Politie arresteert twee nieuwe verdachten Belangrijke mededelingen in verband met sectie? Duitse papegaaien- dief gearresteerd Reserve-kapitein verduisterde in drie jaar ruim 27 milte Forum-avond K.A.B.-kader gehouden in Zoeterwoude ÏVÖÊtÖILUitmuntend! Tweede slachtoffer van huwelijkszwendel DONDERDAG 14 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De moord in Nieuwland Enige tijd geleden rezen ernstige verdenkingen tegen een taxi-chauf feur uit Nieuwland-St.Joosland, >n verband met de dood van een oude man en diens echtgenote in dat dorp. Dezer dagen echter heeft de politie eveneens gearresteerd de echtgenote van de taxi-chauffeur, verdacht van heling der gestolen bankbiljetten, en de Middelburgse horlogemaker G. de N., die aan de beide moorden mede plichtig schijnt te zijn. Beiden zijn overgebracht naar het Huis van Be waring te Middelburg. De vermoorde man in Nieuwland was zoals bekend wegens hartzwakte opgenomen in het gasthuis van Mid delburg, maar overleed, toen hij daaruit enige weken later werd ont slagen, plotseling. Weer een tijd la ter stierf zijn echtgenote, die ver moord werd. Geruchten deden de ronde, als zou er een dubbele moord hebben plaatsgehad, maar het resul taat van de sectie op het lijk is nog niet bekend. Men verwacht evenwel binnen korte tijd nadere mededelin gen over deze sectie te vernemen. Taxi-rit met horlogemaker Inmiddels heeft men nog steeds geen overtuigende bewijzen wie de moordenaar kan zijn. Toen een groot aantal bankbiljetten uit het huis van de bemiddelde jonge weduwe bij de taxi-chauffeur thuis werden gevon den, bracht men hem in verband met cie moord. Hij ontkende evenwel, in de nacht van de moord op de we duwe in haar huis te zijn geweest. Later herriep hij de bewering, dat De Duitse papegaaiendief, die sinds de verdwijning van zeven kostbare papegaaien uit Artis spoorloos was verdwenen, heeft de politie gisteren in Düsseldorp gearresteerd. De man had de dieren naar Duitsland gesmok keld, omdat de prijs ervoor zeer hoog ligt in verband met een invoerverbod wegens vogelziekten. Hoewel hij hij op dat ogenblik in zijn woning i geen papegaaien bij zich had is de was. en gaf voor, een taxi-rit te hoop in Artis, dat de dieren binnen hebben gemaakt. Zijn passagier was korte tijd weer terug zullen zijn, gro- de gearresteerde horlogemaker. |ter geworden. Drie jaar gevangenisstraf met af- gebleven. De kapitein beweert, dat trek van voorarrest en ontslag uit de hij het geld heeft gebruikt voor ex militaire dienst hoorde -*c S9-jarige reserve-kapitein S. B. uit Den Helder voor de Krijgsraad te Velde tegen zich uitspreken, omdat hij zich schul dig heeft gemaakt aan knoeierijen met de kas, die hij in het luchtdoel artillerie-schietkamp van zijn woon plaats beheerde. B. erkende, dat hij in de loop van ruim drie jaar kans heeft gezien 27.000 gulden in eigen zak te steken. Kascontrole in juli van het vorig jaar gaf het tekort aan. De vervalsin gen in de boekhouding waren echter zo deskundig aangebracht, dat het drie maanden duurde voor men deze kon aantonen. De kapitein heeft de opzettelijke verduistering en valsheid in geschrif te direct erkend; maar tevergeefs heeft men er proberen achter te ko men waar de gestolen 27 mille zijn Het kader van de KAB uit hetgevolge van de grotere complicatie gewest Leiden kwam gisteravond voor de vierde en laatste keer in dit seizoen bijeen, thans in het patro naatsgebouw te Zoeterwoude. Onder de titel „Wat zal ons de toekomst brengen" waren vele be stuurders eerder in Leiden, Roelof- arendsveen en Oud-Ade bijeengeko men en hadden toen over het wonen en werken in de stad, de moeilijk heden tengevolge van de werkzaam heden, die buiten de woonplaats ge zocht moeten worden en over de toe komst van de kinderen gesproken. De voorzitter van het forum, de heer J. van der Ploeg, leidde het ge spreksthema van deze avond in: „Ben ik mijn broeders hoeder", en ging er daarbij van uit, dat de KAB geen doel op zich is, maar middel om tot kerstening van de arbeiders te komen en om hen op te voeren tot een hoog menselijk plan. Deze taak vergt ge regelde bezinning en vooral ook positiebepaling ten opzichte van be drijfsleven en overheid, die op som mige terreinen met parallelle initia tieven komen, waardoor een zekere gereglementeerde uniformiteit dreigt. Zo grijpen de van boven gedecre teerde plannen op rigoreuze wijze in een bestaande geestelijke en culturele situatie, waarbij het evident is, dat er grote geestelijke waarden in het geding zijn. Deze plannen ontstaan vrijwel uitsluitend op advies van deskundigen, wier ethische instelling weliswaar dikwijls te constateren valt maar het is in ieder geval niet zeker dat dit het uitgangspunt is, dat ge handhaafd blijft doorheen economi sche wenselijkheden, die daar even tueel mee in strijd zijn. Om wat dit betreft gegarandeerd te zijn is het wenselijk, dat de vrije organisaties mede ingeschakeld wor den in discussies over planografische vraagstukken. Dan spreekt de heer Van der Ploeg over de veelbesproken toekomstige industrie-vestiging in Zoeterwoude en behandelt het daarmee oprijzende migratie-vraagstuk, dat om een op lossing vraagt om het leden-verloop in de KAB tegen te gaan. De enige oplossing zal toch wel blijven het meelevende contact met de mede arbeider om zo het acclimatiseren in de nieuwe woonplaats te vergemak kelyken. Deze onderlinge vriendschap moet de stimulans en ruggegraat zijn voor het werk in de KAB, en dit ingezien zal men zich ook meer ge negen tonen om een vrije avond aan de beweging te besteden, wetend, dat het au fond gaat om de broeder wiens hoeder je bent. Het forum van wijze mannen Na deze hooggestemde inleiding zetten de forumleden: pastoor Bakker O.S.C. en de heren L. van Jaarsveld, P. van Leeuwen, J. de Groot en K. de Bree zich schrap om de te stellen vragen te beantwoorden. De eerste vraag boorde al meteen diep in de sociale problematiek: „Dreigt er niet het gevaar, dat de sociale voorzieningen het verantwoor delijkheidsbesef verstikken?" Hoewel de argumentaties nogal verschilden, kwamen de wijzen toch allen tot de conclusie, dat het gevaar weliswaar bestaat, dat het zover komt, maar dit gevaar hoeft en mag niet overschat worden. De sociale wetgeving is lang zaam gegroeid en voorzag iedere keer bij het tot stand komen in een nood. Deze geleidelijkheid heeft de verze kerden langzaam met het begrip so ciale zekerheid vertrouwd gemaakt, waardoor excessen konden en ook veelal zijn vermeden. Die nood recht vaardigt die maatregelen: de gemeen schap heeft immers volgens het prin cipe van subsidiariteit het recht van handelen waar de enkeling te kort schiet Dat die nood ontstaan is ten tra uitgaven in zijn gezin, rondjqp in de cantine, pretjes, vacantie enz.. T)e auditeur-militair echter kon dit moei lijk geloven. Als administrateur had B. een goed inkomen. Bovendien voerde hij een „bescheiden staat". Gezwicht voor verleiding De raadsvrouwe, mevr. mr N. J. Nanning-Groenemeijer, ging na hoe B. tot deze handelingen was gekomen. B. was vroeger een kleine kruidenier. Hij is in militaire dienst opgeklom men tot de rand van kapitein. Hij is eenvoudig gezwicht voor de verlei ding. Hij was drie jaar in Indonesië, waar hij een functie bekleedde bij de adjudant-generaal. In Indonesië werd voor B. de grondslag gelegd om ge makkelijk te kunnen leven. Hij was nooit gewend met grote bedragen om te gaan. Hij heeft de gelden in de loop van drie jaar eenvoudig toege voegd aan zijn salaris. Dat betekent 500 per maand meer. De raadsvrou we merkte op, dat B. in Den Helder drie jaar op een vulkaan heeft ge leefd. Zij pleitte clementie en vroeg een lagere gevangenisstraf, waarvan een deel voorwaardelijk. Niet alleen een Hilversumse wedu we heeft een groot geldsbedrag aan een trouwlustige jongeman willen voorschieten 50.00,maar ook een 45-jarige vrouw in Den Haag, die vroege huishoudster geweest is van een arts uit Voorburg. Bij zijn over lijden kreeg de huishoudster een le- voorschieten 50.000.maar ook jongeman aanleiding genoeg vormde KORTE golt van het maatschappelijk bestel be hoeft niet voor honderd procent be treurd te worden omdat hier immers een mogelijkheid naar voren komt om een zeker solidariteitsbesef te berei ken. Men komt bijvoorbeeld pas tot invaliditeitsverzekering omdat deze collectief is. Na als lidmaat vap die collectiviteit de premies betaald te hebben, kan men ook rechten doen gelden op een eventuele uitkering. In verband met de nieuwe Algemene Ouderdoms Wet werd bijzonder be klemtoond, dat ook door deze wet een (zij het verplichte) verzekering tot stand is gekomen. De goêgemeen te spreekt weliswaar over een staats pensioen, maar deze term is op mis leidende wijze naast de waarheid. Ieder voelt wekelijks aan den lijve, dat hij nu al die toekomstige uitke ringen fundeert. Daarom is in deze wet op een gezonde wijze de staats invloed beperkt gebleven. Andere vragen De volgende vragen handelden over hoe er in concreto gehandeld moet worden door de bewust levende katholieke arbeider ten opzichte van de nieuwkomers in de bedrijven en dit vraagstuk voerde tot een diep gaande gedachtenwisseling over de migratie-registratie, die door de af delingen niet effectief genoeg ge beurt, reden waarom een centrale administratie, die met de gegevens van de bevolkingsregisters werkt, tot stand moet komen. Uiteindelijk moet de oplossing van dit probleem toch komen van een hartelijke, liefdevolle belangstelling voor die nieuwkomers. Wel werd er voor gewaarschuwd, dat die interesse niet moet verworden tot een fanatisme, dat ook wel aan geduid wordt met het woord „bond- complex". De zeer geanimeerde bijeenkomst werd besloten met een discussie over het gebrek aan meisjes, die zich be schikbaar stellen voor de sociale taken: verpleegsters en gezinsver zorgsters. Voorop staat natuurlijk dat bij de „gegadigden" een zekere sociale bewogenheid moet aangekweekt wor den, maar een salariëring, die in een juiste proportie staat ten opzichte van die in andere vrouwelijke beroe pen, zou zeker stimulerend werken. Vooral de betaling tijdens de ver pleegsters-opleiding behoeft verbete ring. Na een critische bespreking van de activiteiten van personeelsverenigin gen, welke zich steeds meer uitbrei den (zo was er o.a. sprake van een bedrijfsbibliotheek!) sloot de heer Van der Ploeg de vergadering met een korte nabeschouwing over de zeer goed geslaagde reeks forum bijeenkomsten. Kath. Vrouwenbeweging. Boven genoemde vereniging herdenkt op 17 februari as. het feit, dat zij dertig jaar geleden werd opgericht. Op die dag zal de Hoogmis worden opgedra gen voor de levende en overleden leden, waaronder algemene H. Com munie om God te danken voor al het goede in deze vereniging ver richt. Hierna gemeenschappelijk ont bijt. De buitenkerkelijke viering vindt plaats op 20 febr., 's avonds te 7.45 uur in het parochiehuis, waar alle damesleden met hun echtgenoot wor den verwacht. De toneelvereniging „St. Michaël" van het „Zwaantje" zal dan brengen „De Kerstnacht van de bandiet". Hopenlyk wordt het een gezellige avond. ZOETERWOUDE (Dorp) GYMNASTIEKVERENIGING VOOR DAMES Na vele jaren van vruchteloze be- Deken ir. J. H. H. Bemelmans van Heerlen is door de Paus tot ge heim kamerheer benoemd. Mgr. Lem- mens maakte maandagmorgen de be noeming bekend, na afloop van een pontificale H. Mis, die in de dekenale kerk door mgr. J. M. J. A. Hanssen werd opgedragen ter gelegenheid van het feit, dat mgr. P. J. Savelberg 50 jaar geleden overleed. Met zijn linker hand raakte gis termorgen een 25-jarige monteur bij de Eerste Nederlandse Cementindus- trie tussen de draaiende delen van een hijskraan. De hand werd ver brijzeld. De monteur is naar het zie kenhuis St. Annadel overgebracht. Terugkerend van het ziekenhuis te Deuxne, waar haar man verpleegd wordt na een bedrijfsongeval, dat hem de vorige week is overkomen, werd gistermiddag een moeder van zeven jonge kinderen nabij haar wo ning te Liessel door een passerende auto gegrepen. De vrouw werd zo ernstig gewond, dat ze kort daarop is overleden. Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekendgemaakt, dat donderdagmorgen om 11 uur plaatse lijke tijd (Washington) de Verenigde Staten 170 miljoen inwoners telden. Volgens Tass heeft een Sowjet- observatorium donderdag andere ob servatoria gewaarschuwd, dat er mo gelijk de komende tv/ee dagen „vreemde geofysische verschijnselen" over de gehele wereld waargenomen kunnen worden. Bij Siorlten in centraal Zweden zijn zes toeristen door een lawine om het leven gekomen. Zeker 31 mensen zijn woensdag om het leven gekomen bij een brand in vier overbevolkte huurhuizen in Kowloon (Hongkong). Vele mensen wierpen zich van het dak toen de uitweg langs de trappen versperd bleek. Een Afrikaanse politieman, die in Tanganjika amok is gaan maken, heeft tot woensdagmiddag 32 men sen gedood, onder wie vier vrouwen en drie kinderen, aldus is uit Dar- es-Salaam vernomen. Bij een brand in een tehuis voor herstellenden te Council Bluffs in de Amerikaanse staat Lowe, zijn veertien personen omgekomen. men tot een gymnastiekvereniging voor dames in Zoeterwoude, is het 't bestuur van de R.K.S.V. S J.Z. ein delijk gelukt een. gediplomeerde kracht te vinden om een vereniging van dien aard te leiden. We gaan zo gauw mogelijk van start en daarom is het gewenst, dat iedereen, die lid wenst te worden van de op te richten vereniging, zich zo spoedig mogelijk opgeeft, zoclat het voorlopige bestuur een overzicht kan krijgen van het aantal. Het ligt in de bedoeling om in drie groepen te gaan werken en wel: meisjes van 12 tot 14 jaar als adspiranten; meis jes van 14 tot 17 jaar als junioren en de ouderen in de groep van de senioren. Gelegenheid om zich op te geven, wordt gegeven a.s. zondag van 11 tot 1 uur in het Don Boscohuis. HET BESTUUR VAN DE R.K.S.V. S.J.Z. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP Woningbouw. Voor een bedrag van ca. 400.000 worden door de fa. H. J. Lobel te Voorschoten 10 heren huizen gebouwd aan de Hoge Rijn dijk; deze bouw is ontworpen door arch. P. de Bruin te Amsterdam. LEIDERDORP om eens kennis met haar te maken, zij het dan „langs een hem onvympa thieke weg". Hjj ontpopte zich als een waar ac teur. Hij sprak beleefd cn bescheiden met de vrouw, en bracht terloops het gesprek op zyn „handel in plasticbal- len". die hem toevallig juist toen noopten, een lening van een paar honderd gulden aan te gaan. Met het oog op de toekomst was de huishoud ster wel bereid het legaat aan te spreken. Het legaat was er nog niet, maar de jongeman drong er bij haar op aan, dat ze het geld bij een niet onbemiddelde vriendin zou lenen Ze maakten enkele genoeglijke reis jes naar het buitenland, en wat van het geld overbleef verdween ten be hoeve van „de handel" van de huwe- lyksz wende laar. Verminderende belangstelling. Lanzamerhand verdween het gehe le legaat in zyn handen, en tegelijk met het ophouden van de geldvoor dacht aan de onderscheiden staal soorten, welke wél en welke moei lijk en welke niet las-bewerkbaar zijn. Belangrijk en Interessant was ook de uiteenzetting van de wijze waarop men speciaal met basis-elektroderf moet lassen. Het lassen met basis- elektroden noemt men het nieuwe wonder op las-technisch gebied. Dit is na vele en langdurige experimen ten van bekwame technici tot stand gekomen, aldus de inleider, en ze voldoen thans glansrijk aan de aller hoogste eisen. De verbindingen langs deze weg gelegd zyn perfect tot in de hoogste graad, aldus spr. De heer Chr. Vries heeft hierna in de leslokalen een demonstratie gege ven o.a. van puntlassen met elektro den. oplassen van slijtvaste lagen, stiftlassen. 'n zeer eenvoudig procédé waarmee stiften en tapeinden in cir ca 2 seconden hecht op een plaat kunnen worden verbonden. Tot slot demonstreerde de heer Vries „bekist lassen", het maken van pefectie lassen, door speciale elek troden in een soort .bekisting" af te laten smelten. Voorts vertoonde de inleider twee instructieve films, welke met mede werking van vele grote industrieën in ons land van laswerkzaamheden waren opgenomen. Schaken. Voor de eerste groep van de wintercompetitie van de Alphense Schaakclub verloor de nog raad verdween zijn belangstelling ongeslagen W. v. d. Roest van P. de voor haar. Dat was ook wel te be-Jong Door deze uitslag is er weer grijpen, want nu stonden de Hilver- volop spanning om de vraag wie kam- sumse vijftigduizend gulden op de pioen zai worden, nominatie. De stand is nu: 1. A. H. Hooyer, HU brak met de weduwe uit Den |/2 uit wedstruden; 2. Haag omdat zu ..ongeluk in zijn za-w Fd Rorat 7 1/210: 3. Jac. de ken bracht, want hy xon haar niet n in- i a p™» 5 12- 5 I Inton hot -aJ..1Hoed 7—10, 4. A. Post 0iz, 3. J. laten zien, wat het resultaat van haar gulle gaven geworden was. Kempen 4 1/2—12; 6. J. B. Kardol I 48; 7. P. de Jong 49; 8. A. Koojj 3 1/2—8; 9. B. H. Kroon 3—7; 10. A. Zweers 2 1/2—7; 11. C. Brunt 2 1/2 5; 12. J. Koopman 26. Het is voor de verhouding van de behaald. Met name werd ook de goede verstandhouding met Peerke Donders te Leiden vermeld, alsmede Speelsterkte jammer dat D. Posthumc, de ontmoetingen te Langeraar. Van SUS-loten werden niet minder dan ruim 1800 verkocht en 24 nieuwe cursisten meldden zich aan. De heer C. Slof, 2e voorz., die pe riodiek aftrad werd by acclamatie herkozen. De heer Arn. Spaan, pen L. Kantebeen en H. de Ruiter niet kunnen spelen wegens drukke werk zaamheden. De overige spelers uit deze groep hebben minder punten of minder partijen gespeeld. Thuisschakers blijven uit. De ningmeester heeft in deze vergade-1 gelegenheid welke de A.S.C. heeft ge ring bedankt. In zijn plaats werd met j schapen voor thuisschakers, om in alg. st. gekozen de heer Th. van Zan- wedstrijd verband met elkaar te spe ten (Gouwsluisseweg 53). In de va- hen, blijkt zo weinig belangstelling te cature van mej. M. van Vliet, die het I hebben dat er tot dusver slechts twee vorig jaar wegens huwelyk en ver-1 personen hiervoor hebben aangemeld, trek naar het buitenland, had be-1 datum van aanvang, die a an van- dankt, werd met alg. st. haar zuster j kelijk op 12 febr. in het IJsclubge- ALPHEN AAN DEN RIJN E.H.B.O. „ST. MARTIN US" MAAKTE OUD-DEKEN ERE LID. De pi. afd. van de katholieke na tionale bond voor E.II.B.O. „Sint Martinus", welke woensdagavond na genoeg voltallig haar jaarvergade ring hield in de Sint Josephzaal, heeft met algemene instemming het ere-lidmaatschap verleend aan oud deken L. H. M. Nieuwenhuizen, de voormalige geestelijk adviseur der vereniging en oprichter daarvan. Dr J. A. S. Grevelink, arts en voor zitter van „Sint Martinus" hield een hartelijke toespraak tot de deken. Hij herinnerde eraan hoe hij in 1953 voor het eerst met deken Nieu wenhuizen had kennis gemaakt en dat toen het eerste gesprek ging over de oprichting van een afdeling van genoemde bond. Hierbij is het niet gebleven. De deken zette door om dat hij de noodzaak er van inzag. Er is in de parochie vrijwel op elk ge bied iets, maar een katholieke EHBO nog niet, had hy de dokter verteid en hij voegde er dadelyk aan toe-. „Fn die moet er ook komen". Met de volle energie van zijn persoon heeft hij zich er voor ingezet cn dc vereniging is niet alleen opgericht, maar ze is een bloeiende „Sint Mar tinus" geworden, omdat de deken .j haar met raad en daad bleef bij- Woningbou Het bouwen van staan. in de drie jaren van haar be- 14 herenhuizen aap de Mauritssingelslaan zijn 40 gediplom«.rde I EHBO'era uit voortgekomen en het voor i vorjg jaar 2^jn opnieuw ruim 20 met G. Zwolle te 's-Gravenhage, eigen rekening uitgevoerd door de N.V. „Europabouw" te 's-Graven hage. NIEUWKOOP Bindingsavond B.B. In de zaal van de heer Tijsterman kwamen gis teravond de Nieuwkoopse en Noor- dense B.B.-ers bijeen voor de tweede bindingsavond. Het hoofd zelfbescherming, de heer De Jong, heette in zijn openings woord in het bijzonder wethouder Van Tienhoven en de heer J. Ros, kringhoofd Z.H. III welkom en be tuigde zijn dank aan de B.B.-ers voor de prettige samenwerking, die zij steeds betonen De heer J. Ros gaf hierna in het kort een overzicht van datgene, wat de B.B. sinds haar oprichting bereikte en deelde mede, dat reeds ruim 80 van de geplande organisaties voltooid zijn en betoogde, dat nu vooral ge oefend moet worden om paraatheid te behouden. Hierna werden een drietal films vertoond. Allereerst een film over de mobile colonnes van de B.B., één over de hulpverlening tijdens de wa tersnoodramp en tenslotte een prach tige documentaire over de haring vangst. Hierna werd gepauzeerd en trok de stand met B.B.-materialen en de prachtige oefenmaquette van het uit breidingsplan grote belangstelling. Het verdere gedeelte van de avond stond onder leiding van de conferen cier, de heer Westgeest uit Noordwijk, die er op bijzondere wijze in geslaagd is het gezelschap te vermaken. De bedoeling, de binding onder de B.L.- ei8 te versieiken, is volkomen ge slaagd; de B.B.-ers gingen dan ook sprekingen en pogingen om te ko- in opgewe&le stemming huiswaarts. gekozen, mej. L. v. Vliet De voorzitter bracht dank aan de heer Spaan voor zijn financieel be wind. Hij getuigde van zyn voortref felijk beheer en zijn aanstekelijk enthousiasme waarmee hij altijd achter alle acties heeft gestaan. De voorz. bood hem namens de vereni ging een doos sigaren aan. De heer Spaan dankte op zijn beurt zijn vier assistenten en bood elk een doos sigaren aan. Tot kascontroleurs voor dit jaar werden benoemd de heren A. Ha verkamp en A. J. de Jong. Bij een traditionele attractie werd de heer A. van Gils eigenaar van een zakformaat verbanddoos. De gediplomeerden zijn de kracht van de vereniging, zei de voorzitter toen hij sprak over de wenselijkheid verlenging van de diploma's, welke voor twee jaren gelden. Om verlenging te verkrijgen is het even wel noodzakelijk, verklaarde de voor zitter, dat men in de loop van die twee jaren tenminste 20 praktische oefeningen en theoretische lessen EHBO volgt. Dit beval dc voorzitter tevens aan om op de hoogte te blij ven van de juiste hulpverlening bij een ongeluk. By de rondvraag gaf oud-deken Nieuwenhuizen zich op als donateur. De heer A. W. G. v. Leeuwen spoor de de leden aan deel te nemen aan de „Stille Omgang" op 10 maart a.s. i Nadat mén alle aandacht had ge schonken aan het verleden, wekte de voorzitter allen op met verdub belde ijver verder te gaan. Daartoe heeft men een aantrekkelijk werk programma ontvouwd. O.a. zullen weer examens worden afgenomen, wedstrijden worden gehouden en al lerlei andere acties ontplooid, terwijl daarnaast enkele sprekers het hunne zullen bijdragen tot geestelijke en medische ontwikkeling van de le den. Electrisch lassen. Het electrisch lassen i3 een zeer belangrijke tak van de metaalverwerkende industrie ge worden. Maar ook in de bouwnijver heid neemt het gebruik van con structie en aanverwante materialen hand over hand toe De Rijnstreek telt vele van deze industrieën en bedrijven. Het is daarom dat Philips Neder land n.v. te Eindhoven dinsdag avond voor belanghebbenden uit de hele streek, voor patroons cn werk nemers, voor chefs en technisch per soneel alsmede voor leerlingen, in de geheel bezette kantine van de tech nische school te Alphen aan den Rijn, door haar employé's, de heren W. Moerman en Chr. Vries, een uiteen zetting heeeft laten geven van de theorie die gangbaar is over dit vak en door middel van deskundige de monstratie de mogelijkheden heeft laten zien van het elektrisch lassen, inzonderheid door middel van basis- elektroden. Omdat deze voorlichting, die ge heel kosteloos werd gegaven, alles te maken had met de techniek en wel met de techniek waarin ook op deze school een toenemende belangstelling wordt ondervonden en onderricht wordt gegeven, heeft de directeur, de heer H. v. d. Bijl geen moment ge aarzeld om zijn school voor dit doel beschikbaar te stellen. De heer Moerings besprak voor zyn aandachtig gehoor aan de hand een nieuwe cursus begonnen. „U be grijpt, deken, dat wij onaangenaam werden verrast bij het vernemen vam uw aanstaand emeritaat, dat de con sequentie inhield, dat we u als gees telijk adviseur moeten gaan missen", aldus dr Grevelink, die de deken hartelijk dank bracht, vooral ook voor diens voortdurende interesse, waarmede hy de gang van zaken steeds had gevolgd. Heel de vereni ging is erg dankbaar gestemd voor dit alles en men bood met algemene instemming de deken als eerste het erelidmaatschap aan Met voldoening heeft de deken deze erkenning aanvaard. Hij be sprak enkele punten van de voorge schiedenis en zei, dat het vanzelf sprekend was, dat in deze mooie Sint Bonifaciusparochie, een afdeling van de katholieke EHBO kwam. De de ken was verheugd, dat hij toen heeft doorgezet. Hij heeft er in die korte tijd van haar bestaan veel pleizier van gehad. De vereniging vormt een goede kern en een op elkaar afge stemd team. Er heerst een goede geest onder de leden, zy doen a oor- treffelijk werk en halen vele prijzen in de streek naar huis. Hy zei blij te zijn aan het kraambed te hebben mo gen staan van „Sint Martinus" en hoopt van veraf de verdere groei van het „kind" te kunnen volgen. De penningmeester, de heer Arn Spaan, sloot zijn overzicht af met een batig saldo van 301,25. Voor prettige herinneringen in het afgelopen jaar zorgde de secretaris, de heer C. A. de Rijk, door enkele'van een overzichtelijk schema, de hoogtepunten van dat jaar te memo- toepassing van laselektroden. Hi reren. De prettigste waren ongetwij- bouw was vastgesteld, moest om die redenen voorlopig worden uitgesteld. Het bestuur van ASC doet onder de titel: „Waar blijven de thuisscha kers?" een hernieuwd beroep op hen zich tc melden bij de heer A. H. Hooy er. Van Boetselaarstraat 26. tel.2269. Ook liefhebbers uit de streek zyn welkom. BOSKOOP Vereniging voor Boskoopse culturen. Tijdens de jaarvergadering van bovengenoemde vereniging werd door de voorzitter, de heer H. J. Grooten- dorst, een zeer uitvoerig overzicht ge geven. Wegens gebrek aan tijd werd maar weinig vergaderd doch het daarom gevolgde systeem om het werk te verdelen over verschil! jnde werkgroepen hetgeen beter heeft voldaan dan veel vergaderen. Door de keuringscommissie is zeer veel werk verricht. Men heeft nu de pro jecten niet meer zó voor het grijp» n maar moet deze opzoeken. Aangezien dit in het buitenland ook wordt ge daan blijft het belangrijk om dit werk te blijven verrichten. Een ongunstige ontwikkeling meende de voorzitter te constateren bij het op de markt brengen van nieuwighe den en verbeteringen uit eigen kring. Vroeger was er een Weil e groep van k* ckers die het sorti ment uitbreidden en op hoger peil brachten, maar tegenwoordig komen de nieuwigheden uit het buitenland. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek dat voor het werk van de vereniging de waardering steeds toe neemt, hetgeen blijkt uit de afnai van het Rhodo- en Azalea-boek en de sortimentslyst, welke door de vereni ging worden uitgegeven. Het aantal leden steeg van 145 tot 205. BU het verslag van de penning meester deelde de voorz'Ier mede, dat de penningmeester, dc heer G. Boer om gezondheidsredenen af treedt, waarmede een 40-jarige perio de wordt afgesloten. I)e heer Boer heeft het werk dat werd h-"«»nnen door zijn grootvader en door z"!n va der voorteczct, nu 40 jaar geleden van deze overgenomen. Het speet de voorzitter dat de heer Boer geen zoon heeft om het werk van zyn vader voort te zetten. In samenwerking met de Proeftuin zal de heer Boer een blijvend aandenken worden geschonken. De heer Bulk deelde daarop mede, dat de Boskoop- se Beurs het op hoge prijs zal stel len voor dit aandenken ook bij te dra gen. Door de keuringscommissie zyn twee getuigschriften uitgereikt, één aan de heer Verweij te Reeuw^k voor Azalea mollis „Orange Glow" en één aan de heer v. Eek alhier voor Berberis media „Parkjuweel". Tenslotte vroeg de voorzitter aan dacht voor iet feit dat voorjaar 1968 het nieuwe Beursgebouw zal worden geopend. In de vacature van de penning meester werd gekozen de heer J. Tromp. De secretaris, de heer P. de Vogel werd herkozen. In de vacature- Kromhout werd voorzien door ver kiezing van de heer C. van Groos. In de keuringscommissie werden voor de aftredende leden gekozen, A. Kromhout en Chr. Wezelenburg. feld de onderlinge-, rayon- en dis trictswedstrijden, waarbij een be hoorlijk aantal mooie pry zen werden laselektroden. Hy be lichtte in zijn verdere voorlichting de werking van een aantal elektro den, speciaal ten dienste van het elec trisch lassen en wijdde ruime aan- Men moet stoppen «n voorrang geven aan het verkeer op de andere weg.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9