1001 NEDERLAND GAAT NIEUW VLOOTPLAN UITWERKEN w PHILIPS In verband met Amerikaanse strategie: Middenstand naar minister Zijlstra Aan de top op Radar gebied Aan sommige prijsstijgingen is niet te ontkomen ,tDc Waarheid" werd geweerd Philips radiotoestellen ft? cadeau! Nadelige saldi landbouw-egaiisaliefonds Melk haalde de garantieprijs niet 38 Thunderstreaks ondergaan wijziging Geen Hongaren meer naar de Limburgse mijnen Ontslagen bij Schokbeton POND": DAG 14 FEBRUARI 195, DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Nederland dient zijn vlootplan te herzien. Vice-admiraal H. C. W. Moor man, zette gisteren op een persconferentie, gehouden naar aanleiding van zijn recent bezoek aan de Verenigde Staten, de nieuwe taak uiteen, die de Koninklijke Marine wacht. Was oorspronkelijk vastgesteld, dat de Neder landse Marine een rol zou spelen bij het convooivaren in het westelijk deel van de Atlantische Oceaan, het Kanaal en de Noordzee, de verschuiving, die zich thans voordoet, geeft de Nederlandse marine een beveiligingsrol. seerde „Karei Doorman" een goede versterking zal betekenen. Over de toepassing van atomische voortstu wing was de heer Moorman van oor deel dat deze voor de Nederlandse marine voorlopig niet weggelegd kan zijn. Nieuwe structuur nog niet bekend Nederland is de enige bondgenoot, die aan het eind van het jaar op het gebied van de Marine kon zeggen: „Wat wij beloofd hebben, is uitge voerd". Op grond hiervan, zo meent de vice-admiraal, zullen de Ameri kanen bereid zijn, ons geleide projec tielen ter beschikking te stellen. Dat Nederland deze projectielen zou ont vangen in ruil voor onze lange af standsradar, ontkende de staatsse cretaris met stelligheid. „Ik heb al leen gezegd, dat onze radar-toepas- singsmogelijkheden die van de Ame rikanen vele malen overtreffen en dat wij daarom heel goed de helpen de hand kunnen uitsteken", aldus spreker. Onderzeebootbestrijding. We zijn op de goede weg met het moderne materieel dat vooraan staat by vuurleiding en vuurkracht en we hopen straks ook gebruik te maken van de vergaande ontwikkeling van de Amerikaanse onderwaterdetectie, die een belangrijk bestrijdingsmiddel gaat betekenen van het dodelijk ge vaar dat van de Russische onderzee- vloot zal komen. Hoe de structuur van onze vloot precies zal zijn is nog niet met ze kerheid te zeggen. In verband met hun nieuwe taak, zal men moeten overgaan tot vervanging van een ge deelte van de bewapening van krui sers en andere schepen, voor het af schieten van raketten, ter vervanging van het gangbare kanon. Mariniers. Bij de hervorming van de vloot gaan de mariniers de pas aangeven. Dit houdt verband met de Ameri kaanse vlootstrategie en tactiele, waarbij de nadruk valt op drijvende vliegvelden. Er wordt geen gebruik meer gemaakt van landingsboten, doch van een carrier-vloot, waar- vanuit een zwerm helikopters de ge vechtseenheden aan land zal bren gen. De overweging hierbij is: „De jongens moeten er levend vanaf ko men". Dit alles houdt in dat een sterke beveiliging nodig is, voor de grote troepenconvooien. De heer Moorman herinnerde er aan, dat reeds tachtig procent van onze piarine is toege voegd aan de NATO-vloot, om op de Atlantische Oceaan convooien te be veiligen. Geen atoom-voortstuwing. Dat wij niets anders doen, dan rechtstreeks Amerikaanse levens beveiligen, spreekt zeer sterk tot de mensen in de Verenigde Staten en zij hebben hun erkentelijkheid daarvoor ondubbelzinnig laten merken Ook in dit opzicht wees de staatssecre taris op de kans op geleide projec tielen, die wanneer in Washington een ons gunstige beslissing genomen wordt in de eerste jaren geleide lijk de luchtdoelbatterijen zullen gaan vervangen. Wanneer aan het eind van dit jaar het vlootplan van 1949 is verwezen lijkt, heeft de Nederlandse marine 145 schepen. Voor een vernieuwing in het kader van de toekomstige taak, wordt ge dacht aan de bouw van een zestal fregatten, waarbij de gemoderni- Vertegenwoordigers van de drie landelijke middenstandsorganisaties zullen vrijdagmiddag een onderhoud hebben met de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra. Het onderwerp van het gesprek is de praktijk van de prijsstabilisatie. Dit deelde de heer H. de Mooy, voorzitter van de Chr. Middenstands bond mee tijdens een propaganda- forumavond van de Chr. Midden, standsvereniging te Den Haag. De aanleiding voor het gesprek is gelegen in de vele vragen, welke sinds 1 januari jl. bij de midden standers gerezen zijn. Men verschilt van mening over wat wel en wat niet mag bij het doorberekenen win verhoogde kosten, de handhaving van de marge, de prijsstop e.d. SIGARETTENAUTOMATEN IN HAARLEM TOEGESTAAN. De gemeenteraad van Haarlem heeft met 30 tegen 7 stemmen beslo ten een bepaling, die een verbod in hield tot plaatsing van automaten voor de verkoop van sigaretten, te schrappen uit de Haarlemse politie verordening. Met de bedoeling de jeugd te beschermen is deze politie verordening bijna 25 jaar geleden in de verordening opgenomen. Uit de „Volkskrant" vernemen wij: „De vergevorderde ontwikkeling van radar voor de lange afstand ten behoeve van oorlogsbodems, ge schiedt onder leiding van prof. ir. J. L. W. C. von Weiier in het labora torium voor elektronische ontwikke ling van de Koninklijke Marine te Oegstgeest. Experimenteel onderzoek op radartechnisch gebied heeft geleicj tot een aantal vindingen, waarmee Nederland een voorsprong heeft op de andere landen. Ook op de Ver enigde Staten, wat aangekondigd werd door de staatssecretaris van Ma rine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman, bij zijn bezoek aan Wash ington. Sommige vindi gen zijn reeds toe gepast in de apparaturen op de Ne derlandse oorlogsschepen, andere liggen klaar om door de industrie verwerkt te worden. Alle ideeën heb ben betrekking op het groter bereik van de radar en een duidelijker re gistratie bij de waarnemingen. In dit verband mag ook gewezen worden op de radar-installatie op de Nieuwe Waterweg, die qua bereik en moge lijkheden uniek in de wereld is. Deze toepassing is voorbereid door het radar-proefstation in Noord- w ij k, in samenwerking met de NSF en N.V. Van der Heem. Prof. von Weiier van het marine-laboratorium heeft speciale ideeën gevolgd, die mede ontstaan zijn door zijn experi menteel onderzoek van voor de oor log in Delft en door zijn ervaringen op radargebled tijdens de bezettings jaren in Engelse ontwikkelings-labo- ratoria. Als een sprookje uit Duizend-en-één-Nacht. Mening van minister Zijlstra: De moeilijkheid van het tegen woordige stabilisatiebeleid is niet van principiële aard, doch is gelegen in een aantal feitelijke, ongeveer tege lijk optredende factoren, die onver mijdelijk tot zekere prijsstijgingen moeten leiden. Aldus minister Zijlstra in de me morie van antwoord op het voorlo pig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van Economische Zalken. In de eerste plaats wijst de minister op de internationale politieke situa tie, die, zij het nog steeds in be perkte mate, prijsstijgingen op ver scheidene goederenmarkten en in het bijzonder op de vrachtenmarkt ver oorzaakt waardoor onvermijdelijk invloed op het binnenlandse prijspeil werd uitgeoefend. In de tweede plaats maakt de be stedingsbeperking, wil men althans een aanzienlijke verhoging van de directe belastingen vermijden, verho ging van bepaalde accijnzen nodig, voor zover mogelijk een liquidatie van subsidies en ten slotte ook de verhoging van de tarieven van een aantal publieke of semi-publieke diensten, die zonder deze verhogin gen met directe verliezen zouden werken en dus de overheidskas zou den belasten. De invloed daarvan op het algemene prijspeil is onvermijde lijk, zoals o.a. in het SER-advies tot uitdrukking is gebracht. In de derde plaats brengt de in voering van de algemene ouderdoms- verzekering op 1 januari j.l. een ver hoging der loonkosten met zich, die op sommige punten, met name waar tot dusver geen vereveningsheffing wordt betaald en de verhoging der loonkosten dus niet wordt gecompen seerd door afschaffing dezer belas ting, in de prijzen doorwertct. In de vierde plaats moet reke ning worden gehouden met een ze kere verhoging van de landbouw prijzen als gevolg van het streven het inkomenspeil van de agrarische bevolking te verbeteren. Binnen grenzen. Het prijsstabilisatiebeleid moet onder de actuele omstandigheden BLOEDPROEF IS TOELAATBAAR Naar de mening van de Groningse hoogleraar in het strafrecht prof. mr. B. V. A. Röling verzet zich geen be ginsel van strafproces tegen de af gedwongen bloedproef, Als bijko mend bewijsmiddel om uit te maken of iemand flink gedronken heeft is de bloedproef zeker bruikbaar. Hoe ver een dergelijke reeds in de wet bekend dwangmiddel mag gaan, wordt, aldus prof. Röling, bepaald door ongeschreven rechtsregels. Hij achtte de toelaatbaarheid van de ge dwongen bloedproef niet zo zeer een vraag van beginsel maar een vraag van beleid en takt. De ondervraging onder hynose en in narco-analyse, waarbij de inner lijke weerstand door een gif is aan getast, zijn volgens de Groningse hoogleraar, volstrekt in strijd met ons huidig recht. Over de ondervra ging tijdens de werking van een ..leugenverklikker" een instru ment dat de emotie registreert en dus zou kunnen aanduiden wan neer de verhoorde liegt zei prof. Röling, dat bij elk verhoor op de emotie van de verhoorde wordt ge let. De leugenverklikker doet dit alleen nauwkeuriger. Het is de vraag of een verhoor onder werking van een leugenverklikker het antwoord onvrij zou maken en daarmee het verhoor ontoelaatbaar. Zijn voordracht hield prof. Röling voor het departement Utrecht van de Ned. maatschappij van nijverheid en handel. niet aldus worden verstaan, dat het zou pogen het algemene prsijpeil on veranderd te houden. Dit zou onmogelijk zijn. Het streeft er naar de prijsbeweging en dus ook de loonbeweging niet uit de hand te doen lopen, doch deze binnen aan vaardbare grenzen te houden. Dit be leid is in zijn strekking dus niet min der stabiliserend dan tevoren. De sug gestie, daartoe een ander woord te gebruiken, zoals bijv. prijsbewaking of prijscontrole, lijkt, al is het wezen uiteraard belangrijker dan de naam, niet aan te bevelen. Dat de SER bij zijn voorstellen verder zou zijn gegaan dan advies uitbrengen kan naar de mening van de minister niet staande worden ge houden. De SER ziet het terecht als een belangrijk punt, dat de vrijwillige medewerking van werk gevers en werknemers alleen kan worden verkregen bij een evenwich tige verdi ling van lasten. Naar de mening van de SER is door het voor gestelde complex van maatregelen dit evenwicht bereikt. Met deze uit spraak blijft de raad binnen de per ken van zijn bevoegdheid. Dit betekent overigens niet, dat de regering zonder meer het advies let terlijk zal volgen. Sinds het advies werd uitgebracht, hebben de omstan digheden zich gewijzigd. Verder gaande maatregelen zijn vermoede lijk nodig. Tussen enkele andere verslagge vers kwam gistermiddag de Haagse correspondent van „De Waarheid" het gebouw van de Marine-staf aan het Lange Voorhout te Den Haag binnen. Reeds had hij de presentielijst ge tekend en stond hij in de „rode zaal", toen een veiligheids-agent de man opmerkte. Een functionaris van de Marine-voorlichtingsdienst verzocht hem het gebouw te verlaten. De Waanheidslievende protesteer de: „Dit is een openbare persconfe rentie". Zijn vlieger ging niet op, want het werd hem duidelijk ge maakt, dat mensen van zijn over tuiging niet in militaire gebouwen mogen komen. Toen is de man de straat maar weer opgegaan. INDTENSTSTELLING HR. MS. MIJNENVEGER LISSE. Vrijdagmiddag 22 februari te 12.30 uur zal bij de Zeesluis te Delfzijl de bij E. J. Smit en Zoon's scheepswer ven te Westerbroek gebouwde kust- mijnenveger „Lisse" worden opgele verd aan de koninklijke marine, waarna dit schip door de comman dant ter zee der 2e klasse (oudste categorie) H. van Ee, in dienst zal worden gesteld. De plechtigheid zal worden opge luisterd door de marinierskapel der koninklijke marine. 2000-STE STUDENT TE NIJMEGEN INGESCHREVEN. Gistermiddag is in de receptiezaal van de aula der R.K. universiteit te Nijmegen de 2000-ste student inge schreven. Hij werd, in tegenwoordig heid van de voorzitter van de raad van bestuur van de Radboudstichting, mgr. prof. dr. R. Post, de moderator der studenten, pater B. G. M. v. Og- trop SJ., en door 'n vertegenwoordi ger van de senaat van 't Nijmeegs stu dentencorps, verwelkomd door de tector-magnificus prof. mr. D. van Eek. Ga vlug naar uw Philips handelaar! Doe mee aan de grote Philips prijsvraag! Als u na een Philips radiotoestel of radiogrammofoon koopt, kunt u deel nemen aan een geweldige prijsvraag. Want Philips geeft aan SOI kopers de contante prijs terug, terwijl 500 andere kopers een tweede toestel cadeau krijgen. Grijp deze unieke kans I Ga het prijs vraag-vouwblad vragen aan uw Philips handelaar die u gaarne alle gegevens verstrekt Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot vaststelling van het slot der algemene rekening van rijksontvangsten en -uitgaven, het slot der rekeningen, als Zuiderzee- fonds e.d. over het dienstjaar 1954, alsmede vaststelling van het slot der rekeningen van het scheepvaartfonds B over de dienstjaren 1946, 1947, 1046, 1949 en 1050. In de memorie van toelichting deelt de minister van financiën mede dat in het nadelige saldo van het Land- bouw-egalisatiefonds over het dienst jaar 1954, groot *022.223,097,31 zijn begrepen de nadelige saldi van dat fonds over de dienstjaren 1949, 1950, 1951, 1952, 1953 en 1954, respectieve lijk tot bedragen van 266.015.315,52, 66.768.230,61, 116.059.462,01 en 107.216.093,22. De opbrengst in het melkjaar 1955/ 56 is ca. een halve cent per kg melk beneden de door de regering gegaran deerde melkprijs van 23 cent geble ven aldus het Alg. Dagbl. Dit heeft tot gevolg dat nu ook de bijslag van 1,7 cent per kg melk aan de duurder producerende bedryven op de zand gronden geheel moet worden uitge keerd. Volgens een voorlopige raming zal ongeveer zeventig miljoen gulden uit het landbouwegalisatiefonds moe ten worden uitgekeerd. De extra toe slag voor de duurder producerende bedrijven is ongeveer 42 miljoen gul den groot. Het produktschap voor zuivel zal de regering verzoeken met de uitbe taling van de extra toeslag te begin nen daar het nu vast staat d de ga rantieprijs niet is gehaald. Met het oog op een sterke prijsda ling van bacon in Engeland en op de toestand van de varkensmarkt in ons land heeft het bestuur van het pro duktschap voor vee en vlees besloten de prijs voor bacon varkens waar van by de berekening van de toe slag op uitgevoerde bacon wordt uit gegaan - met ingang van maandag 18 februari met 5 cent per kilogram koud geslacht gewicht te verlagen. De prijs zal dus voor prijsklasse 1 t.m. 4 respectievelijk 2,36, 2,32, 2,28 en 2.24 bedragen. Voor alle varkens van 63 t.m. 70 kg geslacht gewicht, die voor de bacon- bereiding worden bestemd, betekent dit in doorsnee een prijs van 3,32 per kg koud geslacht gewicht. De anderen gaan weer vliegen Storingen in de motoren van de F84FThnnderstreak straaljagers, deden in korte tijd negen van deze toestellen, gestationeerd op de vlieg basis Eindhoven, verloren gaan. Er werd een vliegverbod voor dit type afgekondigd en men onderwierp de motoren aan een diepgaand onder zoek. Het gevolg hiervan is, dat in acht endertig van de zestig toestellen van de Eindhovense basis binnen zes we ken een constructiewijziging aan de motor wordt aangebracht. Het betreft hier een deel van de serie „Wright"- motoren, die in licentie by de Buick- fabrieken gebouwd zijn. Het betTeft hier een afwijking aan het luchtgeleidesysteem, bij een van de schoepenwielen in de turbine. Door te hoge druk, die optreedt bij een bepaald vermogen, r heeft men kunnen constateren, braken schoepen af. Wanneer in de motorenwerkplaats op Woensdrecht de nodige wijzigin gen zijn aangebracht zullen uitvoeri- i ge proeven m-eten uitwijzen, of deze [oplossing de toestellen inderdaad ge heel vliegveilig hebben gemaakt. (Daarnaast dient te worden onder zocht, in hoeverre de behandeling van de toestellen met een motor van het gewraakte type het onveiligheids proces heeft versneld. Minister Klompé in Eerste Kamer: Repatriëring Ind. Nederlanders De minister van Maatschappelijk Werk, mej. Klompé, heeft gister middag zich met klem verzet tegen het idee, dat de Nederlandse re gering Hongaarse vluchtelingen zou toelaten in verband met de econo mische moeilijkheden. Zij gaf dit in antwoord op hetgeen het Eerste Kamerlid, de heer v. Hulst (C.H.) had gesteld. De regering, zo be toogde zij, heeft zich uitsluitend door humanitaire beginselen laten leiden. Los van deze acties werden Hongaarse mijnwerkers te Limburg toegelaten toen bleek, dat Italiaan se mijnwerkers niet wilden komen als gevolg van de gebeurtenissen in Marcinelle. De staatsmijnen hebben toen ge vraagd of zaj Hongaarse vluchtelin gen mochten aantrekken en aan dit verzoek is voldaan. Kortgeleden ech ter heeft de regering besloten geen medewerking meer aan de tewerk stelling van Hongaren in de mijnen mee te werken op grond van erva ringen, die men heeft opgedaan. Indische Nederlanders Minister Klompé sprak ook in ant. woord op de vragen van de Kamer leden over de repatriëring van de Indische Nederlanders. Zij ontkende, dat de Nederlandse autoriteiten slechts bescheiden medewerking ver lenen. In 1956 werden 1623 aanvra gen om een rijks voor schot ontvan gen. Men verwacht dat dit aantal in 1957 lager zal zijn. In totaal zyn er nu 18.455 Indische Nederlanders naar Nederland overgekomen, van wie 4238 met rijks voorschot. In 1957 zal er voor 20.000 passagiers scheeps- ruimte beschikbaar zijn, doch men verwacht dat een kleiner aantal pas sagiers zal worden geboekt. De Ambonezen Zy sneed ook het vraagstuk van de Ambonezen in Nederland aan. Gebrek aan ruimte maakt, dat de Ambonezen in de kampen moeten blijven waar zij zich bevinden. De regering zal de Ambonezen zo veel mogelijk ter wille zijn. Reële mogelijkheden voor emigratie achtte de minister niet aanwezig. Zij ont kende, dat de regering besloten zou hebben vijf gezinnen van opstandige AmJbonezen uit Westkapelle naar BEELD VOOR SITTARD VERDWENEN. Gisteravond omstreeks 10.00 uur moet, door tot nog toe onbekende per sonen op de rijksweg Maastricht Sittard, ter hoogte van het vliegveld een overval gepleegd zijn op een vrachtauto, van een Maastrichtse transportonderneming. Deze auto was met het door de Maastrichtse beeldhouwer Frans Courtens vervaar digde beeld van Fons Olterdissen op weg naar Sittard, waar het beeld in het Sittardse stadhuis zou worden ge plaatst. De politie heeft een ouderzoek in gesteld. Het wordt niet onwaarschijn lijk geacht, dat de dadef-s afkomstig zijn van een carnavalsgroep in Zuid- Limburg. VERDACHTE VAN DOODSLAG TE OSS IN VRIJHEID GESTELD. Op last van de officier van justitie in 's-Hertogenbosch is de 47-jarige A. S. uit Oss op vrye voeten gesteld. Hy werd zondagavond door de ge meentepolitie opgesloten op verden king van doodslag op zyn 22-jarige zoon W. met wie hy op die avond in een vechtpartij was gewikkeld. Hy zou de zoon daarbij met een stuk hout enige klappen hebben gegeven. Kort na de vechtpartij werd zijn zoon le venloos op het erf van de boerderij aangetroffen. Na sectie is gebleken dat de dood niet is ingetreden tengevolge van de toegebrachte verwondingen. Vermoe delijk is de zoon het slachtoffer ge worden van een hartverlamming, ver oorzaakt door een shock. „De Kruisberg" te Doetinchem over te plaatsen. In het vervolg van haar rede sprak de minister over de taak van haar departement. Zij gaf toe, dat rust, bezinning en voorzichtigheid bij het werk nodig zijn, maar dynamisch moet het toch ook zijn. Inderdaad zijn de ramingen voor de subsidies wel wat te hoog geweest. Ln het begin wist men echter nog niet, dat 's Rijks financiën geen vrijgevigheid meer toelaten. Bejaarden Over de bejaardenzorg zei de mi nister, dat zij in ieder geval op het standpunt staat, dat de bejaarden zo veel mogelijk in eigen omgeving ge handhaafd moeten blijven. Hun zelf standigheid zou kunnen worden be vorderd door het verlenen van huis houdelijke hulpdiensten. Het produktschap voor zuivel heeft zijn stem verheven tegen de Europe se gemeenschappelijke markt. Het be stuur heeft besloten de regering een brief te sturen, waarin ernstige onge rustheid wordt uitgesproken over de onderhandelingen in Brussel. Men vreest dat de positie van onze zuivel ernstig geschaad zal worden. De produktie van Schokbeton N.V. te Kampen zal worden beperkt. Als gevolg hiervan zullen geleidelijk on geveer 100 werknemers van de ruim 1000, die in dit bedrijf werkzaam zyn, worden ontslagen. Naar men aan „Parool" van de zijde van Schok beton meedeelde is deze gang van zaken het gevolg van de huidige kas- positie van het Rijk en de gemeen ten en de beperking van de beste dingen. Het bedrijf houdt zich bezig met de vervaardiging van keien. De voor raden van dit produkt zijn de laatste tijd sterk toegenomen als gevolg ven het feit, dat het Rijk en de gemeen ten zonder geld zitten. Bovendien verwacht de directie, dat als gevolg van de in het kader van de beste dingsbeperking op 16 januari afge kondigde beschikking, waarbij sinds 21 januari rijksgoedkeuring nodig is voor weg- en waterbouwkundige werken, waarvan de bouwkosten een bedrag van ƒ50.009 te boven gaan, de afzet nog verder zal dalen. Het bedrijf acht het derhalve niet verantwoord de produktie op het huidige peil te handhaven, mede ge zien het feit, dat Rijk en gemeenten tot de belangrijkste afnemers be horen. Het was nog niet mogelijk by het Gewestelijk Arbeidsbureau te verne men of de ontslagvergunningen reeds zijn aangevraagd en zo ja, of deze reeds zijn verleend. Evenmin konr'en wij nagaan of de eventueel ontsla genen elders te werk kunnen worden gesteld. De opening var. de tentoonstelling zal op woensdag 20 februari ge schieden door Oberbuergermeister Buraun van Keulen, 's middags te 12 uur en onder meer worden bijge woond door jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, de heer Th. R. de Vroomen namens het hoofdbestuur van de Bond van Bloembollenhandelaren, prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het la boratorium voor bloembollenonder- zoek, dr. Hes van de directie van de plantenziektekundige dienst en dr. Schroeders, president van het Zen- tralverband. Aanhoudende stortregens heb ben het water in de moerassen rond om het plaatsje Redon in Bretagne zo doen stijgen, dat de 8000 inwo ners geïsoleerd zijn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8