterfeesten Op woensdag 6 maart a.s. is het vijf-en-t\, intig jaar geleden, dat pa ter Tijnagel en pater Patritius Mikx tot priester werden gewijd. Pater Tijnagel was achtereenvol gens lector in de filospfie en theolo gie en kapelaan in Haarlem, Delft en Den Haag. Sinds 1052 staat hij aan het hoofd van het klooster van het R.K. Lyceum aan de Mariënpoel- straat. Pater Mikx was jarenlang econoom en vicarius van het Missie college te Katwijk en werd verleden jaar belast met de leiding van "het Onderwijssecretariaat der Middelbare scholen van de Paters Franciscanen te Leiden. Daar 6 maart dit jaar op Aswoens dag valt, kan de viering van het feest dan niet plaats hebben. De jubilaris sen zullen echter op zondag 3 maart 's middags van 4 tot half zes aan belangstellenden de gelegenheid ge ven hen geluk te wensen. PROF. DR. J. DE ZWAAN. By K B. is aan prof. dr. J. de Zwaan te Leiden eervol ontslag verleend als lid van de onderwijsraad, met dank betuiging voor de vele door hem in deze functie bewezen diénsten. Leidse Agenda VRIJDAG 15 FEBRUARI. A.K.W.V.-Leiden. Prof. dr F. van Heek: betekenis van standen en klas sen. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Commisie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting, Levendaal 1, Lei den. 8 uur nam. Lezing verzorging van kamerplanten. ZATERDAG 16 FEBRUARI. „Litteris Sacrum". „Spoken" (Hen- rik Ibsen) Leidse Schouwburg, 8 uur nam. ZONDAG 17 FEBRUARI Verbum Dei. H. Mis voor niet-ka- tholieken, waaronder een uitleg wordt gegeven. Zoeterwoudse Singel 34, 9 uur v.m. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Doezastraat 31, tel. 21313. Apotheek Nieuwe Rijn 18, 20523. Apo- potheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1522 fe bruari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Les enfants du Paradis", volwassenen. Lido: „Schuldig bloed", volwas senen. I.uxor: „Bushalte", volwassenen. Trianon: „High society", 14 jaar. Rex: „Moordend lood", 14 jaar. het bezit gekomen van de glazen uit het voormalige Catharine-gasthuis in Leiden, die dank zij de goede zorgen der regenten bewaard zijn gebleven. Aan deze interessante lezing ging de jaarvergadering vooraf. Na het voorlezen en goedkeuren van de di verse jaarverslagen werd er een be stuursverkiezing gehouden. De periodiek aftredende leden de heren dr. A. Kessen (voorz.), E. Pe linck en A. Bicker Caarten werden herkozen. In de vacature van Ir. D. Boogerd werd Ir. D. Y. Lem gekozen. Mevr. Terwen en de heer J. Hennes traden af, terwijl de heer Is. H. A. v. Oerle en de heer P. L. Gillissen hun plaats innamen. De voorzitter, dr. A. Kessen, dankte aan het eind van de avond de spre ker voo.' zijn leerzame lezing. S. VAN WEESEL, LEIDEN Groot en bijzonder hartelijk was gistermiddag in „Oud Hortuszicht" de belangstelling, die zich concentreerde rond het 75-jarig jubileum van de firma S. van Weesel, handel in sa nitaire artikelen annex loodgieters- bedrijf, gevestigd aan de Hogewoerd. Een belangstelling waarin behalve de tegenwoordige eigenaar ook de echtgenote van wijlen de heer S. v. Weesel Sr., die in 1922 het bedrijf van de oprichter, de heer W. H. Marks, overnam deelde. Onder de velen, die hier de ge lukwensen aanboden, behoorden o.m. wethouder D. van der Kwaak, die de felecitaties van het gemeentebe stuur overbracht, de heer J. II. van der Kloot, secretaris van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Midden standsbond, de heren C. F. Meerpoel, mr. dr. P. G. Knibbe en mr. H. A. C. Branderhorst, resp. ondervoorzitter, secretaris en adj.-secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, talrijke zakenrelaties, de heren J. v. d. Vlist en N. D. i'jet namens het bestuur van de afdeling Leiden van de Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland, de heer J. Bosboom namens de directie van de N.V. Leidsche Duinwater- Maatschappij en vele anderen. Aan gezien de heer Van Weesel tot één der steunpilaren van U.V.S. behoort, gaf ook de voorziter van deze voet balvereniging, de heer J. Wonder- gem, van zijn belangstelling blijk. De heer Meerpoel wees in zijn woord van gelukwens o.a. op de grote ont wikkeling, welke dit bedrijf in de loop der jaren heeft genomen, t.w. van ambacht naar détailhandel en technisch bedrijf. Behalve een zeer grote bloemen- schat, mocht de heer Van Weesel ook enkele geschenken ontvangen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van de minister van buitenlandse zaken is benoemd tot lid van de commissie tot onder zoek naar de geschiktheid en de be kwaamheid voor de buitenlandse dienst, tevens tot lid van de commis sie voor het afnemen van het examen voor benoembaarheid tot ambtenaar van de buitenlandse dienst prof. dr. Th. J. G. Locher, hoogleraar in de al gemene geschiedenis aan de rijksuni versiteit te Leiden. LIET CONCERT, door de Wiener Sangerknaben onder leiding van Gerhard Lang gisteravond in de ge hoorzaal gegeven voor een overvolle zaal, heeft een gunstige indruk ge maakt. Uit heel het optreden van deze jongens spreekt de ambitie, waar mede gezongen wordt èn voor 't doel waarvoor zij werken: n.l de instand houding van hun instituut, eigen ge noegen en ontwikkeling van muzikale smaak en last but not least de op luistering van de kerkelijke diensten waartoe zij als koorknapen geroe pen zijn. Wat deze jongens te horen gaven stond op een peil, als alleen door zangertjes van een land met een eeuwenoude muziekkultuur kan ge geven worden. Omdat alleen maar heel muzikale jongens in 't koor wor den opgenomen en deze onder vast régime hun opleiding ontvangen, kan 't niet verwonderen, dat de toehoor der zeer geboeid wordt door het ge perfectioneerde zingen van de meest moeilijke qoorliederen, die, of wèl be geleid worden op de vleugel of cap- pella worden uitgevoerd. Wat de diri gent bereikt met een knapenkoor, dat door stemwisseling een voortdurend va et vient is van telkens nieuwe jongens, geeft alle reden tot bewon dering. In de geestelijke liederen werd een serene eenvoud bewaard en 't contra punt in de muziek van Buxtehude, Naninus cn Alchinger was duidelijk te volgen en de tekst werd raak ge zegd, zonder overdaad. Mooi was ook het Sancta Maria van Mozart en Verdi's Vergine Madre. Een voortref felijk p.p. werd hier en daar gegeven, wat telkens weer de stemming van ongereptheid wekt. De groep, die wij ditmaal hoorden, excelleert nu niet door zulke buitengewoon prachtige jongensstemmen, maar als geheel werd er toch wel heel goed en vaar dig gezongen. Een soliërende jongen een Handel-aria te laten zingen, vin den wij geen gelukkige keuze. Ver moedelijk is dit te danken aan de pas afgelegde reis naar Engeland. Het opera'tje van Lortzing „Die opern probe" bood een aantrekkelijk programmadeel. 't Is een vlot en ge zellig één-actertje met vriendelijke elegante muziek. Hier konden de jongens, die met hun op commando toegestane korte buigingen, een wel wat afgerichte houding doen veron derstellen, zich echt joyeus uitleven, in alleraardigst en geestig spel van jonge gratie. Er was wel eens een enkeling onder de jonge heren, die wat veel op de voorgrond trachtte te komen, maar als geheel was 't goed gezongen en aardig gespeeld. ^A DE PAUZE vierde de charme van de knapenzang weer hoogtij in Schubert's „La Pastorella", Üm mitternacht van Bruckner stelt weer andere en zware eisen. Van de twee liederen van Karl Schiske was vooral Gewitter een topprestatie op 't gebied van koortechniek, staccato effecten en rhythmisch moeilijke inzetten. Er waren jongens bij, die hier onwrik- Gisteravond hield de „Veron" te Leiden e.o. weer haar maandelijkse bijeenkomst waar als spreker de heer Van Weerlee optrad, die het onderwerp „draadloze bediening van zenders op afstand" behan delde. Zoals u weet, aldus spreker, woon ik midden in de stad en is het mij onmogelijk om een 40 meter lange antenne op een dak te plaatsen, waar door ik dus nooit op de 80 meter kan zenden. Ik ben toen aan het denken gegaan om hiervoor een oplossing te vinden en kwam toen op het idee de zender een kilometer of 15 verder te plaatsen waar meer ruimte is cm antennes te zetten, bij een boerderij of zo; het bijkomende voordeel is tevens dat de buren minder last van storingen hebben op hun TV-scheim. Om dit te kunnen bereiken heb ik een soort telefooncentrale gebouwd, wanneer ik nu een bepaald nummer draai, dan worden via mijn 2 meter zender pulsen uitgezonden, die 15 km verder ontvangen worden en via re lais wordt dan de zender ingescha keld en k3n ik gaan zenden. Na deze inleiding kwamen de pun ten naar voren aan welke eisen de apparatuur moet voldoen. Deze zijn: De zender: 1. de zender moet van af koud kunnen worden ingescha keld; 2. de draaggolf moet in- en uit en gezekerd zijn; 4. van fequentie en gezekerd zijn; 4. aan frequentie kunnen veranderen. De ontvanger: 1. de ontvanger moet continu bijstaan (onbewaakt) zodat ik elk ogenblik van de dag kan gaan zenden; 3. de frequentie staat vast; 3. mag niet bediend worden door anderen. De heer Van Weerlee behandelde toen de schakeling in de zender, die de pulsen uitzendt. Hiervoor bestond grote interesse bij de aanwezigen en speciaal bij de zendamateurs. Deze waren van plan om Van Weerlee t.z.t. wanneer de zaak in bedrijf is. een poets te baikken, maar hy had daar rekening mee gehouden, zodat het grapje niet zal opgaan. Na nog enkele vragen te hebben beantwoord, werd de avond besloten met de verkoop van enkele radio buizen, welke thuishoren in het mu seum voor één cent per stuk. Twee zilveren jubilea bij de firma Beuth Bij de N.V. v.h. R. M. Beuth Zonen aan de Kaiserstraat herdach ten vandaag de heren B. Boef en S. v. d. Berg de dag waarop zy vóór 25 jaren bij deze firma in dienst tra den. Ter gelegenheid van dit jubileum vond hedenmorgen een hartelijke huldiging plaats. De jubilarissen werden met hun echtgenoten in de directiekamer ontvangen, waar zij werden toegesproken door de direc teur, die in een van grote waardering getuigende toespraak hulde bracht aan de jubilarissen, hen pryzende voor het grote plichtsbesef en de be toonde toewyding en yver. Namens de firma bood spreker bei de jubilarissen een enveloppe met inhoud aan, terwijl zij verder werden vereerd met het vererend getuig schrift van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel en de hierbij behorende draagpen- ning. De dames mochten een fraai boeket bloemen in ontvangst nemen. Nadat men enige tijd in genoeglijke stem ming bijeen was gebleven, waarbij nog vele oude herinneringen werden opgehaald, werd de jubilarissen gele genheid gegeven de verdere dag in huiselijke kring door te brengen, waar een delegatie van het jubi leumfonds hun opwachting maakte en zij, bij monde van de heer Annee- ze, namens het personeel en het ju bileumfonds van harte werden geluk gewenst; dit ging gepaard met het aanbieden van enige fraaie geschen ken. baar standvastig in hun partyen wa ren ingeleefd, zonder één moment te falen. Dan weer een paar charmante volksliederen, een duet met begelei ding van koorzang, en tenslotte de beroemde Kaiserwalzer van Johan Strauss met de vereiste contrastwer kingen. Een levendige sierlyke voor dracht leidde tot een overweldigend succes, waarvan drie toegiften het resultaat was en waarna men nog maar node afscheid nam van de Sangerknaben en hun muzikale leider Gerhard Lang, die zyn eigen muzi kale smaak en opvatting met aan drang (hoewel met sober gebaar) weet over te dragen op zijn jonge discipelen. Bovendien betoonde deze zich een fijnzinnig pianist in de ver schillende begeleidingen. Ee. blijde avond van muzikaal genot en ont spanning en verdiend succes voor dt jonge Weners. Zij bekeken het van de lollige kant „Het is diep treurig dat jongelui uit gchoorlijke gezinnen zich als gangsters gedragen. Kort geleden stonden uit Delft vijf jongens terecht en binnen een maand krtygen wij weer vijf jongens, die door inbraken en roverijen de kans lopen hun car rière voor hun leven te bederven". Dese verzuchting slaakte de presi dent toen vijf keurig geklede jongens uit Lelden op een rijtje terecht ston den voor de Haagse rechtbank. Het waren een 20-jarige kantoorbe diende, een 19-jarige jongeman uit Oegstgeest, een 19-jarige student, een 21-jarige fabrieksarbeider en een 18- jarige leerling-monteur. De eerste drie hadden o.m. in de nacht van 7 op 8 juli j.l. ingebroken in een con sumptietent aan het Oosteinde te Warmond, waar een pinda-automaat met 10 a 12 gulden, chocolade, ban ketstaven, worstjes e.d. werden ont vreemd. Ze hadden voor deze gele genheid een auto gehuurd, hoewel ze gewoonlijk aan het joyrijden gin gen. In Leiden werd op 10 augustus jl. een sigarettenautomaat aan de Haarlemmerweg geplunderd. In de nacht van 30 september keerde de /erdachte met de twee laatsten terug J. KORTMANN. en opnieuw werd de automaat ge- Daarna dansen in Clubhuis Kort achter elkaar hebben twee Leidse toneelgezelschappen nl. „Tot Ieders Genoegen" en „De Gast spelers" een klucht van Hans Nesna „Annemarie. zeg jij het maar" in studie genomen. Wij we ten hoe moeilijk het is een goed spel voor amateurtoneel te vinden, maar zelfs indien we dit overwe gen, kunnen wij de keuze van dit stuk niet billijken. Ook aan een klucht mag men eisen stellen; wij hebben kluchten gezien, die vol deden aan de elementaire wetten der dramaturgie en die intelligent en verfrissend van intrige waren. In dit „Annemariezeg jij het maar" ontbreken echter alle elemen ten, die een toneelstuk tot dragelijke ontspajining kunnen maken. Juist door de zwakke fragmenta rische opbouw, de lo6se binding van de incidentele grapjes tussen de tekst, hadden de spelers van de r.k. toneelgroep „De Gastspelers" het gisteravond in de Leidse Schouwburg zeer moeilijk. Een goed stuk van een schrijver, die iets te zéggen heeft, speelt men immers makkelijker, dan het spbl van een minder dan middelmatige schrijver. Dat het publiek toch vele malen hartelijk gelachen heeft is aan het aardige spel van enige medespelen dien te danken. Het gaat om een huwelijksbureau en een rijke oom en een rijke tante. Hun neef, Frits van Doom, de eige naar van het huwelijks bureau, be middelt in een huwelijk van zijn oom, die na een eventueel huwelijk de enige eigenaar van twee miljoen zal worden. Zijn zuster koopt echter haar neef om; oom mag niet aan een geschikte vrouw geholpen worden. Hij kan niettemin keuze maken uit drie vrouwen, die hem naar zijn rijke landgoed vergezellen. Als hij op het punt staat een beslissing te nemen, komt zijn zuster, die na huwelijk ook voor de twee miljoen in aanmer king komt, roet in het eten gooien. Annemarie, de dikke gemoedelijke huishoudster, geeft tenslotte de op lossing. Oom en tante krijgen elk één miljoen en alle deelnemende da-j mes en heren worden gelukkig. Jac Buis, tevens regisseur, liet het beste spel zien. Hij maakte er een komische „oom Theodoor" van. N. Bosman (Frits van Doorn) spreekt nog te gezwollen op het toneel. Elly, Géén monument voor Rembrandt „Trouw" meldt, dat de Stichting Rembrandtherdenking in eer. verga dering onder leiding van de voor zitter, dr L. G. Kortenhorst, heeft besloten de actie, die moet leiden tot de oprichting van een monument voor Rembrandt in diens geboorte stad Leiden te staken. Men moest dit besluit nemen we gens de geringe aandacht van het land voor deze onderneming. Van de vice-voorzitter der stich ting, de heer T. van Waveren verna men wij, dat er nog geen vergade ring heeft plaats gevonden. Maar het beëindigen van de actie is wel te verwachten. „Deze hele onderneming", aldus de heer Van Waveren, „heeft niet gelééfd in het land. De stichting vond het ook niet in overeenstemming met de waardigheid der herdenking stunts te bedenken, die de belang stelling van het publiek moesten stimuleren". De gemeente Leiden zal de ga rantiesom, die was uitgekeerd in verband met de nationale loterij te rug ontvangen. De stichting heeft nog geen beslis sing genomen over de andere gelden, die zij heeft binnengekregen. Enige gemeenten (ook Leiden) hebben b.v. een halve cent per inwoner voor dit doel afgestaan. zijn typiste (Janny v. d. Kwartel), deed het beter. Zij wist van haar rolletje een tamelijk natuurgetrouwe creatie te maken. Alle rollen werden min of meer geslaagd door de overige spelers ge realiseerd. Zij kregen aan het slot van de voorstelling de verdiende hul de, waarna men zich naar het Sint Antonius Clubhuis spoedde, waar tot na het middernachtelijk uur werd gedaust op de muziek van „The Rhythme Club" o.l.v. Theo Wisse. De balleiding was in de deskundige han. den van Evert Castelein. Ook Leiden betrokken in tocht Mayflower? Oorlogsbodems van de Koninklijke Marine zullen deelnemen aan de in ternationale vlootshow, die op 12 juni te Hampton Roads in de Ameri kaanse staat Virginia wordt gehou den. Tachtig schepen van 27 marines uit de gehele wereld zullen er aan deelnemen. De grote vlootshow wordt georga niseerd naar aanleiding van de her denking van de 350ste stichtingsdag van de Jamestown-kolonie, de oor spronkelijke vestiging van de beken de Pelgrimvaders, die van Leiden uit de tocht naar de nieuwe wereld on dernamen. Men heeft een getrouwe kopie van de „Mayflower", waarmee de pio- niersreis werd gemaakt, in de maak. Men zal zich herinneren, dat een Leidse drukpers op deze tocht een belangrijke rol heeft gespeeld. De pers werd n.l. gebruikt om de mast van het schip, die in een hevige storm gekraakt was te steunen. Wij vernemen, dat er plannen zyn om op deze tocht ook deze Leidse drukpers zyn eigen taak te geven. Leiden zou op deze wijze terecht in deze onderneming betrokken wor den. De Nederlandse Marine werd ook wegens de belangrijke plaats, die de Sleutelstad in de geschiedenis der Pilgrimfathers innam, uitgenodigd. Alle landen in de wereld, die een aandeel hebben gehad in de ontwik keling van Amerika hebben van het State Department een uitnodiging gekregen, behalve Rusland, dat eigenlijk ook in aanmerking zou ko men, daar het Alaska heeft gekoloni seerd. LEIDEN MAG TARIEVEN VERHOGEN De minister van Economische Za ken heeft de Leidse elektriciteitsta rieven zoals deze enkele weken ge leden door de Leidse raad werden vastgesteld, goedgekeurd. Burgerlijke Stand Geboren: Gijsbert zn. v. W van der Plas en G. van der Plas; Marjo lein, dr. v. J. de Mooij en G. Heems kerk: Catelyne, dr. v. J. Ph. C. Beyst en G. Lohoff; Clazina Maria, dr. v. P. van Kampen en C. Bavelaar; Abraham Marinus, zn. v. A. Stik- kelorum en G. J. M. Meilink; An tonius Gerardus Christiaan, zn. v. G. J. van der Ham en H. C. M. Groene- wegen; Robert, zn. v. H. Kiemel en E. Richel; Jozina Geertruida, dr. v. J. G. de Ruiter en M. Hogervorst; René Fransciscus Jozef, zn. v. Th. F. C. Westerveld en L. van Daalen; Si mon, zn. v. S. Kooij en C. H. Mar- jee; Christina Maria, dr. v. F. G. van Tongeren en Ch. M. van Dorsten. Getrouwd: H. Th. Ritmeyer en A. Levarht; P. J. Gordijn en M. G. van Veen; G. M. Zwetsloot en Th. M. van Kesteren; A. J. van Buuren en M. E. M. Juffermans; P. Ph. de Boer en J. W. Groenendijk; S. P. Strijk en W. de Groot; H. P. Losekoot en J. J. M. Robbers. Overl.: E. W. C. Baatisen, 82 jr, huisvr. v.: C. T. H. Hierneiss; J. Eduard, 73 jr, huisvr. v.: H. Ruiten beek. roofd. De eerste keer was de buit 53 pakjes sigaretten cn de tweede keer 65 70 pakjes. De bende had boven dien een bromfiets gestolen en voorts waren er nog tal van inbraken in consumptietenten e.d. Het rapport over de eerste verd. vertelde, dat de ouders diep geschokt waren. Zyn prestaties op school wa ren niet zo best geweest. Samen met de student was hij een vaa de rad draaiers op school geweest. De Oegstgeestenaar vertelde moei lijkheden over school te hebben ge had en onverschillig te zUn gewor den. De president wees hem er op welk een verdriet hij zijn ouders had aangedaan, temeer daar zijn vader een vooraanstaande positie bekleedt. Ondanks de feiten was het de stu dent toch gelukt student te blijven aan de Economische Hogeschool. De fabrieksarbeider zei: „Ik dacht dat ik er zonder werk wel zou komen". Deze verdachte was al tweemaal ver oordeeld. De officier memoreerde dat de jon. gens zelfs na het verhoor en in de ge vangenis de zaak nog van de vrolijke kant hadden opgenomen. Blijkbaar waren ze er van overtuigd dat ze alleen maar voor hun genoegen In dc wereld waren. Zij voelden het niet als een schande, maar als een sensatie welke zij ook eens moesten hebben meegemaakt. Doordat de verdachten thans op vrije voeten waren voelde de officier zich in een moeilijke posi tie. De vraag was, of deze jongens weer naar de gevangenis moeten. De officier van Justitie meende van wel, want 2H maand voorarrest is niet voldoende geweest. Veel verdachten zijn voor minder ernstige feiten tot zwaardere straffen veroordeeld. De officier eiste straffen, variërende van tien maanden tot vier maanden ge vangenisstraf met aftrek, gedeeltelik. Uitspraken 28 februari. ENKELFRACTUUR DOOR AANRIJDING. Hedenochtend om negen uur vond een verkeersongeval plaats op de hoek van Plantsoen en Korevaar- straat, waarbij een LeiAs professor een ernstige blessure aan de linker voet bekwam. Prof. dr F. D. K. Bos, wonend aan de Fruinlaan, kwam op de brom fiets uit het Plantsoen en verleende daarbij geen voorrang aan een auto, die van de Geregracht het Plantsoen in wilde rijden. Er ontstond een botsing, waarbij professor Bos een gecompliceerde fractuur opliep aan de linkerenkel. Hy werd door de E.H.D. vervoerd naar het Diaconessenhuis. Rectificatie. Gisteren vermeldden wy in deze rubriek, dat onder architectuur van de architect B. W. Goddijn te Nij megen voor de heren Cros en God dijn te Leiden twee woningen onder een kap worden gebouwd aan de Rijn- en Schlekade. De heer Goddijn deelde ons mede, dat dit plan niet doorgaat. Garages. Voor rekening van de heer Van Egmond te Leidon wordt aan de Ver lengde Bloemistenlaan een garage en 2 autoboxen gebouwd. Het werk wordt uitgevoerd door de fa. E. A. Halverhout te Leiden. Rijnsburgs Bloemencorso. Het Rjjnsburgs bloemencorso naar Leiden zal dit jaar op 3 augustus a.s. gehouden worden. OP REIS DOOR EUROPA. „Hoe geniet ik het meest van mijn vakantie", is voor velen de prak tik heeft het aangetoond een moeilijke vraag. Teneinde hierbij van voorlichting te dienen had het reis bureau Cebuto gisteravond in de ge heel bezette foyer van de Stadsge hoorzaal een propagandistische film avond belegd. Na een inleidend woord van de heer Willems. waarin deze tal van goede tips gaf, startte men voor een tocht door Europa, waarbij uiteraard de toeristische cen tra in het middelpunt der belangstel ling stonden. In Duitsland wij doen slechts een greep was 't het Teutoburgerwoud, dat zijn romanti sche schoonheid openbaarde, terwijl ook het Taunusgebergte en het lief lijke Lahndal de aandacht voor zich opeisten. Vanzelfsprekend werd ook Oostenrijk het land, dat de toerist vele mogelijkheden biedt deze avond in het reisschema opge nomen, terwijl ook Frankryk werd bezocht. Kortom een avond, welke de reislust prikkelde en ongetwijfeld allen weer deed verlangen om er eens heerlijk uit te zyn. Marktberichten LEIDEN, 15 febr., Vee Aanvoer: 80 melkkoeien, 190 vette koeien, 105 vare koeien 21 vette kalveren. 190 nuchtere kalveren. 40 vette schapen, 10 weideschapen, 1095 vette lamme- ren, 1 zuiglam, 25 drachtige zeugen, 407 schrammen, 488 biggen en 8 gei ten. Notering: melkkoeien 970—1080; vette koeien, schoon 2.80—3.20; va re koeien 800—850. vette kalveren, levend 2.50J.50; nuchtere kalve ren, levend 1.001.20; vette scha pen 90135, wcideschanen 140175; vette lammeren 95—135; drachtige zeugen 300—375; schrammen 65—110; biggen 4555. Handel: vette koeien goed, melk koeien rustig, varekoeien willig, vet te kalveren matig, nuchtere kalve ren matig, vette 6chapen en vette lammeren vlug, fokschapen lui, zeu gen en biggen willig, schrammen ma tig. Ruime aanvoer runderen. LEIDEN, 15 febr., Kaas Aan voer 9 partyen van 2.40 tot 2.45. Handel kalm.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3