Mi SmtLGAT aymam B.B. zag „Paniek en haar bestrijding" onder ogen Scheep Uitvoering Gemengd Toonkunstkoor BEDRIJFSAUTOMOBIELEN Broei is nog geen brand MIL. VLIEGTUIG NEERGESTORT DONDERDAG 14 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Verschijnsel in oorlog en vrede Het aantal kaarten, dat verzonden was voor de BB-avond, welke giste ren in gebouw Rehoboth gehouden werd, kwam zeker niet overeen met het aantal aanwezigen in de zaal. De heer S.W. Hagedoorn, die deze bij eenkomst met een kort woord ODcnde, betreurde dit ten zeerste daar het te behandelen onderwerp niet alleen te pas zou kunnen komen in oorlogs tijd, maar juist ook in vredestijd. Als spreker was uitgenodigd dr. B. Stokvis, die een uiteenzetting gaf over „Paniek en paniekbestrijding". Met nadruk stelde spreker vast, dat het niet zijn bedoeling was op deze avond slechts na te gaan wat paniek is, maar vooral duidelijk te maken hoe men zijn medemens onvatbaar moet trachten te maken voor die merkwaardige gemoedstoestand, die paniek genoemd wordt. Dr. Stok\is noemde paniek een geprolongeerde schriktoestand, waarbij verschillende verschijnselen kunnen optreden. Zo kan men óf in heftige gemoedstoe stand heen en weer rennen („bewe- gingsstorm") of juist stokstijf blij ven staan (inmobilisatiereflex). Een derde mogelijkheid is, dat men in een toestand van verstandsverbijste ring geraakt. Doordat men in paniek geraakt wil men zich in veiligheid brengen maar dit kan dikwijls nood lottig zijn. Een en ander houdt verband met de drift tot het zelfbehoud, een van de grondbeginselen van de BB. Lr. Stokvis vertelde voorts hoe men zich het beste kan wapenen tegen de z.g. manifestenpaniek. Men moet bij een dergelijke gelegenheid uit de collec tiviteit proberen te treden, rustig zijn en maatregelen nemen. Eerst dan bestaat er een mogelijkheid, dat het gevaar van paniek wordt bezworen. Dat discipline zowel in de BB als in het gehele leven een grote rol speelt werd door dr. Stokvis tot slot bena drukt. Na de pauze was er gelegen heid tot het stellen van vragen. BINDINGSAVOND WIJK H BESCHERMING BEVOLKING. Wijk II van de organisatie Be scherming Bevolking heeft er slag van goede bindingsavonden te orga niseren. Dat is overigens aan het trio Piek-Luykx-Koning, die het organi satiecomité voor deze avond vorm den, wel toevertrouwd. Dit bleek reeds bij vroegere avonden, dit bleek ook gisteravond in het St. Antonius Clubhuis, waar een nagenoeg geheel gevulde zaal met toenemende interesse geboeid werd door een uitstekend verzorgd pro gramma. Daaraan werd allereerst medege werkt door „The Music Makers", die de vooral jeugdige aanwezi gen met hun muzieknummers wisten op te zwepen. Daarnaast vormde het Leidse Koksschoolkoor zeker het beste deel van het programma. On der leiding van de heer Henk Rijn beek met aan de piano de heer Ob- dam werd een keurig programma ten gehore gebracht. Vooral de fragmen ten uit verschillende opera's (o.a. Schubert, Weber, Mascagni en Verdi) werden voortreffelijk uitgevoerd en de prestaties der zangers werden met klimmende belangstelling door de aanwgzigen onder doodse stilte gevolgd, totdat aan het slot een kla terend applaus losbarstte. De heer Bert Mulder, bas, en vijf jongens-so pranen van het Sleutelkoor verleen den hierbij hun medewerking. Tenslotte zorgden „Anverdi", Ne derlands bekendste goochelaar en zijn vrouw voor een kunstig intermezzo. Het geheel was in BB-sfeer gehou den. Vlaggen en wimpels van de BB sierden de zaal, achter op het po dium stond een BB-blokwagen opge steld, geflankeerd door vlaggen. De heer J. C. J. Blankwaardt, hoofd van Wijk II, opende dë avond met een kort welkomstwoord, er op wijzend, dat het vorig jaar bespro ken bindi igsidee thans tot uitvoering was gebracht door de noodwachters op deze avond te scharen rond hun blokhoofd om het onderling contact daardoor te verstevigen. Het HBB, de heer S, W. Hagedoorn, sprak als gebruikelijk weer het slot- POTLOOD en GEEST woord en, nadat hij in de vooravond reeds een andere BB-bijeenkomst had moeten bijwonen, het deed hem blijkbaar goed hier zovele getrouwe BB'ers bijeen te zien. Spr. dankte de heer Blankwaardt en zijn staf har telijk voor het goede werk in de BB en de organisatie van deze avond, waarbij hij natuurlijk het trio Piek- Luykx-Koning niet vergat, welke hulde door hartelijk applaus werd onderstreept. Met een verwijzing naar en dank voor hetgeen het soldatenkoor pres teerde, wees spr. tenslotte op de taak, die bij e.v. gevaren in het achterland overblijven: steun te verlenen aan allen, die hulp behoeven in welke vorm ook. Wijk II kan op een prachtig ge slaagde avond terugzien! Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift getiteld: „Poésie et Mystique' (Paul Claudeil, poète chrétien)", de heer H. J. W. van Hoorn, geboren te Lochem en thans wonende Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Veranderingen in de phosphatide fractie van de dooier, tijdens de be broeding van het kippenei", de heer A. de Bakker, geboren te Den Kaag en wonende te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Critische beschouwingen over het postthrombotische syndroom", de heer H. Eckstein, geboren te Apel doorn en thans wonende te Voor burg. Geslaagd vor het Prop. ex. Godge leerdheid mej. D. E. Hooykaas, te Leiden. j/e TENTOONSTELLING 7 tm 16 FEBRUARI Nog 2 dagen: Geopend: werkdagen 10.00-17.00 uur en 19.30-2230 uur Zaterdag 16 februari: 10D0-18:00jUW^^^mm Advertentie. Bloemen voor hen, die het verdienen Uitdeling van boeketten op Vatentijndag Zoals bekend verrassen elk jaar de Nederlandse bloemisten mensen, die zich in het afgelopen jaar bij zonder hebben onderscheiden door hulp aan de medemens. Dit naar aanleiding van „Valentijndag". De bloemisten tekenen hierbij zélf aan, dat men de lijst met namen van te belonen lieden zeer onvol ledig moet zijn. Men gaat af op de getuigenissen van anderen. No. 530. Horizontaal: 1. schapen- huid met de wol; 6. latwerk; 7. ach ting; 8. spoedig; 9. vrouw van Jacob; 10. roofvogel. Verticaal: 2. gem. in N.H. met een kaasmerk; 3. gem. in Limburg, hoofd plaats van de mijnstreek; 4. stap; 5. tap met een sleutel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 529. Horizontaal: 1. veer, 5. eind, 8. meester, 11. leest, 13. loten, 15. sta, 17. Ao., 18. lap, 30. Aa. 21. ara, 23. toast, 25. riool, 27. Heerlen, 29. last, 30. smal. Verticaal: 2. Em. 3. eelt, 4. reëel, 5. ets, 6. iets, 7. No., 9. senator, 10. Klaas, 12. taats, 14. oor, 16. tas, 19. Veel werk in stilte blijft eohter verborgen voor de uit delers van de goede gaven. In ieder geval kan men er van ver zekerd zijn, dat de met bloemen on derscheiden personen deze beloning meer dan verdiend hebben. Wij ontvingen opgave van die vol gende namen: Mevr. Jongmans-Weening, De Meij van Streefkerkstraat 43: jarenlang geijverd voor „Sancat Veronica" (Stille armen); mevr. De Wilde, Van Olden-barneveldtstraat: verpleegde 'n alleenstaande vrouw, die ziek is ge worden; de heer J. Vos, Nassaulaan 35, Oegstgeest: oprichting bejaarden sociëteit; Ellie v. d. Klauw (8 jaar), Schravendamseweg 29, Noordwijker- hout: bracht elke dag voer schooltijd warm eten aan een oude heer; mevr. BuisJillens, Hofdijk 44, Oegstgeest: verzorgt belangeloos de bibliotheek van de patiënten in het Academisch Ziekenhuis; mevr. Stoof-Hannoo, Zuidsingel 52: deed een poging kind van drie jaar uit het water te red den, poging mislukte helaas; mej. D. Burgy, Utrechtse Jaagpad 127redde kleine jongen, sprong bij vorst in het water van de Rijm, Allen ontvingen zij in de loop van de dag bun bloemen. NICOLAAS GODDIJN Bijna 76 jaar oud is te Leiden over leden de heer Nicolaas Johannes J. Goddijn. De overledene is sinds 1934 Vin- centiaan aan de St. Petrusconferen- toe geweest. Vele jaren was hij vice- voorzitter van deze conferentie. Tal van jaren was ''e overledene voorts collectant in de St. Petrus- kerk. Morgenavond om acht uur is er in het St. Vincentiushuis aan de Hoog landse Kerkgracht rozenkransbidden voor alle Vincentianen. Maandag morgen a.s. vinden in de St. Petrus- kerk de H.H. Uitvaartdiensten plaats. De begrafenis op het r.k. kerkhof is te elf uur. Naar aanleiding van een bericht i onze courant van maandag j.l., als zou door broei in een baal wol een begin van brand ontstaan zijn in de wolspinnerij van de N.V. firma J. J. Krantz aan de Ververstraat, verne men wij van de zijde van deze firma, dat er van brand in het bedrijf geen sprake is geweest. In de betonnen cellen, waarvan in het betreffende berichtje sprake is, ligt z.g. „gesmoute wol" opgeslagen, gereed voor de verwerking op de schrobbelmachines. Voordat de tevo ren ontvette wol in deze machines gaat, wordt ze overgoten met „oleïne". Op de haken van genoemde machi nes blijven resten achter die als „broekenwol" of „molenvet" twee maal per week door een lompenhan del worden afgehaald. De baal, waar van in het bericht sprake was lag ge reed voor transport. De vettigheid in deze wol versterkt de mogelijkheid van broei, welk verschijnsel bijna da gelijks in het bedrijf wordt geconsta teerd. Dit is ook een van de redenen, waar om men de wolspinnerij thans geves tigd heeft in van de rest van de /a- briek gescheiden gebouwen aan de Ververstraat, die geheel beveiligd zijn met eer „sprinkler-installatie", Het broeiproces in de wol verloopt zeer snel. Het mag dan ook geen ver wondering wekken dat er seen bij zonderheden gemeld werden, nadat omstreeks elf uur de nachtwaker zijn eerste ronde had voltooid, terwijl er enige uren later broei werd ontdekt in een baal „Broekenwol". Dat genoemde wol bestemd ge weest zou zijn om tot unifopm- stof verwekt te worden, is op grond van de daarvoor geldende voorschriften onmogelijk Hartevelt Leiden gaat uitbreiden Distilleerderij „De Franse Kroon", v.h. N.V. Hartevvelt en Zn. aan de Langegracht te Leiden gaat uitbrei den. Zevenhonderd vierkante meter worden aan de bedrijfsruimte, ruim 2000 vierkante, meter telt, toe gevoegd. In deze ruimte zal o.m. een automatische bottelarij worden ge vestigd. Meer dan vroeger n.l. wordt het gedistilleerd in flessen in plaats van fusten afgeleverd. Na slaping van de achter het bedrijf gelegen panden wordt een nieuw gebouw geplaatst, dat reikt tot aan de Volmolengracht. De Leidse aannemer Leó Zitman zal het werk uitvoeren. ZANDER LEIDING VAN Iskar Ajdbo heeft het gemengd Toonkunst koor gisteravond een grootse uit voering gegeven van twee belangrijke werken voor gemengd koor, solisten en orkest; Mozart's Requiem in d kl. t. en het Te Deum van Bruckner. Veel is er gediscussieerd of Mozart al of niet zijn Requiem heeft kunnen beëindigen of dat zijn vertrouwde leerling Süssmayer er de laatste hand aan gelegd zou hebben. Tenslotte is het voortreffelijke werk toch als geheel van Mozart's hand aan vaard. De meester, voorgevoel heb bend van zijn naderende dood, schreef hier muziek van diepe ernst, de grootste devotie en overgave. Wel haast geen van zijn werken is van zo'n innerlijke expressie als dit, in bouw, thematiek en verwerking, in algehele kleur. Overeenkomst moge er zijn met Bach - of ook wel Handel, maar het gebruik van de thematiek is strikt Mozart, in eigen verklanking en gevoelswereld. Het Requiem thema de grondgedachte ver volgt haar weg door het ganse werk heen: in de dubbelfugatische Kyrië, de aanhef van „Diës irae" en „Agntfs Dei"; ook in het offertorium bij de woorden: „Quam olim Abrahae". Ook zijn er herinneringen aan het grego riaans o.a. in de sopraan-solo van de Introitus. Iskar Aribo heeft zijn gans toege wijd, vaardig en prachtig klinkend koor met grote kundigheid geleid. De wedergave was zeer beschaafd, door zichtig, innig van kleurschakering en vol warme, ronde koorklank. De be geleiding van het Rotterdams Phil- harmonisch orkest was verdienstelijk en de solopartijen vonden in Annette de la Bije, sopraan, Diet Kloos, alt, David Hollestelle en Arjan Blanke stellig een verdienstelijk solisten kwartet. j^TA DE PAUZE Bruckner's onvol- prezen Te Deum. Ook deze uit voering stond op hoog peil. Der Wiener Meister schreef zijn Te Deum „omnia ad majoram Dei Gloriam" tussen de 7e en 8e Symphonie. Na de monumentale aanroep, die men als de kiemcel van het ganse werk kan rekenen, nemen de solostemmen de beweging in meer lyrische stemming over, in een canonische passage, die naar het Sanctus leidt en door het koor in lage tonen pianissimo wordt ingezet. En vanuit de stemming van diep ontzag stijgt in machtige climax het „Pleni sunt coeli" omhoog om bij „Tu ad dexteram Dei" verbreed en in nog machtiger houding gestand te blijven. Rustig zingt het zo voortref felijke solistisch kwartet „Te ergo quaesumus". Het koor valt weer in, de sopraanpartij wordt tot grote hoogte en klanksterkte opgestuwd. Annette de la Bije excelleerde met haar opmerkelijke kwaliteiten van moed en muzikale betrouwbaarheid; meer dan met haar stem, waarvan de koestem prachtig is maar 't daar net .onder liggende hoge register in rond heid kan winnen. Ook de andere kunstenaars van het solokwartet be antwoordden aan de verwachting, die men aan de interpretatie gesteld had. Dan: ernstig keert de stemming in het „Te ergo" weer. Een onverwachte modulatie in het hoofdthema. Hrmo- foon is het „In te Domine speravi", waarop een grootse fuga is gebouwd, geheel in de lijn van Bruckner's contrapuntisch genie. De klankver- NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten l) een exemplaar te doen toekomen. houding in de koorgroepen was fors, draagkrachtig, steeds welluidend en ontroerd; 't stoere middenschip van de mannenkoren tegenover de linker en rechter vleugel van sopranen alten. De Rotterdamse Philharmonie zorgde voortdurend, met Adriaen Blanken- stein aan het orgel, voor een fraaie begeleiding. Iskar Aribo bezield en temperamentvol leidde alles tot een grandioos ensemble. 't Was een indrukwekkende, hoog gestemde bede, die aan de velen iets innerlijks zal hebben medegegeven. Persoonlijke hulde moet gebracht aan de kunstzinnige dirigent. De vele medewerkenden (als solisten, koor en orkest) liet deze delen in de harte lijke instemming en in de hem ge brachte lof van een gans volle ge hoorzaal. J. KORTMANN. Vóór honderd jaar Uit üe Leydsche Courant van 13 Februarij 1857. Leyden. De spieringvangst is in deze dagen niet onbelangrijk. Te Blokzijl zijn er personen, die meer dan 3000 stuks per dag vangen, die, verkocht tegen 10 ct. de 100, een dagloon van f3 op leverden. Menigeen, die in be hoefte verkeerde, heeft daardoor zijn brood kunnen verdienen. Men vindt in een dagblad een middel tegen de zeeziekte aangeprezen, hetwelk doeltref fend zijn kan, maar waarvan het gebruik nogtans niet zonder goedkeuring der geneeskundigen schijnt te mogen worden aange raden. Het bestaat in 10 of 12 droppels chloroformmet water vermengd. Uööj Lh Enkel gebroken Om elf uur gistermorgen had een aanrijding plaats op de wegkruising van Herensingel, Lage Rijndijk, Schrijversbrug en Zijlpoortsbrug. De 33-jarige mevrouw L. B.-H. uit de Javastraat, die, rijdend op haar bromfiets, geen voorrang verleende aan een auto, kwam met dit voertuig in botsing ten gevolge waarvan ze kwam te vallen. Ze brak haar rechter enkel en kreeg schaafwonden in het gezicht. Haar bromfiets werd ver nield. De E.H.D. bracht mevrouw H. over naar het Academisch ziekenhuis. Brand in perserij Door het springen van een olie leiding brak gistermiddag een begin van brand uit in de perserij van de Koninklijke Grofsmederij aan de Zuidsingel. Enige houten delen vatten vlam doch konden met een straal, aangesloten op de motorspuit van de brandweer worden geblust. De schade bleef tot dit houtwerk beperkt. Vastenavond KAB Herensingel De KAB-wijk O. L. Vr. Hemel vaart en St. Joseph geeft zondag a.s. een vastenavondfeest in de grote zaal van Den Burcht. Het programma ver meldt een cabaret door „Ons Toneel" onder de titel „Ook wat voor u?" en dansen onder leiding van Henny Boes. „The Rhythm Club" o.l.v. Theo Wisse verzorgt de dansmuziek. Aan vang 8 uur nam. Kaarten voor deze avond zijn ver krijgbaar bij de volgende adressen: Schreuder, Kooihof 29; Verloop, Mau- ritsstraat 36; De Wekker, Javastr. 6; Keur, Gasstraat 68; Hendriks, Ko ningstraat 22a en bij Mevr. Sellens, Sophiastraat 64. Plaatsbespreking zondag 17 februari van 121 uur aan de zaal. Kaarten zijn ook aan de zaal verkrijgb. Toegangsprijs f 0.75 a.i.b. Jubileum adj.-directeur N.E.M. De heer P. S. Stokman, adjunct directeur van de N.V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij hoopt op 1 maart a.s. de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar aan de maat schappij is verbonden. Op zaterdag 2 maart wordt van 35 uur nam. een receptie gehouden in „In den Ver- DE ADMINISTRATIE.1 gulden Turk". BIJ LEIDEN Hedenmiddag omstreeks half twee is op het land van de landbouwer Piet Ham aan de Maaldrift langs de Rijksweg AmsterdamDen Haag een vliegtuig neergestort van de vlieg- dlenst van de Koninklijke Marine te Valkenburg. Het toestel kwam uit zuid-oostelijke richting op de basis aanvliegen, maar boorde zich tijdens het dalen met grote snelheid in de grond alleen de staart stak na 't on geval boven de grond uit. Het is niet bekend, hoeveel inzittenden zich 'n het vliegtuig bevonden, maar aange nomen mag worden, dat ze zijn over leden. Nader vernemen wij, dat het vlieg tuig vermoedelijk twee inzitten den had. Zij moeten beiden verbrand zijn. Het ongeluk-gebeurde in de buurt van de Haagse Schouw bij Leiden, Nader deelt de Marine Voorlich tingsdienst mede, dat de bestuurder, die de enige inzittende van de „Fi refly" was, om het leven is gekomen. Hij was bezig start- en landingsoefe ningen te maken op Valkenburg. Het vliegtuig was een opleidingstoestel. Het kwam neer bij het café Maaldrift. Het is nu nog niet bekend of het toe stel in de lucht of na de val in brand is geraakt. Volgens ooggetuigen zouden zich in het toestel evenwel twee personen hebben bevonden, doch dit wordt door de Marine Voorlichtingsdienst tegen gesproken. Het toestel, dat een motorstoring schijnt te hebben gehad, is door de wind van geringe hoogte tegen de grond gedrukt. Het kwam met de neus in de grond te staan. Een steekvlam schoot uit het toestel, al dus de ooggetuigen. De brandweren van Wassenaar en de vliegbasis Val kenburg en de wegenwacht hebben de brand geblust. Onder architectuur van architect B. W. Goddijn te Nijmegen, worden voor de heren Cras en Goddijn te Leiden twee woningen onder één kap gebouwd aan de Rijn- en Schiekade. Dezelfde architect heeft ook een plan ontworpen voor de bouw van een woning aan de Rijn- en Schiekade voor rekening van de heer Segaar te Leiden. Notarisklerk te Noordwijk veroordeeld De rechtbank te 'r-Gravenhage heeft vanmorgen een notaris-klerk te Noordwijk, overeenkomstig de eis van de officier van justitie verojr- deeld tot een gevangenisstraf vrn twee en een half jaar met aftrek an voorarrest omdat deze ongeveer 40.000,ten nadele van cliënten van zijn werkgever hau verduisterd. Aan S., die had bekend, was ver duistering van ongeveer twintig mil le ten laste gelegd. RIJPWETERING Cabaretgezelschap „De Rijpse Amateurs". Maandagavond 8 uur kwam wederom het Cabaretgezel schap „De Rijpse Amateurs" in café Bakker voor het voetlicht, om ten bate van de ouden van dagen wat gezelligheid te brengen, en daarin zijn ze in alle opzichten geslaagd. Het geheel had een vlot verloop en de lachsalvo's waren niet van de lucht. Schetsen, zang, ballet, muziek, alles was prima verzorgd. En ook de verlichting was in goede handen. Ongeveer 11 uur werden de stoelen aan de kant gezet, en toen werd er met medewerking van de Rijpse band gezellig gedanst tot na midder nacht. Het comitC van de ouden van da gen brengt langs deze weg zijn dank aan allen, die hebben meegewerkt om de kas van het comité te ver sterken en hoopt, dat de Rijpse Ama teurs nog maar dikwijls voor het voetlicht mogen komen. De foto, die wij van de rijksweg af maakten geeft een inzicht in de ra vage en de consternatie na het onge luk. Alleen de staart van het gele vliegtuigje stak boven het weiland uit. (Foto: De Leidse Courant) Laatste Berichten HONGAARS DORP IN HANDEN VAN TEGENREVOLUTIONAIREN. Het officiële communistische dag blad „Nepszabadsag" meidie donder dag, dat het vijfduizend inwoners tellende Zuidhongaarse dorp oe- moerkeni, dat ongeveer veertig ki lometer ten noorden van Szeged, nabij de Hongaars-Zuidslavische grens, is gelegen, beheerst wordt door een uit „welgestelde boeren en fascisten" bestaand „revolutionair comité", dat de communistische regering en de partij „openlijk be schimpt". „Nepszabadsag" doet een beroep cp de autoriteiten, ora de „orde te her stellen". Een Duitse moeder van 15 kinde ren heeft eerst nu ontdekt, nimmer getrouwd te zijn geweest. Zij werd in 1928 door een zekere Johann Sulzinger, die reeds getrouwd was, zogenaamd naar het stadhuis geleid. Doch in werkelijkheid was het een café, waarvan een achterzaal tje voor de gelegenheid in een trouw zaal was getransformeerd. Vrienden van Sulzinger vervulden de rol van burgemeester en ambtenaren. De jon ge argeloze bruid'kreeg zelfs een „trouwboekje". Kort geleden echter wilde „mevr. Sulzinger" een duplicaat hebben ^an haar trouwboekje. Nu weet zij, dat haar 15 kinderen niet wettig rijn en dat zij eigenlijk geen recht beeft cp een weduweopensioen, dat haar reeds vier jaar, na de dood van haar „echtgenoot" is uitgekeerd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2